RITMEESTER Mééster lijk ...zon M. PIERROT JAN Echt een sigaar om te geven Benjamino Gigli (67) overleden in de Italiaanse hoofdstad „Zaan&e ktafi" J. P. Brandenburg 25 jaar in dienst van Leidse Universiteit Leidse gemeentedienst boste jaargang Maandag 2 december 1957 Derde blad no. 29306 (en te ontvangen) FIAT 10 IDEAAL 10 st. 3.'° GRACIA 10 st. 3.60 MAARSMANSTEEG 21 Jarenlang eerste tenor in New York bij de Metropolitan Opera (1921—1932) Een van de meest populaire zangers van het Italiaanse operatoneel na Caruso, Benjamino Gigli, is zaterdag op 67-jarige leeftyd in zjjn villa te Rome overleden. Twee jaar geleden was hjj opgehouden met zingen. H(j leed aan een hartkwaal. Als jongste zoon van een schoenmaker begon hjj zjjn carrière in de Schola Can torum van de Sixtijnse kapel als bariton. Op 24-jarige leeftijd werd hij tenor. Zijn eerste operasuccessen vierde hij in 1917 in Spanje. Van 1921 tot 1932 was Gigli eerste tenor bij de Metropolitan Opera te New York. Toen Gigli in 1932 zijn contract met de Metropolitan Opera beëindigde, stond hij aan veel kritiek bloot. De breuk ontstond doordat de zanger weigerde genoegen te nemen met een salarisvermindering. Gigli was een verwoed jager; hij was rijk, maar stond als zeer edelmoedig bekend. Hij was een gunsteling van Mussolini en na de val van de dictator werd de positie van de zanger dubieus. De geallieerde autoriteiten in Rome verboden hem in 1944 in het openbaar op te treden omdat men incidenten vreesde. Het vol gende jaar zong Gigli echter weer in de Romeinse Opera. Zijn prestige was spoe dig hersteld. Thans administratief hoofdambtenaar bij bureau secretaris van curatoren Zaterdagmorgen werd de administratieve hoofdambtenaar bij het bureau van de secretaris van curatoren van de Leidse Universiteit, de heer J. P. Brandenburg, met zijn echtgenote en beide kinderen ontvan gen in de receptiekamer van het academiegebouw om met de mede werkers van het bureau te herdenken dat hij gisteren 25 jaar aan de Universiteit verbonden zou zijn. Uitslagen Vogelshow De volledige uitslag van ae vogelshow welke de Leidse Vogelvrienden dit week einde hielden, luidt als volgt: Harzer zangvogels: Klas 1. (4 vogels) 1/2 N. J. de Groot 269 pnt.; klas 2: (2 vogels)1. E. de Koning 149 pnt., 2/3 N. J. de Groot 146-143 pnt.. J. Hartman 159 pnt. <b.m.); klas 3 (1 vogel): 1/2/3 N. J. de Groot 81-78-78 pnt.. Ie. 2e en 3e meesterzanger; klas 4. (1 vogel, Harzer) 2. N. J. de Groot 72 pnt.; klas 6. (1 vo gel. Harzer of Waterslager, vrije klas): 1/2 A. L. Degenaars 73-72 pnt., klas 7: (4 vogels Vetstof, één kleur) 1. A. van Mook 353 pnt., 2. mevr. Van Mook 351 pnt., 3. N. J. de Groot 351 pnt.; klas 8: (1 vogel. Vetstof) 1. J. van Rossum (le kampioen) 90 pnt., 2. A. van Mook (2e kampioen) 89 pnt., 3. J. van Rossum 89 pnt., 4. A. van Mook 89- pnt.; klas 9: (1 vogel. Vetstof)'1. C. Roozen 90 pnt., 2. A. van Mook 88- pnt.; klas 10. (1 vo gel, Vetstof, vrije klas) 1. H. Laterveer 89+ pnt., 2. J. Nievelstein 89 pnt.; klas 12 (1 vogel pigment) 1. Th. Olyerhoek (le kampioen) 90 pnt., 2. J. van Ros sum (2e kamp.) 90- pnt. (bronzen me daille Leidsch Dagblad). 3/4 J. Kriek (3e kamp.) 89+ en 89- pnt,; klas 13: (1. vogel, pigment) 1/2 Th. Olyerhoek 90- en 89- pnt.; klas 14: (1 vogel pigment, vrije klas) 1. J. Kriek 89+ pnt.. 2. Th. v. d. Zwet 87+ pnt,; klas 15: (1 vogel Bast.) 1. J. D. Bavelaar 89 pnt.; klas' 16: (pa ren tropische vogels) 1. W. N. Slinger land 85 pnt.; klas 17: (1 vogel tropisch) 1. J. v. Rossum, kampioen 87% pnt., 2. W. N. Slingerland 87 pnt.; klas 18: (pa ren tropische, vrije klas) 1. A. Jansen 90% pnt., 2. G. de Graaf 88% pnt, 3. A. van Seggelen 88% pnt.; klas 19: (1 vo gel tropisch, vrije klas) 1. J. J. van Dort 90% pnt., 2 mevr. v. d. Klauw 86% pnt.. 3. W. N. Slingerland 86 pnt.; klas 20: (vluchten tropische vogels, min. 4 st., vrije klas) 1. J. J. van Dort 85% pnt., 2. mevr. De Jong 85% pnt.; klas 21: (vluchten kanariepoppen. min. 4 stuks, één kleur) 1. J. Nievelstein, 2. mevrouw Van Mook: klas 22: (vluchten kanarie poppen, min. 4 stuks, mooist gekleurd) 1. N. J. de Groot; klas 23: Parkieten (1 vogel) 1. P. v. d. Velde 84% pnt en klas 24: Parkieten (1 vogel, vrije klas) 1. p. v. d. Velde 86% pnt. Auto in de Nieuwe Vaart Gisteravond omstreeks kwart voor elf is een personenauto aan het einde van de Kanaalweg in het water van de Nieuwe Vaart gereden. De bestuurder van de auto, een 25-jarige inwoner van Voorschoten, verklaarde tegenover de politie, dat hij met een snelheid van vijftig km. per uur uit de richting van de Wilhelminabrug kwam rijden en bij de Lammebrug links af wilde gaan. Hy werd echter door een tegenligger ver blind, waardoor hij de bocht te laat op merkte en doorreed. De remmen van de wagen weigerden, waardoor deze over de grasberm in het water vloog. De chauf feur wist zich zelf op het droge te bren gen. De auto is later op de avond met behulp van een kraanwagen op de weg getrokken. De politie zal een nader onderzoek naar de juiste toedracht van het ongeval instellen. „RONDOM DE WATERTOREN" ST. NICOLAASFEEST De Speeltuinvereniging „Rondom de Watertoren" gaf zaterdag in het St. Antonius-clubhuis een St. Nicolaasfeest voor ruim 300 kinderen. Mevrouw Fielemon sprak een ope ningswoord, waarin zij in het bijzonder de beschermheer van de vereniging, de heer Zitman en diens echtgenote, wel kom heette. Frans Smal en Danny Melet speelden op hun gitaar en accordeon op voor treffelijke wijze gezellige versjes, waarbij alle kinderen moesten meezingen, het geen maar al te graag gedaan werd. Bij zonder veel lof verdient het dames comité, dat zorgde voor de opvoering van het alleraardigste toneelstuk „Puch's bezoek aan elfjes in kabouterland". De moeite, die de dames zich hebben ge troost om de kinderen dit stuk te leren en vooral de bijzonder aardige aankle ding, waren aanleiding voor St. Nico- laas, die aan het eind van de middag op bezoek kwam, om persoonlek de dames prachtige boeketten bloemen te overhandigen. Ook de hoofdrolspeelsters, Puch en Vrouwtje Olie, die hun spel met veel overtuiging speelden, kregen van St. Nicolaas bloemen. Het was voor de kinderen en zeker ook voor de ouders een bijzonder prettige middag, die besloten werd met een be zoek van St. Nicolaas, waarbij geen kind vergeten werd. LEIDSE SLEUTELTJES VOOR RADIO EN TELEVISIE. Henk Franke en zjjn „Leidse Sleutel tjes" z(jn en blijven actief. Dit kinder koor waarvan enkele weken geleden een tweede grammofoonplaat werd uit gebracht en dat ook heeft meegewerkt aan een filmpje van Joop Geesink zal deze week tweemaal optreden voor radio en televisie. Op vijf december zingt het koor tijdens een extra uitzending van de Nederlandse Televisie Stichting Het linkse dagblad „Republik" noemde als factoren op de achtergrond bij de inslag op de president: 1) de conceptie n president Soekarno, met o.a. een e-partijen-kabinet, die nadelig was ir de imperialisten en kolonialisten; de intensievere strijd om West-Irian, lert de conceptie werd bekendgemaakt; het mislukken van de pogingen om esident Soekarno tegen oud-vice-pre- ent Hatta uit te spelen, en 4) de ver- rping door de V. N. van de resolutie ;ake Nieuw-Guinea. „Een aantal personen, die ervan wor den verdacht bij het bloedige incident betrokken te zijn, wordt thans aan een u-gvuldig en minutieus onderzoek on derworpen", aldus de woordvoerder van het militair commando te Djakarta, die eraan toevoegde, dat het nog te prema tuur is om te verklaren tot welke groep de gearresteerden behoorden. Doch het is zeker, zeide hij, dat de aanslag een poging tot politieke moord was. President Soekarno heeft het afgelo pen weekeinde honderden telegrammen en boodschappen uit de hele wereld ont vangen met gelukwensen dat hij na de aanslag op zijn leven gespaard bleef. Telegrammen werden ontvangen van president Eisenhower, Mao Tse Tung, president Shukru el Kuwatli van Syrië, president Nasser van Egypte en van de hoofden van diplomatieke vertegenwoor digingen van India, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Engeland, Australië, Denemarken, Irak, Pakistan, West- Duitsland, Hongarije en Afghanistan. avond niet te bezichtigen. Het College, aldus spreker, is over tuigd van Uw grote werkkracht en bij zondere arbeidslust. Hoewel het moeilijk lag om de na-oorlogse woningbouw op gang te brengen, hebt gij U met grote vasthoudendheid in de plannen vast gebeten en vele ook tot uitvoering ge bracht. Mag het dan waar zijn. aldus de wethouder, dat wij iets vlotter had den kunnen bouwen (de moeilijkhJden, welke moesten worden overwonnen wa ren groot), wat er mede onder Uw lei ding is gebouwd was prima en kan de Wethouder A. J. Jongeleen (rechts) in gesprek met de heer F. J. Libot. (Foto L.D./Van Vliet) toets der kritiek doorstaan. Bovendien hebt gij met zeer weinig ambtenaren moeten werken, hetgeen voor U geen beletsel vormde tal van plannen mede te helpen voorbereiden. Eén plan kwam zelfs in zestig dagen geheel voor uit voering gereed. Het College, dat U dankt voor de prettige samenwerking, wil deze dank nog eens onderstrepen met een waarderend schrijven. Aan deze woor den van hulde en waardering verbond de wethouder tenslotte nog een per soonlijk woord, dat eveneens stond in een toon van dankbaarheid. De directeur van Gemeentewerken, ir. D. Y. Lem, die allereerst een overzicht gaf van de uitnemende staat van dienst van de heer Libot. schonk eveneens aan dacht aan het vele werk, dat de schei dende functionaris, ondanks tegenhe- den buiten zijn schuld, heeft verzet. Voor de volle honderd procent hebt U zich, aldus spreker, aan Uw Leidse taak gegeven, waarbij U veel gelegen was aan een goede verstandhouding. Namens het personeel van de dienst bood ir. Lem enkele geschenken aan. Tenslotte wees de heer P. F. Jansen, hoofdingenieur bij de dienst voor Volks huisvesting, op de uitstekende geest, welke mede onde rtoedoen van de'heer Libot op deze afdeling heerste. Na een dankwoord van de heer Libot: „mijn taak was mooi, doch niet altijd gemakkelijk", was er gelegenheid om van hem afscheid te nemen. Behalve zeer vele gemeenteambtenaren, deden dit ook tal van vertegewoordigers uit de kring van de woningbouw, architecten en aannemers. Dodelijke val Zaterdagavond is in Rotterdam-Zuid de 63-jarige losse werkman E. B. de Prouw uit de tweede etage van zijn wo ning aan de Lombokstraat gevallen. Hfj wilde het bovenlicht van een straatvenster zemen en had daartoe het opschuif raam uit zijn sponningen ge haaid. Zijn vrouw hield dit binnenshuis vast, terwijl hij op het kozijn klom en zich aan het bovenlicht vast wilde hou den. Vermoedelijk heeft hij mis gegre pen, althans hij verloor het evenwicht en viel met het hoofd op het trottoir. De dood moet bijna onmiddellijk zijn inge treden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 2 december. Veemarkt Aanvoer ln totaal 1940. Vette koeien en ossen 1147. Varkens 793. Prils in cents per kg.: Vette koelen le kw. 295-310. 2e kw. 260-290. 3e kw. 250- 260, varkens (lev. gew.) 168 166 164. met belslagwerk f Or vanaf I03." In 1953 werd Gigli grootofficier in de orde van verdienste van de Italiaanse republiek, een van de hoogste onder scheidingen van het land. In hetzelfde jaar wees hij een uitnodiging om zich kandidaat te stellen als parlementslid voor de christen-democratische partij van de hand omdat hij het te druk had met zijn beroepswerkzaamheden. Het overlijdensbericht van Gigli, dat ditmaal de aarde is rondgegaan, was het tweede van deze zanger! In de oorlogs jaren is in Europa namelijk ook het be richt verspreid, dat Gigli was overleden. De Duitsers maakten in de door hen be zette gebieden bekend, dat de Ameri kaanse troepen bij hun landing in Italië, en inzonderheid bij het bezetten van Napels, de beroemde zanger hadden gevangen genomen en zonder vorm van proces ter plaatse doodgeschoten. Alle door de Duitsers beheerste publiciteits media publiceerden destijds necrologieën van Gigli. De Nederlandse radio-omroep Voldoening over genomen maatregelen De Indonesische dagbladen hebben vandaag hun voldoening uitgesproken over de maatregelen der regering tegen het Nederlandse bedrijfsleven in Indo nesië. In een commentaar op het verschij ningsverbod voor de Nederlandse dag bladen, het landingsverbod voor de KLM en de 24-uursstaking in Neder landse bedrijven, schreef de nationa listische „Merdeka", dat ongetwijfeld nog vele maatregelen zullen volgen". Het blad sprak de hoop uit, dat de moordaanslag op president Soekarno „de aandacht van het Indonesische volk niet van de strijd om de bevrijding van West- Irian zal afleiden". viering zal het Stedelijk Museum „De Lakenhal" in de avonduren van 5 decem ber niet voor het publiek geopend zijn. Ook de Van Gogh-tentoonstelling is die in een programma, dat door de NCRV wordt voorbereid. Deze uitzending is van 5—5.45 uur. Zaterdag 7 december ver lenen de „Leidse Sleuteltjes" medewer king aan „de Wigwam" het bekende kinderprogramma van de K.R.O. Zoals altijd wordt ook in deze twee uitzendingen het koor weer door Henk Briër aan de piano begeleid. ZANG- EN KLEUR-KANARIE- WEDSTRIJD „DE ZANGER". De Eerste Leidse Vereniging van Kanarieliefhebbers en Vogelbescherming ,De Zanger" houdt vrijdag a.s. haar onderlinge wedstrijd van kleur- en zang kanaries, gevolgd door een tentoonstel ling op zaterdag en zondag in de zaal van de heer Mekel, Hogewoerd 87. Het belooft hier weer een spannende strijd te worden tussen eigen gekweekte vogels. Voor liefhebbers van zang- en kleur- kanaries valt er veel te bewonderen. De kleuren lopen van wit, tot byna rood toe. De tentoonstellingscommissie mocht reeds vele prijzen voor deze wedstrijd ontvangen, o.a. van B. en W. en van de directie van ons Blad. In verband met de St.-Nicolaas- zond een groot herdenkingspimma uit. Pas na de bevrijding bleek, dat dit een propagandastunt was geweest om de door de Duitsers overheerste Italianen tegen de naderende Amerikanen op te zetten I de medewerkers van het bureau een ge schenk aan. De oud-administrateur van de Univer siteit, de heer A. van Hoogstraaten, De heer Brandenburg gaf ln zijn dankwoord uitdrukking aan de gevoelens die de wijze waarop bij zijn ambtsjubi leum werd stilgestaan, bij hem opriepen. In de eerste plaats bracht hij dank aan God die hem kracht en genade had ge geven 25 jaar voor de Universiteit te mogen werken. Hij hoopte dat hem dit ook in de komende jaren zal mogen zijn gegeven. De secretaris van curatoren, mr. N. F. Hofstee, verwelkomde de heer Branden burg en zijn gezin. Hij memoreerde de carrière van de jubilaris, die als jonge man in een tijd van grote werkloosheid in dienst van de Universiteit trad. Na op verschillende afdelingen van het bureau zijn waarde te hebben ge toond werd aan hem de leiding van de afdeling boekhouding toevertrouwd. Mr. Hofstee belichtte de grote verdiensten, die de heer Brandenburg met zyn goede hoedanigheden op deze post voor de Uni versiteit heeft. Spreker wees voorts op de zin om met elkaar stil te staan bij het feit dat iemand 25 jaar zijn beste krachten aan een zelfde aspect van het maatschappelijk leven heeft gewijd en i heeft getoond daarvoor van groot nut te zijn. Mede namens de president-curator wenste de secretaris van curatoren de heer Brandenburg van harte geluk met j zijn ambtsjubileum en bood hem namens Verdienstelijk ambtenaar, die zich niet woningbouw bezig hield „Met Uw vertrek uit de dienst, verliest de gemeente een verdienstelijk ambtenaar, die zich na de oorlog intensief met de woningbouw heeft bezig ge houden en daarin ondanks tegenslagen veel heeft weten te bereiken", aldus wethouder A. J. Jongeleen toen hij zaterdagochtend in de koffiekamer van het Stadhuis afscheid nam van de heer F. J. Libot, die, na een diensttijd van ruim 38 jaar, thans met pensioen gaat. haalde enige oude Herinneringen op en belichtte de speciale eisen die de werk zaamheden bij het bureau van de Uni versiteit met zich brengen. Het stemde hem tot vreugde dat de heer Branden burg, die hij in 1932 koos uit een groot aantal gegadigden, zijn goede verwach tingen niet had teleurgesteld. Ook hij feliciteerde de heer Brandenburg met zijn ambtsjubileum. Namens de administrateur van de Universiteit, de heer T. van der Schil den, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, bood mevrouw Van der Schilden de hartelijke gelukwensen aan, vergezeld van een boeket bloemen voor mevrouw Brandenburg.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9