Hoge Rijndijk onder Zoeterwonde moet op 1 december gereed zijn Aansluiting met Rijksweg bemoeilijkt door de Oude De Hoge R.jnd.jk wordflink Generaal Norstad niet ongerust BRYLCREEM 96ste jaargang Dinsdag 12 november 1957 Derde blad no. 29289 Rijksweg 4A in wording (II) (Van een onzer redacteuren) Wie wel eens vanuit Leiden in de richting Utrecht rijdt over de Hoge of Lage Zijde, zal enerzijds met bewondering, anderzijds met ergernis kijken naar de werken, die worden uitgevoerd onder de ge meenten Leiderdorp en Zoeterwoude, ten behoeve van Rijksweg 4 A. Het wegverkeer, behalve de fietsers, ondervindt nog al wat vertraging door deze werken, en men moet dan ook niet al te verbaasd zijn, wan neer men twintig minuten doet over een stukje weg, dat normaal drie of vier minuten vraagt. Natuurlijk wekt dit bij sommigen ergernis op, maar anderzijds zal men moeten erkennen dat hier een enorm werk wordt verricht en dat de last, die het wegverkeer ondervindt, tenslotte toch nog wel meevalt. Het zou natuurlijk ideaal zijn wanneer men naar twee zijden aansluitingen kon maken, zoals dat o.m. het geval is bij heb viaduct in de Rijksweg Den Haag- Amsterdam, onder de gemeente Oegst- geest. In Zoeterwoude is dit ideaal ech ter niet te verwezenlijken, omdat men naar links onvoldoende uitwijkmogelijk heden heeft. SMifcflËWNHl tam I onder handen genomen, zodat het verkeer met enige vertraging reke- over de kracht van de NAVO ning moet houden. De foto werd j Aparte bushalte bij Bruggenstraat De meeste vertraging wordt veroor zaakt door het feit dat de Hoge Rijndijk flink onder handen wordt genomen. Zo doende heeft men slechts de beschikking over één rijbaan, en dat betekent dus dat er tijdelijk verkeerslichten moeten worden gebruikt. Op een zo drukke weg als de Hoge Rijndijk duurt het dan wel eens een minuut of twintig eer men beide lichten is gepasseerd. Dit euvel zal echter spoedig verholpen zijn, want als men niet a'l te veel hinder ondervindt van het weer, zal het wel lukken de weg op 1 december a.s. klaar te hebben, zo als in het bestek staat voorgeschreven. Andere herstellingen De Hoge Ryndijk moest onder han den genomen worden in verband met de aansluitingen op Rijksweg 4 A, cn toen er dus toch gewerkt moest wor den, is deze gelegenheid aangegrepen enkele andere noodzakelijke herstel lingen aan te brengen. De weg was vroeger slechts 4 meter breed: het toenemend verkeer eiste ech ter een bredere weg en zodoende ging men er destijds toe over de weg te ver breden. Bij de uitvoering van dit werk heeft men echter niet voldoende aan dacht besteed aan de stevigheid van de ondergrond, zodat vooral nu het ver- i keer steeds zwaarder wordt de weg I ging verzakken. Bij het herstraten heeft l men nu het wegprofiel weer in orde ge- bracht, doch dat betekende tevens dat men één meter moest ontgraven en weer opvullen met zand. De riolering aan de linkerzijde van de weg gezien vanuit 1 Leiden moest eveneens opnieuw wor den aangelegd. Bushalte De situatie bij de Lelderdorpse Brug genstraat was reeds lang onbevredi gend: de bushalte die zich ter hoogte van deze straat op de Hoge Rijndijk bevond, was een grote sta-in-de-weg, want wanneer de bus daar stil stond was re voor het overige verkeer weinig mogelijkheid voor te sorteren. Aan dit bezwaar is men thans tegemoet ge komen. Het rijwielpad werd iets naar rechts verlegd en voor de bushalte werd een aparte, van de weg afge scheiden strook grond gereserveerd. De bus zal dus nu naast de eigenlijke weg stoppen, en het verkeer dat de Brug genstraat in moet kan rustig naar het midden van de weg gaan, omdat er rechts voldoende ruimte over blijft voor het doorgaand verkeer. Door al deze werkzaamheden is de weg vanaf de grens van Leiden tot aan de R.-K. Kerk gedeeltelijk versperd, het geen natuurlijk oponthoud veroorzaakt. Men hoopt echter op 1 december gereed te zijn. zodat het ongerief niet al te lang meer zal duren. Zou men de weg enige tijd geheel af kunnen sluiten, dan zou het werk, dat half september begon nen is, veel eerder gereed kunnen zijn. doch een dergelijke maatregel is prak tisch onuitvoerbaar. Beperkte mogelijkheden Al deze werken zou men „bijkomen de" werken kunnen noemen, omdat het in de eerste plaats te doen was om de aansluitingen met Rijksweg 4 A. Hoe zal die aansluiting nu komen te liggen? Aan de rechterzijde van de weg alles gezien vanuit de richting Leiden heeft men ter plaatse van de Rijksweg ruimte voldoende, doch aan de linkerzijde ligt de Rjjn, die door rijn aanwezigheid grenzen stelt aan de mogelijkheden. De situatie Het verkeer dat uit Leiden komt en in de richting Rotterdam of Amsterdam genomen het viaduct. aan de Utrechtse kant i, (Foto L.D./Van VMet) rijdt, zal geen moeilijkheden ondervin den, evenmin als het verweer dat vanuit Amsterdam of Rotterdam komt en de richting Utrecht verder zal gaan. Men kan dan steeds aan de rechterzijde van de weg blijven en naar rechts afslaan. Moeilijker wordt het voor het verkeer dat uit de richting Utrecht komt en naar Rotterdam of Amsterdam moet en voor het verkeer uit Rotterdam en Amsterdam dat naar Leiden wenst verder te rijden. Dit verkeer moet namelijk de Hoge Rijndijk oversteken. In verband met de plaatsruimte zullen geen speciale maat regelen worden getroffen, zodat het ver keer zelf zijn weg zal moeten zoeken. Men zal naar de linker zijde van de eigen weghelft moeten rijden en wach ten tot er geen tegenliggend verkeer meer is. Men krijgt hier dus een soort gelijke situatie als bij de Leiderdorpse Bruggenstraat, waar het verkeer uit Lei den naar het midden van de weg gaat om de Bruggenstraat in te rijden. Ideaal is deze oplossing niet, maar praktisch is dit het best bereikbare Russische kunstmanen hebben de wereld niet in een vloek en een zucht veranderd'"' De opperbevelhebber van de NAVO-str|jdkrachten in Europa, generaal Norstad, heeft gisteren in Ohio City in de Ver. Staten een rede gehouden, waarin h|j zei, dat het Westen een „crisis van het vertrouwen" doormaakt. Hij gelooft niet dat het Westen door de lancering van de Russische kunstmanen plotseling in een technologische crisis is geraakt. Norstad legde de nadruk op het voorkomen van oorlog als voornaamste taak van de NAVO. lingen uit een en ander zullen voort vloeien. ,.Maar dit betekent niet. dat de Russi sche kunstmanen de wereld in een vloek en een zucht hebben veranderd", aldus generaal Norstad. Hij merkte voorts op dat de bijeenkomst van de regeringslei ders van de NAVO-landen, die in de cember in Parijs zal worden gehouden, een symbool is van de eenheid van het Westen. Hij was ervan overtuigd, dat men op deze bijeenkomst zal komen tot een versteviging van de bondgenoot schapsgedachte en een krachtiger bun deling van de gemeenschappelijke in spanningen en hulpbronnen. Uitrusting strijdkrachten der NAVO is sterker Over de Russische kunstmanen zei generaal Norstad. dat degene, die de prestatie van de Russen tracht te baga telliseren. dwaas is. Hij verklaarde dat er een ..onheilspellende schaduw" ligt over datgene wat in ..minder wrede handen een enorme vooruitgang in het steeds voortdurende avontuur van het leven zou zijn'. De generaal verwachtte dat er op den duur militaire verwikke- De verkeerssituatie aan de Hoge Rijndijk bij de nieuwe Rijksweg 4 A. De weg bestaat uit twee gescheiden rijbanen, zodat men niet van de ene zijde op de andere kan komen en dus de weg niet kan oversteken. De weg loopt met een viaduct over de Hoge Rijndijk heen, terwijl meer naar links de brug en het viaduct resp. over de Rijn en de Lage Rijndijk zijn getekend. Fie Carelsen gaat de planken verlaten Afscheid op 8 februari 'Van onze Haagse redactie) Ret stacit thans vast: Fie Carelsen, Haags actrice bij uitnemendheid, als toneelkunstenares sedert decennia trouw aan de Residentie en aan de Haagse Kon. Schouwburgzal de planken gaan verlaten. Dit bericht zal het schouwburgpubliek diep tref fen, want men kan zich het toneel leven moeilijk zonder deze talentvol le kunstenares en markante per soonlijkheid indenken. De afscheids- voorstelling in Den Haag zal op 8 februari a.s. in de Kon. Schouwburg worden gegeven. Fie Carelsen zal dan precies een hal ve eeuw op de planken hebben gestaan. Het zal dan. februari 1958, al weer tien jaren geleden zijn. dat zij haar 40-jarig jubileum vierde, een festijn, dat een grootse mijlpaal in haar leven is gewor den. want heel kunstlievend Den" Haag had zich bij die gelegenheid opgemaakt om haar hulde te betuigen: zij werd toen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, terwijl de gouden ere penning der stad Den Haag haar werd overhandigd. Tevens ontving zij bij de jubileum- voorstellingen in de provincie, de zesde penning uit de serie van twaalf genoem de exemplaren van de stad Arnhem en de Jeroen Bosch-penning der stad 's-Hertogenbosch. Ter gelegenheid van haar 40-jarig ju bileum verscheen toen een biografie ..Fie Carelsenvan de hand van de auteur Ben van Eysselsteijn. Nederlandse jachtbouwers dupe van Amerikaan 7 Een exportcombinatie van zes Neder landse jachtwerven, die reeds gedu rende enkele jaren schepen bouwen in opdracht van particulieren in de V. S., is in moeilijkheden gekomen, doordat een Amerikaan, die als tus senpersoon optrad. b|j het afsluiten Liquidatie Raad van Rechtsherstel Overwerk in broodbakkerijen De Staatscourant bevat een beschik king van de Staatssecretaris van So ciale Zaken, waarbij toestemming wordt gegeven voor overwerk in broodbakke- rij'en, waarin tevens koek, banket, cho colade of suikerwerken worden ver vaardigd. in de perioden van 18 novem ber tot en met 4 december en van 16 december tot en met 23 december als mede op 30 december. Het overwerk mag maximaal 2 uren per dag en 12 uren per week duren. BUIT VAN f.3000.tijd afdroeg. Tegenover de Nederlandse De minister van Justitie deelt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van het Minis terie van Justitie mede. dat de indiening van een wetsontwerp betreffende de liquidatie van de Raad voor het Rechts herstel in de loop van dit zittingsjaar senpersuun opiraa. oy nn aisiuiic» i tespmoet kan wnrdpn c^/ipn F)p Vnfpr van de bouwopdrachten, onregelmatig- w'5™"^ li heden moet hebben gepleegd b|j de fXÏÏln Ju 21?«ïl 2 afwikkeling van termijnbetalingen. In ££°ud van dlt wetsontwerp g«n vol- ons land bestond al geruime t|jd arg waan ten opzichte van deze agent. De voorzitter en de secretaris van de ex- portcombinatie z|jn daarop naar Ame rika gereisd om de zaak te onder zoeken. Gebleken is aldus deze secretaris dat de Amerikaan de termijnbetalingen, j die de opdrachtgevers, zoals bij de jacht bouw gebruikelijk, telkens doen als de Weer inval in speelzaal in Baarle-Nassau De Nederlandse en Belgische justitie hebben gisteravond weer een inval ge daan in de speelzaal op het grondge bied van Baarle-Hertog-Nassau. Om streeks negen uur omsingelde een Paul Henri Spaak bezoekt 1921 november ons land De secretaris-generaal van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie, Paul Henri Spaak, zal van 19 tot en met 21 november a.s. een officieel bezoek aan ons land brengen. De heer Spaak zal tijdens dit bezoek besprekingen voeren o.a. met minister president dr. Wa Drees: de minister voor Defensie, ir. C. Staf en de Staats secretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel. (De minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal niet in onsl and zijn, omdat hij zich in New York zal bevinden ter bijwoning van de vergadering der V.N.). De heer Spaak en zjjn gevalg zullen dinsdag 19 november aan het begin van de avond per vliegtuig op het vliegkamp Valkenburg arriveren. Generaal Norstad verklaarde voorts dat de bewering als zouden de NAVO- str|jdkrachten te land zwakker worden, volkomen onjuist is. Het omgekeerde is waar. Zij zijn sterker geworden, aldus de generaal. Hij merkte hierbij op dat de uitrusUng van deze strijdkrachten aanmerkelijk verbeterd is en dat de ver groting van hun kracht volgens plan geschiedt. Meer wis- en natuurkundigen Intussen is te Parijs, waar een confe rentie van parlementsleden uit de Navo land en wordt gehouden, een rapport in gediend van de Amerikaanse senator Henry M. Jackson, voorzitter van de commissie, die de problemen bestudeert, welke samenhangen met de vorming van het wetenschappelijke en technische personeel der NAVO-landen. Daarin wordt o.a. aanbevolen met financiële steun van de NAVO jaarlijks 200 docto ren in de wis- en natuurkunde méér op te leiden dan thans het geval is, geleer den die gespecialiseerd zullen zijn op terreinen, die van bijzondere betekenis zijn voor de verdediging en voor de eco nomische welvaart der Atlantische ge meenschap. De te verlenen beurzen zou den 500 tot 1200 dollars per jaar bedra gen. en met dit „programma der ont wikkeling van de sluimerende talenten" zou in totaal een som van 1 miljoen dol lar per jaar gemoeid zijn. verder wordt in dit rapport aanbevolen jaarlijks prij zen toe te kennen aan leerlingen van middelbare scholen, die zich onderschei den in de wis- en natuurkunde, evenals aan hun leraren. Ook wordt aangera den de internationale uitwisseling van wetenschappelijk en technisch perso neel. alsmede van ingenieurs en studen ten in de laatste leerjaren te vergroten, en te dien einde akkoorden te sluiten ter erkenning van de gelijkwaardigheid der diploma's. DR. F. N. SICKENGA NEEMT ONTSLAG ALS DIRECTEUR- GENEESHEER STUDENTEN SANATORIUM Het bestuur van de Stichting het Ne derlands Studenten Sanatorium deelt mede. dat aan de geneesheer-directeur van het studenten-sanatorium te Laren, dr. F. N. Sickenga. op zijn verzoek per 1 maart 1958 op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de door hem aan het studenten-sanatorium be wezen diensten, ontslag is verleend. Dr. F. N. Sickenga is van de oprich ting in 1947 af geneesheer-directeur van het studenten-sanatorium geweest. Hij heeft de voldoening gesmaakt erken ning te vinden voor zijn inzicht, dat het voortzetten van de studie tijdens de sa- natoriumkuur voor de patiënten niet alleen mogelijk is, maar zelfs - indien dit onder controle van de geneesheer blijft - de genezing kan bevorderen. Besprekingen over de opvolging van dr. Sickenga worden reeds gevoerd. dertieal Nederlandse notitie arenten Naar vernemen, betreft het hier I bouw van hun schepen bepaalde stadia h t 5 rouI;tl. -JJ^Tefd weer een sperigelegenheid. die ongeveer hebben bereikt, achterhield of niet op' roulette werd gespeeld. -,_4■- - (Speciale berichtgeving) Bij de Groothandel in Sanitaire Goe deren Rouppe en Van der Voort aan de Witte Vrouwensingel 93 te Utrecht kwam men tot de ontdekking, dat er in de nacht van zaterdag op zondag was ingebroken in het kantoor, dat de da der na een klimpartij over de daken via een luchtkoker heeft bereikt. Er wordt f-3000.in contanten, waarbij twee briefje® van duizend, venniet. exportcombinatie verklaarde hij dan het geld van de opdrachtgevers nog niet te hebben ontvangen, terwijl dit in werke lijkheid wel hét geval was. Met deze affaire, die thans ongeveer een jaar loopt, zouden aanzienlijke sommen gelds zijn gemoeid. Stappen z|jn ondernomen om de agent in Amerika in rechte te doen aanspre ken. Tevens zullen de jachtbouwers con tact opnemen met het ministerie van Economische Zaken. terw|jl de parketten van Justitie van Turnhout en Breda zich in de speel zaal begaven. Hier bevonden zich ongeveer 40 spe lers, waarbij verscheidene Belgen. Het geld en de fiches werden in beslag ge nomen en de spelers werden verhoord. De Belgen mochten naar huis terug keren, maar de Nederlanders werden drie weken geleden is begonnen door 'n bekende Rotterdamse roulette-exploitant nadat deze door de Belgische justitie was verjaagd van het kasteel Hammond (Belgisch gebied). Deze was vorig jaar ook de eerste om een rouletteclub te openen op de betwis te enclave bij Baarle Nassau, de „Bene lux". die, evenals de twee daarna door anderen opgerichte speelgelegenheden. meegenomen naar het politiebureau te op de betwiste enclave, in de afgelopen Breda. Ook de inboedel werd door de winter werd opgerold door de samen- Nederlandse politie meegenomen naar j werkende Belgische en Nederlandse Breda. I juaütie. Ambtelijk protest Overleg salarisverbetering De algemene centrale van overheids personeel, de R.-K. Centrale van Overheidspersoneel en de Christelijke CentTale van Overheidspersoneel heb ben gisteren een persconferentie ge houden, waarop de secretaris van de A.C.O.P., de heer Van Rossum, de grieven heeft genoemd, die de cen trale koesteren tegen de regering, daar er ondanks de aangetoonde noodzaak, niets gedaan wordt aan verbetering van de salarissen van lagere en mid delbare ambtenaren. De ministers Struycken en Suurhoff hebben in het overleg van 25 sep tember de voorstellen om tot enige ver betering te komen redelijk genoemd. Desondanks werden zij afgewezen. Er zou geen geld voor zijn. De centralen maken echter bezwaar tegen de wijze waarop overleg gevoerd werd. Er werd eenvoudig gezegd: wij kunnen er niet op ingaan. Opgemerkt werd. dat de spanningen, welke de regering waren voorspeld, sindsdien nog verstrekt zijn door ministerieel goedgekeurde verho gingen in bepaalde bedrijfstakken. Mede in verband met het antwoord van minister Struycken op schriftelijke vra gen in de Kamer van de heer Van der Zanden over de beëindiging van het overleg, menen de centralen, dat als er iets gebeurt in het bedrijfsleven, er ook gepraat kan worden over doorvoering van verbeteringen voor de Rijksambte naren. Diplomatieke betrekkingen Nederland-Cambodja De regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van het Koninkrijk Cambodja hebben in gemeenschappelijk overleg besloten om over te gaan tot het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen. Dr. J. H. Zeeman. Hr. Ms. buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Bangkok is tevens benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Cambodjaanse hof. Tfie perfect hairdressing i Beecham (Seder land) N. V. - Voor eng rasJacg. Mat N.V„ Amsterdam AdT«rtentl« Engeland voor Sinterklaas NU: druk op de knop... klaar! Speciaal voor Sinterklaas 1957 per „stoomboot uit Engeland" aangekomen - de wereld beroemde Brylcreem in de nieuwe automatische Brylcreem-pomp. Gezond, glanzend, correct haar nu bereikbaar door een druk op de knop Kan het gemakkelijker, hygiënischer, zuiniger? Haast u! De voorraad is beperkt! Prijs compleet 5.95 nieuwe vullingen altijd voorradig a 3.95 Andere Brylcreem geschenken: Poffen 1.40 en 2.05 Tuben l.-, 1.50en 1.85

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5