INDONESIË NU VOOR NEDERLANDERS DICHT w WEERBERICHT Schandaal Blikgroenten Weer strenge maatregelen Water- en gasvoorziening voor hen afgesloten GRATIS KOOPÖUR 96ste jaargang DINSDAG 3 DECEMBER 1957 No. 29307 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 AT er op het ogenblik in Indo nesië gebeurt, is erger dan erg: het is een schandaal. Een staat, die tot viermaal toe de kwestie Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties ter beslechting voor legt en evenzovele malen in het ongelijk wordt gesteld, meent daarop te moeten rea geren met een aantal vergeldingsmaat regelen jegens de tegenpartij, welke wij in een beschaafde natie niet voor moge lijk hadden gehouden. In ons hoofdartikel van zaterdag jl. wezen wij er reeds op hoe de Indone sische regering geen middel onbeproefd heeft gelaten om de V. N. onder druk te zetten e.i zich daarbij niet heeft ont zien om bedreigingen te uiten, welke met het woord „chantage" bescheiden- lijk zijn gekenschetst. De Nederlanders in Indonecië vervul len op het ogenblik de rol, welke de Jodei. in Hitler-Duitsland hebben ge speeld: zij krijgen van alles de schuld, ook van de economische débacle, waar aan Indonesië kennelijk ten prooi is en waarvan het bestaan door een onver antwoordelijke regering op de Neder landers wordt afgewenteld. Met een systematisch raffinement is de volksmassa in de afgelopen maanden en weken tegen de Nederlanders opge zweept. De hoogste gezagsdragers noem den de toestand explosief, doch zij ver gaten erbij te zeggen, dat niemand an ders dan zijzelf voor deze situatie ver antwoordelijk moeten worden gesteld, omdat zij voortdurend de lont boven het kruitvat hebben gehouden. Louter en alleen om de aandacht af te leiden van de deplorabele toestand, waarin het land verkeert, worden de Hollanders als de „boemannen" gedoodverfd. Ter wijl het land in een angstwekkend tem po afglijdt naar het communisme, durft de Indonesische regering in de Ver enigde Naties een eventuele afwijzing van haar eisen inzake West-Irian voor te stellen als een nieuwe impuls voor de communistische expansie. WAT er op het ogenblik in Indo nesië gebeurt, is een grof schan daal. Reeds veel eerder hebben wij er tegen gewaarschuwd, dat de hetze-politiek der regering de volks woede zou opzwepen tot een punt, waar op de overheid de ontketende krachten niet langer de baas zou zijn. Dat punt is thans bereikt: het blijft niet langer bij het bekladden van de huizen onzer landgenoten; zij worden thans in het openbaar gemolesteerd. En de regering doet niets om aan dit alles paal en perk te stellen. Integendeel: zij stookt het vuur steeds feller aan door almaar nieuwe maatregelen, welke getuigen van een bijna onmenselijke anti-Ne ler- landse gezindheid. De huizen van de Nederlanders worden afgesloten van gas- en watertoevoer en dat in de tropen! Nederlanders mogen Indonesië hiet bimienkomen, maar zij mogen het evenmin verlaten. Toen gisteren het laatste K.L.M.-vliegtuig (zonder passa giers) het vliegveld Kemajoran wilde verlaten en de gezagvoerder aan de verkeerstoren toestemming vroeg om te starten, bleek het radiografisch con tact reeds te zijn verbroken met alle risico's van dien. Hij is toen maar zon der Indonesische toestemming vertrok ken WERKELIJK, het lijkt wel of de machtshebbers in Djakarta het hoofd volkomen hebben verloren. Want hoe effectief anti-Nederlands al deze wandaden ongetwijfeld mogen zijn, men kan ze toch ook onmogelijk als pro-Indonesisch beschouwen. Nog ge heel afgezien van de functie, welke onze landgenoten in het economische en maatschappelijke bestel van Indonesië vervulden, het kan toch niet anders of de gehele beschaafde wereld moet met ontzetting de ontwikkeling der gebeur tenissen gadeslaan en zich in grote bezorgdheid afvragen of het mogelijk zal zijn deze .lawine te stuiten. Men kan niet anders dan hopen dat het gezonde verstand te elfder ure zal terugkeren en dat men in Djakarta gaat inzien dat de huidige gang van zaken de chaos alleen maar kan ver groten Advertentie Een fijne-keuken gerecht: Geurige SPINAZIE (uit blik) met gevulde of harde eieren en nootmuskaat. Neem ïn 4 minuten klaar op tafel Iets hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met opklaringen en hier en daar mist. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen, maar vannacht voornamelijk in het zuiden van het land nog lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 DECEMBER Zor op: 8.31 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 15.03 uur; onder: 5.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.08 en 13.27 uur. Laagwater te 9.07 en 21.20 uur. Dit nnmmer bestaat uit 10 pagina's. I Na de aanslag op president Soekamo worden thans steeds meer dreigende maatregelen genomen tegen de ongeveer 60.000 Nederlanders, welke zich nog in Indonesië bevinden. 1. Het hoofd van de emigratiedienst te Dja karta heeft gisteren op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van scheepvaartmaat schappijen te Tandjong Priok medegedeeld, dat geen Nederlanders meer in Indonesië worden toegelaten. 2. Nederlanders mogen Indonesië ook niet ver laten. 3. Nederlandse bemanningsleden van vliegtui gen en schepen, die Indonesië aandoen, mogen de Indonesische grond niet betreden. 4. Drie luchtvaartmaatschappijen, die op Dja karta vliegen, n.l. de Garoeda, de Austra lische Quantas en de Britse Boac, hebben opdracht gekregen, tot nader order geen Necjerlanders naar Indonesië te vliegen. 5. Het leven wordt de Nederlanders steeds moeilijker gemaakt. Nadat het reeds verbo den was, openbare gelegenheden te betre den, is thans voor hen de water- en gastoevoer afgesneden. Wie weet, hoe dringend men in Indonesië water nodig heeft, beseft wat dit voor hen betekenen moet. Onder onze landgenoten heerst door een en ander grote ongerustheid. Alle visa zijn thans vervallen verklaard Naar een woordvoerder van de Indonesische vertegenwoordiging in Ben Haag gisteravond na een langdurige stafvergadering mededeelde heeft de Indonesische regering „de bevoegdheid van de Indonesische vertegenwoor diging in Den Haag om visa te verlenen tot nader order ingetrokken"Ook de reeds verstrekte visa zijn gisteren ongeldig verklaard. Dit geldt ook voor de „re-entry permits". Deze ontwikkelingen hebben o.a. tot gevolg gehad dat gistermiddag ook een aantal artsen en technici, die door de Indonesi sche regering waren aangetrokken, niet met de „Willem Ruys" naar Djakarta heeft kunnen vertrekken. Naar de ivoordvoerder mededeelde heeft de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag zich garant gesteld voor de financiële consequenties daarvan. Zo zullen de salarissen aan deze door de Indonesische regering gecontracteerde specialisten worden doorbe taald totdat door de regering in Djakarta en henzelf een nadere beslissing zal zijn genomen en de door het niet vertrekken ontstane schade worden vergoed. Wat broeit verder?. Wat er verder nog broeit valt niet te zeggen, maar bijzonder hoopvol ziet het er niet uit. Dit blijkt wel uit de conferenties, die in Djakarta gehouden worden. Zo is het Indonesische kabinet gister avond in bijzondere vergadering bijeen geweest ter bespreking van de misluk te moordaanslag op president Soekarno, kwesties betreffende de werkzaamheden van de commissie van zeven inzake het leger en de actie tot bevrijding van West-Irian. In een na middernacht uit gegeven communiqué worden geen bij zonderheden meegedeeld over de behan delde onderwerpen. Minister-president Djoeanda Kartawidjaja zei slechts, dat de aangelegenheden nog ,,van geheime aard" waren. De vergadering werd eveneens bijge woond door hoge ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken. An derhalf uur lang hebben ook hoge of ficieren aan de vergadering deelgeno men. „Belangrijke personen" in arrest De garnizoenscommandant van Dja karta. luitenant-kolonel Dachjar, heeft PHILIPS RADIO '58 service, Lange Mare 66, Tel. 26500 voor persoonlijke gisteravond gezegd, dat er „belangrijke personen" zijn onder „een aantal" mensen, die op verdenking van deelne ming aan de moordaanslag op presi dent Soekarno in hechtenis zijn geno men. Hij wilde echter niet zeggen hoe veel mensen zijn gearresteerd en hij wilde evenmin namen noemen, daar de zaak nog in onderzoek is. President Soekarno en oud-vice-pre sident Hatta hebben voorts in het pre- sidentele paleis een ontmoeting gehad met de andere leden van de commissie voor het oplossen van legerkwesties, die gevormd werd als resultaat van de con ferentie op hoog niveau van 200 militai re en burgerlijke leiders uit alle delen van Indonesië in september. Alle leden van de commissie waren aanwezig. Het waren premier Djoeanda Kartawidjaja, vice-premier dr. Leimena, de chef-staf van het leger, generaal-majoor Abdoel- harris Nasoetion, oud-minister van De fensie Sultan Hamen'gkoeboewono IX van Djogjakarta en de minister van Ge zondheid, kolonel Azis Saleh. Na de bijeenkomst werd geen commu niqué uitgegeven, maar een woordvoer der van het comité zei. dat de commis sie van zeven in de nabije toekomst opnieuw bijeen zou komen. Zware bewaking Goedbewapende veiligheidspolitie met stalen helmen bewaakten gisteren de residentie van oud-vice-president Hatta. Ook de huizen van de ministers waren onder strenge bewaking gesteld. De mi litaire autoriteiten namen maatregelen om eventualiteiten in verband met de mislukte aanslag op president Soekarno te voorkomen. Door deze aanslag zijn er tot nu toe negen doden en 150 ge wonden. Ontmoeting met dr. Soebandrio De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Maramis, is per trein naar Parijs vertrokken voor een .spoedconferentie" met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soebandrio. Deze komt op terugreis uit New York naar Djakarta in de loop van heden in de Franse hoofdstad aan en zal daar overnachten. De heer Maramis, die zal worden vergezeld door de assis tent militaire attaché bij de Indonesi sche vertegenwoordiging in ons land, kapitein Joenoes. zal aan minister Soe bandrio rapport uitbrengen over de in de de laatste dagen ontstane situatie in ons land en verdere besprekingen voeren over de ontwikkelingen na de behande ling van de kwestie Nieuw-Guinea in de V.N., voorzover die de verhoudingen tussen Indonesië en Nederland betref fen. Ter illustratie van de reacties in ons land op de jongste Indonesische maatregelen tegen Nederland zal hij on der meer exemplaren van een groot aantal Nederlandse dagbladen van gis teren aan de Indonesische minister overhandigen. Amerikaanse en Britse kritiek In een hoofdartikel over de gebeurte* nissen in Indonesië schrijft de New York Times dat de Indonesiërs goede nationalisten mogen zijn, maar slechte psychologen zijn. Het blad acht het ge vaar aanwezig dat de Indonesiërs onbe wust hun eigen land en zaak veel kwaad berokkenen. Zij heben nog steeds behoefte aan Nederlands technische vaardigheden en ervaring. Daarenboven heeft het land voor zijn economisch herstel behoefte aan flinke buitenlandse investeringskapitalen, die door de on veilige atsmosfeer niet worden aange troffen. De emotionele eis op Westelijk Nieuw-Guinea moet het „ezonde ver stand inzake Indonesië's toekomst niet uitschakelen, aldus de New York Times. Ook twee Engelse bladen, de Times en de Daily Telegraph, hebben het In donesische nationalisme en bepaalde anti-Nederlandse maatregelen van In donesië gekritiseerd. De Times is van oordeel dat de maat regelen tegen de KLM, de staking van personeel bij Nederlandse ondernemin gen en het verbod op Nederlandse bla den Indonesië méér kwaad zal doen dan Nederland. De Times spreekt zijn ver ontrusting over de toekomst van Indo nesië uit „zolang daar de werkelijke vraagstukken ter zijde worden gescho ven voor nationalistische betogingen als thans in Djakarta worden aangemoe digd". De Daily Telegraph meent dat enke le van Indonesië's moeilijkheden aan de onbekwaamheid van de schreeuwende nationalisten kunnen worden toege schreven. .Indien Indonesië slechts aan kinderziekten leed kon het medeleven verwachten, maar met de aanval op Ne derlandse particulieren en handelsbe langen doet het zich zonder twijfel zelf kwaad". Het blad acht de ontwikkelin gen in Indonesië van wereldbelang en met. name voor het Britse gemenebest en de V.S. als lid van de ZOAVO. Indonesië's imperialisme, dat met Nieuw-Guinea een nieuw gebied aan zijn wanbeheer tracht toe te voegen, mag totnogtoe geschreeuw zijn bedoeld om de aandacht van interne crises af te leiden, maar men heeft ook al begerige blikken geworpen op Singapore en Bor neo", aldus het blad, dat tenslotte Aus- tralië's houding naast Nederland van werkelijkheidszin vindt getuigen. (Men zie ook elders). (Advertentie) ST.-NICOLAAS AANBIEDING Gevoerde heren nappa HANDSCHOENEN 10.90 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. DE SINT en PIET houden woensdag en donderdag AUDIËNTIE. Aanval op konvooi in de Sahara Spaanse versterkingen voor Ifni nog niet aan land Bij een aanval op een Spaans konvooi in de Sahara zijn zestien guerillastrij- ders om het leven gekomen en vijftig gewond, aldus een mededeling in Ma drid. Bij dit gevecht werden twee Spaanse soldaten gedood en vijf gewond. Het gebied, waar de aanval werd ge daan, ligt ten zuiden van de Spaanse enclave Ifni. Het konvooi was op weg van de kust naar een plaats, welke hon derd km. in het binnenland is gelegen. Later bereikte het veilig het gestelde doel. Volgens het Marokkaanse blad AI Alam is er zondag de gehele dag hard gevochten tussen Spanjaarden en Ma rokkanen rondom Sidi Ifni, de grootste stad in de Spaanse enclave van die naam. De opstandelingen zouden hun ring om de stad versterkt hebben en ge bruik maken van op de Spanjaarden veroverde artillerie. Spaanse versterkin gen liggen per schip nog steeds ter hoogte van Sidi Ifni, waar zij niet kun nen landen, omdat de opstandelingen hen onder vuur houden. Vliegtuigen hebben munitie en voedsel uitgeworpen voor de Spaanse troepen, die geïsoleerd zijn in de zuidoostelijke hoek van de enclave. De Spanjaarden leggen loop graven aan rondom de post. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn bemiddeling aangeboden in het Spaans-Marokkaanse geschil over Ifni. De Koning heeft tegenover de am bassadeur van Marokko en Spanje de hoop uitgesproken, dat het conflict vreedzaam geregeld zal worden opdat aan de goede betrekkingen tussen Spanje en de Arabische landen geen afbreuk zou worden gedaan. Tegen wil van de regering Vakvereniging neemt bezit van K.P.M. gebouwen in Indonesië „Acte van overdracht" werd geweigerd Leden van het Indonesische personeel van de KPM in Djakarta hebben vanmorgen om half elf bezit genomen van het hoofdkantoor van deze scheepvaartmaatschappij in Djakarta. Volgens ambtenaren van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, in antwoord op een door de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging ingediend protest, had deze actie niet de goedkeu ring van de regering. Nog waait de rode vlag Gisteravond is de constellation Tilburgvan de KLM op Schip hol aangekomen. De Tilburgwas het laatste Nederlandse toestel dat van het vliegveld Kemajoran bij Djakarta is vertrokken. Achter de passagiers die op vaderlandse bo dem het vliegtuig verlaten, is in In donesië de deur dicht gedaan. Voor alle overige Nederlanders in Indo nesië is er op het ogenblik geen weg terug. De arbeiders bezetten het gebouw, dat in het centrum van Djakarta, aan het Merdeka-plein is gelegen, om acht uur 's morgens. De leiders van de vakvereniging van KPM-personeel, die aangesloten is bij de communistische federatie van vak bonden „Sobsi", J. Mamessa en W. Tomassoa, deelden aan de arbeiders, die zich voor het hoofdkantoor had den verzameld mede, dat het Indone sische personeel van de maatschappij alle agentschappen van de KPM in geheel Indonesië heeft overgenomen. Na een vergadering met de leden van de vakvereniging, brachten de leiders een bezoek aan de directie, van wie zü de ondertekening van een „acte van overdracht" eisten. De pre sident-directeur van de KPM, de heer J. F. P. de Geus, en de overige leden van de directie weigerden zonder meer. De directie vroeg of het optreden van de vakvereniging door de regering was goedgekeurd. Het antwoord luidde, dat zij geheel voor verantwoordelijkheid van het Indonesische personeel kwam. Een tweede eis van de vakbond, na melijk dat in de kamer van elk directie lid een Indonesiër zou worden gepos teerd, werd eveneens zonder meer ge weigerd. De directie stelde zich onmiddellijk in verbinding met de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging in Djakarta, die naast het KPM-gebouw is gevestigd, en de Nederlandse missie diende direct een mondeling protest in bij het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken. De missie kreeg toen te horen, dat deze actie niet door de regering was gesanctioneerd. Leiders gearresteerd Volgens de laatst bekende berichten heeft de politie de vakverenigingslei ders Mamessa en Tomasoa aangehou den, terwijl het KPM-gebouw onder militaire bewaking is gesteld. Gemeld werd, dat de vakvereniging reeds Indonesische employé's had aan gewezen om de leidende functies in het bedrijf over te nemen. Op het middaguur wapperde van daag nog steeds de rode stakingsvlag van het hoofdkantoor van de KPM in Djakarta. Geen commentaar Desgevraagd verklaarde de directie van de KPM in Amsterdam zich liever nog te onthouden van commentaar. Zij geeft er de voorkeur aan nadere berich ten uit Indonesië af te wachten, vooral omdat het een actie betreft van de vak vereniging en zij niet de goedkeuring heeft van de Indonesische regering. Als het juiste ogenblik daar is, zal de directie zich beraden om een standpunt te bepalen. Advertentie Parijs bereid tot overleg met de Algerijnen De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft gisteren aan jour nalisten, die hy in het V N -gebouw te New York ontmoette, te kennen gegeven, dat hij „rechtstreekse besprekingen met de opstandelingen op dit ogenblik niet uit de weg wilde gaan". Er zou dan eerst een wapenstilstand gesloten moeten wor den. Indien Tunesië en Marokko wer kelijk als bemiddelaar wilden optreden moesten zij ook voor Frankrijk aan vaardbare voorstellen doen. Na de tot standkoming van een wapenstilstand wil Frankrijk verkiezingen laten houden om te weten, wie de verschillende delen van de Algerijnse bevolking vertegenwoor digen. Hij zei geen inspectie van de Veren. Na ties te willen aanvaarden, maar geen bezwaar te hebben tegen buitenlandse waarnemers. MAANDAG VAN 2 TOT 3 UUR (Stempel 6). ELKE DAG 1 UUR GRATI KOPEN. KOOP U RIJK. Leiden Noordwijl. GOEMAAT Katwijk - Rijnsburg Eisenhower woonde gisteren kabinetsvergadering bij President Eisenhower is gisteren in het Witte Huis teruggekeerd na een rustperiode van drie dagen op zyn boer derij in Gettysburg. Hij woonde een ka binetsvergadering gedurende een uur en veertig minuten bij en nam deel aan de bespreking over de begroting, het wet gevende program in het komende jaar en over de topconferentie van de NAVO. Naar zijn perschef Hagerty zei, „hoopt en verwacht" de president heden dins dag. deel te nemen aan de conferentie van Congresleiders. Over deze bijeen komst en de komende NAVO-besprekin- gen had de president maandag nog een afzonderlijk gesprek met minister Dul les. Aan het slot van de dag speelde de president achter het Witte Huis een partij golf. In een communiqué werd meegedeeld, dat de toestand van de president uit stekend was en dat hij geen tekenen van vermoeidheid vertoonde.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1