C. J. M. V. Wassenaar 100 jaar Week-einde voor toekomstige emigranten naar Australië MAANDAG 2 DECEMBER 1957 Leidse raad doet tal van benoemingen In de hedenmiddag onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, gehouden raadzitting wer den allereerst een groot aantal be noemingen aan de orde gesteld. Alvorens tot stemming werd overge gaan, zeide re heer Woudstra (Prot. Chr.) van mening te zijn, dat het z.i. niet juist is, dat de gemeente aan de te benoemen leraar van de Bedrijfstech- nische school opdracht geeft tot het houden van godsdienstonderwijs. Z.i. is dit een zaak van de kerken. De heer v. Dijk (KVPsloot zich hierbij aan. Wethouder Van Schaik wees erop, dat het de gemeente wordt toegestaan om leraren bij het Nijverheidsonderwijs, die bijbelonderricht geven, te benoemen. Bij R.-K. vond reeds overleg plaats, terwijl dit met de protestanten nog gaande is. LEIDERDORP „LIMEIKA" VIERDE ST.-NICOLAASFEEST Onder grote belangstelling vierde za terdagmiddag „LIMEIKA" haar St.- Nicolaasfeest in zaal Irene. De middag werd geopend met zang en balletdans en daarna bracht St. Nicolaas een bezoek aan het gezelschap. Hij on derhield zich met de jeugd en deelde met ruime hand zijn gaven uit. Een leuk filmprogramma, vereorgd door de heer Kret besloot de zeer ge slaagde middag. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: H. Kasteelen en A. Straathof Th. C. Stulvenberg en J. van den Bosch, J. H. Rasser en M. de Koning. Overleden: L. Haksteeg, 56 jaar. OEOSTGEES1 Afscheid bij B.B. In de wijkpost van Wijk VII (Oegst- geest) is een vergadering van de wijk- staf gehouden, waarbij op hartelijke wijze afscheid is genomen van de heer A. P. de Rooy, die in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd zijn functie van wijkhoofd had neergelegd. Het nieuwe wijkhoofd, de heer P. H. S. M. van der Voort heeft de heer De Rooy hartelijk dank gebracht voor zijn vele werk, waarbij hij hem een tafel aansteker aanbood. Als plaatsvervan gende wijkhoofden zijn benoemd de heren W. F. Eggink, voordien blok hoofd blok 9 en D. Hauwert, voordien wijkleider brandweer. VOORSCHOTEN Slechts 5 sprekers In de beide begrotingsvergaderingen, die tot nu toe gehouden zijn, en die op 20 december zullen worden voortgezet met de eigenlijke behandeling van de begroting, hebben naast burgemeester van der Hoeven slechts de vier fractie voorzitters gesproken. De burgemeester sprak in totaal 2 uur en 25 minuten. De heer Fortanier (KVP) l uur en 4 minuten. De heer Dekker (Prot. Chr.) 23 minuten. De heer Pels (P. v. d. A.) 1 uur en 28 mi nuten. De heer van Eist (V.V.D.) 47 minuten. WARMOND ST.-NICOLAAS IN HET DORP St.-Nicolaas heeft zaterdagmiddag zijn intrede in Warmond gedaan. Aan het tolhek werd de Sint verwelkomd door de drumband en het muziekkorps van St.-Matthias. Hierna begon een luisterrijke rondgang door het dorp. In de zaal van hotel De Zon werd de Sint enthousiast verwelkomd door en kele honderden kinderen der K.A.B.- leden. Na toegesproken te zijn door de voorzitter van de K.A.B., de heer S. van Rijn, begon de Sint zijn goede gaven uit te delen. Ruim 240 kinderen ontvingen persoonlijk uit handen van de goede Sint een cadeau. GEZELLIGE AVOND IN DE BURCHT De zaal in De Burcht was zaterdag avond goed gevuld met personen, die nieuwsgierig waren wat toch wel het geheim zou zijn dat achter de kerst- loten schuilde, welke de verkenners van de St.-Tarcisiiusgroep in omloop had den gebracht. Alvorens echter tot de bekendmaking van het geheim over te gaan, wist vaan drig De Vroomen de aanwezigen ge ruime tijd zoet te houden met het rad van avontuur en gingen de worsten, taarten en andere lekikerijen vüot van de hand. Toen de spanning eenmaal het hoogtepunt had bereikt was het woord aan aalmoezenier A. P. Loos om het ge heim te ontsluieren. Dit bestond hierin dat de stukjes tentdoek, die op de loten waren geplakt, ingesmeerd moesten worden met jodium. Wanneer de jodium na enige tijd van inwerken een diep blauwe tot zwarte kleur kreeg, dan kon men ervan overtuigd zijn dat op dat lot een van de vijftien vette konijnen ge vallen was. Het geheel was een zeer aantrekke lijke en gezellige avond. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer G. J. ter Beek Bz. behaalde op het poli'tie-examn te Rotterdam het di ploma A-A. De Bejaardensociëteit viert a.s. woensdag het St.-Nicolaasfeest. Het belooft een gezellige middag te worden, die niemand behoeft te missen, want zij die niet goed ter been zijn kunnen zich uiterlijk maandag bij de wijkzuster op geven om opgehaald te worden. TAFELTENNIS T.T-V. „Steeds Vooruit" De uitsla gen van deze week waren succesvol voor de vereniging. Dames: Steeds Vooruit 1 —Te Werve 2 91; Steeds Vooruit 2 TOV 1 6—0. Heren: Steeds Vooruit 1— Geb 4 7—2; Scylla 6—Steeds Vooruit 2 5—5; Steeds Vooruit 3—TOV 4 9—1; Slagvaardig 1Steeds Vooruit 3 55. WASSENAAR Nieuw orgel Deijlerhuis Zaterdagavond werd het nieuwe orgel in het Deylerhuis in gebruik genomen. De heer P. G. Meijer, voorzitter van de Kerkvoogdij, von het een groot voor recht het orgel aan de Wykkerkeraad te mogen overdragen. Hij wees erop, dat een orgel veel be tekent voor de geestelijke opbouw van een gemeente; het heeft een eigen ka rakter, verwijzend naar eeuwige zaken, het verdiept de klachten en zet kracht achter juichkreten. Ds. H. Beker nam het orgel met grote dankbaarheid in ontvangst en droeg het vervolgens met een beschouwing over de moeilijkheden met het harmonium enz. aan de gemeente over. Een programma van muziek en zang van werken van Schütz, Sweelinck, Franck e.a. werd uitgevoerd, waarvan de vele aanwezigen bijzonder hebben ge noten. De heer Woudstra, die niet overtuigd is, wenst de benoemingsopdracht tot het geven van godsdienstonderwijs uit. het voorstel te schrappen. Ook de heer Drij- ber was van mening, dat een kandidaat bevoegd moet. zijn tot het geven van godsdienstonderwijs. Namens het college deelde wethouder Van Schaik mede, dat de opdracht voor lopig alleen zal gelden voor de vakken hand- en vaktekenen. In afwachting van het onderzoek in de Commissie voor Onderwijs, zullen B. en W. de leraar op dragen godsdienstonderwijs te geven. Een opdracht, waartoe B. en W. de be voegdheid hebben, zij het slechts voor drie maanden. Uiteindelijk benoemt de raad. Indien het overleg heeft plaats gevonden, kan de raad aan deze benoe ming een definitief karakter geven. Met deze toezegging ging de raad akkoord. In de Raad van Beheer van de Leidse Sportstichting werden benoemd: Mejuffrouw G. M. E. A. Broerse.te Leiden, namens de Kring Gouwe-Rijn- streek van de Kon. Ned. Zwem Bond; dr. G. L. Krol, te Voorschoten, namens de Leidse hockey verenigingen; drs D. Burgy, te Leiden,, namens de Leidse Korfbal Bond; Chr. Velthuijzen, te Lei den, namens de Leidse Wielersportvere niging „Swift"; S. G. Jansen te Oegst- geest, als lid, geen vertegenwoordiger van ean sportorganisatie! J. F. Breedeveld te Leiden namens de afd. Leiden van de K.N.V.B. en L. J. F. van Leeuwen te Leiden, als lid, geen vertegenwoordiger van een sportorganisatie. Voorts werd de heer G. J. W. Kreyen- veld benoemd tot tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H.B.S. voor Meisjes, mej. A. M. Smit tot onderwij zeres aan de openbare lagere school aan de Langebrug, mej. M. K. Hodjes tot onderwijzeres aan de Montessori lagere school aan de Rijnsburgersingel en de heren J. G. Fokkema en B. P. Uitten- bogaard tot tijdelijk leraar aan de Gem. Bedrijfstechnische School, resp. in de alg. vormende vakken en het vak hand en vaktekenen. Aan mej. C. A. Hissink werd eervol ontslag verleend uit haar betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Drie Octoberstraat. Mej. A. J. van Leeuwen werd als onderwij zeres overgeplaatst van de Montessori school aan de Rijnsburgersingel naar de openbare school aan de Lorentzkade. Voor de tweede klas van de R.-K. Ulo school aan het Levendaal mag het be stuur van deze school overgaan tot het aanschaffen van leermiddelen. Een wijziging werd voorts aangebracht in het aantal wekelijkse lesuren vak onderwijs van een aantal openbare csho- len. Uiterstegracht driekwart dicht? Binnen afzienbare tijd De heren Schüller en Questroo, die zich met het College van B. en W. en de gehele raad verheugden over de komende transatcie met de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg, waardoor dit bedrijf uit de binnenstad zal verdwijnen naar het nieuwe industrieterrein in Leiden. Zuidwest en er dan gelegenheid komt Boodschap van minister Luns aan Soekarno Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: aan de Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta werd heden opdracht gegeven, namens de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, de volgende boodschap door te geven aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken ad interim: „Ik wens Uwe Excellentie de verzeke ring te geven dat het my een voldoening is te vernemen, dat de president en zjjn kinderen ongedeerd zyn ontkomen. Te zelfdertijd breng ik mijn oprechte sym pathie over aan hen die gewond zijn en aan alle nabestaanden der slachtoffers van deze wrede daad". (w.g.) LUNS Ned. minister van Buitenlandse Zaken. Papiertoewijzing ingetrokken (Van onze correspondent in Djakarta) Het verbod voor de Nederlandse bla den in Indonesië om uit te komen in de Nederlandse taal, is thans gevolgd door een intrekking van de papiertoewijzing van deze bladen met ingang van 1 de cember j.l. door de minister van Voor lichting. Voor een verdere verschijning van deze bladen, o.a. in Djakarta de „Javabode" en de „Nieuwsgier", in welke taal dan ook, is een nieuwe papiertoewzing nood zakelijk, welke bij het ministerie van Voorlichting moet worden ingediend. Opkomstdata in 1958 voor dienstplichtigen (Van onze Haagse redactie). Naar wij vernemen, zullen in 1958 ongeveer 40.000 dienstplichtigen voor het eerst onder de wapenen worden geroepen bij de Kon. Landmacht. Er zullen volgend jaar zes lichtingen zijn. Per lichting worden tussen de 6 en 7000 Nederlanders opgeroepen. De data van opkomst zij" 6 februari. 9 april, 10 juni, 6 augustus, 2 oktober en 2 december. De Belgische ambassadeur in ons land. de heer F. X. M. G. baron der Straten Waillet heeft monument op de Amersfoortse Berg ingewijd. De ambassadeur (links) en de burgemeester van zaterdag het gerestaureerde BelgenAmersfoortde heer H. Molendijk verlaten het terrein van het monu ment, dat op de achtergrond is te zien. Feestelijke herdenking in de Dorpskerk om de Uiterstegracht te dempen, vroe gen of deze demping moet wachten tot de verplaatsing van het bedrijf, waar mede naar schatting nog circa vier jaren gemoeid zijn. Wethouder Jongeleen antwoordde op deze vraag, dat zulks niet nodig is. Met de technische dienst van de ge meente is spreker van overtuiging, dat het binnen afzienbare tijd mogelijk is om de Uiterstegracht voor driekwart te dempen. Het resterende gedeelte van de gracht moet nog in tact blijven omdat de fir ma Zaalberg hier op loost. Spreker wil nog wel eens bekijken of ook hiervoor- bijv. met een buizensysteem - geen op lossing kan worden gevonden. Spreker verwacht, dat ook de finan ciële middelen kunnen worden gevonden om tot demping over te kunnen gaan. Na deze toelichting wordt tot het af sluiten van de transacties besloten, het geen o.a. inhoud, dat de gemeente voor een bedrag van f. 775.000 eigendom wordt van het fabriekscomplex van de N.V. Zaalberg, te aanvaarden en te be talen nadat de nieuwe fabriek gereed is. Ook alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen werden aanvaard. Gisteravond werd in de Dorpskerk het 100-jarig bestaan herdacht van de plaatselijke christelijke jongeman- nenvereniging C. J. M. V. De dienst werd geleid door dr. H. J. Honders en feestredenaar was dr. H. J. van Heer den, predikant te Seheveningen en bondsvoorzitter van de CJMV. #Dr. Honders liet o.a. zingen Ps. 19 vers 5, hetzelfde vers dat in 1857 werd gezongen in de oprichtingsvergadering van de CJMV en hij las ook Ps. 100 waaraan de vereniging haar lijfspreuk ontleende. Na de geloofsbelijdenis, ge bed en lezing van de eerste zestien ver zen van Ps. 119 herinnerde hij er o.a. aan. dat Luther heeft gezegd, dat indien satan een kastijding moet worden toe gediend dit behoort te geschieden door jonge mensen. Hij verwachtte van de jongeren dus een offensieve geest. Ver heugend is. dat de Kerk daarvoor een open oog had. Met vreugde constateerde spreker, dat honderd jaar geleden jon geren behoefte gevoelden zich te ver diepen in het Woord en de semi-kerke- lijke vereniging werd opgericht, welk scheepje met voor- en tegenwind heeft gezeild. Uit hun midden werd een kern In kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest O Co Toekomstige emigranten naar Australië, die wanneer zy straks de eerste schrede op Australische bodem zetten onmiddellijk voor tal van problemen staan, waren tijdens het afgelopen weekeinde in de gelegenheid gesteld door de Hervormde Emigratie Commissie en de Stichting „Oud-Poelgeest" om waardevolle voorlich ting te krijgen over het land waar zij later zullen wonen en werken. Het waren ds. A. van der Hoeven, hervormd predikant te Campbelltown bjj Sydney, nu enige tijd met verlof in Nederland, en mej. N. Boeke, die gedurende 2Vi jaar maat schappelijk werkster is geweest in een opvangcentrum in Australië, die van hun ervaring en kennis over dit land vertelden aan voornamelijk jonge mensen, die hun levensgeluk daar willen zoeken. „Mens en maatschappij in Australië" was de eerste causerie van ds. v. d. Hoe-1 ven getiteld. Op huiselijke, niettemin instructieve wijze besprak hij allereerst de Australische mens, die hij als zeer hulpvaardig en vriendelijk kenschetste. Er is evenwel een groot verschil in men taliteit tussen Australiër en Nederlan der. Wanneer beiden met dezelfde kan sen beginnen brengt de Nederlander het veel verder dan de Australiër. Deze weet niet van sparen en gebruikt in het alge meen gesproken te veel sterke drank. Hieraan doet de Nederlander niet mee. Hij leeft zuinig en bescheiden en benut zijn kansen. Zelfs na vrij korte tijd is dit merkbaar b.v. aan het huis dat hij bewoont. Hoe prettig de verhouding over het algemeen met de Australiërs is, dezen hebben in het maatschappelijk verkeer het grote nadeel dat zij zich maar spaarzaam houden aan hun af spraken. Hij moest zijn gehoor dan ook dringend aanbevelen alle afspraken door een zaakwaarnemer op papier vast te leggen. Ds. v. d. Hoeven ging uitvoerig in op het verschil in het onderwijs daar en hier. Het schoolleven is er veel vrolij ker met meer sportbeoefening. Ieder kind geniet er middelbaar onderwijs doch met vrye keuzevakken afgestemd op het beroep dat men wil gaan uit oefenen. Van overbodige ballast wil men daar niets weten. Goede leerlingen krijgen van staats wege de gelegenheid hun studies voort te zetten waardoor in deze jonge staat op efficiënte wijze de vakbekwaamheid wordt bevorderd. De opleiding voor on derwijzer of onderwijzeres wordt geheel door de staat bekostigd waartegenover staat de verplichting ten minste drie jaar bij het onderwijs werkzaam te zul len zijn. Een aantrekkelijk beroep is dat van verpleegster. Daar liggen vele moge lijkheden met gunstige werktijden en behoorlijke salariëring. Na deze causerie was er gelegenheid vragen te formule ren voor het forum dat des avonds zou plaats vinden. Na de broodmaaltijd werd een film over Australië vertoond. Wanneer men bij aankomst in Australië geen accom modatie heeft komt men in een opvang centrum. Voor de nieuw aangekomenen wordt daar zo spoedig mogelijk een wel komstavond georganiseerd. In het op vangcentrum is het voor de emigranten van het grootste belang de gezinseenheid te bewaren. Het valt niet mee om in een kleine ruimte het moreel van de op groeiende kinderen hoog te houden. Zo dra de man wei-k heeft gevonden komt men in een hostel, een soort staatspen- sion. Hier is men geheel uit eigen wil, terwijl men in het opvangcentrum is voor verantwoordelijkheid van de Austra lische regering. KERKELIJK LEVEN Hierna vertelde ds. v. d. Hoeven over gevormd tot steun van de gemeente. Hij wenste de CJMV namens de kerkeraad en de lidmaten een voortbestaan toe tot zegen van de gemeente. Ds. Van Heerden wenste geluk na mens de bond. Hij bezag het 100-jarig bestaan in verband met Ps. 108 vers 5. Hij wijdde een^beschouwing aan het jong zijn. het vetrlangen naar materiële zaken, het bij het ouder worden verval len in sleurgang. Verheugend noemde hij de oprichting van de CJMV met als drijfveer de voorbereiding van de komst van Christus op aarde. Voor de jongeren is het zaak zich niet blind te staren op het heden, maar blij moedig hun werk te doen voor de toe komst. Een gespannen snaar geeft klank tot vetrheerlijking van God. Ds. Van Heer den besloot met het uitspreken van de hoop. dat vele jongeren zich zullen ma ken tot gespannen snaren. het kerkelijk leven in Australië. De Presbyterian Church in Australië is een aftakking van de Hervormde Kerk in Schotland. Deze kerk is in dezelfde tijd ontstaan als de Ned. Hei-v. Kerk. In de loop der tijden zijn er wel enkele ver schillen gekomen, de hoofdzaak is echter gelijk gebleven. Ongeveer zes jaar gele den is de Presbyterian Church na een gesprek met de Ned. Herv. Kerk overge gaan tot het beroepen van twaalf Ne derlandse predikanten. Deze dominees staan om elk misverstand te voorkomen, in dienst van de Presbyterian Church. Kun taak is dezelfde als die van elke Australische dominee. Wel bezoeken zij de opvangcentra om de mensen de weg naar de Presbyterian Church te doen vinden. Ook brengen zij buiten hun huisbezoeken aan in nood verkerende landgenoten, die de Engelse taal nog niet machtig zijn. Zij doen dit dan als assis tent van de plaatselijke predikant! De meeste kerkdiensten worden in de En gelse taal gehouden. Slechts een enkele keer wordt er in het Nederlands gespro ken. Ds. v. d. Hoeven wees er nogmaals op hoe belangrijk het is om de Engelse taal te beheersen! Men voelt zich dan zowel in het kerkelijke als in het maat- schapelijk leven vlugger thuis. Vervolgens behandelde spr. de ver houding tussen de Presbyterian Church en de Reformed Church. De gerefor meerde emigranten die zich op den duur volgens hun geweten niet met de beginselen van de Presbyterian Church konden verenigen z^n overgegaan tot oprichting van de Reformed Church, De Chr. Emigratie Centrale, die de be langen van alle emigranten van chris telijke huize behartigt, werkt min of meer aan op aansluiting bjj de Refor med Church. In de laatste Emigratie koerier, een uitgave van de Chr. Em. Centrale staat te lezen dat de Refor med Church openstaan voor alle chris tenen, die de belijdenis der vaderen hoog houden. Hieruit ontstaan tal van misverstanden. Vele emigranten van hervormde huize worden zodoende lid van de Reformed Church. Ook had ds. Van der Hoeven persoonlijk meegemaakt, dat aan emi granten woonruimte en werk werd aan geboden wanneer zij lid van deze kerk worden. Spr. kon slecht met de werk- wijze van de Reformed Church over weg. Om alle moeilijkheden te voor komen raadde hij de hervormde emi granten aan zich met de algemene emi- gratiedienst en de stichting „Hervormde Emigratie Commissie" in verbinding te stellen. Tenslotte deed hij een beroep op de hervormde predikanten intensief met de a.s. emigranten mee te leven. Gister- termorgen hield ds. J. M. Hoekstra een oecumenische huisdienst met als onderwerp „Nieuw land in zicht". In de loop van de ochtend gaf mej. N. Boeke praktische wenken voor man, vrouw en kind in Australië. Recherche ontdekt: Missta mlen bij puzzel-pools (Speciale berichtgeving) In overleg met de Justitie stelt de Rotterdamse politie een onderzoek in naar puzzels, welke de laatste tjjd van particulieren in dagbladen verschijnen. Naast grote bedragen welke de deel nemers aan deze puzzelpools in het vooruitzicht worden gesteld, tracht men een en ander nog aantrekkelijker te maken door voor verliezens horlo ges, radiotoestellen e.d. beschikbaar te j stellen. Voorts wordt vermeld, dat een j gedeelte van de binnengekomen gel- I den aan instellingen op liefdadig ge- j bied zullen worden afgedragen. Felk percentage dit is, wordt echter wijse- lijk niet gepubliceerd. De politie heeft na beschouwing van enkele puzzels vastgesteld, dat het begrip „zwendel" ernstig wordt benaderd. De samenstellers hadden, aldus een j zegsman van de Rotterdamse recherge, zodanige antwoorden op de gestelde vra gen in hun gedachten, dat juiste beant woording absoluut onmogelijk was, ge zien de onlogische wijze van beredene ring. Op deze wijze was het mogelijk tot de vorming van een grote pot te komen, die het deelnemen aantrekkelijk moest maken. Er werden grote bedragen ge noemd, maar men vertelde niet, dat dit alles bruto was en dat er nog onkosten, verdiensten e.d. moesten worden afge trokken. Een van de onderzoeken heeft uitge wezen, dat er f. 3000 was binnengeko men. 80 hiervan was aan de deelne mers toegezegd, 20 zou naar liefdadige instellingen gaan. Met bijzonder kleine letters was vernxeld: na aftrek van de kosten. Het is echter gebleken, dat dit slechts 612% is geweest er bleef f. 780 staan als netto pot, daar de puzzel ge zien de belachelijke antwoorden niet op losbaar was. Niet minder dan f. 2030 werd in reke ning gebracht voor onkosten en salaris. Hoewel in werkelijkheid dus slechts f. 780 in de pot aanwezig was, werd de volgende puzzel aanlokkelijk gemaakt door met vet gedrukte letters het bruto- bedrag van f. 3000 te vermelden. In hoe verre in deze gevallen oplichting teix laste kan worden gelegd, wordt nu nagegaan. New York Times: „Juiste beslissing" De Algemene Vergadering der V. N. handelde juist toen zjj haar steun onthield aan de voorstellen tot nieuwe onderhandelingen over de status van Westelijk Nieuw-Guinea, aldus de „New York Times" zondag. Het blad schreef, dat de voorstellen, zo als zij geformuleerd waren, bedoeld wa ren steun van de V. N. te geven aan de Indonesische aanspraak op soevereiniteit over het betwiste gebied. Daarom zou het bij voorbaat een oordeel hebben in gehouden ten gunste van Indonesië. „Het voorstellen van deze hele zaak als een kolonialisme tegen „anti-kolo- nialisme" was vanaf het begin vals". De bevolking van Westelijk Nieuw- Guinea wordt bestuurd door een vreem de mogendheid, Nederland. Indien de souvereiniteit zou worden overgedra gen, zou zij bestuurd blijven door een vreemde mogendheid, Indonesië. Er is niets dat erop wijst, dat het tweede „kolonialisme" weldadiger zou zijn dan het eerste. Uiteindelijk moet de oplossing van het probleem inzake de politieke toekomst van de inwoners van Nieuw-Guinea vast wortel schieten in een bestuur door toe stemming van de bestuurden, aldus de „New-York Times". S.A.S. naar Djakarta De SAS (Scandinavian Airlines Sys tem) heeft een voorlopige vergunning gekregen om een luchtlijn Stockholm Djakarta te onderhouden. Het eerste vliegtuig op deze lijn zal op 24 januari a.s. vertrekken. Elke week zal één Dou glas DC-6 B-toestel in elke richting op dit traject vliegen. De toestellen vliegen van Stockholm via Kopenhagen, Dussel- dorp, Wenen, Rome, Athene, Abadan, Karachi, Bangkok en Kuala Lumpur naar Djakarta. „Wie, Wat, Waar?" thans geheel uitverkocht Ofschoon wij dit jaar een aan zienlijk groter aantal exemplaren van de bekende uitgave „Wie, Wat, Waai-" dan het vorige jaar voor onze abonnees hadden kunnen re serveren en er daarna in slaagden nog een beperkt aantal beschikbaar te krijgen, is ook deze aanvullende voorraad thans geheel en definitief uitverkocht. I!l!lllllllllllllllllll!llll!llllllllllllllllll!ll!lll BEURSOVERZICHT Scheepvaarten flauw Amsterdam, 2 december De eerste beursdag van deze week zette vanmiddag flauw in voor de Scheep vaartwaarden. De berichten over de po litieke ontwikkelingen ln Idonesië over heersten deze sector van de markt. Voor al Stoomvaartmaatschappij Nederland lag flauw en opende 9 punten lager op 139. Scheepvaart Unie, die een grootbe lang heeft in de K.P.M., waren 7 punten lager op 114. Aandelen K.P.M., die ver leden week reeds een gevoelig verlies leden door de moeilijkheden van de maatschappij in Indonesië, verloren van middag wederom 5 punten en kwamen zelfs onder pari op 99. Rotterdamsche Lloyd min 4%. Het belangrijke verlies van vandaag moet tevens worden toege schreven aan het feit, dat er hoegenaamd geen steun in deze markt aanwezig was. In de cultuurmarkt openden Amster dam Rubber 4 punten lager op 43, waar na nog eens een koers tot stand kwam op 41%, welke koers de laagste is sedert de laatste 20 jaren. Ver. Deli hielden zich goed en verloren slechts 1%, HVA's aangeboden in een kleine markt, moes ten 4 punten verlies incasseren. Het landingsverbod in Djakarta voor de KLM-vliegtuigen was niet van invloed op de koers, die na 40 ct. hoger dan vrijdag j.l. te zijn geopend, sloot op f 94.50, onveranderd bij de vorige slot- prijs. Van de internationale waarden waren Kon. Olie weliswaar circa f 2 hoger op f 163.50, dan vrijdag j.l., doch belangrijk dager dan de prijs van f 166.40, die in de niet-officiële zaterdagmorgenhandel voor de aandelen werd betaald. Vanmor gen kocht Zwitserland nog wat aande len tegen f 165. Tijdens de officiële beurs van vanmiddag was er één grote ver koper in de markt die. bij gebrek aan steun, de pry's snel deed dalen van f 164 tot f 163.20. Dit leek de arbitrage wat te laag, waardoor de stukken uit de markt werden genomen met de bedoeling, deze in Wallstreet tegen hogere prijzen van de hand te doen. in verband met de gunstige bericshten ten aanzien van de gezondheidstoestand van president Eisenhower. De aandelen lagen f3 - onder pariteit Amerika. Philips verloor 2. Unilever 1% en AKU's min een half punt. De handel was hier zeer gering. Staatsfondsen stil, doch goed prijs houdend voor de staffellening. Obliga tielening Pegus I en II werden geadvi seerd op 101 k 101%%. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd). Beurs van Amsterdam Maandag 2 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Ned. '53 3% Grootboek obl. 3 Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 n 3% Ned. '37 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS ÜO.UU1. C1J 11JU. D. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy. Amst. Rubber Deli My.en (Ver.) H.VA fava Cult /enembah Vorstenlanden A.K U Berkel's Patent "(v) Calvé Delft cert. "hllips pref' Unilever Wilton Fey en Biliton 2de r PalcetMjj as w s NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam "47 (3%) 3 86% 88% Den Haag 1937 1 3.. 8U Leiden 1947 86 87% B R'dam *37 I-III 3% 85% 85% Vorige Slotkoers koers v. heden 83% 83* 74 82* 82% 85% 85% 83 83% 82* 83 79% L 80% B 80% 80% 80% 80% 80% 79 y4 79% 102 102% 86% 86% 8813 88% 87 87 57 B 83% 83* 80 y, VDELEN 28% 25% 78% 78 140% 140 46% 43 B 52% 51% 92 88% 28 25% 37 37 14% 12 147% 147% 174% 170% 265 265 176% 174 236 233 282 280 222 220 238% 236% 138 138% 329% 328% 193 191 200 191 784% 793% 163 163.80 162.35 163.80 138% 137 125 121 94.60 94.30 123 IA 121% 105 99% 148 139% leoy4 157% 200 199 124 120 121% 115% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91 91 Premieleningen A'dam '53 3 87 87 L A'dam '51 2% 77 76% A'dam '56 12% 75% 75 A'dam '56 II 2% 82% 82% Eindhoven '54 2% 75% 76 L Enschede '54 2%76% 76% Den Haag '52 I 2% 83% 82% Idem n 2% 85% R'dam '52 I 2% 87 87 Idem n 2% 85% 87% Utrecht '52 2% 90 90 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 189% 189% HJ3.U. cert177% 177% Rott. Bank 157% 155 Twentsche Bank 154 151 Industrie Ondernemingen Albert Heyn190 L 185 L Borneo Sum. H My 38 34 Ned. G. en Sp fabr 173 171% Kon. Ned. Grofsm 173 Internatlo 92 53 Rott. Droogdok Mij 56 440% Tieleman en Dros 8 7% Ned. MJj. Walv.vrt. 54% B 54 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 8 B 8 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 2424 Intern Nickel 77% 77% Anaconda 44% 45 Bethlehem Steel38% 39% Cities Service 55 55% General Motors 35% 35% Kennecott 85% 86 Republic Steel 43 j 8 43 Shell Oil 70% 72% Union Pacific 25% 26% Un. States Steel 53% 54% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 29/11 Edeimet Kon AA 57% 58 Pref wa Idem 64 64GB 285% Holl Constructie 300 B 1 Ing. bur v Bouwnyv 1 ItfiiB Lnt. Kunststof! Ind 34% 34% Leldsche Wolsplnn 140 L Sikkens Lakfab '53 385 B 385 B Ver Touwfaoneken 140 Wernlnk's Betonm 67 67 Van Wijk Textiel 70% 71

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7