DRUM SHAG Minister J. G. Suurlioff opent in Leiden rijkswerkplaats Er bestaat nog geen vrees voor werkloosheid half zware shag van Douwe Egberts is! half zwaar - heel lekker! fe BREESTRAATII Taart voor 20.000ste abonnee 96ste jaargang Dinsdag 12 november 1957 Tweede blad no. 29289 Ambachtsschoolvoor volwassenen In aanwezigheid van vele vertegenwoordigers uit het industriële leven en van de Ryks- en gemeentelijke overheid heeft de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, gistermiddag de nieuwe aan de Rooseveltstraat te Leiden gelegen Rykswerkplaats voor Vakontwikkeling, een „Ambachtsschool" voor volwassenen geopend. I schoolden, die het eerst de dupe worden van verminderde werkgelegenheid, zich Prachtig modern gebouw I Onder de vele aanwezigen, die deze j plechtigheid bijwoonden, waren o.m. de directeur-generaal van de Arbeidsvoor ziening, dr. ir. D. R. Mansholt, de direc- I I teur van de Rijksarbeidsbureaus, de heer j I P. Knop, de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wet- j I houders, de heren J. C. van Schaik. A. J. Jongeleen en S. Menken, de gemeen- te-secretaris, mr. J. Bool, burgemeesters uit vele omliggende gemeenten, mr. J. K. Vermeulen, hoofdinspecteur-directeur I van de Arbeidsvoorziening in Zuid- j Holland, de directeur van de Ambachts- I school, de heer C. Brilman, de directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer H. j Hazelhoff, de directeur van de Gem. i Werkplaats, de heer H. Bassie, vertegen- i woordigers van de Leidse Ver. van Industriëlen, het departement Leiden I van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel en van de drie bonden van werknemersorganisaties, mr. H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en voorts vele hoofden van gemeentelijke takken van dienst. Nadat de directeur van de Leidse R.W.P., de heer G. H. Kottelaar allen had verwelkomd, sprak de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, er zijn grote vreugde overuit, dat thans zulk* een moderne werkplaats in gebruik kon worden genomen. Spreker, die zeer veel waardering had voor de samenwerking, welke bij deze bouw tussen het rijk en de gemeente aan de dag is gelegd, achtte het van belang, dat de werkplaats ligt in het hart van een nieuwe industriewijk: j Leiden Zuid-West. Namens de gemeente, j die deze werkplaats deed bouwen, droeg de burgemeester tenslotte deze „Am bachtsschool voor volwassenen", waar- van ook Leiden profiteert, aan het rijk over. I Minister Suurhoff, die eveneens zijn bewondering uitsprak over de moderne outillage van deze R.W.P., wees er aller eerst op, dat de opleiding aan onge schoolden de gelegenheid biedt om zich te scholen, resp. herscholen in een vak, dat hem kans geeft een waardige plaats in het industriële leven in te nemen. De minister greep deze gelegenheid tevens aan om een beeld te geven van de werkgelegenheid, resp. werkloos heid in ons land. Spreker kwam daar bij tot de conclusie, dat het op dit moment zeker nog niet de tijd is op de alarmklok te laten luiden met het oog op het gebrek aan werk. Mag dan al vergeleken met 31 oktober 1956 het aantal werkloze mannelijke arbei ders verdubbeld zjjn, de vraag is nog zeer groot. j Maakten een jaar geleden, hierbij de tewerkgestelden op aanvullende werken inbegrepen, een cijfer van 20.700 uit, t'^ns zijn dit er 40.800. Het aantal aan- v"""ïen om mannelijke werkkrachten is altijd 43.000. Daarnaast is de aan vrage voor vrouwelijke arbeidskrachten i""r enorm groot: 1 oktober j.l. 30.300. aantal, dat zes maal zo groot is dan bet aanbod. NAUWELIJKS SPRAKE VAN WERKLOOSHEID Houdt de minister rekening met deze cijfers, dan is hij de mening toegedaan, dat nauwelijks van werkloosheid sprake kan zijn. Sprake is slechts van een voelbaar teruglopen van het tekort van werkkrachten, zodat. met. uitzondering van bepaalde gebieden, nog niet gespro ken kan worden van een alarmtoestand t-o.v. de werkgelegenheid. Voor het geval de werkloosheid in de toekomst een ernstiger karakter mocht aannemen de regering slaat de ont- Tijdens de rondwandelingV.l.n.r. minister j. G. Suurhoff, daarachter de burgemeester, jhr. mr F. H. van Kinschot, de directeur van de R. W.P., de heer G. H. Kottelaar en ir. H. E. Kruyt, voorzitter van de Commissie voor advies van de R.W.P. (Foto L.D./Van Vliet) Ook de directeur, de heer Kottelaar, schetste de grote verandering tussen oud en nieuw. Was er in de oude werk- i plaats b.v. geen enkel venster, in de bekwamen in een beroep en zich aFdus nieuwe R.W.P. is circa 400 m2 glas aan een toekomst scheppen. 'gebracht. Had het oude buitenterrein Tenslotte weidde de minister nog uit I een oppervlakte van 1200 m2, thans over de vakopleiding zij is zeer in- I heeft men de beschikking over een dividueel ingesteld van deze Rijks- terrein van 3500 vierkante meter, werkplaatsen, waarvoor wij zaterdag 1 Grote dank bracht spreker tenslotte reeds uitvoerig schreven. aan allen, die aan de bouw en inrichting van deze werkplaats hun krachten heb- ben gegeven. U weet niet llcllf hoe lekker die Ir. H. E. Kruyt, voorzitter van de commissie van advies van deze R.W.P., schonk eveneens aandacht aan de grote verbeering in gebouw en outillage en achbte deze R.W.P. één der modernste van ons land. Spreker vond het een opmerkelijk feit, dat een en ander in zo korte tijd in 1955 begon men met het maken van een bouwplan tot stand kwam en bracht daarvoor hulde aan Rijks- en gemeen telijke instanties. Voor het industriële leven achbte ir. Kruyt een R.W.P. van grote betekenis, temeer daar deze werk plaatsen zich specialiseren op een rich- rl_ ting, welke de industrie van belang oor- november zal de burgemeester deelt. I werkplaats officieel heropenen, Nadat de thee was rondgediend stel den de minister en de genodigden zich op de hoogte van de inrichting van de werkplaats. MINISTER BRENGT OOK BEZOEK AAN GEM. WERKPLAATS Na afloop hieraan bracht de minis ter ook nog een bezoek aan de even eens gemoderniseerde gemeentelijke werkplaats in de Groenesteeg. Op 29 deze Sportieve ambtenaren WISSELPLAQUETTE VOOR PERSONEEL INSPECTIE INV. EN ACCIJNZEN. Gisteravond kwamen in „Het Gulden Vlies" de leden van de Finva-club (amb tenaren-sportclub van de fiscus en on derdeel van de personeelsver. „De Sleu telring") bijeen, teneinde de beloning van de door hen in 1957 geleverde spor tieve prestaties in ontvangst te nemen. Na een korte inleiding van de voorzitter der personeelsver., de heer Van Lochem, overhandigde de heer Hut, personeels consulent van het ministerie van Finan ciën, de door het ministerie beschikbaar gestelde diploma's aan de heer Klop, hoofdinspecteur ter Inspectie-belastin gen Leiden 1ste afdeling. Deze reikte vervolgens de diploma's met een geestig spcechje uit aan de voor de atletiek- zwem- en wandelproeven geslaagden. Tevens ontvingen de geslaagden uit handen van de heer Schoorl, voorzitter van de federatie van personeelsvereni gingen ressorterende onder het minis terie van Financiën, het door de fede ratie beschikbaar gestelde Finva-insigne. Hierna vertoonde de heer Devilee een tijdens de atletiek- en wandelproeven opgenomen film. Jammer was het dat Advertentie vo©rta«ni deze film in verband met de slechte weersomstandigheden waaronder zij was opgenomen en door het formaat (8 mm.) enigszins te donker was. Welk een uit stekend cineast hij overigens is bewees de heer Devilee met zijn op 16 mm. op genomen film van de Federatie-sportdag in Den Bosch, welke film na de pauze werd gedraaid. Een door de hoofden van dienst beschikbaar gestelde wisselpla quette werd dit jaar opnieuw veroverd door het personeel, werkzaam op de In spectie der invoerrechten en accijnzen. Gezien de onmogelijkheid deze plaquette aan zichzelf uit te reiken, overhandigde de heer hoofdinsp. tit. L. H. Bodde Bouman, hoofd van de inspectie Invoer rechten en Accijnzen, de wisselprijs aan de heer Bosch, adjunct-inspecteur ter inspectie. In zijn toespraak liet de heer Bodde Bouman het grote belang uitko men van een goede teamgeest zowel bij het verrichten van de dagelijkse werk zaamheden als in de sport. De heer Van Bovene, voorzitter van de Finva-commissie, dankte de heer Schoorl voor de gelegenheid, welke ook dit jaar weer door de federatie is ge boden aan en kele trainers uit Leiden, om deel te nemen aan de in Arnhem gehouden trainingscursus. Ook bracht hij dank aan de heer Hut voor de uit stekende en enthousiaste leiding van deze cursus. Tevens wekte hij de aan wezigen op de training zoveel mogelijk te bezoeken. Tenslotte werden door de heer De Wit, secretaris van de fotoclub van de pers. ver., aan de heren v. d- Blom en Devilee prijzen uitgereikt voor de tijdens de wandeltocht gemaakte foto's. Al met al een uitstekende propaganda- avond voor de door ambtenaren van de fiscus beoefende sporten. Vanmorgen in Noordwijk-Binnen uitgereikt Noodzaak economische integratie bepleit D. F. v. d. Mei sprak in Leiden voor Veteranen De afdeling Leiden en Omstreken van het Veteranen Legioen Nederland kwam gisteravond in een der bovenzalen van „De Kleine Burcht" bijeen. Na het wel komstwoord van de voorzitter, de heer A. B. Pley, hield het Tweede Kamer-lid D. F. v. d. Mei, een lezing over de Euro- markt. Deze begon met erop te wijzen, dat men de kwestie van een Europese eco nomische samenwerking moet zien te gen de achtergrond van het streven naar eenheid van de volkeren in het westelijk deel van de Oude Wereld. De pogingen om te komen tot een grotere eenheid in West-Europa dateren niet uit de na-oorlogse jaren. Reeds in de twaalfde eeuw immers waren er mensen, die zich met economische integratie in Europa bezig hielden. Wat de afgelopen jaren betreft herinnerde spreker aan het in mei 1948 te Den Haag gehouden Europese congres, dat tot resultaat had de oprichting van de Europese Beweging in oktober van datzelfde jaar. Enkele Verkoper kobaltbom meldt zich bij politie Vermoedelijk verontrust door de pu- blikaties in de dagbladen heeft zich gisteren bü de Leidse politie de ver koper gemeld van de onlangs uit het Kamerlingh Onneslaboratorium ont vreemdde loden pot, waarin zich, zoals bekend, 93 staafjes radio-actief kobalt bevonden. Na zijn aanmelding is de man on middellijk geconfronteerd met de opko per van oude metalen, die inderdaad in hem de verkoper herkende. De man is daarna voor een medisch onderzoek doorgezonden naar het Acad. Zieken huis. Dit onderzoek, zal nog enkele ma len worden herhaald. Er kunnen daar over thans nog geen inlichtingen wor den verstrekt. EERVOL ONTSLAG MR. A. W. J. VAN VRIJBERGHE DE CONINGH Bij K.b. is aan onze oud-stadgenoot, mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh op zijn verzoek met ingang van 1 __DD februari 1958 eervol ontslag verleend uit wikkeling van vraag en aanbod nauw i zijn ambt van vice-president van het gade achtte de minister de Rijks- Gerechtshof te 's-Gravenhage, onder j werkplaatsen voor Vakontwikkeling van dankbetuiging voor de door hem in groot belang. Immers zal het via deze rechterlijke betrekkingen bewezen dien- werkplaatsen mogelijk zijn, dat onge- 1 sten. 1 ■maanden later, in mei 1949, was de Raad van Europa een feit geworden. Zoals bekend is de Raad van Europa een door tien Europese landen ingesteld Europees „parlement", dat in Straats burg zetelt en dat zich ten doel stelt grotere economische en culturele een heid tussen de leden te bevorderen. Spr. noemde voorts nog een andere belang rijke datum, n.l. die van 10 augustus 1952. Op dat tijdstip immers trad in werking de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. een supra-nationaal ge zagsorgaan, waarbij Frankrijk. Italië, West-Duitsland en de Benelux zijn aan gesloten en dat beoogt voor deze lan den de steenkool- en staalindustrie on der gemeenschappelijk beheer te bren gen en een gemeenschappelijke markt in te stellen. Het vraagstuk betreffende een gemeenschappelijke markt heeft se dert de in juni 1955 te Messina gehou den conferentie in de volle belangstel ling gestaan. Uit het in het voorjaar van 1956 gereed gekomen plan-Spaak volgde de vrij recente ondertekening van de Euromarkt-verdragen door de zes reeds eerder genoemde landen te Rome. Spreker zette vervolgens de juiste be doeling en de werkwijze van de Euro- markt uiteen - hij wijdde daarbij aan dacht aan het streven naar een gemeen schappelijke landbouwpolitiek - en som de daarna enkele motieven op, welke het voortbestaan van de economische integratie rechtvaardigen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De veelheid der Klazen Nu dezer dagen Sint-Nicolaas zijn intrede doet in diverse winkelzaken en de goedheiligman bij zijn komsl hier te lande a.s. zaterdagmiddag ook op het televisiescherm te zien zal zijn, rijst weer het probleem voor vele ouders hoe zij tegenover hun kleuters kunnen volhouden, dat er maar één Sinterklaas be staat. Het dringend verzoek van vele vaders en moeders tot alle Sinterklazen is dan ook om althans hun openbaar optreden tot een minimum te beperken en zich te onthouden van alle rondgangen anders dan de nachtelijke rit over de daken! Tijdens de viering van het 40-jarig jubileum van de directeur van ons blad, de heer J. W. Henny, kon bekend ge maakt worden dat onlangs de 20.000ste betalende abonnee genoteerd was. Voor de heer Henny was dat een grote ver rassing, maar niet voor de abonnemen ten-afdeling, die deze abonnee reeds eerder ingeschreven had. Met het oog op het jubileum werd dit feit echter enige tijd verzwegen. De 20.000ste abonnee was zelf ook niet op de hoogte van het feit, dat hij dit getal volmaakte. Toen de adjunct-direc teur, de heer E. A. E. van Dishoeck en de chef van de afdeling abonnementen, de heer J. Verwer, vanmorgen belden CORRESPONDENTIE J. H. te L. Uw sociologische pole miek valt buiten het kader van de ru briek der ingezonden stukken. aan 't pand Egmonderstraat 49 te Noord- wijk-Binnen, keek mevr. A. Vogelaar De Ridder heel vreemd op, vooral toen I de heer Van Dishoeck haar een grote I taart met het getal 20.000 er op wilde overhandigen. „Dat is niet voor mij; U bent vast verkeerd", zei mevr. Vogelaar. Maar het was niet verkeerd, en toen haar verteld was waar het om ging, aanvaardde zij de taart natuurlijk gaar ne. Zij vond het vooral ook leuk voor haar tante, mevrouw De Ridder, de echt genote van onze agent in Noordwijk, die haar had opgegeven als abonnee. De familie De Ridder ontving vanmorgen de premie, die voor de agenten was uit geloofd voor het aanbrengen van de 20.000ste betalende abonnee. Op de foto ziet men mevr. Vogelaar, die uit handen van de heer Van Dishoeck de taart ontvangt. (Foto L.D./Van Vliet) NIEUWE UITGAVEN. Bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam is verschenen „Inrichtingsleer als toege paste bedrijfseconomie", een openbare les uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van lector in de faculteit der eco nomische wetenschappen aan de Vrije Universiteit door J. Nathans. Jan Mens: Omnibus: De Gouden Reael, Koen, De witte vrouw. Uitg.De Arbei derspers Amsterdam. Maar achter ons 6taat God, door prof. Hans Klllian. Oorspr. titel „Hinter uns steht nur der Herr Gott", vertaald door Peter Jaspers. In dit boek besohrijft Prof. Killian enkele van de meest markante geschiedenissen uit zijn lange praktijk van chirurg. Uitg.: Hollandia, Baarn. Nachten van Parys, door Jan Brusse. Geïll. met foto's van Daniel Frasnay. Uitg. A. W. Bruna en Zn. Utrecht. Prins Plryn, door Corrie Lührs. Geïll. door Anneke van Hees-Napjus. Kinder boek. Uitg.: Meulenhoff. Amsterdam. Het magische mes, de fascinerende ge schiedenis van de eeuw der chirurgen, door Jürgen Thorwald. Oorspr. titel: „Das Jahrhundeit der Chirurgen". Nederl. vert. van Frans van Oldenburg Ermke. Uitg.: De Fontein, Utrecht. Bij Uitg. Mij N.V. De Arbeiderspers, Am sterdam versohenen de volgende Jeugd- en kinderboeken Jantientje; Jantientje en Ko aan de wal, Ergens op het wyde water; door C. E. Pothast-Gimberg, geill. door Bach Schuuj mans. 2e druk. Het raadsel van de vier getallen, door Joh an Veeninga Een zoentje van Jip en Janneke. door Annie M. G. Schmidt, geill. door Fiep Westendorp. 2e druk. De Graaf van Weet-lk-veel, door Annie M. G. Schmidt, geill. door WLm Bymoer De Honderd en Een Dalmatiners, door Dodie Smith. Jeugdboek, geïll. door Ja- net en Anne Grahame-Johnstone. Vert. uit het Duits door Hermien Manger. Uitg. Leopold, Den Haag. Don Quichotte, naverteld door Erich Kastner en Ben van Eysselsteyn. Geïll. met vele aardige tekeningen en grap pige gekleurde platen door Horst Lemke. Kinderboek. Uitg.: Leopold, Den Haag. Senta de gele dog, de geschiedenis van een vriendschap, door Paul Eipper. Vert. uit het Duits door Lidy van Eysselsteyn. Geïll. door Hein Gorny en Heinz Schu bert. Van dezelfde schrijver verschenen reeds eerder de uitgaven: „Dieren kij ken ons aan" en „Ik houd van katten". Uitg. Leopold, Den Haag. SLOT LUSTRUMVIERING L.J.A. De viering van het 10-jarig bestaan van de Leidse Jeugd Actie wordt a.s. zaterdag besloten met een bonte-avond in de recreatiezaal van de H.C.W. aan de Zoeterwoudseweg. Het programma vermeldt o.m. toneel, marionettenspel en muziek, te verzorgen door de Sper wers, K. en G., U.K.S., Geref. Jeugdhuis, Leidse Volkshuis, de Sleutelblom, Kin dercircus Knikkebeen en de Meisjesver. Rehoboth. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Dirk, z. van W. F. Koolmoes en G. Pama; Tatjana Ingrid Anna, d. van W. C. Das en E. P. de Casparis; Henrlcus Johannes, z. van C. Schrama en M. C. van Kampen; Ronald Mar Ion Lauren tlus, z. van J. Langezaal en W. van Gog; Ellen Heléne d. van W. Hüner en W. van Rijs wijk: Johannes Nicolaas Maria. z. van P. J. van der Hoorn en S. J. Zethof; Jeroen Johannes Maria. z. van C. Holling en A. A. Hartwijk; Martha Pleternella, dr. van A. G. Kornet en M. van der Zan den; Walther Leoii, z. van P. Kulvenhoven en P. Beugelink; Martlnus Jacobus Cle mens, z. van H. Boon en A. H. M. van Oijen: Rudolf Willem, z. van J. Simons en M. F. J. Voorhout; Pleter Jacobus, van J. Laurier en G. van Leeuwen; Koen. z. van R. Mioulet en R. Jansen; Alfred Hendrlkus, z. van H. J. C. Pad denburg en F. K. Boltendal: Maria Jo hanna. d. van J. H. van der Velden en M. Spies; Maria Martina, d. van W. B. van der Pouw Kraan en M. J. van der Laan; Peter zn. van A. van der Zouwen en J. H. SLnke; Elisabeth Elsje, d. van D. M. J. ten Doesschate en A. C. Kappeteijn; Maurits Alexander, z. van M. Regenboog en M. E. Dorrepaal; Petrus Johannes Ma ria. z. van C. J. T. van Klink en C. P. van Dijk; Hendrlka Cornelia, dr. van A. C. van Velzen en H. C. Volwater; Pieter, z. van P. Vermeulen en J. J. van de Poll. GETROUWD. F. H. van der Heyden en C. S. Lardé; H. van Hagen en A. van Polanen; F. A. Filippo en N. M. Wagemans, W. Rietveld en N. K. Boer; J. Kuljl en C. M. Varke- vlsser. OVERLEDEN. C. Lindt, 63 J„ echtgenote van G. N. de Boef; C. J. van der Togt. 74 J man; A. M. Oonincx, 94 J.. vrouw; A. Straatman 68 J., man.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3