„Rossen hebben militair doel met spoetnik-experimenten voor ogen Maak auto's korter liet bespaarde geld uit aan onderwijs" en geef WEERBERICHT V) Brits geleerde twijfeltvooral aan zeer spoedige maantochtjes Geen natuurkunde-onderwijs in meer dan helft van Amerika "s middelbare scholen Wijziging van loterij wet op komst? 96ste jaargang DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 No. 29289 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand; t 0.59 per week Witte SingeJ 1, Lelden - Giro oo 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Zijn verstrekte gegevens juist? (Van onze Londense correspondent) De „Astronomer Royal", het hoofd van de Britse sterrenkundige dienst, dr. Richard van der Riet Woolley, is gisteren voor een beleefd heidsbezoek naar Moskou vertrokken. Hij zal zeker beleefd zijn tegen over zijn gastheren, maar hij heeft voor zijn vertrek te kennen gegeven, dat hij uiterst sceptisch staat tegenover al het gepraat over raket- tochten naar de maan. Dr. Woolley betwist niet. dat de maan op een goede dag zou kunnen worden bereikt, maar hij heeft niets gehoord om hem er van te overtuigen, dat die dag spoedig zal aanbreken. De kosten zijn onberekenbaar en er is niets dat ze rechtvaardigt, zowel wat betreft geld als mankracht. Ongelofelijke kosten niet verantwoord Wanneer men eenmaal op de maan is beland, zal er een lanceerinrichting moeten worden gebouwd voor de raket, welke de terugtocht naar de aarde moet maken. Hiervoor is een leger wetenschapsmensen en technici nodig. Het is onvermijdelijk, dat er in de eerste fases ontelbare ongelukken zul len gebeuren. In een lan, waar de normen der beschaving gelden, kan een dergelijk soort offer niet worden gerechtvaardigd. Slechts een totali taire staat kan koelbloedig een derge lijk project uitvoeren, ongeacht de kosten. Dr. Woolley verklaarde, dat hij alleen aan een maanexpeditie zal deelnemen, als hij boven de 65 is en er zeker van is zijn wetenschappelijke taak te hebben vervuld. Hij zou alleen mee willen gaan uit persoonlijke nieuwsgierigheid. Met een tiende van het bedrag, dat de Russen thans moeten uitgeven, zou hij de wetenschap op nuttiger wijze kunnen dienen. De stratosfeer kan vol gens hem namelijk beter van de aarde dan van de maan af worden waargeno men. Dr. Woolley zou daartoe een uiterst modern observatorium willen bouwen op het zuidelijk halfrond, dat open zou moeten staan voor astronomen uit allerlei landen. Juiste gegevens Zware regenval doet Po-water stijgen Tengevolge van het steeds stijgende water van de Po zijn reeds circa 5.000 mensen uit het nu volkomen geïsoleerde plaatsje Porto Tolle en drie hier dichtbij gelegen dorpen geëvacueerd. Vissersboten, plezierjachten, motorbo ten van de douane en twee hefschroef- vliegtuigen zijn bij het reddingswerk in- schakeld. De bewoners van de eilandjes in de monding van de rivier worden in boten naar veiliger oorden gebracht. Meer stroomopwaarts stijgt het water van de Po met meer dan circa drie cen timeter per uur. Het water in de rivier is in vier" dagen met meer dan drie meter gestegen! Er wordt nog meer regen verwacht. Meer dan 6.Ö00 ha. bouwland staan onder water. Men heeft de steden Milaan. Venetië, Modena, Mantua en Ferrara om hulp verzocht voor de versterking van de dijken. Onthullingen van Deense voormalige Komintern-agent Richard Jensen, de vroegere voorzit ter van de Deense stokers-vereniging, die voor de oorlog bijzonder agent van de Komintern in Denemarken was. heeft een boek uitgegeven, getiteld ..Noodlot in een draaikolk dat binnen en bui ten de communistische partij in Dene marken beroering heeft verwekt. Het officiële blad van de partij ..Land og Folk" heeft er een heftig protest tegen uitgebracht en noemde Jensen een be taalde sociaal-democratische agent. Jensen schrijft in ^ijn boek over het verleden van de huidige partijvoorzitter Aksel Larsen. over het mysterie van de verdwijning van de voormalige afge vaardigde Arne Munch-Petersen en over de financiële toestand van de partij. Advertentie Dr. Woolley zei in een onderhoud met het weekblad de „Sunday Dispatch", dat hij ook twijfelt aan de juistheid van de door de Russen over de spoetniks ver schafte gegevens. Volgens een vriend van Woolley, een Litause geleerde, die in de Sovjet-Unie heeft gewerkt, zijn de gepubliceerde bijzonderheden over ge wichten en afmetingen volkomen on juist. De spoetniks zjjn niet zo groot en zwaar als meegedeeld. Er is volgens dr. Woolley geen twijfel aan, dat de spoetniks een militair experiment vor men om de brandstof te beproeven, waarmee de Russen hun geleide pro jectielen willen vullen. In dit geval konden wij nauwelijks eerlijkheid van de Russen verwachten. Enorme propaganda Dr. Woolley is bezorgd over het enorme propaganda-effect van de spoet niks Het lijkt er op, of het publiek de Britse geleerden als onbenulligen gaat beschouwen. Dr. Woolley zei, dat de Britse wetenschap, wanneer zij over de zelfde hulpbronnen zou hebben beschikt als de Russen, eveneens een kunstmaan zou hebben kunnen lanceren Het is eerder een technische dan een weten schappelijke prestatie Rusland en Amerika bezitten kenne lijk voordelen wat betreft terremmoge- lijkheden voor het lanceren van kunst manen. Dat is de reden, waarom wij dit deel van het werk voor het interna tionale geofysische jaar aan Amerika overlieten. De Engelsen concentreerden zich op projecten, zoals de Trans-Ant- Arctische expeditie. Dr. Woolley verklaarde nog, dat hij, als hjj in Rusland is, zjjn kritiek voor zich zal houden, maar aangezien de Russen zeker munt willen slaan uit zijn aanwezigheid, zal dr. Woolley geen geheim maken van het feit, dat de Britse wetenschap vooraanstaat in de wereld Slot op peg. 2 Advertentie In de loop van vandaag zal ver- zodat een aanvang zal kunnen wor- Deltaplan. De foto geeft een beeld troedelijk de dijk om de bouwput den gemaakt met de bouw van de van het gat in de Ringdijk, dat men in het Haringvliet worden gesloten I sluiswerken in het kader van het vandaag hoopt te kunnen sluiten. Noodkreet van Adlai Stevenson Over 14 dagen debat Ned. Nieuw-Guinea? De politieke commissie van de V.N. heeft gisteren besloten, het debat over de kwestie Ncd. Nieuw-Guinea te behandelen onmiddellijk na de bespreking van het Koreaanse vraagstuk. De politieke commissie nam ook het besluit, de zaak van het Franse bestuur over Algerije te behandelen na beëindiging van de kwestie-Ned. Nieuw-Guinea. Uit gezaghebbende Nederlandse bron in New York wordt vernomen, dat men het debat over Nieuw-Guinea pas over 14 dagen verwacht. Men vermoedt, dat de algemene vergadering eerst het verslag van de politieke commissie over de ontwapening zal bespreken en daarna een debat zal houden over de toekomst van de V.N.-troepen aan de grens tussen Israël en Egypte. Deze debatten zullen bij elkaar wel tot eind volgende week duren. Gewoonlijk vergaderen de algemene vergadering en de politieke commissie niet gelijktijdig, zodat de politieke commissie zou moeten wachten. De Nederlandse delegatie i. echter gereed om elk ogenblik aan een debat over Nieuw-Guinea deel te nemen, Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen. Lagere tempera turen. Matige tot zwakke oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 NOVEMBER Zon op: 7.58 uur; onder 16.54 uur. Maan op: 22.40 uur; onder: 12.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.36 en 18.57 u- Laagwater te 2.17 en 14.16 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Volgens welingelichte politieke kringen in Washington zou de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, aan Adlai Stevenson, de versla gen Democratische kandidaat voor het presidentschap, op 25 oktober j.I. hebben gevraagd als vertegenwoordiger van de democratische oppositie in de huidige regering de functie van raadgever op het gebied van de buitenlandse politiek op zich te willen nemen. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, verklaarde dat hij niets af wist van een dergelijk voorstel. Desgevraagd antwoordde Stevenson zelf dat hjj „geen commentaar" had. Cf/in/inc/iii I dat Amerika het hoofd kan bieden aan Otcvcnson (IClVlS&lll jde Russische concurrentie. van minister Dulles? Adlai Stevenson verklaarde zondag avond in een televisie-uitzending te Cambridge in de staat Massachusetts, dat de militaire en buitenlandse politiek en de maatschappelijke ontwikkeling van de V.S. herzien moeten worden, op- Reorganisatie van het militaire appa raat wordt steeds noodzakelijker en is een „geweldige onderneming", waaraan tot dusver weinig is gedaan. Naar aanleiding van de Russische vooruitgang op het gebied van onder wijs en wetenschap zei hjj: ,,Wjj kun nen beter de staartvinnen van onze grote auto's afhalen en het geld voor het onderwijs besteden. Men heeft mij verteld, dat wij in meer dan de helft van de middelbare scholen in ons land geen natuurkunde onderwijzen, omdat wjj de leraren niet hebben". De Noordatlantische Verdragsorga nisatie moet nieuw leven worden in geblazen, aldus Stevenson. Op diplomatiek gebied moeten de V.S. „enige der starheden van het verleden verzachten en traditionele formules loslaten, indien wij doeltref fende stappen in de richting van de vrede willen doen nu de roden ons in de rakettenwedloop voor zijn". Maximumsnelheid beperkt ongelukken in W.-Duitsland Het Westduitse. te Wiesbaden geves tigde Bureau voor de Statistiek heeft medegedeeld, dat het aantal verkeerson gevallen in september jJ. 26.4 procent lager was dan in september 1957. Het verklaart, dat het uit alle Westduitse deelstaten mededelingen heeft ontvan gen. waaruit blijkt dat deze sterke da ling een gevolg is van de met ingang van 1 september j.I. in de Westduitse Bondsrepubliek ingevoerde maximum snelheid. Ter gelegenheid van Sint Maarten, trokken maandag tegen de avond in Zaandam honderden kinderen er opuit met een zak voor de koek en een lampion. Huis aan huis zongen zij hun liedjes en namen de goede gaven in ontvangst. De aanloop van kinderen was zo groot, dat een tafehouder in een halfuur door zijn voorraad van 2-iO taaipoppen heen was. De foto geeft een beeld van de Zaanse jeugd tijdens haar tocht1 langs de huizen. Nieuw plan voor de Rijksweg no. 1 Kruispunten vervallen Rijksweg nr. 1. welke de verbinding vormt tussen de hoofdstad via het Gooi met het oosten van ons land, heeft een aantal gevaarlijke kruispun ten. Het laten vervallen van deze kruis punten is het voornaamste doel van het nieuwe plan van Rijkswaterstaat, dat thans is toegezonden aan de Gooi- se gemeentebesturen om rapport. Het plan behelst een omlegging van Rijks weg nr. 1 even voor Naarden naar het Bos van Bredius, door het landgoed en de laaggelegen weilanden naar de Gooise Boer, waar hjj via een viaduct «•eer op het huidige tracé naar Baarn en verder gaat. De huidige weg wordt wat dat gedeel te daar betreft dan een secundaire weg waardoor de kruispunten naar men ver wacht. veel van hun belangrijkheid zul len verliezen, doch deze weg zal door de dichte bevolktheid van de forensenstreek het Gooi geen stille weg worden. Een ander plan „om de zuid" in de richting Bussum en Hilversum heeft vooral de instemming van de Kamer van Koophandel van Gooiland, mede om voor Hilversum een betere verbinding te verkrijgen met Rijksweg 1. heeft wei nig kans. Rijkswaterstaat is thans druk bezig met een omlegging van Rijksweg nr. 1 van Muiden naar Muiderberg, een om legging welke noodzakelijk is omdat het huidige traject verzakt en door de werking van de grond niet goed te krjjgen is. Dit miljoenenplan zal bin nen enige weken gereed zijn. Bij Mui derberg is een viaduct gebouwd, dat in de toekomst aansluiting geeft met de snelweg van Zwolle-Kampen en het dan drooggelegde IJsselmeer naar de hoofdstad. Minister voorstander krachtig beleid In de Memorie van Antwoord aan de Tvveede Kamer over de begroting van het ministerie van Justitie voor 1958, deelt de minister van Justitie mede, dat zich op loterijgebied een ontwikkeling heeft voorgedaan, welke de minister aan leiding heeft gegeven zich nader te beraden omtrent de vraag wat van over heidswege op dit gebied dient te geschieden. De gehele materie, vvaartoe ook de „puzzel-rage" behoort, vraagt thans een hernieuwde behandeling en een uitdruk kelijke regeringsbeslissing. De minister acht zeker grond voor verontrusting aan wezig. De exploitatie van de speelzucht heeft hier te lande inderdaad, door de nieuw opgekomen vormen, een grote omvang aangenomen. Een justitieel optreden tegen de aan- leggers van prijsvragen van het type „Put of pot". ..Kijk u rijk" e.d. levert veelal juridische moeilijkheden op, daar op grond van de geldende Loterijwet alleen dan een veroordeling mogelijk is. indien het openbaar ministerie slaagt in het bewijs, dat de deelnemers geen overwegende invloed op de kansbepaling kunnen uitoefenen. Het verloop van en kele bij wijze van „testcases" ingestelde strafvervolgingen tegen directeuren van dagbladondernemingen is, van het standpunt der vervolging bezien, tot dusverre niet bemoedigend geweest. On der deze omstandigheden kon bezwaar lijk tot het toepassen van dwangmidde len (inbeslagneming) worden overge gaan. Dit laatste geldt ook voor de „voetbaltoto" van de KNVB en de z.g. „Caritaspool". In de daarop betrekking hebbende strafzaken is namelijk tot nu toe evenmin een veroordeling uitgespro ken. Intussen bestaat grond voor de ver- Avachting, dat op korte termijn een be slissing van de Hoge Raad omtrent die beide zaken zal kunnen worden verkre gen. Uit het vorenstaande volgt reeds, dat de situatie op het gebied van de voet balpools. prijsvragen en loterijen ook naar het oordeel van de minister de ernstige aandacht van het Kabinet ver dient. Hoewel op dit ogenblik, nu nog verschillende principiële strafzaken bij de rechter aanhangig zijn. niet geheel is te overzien hoever men met de bepalin gen van de bestaande Loterjjwet kan komen, zyn er toch wel aanwijzingen, dat de geldende wet geen volkomen toe reikende grondslag biedt voor een aan de tegenwoordige omstandigheden aan gepast beleid. De minister ziet hier derhalve voor de regering inderdaad een taak. De minister Avjjst er tenslotte op dat, voorzover het tAvijfelachtig is of de deelnemers aan prijsvragen, als in het voorlopig verslag bedoeld, een overwegende invloed op de kansbepa ling kunnen uitoefenen, die twijfel in het strafgeding ten gunste van de verdachte (n) strekt. Dit is nu juist een van de grote moeilijkheden waar op men by het instellen van vervol gingen stuit. De minister is een voorstander van een krachtig beleid. Doch ook. en juist, een krachtig beleid dient op de wet ge baseerd te zijn. De behoefte aan zulk een beleid kan dan ook, zoals vanzelf spreekt, nimmer vrijheid geven tot toe passing van dwangmiddelen op ontbre kende of ondeugdelijke wettelijke grond slag. Oudste Haagse 101» jaar De oudste inwoonster van Den Haag. en op een na oudste inwoonster van Nederland, mevrouw J. J. de Calonne Meistor, Laan van Meerdervoort 340, is gisteren 108 jaar geworden. De hele dag heeft men er feest gevierd, en de \'ele vrienden van mevrouw De Calonne heb ben haar hun gelukAvensen aangeboden. De echtgenote van de burgemeester, mevrouw Kolfschoten Ferwerda heeft de 108-jarige bezocht en haar bloemen en bonbons aangeboden. Nederlander in arrest ens belediging ubliek Indonesië Weg Rep De politie van Bandoeng heeft de Nederlander \V. H. Vogelzang aange houden op de beschuldiging van het bezigen van voor de Republiek Indo nesië beledigende uitlatingen- Volgens de commissaris van politie Amir Datoek zou de heer Vogelzang hebben gezegd, toen jongelieden bezig waren zyn auto te beschilderen met de leuze „Bevrijd West-Irian": „Ik heb nog nooit zo'n apenland gezien als Indonesië". Het ztu wat anders zjjn geweest, aldus de commissaris, als Vogelzang zjjn opmerkingen rechts- streeks tot de jeugdige schilders had gericht- „Ook wij verbieden hen zulke dingen te doen". Het incident had zich voorgedaan, toen de heer Vogelzang, die employe is van „Internatio", een receptie van de Escomptobank in Bandoeng bijwoonde, welke ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Escompto werd gehou den.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1