Leiden: „wij zijn dankbaar voor uw werkkracht" FILMS VAM DEZE WEEK: Minister Suurliof f maandag in Leiden Oegstgeest: en wij trots op uw belangrijke figuur" Opent nieuwe Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling 96ste jaargang Zaterdag 9 november 1957 Tweede blad no. 292S7 Veertig jaar J. W. Henny bij L.D. Honderden boden gisteren op receptie felicitaties aan Groot, ja wel zeer bijzonder groot, was de belangstelling welke zich gisteren in de middaguren in „De Beukenhof" te Oegstgeest concen treerde rond de figuur van onze directeur, de heer J. W. Henny, die deze dag het feit herdacht, dat hij voor 40 jaar zijn veelomvattende werkkring bij het Leidsch Dagblad aanvaardde. In de onder een rijke bloemenschat bedolven zalen van deze Taveerne hebben drie tot vier honderd belangstellenden hun oprechte waardering en hulde uitge sproken voor de persoon en het werk van de jubilaris. Was Leiden bij monde van burgemeester Van Kinschot dankbaar voor de „Leidse" werkkracht van de heer Henny, Oegstgeest daarentegen was bij monde van burgemeester Du Boeuff „trots op het feit, dat zulk een vooraanstaande figuur in de wereld van het Nederlandse dagblad wezen in deze gemeente woont". veel bekende gezichten te ontmoeten, deelde eveneens in ruimte mate zijn echtgenote, mevr. M. E. Henny-Van Schaardenburg. Eerst tegen zes uur luwde de belangstelling, een tydstip waarop de heer en mevr. Henny ruimte werd gelaten om even terug te zien op de fraaie bloemenpracht, de schat van geschenken en de stapels telegrammen en brieven, welke waren ontvangen. Een balans van veel dank en waardering kon worden opge maakt Bridgeclub VOG Uitslag viertallencompetitie. Hoofdklasse: team Smit wint van team v. d. Staay met 39 punten; team Mekel wint van team Schalks met 6 pnt; team Raar wint van team Jansen met 6 pnt; team Oudshoorn gelijk met team Epskamp. Eerste klas: team Uphof wint van team Caro met 22 pnt; team Otto wint van team Versteeg met 17 pnt; team v. Weizen wint van team Raar met 12 pnt; team Planje wint van team Nieuwland met 7 pnt. Tweede klas: team v. d. Burg wint van team Jasper met 27 pnt; team Kruizinga wint van team Kooiker met 11 pnt; team Miggels wint van team Broekhuis met 6 pnt; team Den Daas gelijk met team Proper. Klopjacht Spannende avonturen Lido Een groepje gangsters over valt een trein. Vier doden blijven op de plaats van de misdaad achter, terwijl de bende er met een grote som gelds vandoor gaat. Het politie-apparaat komt meteen in werking. Vermoedens genoeg, bijna zekerheid maar geen be wijzen. De leider van het groepje mis dadigers tracht de justitie zand in de ogen te strooien door zich vrijwillig te melden als de pleger van een bankover val elders vrijwel op hetzelfde tijdstip. Terwyl zijn moeder zijn misdadige be langen behartigt verdwijnt de man voor enkele jaren achter de tralies, onkundig van het feit, dat een celgenoot van hem een politieman is, die erachter moet komen, waar het geld gebleven is en wie achter de schermen aan de touwtjes trekt. Deze politiespion weet het ver trouwen van de gangster te winnen is bij hem als deze weet uit te breken'en kan als lid van de bende ervoor zorg dragen, dat het recht zijn normale loop heeft. Doch eer het zover is beleeft de toeschouwer menig spannend ogenblik in deze avonturenfilm volgens een overbe kend patrooh, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door James Cagney, Vir ginia Mayo en Edmond O'Brien. „Are de Triomphe" Drie topspelers en een intelligente intrige Casino Deze film, welke reeds eer der met groot succes in onze stad draai de, ontleent haar kwaliteiten aan twee factoren: de rolbezetting met topsterren als Ingrid Bergman, Charles Boyer en Charles Laughton en daarnaast de in telligente intrige, ontleend aan het ge- lijknameige baek van Erich Maria Re marque. Twee motieven spelen dooreen, dat van het meisje, dat voor de keuze gesteld wordt tussen liefde en luxe en dat van de vluchteling, die plotseling in Parijs de Duitse schavuit ontmoet, die Doch niet alleen uit de kring van de burgerlijke gemeente kwam deze waar dering, ook het zaken- en bedrijfsleven, de dagbladwereld, afgevaardigden van tal van verenigingen en vrienden van de jubilaris getuigden van hun groot res pect voor de werkkracht en het elan van de heer Henny. Een waardering, welke in vele gevallen ook een tastbare vorm aannam. Onder de velen, die deze middag de felicitatieregisters tekenden, waren o.m. de burgemeester van Leiden en diens I echtgenote, de wethouders J. C. van Schaik en D. van der Kwaak, de voor zitter van de Nederlandse Dagblad Pers, de heer W. van Norden, in wiens ge zelschap zich ook de heren mr. W. G. J. Veenhoven en F. Baas bevonden, de voorzitter en secretaris van de K.N.D.P., resp. de heren C. Dosker en mr. L. Crijns, het bestuur en vele leden van de Grote Provinciale Dagbladpers (G.P.D.), mr. C. de Kempenaer van de N.V. Uitg. My. „Arnhem", van welke N.V. de heer Henny president-commissaris is, de cmdt van de Sociaal Medische Dienst der Kon. Marine, luit. ter zee 1ste kl. Margadant, tal van directeuren van dag-1 bladen, dr. W. van Zijll, directeur van het Ned. Olympisch Comité, de heren H. de Wilde, M. B. de Jong en A. v. d. Pompe namens K. en O., ir. A. van Driel en mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt namens de Leidse Vereniging van In dustriëlen, de laatste tevens in zijn kwa liteit van voorzitter van de 3 October- vereeniging, mr. H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, een deputatie van de Federatie van Boek drukkerspatroons in Nederland, van United Press en het Centraal Soc. Werkgeversverbond in Nederland. Voorts merkten wij in deze schier ononderbroken rij van receptiegangers op het bestuur van de Kweekschool voor Zeevaart, dat de heer Henny bij monde van prof. dr. T. H. Milo verraste met een biografie van Admiraal de Ruyter, de heer J. C. J. Lambermont, voorzitter van de Leidse Middenstandscentrale en de afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond, de heren dr. E. Diemer, F. Diemer en Groenewegen van het Rotterdammerconcern, mr. dr. W. Hugenholtz. voorzitter van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming, de heren C. M. van Hamersveld en L. C. J. Roozen, resp. directeur en hoofdredacteur van de Leidse Courant, de heer J. Dreeuws, commissaris van Politie, de heer S. W. Hagedoorn, cmdt van de Brandweer en hoofd van de B.B., de heren A. Zwart en J. H. van der Kloot namens de afde ling Leiden van de Kon. Ned. Midden- standsbond, een vertegenwoordiging van de L.M.H.C. en de Kegelclub Palma, het bestuur van de Sociëteit Amicitia, de I heren G. J. Prevo en S. J. Koopmans van A.S.C., afgevaardigden van de Har- I moniekapel Werkmans Wilskracht, de directie van de A.N.W.B., dr. G. P. H. Locher en dr. K. J. Brouwer, zendings- direetoren, adj. A. Koerten van de Rijks politie, de heer C. Stafleu van de Ned. Organisatie van Tijdschriften Uitgevers, Burgemeester H. L. du Boeuff (links): „Oegstgeest is trots op 11". (Fcrto L.D./V»an Vldet) de heer C. Brilman, directeur van de Leidse Ambachtsschool, mr. F. Ligten- berg, kantonrechter, een afvaardiging van de Mij. voor Toonkunst, de heer R. J. Meijer, oud-commissaris van Politie en voorts velen met wie de jubilaris reeds lang hartelijke contacten onder houdt. In deze vrijwel drie uren niet onder broken felicitatiestroom, waarbij het de jubilaris steeds weer goed deed zo Felicitatie vanuit zee f Onder de stapels telegrammen, f i welke onze jubilerende directeur, de f f heer J. W. Henny, deze dag ontving, i a was ook een telegrafische geluk- a i wens vanuit zee. De bemanning J J van de Katwykse motorlogger „De J Arend", die dit jaar de door ons f Blad uitgeloofde wisselplaquette f verwierf door als eerste Katwijkse t logger nieuwe haring aan te voeren i t en thans onder de Engelse wal vist, i f zond het volgende telegram: na- f a mens de opvarenden van motorlog- a a ger „De Arend" hartelijk gefellci- teerd, w.g. v. d. Bent, schipper. hèm gemarteld en zijn verloofde ver moord heeft. Deze film heeft dus, met zo'n „plot" en zulke spelers, letterlijk alles mee en het is dus niet te verwon deren, dat er thans in onze stad een re prise gaat. Het merkwaardige is. dat het tempo ook al „gebeurt" er meer dan genoeg eerder langzaam dan snel ge noemd kan worden en dat er deson danks (of juist daardóór?) meermalen een adembenemende spanning wordt opgeroepen. De grote kraak Droom van misdadiger Rex De titel van deze film laat over de inhoud niet veel te raden over. Het is een ruwe, maar toch soms ont roerende schets van mensen, die wande len langs de zelfkant van het leven. In tens geboeid ziet de liefhefbber van deze avonturenverhalen de plannen ontstaan, de voorbereidingen treffen en de han delingen verrichten, die moeten leiden tot de realisering van de droom van de misdadiger: de grote kraak: Rory Cal houn en Mary Costa spelen de hoofd figuren m deze weinig originele, maar voor velen steeds weer aantrekkelijke en ongetwijfeld spannende thriller. „Oorlog en vrede": Voor de derde maal Luxor „Oorlog en Vrede" draait voor de derde week: Tolstoi's roman op het witte doek trekt dus nog steeds hon derden en honderden. Alleszins begrij pelijk, want naast de uitbeelding van Napoleons nederlaag aan de Beresina is er het voortreffelijke spel van Audrey Hepburn, Mel Ferrer en Henry Fonda, dat deze bezoekersstroom rechtvaardigt. „De familie Trapp" Zingt nog steeds! Trianon ,,De familie Trapp", deze charmante Oostenrijkse film, met het schitterende Salzburg als plaats der handeling, blijft nog een week in Leiden. Zingend en spelend gaan de „Trapjes" door het leven, in vrolijkheid en in diepe ernst: een familiegeschiedenis, waarvan tallozen reeds genoten hebben en tal lozen zeker nog zullen gaan genieten! Lichte stijging aanbod arbeidsreserve De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen bleef, voor wat Leiden en aan grenzende gemeenten betreft, om de 350 schommelen: op 2 november bedroeg zij 360. De lichte stijging sedert 26 oktober, toen het aanbod 345 was, is voor deze tijd van het Jaar geheel normaal. In een percentage van de mannelijke beroepsbevolking uitgedrukt, bedraagt Advertentie Dit fraaie BOLS-glas wordt U gratis toegezonden na inzending van 2 onbeschadigde Lucas Bols-merkjes die afgebeeld staan op de zwarte hals-capsules van BOLS Z.O. Genever ///erkruiken. Adresseer aan „Erven Lucas Bols, afd. L Amsterdam" en schrijf in linkerbovenhoek van enveloppe: „Eiken dag een glaasje!". Vermeld Uw naam en adres in blokletters. Deze aanbieding is geldig tot 1 januari 1938. Alleen inzendingen van het capsule-ge deelte met de volledige afbeelding van het Lucas Bols- merkje komen in aanmerking. De capsule zoals hiernaast i< afgebeeld aan de achterzijde opensnnden en het door stippelliioen aangegeven gedeelte uitknippen, "pplaklcen en inzenden Opening Geref. School in Haagwegkwartier De thans in aanbouw zijnde Geref. lagere school in het Haagwegkwartier zal i april 1958 worden geopend. Tot hoofd van deze school is benoemd de I heer L. Noorduin, thans hoofd van de Chr. nationale school aan de Hoog landse Kerkgracht. AMBTSAANVAARDING PROF. MR. A. C. ZAANEN Op vrijdag 15 november om 4 uur zal prof. mr. A. C. Zaanen, benoemd tot ge woon hoogleraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde, zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium der Leidse 1 Universiteit. Oud en somber gebouw verlaten, moderne inrichting in bedrijf De Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling, welke het sinds haar vestiging in Leiden met een oud en somber gebouw heeft moeten doen Oosterkerkstraat is thans letterlijk en figuurlijk in de ruimte gezet. Een modem aan de Rooseveltstraat omgeving 5 Meilaan opgetrokken gebouw, onderverdeeld in drie ruime hallen, met daaraan grenzende theorie lokalen en kantine, geeft deze vakontwikkeling welke zo zeer Is aangepast aan de vraag naar werkkrachten in de bouw- en metaalnijverheid, de outillage en ook de ruimte, welke zo zeer van node zijn. Maandagmiddag zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de beer J. G. Suurhoff. de bedrijfsruimten officieel ingebruikstellen. In de diverse hallen zijn resp. onder gebracht de precisie- en machinebank- werkerij. het autogenisch- en elektrisch lassen, met de constructiebouw en - ge combineerd - de afdeling timmeren en terrazzo-werk. Bovendien is in het ge bouw een plaats ingeruimd voor de theorielokalen, het magazijn, de afde ling administratie, de kantine en het kleed- en waslokaal. Een ruim buiten terrein - circa 3500 m2 - geeft een goe de gelegenheid tot het betontimmeren en de meer omvangrijke constructie- bouw. Een aan dit terrein grenzende royale loods biedt de mogelijkheid deze werkzaamheden ook bij zgn. onwerk baar weer voort te zetten. Tenslotte is aan dit complex een Ruimte en licht. Eén van de drie hallen van de nieuwe Rijkswerk- plaats voor vakontwikkelingEen kijkje in de draaierij en bankwer- kerij. (Foto LD./Van Vliet) werkplaats toegevoegd, waarin de cur sisten les ontvangen in arbeidstechni- sche vooroefeningen, zgn. ..ritmische" oefeningen, waarbij het er om gaat. om met zo min mogelijke vermoeidheid een zo groot mogelijke prestatie te bereiken. Het geheel - volgens de hoofdinspec teur-directeur voor de arbeidsvoorzie ning in Zuid-Holland, mr. J. H. Ver meulen. heeft Leiden de modernste Rijkswerkplaats en er zijn er ruim 30 - is aangepast aan de thans voor een der gelijke inrichting geldende eisen .Licht - ook in dc kleuren van de wanden - en lucht zijn hierbij twee voorname facto ren, terwijl ook terdegen rekening is ge houden met de factor ruimte. Mr. Vermeulen, die ons ter gelegen heid van de a.s. opening een inzicht gaf van de bedoeling van deze werkplaatsen, waarvan de eerste kort na de bevrijding in Eindhoven werd geopend, wees er o.a. op. dat dergelijke inrichtingen aan on geschoolden de kans geven tot een gede gen opleiding. Het onderwijs, dat indivi dueel wordt gegeven, is sterk gericht op de behoefte aan werkkrachten in een de werkloosheid thans 9%0. d.w.z. dat van iedere duizend beroepsbeoefenaren er negen zonder werk zijn. Het vorig jaar was het aantal ingescheven werkzoeken den nog iets lager, n.l. 265; op het over eenkomstige tijdstip in 1953 daarente gen 1200 dit is 30%o (dertig per dui zend). De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel omvat thans 335 personen, waarvan 95 betrekking hebben op jeug dig personeel. In het aanbod van vrouwelijk perso neel trad evenmin wijziging van beteke nis op; op 2 november bedroeg het aan tal ingeschrevenen 185. van wie rond 75 in de leeftyd van 15 tot en met 18 jaar. Kosmetica door de eeuwen heen (Van een bijzondere medewerkster) Wanneer een vrouw ouder wordt, geeft het een gevoel van zelfvertrouwen er toch goed uit te zien. Dat bereikt men o.a. door aan de verzorging van de huid altijd de juiste aandacht te besteden. Het is dan ook van groot belang hier mede vroeg te beginnen en de juiste middelen te gebruiken. Onder auspiciën van de Fa. Smitte- naar. Korevaarstraat, vond gisteravond in „Het Gulden Vlies", een demonstra tie plaats van hu id verzorg ingsprepa ra ten. Onder het motto „Kosmetica door de eeuwen heen", wees mevr. Siebes, schoonheidsspecialiste, erop dat al lang vóór onze jaartelling de Egyptische vrouw schoonheidsmiddelen gebruikte. Het begrip schoonheid lag natuurlijk anders dan bij ons, doch zowel bij de Perzen en Grieken, en later de Romei nen, werd steeds aandacht besteed aan de huidverzorging en massages. Ja, er zijn zelfs nu nog preparaten in de han del, die gebaseerd zijn op recepten uit die tijd. In de Middeleeuwen waren wij op dit gebied sober, om dan vooral aan het eind van de achttiende eeuw. de prui kentijd, in een ander uiterste te ver vallen. In de tijd van onze grootmoe ders werd ook maar matig met kosme tica gewerkt, doch in de laatste 50 Jaar gaat men meer en meer inzien dat voe ding van de huid even belangrijk is als bepaalde sector, zo. bijv. de metaal- en bouwnijverheid. De leeftijd van de cur sisten ligt in de regel tussen de 20 en 35 jaar. De cursusduur varieert van vijf maanden tot circa IV2 jaar, waarbij het van belang is. dat de studie na het ver laten van de werkplaats in de avond uren wordt voortgezet. In totaal hebben de rijkswerkplaatsen voor vakontwikke ling in de laatste tien jaar ongeveer 40 45.000 werknemers aan het bedrijjsle- ven afgeleverd. In aansluiting op deze uiteenzetting gaf de directeur van de Leidse werkplaats, de heer G. H. Kotte laar, nog een toelichting op het werk schema, dat de cursist meer de indruk bijbrengt van in een bedrijf te staan, dan op een leerschool te zitten. Zo kan de cursist bijv. ook aan de hand van zijn prestatiecijfer een premie ontvan gen. welke varieert van f. 1.50 tot f. 2.50 per week. Na afloop van een cursus wordt een getuigschrift (geen diploma) uitgereikt. Na een praktijkjaar kan men terugkomen en desgewenst het vakexa men afleggen. Zowel mr. Vermeulen als de heer Kot telaar waren zeer tevreden over de be reikte resultaten, terwijl thans ook het bedrijfsleven vaak een beroep doet op de afgestudeerde cursisten. Sinds 1947 - het jaar waarin de gemeentelijke werk plaats in een rijkswerkplaats werd om gezet - zijn 2164 cursisten aan het be drijfsleven afgeleverd. Lezers schrijven ONDANKS KNIPPERLICHTEN TÓCH LEVENSGEVAAR Het is my al verscheidene keren over komen, dat ik komende van het station te Leiden en de stad ingaande, op de oversteekplaats mee maakte, dat er op een behoorlijke afstand enige auto's naderden, dus mag men oversteken. De bestuurder van de voorste wagen hield zich keurig aan de verkeersregels, maar twee auto's, die daarachter kwamen, passeerden de voorstel met veel misbruik van de claxon. Kunnen wy in zo'n ge val. al is het recht aan ons, toch over steken met alle noodlottige gevolgen van dien? Met my waren er nog meer voetgan gers, die uiting gaven aan hun ergernis. Zyn wy daar echter mee gebaat, zo lang er dergeiyke autobestuurders de wegen onveilig maken? U meneer de Redacteur hartelyk dank voor de verleende plaatsruimte. Uw abonnee, C. S. DE RIDDER, Heereweg 385, Lisse. van het lichaam, en dat een met zorg aangebrachte make-up de schoonheid aanmerkelijk kan verhogen. Hoe dit op de Juiste manier moet ge schieden. toonde spr. door op enkele dames een behandeling toe te passen, waarvan de vele aanwezigen het resul taat konden bewonderen. De heer Smittenaar dankte spr. voor haar leerzame causerie en liet dit ver gezeld gaan van een bloemenhulde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elisabeth UTsula, dr van P. M. Hage en O. Muller; Josephine Christina Maria, dr van G. P. van Haasteren en G. M. P. B. Berk; Marlanna Hendrica Gerarda Aleld. dr ia® J. L. Baüjn en A. J. C Bij. Paolai® Jacobus Johannes, zn van J. van Trooyen en W. FlanderhynAnitonnus Chrlstlaam Theodorus, zn van C. Jalhay en T. E. J. van der Ham, Johannes AnUionlus, zn van A. M. Brand en A. G. J. Konst; Cornelia Adrlana Maria, dir van P. A. A. Spijkers en J. J. Krol; Jennifer Christina dr van D. H van den Berg en M. C. Plu; Arend, zn van A. de MoojJ en A. Kralt, Johannes Comeli6, an van A. B. Dorsman en J. C. Graudia, Willem, zn van A B Dorsman en J .C. Graai dia, Johannes Georgius Cor nells, zn van G. Melgers en A. G. Edel, Antonla Arnolda Elizabet/h dr van T. G. Bans en J. C. van Klaveren. Leo nardus Gljabertiue, zn van W. T. Straver en M. Verhortk, Erik. an ven I- Stoute en H. ven Steenis. Alfred Ronald, zn van A. He- merlk en A. Broekhuizen Maria Johanna dr. van L. van Duyl en J. M. C. van den Hoed. ONDERTROUWD M. R. Halle en A. I. Ruchardt. P. A. Kuijvenhoven en H. G. van Stal, J. P. Dlofchoff en M. F, Devilee. J. Bogaards en B. van dier MelJ, F. M. van Keeteren en J. C. P. Verschragen, W. B. Bink en M. Moraal, C. J. van Klink en G. C. A. van Kina. G. F. P. M. Staaits en L. A. Wles- slng, P. W. van der Valk en G Noort F. Goeman en A. Sleval, J. W Slleker en W. M. Hettinga, G. J. A. Beekman en W. de Jong, P. S. Hoekstra en E. T. van Buuren, C. Sloos en M. Holverda, L. van der Meer en J. M. SJardio. OVERLEDEN J Meijvogel. 58 Jaar, weduwe van G. v. d. Mark, R. H. Hendrik sen. 31 Jaar, man C. d« Vrlee, 73 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3