1000 NO IRON overhemden SLECHTS 68 NEDERLANDERS AAN BOORD WILLEM RUYS PUROL IOO PRISMA m HORLOGES GRATIS Met oen enkel woord Altijd rake flitsfoto's met PHILIPS Ongerustheid in Washington Demmeniz Agenda Laatste reizigers uit Djakarta: „Toestand van vele Nederlanders in Indonesië is nu afschuwelijk" Verkeerstoren weigert „Electron" controle Toen de constellation „Tilburg" tron" te bevestigen, zodat onmiddellijk gisteravond omstreeks acht uur op de Amsterdamse luchthaven neer streek, was het laatste KLM-toestel, dat onder „normale" omstandighe den van Kemajoran bij Djakarta was opgestegen, behouden op vader landse bodem gearriveerd. „De toestand van vele Nederlan ders in Indonesië is afschuwelijk" aldus was de mening van de heer H. G. Ottjes, een accountant, die ivas teruggekeerd van een opdracht, die hij voor zijn firma in Zuid-Sumatra had moeten uitvoeren Vele Nederlanders willen uit Indonesië weg in verband met de onzekere toe stand. Plannen worden gemaakt om vrouw en kinderen eerst terug te stu ren. Men maakt zich in Nederlandse kringen op de ene plaats meer. op de andere plaats wat minder ongerust. Ik had zelf een voorgevoel, dat er iets ging gebeuren. Men had mij eerst ge boekt voor de „Electron". Ik vroeg ech ter aan het kantoor te Djakarta of ik niet eerder weg kon. Het lukteDe controle op Kemajoran was uitermate streng. We wisten van de aanslag op president Soekarno af. Onder het wa kend oog van vijf soldaten, de stenguns in de aanslag, werden alle papieren van de ruim twintig passagiers onderzocht. Niet minder dan anderhalf uur duurde deze controle en eerst daarna mochten wij ons aan boord begeven. Eerst in Bei roet. vanmorgen vroeg, vernamen wij het nieuws, dat de landingsrechten van de KLM voor Djakarta waren ingetrok ken en dat de ..Electron"' zonder passa giers van het vliegveld was vertrokken". De heer Fiso, die in het KLM-hotel te Djakarta had gelogeerd, vertelde, dat hij zaterdag om half acht een stoet langs het hotel had horen komen en dat een half uur later de hotelgasten waren opgeschrikt door de ontploffingen. „Nie mand van ons wist op dat moment, waar die ontploffingen plaats gevonden had den. noch wat er gebeurd was. De po litie liet ons in het KLM-hotel onge moeid. Ja. inderdaad, ik moest bij de controle op het vliegveld ook alles uit pakken en elke tas, elke koffer, elk boekje of stukje papier werd nauwkeu rig onderzocht". De bemanning, die de constellation van Djakarta op de eerste etappe naar Bangkok had gebracht, komt eerst later op Schiphol aan. contact met Singapore moest worden opgenomen, hoewel het vliegtuig zich nog steeds in het verkeersgebied van Djakarta bevond. De KLM heeft voorlopig toestemming gekregen om Singapore tot eindstation te maken voor de dienst op Zuid-Oost- Azië, na de intrekking van de Jandings- vergunning in Djakarta. De super-con- stellation ..Photon", die gistermiddag van Schiphol vertrok, had dan ook Sin gapore als eindbestemming. Voor dit toestel waren oorspronkelijk elf passa giers van Amsterdam naar Djakarta ge boekt. In de loop van de dag waren ech ter vijf annuleringen bij de KLM bin nengekomen. Wij vernemen nog, dat de KLM 300 passagiers met bestemming Djakarta en Schiphol als beginstation voor de eerstvolgende twee weken ge- heeft staan. DINSDAG 3 DECEMBER 1957 (Advertentie) Onze uitgeputte voorraad is weer geheel aangevuld. 9.95 - 11.75 - 12.95 15.90 - 16.90 Wanneer U ziet welke prachtige hemden U voor deze lage prijzen ontvangt, kunt U begrypen waar om wy zoveel NO IRONS verkopen. By elke 10 gulden, een WAARDEBON van 1 gulden. Reis vol onzekerheden Gistermiddag naar Djakarta vertrokken (Van onze correspondent) Ongeveer de helft van de Nederlandse passagiers van de Willem Ruys heeft gistermiddag korte tijd voor het ver trek van het schip, besloten het zekere voor het onzekere te nemen en zy hebben hun passage geannuleerd. Hun hutbagage konden zij mee aan wal nemen. Hun ruimbagage moesten zij aan boord laten. Het was niet moge lijk, dat die nog uit de ruimen werd opgediept. Even over vjjf uur is het schip toen vertrokken met nog aan boord 68 Nederlanders, die het er maar op wagen en blijkbaar hopen, dat tydens de reis van drie weken de zaken een goede keer nemen. Hun besluit moesten zij wel op de val reep nemen. Van het hoofd van de im migratiedienst te Djakarta had de hoofdvertegenwoordiger van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd in Indonesië gisteren de mededeling gekregen, dat Vi#*r uur tAiiu/trAlrlron aan Nederlanders het binnenkomen van v.c» uur iguwrrciuien,Indonesië zou worden geWeigerd. En dat terwijl het vlaggeschip weer eens een commodore als gezagvoerder smelten, heeft voor deze reis. Kapitein Frits de Jonge blijft namelijk een reis met verlof achter en de oudste gezagvoer der van de Lloyd, kapitein J. Roos van de Sibajak, maakt de laatste reis van zijn zeemansloopbaan nu met de Wil lem Ruys, wat hem automatisch tot commodore van de redery maakt. Sneeuw, koude en mist in Europa Italiaanse dorpen van de buitenwereld afgesneden Vorst, mist en sneeuw hebben zich meester gemaakt van Europa. Vooral Italië is er erg aan toe: zelfs in war me streken als bjj Palermo en Messina op Sicilië valt sneeuw. Het vroor op Caprl. In de Apenynen zjjn tachtig dor pen van de buitenwereld afgesneden door een sneeuwdek van meer dan een meter dik. Hongerige wolven, die door de koude uit hun schuilhoeken in de Abruzzen zijn gedreven, zwerven rond I de dorpen rond op zoek naar prooi. I De meeste dorpelingen, uit vroegere ervaringen wijs geworden, hebben vol doende voorraden levensmiddelen inge slagen, zodat zy voorlopig nog niet be hoeven te verhongeren. Maar in Spa- nazzola in Zuid-oost-Itaiië was men niet voorbereid op de zware sneeuwval. Man- I nen en vrouwen stonden gisteren uren- lang in de rij voor de winkels in levens- I middelen. Frankrijk en België berichten over temperaturen om of beneden het vriespunt. Spanje, geteisterd door lange droogte, verademt bij de voorspel ling, dat het eindelijk zal regenen. Maar voorlopig kreeg Madrid gisteren alleen een dikke mist, bij een temperatuur om trent het nulpunt. Ook Lissabon (Portugal) meldt mist, maar de temperatuur was (max.) 10.9 graden celsius. In Scandinavië meldt men tem peraturen tussen -10 (Zuid-Zweden) en -25 (noorden) graden celsius. West- Du i t s 1 a n d heeft koud droog weer, met sneeuw in de bergen. Oostenrijk verwacht zware sneeuwval. Denemar ken daarentegen had wat regen en het kwik kwam er niet onder nul. H e 1 s i n- k i hield zich niet aan de regels. Een „hittegolf" van 3 graden celsius deed de sneeuw in de Finse hoofdstad Geheel Joego-Slavië is sinds zondagavond met een sneeuwlaag be dekt. In de bergachtige gedeelten van Macedonië en Bosnië ondervindt het verkeer grote moeilijkheden. Advertent!* RUWS handen Hulp aan landgenoten in Indonesië De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië", gevestigd Anna Paulow- nastraat 11 te Den Haag deelt mede, dat haar bestuur naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Indonesië gisteren in vergadering bijeen is geweest. dertig passagiers van dit laatste KLM- jnieuws bereikte de Lloyd per tele- j verraderin^zaV^t^Srijverf vliegtuig uit Djakarta reeds aan boord gram._Aangf_len_dit niet geheö duidelijk a?gevalr^ "iaé aanver-' De gezagvoerder van de „Electron", de heer P. J. Krouwel. die gisteren in de loop van de dag met zijn toestel in Singapore aankwam, vertelde, dat de Dit gold zowel voor hen, die voor het eerst naar Indonesië gingen als voor hen, die met verlof waren en een vergunning voor terugkeer had'den gekregen. Dit waren, maar op het laatste moment van een officier van het Indonesische leger opdracht kregen het toestel weer te ver laten. Alleen de bemanning kreeg toe stemming voor vertrek. Gezagvoerder Krouwel merkte hier bij op, dat het besluit om het vertrek der passagiers te verhinderen werd ge nomen op het moment, dat het toestel gereed was in de lucht te verdwijnen en na vier uur lang geredetwist tussen de burgerlijke en militaire autoriteiten. De ene partij wilde toestemming geven, de andere niet. De militairen trokken ten slotte aan het langste eind. Voordat het toestel vertrok kwamen Indonesische militairen aan boord, door was. werd getracht de hoofdvertegen woordiger telefonisch te bereiken, wat gelukte. Deze kon toen volledige inlich tingen geven. Vandaar, dat om half drie, toen de inscheping begon, alle passagiers door middel van een stencil op de hoog te konden worden gebracht van de situatie. Onder de 255 passagiers, die zich te Rotterdam zouden inschepen, bevonden zich 131 Nederlanders. De anderen waren Duitsers, Amerikanen en Indonesiërs. In Southampton zou de Willem Ruys nog ongeveer 250 Engelse passagiers, bestemd voor Singapore, op nemen. De Lloyd moest er voor waarschuwen, dat Nederlandse passagiers, die ingevol ge de genomen maatregelen van de zochten de machine grondig, inspecteer- I Indonesische regering te Singapore het den alle papieren blad voor blad en ke ken zelfs onder de stoelen. De bagage van de passagiers, welke reeds aan boord was, werd door de be manning en enkele Europese employe's van de KLM weer uitgeladen, terwijl het Indonesische personeel van de luchthaven werkeloos toekeek. Controle geweigerd Toen het toestel eenmaal in de lucht was. weigerde de controletoren in Dja karta zelfs de signalen van de „Elec- Grote activiteit op Cape Canaveral (VS) Raket van spoetnik-I in moeras bij Hamburg Radio-Moskou maakte gisteren mei- ding van het aantal omwentelingen van de beide Spoetniks om de aarde, maar er werd niets gezegd over het raketge deelte. dat met de eerste kunstmaan rond de aarde cirkelde. Zoals men weet, zyn Westelijke geleerden de mening toe gedaan. dat dit reeds naar de aarde is teruggekeerd en tot een vormeloze mas sa is verbrand. De vraag is echter: waar is dit neergekomen? Gistermiddag heeft men bij Crossmoor (district Hamburg, West-Duitsland) drie uur lang gegraven naar een geheimzinnig voorwerp, dat zondagmiddag daar in een moeras is terechtgekomen. De moeilijkheid is. dat het voorwerp, dat zich op een diepte van twintig meter in de bodem bevindt, moeilijk bereikbaar is, omdat de kuil, welke men groef, zich telkens met water vulde. In elk geval, zo zeggen deskundi gen, is het geen meteoor, want deze be vatten ijzer of nikkel en het geheim zinnige voorwerp, waarvan men ver moedt, dat het de raket van Spoetnik I is. doet dat niet. Een mijn-detector zweeg in alle talen, waaruit men afleidt, dat het bestaat uit aluminium-magne sium of een ander alliage. Intussen meldde het proefterrein van Cape Canaveral in Florida (V.S.), dat de drietraps Vanguard-raket, met de eerste Amerikaanse kunstmaan in zyn kop, klaar staat om te worden gelanceerd. Indien de omstandigheden gunstig zijn zal de raket binnen twee etmalen de ruimte worden ingeschoten, aldus een mededeling van gistermiddag. Later werd medegedeeld, dat de technici nog niet helemaal gereed waren. Zij waren nog bezig met een fout in de tweede trap op te sporen. In dit deel, waarmee nog geen proeven zijn genomen, bevindt zich het besturingsmechanisme. Hieruit kreeg men de indruk, dat de Amerika nen hun pogingen om eveneens een satelliet te lanceren, enigszins forceren. Er staat deze week meer op het pro gramma van Cape Canaveral. Behalve de (drietraps) Vanguard-met-satellict zullen een „Atlas" (IRBM), een „Thor" (IRBM) en een „Snark" (een werkelijk „geleld" projectiek voor lange afstand) gelanceerd worden. wante organisaties en verenigingen zul len worden uitgenodigd. In deze vergadering zal worden be raadslaagd over de wijze waarop onder leiding der stichting, naast de maatre gelen welke de overheid zal nemen de particuliere hulp aan de landge noten in Indonesië zal worden georga niseerd en gecoördineerd. Volgens de Stichting zegden aanverwante organi saties in beginsel reeds hun medewer king toe. De Stichting zal gaarne bijdragen en giften in ontvangst nemen. (Gironum mer 308). Belgische lening bij een Duitse particuliere bank (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische schatkist heeft bij de Deutsche Bank in West-Duitsland, een lening geplaatst van tweehonderd mil joen mark of bijkans tweehonderd mil joen gulden. De Deutsche Bank verstrek te hiervoor vanochtend een communi qué. Het gaat om een lening over een looptijd van vijftig maanden, welke de benarde positie van de Belgische schat kist moet verlichten. Tegen ieder jaar einde heeft de Belgische schatkist grote bedragen nodig voor de betaling van schulden en aflossing van buitenlandse en binnenlandse leningen. Bovendien begint thans de financiële last van de Wereldtentoonstelling en voornamelijk van de daaraan verbonden wegenwerken op de staatsfinanciën te drukken. De le ning is dus daarom noodzakelijk, omdat de openbare werken in België op het ogenblik in een versneld tempo worden uitgevoerd. Waarnemers zijn van oor deel dat de plaatsing van Belgische overheidsobliga-ties bij een Duitse parti culiere bank een operatie, welke ook enige maanden geleden voor rekening van de Nederlandse schatkist werd ge daan de voordeligste manier is om geld te lenen. Een openbare lening in België zou tegen een hogere rente die nen te worden geplaatst. schip zouden moeten verlaten, geen garantie voor passage voor de tien dagen later aan te vangen terugreis kon worden gegeven, aangezien de Willem Ruys voor deze thuisreis reeds is vol- geboekt. Met wel grote onzekerheid is i het schip dus deze reis aangevangen. Men weet ook niet hoe het zal lopen met de toeristenreis, die de Willem Ruys van 23 tot 28 december gaat maken naar Bali. Vraagt inlichtingen bij Uw Prisma horloger BINNENLAND In een garage te Schoonhoven is gis termorgen de 23-jarige petroleumventer W. den Haak uit Streefkerk door benzine damp om het leven gekomen. De man is, nadat hij zijn auto warm had laten lopen, bezig geweest met het vullen van bussen. Zijn broer vond hem enige uren later be wusteloos. Twee geneesheren zyn geruime tijd bezig geweest de levensgeesten op te wekken. Mej. Suze Medens. dochter van de architect van het kunststoffen-laborato rium der PBM. heeft gistermiddag de eerste steen gelegd voor dit laboratorium. Het wordt gebouwd op het terrein aan de Broekmolenweg te Delft. De vier Schippersbonden in ons land hebben zich met een adres tot de minis ter van O. K. en W. gewend, waarin wordt aangedrongen op het Invoeren van vol ledige leerplicht voor schipperskinderen, zoals deze voor de overige Nederlandse jeugd al ruim een halve eeuw bestaat. De bas Arnold van MUI zal in de ko mende weken enkele gastrollen vervullen bij de Nederlandse opera. Hij zingt o.m. in Mozarts ..Die Zauberflöte" en Verdi's ..Don Carlos". Op de Baarlosestraat te Blerick is gisteravond een 29-jarlge ongehuwde man uit Baarlo met zijn motor in botsing ge komen met een bestelauto uit Blerick. De motorrijder kwam tegen een boom terecht en liep zodanige verwondingen op. dat hij korte tijd later aan de gevolgen is over leden. BUITENLAND Op de werven van de Amerikaanse ..Bethlehem Steel Co" is de kiel gelegd van de „Long Beach", de eerste Ameri kaanse kruiser met atoomaandrijving en installaties voor het lanceren van gelelde projectielen. De secretaris van de Italiaanse com munistische partij, Amendola. heeft be kendgemaakt dat zijn partij in 1957 on geveer 250.000 leden verloren heeft. Hij zei dat dit verlies veroorzaakt is door de uitstoting uit de partij van „verraders" en „zwakkelingen". Harry Oppenhelmer, die van zyn kortgeleden overleden vader, de diamant koning Sir Ernest Oppenhelmer, onder nemingen etc. ter waarde van meer dan 500 miljoen pond sterling heeft geerfd, heeft bekendgemaakt dat hij zich uit de politiek zal terugtrekken. In de omgeving van Alma Ata. de hoofdstad van Kazakstan, zal volgens Tass een instituut voor kernonderzoek worden gebouwd. Het instituut krijgt 15 laboratoria. Met alle nevengebouwen en woningen mee. betreft het hier de bouw van een „kleine atoomstad" die 450 ha groot zal zijn. aldus Tass. Ter bestryding van bureaucratie en verkwisting zullen er in Hongarije orga nisaties worden opgericht, die controle zullen moeten uitoefenen op de gemeente en rijksbedryven. De niet-blanke medische hogeschool te Durban in Zuid-Afrlka. die enkele Ja ren geleden in gebruik genomen was en waarvan de bouwkosten rond zes miljoen gulden hebben bedragen heeft thans de eerste afgestudeerde niet-blanke artsen opgeleverd. Tien mannelijke en vier vrou welijke studenten slaagden voor het arts examen. In totaal studeren aan deze eer ste niet-blanke hogeschool 175 studenten o w. 20 vrouwelijke. De ook in Nederland niet onbekende Zuidafrikaanse schryver en dichter Uys Krlge is door de universiteit van Natal het ere-doctoraat in de letteren verleend. De promotieplechtigheid zal in het begin van het komende Jaar plaats vinden. De rechtbank te Wroclaw, het vroe gere Breslau .heeft drie voormalige bewa kers van een Duits concentratiekamp ter dood veroordeeld, op beschuldiging van het vermoorden en mishandelen van ge vangenen. Achthonderd gedetineerden op Cy prus zijn dinsdag voor een dag in hon gerstaking gegaan. Zij hebben een open brief aan de vandaag op Cyprus aanko mende nieuwe gouverneur, Sir Hugh Foot geschreven, waarin zy om lnvryheldstel- ling verzoeken, de terugkeer van aartsbis schop Makarlos en afschaffing van de noodwetten. Op geheel Cyprus zijn uitge breide veiligheidsmaatregelen getroffen uit vrees voor een oplaaien van de ver- zetsstryd. Het hoofd van het Noorse Instituut voor kernernergie, Randers, zal met drie medewerkers op 9 december naar Moskou gaan om, op uitnodiging van de Sovjet- russische Academie van Wetenschappen, instituten voor kernonderzoek te bezich tigen. De Amerikaanse zesde vloot beschikt over atoomwapens en zij kan zes maan den achtereen op zee blijven. Zo heeft de commandant, vlce-admiraal Brown, gis teren verklaard, nadat hij journalisten "n geleid projectiel van het type „Terrier" had getoond, waarmee de kruiser „Can berra" met het oog op aanvallen vanuit de lucht is uitgerust. Volgens de vlce-ad miraal beschikken de Russen niet over een wapen, dat de ..Terrier" evenaart. Een orkaanachtige wind hulde de Australische stad Sydney gisteravond in rook, afkomstig van branden die in twee nabijgelegen plaatsen woedden. Een hier van, Wentworth Falls, is bijna geheel ver woest. Van de andere plaats, Leura. Is de hoofdstad half in as gelegd Het aantal daklozen loopt in de honderden. De Columblanen hebben zich na een militaire dictatuur van vier Jaar. met overweldigende meerderheid uitgesproken voor terugkeer naar een democratisch be wind. Dit biykt uit nlet-officiële uitslagen van een zondag gehouden volksstemming. Volgens de nlet-offlciele telling zyn vier miljoen stemmen tegen tweehonderd dui zend uitgebracht voor veranderingen in de grondwet, die uiteindelijk tot een demo cratisch regeringsstelsel zullen voeren. De volksstemming is geschied krachtens een overeenkomst tussen de twee belangrykste politieke partijen, de oon6ervatieven en de liberalen. Het wrak van de „Bounty", het Brit se fregat, dat in 1789 op last van de adel borst Fletcher Christian na de muiterij van de bemanning tot zinken werd ge bracht. is door Luis Marden, een deskun dige op het gebied van het dlepzeeonder- zoek, nabij het Eritse eiland Pitcalrn. dat duizend mijl ten westen van het Paas eiland in de Stille Oceaan ligt. ontdekt. Marden heeft zijn vondst bekendgemaakt in een artikel in het maandblad van de Amerikaanse „National Geographic Socie- De regering van Saoedl-Arablë heeft gisteren een communiqué uitgegeven, waarin haar verbazing tot uitdrukking wordt gebracht over de zienswijze van ze kere kringen te Teheran volgens welke het oliegebled Bahrein in de Perzische Golf deel uitmaakt van het Perzische grond gebied. Volgens dit communiqué behoort Bahrein aardrijkskundig tot het Arabische schiereiland. Door deze bekendmaking schaart de Saoedl-Arabische regering zich geheel achter het standpunt van de Iraak- se regering, dat onlangs bekendgemaakt is. Koning Feisal van Irak bevindt zich op het ogenblik in Rlad. Van de zyde van het hoofdbureau van politie in Tokio is meegedeeld, dat de Japanse politie een groep spionnen heeft ontmaskerd, die zloh bezig hield met het clandestiene vervoer van communisten- leiders tussen Japan en Noord-Korea. BIJ een overval op twee schepen en 26 hulzen zijn zondag in Oraka, 17 mensen gearres teerd. Het 29.000 ton metende Britse slag schip Royal Oak", dat in de tweede we reldoorlog in de haven van Scaga Flow (aan de kust van Noord-Schotland) tot zinken werd gebracht door een Duitse duikboot, zal geborgen worden. De Britse Admiraliteit wil het schip, dat 2J miljoen pond sterling heeft gekost (circa 26 mil joen gulden), laten slopen, omdat de waarde van het metaal groot is. Van de bemanning van 1200 koppen werden er destijds slechts 414 gered. De eerste zittingsdag van het tribu naal, dat een onderzoek moet Instellen naar de vraag, of het voornemen van de Engelse regering om het bankdisconto tot zeven procent te verhogen, een dag te voren op 18 september al of niet is uitgelekt, en zo Ja, of Iemand daarmee zijn voordeel heeft gedaan, heeft niets schokkends opgeleverd. De regering is er van overtuigd, dat geen minister of amb tenaar zijn mond heeft voorbygepraat en daarom is ook voor het tribunaal niets gebleken. Dr. Manfred Sakel. die in 1927 als eerste een shock-behandeling met insu line voor schizofrenie toepaste, is op 57- Jarlge leeftyd te New York overleden. Een van zyn beroemdste patiënten was de danser Nyinsky, die door een behandeling de kliniek, waar hy sedert 1919 was ge weest. kon verlaten. Dr. Sakel was Oosten rijker van geboorte. Een Jordaanse krijgsraad heeft de communistische leider Foead Bakleh tot zestien Jaar gevangenisstraf met dwang arbeid veroordeeld, op beschuldiging van ondermijnende activiteiten, zo ls in Am man officieel bdkendgemaaJkt. „Photoflux" Het feilloze flitslampje «25 et Mogelijkheid op een cliaos vergroot De jongste ontwikkelingen in Indonesië, de aanslag op president Soekarno Inbegrepen, hebben Amerikaanse autoriteiten die reeds bezorgd waren over de toekomst van de Indonesische archipel, nog verder gealarmeerd. De scherpe sancties die tegen de Nederlanders genomen zyn in verband met de kwestie Nieuw-Guinea, hebben in Washington de bezorgdheid doen toe nemen wat betreft de vooruitzichten op het bereiken van stabiliteit in de Jonge Indonesische natie, aldus U.P. De anti-Nederlandse maatregelen wa ren een dreigement van Djakarta voor geval Indonesië er niet in zou slagen de V.N. te winnen voor zijn eis dat Neder land zou onderhandelen over het lot van westelijk Nieuw-Guinea. De autoriteiten in Washington hadden echter gehoopt dat stappen als die welke zondag tegen Nederlandse zakelijke belangen zijn aan gekondigd, vermeden konden worden. Het is Amerikaanse autoriteiten ver boden om ook maar iets meer voor pu- blikatie over de moeilijkheden van In donesië te zeggen, behalve dat de aan slag op Soekarno en de dood van een aantal personen daarbij betreurd wordt. Doch particulier doen deze autoriteiten geen poging hun bezorgdheid over de loop der gebeurtenissen te verbergen. Autoriteiten weigeren speculaties te geven, wat betreft de vraag wie de aan slag aangesticht kan hebben. Speculatie uit diverse kringen laat de schuld va riëren van de communisten tot de anti communistische Soendaneze jeugdbe weging. Men twijfelt er te Washington niet aan dat de Indonesiërs in staat zijn hun economische sancties tegen de Nederlanders volledig uit te voeren, daar Nederland niet ineen positie lijkt te verkeren door ook maar iets tegen te doen. Maar de grote vraag die de autori teiten in Washington door het hoofd speelt, is of Djakarta er verstandig aan doet zulk een koers te gaan varen, in verband met de mogelijkheid dat die tot economische chaos zou kunnen leiden. Indonesië, een land met chronische moeilijkheden wat buitenlandse valuta betreft, is wat betreft de inkomsten uit zijn exporten voor 40rr afhankelijk van door de Nederlanders beheerste belan gen. De Nederlanders zyn op een aantal Advertentie KANTOORMACHINES Haarlemmerstraat 219 Telef. 21400 DINSDAG Schouwburg: K en O. Rotterdams To neel „Dom Juan". 8 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J .E. A. Tht Bogaars over de Jongste op gravingen te Heerlen 8 uur nam. WARMOND 3 december. School met de Bijbel. Verga dering Schoolvereniging. 8 uur nam. WOENSDAG Prediker: Spr. d6. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10: K. en O.-cursus fotografie voor gevorderden 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur nam. ZATERDAG Royal: St.-Nicolaasfeest Jongerengroep Ned. Relsver. 8 uur nam. Hogewoerd 87 Kanarietentoonstelling „De Zangers". 10 uur voorm. - 10 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: Feestavond Perso- neelsver. S.R.O. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Hogewoerd 87Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm. - 6 uur nam. MAANDAG Rapenburg 61: K. en O.-cursus. Angst en leugen in het kinderleven". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jeugdconcert Mij voor Toonkunst Pianoduo Gold en Fizdale. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): My voor Toon kunst. Pianoduo Gold en Fizdale. 8 uur nam. Rapenburg 8: Ver. voor Internationale Rechtsorde. Spr. Norman S Marsh over de betekenis van de Dag van de Rechten van de Mens. 8 uur nam. manieren verbonden aan de economische structuur van het land. Autoriteiten t« Washington menen, dat enigerlei ge welddadige verbreking van het gevestigd patroon van het zakenleven, ook ern stige politieke vertakkingen zou kunnen hebben. Rode angst voer humor „Ik probeer myn Duitse herder te rul len voor een taks. want ik krijg zo'n nieuwe regeringswoning". Dit is een grapje dat in Oost-Duitsland nogal eens gehoord wordt zowel op het toneel als op straat. De communisten hebben thans laten weten, wat zij zulke grappen niet langer zullen dulden: het is geen uiting van een humoristische instelling, maar van kritiek op de Oostduitse woning bouw. H.M.'s „Evertsen" naar Nieuw-Guinea De torpedobootjager ..Evertsen" zal 10 december via het Pana'makanaal naar Nieuw-Guinea vertrekken voor enigszins vervroegde aflossing van het fregat „Jo- han 'Maurits van Nassau", aldus deelt men ons van de zyde van de marine- voorlichtingsdienst mede. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 2—4 uur Zon- en feestdagen 2—4 uur. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling van prenten van Paul Schul- tema. Geopend 's middags van 26 uiur (t/m 7 december) LakenhalVan Gogh-tentoonetelUng. Geopend iedere werkdag vsd 10 uur voor middag tot 4 uur nan..; 's Bondage 1—4 uur nam, (tot 16 december) Donderoag 7.30 en 9.30 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling van Haagse aquarellen (tot 16 december). Werkdagen IC-4 uur en zondags 1-5 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De familie Trapp". alle leeft, werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De rovers van de Sierras". 14 Jaar. Werkdagen 2,30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2,30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Het huls der geheimen". 14 Jr. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4,40. 7 en 9,15 uur. (Donderdagavond één voorstelling van 7-9 uur). Llclo: „De man met de wassen beelden". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur. (Donderdagavond één voorstelling van 7-9 uur). Luxor: „Bernardlne". A.l. Werkdagen 2,30 7 en 9,1-5 uur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond één voorstelling van 7-9 uur). De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 7 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24809, Apotheek „Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8. Oegstgeest, tel. 26274. By geen gehoor by Uw halsarts ol specialist hel op dokterstelefoon 2222*. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bO 03 £P 6 9 S Cm Helsinki mist n 4 -0 0.1 Stockholm mist wnw 1 0 0 Oslo mist windstil -3 0 Kopenhagen onbewolkt nw 6 4 0 Aberdeen onbewolkt windstil -1 0 Londen onbewolkt windstil -3 0 Amsterdam onbewolkt windstil -1 0 Brussel onbewolkt o 3 -0 0 Luxemburg geh. bew. no 4 0 0 Parys onbewolkt n 4 -2 0 Bordeaux mist windstil -0 0 Grenoble geh. bew. windstil -1 0 Nice half bew. nnw 8 5 0 Berlijn motregen wnw 3 3 0.1 Frankfurt geh. bew. windstil 1 0.1 Münöhen motaneeuw wnw 2 -1 0.2 Zürich swaar bew. no 6 0 0 Genève geh. b*.»/. no 11 1 0 Locarno onbewolkt o 2 -5 0 Rome onbewolkt o 6 0 0 AJacclo geh. bew. no 1 7 2 Mallorca swaar bew. windstil 9 3

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2