Pomes ISRAËLISCH KONVOOI MAG DOOR JORDAANS GEBIED Mei sen enkel woord Groeiende belangstelling voor bloembollencorso verwacht Nieuw Fins (zaken) kabinet mist (le steun van het parlement De Ambonezen willen nog steeds als militairen beschouwd worden Agenda DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 Secretaris-generaal Hammarskjöld boekte in Amman een belangrijk succes Jordanië zou vandaag een Israëlisch konvooi toestaan door Jordaans gebied naar het gebied van de berg Scopus, dat een Israëlische enclave op Jordaans grondgebied is, te trekken, zo heeft een officiële woordvoerder van de Jordaanse regering te Amman medegedeeld. De woordvoerder zei, dat het konvooi voorraden zal vervoeren, die voorkomen op een lyst, waarmee de Jordaanse regering na besprekingen met de secretaris generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, akkoord is gegaan. Te Amman is van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat de Jordaanse regering blijft weigeren met het hoofd der Palestijnse bestandscommissie, kolonel Leary die zij heeft beschuldigd van vooringenomenheid ten gunste van Israël samen te werken en dat sjj daarom al haar klachten en vraagstukken, die betrekking hebben op het handhaven van de wapenstilstand met Israël, recht streeks aan Hammarskjöld zelf zal voorleggen. Andere Israëlische wensen van de hand gewezen Van dezelfde zijde is nog vernomen, dat Jordanië Israël toestemming heeft verleend tweemaal in de maand een konvooi naar het gebied van de berg Scopus te zenden. Het volgende konvooi zal ook benzine mogen vervoeren. De Jordaanse regering had gewenst, dat Hammarskjöld zelf het gebied van de berg Scopus zou bezoeken, om zich van de toestand ter plaatse op de hoogte te stellen; deze wens werd echter niet ingewilligd. Aan de andere kant heeft Hammars kjöld klaarblijkelijk het Israëlische ver zoek om heropening van het ziekenhuis en de hogeschool op de berg van de hand gewezen. Jordanië meent, dat het beter is met een heropening te wachten, totdat belangrijker vraagstukken zijn geregeld. Waarnemers te Amman zijn van me ning dat de gevonden oplossing aan toont dat Hammarskjöld de Jordaanse autoriteiten ervan heeft kunnen over tuigen, dat Israël in het gebied van de berg Scopus slechts vreedzame doelein den nastreeft. Zy zouden anders nooit in hervatting van het vervoer naar dit Israëlische „eiland" op Jordaans gebied hebben toegestemd. De waarnemers beschouwen dit als een groot persoonlijk succes voor de secretaris-generaal der Verenigde Na ties, zonder wiens ingrijpen het gehele raderwerk van de Palestijnse bestands overeenkomst ontwricht zou zjjn. Daar de Jordaanse autoriteiten niet meer met kolonel Leary dien zij ver moedelijk zouden verbieden Jordaans grondgebied te betreden willen samen werken, is Hammarskjöld thans, althans BINNENLAND De minister van landbouw zegt ln zijn memorie van antwoord op de begro ting voor 1958 van oordeel te blijven, dat tot een garantieprijsregeling voor groen tegewassen niet moet worden overgegaan. Het aan deze regeling verbonden bezwaar, nl. dat de zekerheid voor het produkt een bepaalde prijs te ontvangen, heeft de nei ging tot uitbreiding van de produktie. Bij K.B. zijn twee nieuwe hoogleraren benoemd aan de Technische Hogeschool te Eindhoven. Met Ingang van 1 lanuarl 1958 is benoemd tot gewoon hoogleraar ln de afdeling der werktuigbouwkunde, om on derwijs te geven ln de werktuigbouwkunde en de mechanische technologie, ir. C. de Beer, thans medewerker bij het adviesbu reau voor Bedrijfsorganisatie van dr. Ir. M. G. IJdo te Amsterdam. Gerekend van 1 ok tober 1957 is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der scheikundige technologie, om onderwijs te geven in de scheikundige technologie, dr. ir. J. N. J. Perquin, thans adviseur van de T.H. te Eindhoven. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond houdt de Jaarlijkse bondsver gadering op donderdag 12 december, in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. De 25-Jarige mej. J. M. Schol tens, coupeuse uit Apeldoorn, is gisteravond, terwijl zij met haar zuster ln Deventer in kopen deed voor het Sint-Nlcolaasfeest. aangereden door een door een brandwacht bestuurde nevelspuit van de Deventer brandweer en om het leven gekomen. Toen gistermiddag een 19-jarige wiel- riidster M. B. ln de Petrus Dondersstraat te" Eindhoven een geparkeerde auto pas seerde. werd het portier plotseling geopend door een zevenjarig meisje, dat in de wa gen zat. De wielrijdster viel en werd over reden door een haar achterop komende vrachtauto, 's Avonds is zij aan haar zware inwendige verwondingen overleden. z Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden waarop de correspon dentie uiterlijk ter po6t moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ss „Alcantara" 10 dec.. Aus tralië: ss „Iberia 1 14 dec., Brazilië: ss „Al cantara" 10 dec., Canada: ms. „Prins Wil lem 2" 10 dec., ss „American Trapper" 14 dec.. Chili: via New York 11 dec.. Indo nesië: ss „Glaucus" 9 dec., ms. „Utrecht" 12 dec., Ned. Antillen: ms. Aegis" 10 dec, Ned. Nw. Guinea: ss „Utrecht" 12 dec., Nw Zeeland: via Engeland 14 dec., Suriname: ms. „Hera" 11 dec., Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Bloemfontein" 11 dec., ms. „Carnarvon Castle" 14 dec., Brits-Oost Afrika: ss „Plerre Lotl" 14 dec. De walvisvaarder „Willem Barendsz" is dinsdag in Capetown aangekomen en zal morgen vertrekken naar de streken rond de Zuidpool. Bij de aankomst van het schip hadden negen bemanningsleden de Aziatische griep. Gisteravond is de 73-Jarige J. Vaan- holt uit Hengelo op de Rijksweg Hengelo- Enschede tijdens het oversteken van de weg door een uit Enschede komende auto gegrepen en op slag gedood. De bestuur der werd licht gewond. BUITENLAND In de nacht van woensdag op don derdag is een dikke laag 6neeuw op New York gevallen; er ligt nu een laag van 15 cm. In de gevangenis van Dartmoor ln het Engelse graafschap Devon is gister avond een opstand uitgebroken. Een 40- tal gevangenen wierp ijzeren stangen naar de bewakers en viel ook medegevangenen aan. Men heeft de muiters evenwel kun nen bedwingen en weer opgesloten. Hun optreden was een protest tegen het ge voerde regime, dat huns inziens te streng was. Gisteren is in Oberaden bij Unna in Westfalen de tienduizendste arbeiderswo ning, die met financiële steun van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (KSG) is gebouwd, aan een mijn werkersgezin overgedragen. De woning be staat uit vijf kamers en een keuken. Dr Potthoff, het Duitse lid van de sociaal- politieke commissie van de KSG. zei da1 de Hoge Autoriteit uit de door haar op genomen leningen en ten dele ook ui eigen middelen meer dan 600 mlljoe mark voor technische investeringen ei rond 190 miljoen voor de bouw van 38.00H wat betreft de naleving van de tussen Jordanië en Israël gesloten wapenstil standsovereenkomst, hoofd der bestands commissie geworden. Hammarskjöld vertrok heden naar Damascus, om aldaar Syrische vraag stukken te bespreken. Zondag a.s. reist hij weer terug naar New York. Vrijstelling militaire dienstplicht leraren Naar wy van het ministerie van O., K. en W. vernemen heeft de minister voor Defensie op verzoek van zijn ambt genoot van O., K. en W. zich bereid verklaard de in augustus 1.1. getroffen regeling inzake vrijstelling van militaire dienstplicht voor bevoegde leraren in de vakken Nederlands, Frans, Engels, Duits, wiskunde en biologie bij het V.H.M O. thans ook van toepassing te doen zijn op de leraren Slassici, fisici, chemici. Thans is derhalve de vrijstel lingsregeling van toepassing op alle be voegde leraren bij het V-H.M-O. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ronald Arthur, zn van J. G. Wetselaar en I. A. Verhaar, Masje Petronella, dr van G. J. Verhoog en M. van der Meij, Rober- tus Jacobus, zn van J. A. van der Meljden en M. A. van der Meer. Johannes Petrus, zn van J. W. van Leeuwen en B. M. Borst. GETROUWD G. J. Vaarkamp en B. H. van Zwieten, D. Cossée en A. E. Gerritse. OVERLEDEN J. M. Bodrlj, 61 Jaar echtgenote van C. Volkers, J. C. van der Nat, 3 Jaar. zoon. Advertentie Kmhamea-c handen ruw of schraal .-GELEIfTub»95tt| Bespreking met deelnemers in „Treslong" Nu het zeker is dat het bollencorso het komende voorjaar doorgang kan vin den, vond in „Treslong" te Hillegom een bespreking plaats met toekomstige deelnemers. De voorzitter, de heer C. de Vroomen, sprak er zyn vreugde over uit dat „het vak" het corso niet wil missen. Aanvankelijk leek het of er weinig be langstelling zou zijn, maar toen even de trom geroerd werd, kwamen voldoende aanmeldingen binnen. Er hebben dit jaar nog niet zoveel dering uit voor het werk van Jos van Driel, die wel de „corsoconsul van de bloemenkunst" wordt genoemd. Hij heeft getoond over rijke fantasie te beschik ken. deelnemers ingeschreven als vorig jaar, doch de basis is groot genoeg, en er zul len er misschien nog wel enkele bij komen. Het aantal muziekkorpsen zal dit jaar groter zijn. Waren er dit jaar 12, komend corso zullen 18 korpsen deelnemen. Het kost geen moeite dat aantal te krijgen, want het aantal aan meldingen is altijd groter dan de vraag. De heer A. Warnaar sprak zijn waar- Men voorspelt regering-Von Fieandt een levensduur van In strijd met de traditie: geen programma (Van onze correspondent in Stockholm) Na een crisis van haast ander halve maand heeft Finland einde lijk een nieuwe regering. Het was voor het eerst in de Finse geschie denis, dat de oplossing zo lang op zich liet wachten, maar er zijn verschillende redenen voor. Allereerst kreeg de socialist Tanner opdracht om een meerderheidsregering samen te stellen. Hij gaf evenwel zijn streven vlug op, toen hij van de agra riërs moest horen, dat zij hem nu niet bepaald geschikt vonden. Valnö Tanner, die in 1939 en '40 minister van Buiten De heer Warnaar verwachtte, dat de belangstelling voor het corso zal blij ven groeien en dat men binnen korte tijd een wachtlijst zal moeten aanleg gen. De subsidie zal dit jaar weer tus sen de f 500.en f 600.per wagen bedragen. Enkele aanwezigen merkte op dat de aannemers wel eens te hoge prijzen be rekenen, waardoor de deelnemers afge schrikt worden. De heer Van Driel merkte ten aanzien hiervan op dat dit inderdaad wel eens is gebeurd, omdat de aannemers dachten dat het een kost bare geschiedenis zou worden. Achteraf viel het mee, en dan „vergat" men het teveel betaalde geld terug te geven Daarna werden de ontwerpen ge toond. Er waren weer vele aardige on derwerpen, zoals „het vliegende tapijt", „St. Joris en de draak", „de rode haan", „Aurora", „Blauwbaard" en nog vele andere. Proces tegen de Staat Eisen een vestiging in Nieuw Guinea enige maanden De agrariërs lieten overigens weten, dat zij wel bereid waren onder andere leiding met de socialisten samen te wer- ken en zo ging de opdracht naar de afgetreden premier en woordvoerder der - agrariërs Sukselainen. Daarna open- 1 Minister Monsholt naar E.E.G. baarden zich echter grote spanningen j binnen de socialistische partij, mede als I Verwacht kan worden, dat de rege- gevolg van het feit, dat de aanhangers ring de minister van Landbouw, Visserij van het vakvertiond een andere politiek en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- wensen en sterk genoeg zijn om zich holt, zal voordragen als kandidaat voor gehoor te verschaffen. Toen nu de sterk- het lidmaatschap van de Europese com- ste twee partijen niet tot elkaar konden missie van de Europese Economische Ge komen ging een opdracht naar Eino j meenschap. Deze commissie zal het lei- I Saari van de Finse Volkspartij, die een dende uitvoerende orgaan van de nieuwe I Kabinet op de breedst mogelijke basis i Europese Gemeenschap worden, waarin moest vormen. Het bleek echter, dat I eik der zes deelnemende landen een uiterst rechts en uiterst links niet bij zetel zal hebben, elkaar pasten. Tenslotte kreeg de chef van de Finse Bank, Rainer von Fieandt, een kans. En hij slaagde er vlug in om vakmannen zonder politieke bindingen voor de ministerstaak te vinden. (Van onze Haagse redactie) Men kon in de grootste zaal van de Haagse rechtbank een speld horen vallen, zo gespannen luisterden bijna tweehonderd Ambonezen naar het pleidooi van hun advocaat, die in een voor hen uiterst belangrijk proefproces tegen de Nederlandse staat voor de civiele Kamer van de Haagse recht bank betoogde, dat de Ambonezen ex- KNIL-militairen nog steeds de status van militair bezitten en dat zjj dien tengevolge soldy behoren te ontvan gen in plaats van een sociale uitkering en die voorts zelde, dat Nederland de plicht heeft deze Ambonezen te bren gen naar die plaats in het voormalige Nederlands-Indië, waar zy zich wen sen te vestigen, in casu nu zij niet naar Ambon kunnen Nieuw-Guinea. Dit proefproces, dat de Haagse advo caat en procureur mr. A. G. Maris voert voor de ex-KNIL-sergeant N. D. Sahe- tapi, is aanhangig gemaakt door de Ambonezenbeweging B.P.R.M.S. en wordt gesteund door alle andere verenigingen van Ambonezen in Nederland op één na. Van de Haagse rechtbank wordt ge vraagd het ontslag van de Ambonezen uit het KNIL op 20 juni 1950 nietig te verklaren. Eiser stelt nog steeds de status van militair te bezitten. Geëist wordt in ieder geval de opzegging van het tijdelijk dienstverband met de Koninklijke Landmacht onverbindend te verklaren en vast te stellen, dat eiser dug nog steeds de status van sergeant bij de K.L. bekleedt. Gesteld wordt, dat na het in werking treden van de „uit keringsregeling Ambonezen", waarbij werd bepaald, dat Ambonezen voortaan ingeschreven moesten staan bij het arbeidsbureau (13 mei 1956), eiser zulks niet heeft gedaan en dat hy sindsdien geen enkele uitkering meer heeft ont vangen. Sinds die tijd heeft hij dus recht op zijn salaris als sergeant bij het KNIL. Tenslotte wordt de rechtbank gevraagd de „uitkeringsregeling Ambonezen" on verbindend te verklaren. VERPLICHTINGEN NAKOMEN De algemene order 1935 garandeert I KNIL-militairen, dat zij pas uit de i dienst zullen worden ontslagen, nadat 1 zij zijn aangekomen op de plaats waar zij zich willen vestigen. Bij de ronde tafelovereenkomst is deze bepaling ge handhaafd. De tekst van het artikel laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Zolang de Ambonezen niet uit de dienst kunnen worden ontslagen op een plaats waar zij zich wensen te vestigen, blijven zij dus in dienst en ontvangen soidy. Aldus besliste ook het militaire ambte naren gerecht in deze zelfde kwestie. De staat ging in hoger beroep, doch be reidde ziüh er al op voor het proces te verliezen. REEDS REGELINGFN Er werden reeds alle regelingen ge troffen om de Ambonezen weer in mili tairen dienst op te nemen. Uniformen werden naar de woonoorden gebracht. Doch de centrale raad van beroep ver klaarde de militaire rechter onbevoegd van de zaak kennis te nemen. De zaak moest worden gevoerd voor de burger lijke rechter en de klaargehouden mili taire uniformen werden door de rege ring weer opgeruimd. Voor de Staat werd gepleit door de landsadvocaat mr. E. Droogleever For- tuyn, die o.m. zei, dat de Staat de ver plichtingen van het voormalige Nederl.- Indië niet heeft overgenomen. Het KNIL stond in dienst van Ned.-Indië, dus als de Ambonezen menen, dat zy nog steeds in KNIL-dienst zijn, dan houdt dat in, dat zij thans in dienst van Indonesië zouden staan. De Staat is bereid de Ambonezen terug te brengen naar een plaats binnen het voormalige Ned.-Indië, waar zij zich wensen te vestigen, voor zover dat mogelyk en redelyk is. Naar Nieuw- Guinea kunnen zü niet. De Ambone zen zeggen van wel, maar de Neder landse regering is verantwoordelijk en zy zegt, dat het niet kan. Dat is een beleidskwestie, die buiten de compe tentie van de rechter valt. Uitspraak 15 januari. In strijd met de traditie had mij geen programma opgemaakt, toen hij zich landse Zaken is geweest, werd in 1946 I voorstelde, maar hij haalde wel de leu- immers tot 5Vi jaar gevangenisstraf ver- zen van zijn voorgangers aan, die steeds oordeeld omdat hij mede verantwoorde- weer beloofden de waarde van het geld lijk werd geacht voor de oorlog van te zullen handhaven en in dezelfde 1941. En al koestert men in verschillende 'adem de verzekering gaven voor hogere partijen waardering voor deze man, toch lonen (wens der socialisten) en hogere steeds hoger is en deze mensen gemak- zou het ontactisch zijn geweest hem het prijzen voor de landbouwprodukten (eis kelijk door de rode beloften gewonnen schip van staat te laten besturen. I der agrariërs) te zullen opkomen. I kunnen worden. Hoewel deze regering van louter vak lieden in het geheel geen steun in het parlement heeft en dus ieder ogenblik gewipt kan worden, voorspelt men het kabinet toch een levensduur van enkele maanden. Volgende zomer zyn er name lijk verkiezingen. Een regeringscrisis in de winter zou voor alle democratische partijen zeer moeilyk kunnen zijn, om dat het aantal werklozen 's winters Hertog van Windsor 3 dagen in Londen De oud-koning Edward VIII van En- land heeft deze week voor de eerste maal sinds 21 jaar een particulier be zoek gebracht aan Londen. Tweemaal was hij reeds tevoren in de Britse hoofd stad, de eerste maal voor de begrafenis van zyn broer, Koning George VI en later voor die van zijn moeder Koningin Mary. Nu kwam hij weer voor een be grafenis, n.l. van zijn oude adjudant en vriend, getuige bij zijn huwelijk met mrs* Simpson, majoor Elward Metcalfe. Maar van deze gelegenheid maakte de hertog van Windsor tevens gebruik om even deel te nemen aan het Londense leven in de hogere kringen Hij woonde een diner bij van de „Prince of Wales Club". De hertog (63) zag er gezond en krachtig uit en scheen kennelijk in goede stemming te zijn. Aan het diner zaten slechts 51 personen, de hertog inbegre pen, aan en verder werd niemand toe gelaten. Alle toegangen tot het gebouw waren streng bewaakt. Niemand weet of de hertog gesproken heeft en wat hij dan gezegd heeft- Buiten stonden nog vele bewonderaars van de voormalige monarch, in wie zy nog steeds de jon gensachtige knappe Prins van Wales willen zien. De Westduitse minister van Defensie. Franz Jozef Strauss, zal gedurende twee dagen in Rome besprekingen voeren met verantwoordelijke Italiaanse politici over militaire kwesties, die voor beide landen van belang zyn. Daarna zal hij militaire inrichtingen en industrie-bedrijven in Noord-Itallë bezoeken. Brazilië zal niet vragen om toelating tot de NAVO. maar is bereid lid te worden van deze organisatie als het een verzoek hiertoe ontvangt. Dit heeft de Braziliaan se minister van Buitenlandse Zaken, Ma- cedo Soares. medegedeeld. Door een ver keerde interpretatie van zijn woorden is het gerucht ontstaan, dat Brazilië zou zijn uitgenodigd toe te treden tot de NA VO. De Verzetsorganisatie Eoka heeft gisteravond op Cyprus strooibiljet ten verspreid, waarin zij oproept tot een staking van 24 uur als de kwestle-Cyprus (vermoedelijk de volgende week) voor de Verenigde Naties komt. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Butler, heeft in een schriftelijk antwoord op een vraag uit het parlement gezegd, dat met ingang van 1 Januari nie mand uit een land, dat lid is van de Raad van Europa of de OEES, meer een visum cor Engeland nodig zal hebben. Deze aatregel gold evenwel niet voor degenen in Engeland werk zoeken of zich daar -nd willen vestigen. Reeds sedert verscheidene dagen men geen berichten ontvangen van woningen be'schikbaar heeft gesteld. De de Britse treiler Susan M uit Lowestoft, laatste woning zal waarschijnlijk over een die met een bemanning van zeven koppen jaar aan een mljnwerkersgezln worden voor de Nederlandse kust ter overgedragen. I visvangst was gegaan. Kerstin Nilson uit Aafors, in Zuid- Zweden, de vierjarige dochter van een glasblazer, heeft deze week de hoofdprijs van de Zweedse voetbalpool, ter waarde van 75.000 kronen ongeveer 56.000 gul den gewonnen, door de resultaten van twaalf voetbalwedstrijden juist te voor spellen. Zij deed dit met behulp van een speciale dobbelsteen. Kerstin heeft, als geschenk voor het winnen van de prijs, een pop, die haar ogen kan openen en sluiten, bedongen. Het gewonnen geld wordt verdeeld tussen de ouders van Kerstin. zijzelf, haar broertje en zusje en twee tantes, die in vereniging aan de voetbalpools deelnemen. Het hoofd van de Russische staats luchtvaartmaatschappij Aeroflot, maar schalk Zjigaref, heeft aan het ln het En gels verschynende blad „Moskous Nieuws" gezegd, dat besprekingen gaande zijn over een rechtstreekse luchtverbinding van Moskou naar Amsterdam, Lon den. Parijs en Nieuw Delhi. „Er zijn moeilijkheden, maar ik geloof dat zij overwonnen kunnen worden. De sterkte der in Japan gelegerde Amerikaanse strijdkrachten zal aan het einde van dit jaar met 50.000 man wor den verminderd. Dit is gisteren uit krin- gen die in nauw contact met het Japan- I se ministerie van Defensie staan, verno men. Het effectief van de Amerikaanse strijdkrachten in Japan wordt hierdoor 1 met meer dan vijftig procent ingekrom pen Volgens genoemde kringen zal de Ja panse regering binnenkort met de Ameri kaanse militaire autoriteiten te Tokio on- i derhandelingen beginnen over verminde ring der Japanse bydrage tot de kosten der defensie. Een ongewone [oto van Gina Lollobtigida. Deze komische scene komt voor in de nieuwe film, welke zij in Rome maakt onder leiding van Vittorio de Sica. Gunnar Randers, directeur van het Noorse Instituut voor Atoomenergie, heeft naar aanleiding van een bericht, dat Rus sische geleerden thans uranium uit zee water kunnen winnen, verklaard, dat dit niets sensationeels is en dat Noorwegen dit ook kan. In een vraaggesprek met het blad „Aftenposten" zei Randers. dat de kwestie waar het hier om gaat ls, of deze methode zo economisch kan worden ge maakt dat zy kan concurreren met andere manieren van uraniumwinnlng. Een moeder en haar zeven kinderen hebben gisteren de dood gevonden in een brand, die hun boerderij in Morlanna ln dt Amerikaanse staat Arkansas verwoest te. De vader was enige uren tevoren op jacht gegaan. Het Italiaanse schip „Cltta dl Tra- pani" (2,400 ton) met 13 passagiers en 47 bemanningsleden aan boord, is woensdag dichtbij Trapanl West-Sicillë) aan de grond gelopen. Alle opvarenden op vyf bemanningsleden na werden gered. Over het lot van de laatsten is niets bekend, maar men hoopt, dat zij zich aan boord bevinden van 'n te hulp geschoten sleep boot, de „Pirano", die eveneens, tijdens de reddingsoperaties, aan de grond liep. De sleepbootkapitein is om het leven ge komen. Het weer was byzonder ongunstig. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkom6t Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10: K. en O.-cursus fotografie voor gevorderden 8 uur nam. Gerecht 10. Soefibeweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur nam. ZATERDAG Royal: St.-Nicolaasfeest Jongerengroep Ned. Reisver. 8 uur nam. Hogewoerd 87: Kanarietentoonstelling „De Zangers". 10 uur voorm. - 10 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: Feestavond Perso- neelsver. S.R.O. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Hogewoerd 87Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm. - 6 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Boerhaavezalen: Opening tentoonstel ling esthetische vorming. 4,30 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus. Angst en leugen ln het kinderleven". 8 uur nam, Stadszaal (grote zaal): Jeugdconpert My voor Toonkunst Pianoduo Gold en Fizdale. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): My voor Toon kunst. Pianoduo Gold en Fizdale. 8 uur nam. Rapenburg 8: Ver. voor Internationale Rechtsorde. Spr. Norman S Marsh over de betekenis van de Dag van de Rechten van de Mens. 8 uur nam. DINSDAG In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Ver. Zwakzinnigenzorg. 4.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ope ning tentoonstelling „Volk van Suriname" 3 uur nam. WOENSDAG Ryksmuseum voor Volkenkunde. Lezing dr. C. F. A. Bruyning over Suriname. 8 u. nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel „Dom Juan". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Ned Ver. van Huisvrouwen. Spr. mevr. D Hol- dert over textiel en zybehandellng. 2.30 u. nam. Onderzeeboot botste in de mist op een Turks schip Gisteravond om tien minuten over zes zijn in de dichte mist op de Nieuwe Wa terweg tussen Maassluis en Vlaardingen de Nederlandse onderzeeboot „Zwaard vis" en het 5595 ton metende Turkse schip „Tanar" met elkaar in botsing ge komen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De beide schepen zijn met hun stuurboordzijden langs elkaar geschaafd. Zij gingen ter plaatse voor anker. Later kon het onbeschadigde Turkse schip de reis naar zee voortzet ten. De binnenkomende „Zwaardvis" heeft om kwart over acht het anker gelicht en is op eigen kracht naar de Waalhaven te Rotterdam gevaren. Een beschadigde beschermkap van een stuur- boordlanceerbuis was de enige schade, die de onderzeeboot had opgelopen. Vergroting kleine bedrijven Minister Mansholt stelt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer by de landbouwbegroting 1958 opnieuw, dat het beleid, gericht op het bevorderen van de vergroting der kleine bedrijven, in de eerste plaats gebaseerd moet zijn op de overweging, dat de ge ringe omvang van vele bedrijven een verdere ontplooiing van dit deel van onze landbouw in de weg staat en de welvaart van de agrarische bevolking nadelig beïnvloedt. Van wezenlijk belang is daarbij vooral, dat omstandigheden worden geschapen voor een rationeel ge bruik van de arbeid. Minister Mansholt is de mening toe gedaan, dat het gezinsbedrijf in West- Europa de kern van het landbouwbe drijf uitmaakt en dat er goede gronden aanwezig zijn om dit bedrijfstype ook in de toekomst krachtig te bevorderen. Er dient dan echter evenzeer naar ge streefd te wórden, dat het zich aan de technische en economische ontwikkeling blijft aanpassen. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zcm- en feestdagen 24 uur Prentenkabinet (Kloketeeg 25); Ten toonstelling van prenten van Paul Schul- tema. Geopend 's middags van 25 uur (t/n\ 7 december) Lakenhal- Van Gogh-tentoonstelling. Geopend Iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur nai...; 's zondags 1—4 uur nam. (tot 16 december). Donderoag 7.30 en 9.30 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling van Haagse aquarellen (tot 16 december). Werkdagen 10-4 uur en zondags 1-5 uur narn. BIOSCOPEN Trianon: „De familie Trapp". alle leeft, werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4,30, 7 en 9.16 uur. Rex: „De rovers van de Sierras". 14 Jaar. Werkdagen 2,30, 7.15 en 9.16 uur. Zon dag 2,30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Het huls der geheimen". 14 Jr. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.40, 7 en 9,15 uur. (Donderdagavond één voorstelling van 7-9 uur). Ltdo: „De man met de wassen beelden". 18 Jaar. Werkdagen 2,30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2,30, 4,45, 7 en 9.15 uur. (Donderdagavond één voorstelling van 7-9 uur). Luxor: „Bernardine". A.l. Werkdagen 2,30 7 en 9,1-5 uur. Zondag 2,30, 4,45, 7 en 9.15 uur. (Donderdagavond één voorstelling van 7-9 uur). De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 7 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24809, Apotheek „Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. By geen gehoor b(| Uw Dalsarts specialist hel op dokterstelefoon 2222'. of WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V d c s s 1 S* Helsinki zwaar bew. wnw 5 1 0 Stockholm sneeuw nnw 7 4 0.1 Oslo onbewolkt ono 2 3 0 Kopenhagen onbewolkt nw 10 5 0.0 Aberdeen mist windstil -1 0 Londen motregen windstil -2 0.1 Amsterdam mist w 2 5 1 Brussel mist zw 4 2 0 Luxemburg mist nno 4 -3 0 Parys mist windstil -4 0 Bordeaux mist ozo 1 -4 0 Grenoble geh. bew. windstil 1 0 Nice zwaar bew. run/w 8 7 0 Berlijn geh. bew. wnw 6 6 0 Frankfurt geh. bew. zzw 2 1 0 Münohen geh. bew. zzw 2 1 0.2 Zürich geh. bew. nino 2 3 0 Genève geh. bew. o 8 4 0 Locarno geh. bew. windstil -0 0 Wenen regen gen. bew. nw 6 3 3 Innsbruck windstil 0 0.6 Rome zwaar bew. o 4 3 0 AJacclo onbewolkt no 3 3 0 Mallorca onbewolkt nnw 4 5 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2