K.L.M. MAG NIET IN DJAKARTA LANDEN GOEMAAT Een mislukte aanslag op president Soekarno ydn WEERBERICHT Alle publikaties in het Nederlands verboden 2184 Vele doelen en gewonden op het plein voor de Tjikinischool is thans geworden" „Basis wel smal Voldoening over de uitspraak der V.N. Gratis koopuur zaterdag j.l. S6ste jaargang MAANDAG 2 DECEMBER 1957 No. 29306 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V WWr\ LL1DL1N H1N f. 7.50 per kwartaal: t. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 FELLE INDONESISCHE ACTIES TEGEN NEDERLANDSE BELANGEN De felle anti-Nederlandse campagne in Indo nesië na de verwerping van de resolutie inzake Nederlandse Nieuw-Guinea in de Verenigde Na ties heeft in het afgelopen weekeinde een hoogtepunt gevonden in een aantal maatregelen, welke de Indonesische regering heeft afgekondigd. In de eerste plaats heeft de Indonesische rege ring alle publikaties in de Nederlandse taal ver boden. Hierdoor worden zes dagbladen en ver scheidene weekbladen gedwongen te sluiten en is de invoer en verkoop van vele periodieken, die in Nederland verschijnen en in Indonesië veel wer den gelezen, onmogelijk gemaakt. Ook het ver tonen van films met Nederlandse onderschriften is verboden. Deze besluiten gelden voor onbe paalde tijd. Voorts heeft de Indonesische regering gister avond aan de K.L.M. medegedeeld, dat haar vliegtuigen zou worden verboden na morgen 06.00 uur plaatselijke tijd te Djakarta te landen. En ten slotte heeft de minister van Voorlichting, Soe- dibjo, tevens voorzitter van het „Bevrijdingscomité „West Irian" gisteravond voor vandaag een 24- uurs staking tegen alle Nederlandse ondernemin gen in Indonesië aangekondigd. Staking van 24 mir tegen ondernemingen De luchtlijn Amsterdam-Djakarta - die met een onderbreking van circa drie -jaren in de tweede wereldoorlog, ongeveer vier en twintig jaar door de KLM is onderhouden - wordt dus met ingang van morgen opgeheven. Dit als gevolg van een brief - door de Indonesische minister van Verbin dingen Soekardan ondertekend - die de algemeen vertegenwoordiger van de KLMde heer A. Duyf, ontvnngHet laatste KLM-toestel arriveerde gis teravond op Kemajoran en zal vandaag vertrekken. Het is de super-con- stellation „Electron" onder gezagvoerder P. J. Krouwel. K.L.M. - personeel blijft nog op post Een woordvoerder van de K.L.M. zei, dat de 28 buitenlanders en 180 man plaatselijk personeel in Djakarta op hun post zullen blijven, hangende in structies van het hoofdkantoor in Den Haag. Gisteravond konden geen in van deze assistentiegroep staat de heer T. K. van Houten. Via deze groep zijn ruim driehonderd K.L.M.-functionarissen bij de Garoeda gedetacheerd. Bij deze driehonderd personen bevinden zich vliegers en grondpersoneel. Velen hunner hebben hun gezinnen over laten komen. Het merendeel van het vliegend personeel van deze Indonesich Luchtvaartmaat schappij bestaat uit door de K.L.M.- gedetacheerden. Boycot Nederlanders in Djember (Oost-Ja va) worden volgens berichten uit Oost-Java diensten geweigerd in winkels, bakke rijen. restaurants, wasserijpn. bioscopen en benzinepompen. Zij krijgen slechts beperkte stroom in hun woningen en worden afgesloten van de watervoorzie ning indien zij eigen putten hebben. De boycot-actie werd afgekondigd door het plaatselijk „bevrijdingscomité West- Irian", omdat de debatten in de V.N. over West-Nieuw-Guinea voor Indonesië ongunstig zijn afgelopen, aldus de be richten Priesters, doktoren, onderwijzers en Nederlanders in Indonesische gouver nementsdienst werden volgens de be richten uitgezonderd van de actie. De economische blokkade" tegen Ne derlanders in twee andere steden in Oost-Java, Soerabcja er. Mnlang, die donderdag begon, bepaah'e zi>h het boycotten van Nederlanders in rst.aurants, bioscopen en dergelüke en het weigeren van openbaar vervoer. Uit Soerabaja werd bericht, dat deze actie rustig verliep. Men zag slechts weinig Nederlanders in deze steden in winkels en vermaakscentra. Het laatste K.L.M-toestel, de Super- Conslellation „Electron" is vanochtend kwart voor twaalf Java-tijd van Djakar ta naar Amsterdam vertrokken zonder passagiers of "racht De passagier-s, waaronder Nederlanders, Amerikanen, Indonesiërs, Engelsen en Portugezen kregen in opdracht van de procureur- generaal geen toestemming aan boord te gaan. Een aantal vliegtuigen van de Indone- sche assistentie aan de „Garoeda Indo- Bescherming nesian Airways" een afzonderlijke over- i eenkomst is, waarvan op dit ogenblik Wat betreft het verbod van alle publi- niet te overzien is in hoeverre de beëin- katies in het Nederlands, zegt de Indo- diging van de vergunning om op Dja- nesische regering in het decreet, dat zij karta te vliegen daarop repercussies zal het nodig acht stappen te nemen om het sische Luchtvaartmaatschappij Garoeda hebben. Indonesische volk te beschermen tegen j Indonesian Airways is hedenochtend Dit contract behelst, dat de K.L.M. via Nederlandse invloeden, die de nationale niet van Kemajoran vertrokken, omdat een z.g. assistentie-groep ervaring en strijd zouden kunnen schaden. De zes het Nederlandse vliegerpersoneel moei- werkkrachten ter beschikking stelt van 1 dagbladen, die door dit besluit getroffen j lijkheden had bij het betreden van het de „Garoeda" en dat de K.L.M. als I worden, hebben een gezamenlijke oplaag vliegveld. De Garoeda deelde echter lichtineen worden verkwVn "nvé'r tegenprestatie van de Indonesische van circa 55.000 expmplaren. Tussen de mede, dat de maatschappij morgen weer houdine van de driehonderd regering daarvoor een financiële tege- 40 en 70 procent van de lezers zijn volgens het normale schema hoopt te K.L.M.-personeel, dat gedetacheerd is moetkoming ontvangt. Aan het hoofd Indonesische staatsburgers. functioneren, bjj de Garoeda Indonesian Airways. De K.L.M., die uiteraard de houding van de Indonesische regering ten sterk ste betreurt, stelt alles in het werk om de gevolgen van deze beslissing voor de passagiers zoveel mogelijk te beperken. Maatregelen zijn reeds genomen, dat passagiers, post en vracht voor Djakarta te Singapore of Bangkok met andere maatschappijen kunnen worden door- vervoerd en soortgelijke maatregelen zullen worden getroffen voor het ver voer uit Djakarta. Opgemerkt kan wor den, dat de jaarlijkse vergunning, welke de K.L.M. het recht gaf vijf maal per week op Djakarta te vliegen op 31 december a.s. zou aflopen. Een aanvraag voor eenzelfde verguning voor 1958 zou dezer dagen worden ingediend. Hulp aan „Garoeda" Desgevraagd vernamen wij van de directie van de K.L.M., dat het contract tussen de Indonesische regering en de K.L.M. inzake de verlening van techni- PHILIPS «ADI0 '58 Churchill, die zaterdag zijn 83stewerkt bij de bevrijding van Europa verjaardag vierde, kreeg daar bijlen Noord-Afrika. De jarige en de uiteraard bezoek van zijn grote j veldmaarschalk tijdens de ont- vriend Montgomery, met wie hij in i angst in het landgoed van Chuc- de oorlog nauw heeft samenge- chili in Westerham (Kent). Onze knipselprijsvraag Onze advertentieknipselprijsvraag blijkt nog niets van haar popula riteit te hebben ingeboet. Ondankt het feit, dat het aantal deelnemende adverteerders bijna tweemaal zo groot was als het vorige jaar, zo dat dus ook het dubbele aantal knipsels moest worden „thuisge bracht", hebben wederom duizen den abonnees zich ingespannen om die lastige en tijdrovende taak te volbrengen. Toen wij hedenmorgen de balans opmaakten telden wy niet minder dan inzendingen Onze administratie is met man en macht in de weer om de oplos singen te controleren teneinde onze eerder gedane toezegging om nog vóór Sint Nicolaas de prijswinnaars bekend te maken, gestand te kun nen doen. gaHBIIHBlIIIBIIIIIII Dr. Albert Schweizer terug naar Afrika De 82-jarige dr. Albert Schweitzer, zendeling, arts, musicus, theoloog en Nobelprijswinnaar, heeft de eerste etap pe afgelegd van zijn terugreis naar zijn zendingspost in Lambarene, Frans Equatoriaal Afrika. Hij zal woensdag uit de haven Bor deaux naar Afrika vertrekken. Dr. Schweitzer kwam op 20 augustus uit Lambarene in Frankrijk aan, waar hij het grootste deel van zijn verblijf in Europa in zijn geboortestad Gunsbach in de Elzas doorbracht. Hetzelfde weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, weinig wind. Vannacht lichte vorst, morgen overdag tempera tuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 DECEMBER Zon op: 8.30 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 14.35 uur; onder: 4.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.18 uur en 12.44 uur. Laagwater te 8.17 en 20.31 uur. bestaat ait 16 «ragto Handgranaten explodeerden te Djakarta Onbekenden hebben met vier handgranaten zaterdagavond een aan slag gepleegd op president Soekarno van Indonesië. De president en zijn familieleden bleven hierbij ongedeerd, maar acht personen, onder wie twee vrouwen en drie kinderen, werden door de explosies gedood. In totaal vielen er 131 gewonden, van wie 26 ernstig. Het jongste ge wonde kind is een jaar oud. De aanslag werd gepleegd te 21.00 uur plaatselijke tijd en uitge voerd toen de president zich op het plein bevond voor de Tjikini school op anderhalve kilometer afstand van het presidentiële paleis in het centrum van Djakarta, welke haar 3-jarig bestaan vierde en waar het 11-jarig zoontje Goentoer en het 9-jarig dochtertje Megawati van de president school gaan. De handgranaten werden geworpen naar de auto van de president, toen deze op het punt stond naar zijn paleis terug te keren. De meeste slachtoffers vielen onder de honderden schoolkinderen, die zich in de omgeving van de presidentiële auto be vonden, toen deze op het punt stond om weg te rijden. Ook twee leden van het motorescorte van de politie, die voor de auto uit reden, wer den gedood. De bedden in het Djakartaanse ziekenhuis waren al spoedig bijna geheel in beslag genomen door de gewonde slachtoffers van de aanslag. „Poging tot politieke moord" Volgens de militaire commandant van Djakarta, is een aantal personen gearresteerd in verband met de aanslag. Overste Dachjar gaf geen bijzon der heden, doch zeide wel, dat de aanslag „een poging tot politieke moord is geiveest. Hij heeft een volledige censuur op berichten over de moord aanslag in gesteld. President Soekarno zou na een revolverschot, dat aan de eerste van vier ontploffingen voorafging door zijn adjudant tegen de grond geworpen zijn, waardoor hij ongedeerd bleef. De eerste handgranaat was op zeven meter afstand van Soekarno terecht gekomen. De kinderen van de presi dent bleven ongedeerd, doch drie leden van Soekarno's lijfwacht en het schoolhoofd werden ernstig gewond. De auto van de president werd zwaar beschadigd. Soekarno dankt voor redding President Soekarno hield gisteroch tend een voor geheel Indonesië bestem de radiorede, waarin hij Allah dank bracht voor het feit, dat hij gespaard bleef. In een toespraak van twee minuten zei hij: ,,Dit is mijn stem. Ik heb met diep leedwezen vernomen, dat er bij de aanslag slachtoffers zijn gevallen onder de leerlingen van de lagere school in Tjikini. onder hun moeders en onder de leden van mijn eigen lijfwacht en dat sommigen hunner hierbij zelfs het leven hebben verloren. „Ik doe een beroep op het gehele volk en alle organen, die be last zijn met het handhaven van de veiligheid, hun kalmte te bewaren en de nationale veiligheid te vei'sterken". Ik betuig mijn diep gevoelde medele ven met deze slachtoffers an een ter roristische daad. Laat ons verenigd staan in onze smart. Moge Allah ons allen bescher men". Volgens Radio-Djakarta heeft de In donesische minister van Voorlichting. Soedibjo, verklaard, dat de mislukte aanslag op president Soekarno des te wreder is omdat zij gepleegd is voor een school". „Wrede daad" Minister-president Djoeanda heeft gisteravond in een nationale radio-uit zending de aanslag op „onze geliefde president" een „wrede terroristische daad'' genoemd. Ir. Djoeanda deed een beroep op het Indonesische volk om .,onze nationale bereidheid en overtuigde wil" op dit mo ment te versterken, ..dat wij ons gesteld zien tegenover Nederlands kolonialisme". De minister-president verklaarde dat de jongste ontwikkelingen de regering hadden genoopt tot het nemen van „krachtige en snelle stappen op alle ge bieden". Hij deed een beroep op het volk om zich „te onthouden van eigenmach tig optreden, nu dat de gevoelens van de gemeenschap gemakkelijk kunnen wor den geraakt". De premier heeft voorts medegedeeld, dat het „actiecomité voor de bevrijding van West-Irian" is versterkt, doordat enkele ministers, n.l. die van Justitie. Arbeid, Oud-strijderszaken en Mobili satie van het volkspotentieel. zijn toege treden tot het bestuur van deze organi satie. Ook drong de premier er bij de bevol king van het westelijk deel van Nieuw- Guinea op aan te blijven vertrouwen op haar uiteindelijke bevrijding. Het zal niet lang meer duren, dat ook zij in vrijheid zal leven onder bescherming van het rood en wit van Indonesië, al dus premier Djoeanda. Het nationalistische dagblad „Indone sian Observer" heeft zaterdag in een hoofdartikel verklaard, dat .Indonesië vastbesloten is aan Nederland te zeggen dat het het land moet verlaten". I '8 r ft j Kvoor persoonlijke 3 B service, Lange Mare 66, Tel. 26500 Kustvaarder maakte zware slagzij (Speciale berichtgeving) De kleine kustvaarder Trias Trader, die zaterdagmiddag van de Jobshaven te Rotterdam naar Londen vertrok, is ter hoogte van de IJsselmeerhaven bij het uitvoeren van een scherpe uitwijk manoeuvre, naar stuurboord over bak boord scheefgevallen. De slagzy was zo ernstig, dat de gezagvoerder, kapitein Zuidema, de motor liet stoppen en vre zende, dat zijn schip wellicht zou kap seizen, order gaf de sporringen van de deklast, kisten bier en melkpoeder, te kappen en zoveel als mogelijk was over boord te zetten. Het schip werd door twee sleepboten naar de Jobshaven te ruggesleept, waar een onderzoek werd ingesteld. In de loop van de zaterdag nacht is het schip echter weer vertrok ken naar Londen. Minister Luns: voor gesprek „Een moeilijke kwestie". Dit zei gistermiddag de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, op Schiphol, toen hem gevraagd of van Nederlandse zijde stappen kunnen worden verwacht om tot een gesprek met Indonesië te komen, zoals is gesuggereerd in berichten uit New York. „De basis voor een dergelijk gesprek Is nu wel bijzonder smal", voegde de minister hier aan toe. Mr. Luns stelde echter voorop, dat Nederland uiteraard geen bezwaren heeft tegen besprekingen met Indonesië. De eerste wens van de Nederlandse j regering blijft de spanningen tussen beide landen zoveel moglijk te vermin- j deren", zeide hij, „doch Nederland be- hoeft zich geen enkel verwijt te maken, dat deze spanningen bestaan". Hij -.eide het niet onmogelijk te achten, dat van Indonesische zijde het initiatief tot een dergelijk gesprek zal worden genomen. „Ik kan mij voorstellen, dat Indonesië enige maatregelen zou nemen om tot betere verhoudingen te komen. De om standigheden zijn echter niet al te gun stig". Groeiend begrip voor ons standpunt Minister Luns sprak voorts zijn grote voldoening uit over het resultaat van de behandeling van de kwestie in de Algemene Vergadering. „Het is thans de vierde keer, dat de V.N. hebben geweigerd de Indonesische aanspraken Advertentie van IT11.30 uur en T9.3020 uur. Zuiver wollen LEIDSCHE DEKENS. WOLLEN DEKENS, GEWATTEERDE DEKENS, extra verlaagde prijzen. ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. Katwijk - Rijnsburg Leiden Noordwijk Rustig maar gespannen In Djakarta is de toestand gisteren rustig, maar gespannen geweest. Volgens automobilisten zijn na de aanslag op president Soekarno op de grote wegen op verschillende punten van en naar Dja karta versperringen aangebracht, waar voorbijgangers aan een nauwkeurig on derzoek worden onderworpen. De New York Times heeft in zijn uit gave van heden uitdrukking gegeven aan zijn verontwaardiging over de moordaanslag op president Soekarno van Indonesië. Het blad zegt het welis waar vaak niet met bepaalde stellingen en de politiek van Indonesië eens te zijn en hierin te zullen volharden tenzij er verandering in komt, maar het acht moord een verkeerd en onredelijk wa pen. Het blad wenst Soekarno geluk met diens ontsnapping aan de dood. (Men zie ook e'ders) Kroesjtsjef nu ook leider van de staat Waarnemers in Moskou vragen zich af of Nikita Kroesjtsjef, onbetwist lei der der Russische communistische partij in zijn functie van eerste secretaris van het centrale comité, in het vervolg ook als „de eerste man" in de Sovjetstaat zal moéten worden beschouwd. Aanleiding hiertoe is de wijze waarop radio-Moskou zondagavond melding heeft gemaakt van het bedanken door president Eisenhower voor de wensen voor zijn herstel, die Russische leiders hem hadden gezonden. Deze week na melijk af van de gebruikelijke aankon digingen. Radio-Moskou vermeldde in dit verband in dt volgorde: Nikita Kroesjtsjef, lid van het presidium van de Opperste Sovjet der Sovjet-Unie, de president van het presidium, maarschalk Worosjilof (het Sovjetrussische staats hoofd) en maarschalk Boelganin, pre mier. te steunen. De uitslag van de stem ming dit jaar was iets gunstiger dan vorig jaar en zelfs een gewone meer derheid voor het Indonesische stand punt kon niet worden bereikt. De Indonesische bedreigingen, ook in de vergaderingen van de V.N. geuit, heb ben over het algemeen geen goede in druk gemaakt. De gemeenschappelijke Nederlands- Australische verklaring daarentegen werd over het algemeen met voldoening ontvangen verklaarde mr. Luns voorts. „Het begrip voor ons standpunt is groeiende". Verdere vragen beantwoordende zeide de minister, dat de V S. bij de behande ling van de kwestie Nieuw-Guinea waarbij zij zich onthielden van stem ming bepaald geen vijandige houding jegens Nederland hebben ingenomen. De Amerikaanse openbare mening is „hoe langer hoe meer de juistheid van het Nederlandse standpunt gaan in zien", hetgeen ook gebleken is uit het feit, dat de Amerikaanse kranten over het algemeen Nederland in deze kwestie steunen, aldus minister Luns. Niet de juiste plaats In antwoord op een vraag of verwacht moet worden, dat de kwestie Nieuw- Guinea het volgend jaar weer op de agenda van de V.N. zal verschijnen, zeide mr. Luns: het Nederlandse standpunt bljjft, dat de Algemene Ver gadering niet de plaats is, waar een dergelijke kwestie dient te worden behandeld. Indonesië verdedigt het standpunt, dat het een politiek vraagstuk is. In feite heeft het echter een juridisch karak ter. n.l. of het gebied in 1949 aan In donesië is overgedragen. Dit is een vraag, waarop een politieke vergade ring geen oplossing kan geven. „An derzijds beroept Indonesië zich op het Handvest van de soevereiniteitsover dracht, dat het inmiddels zelf heeft verscheurd. Maar als het Internatio nale Hof ter sprake komt, dan ineens is het weer een politieke kwestie". Mr. Luns zeide verder, dat vele Aziati sche landen het Nederlandse standpunt volkomen begrijpen. „Er is een aantal Aziatische landen, dat niet gelukkig is met het Idonesische doordrijven". Minister Luns besloot met te zeggen, dat hij zelf zijn laatste rede in de Ale* mene Vergadering met een verzoenende verklaring heeft beëindigd. „De rede van minister Soebandi o blonk echter wat df verzoenende toon betrof niet uit", aldm mr. Luns. „Op het persoonlijke vlak waren ook in New York de verhoudingen tussen de Indonesiërs en de Nederlanders niet slecht", aldus mr. Luns, die mededeelde enkele korte persoonlijke gesprekken met leden van de Indonesische delegatie te hebben gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1