Minister Hofstra„overbesteding duurt nog onverminderd voort'" WEERBERICHT Geen plaats voor extra uitgaven Nieuwe Franse regering-Gai Hard reeds voor grote moeilijkheden „Amerika moet aanzienlijk meer gaat dan ook gestadig door. De uitgeven aan nieuwe wapens*' b"smkcr,'"bnek naifweg. Onzekerheid omtrent derde fase 96ste jaargang DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 No. 29291 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; t. 0.59 per week Witte SingeJ 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Halt aan sluipende inflatie! Met prijsstijging over hoogtepunt heen (Van onze parlementaire redacteur) Met tal van cijfers heeft minister Hofstra gisteren in de Tweede Kamer uiteengezet, dat de overbesteding nog onverminderd voort duurt. Dat versterkt de eis een rangorde op te stellen voor de uitgaven. De begroting voor 1958 laat geen ruimte voor extra uitgaven. Het kastekort van 107 miljoen gulden moet door belastingverhoging wor den gedekt omdat het absoluut noodzakelijk is aan de sluipende inflatie een halt toe te roepen. De minister onderschrijft, dat de rege ring slagvaardiger moet kunnen ingrijpen als het evenwicht in de financieel-economische toestand wordt verstoord, maar het denkbeeld van de heer Vondeling om de regering te machtigen tot een zeker maximum de belastingen te verhogen buiten het Parlement om, zou eerst moeten worden bestudeerd om na te gaan of die methode niet in strijd is met de grondwet. Voorshands is hij van mening, dat zulks niet het geval is. Maar tenslotte zou het Parlement die machtiging moeten vei lenen. Buiten de P. v. d. A. kreeg het denkbeeld echter geen steun uit de Kamer. Belastingverhoging is verantwoord Minister Hofstra "betreurtdat de regering belastingverhoging heeft moeten aankondigen, maar hij vindt de keuze van objecten niet ongeluk kig. De overbesteding komt typisch tot uiting in het kopen van televisie toestellen, auto's en het royale roken van sigaretten. De bescheiden verhoging van de vermogensbelasting berust op het in het oog houden van het evenwicht. De hoge inkomens dragen zeker bij in de bestedings beperking en de regering ziet daarom geen aanleiding over te gaan tot verdere verhoging van de toch al zware lasten op de hoge inkomens. kapitaal te lenen, maar daar worstelt men met dezelfde problemen. De kapi- taalschaarste is er even groot als bij ons. Te hoge investeringen Ten bewijze van het. voortduren van de overbesteding voerde minister Hof stra aan. dat in het tweede en derde kwartaal van dit jaar de totale con sumptie van het Nederlandse volk twee punten hoger was dan .in 1956. De in dustriële investeringen zullen in 1957 ongeveer 10 tot 15 hoger zijn dan in 1956. De kapitaalsuitgaven van de ge meenten zijn van 615 miljoen in 1955 gestegen tot 1124 miljoen in 1957. Het programma van de industriële investe ringen schijnt wel te verminderen. maar niet voldoende. Te verwachten is. dat in 1958 op de kapitaalmarkt ongeveer 2100 miljoen gulden beschikbaar zal zijn. De behoefte van de provincies en de gemeenten wordt geschat op 1000 miljoen en van het particuliere bedrijfsleven op 1400 miljoen. Samen 2400 miljoen. Een iets verdere teruggang van de investeringen in de particuliere sector zal noodzake lijk zijn. De situatie is nog steeds zo. dat maatregelen tot beperking van de bestedingen noodzakelijk zijn. Daarbij zal de regering de uiterste voorzichtig heid betrachten opdat bij het streven naar evenwicht de schaal niet doorslaat naar werkloosheid. Slot op pag. 2 Herstel van het evenwicht door ver groting van het nationale inkomen via verbetering van de produktie heeft pas effect op lange termijn. Toeneming van het inkomen leidt bovendien dikwijls tot vergroting van de bestedingen. Beste dingsbeperking blijft dus ook nodig bij vergroting van het nationale inkomen. Op korte termijn verwacht minister Hofstra een beslissing van de regering over een ruimere subsidiëring van de woningbouw opdat de hogere rente van 6 niet volledig in de huren wordt doorberekend. Meer sparen is noodzaak Er zal in de komende jaren een enor me behoefte bestaan aan kapitaal. Daar om zal er meer moeten worden ge spaard dan 18 van het nationale in komen zoals thans het geval is. In 1954 en in 1955, toen onze economie nog in evenwicht was, bedroeg het percentage 20 en toen was er minder kapitaal nodig voor woningbouw dan nu. In 1958 zal voor de woningbouw 1% meer nodig zijn en er zou dus 21% van het na tionale inkomen moeten worden ge spaard. Bovendien komt daar nog bij het ka pitaal, dat nodig is voor de uitvoering van de Deltawerken, voor de ontwikke ling van de kernenergie en voor het hoger onderwijs. Wanneer de regering een percentage heeft genoemd van'20 van het nationale inkomen voor de be sparingen, dan is dat het volstrekte mi- Sastroamidjojo: geen aanspraak op Brits- Borneo of Portugees Timor „Geen enkele Indonesische regerings leider die zich van zyn verantwoorde lijkheid bewust is, beweert, dat Indo nesië rechtens aanspraak kan maken op Brits Noord-Borneo of Portugees Timor. Het zal van de volkeren van dit gebied afhangen, welke weg zij willen gaan". Aldus de Indonesische afgevaardigde bij de V.N., dr. Sastroamidjojo, gisteren in een verklaring tot de pers. Op Ned. Nieuw-Guinea kan Indonesië rechtens aanspraak maken krachtens de R.T.C., zei hij, maar Timor en Noord- Borneo vielen daar niet onder. Dr. Sastroamidjojo heeft gisteren voor de groep van Afro-Aziatische landen ge sproken over de ontwerpresolutie betref fende Nieuw-Guinea, waaraan op het ogenblik de laatste hand wordt gelegd. Men neemt aan, dat in de resolutie gevraagd zal worden, dat de Assemblee aandringt op een vreedzame oplossing van de kwestie, te beginnen met nieu we onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. Droog en koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en aanhoudend koud weer met veel bewolking, maar ook enkele ver spreide opklaringen. Overwegend matige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 NOVEMBER Zon op: 8.02 uur; onder: 16.51 uur. Maan op: uur; onder: 13.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.30 en 21.03 uur. Laagwater te 3.54 ij 16.24 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's nimum. Ook volgens andere becijferin gen komt men tot een percentage van boven de 20. Er is gesuggereerd in het buitenland Twee oorzaken conservatief verzet tegen belastingvoorstellen en Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië (Van onze Parijse correspondent) De jonge Franse premier Gaillard ziet zich reeds zeer spoedig voor ernstige moeilijkheden geplaatst. In de eerste plaats maakt hij zich zorgen over de hou ding van de conservatieven, die zich thans keren tegen de voorgenomen belas tingmaatregelen van de regering, hoewel zij beloofd hebben de anti-inflatieplan nen van Gaillard (om de frank te redden) te zullen steunen. Het is allerminst uitgesloten, dat de conservatieve afgevaardigden zich zaterdag of maandag, als de belastingvoorstellen aan een vertrouwensvotum onderworpen zullen worden, tegen de regering zullen stemmen. Het tweede probleem betreft de Amerikaanse plannen om Tunesië van wapens te voorzien, een voornemen, waarvan Gaillard gistermiddag door de Amerikaanse ambassadeur in Parijs persoonlijk werd verwittigd. Na deze Amerikaanse stap riep de Franse president onmiddellijk een speciale kabinetsraad bijeen, die tot één uur in de nacht heeft geduurd. Daarna ontbood de minister-president nogmaals de Amerikaanse en nu ook de Engelse ambassadeur bij zich. Westelijk conflict nu samenwerking nodig is De officiële woordvoerder van de re gering toonde zich vannacht nogal dis creet over deze aangelegenheid, doch het is nu wel zeker, dat de Amerikanen hebben besloten de bewapening van Tu nesië in handen te nemen. De beslissing moet de laatste dagen zijn gevallen, toen uit Cairo werd gemeld, dat een Egyptisch wapenschip al op weg was naar Tunesië. Washington ziet Bourgui- ba. het Tunesische staatshoofd, die zijn spel wel behendig heeft gespeeld, liever In Damascus heeft de comman dant ran de Noordelijke sector van het Syrisch leger, kolonel Taiviq Chatila tijdens een interview ver klaard. dat de Turkse troepencon centraties langs de Syrische grens waren toegenomen sinds de debat ten in de Verenigde Naties over de spanningen aan de Turks-Syrische grens waren begonnen. Ook zou den zijn manschappen op verschil lende plaatsen aan de grens Ameri kaanse officieren hebben waarge nomen. Op de foto: Syrische meis jes worden geoefend in het han teren van Tsjechische geweren. Zij zijn leden van de Syrische vrijwil lige verzetsbeweging, die bestaat uit meisjes tussen 14 en 20 jaar. Elke ochtend oefenen zij twee uur voordat zij naar school of het werk gaan. <Wê: I De suikerbietenoogst is in volle 1 oang en de aanvoer bij de fabrie- foto geeft een beeld van de drukte President Eisenhower bepleit versnelling van program voor opleiding van geleerden De Verenigde Staten moeten de uitdaging van de Sovjet-Unie beantwoorden met het besteden van aanzienlijk grotere bedragen aan nieuwe wapens. Ook moet het programma voor opleiding van geleerden versneld worden, aldus president Eisenhower in een toespraak voor de Amerikaanse radio en TV. Met het oog op de Russische vorderingen moet zyns inziens het basis-onder zoek in de V.S. toenemen. „Wij moeten een duidelijke formule opstellen voor de beslissing wat wij op het gebied van kunstmanen en ruimtevaart zullen gaan doen. Wij zijn van plan programma's uit te werken op een manier, die overeen komt met onze wetenschappelijke traditie en onze veiligheid in de toekomst garandeert; dit zal grote kosten met zich meebrengen, die aan onze jaarlijkse uitgaven voor de veiligheid moeten worden toegevoegd. Daarom moeten we zoe ken naar andere mogelijkheden om de uitgaven te beperken", aldus Eisenhower. verhoging maximaal het dubbele zal zijn van het huidige bedrag, dat voor dit onderzoek beschikbaar is gesteld. Hij voegde hieraan toe, dat de besnoeiingen, die Charles Wilson, de vorige minister van Defensie van de V.S., bevolen had, ongedaan zijn gemaakt. Financiële hulp aan het buitenland niet minder De Amerikaanse president verklaarde met nadruk dat het besluit om grotere bedragen te besteden voor de defensie en het onderzoek op dit gebied niet van invloed moet zijn op de financiële hulp aan het buitenland. Hij zei, dat het misschien nodig zal zijn bepaalde vormen van activiteit ge heel op te geven of uit te stellen en dat de beslissing hierover een van de moei lijkste en onaangenaamste taken zal zijn waarvoor het congres, als het in januari weer bijeen zal komen, zich geplaatst zal zien. „Wij zullen enkele krachtige besluiten moeten nemen", aldus Eisenhower. APP meldt, dat het Amerikaanse ministerie van Defensie in het belas tingjaar 1957/1958 circa 5.3 miljard dol lar zal uitgeven voor onderzoek. Uit een gisteren gepubliceerd communiqué blijkt, dat het bedrag dat beschikbaar is ge steld voor het zuivere wetenschappelijke onderzoek binnenkort verhoogd zal wor den. De directeur van de afdeling voor wetenschappelijk onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Defensie, dr. Reynolds, heeft verklaard dat deze als eigen vriend dan als bondgenoot van Nasser en om dat doel te bereiken hebben de Amerikanen de vriendschap met Frankrijk nu op het spel gezet. De „Figaro" ti'ok vanmorgen al een parallel met de gebeurtenissen in voor malig Indo-China, waar, bij de rege ring "Djem, de Amerikanen vandaag eveneens de plaats van de Fransen heb ben ingenomen. En op nog kortere ter mijn wordt in Parijs natuurlijk ge vreesd, dat de Amerikaanse wapens via Bourguiba in handen van de Algerijnse nationalisten zullen worden gespeeld, die hun voornaamste bases trouwens op Tu- nesisch grondgebied hebben gevestigd. Diplomatiek gezien behoeft het ten slotte evenmin betoog, dat door de Ame rikaanse stap de positie van Frankrijk bij de aanstaande debatten over Alge rije in de Ver. Naties nu niet bepaald verbeterd zal worden. Een positie, die na het wanhopig gesol met de kaderwet voor Algerije, die tenslotte, zoals men zich herinnert, door het parlement werd verworpen, toch al niet overdreven sterk mocht heten. En niet minder verontrustend mag men liet noemen, dat kort voor de NAVO-conferentie op het hoogste plan, die de eenheid van de Atlantische we reld zou moeten herstellen, tussen Ame rika en Frankrijk een conflict is uitge broken. waarvan de ernstiee gevolgen moeilijk kunnen worden onderschat! Vakcentraien verzoeken heropening overleg 'mbtenarersarganisaties „Besturen van vakcentralen N.V.V., K.A.B., C.N.V. dringen bü Uwe Excel lentie met grote nadruk aan op her opening georganiseerd overleg over voorstellen ambtenaren-organisaties", zo luidt het telegram, dat de daarin genoemde besturen gezamenlijk van daag aan minister mr. A. A. M. Struycken van Binnenlandse Zaken hebben gezonden. Binnen vijf jaar een Russisch atoomvliegtuig De Sovjet-Unie is in staat binnen vijf jaar het eerste atoomvliegtuig ter we reld te bouwen, zo heeft de Amerikaanse afgevaardigde Sterling Cole, die lid is van de Congrescommissie voor atoom energie, gisteren in Atlanta verklaard. Rusland heeft duidelijk bewezen, dat zfj de wetenschappelijke vaardigheid bezit die haar in staat zal stellen als eerste een atoomvliegtuig in de lucht te bren gen. Beloning K.L.M.-vliegers: „Geen achterstand" zeggen Rijksbemiddelaars Het College van Rfjksbemiddelaars heeft partijen bij het verschil van in zicht inzake de beloning van de KLM- vliegers, zijn standpunt medegedeeld. In het kort komt dit erop neer, dat het college van oordeel is. dat er geen achterstand is in de reële inkomens van de KLM-vliegers vergeleken met het gemiddeld reële inkomen van hun Westeuropese collega's, maar dat er wellicht mogelijkheden zijn gelegen in de destijds door de KLM gedane sug gestie tot een zekere technische her ziening ten aanzien van de promotie en de pensionering der vliegers. Het College stelt in verband daarmede partijen voor, het overleg over deze herziening op korte termijn te openen en. zo mogelijk, de lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de toekomst in een C.A.O. arbeidersovereenkomst neer te leggen. De Amerikaanse minister van Handel, Sinclair Weeks, heeft gisteren op een vergadering in Washington de particu liere firma's in de Ver. Staten opgeroe pen technici aan de regering uit te lenen. Er zijn meer deskundigen, inge nieurs en andere vooraanstaande figu ren uit het zakenleven nodig om de re gering advies te geven en te helpen. De sensationele verrichtingen van de Rus sen op het gebied van de kunstmaan zijn de grootste uitdaging van het hui dige gespannen tijdperk; de nadruk moet nu minder op boter en meer op kanonnen liggen, aldus Weeks. Kwestie Nieuiv Guinea Jachtclub Tandjong Priok nu ook dicht Het centrale comité van actie voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea, dat onder leiding staat van de minister van Voorlichting, Soedibjo, is gisteravond in vergadering bijeen geweest om een verslag aan te horen van N. L. Soewages, die zojuist is teruggekeerd van een reis door de grensgebieden langs Westelijk Nieuw-Guinea aldus werd vandaag in Djakarta bekend gemaakt. Ook ontwierp het comité de plannen voor de komende „derde fase" van de campagne tot be vrijding van Westelijk Nieuw-Guinea. De sceretaris van het comité, Soemarmo, weigerde echter bijzonderheden be kend te maken over hetgeen voor deze derde golf van de actie op het programma staat. Het bestuur van de internationale „Jachtclub" in Tandjong Priok bü Djakarta de voormalige Koninklijke Bataviasche Jachtclub" heeft van daag medegedeeld, dat de club in op dracht van de betrokken autoriteiten is gesloten. De woordvoerder van het plaatselpk militair commando van Djakarta was niet bereid commentaar te leveren op deze mededeling, welke werd gedaan in de vorm van een ad vertentie in enkele dagbladen. Gevraagd of het sluiten van de Jacht club verband houdt met de Nieuw- Guinea-actie en met de beweerde plan nen, tot opvordering van gebouwen, die eigendom zijn van de staat en thans door particuliere instellingen worden gebruikt, antwoordde de woordvoerder daarvan nog niet op de hoogte te zijn. De leden van zowel de Jachtclub als van de enkele dagen geleden gesloten internationale „Djakarta-club" zijn voor het merendeel Nederlanders. Verklaringen minister Helders De Nederlandse minister voor Zaken Overzee, mr. G. P. Helders, heeft in Sydney bij zpn vertrek verklaard, dat de regeringen van Nederland en Australië het eens geworden zijn over een programma van „samenwerking op vele niveau's" bij het bestuur der respectieve delen van Nieuw-Guinea. Sinds de laatste officiële besprekin gen in Canberra in 1953, aldus minister Helders, waren de regeringen erin ge slaagd op locaal niveau contact te vor men. „Op deze grondslag bestond de mogelijkheid voor verdere samenwer king op andere niveau's", aldus de mi nister. Minister Helders deelde voorts mede dat hij volgend jaar in Canberra een ontmoeting zal hebben met zijn Australische collega minister P. Hasluck. Verder deelde minister Helders mede, dat de twee regeringen methoden en denkbeelden inzake ontwikkeling der gebieden uitwisselen, vooral ten aanzien van een intensieve exploratie van de rijkdommen van Nieuw-Guinea. Minister Helders zal vandaag per vliegtuig in San Francisco aankomen, en morgen in New York arriveren, waar hij wil uitrusten alvorens verder te rei zen naar Curaqao en Suriname. Nieuw-Guinea-bureau in Canberra AFP bericht uit Canberra, dat een van de resultaten van het bezoek van minister Helders aan Canberra is, dat Nederland voornemens is een „Nieuw- Guinea-bureau" in Canberra te ves tigen om tot een zo nauw mogelijke samenwerking met Australië inzake de ontwikkeling van Nieuw-Guinea te komen. Nederland zal thans een deskundige inzake aangelegenheden betreffende Nieuw-Guinea in Canberra aanwijzen. De deskundige zal steeds beschikbaar zijn voor direct overleg op hoog niveau met de Australische regering over vraagstukken die zich van tijd tot tijd voordoen. Op de samenwerking tussen beide re geringen op het gebied van de gezond heid werd bij de besprekingen ook de nadruk gelegd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1