Laatste Berichten Nog geen beslissing over fusie Drie pIoV^ZwVrboT6*" Van Wijk - Cranenburgh/Heringa In op hoofdstad zit het verkeer spitsuren steeds muurvast DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 Vereiste quorum teas niet aanwezig De vandaag gehouden vergadering van obligatiehouders der N.V. Leidsche Textiel Fabrieken Gebr. Van Wyk, heeft geen beslissing kunnen nemen over de voorgestelde fusie met de N.V. Van Cranenburgh en Heringa's Sajet- fabriek. daar het vereiste quorum ont brak. Op dinsdag 19 nov. a.s. zal een tweede vergadering worden gehouden. De directie deelde het volgende mede: de vraag of de overdracht van de vaste activa van Van Wijk aan Van Wijk en Heringa tegen een hoger bedrag dan de boekwaarde niet zal leiden tot hoge af schrijvingen, kan als volgt worden be antwoord Uiteraard zal het feit. dat de over- drachtsprijs van deze activa hoger ligt dan de boekwaarde leiden tot hogere commerciële afschrijvingen dan tot dus ver het geval was. Anderzijds echter staan de activa van Van Cranenburgh en Heringa dermate laag op de balans, dat hier commerciële afschrijvingen zeer gering zijn. Bij elkaar genomen echter, zal zeker van een stijging van het af schrijvingsbedrag sprake zijn. Hoe groot dit exact zijn zal, is nog niet bekend. Schattingen van de winst over 1958 zijn op het ogenblik niet te geven. In het vorig jaarverslag is als winst verwachting uitgesproken, dat het op de balans paraisserende verlies in 1957 zou worden ingehaald. De resultaten die tot dusver zijn behaald, geven vol doende aanleiding om te zeggen, dat aan de in het jaarverslag gestelde ver wachtingen zal kunnen worden vol daan. „Wat betreft de modernisering van onze bedrijven", aldus de directie, „heb ben wij in het vorige jaarverslag reeds gesteld, dat de dekenfabriek met de ra tionalisatie en vernieuwing wel zeer ver gevorderd was. In deze fabriek is van enige achterstand geen sprake meer. In tegendeel zou men kunnen stellen, dat deze zeer modern is. Vanzelfsprekend zullen jaarlijks toch verbeteringen moe ten worden aangebracht, waarvoor mid- Met een uiterst gevaarlijk vehikel op de weg Een Haagse chauffeur had op 21 au gustus op de Rijksweg no. 4 onder Voor schoten met een auto gereden, waarvan letterlijk niets meer deugde. De rem men waren volkomen versleten en werk ten niet meer. de gasafvoer was defect, een ruitenwisser ontbrak en de stuurin richting was ondeugdelijk. De in Leid- schendam woonachtige patroon van de chauffeur had zich nu voor de Leidse kantonrechter te verantwoorden wegens het feit. dat hij zijn ondergeschikte met een dergelijk gevaarlijk vehikel had la ten rijden. De substituut-officier van Justitie, mr. v. d. Schans, begreep niet. hoe de chauffeur met zon auto. waar van het bouwjaar onbekend was en waaraan alles mankeerde, op een druk ke verkeersweg had durven rijden. Te gen de chauffeur eiste hij: voor niet- werkende remmen f. 200 boete of 60 da gen hechtenis: voor defecte gasafvoer f. 15 of 3 dagen; voor het ontbreken van een ruitenwisser f. 15 boete of 3 dagen: voor de ondeugdelijkheid van de stuur inrichting f. 30 boete of 8 dagen en voor het zeer slechte onderhoud f. 50 boete of 20 dagen. Tegen de patroon luidde de eis: f. 200 boete of 60 dagen, tweemaal f. 15 boete of tweemaal 3 dagen, f. 30 boete of 15 dagen en nog f. 75 boete of 25 dagen. De plaatsvervangende kanton rechter, mr. De Koning veroordeelde de chauffeur in totaal tot een boete van f. 210 of 56 dagen hechtenis en zijn pa troon tot een boete van f. 335 of in to taal 81 dagen. Daarbij liet hij de waar schuwing horen, dat niet meer met deze ,.auto" gereden mocht worden. „De Natuurvriend" IEDERE LIEFHEBBER KAN KWEKEN Gisteravond hield de Aquariumvereni ging „De Natuurvriend" in het gebouw van de Loge een vergadering. Na opening door de voorzitter, de heer W. Zwart en nadat de normale agenda punten zonder commentaar waren afge handeld. werd verslag uitgebracht over de resultaten van de deze zomer gehou den tentoonstelling. De tentoonstelling, welke door ca. 32.000 bezoekers werd be zichtigd. heeft rond f. 21.000 opgebracht. Na aftrek van alle kosten, welke nog niet nader gespecificeerd konden wor den. zou voor „De Natuurvriend" een batig saldo van ongeveer f. 3000 reste ren. Een bestuursvoorstel tot geringe verhoging van de contributie werd ver volgens zonder stemming aangenomen. De heer A. de Haan hield vervolgens een lezing over „Iedere liefhebber kan kweken!" De heer De Haan begon met erop te wijzen, dat het voor een begin nend kweker dikwijls moeilijk is de juiste weg te bewandelen. Het is dikwijls zó, dat- men verward raakt in allerlei theorieën en dat menigeen moeilijk heden ondervindt bij een pogen om goe de resultaten te bereiken. Spreker gaf o.m. een waardevolle tip voor het voederen in een gezelschapsbak. T.a.v. het toedienen van infusie, brak de heer De Haan een lans voor de oude en beproefde zelf-kweek-methode. welke minstens even goede resultaten geeft als «de sloot-infusie. In ieder geval moet het toedienen van de infusie op zeer over vloedige wijze geschieden, zó overvloedig zelfs, dat de jonge visies als het ware in de infusie ..staan". Eén dag overslaan kan zeer nadelig werken op de groei. Na de pauze vertelde de heer De Haan wat iedere aquariumhouder, die nog niet uit eigen aanschouwen de cyclus van geboorte tot geboorte heeft kunnen aan schouwen, eigenlijk mist aan puur genot. Hij hoopte, dat velen de liefde op kon den brengen om door een betere verzor ging tot een goede kweek te komen. Het Leidse amateur-danspaar, de heer en mevr. J. DltmarCollee, zal op uitnodiging van de Deense Bond van Dansleraren op 1 december te Kopen hagen deelnemen aan een landemved- striid DenemarkenNederland. In to taal zijn zes dansparen uit ons land uit genodigd. delen nodig zyn. Grote bedragen zullen hiermede niet, althans de eerste jaren, gemoeid zijn. Het ligt niet in de bedoeling vreem de middelen aan te trekken. Wij zijn er ons van bewust, dat investeringen uit eigen middelen dienen te worden gefinancierd en wel uit de afschrijvin gen en uit inhouding van winsten, zo de afschrijvingen voor de investerin gen ontoereikend zouden zijn. Wat betreft de garenfabriek, ligt de situatie enigszins anders. Wij hebben in het lopende jaar onze voorspinnerij totaal vernieuwd, naar de laatste stand van de techniek. De andere af- Dinsdag 26 november 's middags om 2 uur zullen voor de Bredase Rechtbank terecht staan de kapelaan A. van Loon uit Made, pater C. Helsdingen uit Teteringen en pater A. de Rijk. zonder vaste woon- en verblijfplaats. Laatstge noemde bevindt zich in een missiegebied. De drie priesters hadden op 23 juni j.l. in priesterkleed deelgenomen aan de sacramentsprocessie in Geertruidenberg. Hiertegen werd een klacht ingediend, ten gevolge waarvan proces-verbaal werd opgemaakt. Bij onderzoek in archiefstukken bleek, dat voor 1848 in Geertruidenberg egen processies werden gehouden, zodat deze ook in de huidige tijd verboden zijn. HONDERD MILJOEN VOOR ADVENT-KERK De Advent-Kerk te Washington heeft een bedrag van ruim S 26.000000 (ca. 100 miljoen gulden) uitgetrokken voor delingen zijn nu met vernieuwingen de instandhouding en uitbreiding van begonnen, doch hier zullen nog een het Evangeliserend-, medisch- en op- aanzienlijk aantal jaren belangrijke voedkundig werk der Advent-Kerk. investeringen nodig zijn. Wij bezien I Tevens werd een bedrag van 760.000 met open oog de ontwikkeling van de uitgetrokken voor de oprichting van het techniek teneinde hier de juiste appa- administratiegebouw van de nieuwe ratuur aan te schaffen", aldus de universiteit der Advent-Kerk te Wash- directie. 1 ington. J. Fens voorzitter NAVO-conferentie Voordat het Nederlandse parlements lid kolonel J. J. Fens hedenmorgen in Parijs werd gekozen tot voorzitter van de conferentie van NAVO-parlements- leden, welke aldaar gehouden wordt, gaf hij in zijn functie van secretaris van de permanente commissie der conferentie nog een overzicht van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Aan de recente successen van de Russen op het terrein van de ruimtesatellieten is zonder twij fel te veel publiciteit gegeven, zo zeide hij. maar we kunnen in deze successen in ieder geval een aanwijzing zien voor de kwaliteit en het aantal wetenschaps mensen en technici, waarover de com munisten beschikken. Kolonel Fens verklaarde het voorstel van Senator Jackson geheel te kunnen onderschrijven Verkeersrotonde berust niet op de wet De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de principiële kwestie of een z.g. ver keersrotonde een rondweg is of een krui sing, in welk laatste geval men op de rotonde links zou mogen rijden als men linksaf moet. Een rij-examinator uit Maastricht was op de rotonde te Maas tricht verbaliseerd wegens links rijden. Zowel de kantonrechter als de recht bank te Maastricht gaven een veroorde lend vonnis. De Hoge Raad heeft het cassatiebe roep in de zaak verworpen. De Hoge Raad heeft overwogen dat niet blijkt, dat de wetgever voor de ver keerssituaties als de onderhavige van het wegenverkeersreglement heeft wil len afwijken, terwijl ook in deze de noodzaak van zogenaamd voorsorteren, welke de wetgever bij het aan autobe stuurder gegeven gebod voor ogen moet mor "t n Zie elcjers in num_ hebben gestaan, niet aanwijsbaar is. mer. Red. L.D.», vooral waar deze, in J afwachting van de oprichting van een NAVO-centrum voor gevorderde tech- j BeSIISSmg Satelliet Stad VOOr nologie, de instelling bepleit van een j Atlantische stichting ter financiering van dit plan. De conferentie van NAVO- parlementsleden moet er dan ook reke- i ning mee houden, zo zei hij, dat zij bin- i nenkort benaderd kan worden met het i 1958 (Van onze Haagse redactie) verzoek steun te verlenen in de vorm van kantoorruimte en het ter beschik king stellen van administratieve hulp. De heer Fens verklaarde zich verder verheugd over het feit, dat de conferen tie van parlementsleden der NAVO-lan- i den een meer formele erkenning schijnt te genieten dan vroeger het geval was, j hetgeen in het bijzonder tot uitdrukking j komt in de omstandigheid, dat de com- mandant van het Strategic Air Com- mand, Thomas S. Power, de parlements- j leden hedenmiddag zou toespreken en i ook de opperbevelhebber der Atlantische I vlootstrijdkrachten, admiraal Jerauld Wright, het woord zal voeren in een be- sloten vergadering. De Amerikaanse Senator Wayne Hays v verklaarde hedenmorgen in een rede. dat einde op de keien van het zuiderhaven- de NAVO tot nu toe een organisatie is hoofd te Scheveningen heeft gestaan, is Na de zitting van vanmorgen van Provinciale Staten van Zuid-Holland, heeft de Commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, namens Ged. Staten meegedeeld, dat het nu vaststaat, dat voor het einde van het jaar een be sluit zal worden genomen inzake de bouw van een satelliet-stad van Den Haag. De berichten, dat het plan Wils- veen door Ged. Staten was afgewezen, werden zeer beslist tegengesproken. Reparatie Sch. 325 zal 3 a 4 weken duren (Van onze Haagse redactie) De SCH 325. die het afgelopen week- Nederlander handelde in Parijs in valse schilderijen Tot 1 november ontsnapten dit jaar 44 gedetineerden Tot 1 november slaagden 44 gedeti neerden er dit jaar in te ontsnappen uit Nederlandse gevangenissen. Dit is aan zienlijk meer dan in de afgelopen jaren- De directeuren van gevangenissen en van Rijkswerkinrichtingen zijn na een gezamenlijke bespreking in het depar tement van Justitie verzocht een op gave te verstrekken van zwakke plekken een Nederlander, dë oenlrale «smur I !n d* "eveiligins van de door hen be schijnt te zijn. Nadat eerst twaalt schil- hf*rd? 8«U0hten. Deze opgaven Mn Ut- - y- -- i middels ontvangen en ten departemente (Van onze Parijse correspondent) I)e Franse Sureté Nationale, ofwel vei ligheidspolitie. is een omvangrijke i zwendel affaire met vervalste schilde rijen op het spoor gekomen, waarvan In Turkije botste twee bussen tegen elkaar met het gevolg dat één bus van de weg afraakte en door de j boven een diepe afgrond bleef de i bus nog net hangen. Er ontstond i geen paniek, slechts een vrouw sprong met haar baby eruit en vond de doodOverigens werd niemand gewond. gg?.!!»"CT Pariiy stati°.ns C I gpgroeneerd en bewerkt. Het aantal beslag naren genomen, znn nu in de i^nriknmin»n kihw nm. geweest, welke slechts in beweging kwam. wanneer de Russen vijandige stappen deden. Spreker zei. dat, indien de conferentie gedaan zou kunnen krij gen, dat de NAVO zijn gang gaat zon der hiertoe gestimuleerd te worden door de Russen, heel wat bereikt zou kunnen worden. Gouden medaille van Amsterdam voor mr. dr. W. G. A. v. Sonsbeeck Gisteravond heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, in zijn hoedanigheid van president-curator van de Gemeentelijke Universiteit, in de ambtswoning een maaltijd aangeboden aan de 80-jarige mr dr. W. G. A. van Sonsbeeck, die thans na gedurende 25 jaar daarvan deel te hebben uitgemaakt, aftreedt als lid van het curatorium dier universiteit. Nadat de burgemeester „de uitzonder lijke verdiensten van deze scheidende curator" in het licht had gesteld, over handigde hij hem de gouden ere-me- daillle van Amsterdam, als bewijs van „de grote erkentelijkheid van het stads bestuur jegens mr. dr. van Sonsbeeck". Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck is o.m. van 1936 tot 1946 commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg geweest. Prof. ir. J. A. van Beukering, hoog leraar in de tropische landhuiskunde aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen, is in Mexico City tengevolge van een hartaanval overleden. Hij is 53 jaar geworden. OEOSTOEEST „REUVENS" VRAAGT SUBSIDIE Het bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" te Leiden, heeft een verzoek om subsidie tot B. en W. van Oegstgeest gericht. In 1953 werd een soortgelijk verzoek gedaan tot een bedrag van f. 1000. Thans vraagt het be stuur, op grond van de toename van het aantal leden van 300 tot 400, en van de stijgende exploitatiekosten en de zeer hoge boekenpryzen, i. 8000. Bolgashouder WASSENAAR in we king gesteld gistermiddag droog gezet op de werf van de sleephelling-maatschappij. Een eer ste inspectie van de schade bracht des kundigen tot de schatting, dat reparatie daarvan minstens 3 A 4 weken zal du ren. De belangrijkste schade is ontstaan aan het achterschip. Dirigent Flipse enige tijd op nonactief Na het beëindigen van zijn eerste concertenreeks in dit seizoen heeft de I dirigent van het Rotterdams Filhar monisch Orkest, Fduard Flipse, een operatie ondergaan in het ziekenhuis I Eudokia fe Rotterdam. Het is nu ge- bleken, dat de na-behandeling lange re tijd zal vergen dan aanvankelijk was voorzien, waardoor de dirigent zijn werk niet on de gestelde tijd zal kunnen voortzetten. Eduard Flipse hoopt 3 januari a.s. zfln werkzaamheden te hervatten. Veroordeeld wegens her goedkeuren van helmen I)e rechtbank te Arnhem heeft van morgen een 64-jarige kantoorbediende uit Doesburg veroordeeld tot een gevan genisstraf van 2 jaar me) aftrek, omdat hij zich had schuldig gemaakt, zoals hij had bekend, aan het doen afleveren van helmen aan het ministerie van Oorlog, die niet voldeden aan dc gestelde mini mum eisen, waardoor de veiligheid van dc staat in gevaar zou zijn gebracht. Hij was als arbeidseontraetant heiast met de produktiebeuaking van helmen in een Doesburgse fabriek. kamer van een groot hotel, waar deze Nederlander zijn intrek had genomen, nog vijf andere vervalste impressionis tische doeken gevonden. Deze landge noot. die als ..zakenman" in de politie berichten wordt omschreven, heeft bij de verhoren tot dusver geweigerd de na men der vervalsers te noemen. Wel heeft hij verklaard dat de twaalf schil derijen, die de politie het eerst op het spoor was gekomen, verzonden waren naar een lijstenmaker in Houston, in de Amerikaanse staat Texas. Die lijsten maker zal door bemiddeling van de Amerikaanse politie in dë komende da gen eveneens worden verhoord. I In tegenstelling tot de laatste vijf doeken, waarvan de „meesters" nog niet zijn onthuld, heeft de politie al wel de namen der twaalf andere schilderijen bekend gemaakt. Er bevinden zich daar onder vijf valse Renoirs. waaronder de beroemde „Femmes au lavoir". twee Gauguins. een Rouault (Vase de fleurs), een Degas (Danseuse), een kopie van Utrillo's Moulin de la Galette, Dau- mier 's Té te de Juge en tenslotte een imitatie van Cézanne's Panier de Fruits. Volgens onze laatste informaties was onze landgenoot 'nog) niet in hechtenis genomen, ofschoon hij zich wel ter be schikking van de Franse politie moet blijven houden. Boekhouder verloor tas met f 17.000 Een 32-jarige boekhouder van een bouwbedrijf in Amsterdam heeft van ochtend op zijn reis per bromfiets van de Postjeskade naar de Baarsjesweg een tas verloren met f 17.000. De tas zat achterop de bromfiets gebonden. De boekhouder heeft de gewoonte, zo deelde de politie mee, grote geldbe dragen mee te nemen als hij het kan toor verlaat, om diefstal te voorkomen. De gedupeerde firma heeft f 1000 be loning uitgeloofd voor de vinder. Het bedrijf is tegen zulk een verlies niet bouwkundige tekortkomingen blijkt om- vangrijk te zijn. doch in een groot ge deelte ervan zou kunnen worden voor zien zonder ingrijpende verbouwingen. De minister heeft zich reeds gewend tot zijn ambtgenoot voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid teneinde over de te treffen voorzieningen en dedaaraan ver bonden kosten tot interdepartementaal overleg te komen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 12 nov. Vette varkensmarkt Aanvoer 144 vette varkens. Notenng: lich te varkens f 1.55 tot f 1,57. slagersvarkens f 1.56 tot f 1.59, zeugen f 1.35 tot f 1,40, alles per kilogram levend gewioht. Handel tamelijk. Enkele prima's een oemt boven notering. LEIDEN, 12 nov. Leidse Coöp. Groente en Fruitveiling. Prijzen per 1O0 kg drui ven 116. andijvie 13-23. snijbonen 108-165, kroten 9-16. kroten, gek. 20-30. boeren kool 14-18, rode kool 5-11, groene kool 8- 12, prei 10-23. spruiten A 24-28, idem B 16-28. tomaten A 23-63. B 23-63, C 20-37. CXI 20 uien 5-17, waspeen 10-20, knolsel der! e 10-20, sla A 7,20-14.00 idem B 3.20- 13.30 per 100 stuks; per 100 bos: bospeen 8-36. selderie 3-6. BODEGRAVEN .12 nov. Kaasmarkt. Aangevoerd 68 partijen. Eerste soort f2,26 tot 12,30. tweede soort f2.212,25, extra soort f2.*312.45. Handel kalm. ROTTERDAM. 12 nov. Veemarkt Aanvoer ln totaal 3213. weektotaal 5130, vette koeien en ossen 350. gebruiksvee 1122; vette alverenggbbbbbvvJJJqWvvvv 1122. vette kalveren 100, graska/1 veren 281. nuchtere kalveren 550, varkens 120, big gen 189. paarden 67 veulens 8. schapen of lammeren 402. bokken of gelten 24. Prijs in cents per kg.: vette koeien le kw. 290/305. 2e kw. 260/280, 3e kw. 250/ 260. vette kalveren 280 310. 260/280. 230/ 250 slachtpaarden 210 200 190. Prijs in guldens per stuk: graakalveret le kw. 425 2e kw. 3O0 3e kw. 250. nuchtere kalveren 70 60 50. biggen 42 32 28 scha pen 110 100 90, lammeren 105 9o 80, kalf- koeien M75 975 800. melkkoeien 1175 975 800, vare koeien 850 700 600 vaarzen 860 750 550. pinken 560 460 350. BEURSOVERZICHT Unilevers flauw Amsterdam, 12 november Aandelen Unilever lagen vandaag bij de opening op 330% ruim 2 punten be neden de vorige slotkoers. In het ver dere beursverloop zakte het fonds af tot een koers van 328. Als reden werd op gegeven dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat het interimdividend van 'het Unileverconcern niet in cash* maar in stockdividenden zal luiden. Aandelen Philips werden op een prijs van 240'j tot 243 uit de markt genomen. Tegen het slot lag de prijs rond de 241 tegen 239 gisteren. Aku's nauwelijks prijshoudend en KLM rond de vorige slotprijs. In de Oliehoek was het we derom zeer rustig. Op f 161.20 gingen de stukken bij opening in andere han den over. Geleidelijk aan kwam het bui tenland. w.o Parijs, aan de markt ten gevolge van de minder gunstige berich ten over het staken van de werkzaam heden ten aanzien van de olie-exploi tatie in de Sahara, waar de Kon. Shell- groep flinke belangen heeft. De aande len verlieten de markt op oirca f. 160 onveranderd vergeleken bij gisteren De koersen va nde Scheepvaartfond sen vertoonden een afwijking van circa 1 naar beide zijden. Staatsfondsen goed prijshoudend. Ondanks de minder gunstige berichten' uit Indonesië waren de aandelen HVA bij opening 3 hoger op 97 Zoals bekend, komen de verdiensten van deze cultuurmaatschappij hoofdzakelijk uit Ethiopië. Amsterdam Rubbers en Ver. Deli's trokken zich van de onprettige beriohten niets aan en noteerden een halve punt hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 november Londen 10.62%10 62%. New York 3.78U— 3.79iV Montreal 3.94%—3.94%. Parijs 90 02'-90.12'3Brussel 7 58%—7 58%. Frankfurt 90.18%-90.23 Zürich 86.61% —86.66%, Zürich (vr. fr.) 88.47%-88.52'.-, Stockholm 73.29'273 3413Kopenhagen 54.82'-54-8712. Oslo 53.12—53.17, Mi laan 60.66%—60.71%, Wenen 14.57%— 14 58% verzekerd- Tweede kunstmaan te zien De sterrenwacht te Utrecht deelt mede I dat morgen, 13 november, de tweede kunstmaan 's morgens om 5.08 uur zal 1 verschijnen hoog in het zuidoosten, gaande van zuid naar oost. Hij komt weer om 6.51 laag in het noordwesten, gaande van west naar noord. De eerste keer zal hij bij gunstige weersomstan digheden zeer goed te zien zijn, de tweede keer minder. De eerste kunstmaan en haar raket zijn deze dagen niet te zien. Vliegtocht liep goed af Een 14-jarige jongen en een 13-jarig meisje, die waren weggelopen, zijn met een licht vliegtuig, dat zij op het vlieg- De officier van Justitie had een ge- i veld van Sturgis in de Amerikaanse staat vangenisstraf van 4 jaar gevorderd, waarbij hij er mee rekening had ge houden. dat ons land zich volgens het Hoog Militair Gerechtshof nog steeds in staat van oorlog bevindt. Michigan hadden gestolen, op een strand neergestort. De jongen, die alles wat hij van vliegen wist uit boeken had geleerd, had drie gebroken tanden en het meisje een gebroken neus Gistermiddag heeft burgemeester S. baron van Wijnbergen de bolgashou der in werking gesteld- Tevoren was er in de instructiezaal van het nabije politiebureau een bijeenkomst, waar hij de gasten van ir. Bleichrodt, de directeur van de gemeentebedrijven, welkom heette. De ingebruikneming van de nieuwe gashouder noemde hij een mijlpaal in de geschiedenis van het gasbedrijf, dat in 1912 werd gesticht met een eigen fa briek en een capaciteit van 800 m3, enige jaren later verhoogd met 4000 m3. I In 1928 werd het eigen bedrijf opgeheven en werd het gas betrokken van Leiden. I Na de oorlog leek het erop, dat het gas zijn beste tijd had gehad, maar door het aardgas ontstonden grote perspectieven en thans kan met vertrouwen de toe komst tegemoet worden gezien. Hij be tuigde dank aan het Gasinstituut voor de gegeven adviezen, aan de Fa. Neu mann en aan alle verdere medewerkers, waarna hij openlijk vastlegde, dat de in gebruikneming van de gashouder een succes is voor ir. Bleichrodt en zijn medewerkers. Ir. Bleichrodt vertelde hierna zijn gasten, wethouders en raadsleden, de oud-directeuren Huibers en v. d. Zanden, vertegenwoordigsters van het Vrouwencontact, medewerkers e.a„ over de werking van de bolgashouder, welke een capaciteit heeft van 17 000 m3, waar na het gezelschap een bezoek bracht aan de installatie, welke met een druk op enkele knoppen door de burgemeester in werking werd gezet. Met een feestdronk werd in voor noemde zaal afscheid genomen. En (le de nog wordt er niets gedaan De laatste maanden blijkt overdui delijk dat de hoofdstad „verkeersver- zadigd" is. De toegangswegen naar en van de Amsterdamse binnenstad kun nen in de spitsuren de stroom van voertuigen niet meer verwerken en de ene opstopping volgt op de andere. Komend uit de richting Den Haag heeft men in de ochtend (tussen acht en halftien) op vele dagen van de week meer dan een uur nodig om van de bui tenwijken het centrum te bereiken. Niet alleen op de ring van de Buiten singelgracht en het Leidsebosje of het Weteringcircuit staat in de ochtenduren het verkeer muurvast, maar reeds op de buitenste kruisingen: Amstelveenseweg en Van Baerlestraat. kunnen de ver keersknooppunten de enorme stroom niet meer verwerken. In de avond-spits-uren zijn de moei lijkheden even groot. De uitvalswegen uit de binnenstad: Rozengracht. Leidse- straat. Weteringschans, zijn dan wegen geworden waar men geen vierkante de cimeter asfalt meer ziet. maar gewoon over de daken van de (vastgelopen) auto's kan gaan wandelen. Is het verwonderlijk dat het aantal verkeersongevallen in een snel stijgende lijn klimt? De maximum snelheid van 50 km. per uur heeft hierin geen ver betering gebracht, want deze gelimi teerde snelheid houdt de voertuigen bij elkaar, geeft snelle manoeuvrerende wa gens geen soulaas om naar voren te komen en bij elk volgend stoplicht wordt de knoop groter en moeilijker te ont warren. En dus het oponthoud groter Veel te weinig heeft men de laatste tijd maatregelen getroffen om het dreigende gevaar af te wenden. Wel is het be faamde „plan-Kaasjager" aan de orde geweest, maar dit werd met vrijwel al gemene stemmen door de gemeenteraad verworpen. Sedertdien is, naar buiten althans, weinig of niets geschied. In de hoofd stad heeft dat nogal bevreemding ge wekt, niet het minst omdat bijvoor beeld een stad als Utrecht door Duitse verkeersdeskundigen voorgelicht, een systeem van éénrichtingstraten heeft ingevoerd, welke oplossing door ver schillende deskundigen ook voor Am sterdam mogelijk wordt geacht. Beurs van Amsterdam Dinsdag 12 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3*4 83 82% Grootboek obl. 3% 73% Ned. '47 3% (3) 80'80'4 Ned. '51 3'2 82,7« 85% Ned. '53 (3%) 85'. 82% Ned. '56 3% 8282% Ned. '48 3% 78 B 78% B Ned. '54 3% 79% 79% Ned. '55 I 3% 79'.- 79% Ned '55 II 3% 80% 80% Ned. *37 3 79% 79,1, Ned. W.B lening 6% 101% 102 Dollarlng '47 3 86% 86% Investeringscert. 3.. 88 fj 89,% Ned. 62-64 3 87 87% Cert. NWS 53 Indië '37 A 3 83% 83% Grootboek '46 3 80% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 29% 29% Nat. Handelsbank 79 79 Ned. Handelmij151 150 Amst. Rubber 56B 56 Deli Mij.en (Ver.) 56% 56% H.VA 94 95 Java Cult28% 28% Senembah 35% 35 Vorstenlanden 15% 15% A.K.U151% 151% Berkel's Patent (v) 179 Calvé Delft cert. 267 263 Kon. Pap. v. Gelder 184% 183% Hoogovens cert255 2&1 Müller en Co. NJB. 297 y* 297 Ned Kabelfabr242% 240 Philips 239% 241 ""hilips pref135% 138 Unilever332% 328% Wilton Feyenoord 209 209 Biliton 2de r196 195 Dordtse Olie gew. 758% 742% Kon. Petr. (f. 20.—161.30 idem (50 A f 20.—) 160.10 160.10 Holl. Amer. iyn 144 143 Java China Paket 135 136 KLU100.10 100 Ned. Stoomv Mij. 130 129% Kon Paket Mij 121% 120% Stoomvaart Mij. Ned. 161% 161 Nievelt Goudr cert. 168% 169 v. Ommeren cert. 209% 210 Kon. Rott Lloyd 136 136 Ned. Scheepv Unie 134 133% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 83% 84 Den Haag 1937 1 3.. 79 B Leiden 1947 «Hu R'dam -37 I-III 3% 84% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91 90 Premieleningen A'dam '«53 3 88% A'dam '51 2% 75% A'dam '56 12% 75% 74% A'dam '56 II 2% 84 84 Eindhoven '54 2% 78% - Enschede '54 2%76 75% Den Haag '52 I 2% 87 Idem n 2% 86 82% R'dam '52 I 2% 86 B 87 B Idem n 2% 85% 85% Utrecht '52 2% 89's NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietinstelllngen Amst. Bank 197 194% H.BU eert178 178 Rott. Bank 164% 162 Twentsche Bank 168 165 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 214 Borneo Sum. H Mij 45 Ned G. en Sp. fabr 179 178 Kon. Ned. Grofsm 89 87 Internatio 65 65 Rott. Droogdok Mij. 466 464 L Tieleman en Dros 8% 8% Ned. MiJ. Walv.vrt. 51 52 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 8 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25% 25% Intern Nickel 75% 75% Anaconda 46% 46% Bethlehem Steel38% 39% Cities Service 50% 50% General Motors 36% 36A Kennecott 85 85 Republic Steel 44% 44% Shell Oil 66% 66't Union Pacific 24% B 24% Un. States Steel 53% 54% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K. 11/11 Edelmet Kon AA 55 55 Pref wa Idem 61 61 Electrolas B 290 Holl Constructie 295 Ing. bur v Bouwnfjv 119GB Int. Kunststof! Ind 35 VB 35% Leidsche Wolspinn 155 156% Sikkens Lakfab '53 390 388 Ver Touwfabrleken 153 152 Wemink's Betonm. 71% 70 Van Wijk Textiel 72 71

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9