Zilveren jubileum afd. Leiden Kon. Ned. Vereniging voor E.H.B.O. A. J. MANDERSLOOT „Door Oefening Beter" gaat zilveren jubileum tegemoet 96ste jaargang Maandag 2 december 1957 Tweede blad no. 29306 Veel waardering voor arbeid op grond van ztfn vele verdiensten voor de E.H.B.O. in het algemeen en voor de Leidse aideling in het bijzonder. Tjjdens een in de middaguren in de rijk met bloemen gesierde foyer van de Stadsgehoorzaal gehouden receptie heb ben zeer velen gelukwensen aangeboden. Onder hen, die hier van hun belang stelling voor dit zilveren feest blijk ga ven, waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. P. H. van Kinschot, mr. J. Drijber, secretaris van de 3 Octobervereeniging, de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, deputaties van de E.H.B.O.- raad, de Eerste Leidse E.H.B.O.-brigade, welke kortgeleden eveneens in het zilver jubileerde, de E.H.B.O.-dienst en de R.-K. Vereniging voor E.H.B.O. „Peerke Donders", het ere-lid van de jubilerende afdeling, prof. dr. W. F. Suermondt, dokter J. G. Bazuin, wnd. directeur van de G-G. en G.D., van welke dienst ook de oud-directeur, dokter C- R. Zijerveld, aanwezig was, een vertegenwoordiging van de afd- Leiden van het Ned. Roode Kruis, tal van raadsleden, de docent van de E.H.B.O.-cursus, dokter H. J. C. van Scherpenberg, de heer Van der Horst namens de commandant van de Brand weer en de B.B., ir. A. van Driel, voor zitter van de Leidse Ver. van Indus triëlen, de heer M. Weima, directeur van de Markt- en Havendienst en voorts afgevaardigden van het district Zuid- Holland van de Kon. Ver. voor E.H.B.O. en van de zusterverenigingen te Voor schoten, Woubrugge en Sassenheim, een deputatie van ASC., enkele doktoren, de oud-Commissaris van Politie, de heer R. J. Meyer, mevr. de wed- T. Questroo - Kloos, wiens echtgenoot de eerste tien jaren de leiding van de afdeling in han den had, afgevaardigden van de E.H.B. O.-groep Sikkens en vele anderen. Bovendien kwamen nog twee „zilve ren" leden, de heren Bakker en Kam penhout, felicitaties aanbieden. Voor hen had de voorzitter van de jubilerende afdeling.deheer Slegtenhorst, een aan denken aan dit jubileum. In de avonduren werd dit feest nu echter in de grote zaal vrolijk voort gezet- Aan het begin van de avond was het de voorzitter van de Jubileumcom missie. de heer M. L. Kurpershoek, die namens de leden het dagelijks bestuur, dat op het podium een plaats had ge vonden, eens in het zonnetje te zetten en dankte voor de nu al zovele jaren aan de dag gelegde activiteit. Behalve een schrijfmachine voor het secretariaat, bood spreker een enveloppe met inhoud, te bestemmen voor de aanschaffing van nieuw lesmateriaal. POLSSLAG STEED GOED De heer M. J. Verwey, secretaris van het district Zuid-Holland, die namens het hoofdbestuur gelukwensen aanbood, wees op de groei van de vereniging, welke thans ruim 500 afdelingen telt, waarvan circa 150 in Zuid-Holland. Het gaf spreker grote vreugde, dat de pols slag van de jubilerende afdeling steeds normaal - dus goed - is geweest. Leiden heeft een gezonde afdeling, welke zich steeds weer inzet in het belang van de Leidse burgerij. Als aandenken aan dit jubileum bood spreker het afdelingsbe stuur een vaantje aan. Achtte de heer Verweij het 25-Jarig bestaan van een afdeling niet van zo grote betekenis binnenkort bestaat een afdeling reeds zestig jaar om een kwart eeuw een bestuurslid van een afdeling, en dan een goed bestuurslid te zijn, vond hij een prestatie, welke in de gelederen van de E.H.B.O. niet dage lijks voorkomt. Zulk een prestatie, aldus soreker, heeft de heer H. Brouwer thans geleverd- Het hoofdbestuur, dat hier bij- j zondere waardering voor heeft, is dan j ook van mening, dat de heer Brouwer de gouden Dokter-Tilanus-medaille ten volle heeft verdiend. Een onderscheiding, welke de naam draagt van de man, die in de beginjaren van de E.H.B O. dit werk heeft gestimuleerd en bij diens overlijden een legaat heeft nagelaten, waaruit een en ander kan worden be kostigd. Nadat de heer Verwey had ge wezen op de grote zeldzaamheid van de uitreiking van deze medaille, speldde hy JUWELIER - HORLOGER DONKERSTEEG 14 - LEIDEN TELEFOON 25982 de onderscheiding op de borst van de heer Brouwer- Na een dankwoenrd van voorzitter Slegtenhorst, mede uitgesproken uit naam van de „geridderde", zorgde Fred Bourgonje's gezelschap „Cosmopolitain" voor een geanimeerde en zeer gevarieerd cabaretprogramma. Achter deze naam gaan ambtenaren van de B.P M. uit Den Haag schuil. Ambtenaren het bleek deze avond in menig nummer die echter heel wat in mars hebben en zich daarbij met beroepsartiesten kunnen meten. Hun schetjes waren bijzonder goed. terwijl ook het muzikale element in deze show uitstekend werd gebracht. Bovendien waren er tal van originele vondsten in verwerkt. Van platgetreden paadjes, dat bleek wel, had men een afkeer. Een geanimeerd bal o.l.v. Jan Alfenaar en met medewerking van Cor Vincourts Ballroom-orkest, bracht een vrolijk slot aan een even enthousiaste jubileumvie ring, waarvoor de jubileumcommissie veel dank en bloemen had te in casseren. Na bijna 30 jaar Mr. P. A. van Toorenburg neemt afscheid van Sociale Raad Heeft in Leiden de vervulling van een levensideaal gevonden In intieme kring is zaterdagmorgen afscheid genomen van mr. P. A. van Toorenburg, die bijna dertig jaren secretaris van de Sociale Raad te Leiden is geweest en per 1 januari de Raad in verband met zijn leeftijd verlaat. Zoals de voorzitter van het bestuur van de Raad, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt in zjjn openingswoord verklaarde, steun de de beperktheid van dit afscheid op twee gronden: de warsheid van mr. Van Toorenburg van een openbare huldi ging in groot verband en de gezondheids toestand van de scheidende functionaris. Tegen elf uur hadden zich vele auto riteiten en het personeel van de Raad in een kamer van het bureau aan de Nieuwsteeg verzameld. Onder hen be vonden zich wethouder S. Menken na mens de gemeente en als oud-voorzitter van de Raad gemeentesecretaris mr. J. Bool, namens de collega's uit andere ge meenten jhr. mr Gevers Deijnoot. als afgevaardigde van het ministerie mr. M. H. M. Hemmes en vele vertegen woordigers van Leidse organisaties, die zich bewegen op het sociaal-charitatieve vlak. Mr. de Ruyter de Wildt schilderde de loopbaan van de heer Van Toorenburg, die bij de Prov. Griffie te Assen begon en via Den Haag naar Leiden voerde, waar hij in maart 1928 tot secretaris van de toenmalige Armenraad werd be noemd. VELE INITIATIEVEN Voorts gaf spr. een summier over- zicht van de vele activiteiten, waartoe de scheidende secretaris in Leiden het1 I intiatief heeft genomen: het Leidse Brokkenhuis (1922), consultatiebureau voor moeilijke kinderen <1930), woeker bestrijding, maatschappelijk werk in ziekenhuizen, na-zorg kinderen van BLO-scholen. In de oorlogsjaren werd steun verleend aan de gezinnen van hen, die in Duitsland moesten gaan werken; het Rampcomité ontving krachtige steun van deze Leidse Raad; een onder zoek werd ingesteld naar de huisvesting van grote gezinnen. Naast vele na-oor- logse activiteiten, als gezondheidszorg, revalidatie, bejaardenprobleem, gerepa- trieerden en gezinsverzorging, ging door al de jaren heen de bijzondere belang stelling van mr. Van Toorenburg uit naar het kind. Hij was vele jaren secre taris van de Ned. Bond tot Kinderbe scherming en op zijn initiatief werd in 1924 de eerste kinderpostzegel uitgege ven. Een duidelijke erkenning voor dit vele werk voor het kind ontving mr. Van Toorenburg in 1949, toen hij tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd be noemd. Ook in de niet-ambtelijke sfeer heeft mr. Van Toorenburg veel activi teiten getoond. Mr. De Ruyter de Wildt herinnerde slechts aan het bestuurs lidmaatschap van de Ned. Herv. Kinder- zorgbond; aan het initiatief tot het op richten van de „Kinderzorg" in de Clas sis Leiden van de Ned. Herv. Kerk en aan de vele jaren, dat mr. Van Tooren burg diaken was van de Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest. Aan het einde van zijn toespraak her innerde mr. De Ruyter de Wildt aan enkele persoonlijke ervaringen die hij tezamen met de scheidende secretaris in de oorlog had beleefd. Wethouder Menken, die vele jaren met mr. Van Toorenburg heeft samen gewerkt in de raad, meende dat de ont wikkeling van de toestand op het ge bied, waar de heer Van Toorenburg werkzaam is geweest, een bewijs is van zyn succesvolle loopbaan in Leiden. Jhr. mr. Gevers Deynoot verklaarde, dat de ledige plaats, die de heer Van Toorenburg in de vergaderingen der secretarissen van Sociale Raden zal ach terlaten, moeilijk op dezelfde wyze op te vullen zal zijn. Het kunstboek, dat mr. De Ruyter de Wildt had aangeboden, werd door hem aangevuld met een vul penset. Mej. mr. A. C. Krijkamp, de thans waarnemend secretaresse van de So ciale Raad Leiden, beschreef de uitste kende sfeer op het kantoor en de grote belangstelling, die de heer Van Tooren burg voor de persoonlijke belangen van zijn medewerkers (sters) aan de dag heeft gelegd. De vrucht van dertig jaren werk beschreef zij zeer kernachtig als volgt: U bent gekomen met de intentie om voor allen alles te zijn tijdens uw werk meende U, dat U veel voor velen zoudt kunnen zijn; laat het u bij dit af scheid tot grote voldoening zijn, dat U voor enigen iets bent geweest". Een boekwerk en een foto-album met herinneringsfoto's vergezelden de toe spraak van mej. Krijkamp. Jhr. mr. J. Gevers Deynoot (links) biedt het geschenk van de secreta rissen van Sociale Raden aan. (Foto L.D./Van Vliet) PURSERLIJKE STAND VA?' I-WEN GEBOREN Mnrtinus Cornells, zn van M. A. Hogen- boom en J. W. Loos. Wilhelmus Maria, zn van T. W. Niesthoven en M. Lensen, Johannes Roelof Gerardus. zn van G. P. M. Lampo en C. J. E. van Rossenberg. Jo ris Marinus, zn van S. Brandt en J. M. Wijsman, Alexander Hermanus Maurlts, zn van H. M. van Kesteren en M. A Dln- gemans, Theodora Johanna, dr van P. La- gas en T. J. Jordens. Dirkje, dr van R. Wesselink en C. van Elswijk. Hendrikus Hubertus, zn van S. Verbaan en H. M van Soeren. Jacquline Anne, dr vah H. C. Ekker en T. van der Pas. GETROUWD O. H. Teljeur en W. M. H. Esse* En nam experiment met spelers Met het oog op het a.s. 25-jarig ju bileum van de toneelvereniging „Door Oefening Beter", heeft men zich za terdagavond in de Burchtzaal aan een klein experiment gewaagd, nl. om tij dens de halfjaarlijkse opvoering enige tot nu toe weinig op de voorgrond tredende spelers, eens de gelegenheid te geven om in de hoofdrollen te acteren. De resultaten van de opvoering van de klucht „Inbreker gevraagd", geschreven door Jan Fabricius en Henk Bakker, waren in ieder geval zaterdagavond zó, dat dit experiment wel als geslaagd mag heten. Dit geeft dan ook hoop voor de jubi leum-uitvoering, want het voornemen is om dan het stuk „De vier Jaargetijden" van Anton Coolen op te voeren. „Inbreker gevraagd" handelt over het afgezaagde thema, van de pantoffelheld, die op allerlei manieren onder de knoet van zijn vrouw weg wil komen, maar dat hem niet gelukt. De man wil toch bewijzen, dat hij geen lafaard is en smeedt een plannetje met een goede ken nis om een inbraak in zijn eigen huis te laten plegen. De man zal dan de inbre ker „wegjagen". De moeilijkheid is ech ter om een geschikte inbreker te vinden. De heer Vogel sprak namens het oud- personeel woorden van waardering voor de opleiding, die men van de heer Van Toorenburg had ontvangen, een oplei ding, die men van de heer Van Tooren burg had ontvangen, een opleiding, die tot basis was geweest voor een verdere carriere. Ook zijn toespraak werd on derstreept met een boekwerk. Mede namens mevr. Van Toorenburg, die bij dit intieme afscheid ook aanwezig was en die bloemen had ontvangen, sprak de scheidende secretaris een kort dankwoord, waarin hij veel van de hem toegesproken dank terugbracht tot zijn medewerkerssters), er daarbij op wij zend, dat het werk in Leiden hem altyd de vervulling van een levensideaal was geweest. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht mej. A. J. Prins (Den Haag) en de heren M. Schuur (Den Haag) en F. M. Luyten (Bergen op Zoom); doet. ex. Sociologie mej. M. C. S. de Jager (Leiden) en de heer R. Doop (Den Haag); kand.ex. Gen. II mej. N. Bunge Geleen) en de [heren J. Bleeksma «Rotterdam), M. S. j Feuer (USA), W. G. J. Iemhoff (Om men), H. Kuyper (Den Haag) en H. J. M. Thomeer (Den Haag); semi-artsex. de heren M. J. Haverkorn van Rijsewijk (Utrecht), N. Kosten (R'dam), L. de Priester (Voorschoten) en L. J A. Straat hof (Leiden); artsex. mej. M. A. v. d. Leljj (De Lier) en de heer Goei Ing Liang (Leiden). VEERTIG JAAR IN 's RIJKS DIENST. Morgen is het veertig jaar geleden, dat i de heer Th. H. Heyn, opzichter D by de Rijksgebouwendienst in dienst van het Rijk trad. Er wordt een advertentie geplaatst en klinkende namen als „de Gladde, Guus- met-de-handjes, Dolf de Kraker en Linke Kareltje" klonken over het toneel. Voor het echter zover was, had men wel moeite om op gang te komen. Voorla in het eerste bedrijf ontbrak de vaart, wat juist zo'n aardig effect kan hébben. Op vele handelingen, die meestal en- passant gedaan werden, als theedrinken, kranten lezen, sigaretten opsteken enz. werd wel erg veel nadruk gelegd. Dit alles minderde gelukkig, toen Beb de Graaf als echtgenote opkwam. Het acteren kreeg een vlotter verloop, hetgeen vooral ten goede kwam aan Jan Gijzenij als Gerrit Mollema, die in het eerst niet erg op gang kon komen. Annie Bleyenberg, één der „nieuwelingen" was jammer genoeg in het begin niet te ver staan, maar in het tweede bedrijf ging het uitstekend, zowel het spelen als spreken. Daan Ossevoort, ook als debutant in de „grote" rollen, speelde wel aardig, maar zijn spreken was moeilijk te ver staan. Het hoogtepunt van het spel lag on getwijfeld in het tweede bedryf, in de scène met de twee inbrekers en hun patrooon", die hen met een kluitje in het riet wil sturen. Dit gedeelte en het samenspel van pantoffelheld en echtgenote, zorgden voor veel bijval van het publiek. We zyn er van overtuigd, dat „D.O.B." de vele aan wezigen een vrolijke avond heeft be zorgd. De regisseur, de heer D. Vijlbrief, heeft tijdens deze voorstelling ruim schoots gelegenheid gehad om te zien wat zyn spelers waard zyn. Dit kluchtig spel eindigt, zoals ge woonlijk bij dit soort „problemen": de pantoffelheld blijft de pantoffelheld! Aan deze avond, die door de voorzitter de heer C. Coster geopend werd, werkten verder mee: Dien de Graaf, Gijs Mulder, Chris, Nico en Wim de Graaf. Na afloop was er ruimschoots de ge legenheid om de danslustigen de ruimte te geven. Dit gebeurde o.l.v. de heer W. F. van Wijk m.m.v. „The Sky-Liners" o.l.v. Lou Boellaard. Kon. onderscheiding voor C. Brandt- VEERTIG JAAR BIJ S.L.F. Veertig jaar reeds is de heer C. Brandt verbonden aan de Sted. Lichtfabrieken. Hy begon zyn loopbaan als terreinwer ker en vervult thans de functie van machinist. De jubilaris werd vanmergen in het Stadhuis door de burgemeester, jhr. mr. Van Kinschot, ontvangen en vriendelijk toegesproken. O.m. prees de burgemeester de verschillende bekwaam heden en karaktereigenschapDen van de jubilaris, die steeds met ijver en plichts betrachting zijn werk heeft verricht Het verheugde spreker mede te kunnen de len, dat het H M. de Koningin heeft be haagd aan de jubilaris toe te kennen de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons. De burge meester speldde daarna het ere-metaal op de borst van de jubilaris, die met een enkel woord voor deze koninklijke on derscheiding dankte. De directeur van de S.L.F., ir. Y. Ykema. woonde deze korte plechtigheid by. Later op de dag werd de jubilaris in het bedryf hartelijk gehuldigd. H. Brouwer ontving dokter Tilanus medaille Onder gTote belangstelling heeft de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Ver eniging voor E.H.B.O. zaterdag haar zilveren jubileum gevierd. Behalve dat bestuur en leden deze dag veel dank en waardering mochten ontvangen voor hun menslievende arbeid en hun correct optreden naar buiten, werd de „zilveren" penningmeester van deze zilveren afdeling, de heer H. Brouwer, verrast met de Dokter Tilanus-medaille, welke hem namens het hoofdbestuur werd aangeboden De voorzitter van de jubileum commissie. de heer M. L. Kurpers hoek biedt geschenken aan. V.l.n.r. voorzitter Slegtenhorst. de zilveren penningmeester, de heer H. Brou wer en de heer BEichhorn. lid van de jubileumcommissie. (Foto L.D./Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3