Gomoelka's lente slechts voorbode van nieuwe communistische winter? Een nogal vage gedragslijn van geven en nemen LEER DE TIEN GEBODEN HOUDEN 8e laargang No. 45 Zaterdag 9 november 1957 Belangrijkste vraag voor Polen (V) (Van onze reisredacteur) Warschau, oktober. „Polen is totaal ver an derd. Er is nauwelijks iets veranderd. Gomoelka is geen communist meer. Hij is nog steeds verwoed communist.De geheime politie is opgeheven.Integendeel,zij is zeer actief. De kerk is thans vrij.Nee, de kerk blijft ge kluisterd. De persvrijheid groeit.„Po Prostu" is verboden.- Op zoek of er in het Polen van Gomoelka iets wézenlijks is veranderd, blader ik mijn notities door en licht er zonder moeite de tegenstrijdigste uitspraken van Polen en buitenlanders uit. Voeg bij die tegenstrijdigheden de onbegrensde massa van oncontroleerbare geruchten, die door War schau zoemen, bedenkt dat achter verklaringen van voor- en tegenstanders steeds bijgedachten of tactische beweegredenen schuilen, en het besef daagt, dat men alleen met „het oor te luisteren leggen" in Polen geen stap verder komt. Want slechts de vraag of men optimist of pessimist is, goedgelovige of scepticus, beslist dan of men juichend of weeklagend naar huis terugkeert. Nut tiger is de stapel oncontroleerbaar materiaal, per soonlijke uitleg en alles wat naar wensdromen zweemt, van de schrijftafel te vegen en op een be perkt aantal concrete punten te toetsen, in hoe verre Gomoelka's democratisering werkelijk vaste voet heeft gekregen. Waarbij men dan al ras opmerkt, dat de „Poolse weg naar het socialisme", zoals Gomoelka zijn beleid definieert, allerminst een vastomlijnde politiek is, die etappegewijs naar een duidelijk doel voert, maar veeleer een nogal vage gedragslijn van geven en nemen, die zich voortdurend aanpast aan de binnen- en buiten landse situatie. VOLGENS de persberichten stond deze zomer op de poststempels in de staat Ottawa (Canada) te lezen: ..Leer de Tien Geboden houden". De ontvangers van brieven zullen in elk geval de eerste keer wel even vreemd opgekeken hebben, toen ze dat op de enveloppe za gen staan. Wat zou in de brief, die ze open gingen maken, wel staan? Ook door middel van brieven kunnen de Tien Gebo den. althans die van „de tweede tafel der wet", vreeslijk over treden worden, bijv. door op standige brieven van kinderen aan hun ouders «Eert uw vader en uw moeder), door scherpe en venijnige brieven, waarmee men de ziel van de ander wondt «Gij zult niet doden), door brieven WOORD VAN BEZINNING eerstdaags met zulke stempel® voor de dag zou komen? Zou misschien een of ander Kamer lid zich terstond met schrifte lijke vragen tot Minister Algera wenden, in de trant van: „Is het de Minister bekend, dat en „Acht de Minister het juist dat. Deze overpeinzingen werden echter wreed verstoord, toen we in bovengenoemd persbericht verder lazen, dat dit poststempel men er misschien aandacht aan. maar dan raakt men er aan ge wend. Ongelovige voorbijgangers halen hun schouders op en glimlachen er over. En gelovi gen zijn daarover bedroefd. Het. houden der geboden valt In de Protestantse geloofsleer onder het „hoofdstuk der dank baarheid". Men moet eerst van de liefde Gods weten, voordat men aan de geboden toekomt. En die liefde Gods leert men niet kennen door middel van een poststempel, maar door Zijn openbaring in Jezus Christus, waarvan de bijbel getuigenis af legt. Het is niet zonder reden, dat de Wet der tien geboden het opschrift draagt: „Ik ben de Heer. uw God, die u uit het land Egypte, uit het diensthuis, aan een vriend of vriendin in een driehoeksverhouding «Gij zult niet echtbreken), door chantagebrieven (Gij zult niet stelen». d<x>r anonieme laster- briefjes «Gij zult geen valse ge tuigenis spreken tegen uw naas te» enz. Het geschreven woord richt meestal nog meer onheil aan dan het gesproken. Men vraagt zich bij het lezen van dit persbericht af. wat de bedoeling van de posterijen in Canada met dit poststempel is geweest. Ook ginds zullen de posterijen wel een staatsbedrijf zijn. Is de overheid zó bezorgd voor het geestelijke en morele leven van het volk dat zij alle schrijvers en lezers van brie ven aan Gods Wet wil herinne ren? Verwacht zij, dat zij op deze manier het morele peil op kan voeren? En verdient dit Ca nadese voorbeeld ook navolging in andere landen? Wat zou er gebeuren, als onze PTT ook op verzoek en ook op kosten van de bioscoopeigenaars in Ottawa was aangebracht. In die stad werd namelijk de Amerikaanse film: „De Tien Geboden" ver toond. De bioscoopeigenaars hadden gewild, dat op de post stempels zou staan: „Zie en hoor de Tien Geboden". Maar met deze aperte vermening van gods dienst en zaken doen konden de posterijen niet akkoord gaan en daarom hadden zij het opschrift veranderd in „Leer de Tien Ge boden houden." Persoonlijk hoop ik, dat onze PTT het voorbeeld van Canada niet navolgt. Zeker, het houden der geboden is ook voor ons volk van het hoogste belang, maar van propaganda door middel van leuzen en opschriften verwach ten wij niet veel succes. We le zen zulke opschriften wel vaker op stations en op openbare ge bouwen en verder in het stads beeld. De eerste dag schenkt geleid heb". Het i6 de God der verlossing, die ons vraagt naar Zijn wil te leven. Degenen, die Gods bevrijdende liefde hebben leren kennen, wil len zich zelf en anderen in her innering brengen, dat in Gods geboden de richtlijnen voor ons leven gegeven zijn. Maar zij her inneren elkander daaraan niet door een stempel op de brief, maar door de inhoud van de brief. Zij willen zelf „leesbare brieven van Christus zijn". Voordat ze hun pen ter hand nemen om te schrijven aan hun ouders, hun „vriend" of „vrien din", voordat zij hun ergernis de vrije loop laten en voordat ze een anoniem briefje op de bus doen, mogen zij aan de geboden Gods denken en vragen: -pun door 't geloof in Christus éch ten, om die te doen uit dank baarheid". D. J. Vossers, Herv. Pred. te Leiden. harde kern van door de wol geverfde communisten te vormen? Laat men het door te veel dressuur aan het stei geren geslagen paard slechts een tijd lang de vrije teugel om het straks weer, op de totalitaire stang te rijden? Daar ligt in feite de kernvraag. Zijn de Poolse communisten, onder de dwang der omstandigheden wijs ge worden, werkelijk bereid een andere, sociaal-democratische weg in te slaan onder dubbel voorbehoud. Ik ben voors hands bereid te geloven, dat Gomoelka en zijn overigens niet zo talrijke over tuigde aanhangers in de leiding, die in 1948 wegens „bourgeoisie en nationalis tische afwijkingen" uit de partij en later in de gevangenis werden gesme ten, Inderdaad tot liberaler en patriot- tischer inzichten zijn geraakt. Maar belangrijker nog: het is zeker mogelijk dat de dwang der omstandigheden in of doen zij om louter tactische redenen sulks slechts tijdelijk voor- komenf Onder voorbehoud Beide visies zijn met sterke argu menten en praktische voorbeelden te verdedigen. De toekomst en mogelijk de verkiezing van het nieuwe centrale comité in december, waarbij Gomoelka naar men zegt zal proberen de partijleiding te zuiveren van „ezels, schurken en Stalinisten", kan slechts uitwijzen welke de juiste is. Persoonlijk neig ik naar de theorie der tactische beweegredenen. Echter Culturele liberalisatie: interesse voor het aanplakbiljet van een Amerikaanse musical. Want Daj Buzi Katebetekent „Kiss me Kate" en de Poolse jeugd heeft voor die activiteit dezelfde leven dige belangstelling als elders. Polen blijvend sterker zal blijken dan de totalitaire neigingen van d i e Poolse communisten, die ze uit tacti sche overwegingen tijdelijk op de vlie ring van hun pompeuze partijgebouw hebben geborgen. De Poolse leiders Gomoelka, Cyrankiewicz en Ochab, met hun militaire commandanten op een luchtmachtshow. Het ziet er alle maal een beetje dreigend uit, maar onze reisredacteur kon zonder perskaart op het terrein komen en zonder enige moeilijkheden de hoge mannen van luttele meters afstand fotograferen. Dwang der omstandigheden kan sterker zijn dan de tactische manoeuvres der partij Uit dat oogpunt gezien valt niet te ontkennen dat na de periode van het „geven" Gomoelka's regime weer in zekere mate aan het „nemen" is geslagen. De aanvankelijk voor het communistisch land ongekende grote persvrijheid is gekortwiekt door het verschijningsverbod dat „Po Prostu" in de bus kreeg, het blad van jonge intellectuelen en studenten, dat Gomoelka's regering mee in het zadel hielp, maar haar sindsdien de kritiek niet gespaard heeft. Waar het ook in andere volksdemocratieën juist die jonge intellectuelen, met name de schrij vers, zijn die het verst met hun hervormingsijver hebben willen en kunnen gaan het verzet krijgt zijn beste kansen binnen de partij moet men concluderen, dat Gomoelka op z'n zachtst gezegd de uiterste geleidelijkheid wil betrachten. Openlijke kritiek in de pers, die aan de grondbeginselen van het Marxisme tornt, wordt zeker niet toegestaan. Daar staat nochtans een regelmatige uitwis seling van Poolse en Westelijke journalisten tegenover. Ik sprak zelfs een Poolse collega, die een maand bij de „Manchester Guardian" ging werken. Nog reden tot zorg Ook op het gebied van de aanvanke lijk sterk verbeterde rechtszekerheid bestaat weer reden tot bezorgdheid'. De U.B. (geheime staatspolitie) is als zelf standig orgaan afgeschaft en vele dui zenden van haar agenten en verklik kers zijn de laan uitgestuurd. Maar hoewel de U.B. niet meer eigenmachtig mens doet verdwijnen, blijft zij ijve rig inlichtingen verzamelen en is vooral actief in Krakau, de „hoofdstad van het Poolse katholicisme". Een rechter uit een van Polens hoogste ge rechtshoven, wiens openhartige en felle kritiek op de communistische rechtsbedeling weer een gunstig teken was. zei mij, dat die activiteit bij vele Polen de beduchtheid wekt. dat het geen men vandaag gerust mag zeggen, morgen wel eens kwade gevolgen zou kunnen hebben. Dat er tegen een aan tal voormalige U.B.-leiders, waaronder de beruchte Roznanski, een proces we gens wreedheden wordt gevoerd, is een plus-punt. Dat het achter gesloten deuren geschiedt, is weer minder op wekkend. Vage bevoegdheid De democratisering blijft ook hape ren op het stuk van de met veel ophef aangekondigde „Arbeidsraden", die de democratie in de bedrijven zou moeten garanderen. Zij hadden de mogelijk heid tot decentraliserende invloed op de staatsalmacht in economische en politieke zin, maar maken een ont moedigde indruk, omdat zij geen grote verbeteringen in de levensomstandig heden der arbeiders hebben kunnen afdwingen en omdat hun bevoegdhe den uiterst vaag blijven. Een wezenlijke uiterst belangrijke stap vooruit is daarentegen de afschaffing van het dodelijke wapen der politieke boycot op de arbeidsmarkt. Ook in top-functies geven bekwaam heden nu de doorslag boven partij-lid maatschap. Het feit valt niet weg te cijferen, dat men een Poolse wing- commander met een borst vol Britse onderscheidingen na negen jaar poli tieke gevangenschap weer in de Poolse luchtmacht opneemt en hem zelfs in staat stelt een film te maken over het aandeel der Poolse piloten in de slag om Engeland. Scherpe toetssteen Een scherpe toetssteen van de Pool se democratisering ligt in de betrek kingen tussen kerk en staat. c.q. partij. Hoewel zelfs in de Stalinistische perio de de partij nooit heeft kunnen ver hinderen, dat 12 miljoen Polen, waar onder vele van haar eigen leden, de zondagsmis bijwoonden, heeft de r.-k. kerk aan scherpe vervolging bloot ge staan, zowel onder het primaatschap van kardinaal Hlond. die iedere samen werking met de communistische rege ring afwees, aangezien hij ervan over tuigd was, dat het Westen het rode regime in Polen van de kaart zou vegen, als onder dat van kardinaal Wyszsynski. die met de regering- Bierut pacteerde, maar nochtans zijn vrijheid verloor. Thans bestaat for meel volledige godsdienstvrijheid, maar hoewel Gomoelka en Wyszsynki het persoonlijk met elkaar lijken te kun nen vinden, bestaat tussen kerk en partij op z'n best een gewapende vrede. De kerk heeft haar beloftes loyaal ver vuld. de staat is echter achter geble ven. volledig hetzelfde te doen bijvoor beeld ten aanzien van de toelating van godsdienstonderwijs op alle scholen, waar de meerderheid van de ouders zulks wenste. Kan men dit nog op praktische moeilijkheden terugbrengen, veel groter achterdocht heerst bij de Poolse katholieken over de stille steun, die de „katholieke" Pax-beweging van Boleslaw Piasecki nog van regerings wege krijgt. Piasecki, een voormalige fascist, poogt al sinds jaren via zijn Pax-be weging voornamelijk ten voordele van zijn eigen portemonnaie onder het nogal versleten motto, dat Christus ook communist was, de katholieke kerk met het communistisch regime gelijk te schakelen, zoals dat in Tsjecho- Slowakije trouwens aardig gelukt Is. Deze gewetenloze opportunist houdt zich thans vrij koest, maar de vjjf of zes lucratieve ondernemingen, die Pax* activiteiten financieren, zijn hem nog niet ontnomen. Houdt men hem voor later in reserve? De kernvroog Aan deze lijst van twijfelpunten kan men andere zonder tal toevoegen. Wordt de formele vrijheid van reizen naar het buitenland werkelijk geremd door deviezenschaarste of wordt die slechts als voorwendsel gebruikt? Is de ontbinding van de communistische jeugdbeweging en het plan om het reeds met 100.000 gedaalde ledental van de partij van 1.300.000 tot 500.000 terug te brengen, iets anders dan een poging om de rijen te sluiten en een Voor deze Poolse zusters heeft het regime-Gomoelka het gods dienstonderwijs veel gemakkelijker gemaakt. Zal het zo blijven?

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7