SINT VERTROKKEN ONS MENU j Draag er anderen iets van over! ZATERDAG 7 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 ZILFA Spiegelt jet spiegeltje aan de wand KERSTMAN OP KOMST VAN DE WEEK Het praktische van model 1 ie, dat het uit een blouse en een rok bestaat, die desgewenst en ter variatie elk met een ander complement kunnen wor den aangevuld. De blouse is van een witte imiprimé met een groen bladmo tiefje. De korte mouwtjes en het origineel juwelierspleet v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 J. du PON treestraat 89 ruime, ronde decolleté worden met een effen wit biesje afgewerkt. De rok, die alleen aan de zijkanter aan een brede tailleband is gerimpeld, is van klimopgroene faille; de geschulpte overslag van de knoops luting is, zoals de blouse, met effen witte faille ge biesd. Het tweede modelletje is om precies dezelfde reden praktisch als het voor gaande. Ook dit bestaat uit een blouse en een rok. De blouse wordt gemaakt van smaragdgroene satijn; voor de rok, die rondom de taille ineengerim- peld is, wordt nachtblauwe satijn ge bruikt. De brede ceintuur, die bij dit geheel de flatteuze garnering is, wordt gemaakt van witte satijn en gebor duurd met een mooi bloemmotief in roze, groen en blauw, in platsteek en met een hoog relief uitgevoerd. OOk het derde model bestaat uit blouse en rok. De eerste is van ha- «vanakJeurige zijden mousseline of or ganza, die over de gehele lengte van de getailleerde blouse horizontaal ge plooid is. De wijde rok. die op de rug en aan de voorkant twee oningestre- ken stolpplooien heeft, is van satin duchesse in dezelfde tint als de blouse. Is dat nu werkelijk al 25 jaar geleden? INDERDAAD IS HET DAT m Het Leidse Crisiscomité klaagt over teruglopende ontvangsten en doet een dringend beroep op de be volking (Leiden telt ruim 70.000 in woners) om de collecten van het comité beter te gedenken. Het Leidsche Studenten Corps kent een Crisiscommissie, ingesteld om o.m. een onderzoek in te stel len naar de woontoestanden onder de Leidse studenten. Op het traject Leiden—Haarlem begint het einde van de stoomtram te naderen. Op enkele baanvakken wordt reeds met elektrisch mate rieel proef gereden. Blijkens een advertentie van de NZHTM zal op 12 december 1932 de gehele boven leiding tussen de Sleutelstad en Haarlem „zoowel des daags als des nachts onder stroom gezet wor den". Overlijden op 35-jarige leeftijd van mevrouw S. Itallie-Schaap. Zij voerde met haar man de directie over het Centraal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis te Leiden. VARIA Op de Noordikaap zal komende zomer het meest noordelijk gelegen restau rant ter wereld geopend worden. Als u dus nog eens exclusief en in het lioht van de middernachtzon wilt gaan dineren Helemaal grijs maakte een hert in Noorwegen het dat een huis bin nendrong. tegen de porseleinkast opliep, een sohilderij gedeeltelijk op- knauwde. de kachel omstootte en er toen als de weerlicht vandoor ging! Het schilderij zal wel zwaar op zijn maag gelegen hebben..— De bekende Engelse pianist en Bachvertolker Harold Samuel geeft voor de „Kunstkring voor Allen" een Bachavond in de volle Stads gehoorzaal en oogst daarmede een groot succes. De gemeenteraad van Nieuw koop benut een gunstige aanbie ding en koopt een pand aan, ten einde dit, na verkregen goedkeu ring, te bestemmen voor gemeente huis. Het huidige raadhuis staat op de monumentenlijst en zal voor het nageslacht bewaard kunnen worden. Te Sassenheim overlijdt op 75- jarige leeftijd pastoor J. H. AThus een bemind geestelijke, die gedu rende ruim 20 jaar voor zijn paro chie aldaar zeer veel werk heeft verzet. 50.000 toeschouwers zijn te Dils- seldorf getuige van de voetbalwed strijd DuitslandNederland. Adam weet de Duitse doelman tweemaal te passeren, terwijl onze tegen standers geen kans zien een doel punt te scoren. In het Nederlands elftal spelen o.a. Weber, Van Run, Pellikaan en Van Heel. De Nederlandsche Spoorwegen kampen met enorme tekorten. Naar raming zullen de ontvangsten over 1932, 25 miljoen minder be dragen dan in het jaar daarvoor. De tarieven zullen worden ver laagd teneinde meer reizigers aan te trekken. Het wegverkeer auto bussenneemt hand over hand toe. Aan de A.T.Ote Utrecht wordt vergunning verleend tot het in ex ploitatie brengen van een bus dienst Alkmaar-Leeuwarden via de Afsluitdijk. Het traject is 116 km. lang. De rijtijd zal aanvankelijk 31/2 uur moeten bedragen, in ver band met het slechte wegennet in Noord-Holland en Friesland. Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: In voor- en najaar is in vele slagers winkels behalve rund- en varkensvlees ook kalfs- en lamsvlees verkrijgbaar. Aan deze soorten gaat de huisvrouw vaak voorbij, omdat zy niet weet hoe zy ze klaar moet maken. Toch is het voor de afwisseling wel prettig, ze eens een plaats in het menu te geven. De berei ding van kalfs- en lamsvlees baart geen speciale zorgen. Het kan op de zelfde manier worden klaar gemaakt als eenzelfde stuk van het varken ge sneden: een lamsachterbout dus zoals een varkensfricandeau, een kalfskar bonade zoals een varkenskarbonade, kalfs- of lamspoelet zoals varkenspoe let enz. enz. De braad- en baktyd van kalfsvlees kan men even lang rekenen als die van varkensvlees, die van lams vlees korter. Door velen wordt lams vlees nameiyk het smakeiykst gevon den wanneer het van binnen nog enigszins rood is, dus niet door en door gaar. Baktyd voor kalfskarbonaden en magere lappen 15 A 20 minuten, lams- coteletten 10 A 15 minuten. Braadtijd voor bout of fricandeau 40 A 50 minuten per kg. Kook-, stooftyd voor poelet 1H 4 1 uur. Welke groentesoorten passen b|J kalfs- en lamsvlees? Da.t komt er niet zo opaan: vry wel alle soorten zijn geschikt. Alleen komt de fijne smaak van kalfsvlees wat in het gedrang naast een sterk smakende groente als boeren- of rode kool. Lamsvlees verdraagt deze groenten wel: met de verse koolsoorten en met zuurkool vormt het zelfs een zeer goede combinatie. Recepten voor 4 personen. Lamscoteletten met mosterd. 4 lamscoteletten, zout, mosterd, boter of margarine. Enkele uren voor het gebruik de cote letten aan weerszyden inwreven met zout en een geurige mosterd en koel wegzetten. De boter of margarine heet laten worden en de coteletten aan iedere kant bruin laten bakken. Onder af en toe keren het vlees nog 10 minuten bakken. De jus afmaken met water en op smaak brengen. Gekruide ragout van lamsvlees. 250 A 300 gr. doorregen lamsvlees, bv. lamsborst, in dobbelstenen gesneden, 75 gr. boter of margarine, een ui, zout, laurierblad, azyn of citroensap en ci* troenschil (paprikapoeder, kruidna gel. tomatenpuree), bloem. Het vlees zouten, door bloem wente len en in hete boter of margarine aan alle kanten bruin bakken. De ul schoonmaken, snipperen en meebakken Zoveel water erby schenken, dat het vlees onderstaat. Azyn, citroensap (citroenschil) en kruiden toevoegen en het vlees gaar stoven in ongeveer 1V4 uur in een goed gesloten pan. De jus binden met bloem of maizena tot een niet te dunne saus. Citroenschil en hele kruiden ver* wyderen. de saus nog even laten door koken en op smaak afmaken. Gevulde kalfslapjes. 4 dunne kalfslapjes. 50 gT. gemengd gehakt, 50 gr. fyngesneden ham een dun sneetje brood zonder korst of een beschuit, zout, peper of nootmuskaat, melk, boter of margarine. Het gehakt niet te styf aanmaken met fijn gewreven beschuit of geweekt brood, ham, zout. kruiden en een lepel melk. Het gehakt in vier porties ver delen. De kalfslapjes zouten en de helft van ieder lapje bedekken met een dun ne laag gehakt Het lapje over het ge hakt dubbel slaan en de zy kanten dichtnaaien of -steken (met een hou tenprikker). Het vlees in hete boter of margarine aan weerszyden lichtbruin bakken en daarna langzaam gaar bak ken onder af en toe keren, in onge veer 30 minuten. De Jus afmaken met water en op smaak brengen. Een smsl satynen ceintuurtje, met gesp aan de voorkant, scheidt de beide delen. Nummer 4 is eveneens een tweedelig •tenue, doch volgt een andere formule dan de eerste drie modellen. Het geldt hier namely-k een mouwloze japon met diep. puntig rugdecolleté en een glad uitstaande rok. 'Daarby hoort, voor zelfde stof geappliceerd. die op de eerste aan de achterkant en op de tweede aan de voorkant in een platte strik eindigt. Het smalle stoffen cein tuurtje is met een soortgelyke strik gegarneerd. Het laatste model is eveneens een japon in twee delen: een over japon met gespleten rok en een onderrok van contrasterend materiaal. De eer ste is effen, van faille of satyn, de- tweede is bedrukt en wordt gemaakt van zyde of katoen, piqué of popeline De splitten in de Japonrok beginnen in de taille en worden daaronder op ongelijke hoogte door een stofstrik ■by eengehouden. De wintermaanden zUn zo echt de peulvruchtenmaanden. Op koude dagen zyn erwtensoep, bruine- of witte bonen een traktatie en het is een genot af en toe een lekkere peulvruchtenmaaltyd klaar te maken. Wordt het een maaltyd zonder vlees, zoals dat deze week 't geval is, dan is het wel aan te bevelen als aanvulling een nagerecht met melk of yoghurt te geven. Ananastoost met kaas. rundertong, doperwtjes, zure saus, aardappelen, karamelpudding. Kerryryst (met rest tong), sla, appelkoekjes. Hutspot met klapstuk, sinaasappel. Witte bonen met tomatensaus, spek en aardappelen, yoghurt met banaan. Witte bonensoep, runderrolletjes, spruitjes, gebakken aard appelen. Visgehakt, sla van andyvie, biet en appel, aardappelen, grlesmeel met gember. Macaronischotel met ham en kaas, stoof peertjes. De kaas, de amandelen (die men in wat heet water heeft laten broeien, waardoor 't schilletje gemakkelyk los laat) en de ananas in fyne reepjes snyden en met mayonaise en eventueel nog wat citroensap op smaak afmaken. Langwerpige toostjes ermee bedek ken. Recept: Appelkoekjes. 200 g. bloem, 2'a—3 dl. melk, 1 el, zout, 1 theelepel bakpoeder, 2 grote appelen, bruine suiker naar smaak, 50 g. roomboter om te bakken. De appelen boren, schillen, in plak ken snyden en bestrooid met wat bruine suiker, wegzetten. Een beslag van bloem, zout, bakpoe der, ei en melk maken. De roomboter in de koekepan heet maken, hierin als voor drie-in-de-pan schepjes beslag doen en op ieder koekje een plak appel leggen. Daarop weer wat beslag gieten. De koekjes langzaam aan beide kanten gaar en lichtbruin bakken en met bruine suiker bestrooid opdienen. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Recept: Ananastoost met kaas. 125 g. kaas, 75 g. amandelen, schyf ananas, 65 g. mayonaise. Denk eens aan kalfs- en lamsvlees Parijs, december 19S7 De Sint is vertrokken en ruim twee weken resten nog voordat de kerstkaarsen weer branden. Is de feestgarderobe al klaar of moet er voor een onverwachte invitatie, voor een niet voorzien feestje nog wat nieuws worden aangeschaft? Dan gauw aan het werk, de tijd dringt. Hier zijn enkele modelletjes, feestelijke separates, die alle, behalve gekleed, ook een beetje praktisch zijn. heel feestelylke gelegenheden een glad uitstaande onderrok, die zover onder de eigenlyke japon uitkomt, dat ■hy het toilet tot een erokelvrije avond japon maakt. De japon en de onder ste rand van de onderrok (die van katoen kan worden gemaakt) zyn van dezelfde 6tof, faille of satyn. Op de zoom van de japon en die van de onderrok is een biaisband van de- Deze week vol sprookjesachtig) gebeurtenissen e De eerste droomwensen werden vervuld Mevnrouw Mieke Bouman hééft haar eigen schip! Nellie won 2 miljoen gulden in de voetbalpool Libelle Nastauplein 7 Haarlem. f SOMS zoudt ge van het aards gewoel vér verwyderd willen zyn. Natuurlyk is dit de bedoeling niet: de meeste onzer dagen be staan immers uit moeite en ver driet? Er zyn momenten, waarop ge door dit woord diep getroffen wordt. Zo nu: wie ziet niet met af keer naar hetgeen er in ons voormalig prachtig Nederlands- Indië gebeurt, waar de klok in eens jaren en jaren terugge zet is? Wie had gedacht, dat het er ooit zo barbaars zou toegaan? En het kan, by Alles reeds, nog véél en véél erger worden, als de hartstochten er vry spel kry- gen. Niet dat ééns schone land is er de schuld van, maar de groep opzwepers, die er het heft in handen heeft, niet of zélfs toch wél? beseffend, dat ze zich daarmee in eigen vlees snyden. ZO is er véél meer, dat moeite geeft en verdriet doet Merkwaardigerwijze juist in deze decembermaand, die door hoopvolle feestdagen gedragen zou moeten worden, terwyl zy, voor a~riyk bewust levende mens eigenlyk niets anders is dan een ry dagen vol onheil spellende,, dreigende gebeurte nissen, iri hun lugubere angst wekkendheid tragisch door de nenselyke domheidsmacht, welke er aan ten grondslag ligt. Het wordt, wanneer men zo veel haatuitingen ziet om eigen onmacht te bemantelen, toch wél héél moeiiyk om te biyven en te kunnen geloven in de menseiyke evolutie die telkens een bedenkelyke knauw omlaag krygt. De ziel zou willen wègvluchten uit dit benard bestaan, waarin ge van de ene dag op de andere niet weet, waar dit naar toe zal voeren GELUKKIG zy, wie de moge lijkheden het toestaan, werkelykwèg te vluchten. Zo zy dit met hun verant woordelijkheidsgevoel in over- overeenstemming kunnen bren gen, maken ze zich „vry" van drukkende spanningen, belas tende zorgen. WAAr beter naar toe, zeggen zy. dan naar de met sneeuw bedekte bergen in Zwitserland of Oostenryk, waar de zon kan stralen en de ozon de longen vult? Daar kunt ge de wrede we reld, zoals zij door mensenhand verworden is, vergeten en in dringen tot de wèrkeiyke wereld, zoals zy in haar ware schoon heid geschapen werd. Een stille, wellicht onwezen- ïyke, maar zeker verheven we reld, nog niet gebrandmerkt Foto Zwiters Verkeersbureau. door het gif, de bitterheid, de afgunst, de haat en de reeds ge signaleerde domheidsmacht, in haar onherroepeiyke voltrekking van oorzaak en gevolg, voerend naar een chaos, waaruu mis schien pas na jaren en jaren weer iets goeds geboren kan worden. HIJ (of zy) aan wie het ver gund zal zyn in de komen de weken te gAAn: bedenk, nóé groot de door U ontvangen gift is, al of niet terecht. Weet, dat er duizenden en dui zenden zyn, die nooit kunnen gaan en besef terdege deze „uit verkiezing". En draag iets mee terug naar Uw land van wat U in de ber gen ontmoeten zult en dat U U ontroeren móét, zo ge er Uw hart voor open stelt. Ge kunt er hun, die thuis ble ven, iets van overdragen. Uw enthousiasme. Uw opge togenheid. Uw bly humeur, kortom alles wat van Uw wezen uitstraalt, kAn misschien een straaltje hoop leggen in de har ten van hen, die genoodzaakt waren onder de loden last van het dagelyks gebeuren gebukt te biyven gaan. FANTASIO.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13