Indonesische regering zou de handelsbetrekkingen verbreken Egypte en Syrië zetten aan tot moord op de Jordaanse Koning „Nu is Amerika aan de beurt grnepericg Met een enkel woord Agenda 1 llll Indien Nederland niet toegeeft Soekarno suggereert inbeslagneming van alle Nederlandse eigendommen Uit dicht bij het Indonesische ministerie van Financiën staande krin gen wordt vernomen, dat de Indonesische regering de handelsbetrek kingen met Nederland zal verbreken, indien dit land niet bereid is Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 Deze onthulling volgde op de gisteren gepubliceerde verklaring van president Soekarno. dat Indonesië Nederland zou kunnen dwingen de Indonesische natio nale aanspraken op Westelijk Nieuw- Guinea in te willigen door de Neder landse belangen in Indonesië te ver zwakken en een einde te maken aan de handelsbetrekkingen met Nederland. Ook heeft president Soekarno in redevoerin gen. welke hij de laatste paar dagen heeft gehouden, de suggestie gedaan om alle Nederlandse eigendommen in Indo nesië in beslag te nemen, als middel om de Indonesische aanspraken op Weste lijk Nieuw-Guinea te verwezenlijken. Soekarno zeide, dat niet mag worden geaarzeld bij het verbreken der handels betrekkingen. ,,De revolutie kan onmo gelijk door aarzeling worden gewonnen", zou de president hebben gezegd. Het invloedrijke socialistische dag blad „Pedoman" in Djakarta meldde vandaag, dat het grootste hotel in Djakarta, het „Hotel des Indes", de Nederlandse banken, ondernemingen en fabrieken tot de bedrijven zullen behoren, die zullen worden genationa liseerd, als de pogingen van Indonesië voor een vreedzame teruggave van West-Irian mochten mislukken. Volgens het blad heeft de regering stappen genomen om de consequenties van nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen in Indonesië onder ogen te zien. Streng optreden tegen kladderaars De politie in Bandoeng heeft zon dagavond 42 personen aangehouden, die waren betrapt op het schilderen van slagzinnen op de muren van Ne derlandse gebouwen. De daders moes ten dezelfde avond nog de muren weer schoonmaken. De autoriteiten te Bandoeng namen strenge maatregelen tegen het be kladden van muren, dat zij als vanda lisme bestempelen. Tevens waren de maatregelen bedoeld om ongewenste gebeurtenissen te voorkomen. De gearresteerden waren geen lid van het comité van actie voor de bevrijding van Nieuw-Guinea. Ook in Medan werden verscheidene personen wegens het bekladden van muren van Nederlandse gebouwen aan gehouden. De militaire commandant van Oost- Java,kolonel Sarbini heeft in verband met de Nieuw-Guinea-campagne een verklaring doen uitgaan, waarin hij zeide: „Het is onze plicht om de veilig heid van de eigendommen van buiten landse inwoners van de Republiek Indo nesië te waarborgen". Washington Post: „Steunt Nederland" De „Washington Post" is in een artikel over de gezamenlijke Austra- lisch-Nederlandse verklaring inzake Nieuw-Guinea van mening dat, in het licht van de vooruitziende blik waar van Australië en Nederland hebben blijk gegeven, de V.S. zich dienen te verzetten tegen de Indonesische eis betreffende Ned. Nieuw-Guinea. In een hoofdartikel, getiteld „Laat ons de Nederlanders steunen" wordt o.a. ge zegd. dat de Nederlands-Australische verklaring zelfbestuur voor de bevolking als uiteindelijk doel stelt en dat de In- donesiërs hun eisen geen kiacht kunnen bijzetten door ethnologische, fardn.iks- kundige of andere banden met het Ne derlandse deel van het eiland. Nederland heeft, begrijpelijk, ver klaard, zich niet te kunnen neerleg gen bij een eventuele erkenning door de V.N. van de Indonesische eis. Was hington, aldus de „Washington Post" dient zijn invloed aan te wenden om te voorkomen, dat onze Noordatlan- tische bondgenoot ooit in een derge lijke ongelukkige positie zou geraken en moet tegen elke erkenning van de Indonesische eis stemmen, indien en wanneer zij wederom in de algemene vergadering van de V.N. wordt be handeld. Australië achter Nederland De Australische minister van Buiten landse Zaken, R. Casey, heeft vandaag het Australische Huis van Afgevaardig den medegedeeld, dat de duidelijke ver klaringen van de Australische regering aan de Indonesische regering, Indonesië niet in twijfel kon hebben gelaten om trent de Australische politiek of over de vraag waar de Australische sympathieën liggen in het geschil tussen Indonesië en Nederland wat betreft de Indone sische aanspraak op soevereiniteit in westelijk Nieuw-Guinea. Minister Casey, die antwoordde op een vraag van het liberale lid Alexander Downer, zei te geloven ,dat de demon straties in Indonesië waren aangemoe digd door de toon van de verklaringen, die over deze zaak namens de Indone sische regering waren afgelegd. Jeugd bestormde ministerie te Djakarta Jongen gedood; twee meisjes gewond Vandaag hebben duizenden leerlingen van middelbaren scholen in Djakarta, zowel jongens als meisjes, een bestor ming gedaan op het gebouw van het Ministerie van Onderwijs in de hoofd stad. De kleine militaire wacht, die het gebouw bewaakte, was niet bij machte om de opdringende massa in bedwang te houden en zag zich genoodzaakt het vuur te openen. Hierdoor werd een 15- jarige jongen gedood, terwijl een andere scholier ernstige verwondingen opliep, i Voorts werden nog twee meisjes die aan de bestorming deelnamen door stenen i getroffen, zij moesten in het ziekenhuis j worden opgenomen. Bij de bestorming vernielden de jeug- I dige demonstranten, die wilden protes teren tegen een aangekondigde school- geldverhoging van 100%, de ruiten van het ministerie, alsmede het meubilair terwijl een handwagen in brand werd gestoken. Nadat versterking was aangekomen, slaagden de militairen erin de menigte te verspreiden. Aanzienlijke hoeveelheden lichte ivapens in de afgelopen toeken naar Jordanië (Van onze reisredacteur) Amman (Jordanië). Een week lang hebben Radio-Cairo (Egypte) en Radio- Damascus (Syrië) nu brandende pijlen op de Jordaanse hooiberg afgeschoten, de Jordaanse regering beschuldigend van verraad in de Palestijnse kwestie en de bevolking aangezet tot moord op Koning Hoessein. Radio-Cairo schold zondag drie uur onafgebroken achtereen!! In Damascus demonstreerde de massa tegen Koning Hoessein en in de afgelopen twee weken zijn aanzienlijke hoeveelheden lichte wapens en explosieven Jordanië binnengesmokkeldNochthans blijft Jordanië uiterlijk verrassend rustig. Enerzijds houdt het leger onder de staat van oorlog de bevolking streng onder de duim, anderzijds schijnen zelfs de Palestijnse vluchtelingen Cairo's kennelijke leugens niet meer te geloven. zijn een onvoldoende bewijs daarvoor. De Egyptische en Syrische beschuldigin gen, dat wij het Jordaanse volk onder drukken zijn leugens. De staat van oor log is slechts nodig om opstandige acties tegen te gaan", aldus Samir Rifai. Al zijn Cairo's berichten omtrent rel letjes in Jordanië bepaald onwaar, toch blijft de toestand explosief. Een rege ringswijziging zou stoom afblazen zijn. Hoewel buitenlandse waarnemers over tuigd zijn van Hoesseins vastbesloten heid om de Amerikaanse kaart te blij ven spelen, blijft de positie van de Ko ning uiterst labiel, want hoogstens een derde van het volk is loyaal. Het even tueel heenzenden van onpopulaire mi nisters wijst toch op de wens zo weinig mogelijk aanstoot te geven. Of hij uit eindelijk de druk van de volkswil blij vend kan weerstaan, blijft de grote vraag. O Vervolg van pag. 1 Boelganin tijdens receptie: De Sovjetrussische premier, maarschalk Boelganin, is gisteren aanwezig geweest op een receptie in de Zweedse ambassade, welke iverd gegeven ter gelegenheid van de 75e verjaardag van Koning Gustaaf. Boelganin ver keerde in een opperbeste stemming en was meteen bereid de journalisten het een en ander te vertellen. Uitera.ard over de kunstmaan en zijn le vende passagier. Tenminste, als het dier nog leeft. De Russische premier beweerde, dat het hondje „zondag, toen de laatste signalen ontvangen loerden" nog leefde. Het was niet in het communiqué opgenomen: „Wij willen niet teveel herrie maken over die hond". De Russische geleerde Skobeltsin schudde het grijze hoofd. Hij geloofde vast, dat de hond dood was, al kon hij het natuurlijk niet bewijzen. Of er een manier was om het dier naar de aarde terug te brengen? Hij was er niet zeker van. Explosieve toestand Achter de politieke schermen heerst echter wel grote activiteit. Na lange ka binetszittingen heet het, dat Koning Hoessein de regering zal reorganiseren en zich o.a. zal ontdoen van de hoogst onbeminde Samit Rifai, de waarnemend premier en minister van Buitenlandse Zaken, die de pro-Amerikaanse politiek lanceerde. In zijn plaats wordt de uiterst gema tigde Said Moefti genoemd. Hoessein zou de buitenlandse koers niet willen wijzigen, maar haar laten leiden door minder aanstoot gevende figuren. In een exclusief interview zei Samir Rifai tot ons „dat de smerige Syrische- Egyptische leugencampagne de Ara bische eenheid schaadt". „Als de een of andere fanaticus inderdaad Koning Hoessein zou vermoorden, ontstaat een levensgevaarlijke toestand. Reeds in mei j.l. is een poging om de Koning opzij te schuiven en Jordanië in te lijven bij Syrië op het nippertje verijdeld, maai de „dwazen" in Cairo en in Damascus geven het spel niet op. Hoewel geen zinnig mens in de Turkse agressieve be doelingen kon geloven, hebben wij ons als Arabieren solidair verklaard met Syrië. De beloning is nu wapensmokkel! De Syriërs ontkennen een Sovjet-satel lietstaat te zijn, maar woorden alleen rillerig koortsig AKKERTIEf helpen direct Haarlemse Jopie voor 21e maal veroordeeld Een 43-jarige tegelzetter, alias „Haar lemse Jopie", alias „De Lord", is voor de 21ste keer veroordeeld, ditmaal dooi de Rechtbank te Arnhem tot een ge vangenisstraf van 2 jaar en 3 maanden met aftrek en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering, om dat hij tezamen met een 43-jarige clas sificeerder alias „Rooie Willem" uit Am sterdam spoorwegdiefstallen had ge pleegd. Communisten leiden bij verkiezingen te Djocja Bij de regionale verkiezingen, welke vandaag in het bijzonder gebied Joo- jakarta zijn gehouden, hebben de com munisten volgens de eerste binnenge komen voorlopige uitslagen de leiding- Tot dusver kregen de communisten 70.000 stemmen, tegen 32 000 voor de nationalistische partij, 27.000 voor isla mitische Masjoemi en 18.000 voor de is lamitische Nahdatoel Oelama. De officiële uitslagen zullen niet voor de volgende maand bekend worden ge maakt. Wetenschappele race Prof. Skobeltsin had er nog niet van gehoord, dat Amerikaanse deskundigen erin geslaagd waren de terugkeer van een raket naar de dampkring mogelijk te maken. Trouwens, dat beviel Skobelt sin wel, want hij was voor wetenschap pelijke wedijver tussen Amerika en Rus land. dat is beter dan concurrentie op het gebied van wapens, meende de grijze geleerde. Boelganin had iets dergelijks geantwoord, toen hem gevraagd werd of er spoedig nog meer spoetniks zouden volgen. „Nu zijn de Amerikanen aan de beurt", was zijn commentaar. Dr. John Hagen, de man, die belast is met de leiding over het Amerikaanse burger „Vanguard"-project, zei gisteren op een persconferentie, dat de Verenigde Staten een goed gecoördineerd program moeten opstellen om een mens in een raket de wereldruimte in te zenden en levend naar de aarde te laten terug keren. Eerst zullen er echter proeven genomen moeten worden met dieren. Een raketdeel, dat een mens zou kun nen bevatten, zou zo groot als een klein vliegtuig moeten zijn met vleugels om een geleidelijke daling naar de aarde mogelyk te maken. Dr. Hagen kon niet zeggen, wanneer men zo ver zou zijn met deze ontwikkeling. Men zal over een reusachtige raket moeten beschikken met een kracht, die veel groter is dan momenteel ter beschikking staat. Dr. Hagen meende, dat men hiervoor schei kundige brandstof zou kunnen gebrui ken en dat men niet op de kernenergie zou behoeven te wachten. Trofeeën van Smirnoff in ons land terug BELANGRIJKE HERINNERINGEN (Van onze Haagse redactie) Een groot aantal belangrijke stukken op luchtvaart-historisch gebied uit de nalatenschap van de befaamde KLM- vlieger Iwan Wassilewitsch Smirnoff is zaterdagmiddag in ons land terug gekeerd. Smirnoff is naar bekend in november van het vorige jaar op Majorca, waar hij na zijn pensionering woonde, overleden. Het is de verdien ste van de bekende luchtvaarthistori cus Wim Teuben te Voorburg, dat een aantal interessante herinneringen aan j deze grote figuur uit de luchtvaartge- i schiedenis van ons land voor Neder- j land is behouden. Het grootste en zwaarste stuk is de 54 1 kilogram zware bronzen „Clifford B. Harmon-trofee voor Nederland", een pronkstuk, dat jaarlijks in een aantal landen werd toegekend aan vliegers, die een opvallende prestatie hadden gele verd. Het voetstuk van de trofee draagt de namen van degenen aan wie hij werd toegekend. De inscripties luiden: 1926 G J. Geysendorffer, 1927 G. A. Koppen, i 1928 J. J. Moll, 1929 I. W. Smirnoff, 1930 j J E. van Tyen. 1933 I. W. Smirnoff. 1934 j K. D. Parmentier. Van de overige stukken noemen wij j de ikoon. die de moeder van de in Rus- land geboren Smirnoff haar zoon mee gaf toen hij in 1917 voor de Tsaar ging vliegen, al zijn onderscheidingen met de bijbehorende oorkonden, een twintigtal aan Smirnoff opgedragen boeken, zijn trofeeën, waarvan er velen herinneren aan de befaamde recordvlucht Eigen werk Het Amerikaanse ministerie van Ma rine heeft aan alle vlootcommandanten en andere hoge bevelhebbers een me morandum uitgestuurd, waarin deze heren aanbevolen wordt in hun toe spraken wat minder aandacht te be steden aan de Russische aardsatellieten en wat meer aan de raket „Polaris", die volgens de Amerikaanse Marine een waardevolle toevoeging zal vormen aan de defensieve kracht der Verenigde Indrukwekkende reddingsfilm TER ONDERSTEUNING „REDDERS AAN DE IVAL". (Speciale berichtgeving) Op de 133ste verjaardag van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding- maatschappü is gisteren in het Am sterdam filmtheater „De Uitkijk voor de eerste maal in Nederland de docu mentaire film „Redding bij Latiabjarg vertoond. Deze van oorsprong IJs landse documentaire geeft een indruk wekkend beeld van een werkelijke red ding aan de onherbergzame noord westkust van IJsland, namelijk van de opvarenden van een Engelse treiler bu Latiabjarg, een der meest ongenaak bare punten van de IJslandse kust. Aanleiding tot het maken van deze film was de heroische redding-expeditie, die ruim drie etmalen duurde en die het uiterste vergde van de IJslandse redders, toen in december 1947 een Engelse trei- ler strandde bij Latiabjarg. Het besluit van de IJslandse Red dingmaatschappij dit heroisch gebeuren ten behoeve van propaganda voor haar reddingswezen in een film-documentaire te laten vastleggen, stelde de cineast Oskar Gislason voor de grote moeilijk heid, dat het wrak van de gestrande treiler totaal was verpulverd en wegge spoeld. Hem schoot toen het noodlot te hulp, toen in december 1948 opnieuw een Engelse treiler op dezelfde plaats ver ging. Dit dramatische gebeuren bood een unieke gelegenheid tot een realistische verfilming. De cineast slaagde in zijn opzet goed. Het werd een aangrijpend filmwerk, dat in zwart-wit weergeeft de beklemmende, bange strijd van de IJs landse redders om de levens van Engelse zeelieden aan de barre zee te ontrukken en de nog moeizamer taak de geredden via woeste rotswanden en gebergten in ijs en sneeuw weer in bewoonde streken te brengen. Door toevallige omstandigheden werd de Kon- Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij in staat gesteld van deze geluidsfilm met een draaitijd van circa een uur, een duplikaat met Neder landse tekst te laten maken. Deze film, die de essentie van het reddingswezen uitstekend weergeeft, zal in de komende maanden in ver schillende plaatsen in ons land. te zamen met de film van de Kon. Noord en Zuid-Hollandse Reddingmaatschap pij worden vertoond. Dit ter onder steuning van de acties tot werving van „redders aan de wal", wier jaarlijkse contributies onontbeerlijk zijn, om de Kon. Noord- Zuid-Hollandse Redding maatschappij. die zonder enige over heidssubsidie rondkomt, haar humane taak langs de Nederlandse kust met toereikend reddingsmaterieel te laten verrichten. BINNENLAND Gistermiddag werd de Wateringen de tuinder J. Degeldng, toen hij zich vanaf het rijwielpad op de Peldijkse weg begaf om naar zijn tuin te gaan. aangereden door een personenauto, die uit de rich ting Poeldijk kwam. Hij werd van zijn fiets geworpen en bleef hevig bloedend liggen. Op weg naar het Bethel-zieken- huis te Delft is hij overleden. De man laat een vrouw en drie kinderen achter De Kon. Demka Staalfabrieken N.V te Utrecht heeft aan de arbeidsinspectie vergunning gevraagd in haar afdeling walserij tijdelijk een werktijdverkorting tot 24 uur per week te mogen toepassec met het oog op de sterk toegenomen voorraden, halffabrikaten en gereed pro- dukt. Bij K.b. is aan de kolonel dier genie J. F. Dohna eervol ontslag verleend uiit zijn functie van lid der vaste commissie van de Rijksdienst voor het nationale plan onder dankzegging voor de als zodanig bewezen diensten, en is in diens plaats benoemd generaal-majoor L. J. Spanjaerdt Speekman, als vertegenwoordiger van de Minister va<n Oorlog Gisterochtend zijn Hr. Ms. onderzee boten „Walrus" en ..Zeeleeuw" op Cura sao aangekomen. Zl' zullen daar gerui me tijd blijven en onder mee hulp ver lenen bij de zwaartekraohtmettagen ln verband met het geofysische Jaar. Donderdag en vrijdag a s. zal in Pa rijs het „Intergouvernementele comité op ministerieel niveau voor de besprekingen over de vrijhandelszone" bijeenkomen Op deze bijeenkomst zal Nederland vertegen- woordigd worden door de Staatssecretaris j van Buitenlandse Zaken, de heer E. H j van der Beugel. Twee Amsterdamse Jongelui, die op 4 november Jl. uit het Rijksopvoedings gesticht te Amersfoort zijn ontvlucht, be vinden zich in arrest op het politiebu reau Pieter Aartszstnaat te Amsterdam onder ernstige verdenking betrokken te zijn geweest bij de mislukte roofoverval in een slijterij aan de Oetotuurbaan in Am sterdam-Zuid op woensdag 6 november. Tegenover de politie hebben zij toege geven dat zf| de opzet hadden gehad de winkelier te beroven en voorts, dat zij van plan waren geweest een roofoverval t« plegen op een radiohandel ln de Joh. Ver- I huflstotraat De twee verdachten in de zaak van de vermeende fraude b(j een Haags car rosserie bedrijf, de voormalige directeur en diens handlanger, die vorige week waren aangehouden, zijn op vrije voeten gesteld. De recherche heeft het voorlopig onder zoek voltooid. Het ls nog niet bekend of er een vervolging zal worden Ingesteld Gistermiddag is de 3-Jarige Jongen J. J. Merkenstein uit de Harsten hoek weg te Schevenlngen overreden door een HTM- bus. die Juist van een halte was vertrok ken naar de Zwolsestraat. Op de Provinciale Weg Haatebergen- Hengelo in het dorpje Beokum, heeft gis termiddag de 35-Jarige wegwerker G. H. Schroer uit Haaksbergen bij een ernstige aanrijding het leven verloren. Op de weg Tilburg-Breda onder Ros- In de heftige verkiezingsstrijd, voor- I afgaande aan verkiezingen voor een nleu- j we president en regering van de Phi lip pijnen. hebben dertien mensen het leven gelaten. Vier Philippines werden gister avond gedood. Twee van hen zijn leiders an de Liberale oppositie. In totaal wer- j den 54 mensen gewond. De Egyptische minister van Bulten- I landse Zaken. Mahmoed Fawzi. ls maan- j dag te Madrid aangekomen voor een of ficieel bezoek van zes dagen aan Spanje. Bij overvallen in Parijs heeft de po litie vijftien Noordafrikanen aangehou den. die worden beschouwd als de leiders van het Algerijnse Nationale B e vrij dings- front een van de organisaties die de Fransen ln Algerije bestrijdt. In een noor delijke voorstad van Parijs is een Alge rijnse spoorwegarbeider doodgeschoten. Het Franse hoofdkwartier in Algiers heeft bekendgemaakt, dat Franse troepen in de afgelopen 24 uur meer dan 20 Al gerijnse verzetsstrijders hebben gedood. Mamdagaivond zijn 13 verzetsstrijders ge vangen genomen en een aantal wapens buitgemaakt, aldius het hoofdkwartier. De politieke commissie van de V.N heeft maandag met. algemene stemmen een ontwerp-resolutie aanvaard, waarin df wetenschappelijke commissie van de volkerenorganisatie wordt verzocht, „zo spoedig mogelijk" een rapport over de ge volgen van atoomstraling in te dienen. Drie voormalige leiders van de Pool se geheime politie zijn tot in totaal 41 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het von nis werd. na een proces met gesloten deu ren. dat acht weken heeft geduurd, geveld door een ddstrictsrechtbank van War schau. De Indiae minister van Defensie Krisjna. Menon heeft maandag voor de aanvang van de vergadering van de Vei ligheidsraad over Kasjmier een instorting gehad, waardoor de opening van de ver gadering later geschiedde dan gewoonlijk. Menon. die reeds eerder ln februari van dit Jaar tijdens het debat over Kasjmier een instorting had gehad, kwam later zwaar leunend op zijn stok toch naar de vergadering en sprak langzaam en moei lijk tot de raad. Nabij St. Paul op het Franse eiland Reunion ln de Indische Oceaan, zijn 25 personen om het leven gekomen, doordat een autobus van een vijftig meter hoge rots stortte. In Tsjeoho-Slowakije is een misda diger. die, toen hf) nog niet gepakt was, bekend stond als „het beest van Tsjemoe- tof". ter dood veroordeeld wegens het p'.egen van in totaal zeven moorden, vier pogingen tot doodslag, zeventien geval len" van aanranding en 82 diefstallen. Hij pleegde zijn misdaden tussen 1951 en 1955. Er werd jarenlang Jacht op hem ge maakt, maar het kostte de politie zeer veel moeite hem op te sporen, omdat hij onder zijn vrienden en kennissen bekend bleek te staan als „een vriendelijke, aar dige man", waardoor het lang duurde eer er verdenking op hem viel. De 32-Jarige misdadiger ,aie volgens psychiaters vol komen verantwoordelijk ls voor zijn daden zal binnenkort door de strop worden te rechtgesteld. aldus meldt een Praagse courant. Op de weg Tilburg-Breda onder Ros malen ls gistermorgen de heer E. va«n Zog gel uit BerUoum om het leven gekomen. Het slachtoffer zat in een vrachtauto van het aannemersbedrijf Heymans uit Ros malen die tegen een boom vloog door een ultmanoeuvre voor een rij stilstaande au to's. Naar het schijnt heeft de bestuur der van de vrachtauto de achterlichten van de laatste van de wachtende auto's niet bijtijds gezien. De handel in Marihuana en andere verdovende middelen heeft hier te lande bepaald geen verontrustende vormen aangenomen, zo deelt de minister van Justitie mee in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de be groting 1958 van zijn departement. Politie en justitie zijn terzake voortdurend dili gent en Ln voorkomende gevallen pleegt krachtig te worden opgetreden. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting voor het Ministerie van Justitie 1958, deelt minis ter Samikalden mede. dat binnenkort een wetsontwerp tegemoet kan worden gezien, tot regeling van de Inzage van rapporten van de raden voor de kinderbescherming Dit ontwerp zal uitgaan van de gedachte dat de rapporten Ln beginsel teT Inzage van de betrokkenen en hun raadslieden zullen staan BUITENLAND De artsen, die president Elsenhower maandag aan een volledig medisch onder zoek, dat een dag duurde, onderwierpen, hebben verklaard, dat zijn toestand uit stekend ls. Na het onderzoek van een Jaar geleden waren er geen symptomen van angina pectoris of zwakte der hart spieren waargenomen Prof. Mlquel. een van de belangrijk ste Spaanse kernfysici, is maandagavond op 63-Jarige leeftijd ln Madrid overleden. Hij leverde ln 1921 een belangrijke bijdra ge voor de ontwikkeling van het kern onderzoek en heeft lnde V.S. gewerkt. In totaal 561 inwoners van Joego slavië hebben ln oktober asiel ln Oosten rijk gevraagd. In oktober 1956 bedroeg dit aantal 325. De Canadese politie heeft ln de kel der van een huls ln de voorstad van To ronto gisteren de lijken gevonden van drie meisjes van vier. drie en twee Jaar. Een vierde meisje (van zes maanden) gaf nog tekenen van leven. In zorgwekkend" toestand werd ze naar een ziekenhuis ver voerd. De politie onderwierp de ouders ln aanwezigheid van een priester aan een verhoor. Later werd de moeder ln staat van besehuldiging wegens moord gesteld Haar man is een vooraanstaande Cana dese rechtsgeleerde. Britse dansleraren hebben kritiek geoefend op Prinses Margaret, omdat de belangstelling voor conventionele dansen zou zijn afgenomen sinds bekend ls ge worden, dat de Prinses veel voelt voor „rook 'n' roll". De Indiase president. Rajendra Pra sad, heeft te Bombay het vijftiende we reldcongres van vegetariërs geopend met een toespraak waarin hij verklaarde dat het vegetarisme de sleutel vormt tot de .ontsnapping aan de waterstofbom" om dat het gebaseerd is op eerbied voor het leven ln al zijn vormen. Schouwburg. K. en O. Haagse Comedis „De tulnschuur". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal en foyer). Jubi leum-feestavond firma L. van Geelen. 8 u. Prediker: Documentaire films genezing door het geloof. 8 uur nam. Oegstgeest (Bndegeest)Ten toonstelling van patlentenvverk. 25.30 en 79.30 uur nam. WOENSDAG Breestraat 19: Ajrjos. Spr. dr. E. Diemer over principiële politiek. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Spr. K. C. van Oos sanen. „Gods passiespel in de woestijn". I uur nam. Schouwburg. K. en O. Haagse Comedle „De tudnsohuur". 8 uur nam. Prytaneum. K. en O.-cursus bloemen- schikken. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneelavond Selskyp „Fryslan". 7.45 uur nam. Stadszaal (foyer): Lezing Nico Jesse over „Vrouwen van Parijs". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond deel nemers 3 Ootober-optocht. 8 uur nam. Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Oegstgeest (Endegeest)Ten toonstelling van patientenwerk. 25.30 en 70.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentieorkest. Langebrug 63: BIJbeliezig M. de Jong van Kafcwijk-aan-Zee. 8 uur nam. Plantage 16: Spr. dr. J. J. M. Stieger „Eindigt het leven met de dood?" 8 uur nam. VRIJDAG Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting 2 en 8 uur nam. Breestraat 19: Jaarverg. A.R. Kiesver. IV. Spr. C. van den Heuvel. 8.15 uiur nam. Anatomisch Laboratorium; K. en O., cursus over het rassenvraagstuk. 8 uur Den Burcht (grote zaal): VPRO-bin- dingsavond. Ensemble Benny Vreden. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Viering 27-jarig bestaan CJMV „Het Centrum". 7.30 uur nam. Harmonie: Ledenvergadering Ned. Han delsreizigersver. Spr. Jac. Kool over so ciale wetgeving. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur. ZATERDAG Cantine HCW Zoetervvoudseweg 1 Feestavond Stichting Leidse Jeugdaotie. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Viering 27-jarig bestaan CJMV „Het Centrum". 7.30 uur "am. Gymnasium (Aula). Propaganda-avond Leidse Gymnasiasten bond USA. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Har- monlkapel „Trouw en Durf". 7.30 uur nam. Rapenburg 22: Lezing Hans Brands Buys over „Getai en muziek". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Jaar uitvoering Mondaccordeonorkestband „Crescendo". 7.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova's Getuigen .5.30 uur nam. Middelstegraoht 3: Bijeenkomsten te 10 uur voorm. en 5 uur nam. Sprekers J. en Ed. W. Pera. MAANDAG Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting 2 en 8 uur nam. Het Gulden Vlies; Vergadering van si garenwinkeliers. Spr. P. J. Dijk. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond Cabaretgez. „De Optimisten". 7.30 uur nam. Staten. In geval van een atoomoorlog zal een vijandelijke verdediging „vrijwel tot volkomen onmacht worden vermin derd" door een tegenaanval met behulp van een op talrijke plaatsen gereed ge maakte afvuurplaatsen waarvan „Pola- ns"-projectielen opstijgen. De bevel hebbers wordt op het hart gedrukt de zaken „ln hun goede perspectief" te zien. De „Polaris" kan van schepen, en naar men zegt ook van onder water va rende onderzeeboten, worden afgevuurd, en wordt tegen 1960 waarschijnlijk ope rationeel, hoewel deze en andere details over het wapen niet in het boven-aan- gehaalde memorandum vermeld zijn. 14-jarige dievegge ACHT FIETSEN EN EEN BROMFIETS Door de aanhouding van een 14-jarig meisje tc Ede. heeft de politie klaarheid gebracht in verscheidene rijwieldiefstal len. Het meisje bekende de laatste paar maanden acht fietsen en een bromfiets te hebben ontvreemd. Vrijwel alle rij wielen konden worden teruggevonden, daar het meisje de diefstallen niet pleeg de om ze te verkopen of op andere wijze te verhandelen. Wanneer ze ergens een onbeheerde fiets zag staan, die haar wel beviel kon ze blijkbaar de verleiding niet weer staan en nam ze de fiets mee. Het rij wiel, dat ze op dat ogenblik in haar be zit had. verstopte ze dan meestal ergens in het bos rond Ede en daardoor kon de politie op haar aanwijzing vrijwel alle fietsen terugvinden. Het meisje werd aangehouden toen ze in plaats van een fiets voor de afwisseling eens een brom fiets buitmaakte. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Aangenomen naar BnumablH F. van Zut- hem te Hollum op Ameland. Bedankt voor Goes C. L. Timmers te Simt Pancras voor Avereest W. de Graaf te Almkerk. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam H. C. van der Ent te Werkendam en D. Slagboom te 's- Gravenzande. Be jarnkt voor Aarl ander - veen-Nieuwkoop R. Kok te Veenendaal voor Midwolda (Old.) J. H. Garlier te Zutphen. Beroepen te Zaandam S. Wijnsma te Broek op Langendijk. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Rotterdam-Centrum G. Vegter te Groningen-Noord. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen. Bevallen: Repelaer van Driel—Mari- nus, zn„ Rotterdam: Tomson—Van Fo- reest, dr., Heiloo; Jongman—Van Kes- teren, zn„ Amsterdam: Kaars Sijpesteijn Brokkenhuis Schask. dr., Aerdenhout; Spuyt—Harmens, dr-, Coevorden; Kruijff —Van Holten, zn„ Amsterdam. Getrouwd: J. H. v. d. Stadt en N. Dil, Zaandam. Overleden: dr. D. J. Hulshoff Pol, m. 91 jr.. Den Haag: Th. J. Beijeri—Ver- waaijen, vr. 79 Jr., Renkum; E. Jalvingh Westerdijk, vr. 64 jr., Meppel; P. J. Muller, m. 89 jr., Amsterdam: J. L. van der Nieuwendijk, m. 52 jr., Rotterdam; P. Frankenberg, m. 65 jr., Den Haag; A. C. van Riel, m. 65 jr., Rotterdam; J. Pot Fzn., m- 76 jr., Schiedam; A. Tièche m. 80 jr., Bern. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogis V. d. Werfpark 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling van prenten van Paul Schui- tema. Geopend 's middags van 25 uur (t/m 7 december). Lakenhal. Van Gogh-tentoonstelling. Geopend iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur nar.„; 's zondags 14 uur nam. (bot 16 december). Donderdag 7,30 en 9,30 uuir nam. BIOSCOPEN Rex: „De grote kiaak". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7,15 en 9.15 uur. oZndag 2.30, 4,45, 7,15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Die letzte Brüoke". THanon: „De familie Trapp", alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Oorlog en vrede". 14 jaar. Da gelijks (ook zondag) 2.30 en 7.30 uur. Casino. „Are de triomphe". 18 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30. 4,45, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Klopjacht". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30. 4,45. 7 en 9.15 uur De avond en naohtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 16 november 8 uur waar genomen door; Apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171. telf. 20502. Apo theek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20106, en Apotheek Oegstgeest. WUhelminapark 8. tel. 26274. BU geen gehoor bl.) Uw huisarts of specialist bel op dokterstelefoon 2222<.. WEERRAPPORTEN O an hedenmorgen 7 uur) 3 ■s g i Helsinki nevel nw 1 -6 0 Stockholm mist wnw 4 -1 Oslo onbewolkt windstil -3 0 Kopenhagen geh. bew. ono 8 5 0 Aberdeen geh. bew. ozo 4 8 3 Londen geh. bew. no 4 9 2 Amsterdam geh. bew. no 6 9 0 issel geh. bew. no 3 9 0.4 Luxemburg geh. bew. no 4 7 0.4 Parijs mist windstil 3 0 Bordeaux mist wzw 1 -0 0 Grenoble geh. bew. no 1 6 0 Nice onbewolkt nnw 8 10 0 Berlijn Frankfort geh. bew. no 5 7 0.1 geh. bew. nno 2 9 0.4 München motregen n 2 6 13 Ziirlch motregen windstil 6 7 Genève nevel windstil 4 0 Locarno licht bew. ono 2 3 0 Wenen regen nnw 6 7 21 Innsbruck nevel windstil 6 15 Rome nevel windstil 7 0.2 Ajacclo onbewolkt O 2 7 0 Mallorca half bew n 2 7 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2