Laatste Berichten „Zaalberg" heeft reeds plannen voor de nieuwbouw gereed liggen Koninklijke onderscheiding voor Th. Heyn (40 jaar in rijksdienst) DINSDAG 3 DECEMBER 1957 Wachten is nog op vergunning en een beter inzicht in verwarde economische situatie Zoals bekend, is gisteren een overeen komst tot stand gekomen tussen het ge meentebestuur enerzijds en de wollen- dekenfabriek „Zaalberg" anderzijds over de verkoop van een deel va nde oude fabriek in de binnenstad aan de ge meente en de aankoop van een groot bouwterrein in de nieuwe industriezone van Leiden door „Zaalberg". De vreugde over deze overeenstemming is weder zijds. Ook „Zaalberg" verheugt zich er over in de oude Sleutelstad te kunnen blijven. Sinds 1770, toen de ijverige „winkelknegt" Jonathan Zaalberg een eigen lakenfabriek aan de Nieuwe Rijn begon, is deze industrie in Leiden ge vestigd geweest. De thans gesloten over eenkomsten verzekeren de band Zaal berg -Leiden weer voor onbepaalde tijd. Zij zijn de prettige vruchten van weder zijds in goede verstandhouding gevoerde onderhandelingen. De plannen voor de nieuwbouw van „Zaalberg" zijn inmiddels geheel ge reed gekomen en er is in maquette- vorm reeds gestalte aan gegeven. Zij zullen met voortvarendheid ter hand worden genomen, zodra de vergunning is verkregen en bovendien meer in zicht is verkregen in de thans zo ver warde economische situatie in Neder land- De nieuwe fabriek zal door omvang en een doelmatiger, aan het arbeidsproces dus beter aangepaste indeling, een aan- Plaaggeest bracht het verkeer in qevau'- Op 16 september j.l. had een jeugdige Leidenaar, die op de fiets in de Nieuw- steeg reed, opzettelijk de weg versperd voor een onderwijzeres uit Wassenaar, die met haar auto wilde passeren. Op slingerende wijze was hij met zijn rijwiel voor de auto gaan rijden, zodat het de bestuurster onmogelijk was de plaag geest voorbij te rijden. Dat lukte minder, omdat deze assistentie kreeg van twee schoolgaande meisjes, die eveneens vlak voor de auto reden. Aan de signalen van de automobiliste had het jongmens zich niet gestoord. Tenslotte was de onder wijzeres, die zeer langzaam reed. tegen de fiets opgereden, zonder dat de berij der daardoor kwam te vallen. Gisteren diende dit voorval voor het kantonge recht hier ter stede. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, was van mening, dat de jongen op zeer ongepaste wijze was opgetreden. Hij eiste tegen hem f. 15.boete of één week tuchtschool en tegen de onderwij zeres f. 15.boete of vijf dagen. De raadsman van laatstgenoemde, mr. Hazenberg, begreep niet hoe de jongen een klacht tegen zijn cliënte had durven indienen. De vader van de jongen had toegegeven, dat zijn zoon zich op incor recte wijze had gedragen en de veilig heid van het verkeer in gevaar had ge bracht. Pleiters cliënte had de aanrij ding niet kunnen voorkomen en boven dien was de jongen niet gevallen of gewond, waarom hij vrijspraak vroeg. In repliek persisteerde de officier van Justitie bij zijn eis. De kantonrechter, die van mening was, dat de jongen zich op onbehoorlijke wijze had gedragen, veroordeelde deze tot f 15.boete of een week tuchtschool en sprak de on derwijzeres vrij. Kano versperde de weg BROMFIETSER MAAKTE ERNSTIGE VAL Gisteravond omstreeks acht uur maak te de heer A. Smittenaar, wonende in de Kneppelhoutstraat, met zijn brom fiets op de Witte Singel een ernstige val. De heer Smittenaar reed tegen kano op. die door enkele jongens uit het water was getrokken en op dat moment juist een gedeelte van de weg versperde. In het donker had hij dit „transport" eerst in de gaten toen een aanrijding niet meer was te voorkomen. De E.H.D. heeft het slachtoffer, met een hersenschud ding. hoofdwonden en een sleutelbeen fractuur, naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Drie-jarig jongetje vermist GISTEROCHTEND OM HALF TWAALF VOOR HET LAATST GEZIEN Sinds gisterochtend half twaalf wordt de 3-jarige Johan Christiaan van der Nat, die omtrent die tijd voor het laatst voor de ouderlijke woning in de Ooster straat 2D, is gezien, vermist. Het kind, dat luistert naar de roep naam van Jolleke, is geikleed in een rood jasje met capuchon (waarover een wit sjaaltje), een lang zwart broekje met schouderbandjes, groene pantoffel tjes en vermoedelijk bruine kousjes. Het ventje is flink voor zijn leeftijd, heeft donkerblond haar en blauwe ogen. Vrijwel de gehele middag heeft de politie het water in de omgeving van de woning afgedregd, echter zonder resul taat. Zij, die menen inlichtingen te kunnen geven, worden verzocht zich in verbin ding te stellen met de afdeling recher che van de politie. RECHTZAKEN Jong meisje verdronk DRIE MAANDEN VOOR MEDEDADER (Speciale berichtgeving) Wegens grove schuld aan de fatale gevolgen van een stoeipartij aan de oever van de Waal veroordeelde de Arnhemse arrondissements-rechtbank een 31-jarige doorsmeerder uit Rijssen, conform de eis, tot 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte moest zich verantwoorden, omdat hij op 4 juli van dit jaar het 18-jarige meisje Jopie v. d. Voort tegen haar zin in naar een diep gedeelte van de Waal had gedragen, ofschoon hij zelf niet kon zwemmen en wist dat het meisje de zwemkunst ook niet machtig was. In het diepe moest hij haar los laten uit eigen lijfsbehoud, terwijl ver dachte machteloos toezag, verdronk het meisje. 10 jaar voor poging tot vergiftiging De Alkmaarse Rechtbank heeft een 48-jarige timmerman uit Middenmeer. wegens poging tot moord, meermalen gepleegd door menging van vergif in oliebollen veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Namens de verdachte heeft de raads man, mr. N. P. Vestering, tegen het von nis van de Rechtbank appèl aange tekend. zienlijke grotere capaciteit verkrijgen dan de oude fabriek. De fabricage van wollen stoffen, die kort voor de oorlog ter hand genomen werd, is na de oorlog nadat het bedrijf gedurende de oor logsjaren enige tijd had stilgelegen sterk uitgebreid en streeft thans de om vang van de produktie van wollen de kens langszij. Het ligt uiteraard in de bedoeling, dat het gehele Leidse bedrijf zo spoedig mogelijk naar de nieuwe fabriek ver huist. Het nieuwere gedeelte van het oude complex, gelegen tussen Heren gracht en Vestestraat, waarin thans kan toren en magazijnen zijn gevestigd en dat niet in de verkoop aan de gemeente is begrepen, zal dus te zijner tijd vrij komen voor een andere bestemming, waarvoor belangstelling bestaat. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 3 december. Aangevoerd 211 vette varkens, notering per kg. levend ge wicht. zware varkens f 1,57-1,60. lichte varkens f 1,65-1,68, zeugen f 1,46-1,50. De handel was vlug. LEIDEN, 3 december. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. In verband met verbouwing heden geen noteringen. BODEGRAVEN, 3 dec. Aanvoer 57 partijen, eerste soort f 2,29-2,33, tweede soort f 2,23-2,28, extra f 2,34-2,40. De han del Is kalm. ROTTERDAM, 3 december Veemarkt: Aanvoer ln totaal 3089. Weektotaal 5029. Vette koelen en ossen 440; gebruiksvee 908 vette kalveren 95; graskalveren 222; nuchtere kalveren 541; varkens 102; big gen 116; paarden 82; veulens 9; schapen en lammeren 552; bokken en gelten 22. Notering; Vette koelen le kw. 295/310, 2e kw. 260/290, 3e kw. 250/260; per kg.; vette kalveren 280/300, 260/280, 240/250 per kg.; graskalveren 400, 300, 250; nuch tere kalveren 72, 60, 50; biggen 40, 30, 25 per stuk. Slachtpaarden 210, 190. 180 per kg. Schapen 110, 95, 85; lammeren 105, 80, 70; kalfkoelen 1200, 1000, 800; melk koeien 1200, 1000 800; vare koeien 825, 700, 600; vaarzen 850, 750, 550; pinken 550, 450, 350. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heeft ir. J. Halm, hoofdingenieur-directeur, verbonden aan het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, als vertegenwoordiger van de minister, hedenmiddag aan het Charlotte de Bourbonhof een mo nument onthuld in verband met het 45-jarig bestaan van de Woning bouwvereniging ,,De Eendracht"- Mórgen komen wij op deze plech tigheid terug. (Foto L.D./Va-n Vliet.) Band van Christelijke Slagerspafreons De Bond van Christelijke Slagerspa troons kwam gisteravond in vergadering bijeen ten huize van de voorzitter, de heer D. de Roode jr. Er was grote be langstelling voor deze vergadering, die inderdaad van groot belang was. In de eerste plaats werd er een demonstratie gegeven met een nieuwe machine voor worstbereiding en vervolgens was er de jaarlijkse wedstrijd om de zilveren wis selbeker, die beschikbaar was gesteld door de voorzitter. Er waren verschil lende slagers, die hun zelfgemaakte worstsoorten ter keuring aanboden. De niet aangesneden worsten werden be oordeeld op kleur, smaak en bereiding. De heer Te Roller van de slagersvak school te Utrecht werd bij de beoorde ling terzijde gestaan door enkele dames. De heer C. ULt den Bogaard uit Warmond behaalde met 74 de eerste prijs en kreeg de wisselbeker voor de eerste maal één jaar in zijn bezit. Hoewel men reeds om 7 uur begonnen was, duurde de vergadering tot na het middernachtelijk uur. Aan het einde werd in het bijzonder dank gebracht aan de heer en mevrouw De Roode voor hun gastvrijheid. HENGELSPORT Viscoiiege de Voorn hield zijn kerst wedstrijd in de Rijn bij Koudekerk. De uitslag luidt: 1. J. A. Lambooy 292 gr.: 2. J. J. v. Oosten 254 gr.; 3. Chr. v. d. Laan 124 gr.; 4. M. Keereweer 114 gr.: 5. P. Haas beek 111 gr.; 6. W. Bink 108 gr.; 7. P. Pompe 98 gr.; 8. J. Laurier 51 gr.; 9. K. Middelham 46 gr.; Totaal 1198 gr. OEGSTGEES7 Rijkspostspaarbank In de maand november werd aan het postkantoor in gelegd f 77.318.90 en terugbetaald f. 133 594.84. In de laatstgehouden bestuursver gadering van de Ohr. Hist. Kiesvereni ging is de heer M. v. d. Voet gekozen als voorzitter. VOORSCHOTEN HERBENOEMING BURGEMEESTER Bij Koninklijk Besluit van 19 novem ber is met ingang van 16 decemiber 1957 herbenoemd tot burgemeester der ge meente Voorschoten, de heer C. J. van der Hoeven. In het verslag van de begrotings vergadering stond, dat het voorstel tot wijziging en aansluiting van de centrale verwarming in de percelen Leidseweg 9597 slechts f. 200.kostte, dit moet zijn f.2000.—. De duur van de besprekingen is ook niet geheel juist opgegeven. De heer Fortanier sprak n.l. 1 uur en 34 minu ten, de heer Dekker 38 minuten. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Reglna J. M., dr van G. Th. van Dam en J. J. Thijs, Elisabeth W. M., Wel of niet met toestemming regering Tijdens een persconferentie heeft een der bestuursleden van het vakverbond der Indonesische werknemers van de KPM medegedeeld, dat de bezetting van de KPM-gebouwen Is uitgevoerd op aan sporing van de Indonesische regering. (Naar gemeld, antwoordde een woord voerder van het Indonesische Ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiger op diens protest, dat de Indonesische regering niet verantwoordelijk is voor deze aotie). Bij de bezetting van het hoofdkantoor hebben zich geen incidenten voorgedaan. Spaanse versterkingen naar Ifni scheep gegaan Zondag zijn verscheidene bataljons Spaanse troepen, met bestemming Ifni, scheep gegaan, aldus een bericht uit Madrid. Ook de meer naar het zuiden gelegen Spaanse Sahara-posten zullen worden versterkt. Niettemin heeft men te Madrid de indruk, dat de Spaanse autoriteiten, bij de behandeling van de strijd in Ifni. de nadruk meer op de diplomatieke dan op de militaire zijde van de incidenten leggen. De spanning, die tussen Spanje en Marokko was ont staan, schijnt, na de terugkeer van de Marokkaanse ambassadeur en een langdurig onderhoud, dat hij zaterdag j.l. met de Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken de Cautiella heeft ge had. verminderd te zijn. Wel meent men, dat de Spaanse re gering voornemens is op de Kanarische eilanden militairen in reserve te hou den. die bij eventuele toekomstige moei lijkheden "in de Spaanse bezittingen in Afrika handelend zouden kunnen op treden. dr van W. A van Heijkoop en W. J. Ver hoogt. Xaveria C. M., dr van W. H. van Egmond en J. A. M. van der Vaart. Ondertrouwd: N. J. van Staalduinen. 27 jaar en M. J. E. Wlnsen, 24 jaar, H M. Baelde, 24 jaar en J. M. S .de Haas, 27 jr. Getrouwd: C. P. Bakker. 27 jaar en A. C. H Heemrood, 24 Jaar. WASSENAAR Inbreker aangehouden STAL f.1000 EN EEN PISTOOL Bij haar thuiskomst om 6 uur zag een inwoonster van deze gemeente een man uit de achterdeur van haar wo ning komen en in gebukte houding de tuin in vluchten. Zij stelde een vluch tig onderzoek in, waaruit bleek, dat voor f. 1000 aan sieraden en een pistool waren verdwenen. De politie werd on middellijk gewaarschuwd en twee hoofdagenten trokken er met een auto dadelijk op uit. Terwijl de een tever geefs de omgeving van het huis door zocht gelukte het de ander op de Rust en Vreugdelaan een man aan te hou den, die de dader bleek te zijn. Hij is een goede bekende van de justitie. Naar verbreking der handels betrekkingen In Djakarta heeft de Indonesische Monetaire Raad gisteren de mogelijk heid besproken van verbreking der handelsbetrekkingen met Nederland. Gezegd werd, dat nog geen beslissing is genomen over de kwestie van de transfers van Nederlandse bedrijven in Indonesië naar Nederland, maar dat het alleen maar „logisch" is, dat de transferrechten komen te vervallen, als de diplomatieke en economische betrekkingen worden verbroken. De communistische federatie van vak verenigingen, de „Sobsi" heeft er bij de W.F.T.U., het communistische wereld vakverbond, op aangedrongen om een algemene boycot van Nederlandse be langen in de gehele wereld te organise ren, ter ondersteuning van Indonesië's campagne voor de bevrijding van Weste lijk Nieuw-Gulnea van het Nederlandse koloniale bewind. Aan de leden van de W.F.T.U. is ver zocht om boycot-acties te ondernemen tegen alle Nederlandse verbindingen ter zee en in de lucht. De 24-uur staking bij de Nederlandse bedrijven in Indonesië, zou voor de Nederlanders een verlies hebben opge leverd van 100 miljoen roeplah. Dr. J. M. van der Linde hoogleraar te Utrecht Naar aanleiding van het vijfde eeuw feest van de Evangelische Broederge meente, dat in maart te Zeist werd ge vierd, werd uit de kringen van de theologische faculteit te Utrecht en van het Zeister Zendingsgenootschap de vraag geuit, of het niet gewenst zou zijn de opleiding van studenten aan dit seminarie meer dan voorheen te inte greren in de theologische studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het resultaat was, dat men unaniem besloot de nodige stappen te doen om te komen tot de vestiging van een bijzon dere leerstoel tot het geven van onder wijs in de geschiedenis van de Unitas Fratum (Evangelische Broedergemeente) en in de kerkgeschiedenis van het Karaïbisch gebied. Nadat de vereiste toestemming van de Kroon was verkregen, Is thans dr. J. M. van der Linde te Zeist tot bijzonder hoogleraar benoemd. Internationale band van vriendschap (Van onze correspondent te Parijs) Vijf plaatsen in België, Duitsland, Engeland, Frankrijk en Nederland, die in de onmiddellijke omgeving der resp. hoofdsteden gelegen zijn, zullen in het raam der Europese solidariteit bijzon dere banden van vriendschap gaan onderhouden. De nieuwe term voor die operatie luidt: „jumelage" in het Frans en „koppeling" in het Neder lands. Die Europese voorsteden heten: Zaandam, Anlerlecht (België), Ham mersmith (Engeland), Neuköln (West- Duitsland) en Boulogne-Billancourt (Frankrijk). Nadat vorige maanden over en weer al verscheidene bezoeken werden afge legd, staan er voor de komende zomer tal van sport- en andere gebeurtenissen op het programma, en zo zal op 18 en 19 juni a.s. zich ook een groep Zaandam mers, onder wie een muziekkorps van honderd en dertig leden, naar de Parijse voorstad begeven, waar de vermaarde autofabrieken van Renault gevestigd zijn om daar aan de Europese plechtig heden deel te nemen. In augustus staan Zaandam kano-wedstrijden te wachten, waarbij ook de vier andere vijfling-ste- den vertegenwoordigd zullen zijn. Tijdens de Wereldtentoonstelling in Brussel staat natuurlijk Anderlecht in het brandpunt van de belangstelling en dan zal het gemeentebestuur 'van die stad als gastvrouw optreden. Het comité, dat het initiatief tot deze onderneming heeft genomen en waarin tal van autoriteiten, onder wie president Coty, zitting hebben, heeft een beknopte geïllustreerde brochure uitgegeven, die een even boeiende als smaakvolle indruk geeft van het leven en streven der be woners van deze vijf nijvere steden en waarin de lage houten huisjes en molens langs de Zaanse dijken natuurlijk niet ontbreken. öe zendtijd voor de politieke partijen In het zendschema, opgenomen in de brief, waarin minister Cals aan de Tweede Kamer zijn besluit tot vordering van zendtijd voor politieke partijen mee deelde, zijn de zenddagen van 3 januari en 10 januari omgewisseld. De bedoeling is, naar de minister in een nieuwe brief aan de kamer meedeelt, dat op vrijdag 3 januari 1958 de PvdA over de zender Hilversum 1 zal uitzenden en op 10 januari 1958 de VVD over Hilversum 2. Het verbeterder schema is dan als volgt: 2 januari 1958 donderdag, ARP Hil versum 2 tussen 18 en 20 uur; 3 januari 1958 vrijdag, PvdA Hilversum 1 tussen 18 en 19.30 uur; 7 januari 1958 dinsdag, KVP Hilversum 2 tussen 18 en 20 uur; 9 januari 1958 donderdag, CHU Hilver sum 2 tussen 18 en 20 uur; 10 januari 1958 vrijdag, VVD Hilversum 2 van 19.25 tot 19.35 uur. En zo vervolgens elke veertien dagen. De vaststelling van het juiste tydstip van aanvang der uitzendingen wordt bepaald door de regeringscommissaris voor het radiowezen na overleg tussen belanghebbenden. REGELING VOOR GESCHENKENZENDINGEN. De Centrale Dienst voor In- en Uit voer deelt mede, dat met ingang van 9 december a.s. voor de uitvoer van groente- en bloemzaden alsmede van sier- en gebruiksvoorwerpen van edel metaal, als geschenk- of toeristenzen ding, tot een waarde van f 200.— geen vergunning is vereist. De aandacht wordt erop gevestigd dat vergunningvrye geschenkzendingen geen bloembollen alsmede bloem- en kweke- ryprodukten mogen inhouden en even min postzegels, goud enandere metalen voorzover niet in sier- of gebruiksvoor werpen verwerkt, benevens betaalmidde len en geldswaardige papieren. Bejaarde vrouw door gas gestikt (Speciale berichtgeving) Toen een familielid van een 75-jarige wedutfe gisteravond om half twaalf aan de Leliestraat te Utrecht op zijn bellen geen gehoor kreeg, kwam hem dit vreemd voor. Hij waarschuwde de politie. Toen de recherche zich toegang tot de woning had verschaft, vond men de oude vrouw levenloos op de vloer, in de keuken liggen, terwijl zich in het gehele huis een sterke gaslucht bevond. Een door de recherche ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de kraan van het gasstel sterk versleten was en door een lichte aanraking reeds werd ge opend. Vermoed wordt, dat de oude vrouw dicht langs het gasstel is gelopen, met haar kleding de kraan heeft ge raakt en geopend en direct reeds door het uitstromende gas bewusteloos is ge worden. Jubileum bij Rijksgebouwendienst In het bureau van de Rijksgebouwen dienst aan de Herengracht 24 is van ochtend een jubilaris gehuldigd: de heer Th. H. Heyn, opzichter D., die precies veertig jaar geleden op zeventienjari ge leeftijd in Utrecht zün eerste schre den zette op het ambtelijke pad. De heer Heyn, die vergezeld was van zijn echtgenote, zoon en dochters, werd ln aanwezigheid van het voltallig per soneel eerst gelukgewenst door de direc teur Rijksgebouwendienst directie Zuid- Holland en Zeeland, ir. W. A. van der Meer. De heer K. P. Beekman, hoofd van de afdeling personeel en financiën van de Rijksgebouwendienst, die mede namens c»e directeur-genera al sprak, verheugde zich erover.dat bij de vele ver anderingen die in die afgelopen veertig jaar werden doorgevoerd, er ook een was, die het mogelijk maakte om niet meer met lege handen te komen. Hij kon nu de heer Heyn een gratificatie over handigen. Doch dat niet alleen. Hij kon ook mededelen dat het H. M. de Koningin had behaagd bij K.B. van 13 november j.l. de eremedaille in zilver .verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe te kennen aan de jubilaris. Even later pronkte het eremetaal op de rever van de heer Heyn. De heer P. Maas, hoofd van het dis trict Leiden van de Rijksgelbouwem- dienst, kon als directe chef van de jubi laris een terugblik werpen op diens loopbaan in dienst van het Rijk. „Thans is het Academisch Ziekenhuis uw do mein. U bent daar een soort factotum geworden. Als wij iets niet weten, wordt er altijd gezegd: Vraag het maar aan Heyn. die weet het wel. En zelden klopte men vergeefs aan". De heer Maas prees de liefde, die de jubilaris steeds voor zijn werk had getoond en de voortva- I rendheid, die hij aan de dag had gelegd. Namens het personeel kreeg de waarde- j ring tastbare vorm door de aanbieding van een Graduale voor koorzang. Me vrouw Heyn, die haar man steeds zo I stimulerend terzijde had gestaan, werd l in de bloemetjes gezet, evenals de beide aanwezige dochters. Namens het jubi- I leumfonds van de voormalige afdeling Onderhoud en Uitbreidingswerken j overhandigde de heer Maas de jubilaris i voorts nog een enveloppe met inhoud als bijdrage voor de aankoop van een nieuwe brommer. Jhr. mr. van Vredenbureh Jhr. mr. H- F. L. K- van Vredenbureh zal de, door de benoeming van de heer E. H. van der Beugel tot Staatssecretaris, opengevallen plaats van Directeur-Ge neraal voor economische en militaire aangelegenheden van het ministerie van Buitenlandse Zaken, met ingang van 15 januari a.s. gaan innemen. Jhr. Van Vreenburch is sinds 1956 hoofdvertegenwoordiger in Londen van de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Nadat alle aanwezigen gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid om de jubi laris persoonlijk geluk te wensen waarbij de cadeaus zich opstapelden dankte de heer Heyn voor de vriende lijke woorden en vele geschenken. BEURSOVERZICHT Scheepvaart flauw; K.L.M. vast Amsterdam, 3 december. De bezetting van de KPM-gebouwen in Indonesië door de Indonesische leden van de vakvereniging aldaar, veroor zaakte vanmiddag op het Damrak we derom een flauwe stemming voor ver scheidene scheepvaartwaarden. Het materiaal werd schoorvoetend te gen lagere prijzen uit de markt geno men. Aandelen KPM leden wederom een verlies van circa 4 punten. Maatschappij „Nederland" min 2%, Rotterdamsche Lloyd min 5 en aandelen Scheepvaart Unie gingen 110%, min 5%. Tegen het sluiten van de markt werden de verlie zen met circa 1% gereduceerd. Aan delen Van Ommeren echtea* 1 punt hoger op 200%. Ook de cultuurwaarden moesten zich met lagere prijzen tevreden stellen. Am sterdam Rubber kwam op een nieuw laagterecord met een notering van 37%%; het slot circa 2 punten hoger. Het verlies bedroeg hier circa 4%. HVA's daalden tot 85% doch noteerden tot circa 88 onveranderd bij de vorige slobprys. Deli's verloren een half pro cent. Aandelen KLM lagen op f. 97, plus f. 2,70 vast. Staatsfondsen stil doch goed prijshoudend. Van de internationale waarden wer den Kon. Olies door Londen aangeboden en lagen met een prijs rond de f. 161,50 ruim f. 2 beneden gisteren en f. 1,50 be neden pariteit New York. De voorwaar den voor de inschrijving op de 6% con- vertibple obligaties van de British Petro leum werden door Londen als gunstig aangemerkt. Hierdoor vonden ruilingen plaats door verkopen aandelen Kon. Olie in aankopen British Petroleum. Het aanbod uit Londen kwam in een zeer dunne markt waardoor de koers van aandelen Kon. Olie nogal werd gedrukt. Philips en Unilevers ruim 2% lager, Aku's min 1. Aandelen Billiton II wer den 3 punten lager op 189% vernomen. Vorstenlanden op 11 (12) en Cultuur- banken werden geadviseerd op 25 (26). WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 decemiber Londen 10.62%—10.62%; New York 3.78f3— 3.79,1'e; Montreal 3.90,\3.90fg; Parijs 90.12%—90.22%; Brussel 7.58y8—7.58%; Frankfurt 90.2490.29; Zürich 86.56% 86.61%; Zürich (vr. franken) 88.41% 88.46%; Stockholm 73.27%—73.32%Ko penhagen 54.86%—54.91%; Oslo 53.08%— 53.13%; Milaan 60.57%—60.62%Wenen 14.5814.59; Turkse verrekeningsdollar 3.79%—3.79%. Echtpaar Westerouen van Meeteren gestikt (Van onze Haagse redactie) Vannacht zijn te hunnen huize aan de Wassenaarseweg 107 te Den Haag door gasverstikking om het leven geko men de heer mr. B. Th. A. Westerouen van Meeteren en diens echtgenote, me vrouw Van Westerouen van Meeteren- Van Erkom, in de leeftijd resp. van 67 en 65 jaar. Medebewoonsters van het huis ont dekten het gebeurde vanochtend. Zij waren met zware hoofdpijn opgestaan en gingen op onderzoek uit, toen zij be merkten dat er op de deurbel en de te lefoon niet werd gereageerd. Zij ontdek ten. dat op de slaapkamer van het echt paar en gaskacheltje stond, dat met een slang was aangesloten op een muur- kraan en dat deze kraan openstond, ter wijl het kacheltje niet brandde. Het gas stroomde dus vrijelijk uit. Mr. Westerouen van Meeteren was laatstelijk kabinets-secretaris van de gouverneur-generaal van het voormalige Nederlands-Indië. Beurs van Amsterdam Dinsdag 3 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 83 A 83% Grootboek obl. 3% 74 74 Ned. '47 3% (3) 82% 82% 85% 85% B 83% 83TV 83 83% 79% L 79 80% 80% 80% 80% Ned '55 II 3% 80% 80% Ned '37 3 79% 79 Ned. W-B lening 6% 102% 10218 Dollarlng '47 3 86% 86% Investeringscert. 3 88% 8818 87 87,V Cert. NWS 57 B 83,V 83% Grootboek '46 3 80% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B. 25% 25% Nat. Handelsbank 78 76% Ned. Handelmij 140 135% Amst Rubber 43 B 42% Deli My .en (Ver.) 51% 51A 88% 88% 25% 26 37 37 Vorstenlanden 12 11 A K U 147% 144% Berkei's Patent (v) 170% 170 Calvé Delft cert. 265 262 Kon Pap v Gelder 174 172 Hoogovens cert 233 231 Müller en Co N.B 280 277% Ned Kabelfabr 220 215 Philips 236% 232 hilips pref 138% 137% 328% 325% Wilton Feyenoord 191 189 191 189% Dordtse Olie gew 793% 768% Kon Petr (f 20.— 163.80 Idem (50 a f 20.— 163.80 161.15 Holl Amer iyn 137 138% Java China Paket 121 120% KDJV1 94.30 96.50 Ned Stoom v My 121% 122% Kon Paket My 99% 96% Stoomvaart Mij Ned 139% 137 Nievelt Goudr cert 157% 157 v Ommeren cert 199 201 Kon Rott Lloyd 120 115% Ned Scheepv Onle 115% 112% NIET- ACTIEVE >BLIG AT1ES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 88% 87% Den Haag 1937 1 3.. 80 78 87% B I R'dam '37 I-IH 3% 85% 1 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91 91 Premieleningen A'dam '53 3 87 L 85 A'dam '51 2% 76% A'dam '56 I 2% 75 75 A'dam '56 n 2% 82% 82% Eindhoven '54 2% 76 L 75 Enschede '54 2% 76% 75% Den Haag '52 I 2% 82% 83% Idem n 2% 85% 85 L R'dam '52 I 2% 87 85 Idem n 2% 87% 85% Utrecht '52 2% 90 B 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amst. Bank 189% 188% H.B.U. eert177% 176% Rott. Bank 155 153 Twentsche Bank 151 151 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 185 L 183 L Borneo Sum. H Mij. 34 31% Ned G en Sp fabr 171% 170% Kon Ned Grofsm 173 90% Internatio 53 53 Rott. Droogdok Mij 440% 440% Tieleman en Dros 7% 7% Ned MU Walv.vrt, 54 54% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8 8 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24H Intern Nickel 77% 75 Anaconda 45 44% Bethlehem Steel 39% 38% Cities Service 55% 54 General Motors 35% 35% Kennecott 86 83% Republic Steel 43% 42% Shell Oil 72% 70% Union Pacific 26% 26% Un States Steel 54% 53% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK. 2/12 Edelmet Kon. AA 58 57%GB Pref wa idem 64GB ElectroJas B 285% Holl Constructie 300 B Ing our v Bouwnyv 1 IJKiB Int Kunststof! Ind 34% 343/4 Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab '53 140 L 135 385 B 385 B Ver Touwfabrleken 140 Wernlnk's Betonm 67 66 Van wyk Textiel 71 70%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4