GEVAARLIJK KOBALT LAG ZES DAGEN TUSSEN ROMMEL ZWAARDEMAKER zuiver zon en vruchten Dader nog met ingerekend Verkoper niet <le dader? Vaste markt met dito prijzen Agenda Met een enkel woord Kerkelijk Leven KLAVER VIER ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 EEN van de voortreffelijkste eigen schappen van de Westelijke mens in het algemeen en van de Neder lander in het bijzonder is zijn afkeer van fanatisme. Ondanks alle stokpaard jes, die wij plegen te berijden, heeft dweepzucht in onze lage landen nooit wortel kunnen schieten. Die werkt, ge lukkig maar, nogal sterk op onze lach spieren. Van nature zien wij de betrek kelijkheid der aardse dingen, omdat de luchten hier te wijds zijn en de horizon ten te ver om geestdrijverij te doen gedijen. Zo is het, alle kerkisme ten spijt, op godsdienstig gebied en zo is het ook op politiek terrein. Zelfs principiële scherpslijpers zien zich genoodzaakt een zekere matiging te betrachten, omdat zij wel geleerd hebben, dat doordraven met een schouderophalen of een wat spot tende glimlach onder ons pleegt te wor den begroet. Een uitnemende hoedanig heid dus. dat begrip voor de relativiteit der dingen, want het vooroorlooft ons, nieuwe denkbeelden en gebeurtenissen met de gewenste nuchterheid tegemoet te treden. En toch: óók een gevaarlijke trek, wanneer zij namelijk de ogen doet sluiten voorde omstandigheid, dat er elders op deze planeet lieden wonen, die gedreven worden door een ziekelijke zucht om de eigen haan koning te doen kraaien! HSE gevaarlijk het wel is niet te rekenen met de mentaliteit van an deren, bleek voor de jongste wereld oorlog, toen menigeen in het Westen niet tijdig genoeg de kwaadaardige geest van het nazi-systeem onderkende. Zeker, binnen onze eigen grenzen bijv. kregen de aanhangers van de in een politiek delirium geraakte Führer aller Germa nen geen schijn van kans: zij werden weggehoond, omdat ons volk-in-zijn-ge- heel zich afkeerde van een man en een partij, wier gezindheid in strijd waren met de aard van ons, „koele" Nederlan ders. Ook Britten, Scandinaviërs en Amerikanen toonden dezelfde gelukkige karaktertrek te bezitten. En tóch, wij herhalen het. diezelfde nuchterheid doet ons, hier in het Westen, al te spoedig de ogen sluiten voor het fanatisme buiten onze grenzen. Wij kunnen ons immers nauwelijks voorstellen, dat anderen met een dweepzucht behept zyn, welke ons ten enenmale vreemd is. Hierin nu ligt het gevaar van de homo fanaticus in Oost-Europa, die wij in ons artikel van woensdag j.l. stelden tegenover de homo ludens, de „spelende" mens. aan deze zijde van het ijzeren gordijn. Het wil er bij ons maar moeilijk in, dat er indivi duen zijn, die, uit een soort politieke gedrevenheid, de „idealen", welke zij ontdekt menen te hebben, met geweld aan anderen willen opleggen. IS deze verblinding een gevolg van de algemeen menselijke eigenschap voor bij te willen gaan aan alles wat onze gemoedsrust kan verstoren? Wij geloven het niet. Het is veeleer de keerzijde van de fraaie medaille der verdraagzaam heid. Eigen ruimheid (wij spreken na tuurlijk in het algemeen, want ook hier zijn uitzonderingen) doet ons klakkeloos aannemen, dat iedereen van hetzelfde gevoelen is. Helaas, de politieke werke lijkheid van alle dag leert wel anders. Al te naïef gelooft het Westen nog in de onjuiste stelling, dat ook het commu nisme uitgaat van het beginsel „leven en laten leven". Want dat doet het nu juist niet. Het is zó overtuigd van eigen superioriteit, dat het zijn aanhangers opzweept tot monomanie, dus tot een bedenkelijke aandrift óllen in de „zege ningen" van het eigen stelsel te doen delen. Het kón dat ook. omdat het zijn onderdanen systematisch alle objectieve berichtgeving over de toestanden in de vrije wereld onthoudt. Wie desniettemin zijn kritisch oordeel wenst te bewaren, komt al spoedig in gevangenis of con centratiekamp tot de ontdekking, dat daaraan enig risico verbonden is ALLEEN de bikkelharde feiten kun nen het Westen genezen van een zekere zoetsappigheid, welke ertoe neigt de tegenstander te onderschatten. Dat is de les van de beide spoetniks, die niet gelanceerd werden als wetenschap pelijk „spel", maar om de wereld te overdonderen met de voorbeeldige kwa liteiten van het rode politieke systeem. Er zijn thans, met name in Amerika, leiders, die de geschokte openbare me ning trachten te troosten met de mede deling, dat de defensieve capaciteit van het Westen ruim voldoende is om ver rassingen zoal niet te voorkomen dan tooh in elk geval te beantwoorden. Dat was ook het standpunt van president Eisenhower in zijn jongste verklaring. Edoch, het gaat er niet om, dat de vrije wereld gelijk ligt, maar of zij een dui delijke voorsprong heeft. Er zijn immers genoeg wankelmoedige neutralen, die alleen letten op de tekortkomingen van de democratie en bij voorkeur geloven in de „goede" (d.w.z. als „goed" gepro pageerde) uitingen van het communis me. Het „verleden" drukt nog altijd zo zwaar op ons, dat alleen een ov er- maat van goede en opvallende presta ties dit kan doen vergeten. DAARTOE behoren het is wat laat duidelijk geworden! ook de tech- nisch-wetenschappelijke successen. Men moet de gewiekste leiders in het Kremlin nageven, dat zij die met alle kracht, waarover een totalitair bewind beschikt, hebben nagestreefd en uitge buit. Daartegenover blijken Eisenhower en zijn adviseurs achter de feiten aan te lopen inplaats van leiding te geven aan de vooruitgang ook op dit gebied. Te vaak geeft Moskou inplaats van Washington de toon aan. Had het com munisme geen bij-oogmerken, dan zou er geen bezwaar tegen een dergelijke gang van zaken kunnen bestaan. Maar die neven-bedoelingen zyn maar al te duidelijk waarneembaar. Terwijl het Westen veel van zijn gegevens ook aan Oost-Europa mededeelt (de wetenschap is immers internationaal!), hoort men nu ir Amerika de klacht, dat de Russen uiterst geheimzinnig zijn met hun aard- satellieten, hetgeen nog eens duidelijk onderstreept, dat zij niets willen weten van „geven en nemen". DEZER dagen heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Victor Larock, gemeend te moeten wijzen op de tegenstrijdige belangen in het Sovjetrussische blok, op de rivalitei ten tussen verschillende stromingen binnen de communistische leer en op een groeiend verzet tegen despotisme. „Opdat het Sovjetrussische blok niet uit elkaar zal worden gerukt", zo zei hij in een Kamercommissie, „is een lange periode van vrede en opbouw nodig. Op het ogenblik kan een dergelijke kwets bare combinatie van volken geen aan spraak maken op de wereldheerschappij. Vandaar, dat de Russen met alle kracht naar vreedzaam samenleven met het Westen streven". Zo'n opmerking uit deskundige mond is uiteraard verheu gend. maar zy mag ons nooit ofte nim mer doen vergeten, dat het rode regime nu al veertig jaar bestaat ondanks inwendige moeilijkheden en spanningen! Er is waarlijk geen enkele reden de slaapmuts over de oren te trekken, zo lang Oost-Europa overheerst wordt door lieden, die lijden aan een politieke dwangneurose. Dat zij om redenen van opportuniteit tijdelijk de huik naar de wind hangen, mag geen reden zijn ons op een dwaalspoor te laten brengen! Gevonden bij opkoper Zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage konden melden, is de Leidse politie er na voortvarend speurwerk in geslaagd de loden pot met radio-actieve kobaltstaafjes, welke eergisteren uit het Kamerlingh Onnes Laboratorium was vermist, weer voor de dag te brengen uit de voorraden van een Leidse handelaar in lompen en oude metalen. De aanvankelijke verwachting, dat ook de dader van de diefstal binnen 24 uur na aangifte van de vermissing van het levens gevaarlijke materiaal kon worden ingerekend, is echter niet in vervul ling gegaan. Een eerste vluchtige blik van een deskundige van het laboratorium heeft de indruk opgeleverd, dat de volledige, zeer gevaarlijke inhoud nog aanwezig was, doch eerst hedenochtend zou daarnaar een defini tief onderzoek worden ingesteld. pot aanwezig is, kan deze alarmerende diefstal en de oplossing ervan nog niet worden afgesloten. Nog steeds bestaat het gevaar, dat deze affaire voor som migen zeer onaangename gevolgen kan hebben. Emigratie naar Zuid-Afrika in het algemeen succesvol Maandag a.s. zal de „Zuiderkruis" met 315 emigranten de haven van Kaapstad binnenlopen. Naar aanlei ding van deze gebeurtenis deelde de Nederlandse emigratiebeambte T. Duyts, verbonden aan het consulaat-generaal in Kaapstad mede, dat de Nederlandse emigranten zich over het algemeen zeer snel in Zuid-Afrika aanpassen en bijna zonder uitzondering succesvol zyn. Terwijl het percentage van alle Ne derlandse emigranten over de gehele wereld, die er niet in slagen in den vreemde een nieuwe toekomst op te bouwen drie procent bedraagt, is dit in Zuid-Afrika volgens de heer Duyts nog niet één procent. De helft daarvan is bovendien na een verblijf van slechts enkele maanden in Nederland weer naar Zuid-Afrika teruggekeerd. De Zuidafrikaanse minister van bin nenlandse Zaken, dr. T. E. Dönges, heeft inmiddels bekend gemaakt, dat de emi gratie van Nederlanders naar Zuid- Afrika vergemakkelijkt zal worden door voor een grote groep van geschoolde metaalbewerkers als monteurs, draaiers, werkgevers' De loden pot met de kobaltstaafjes heeft gedurende zes dagen tussen de voorraden van de materiaalhandelaar gelegen, en wel in vier delen, zodat de radioactieve stralen al die tyd hun ver nietigende werking hebben kunnen uit oefenen. Toevallig kwam dit gevaarlijke geval terecht achter een stapel oude loden buizen, waardoor de straling waarschijnlijk sterk is getemperd. Er zijn geen sporen van radioactiviteit in het bedrijf gevonden, nadat de loden pot met inhoud weer naar het Kamerlingh Onnes Laboratorium was teruggebracht. De pot werd op 2 november aan de handelaar in oude materialen, die vol komen te goeder trouw het voorwerp als oud lood heeft opgekocht, aangeboden door iemand, die zich uitgaf als een zekere Bos. wonende op een met name genoemd adres in Leiden. Het is echter niet deze Bos geweest. Het staat vrijwel vast dat deze man, die bekend moet zijn geweest met het feit dat op het opgegeven adres in derdaad vroeger een Bos heeft ge woond, een Leidenaar is geweest. De politie heeft sterke vermoedens, dat deze man, die het lood te koop aan bood. niet de dader van de diefstal is. In zyn eigen belang en dat van zyn gezin en omgeving wordt dan ook een dringend beroep op hem gedaan zich by de politie te melden, vooral ook omdat hy wellicht grote hulp kan ver lenen by het opsporen van de dief die een radioactief gevaar voor zijn om geving kan zyn. De zeer gevaarlijke radioactieve stra ling, waaraan hij moet hebben bloot- 650.000 gulden worden gebracht op de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor dit jaar. In de toelichting brengt minister Mansholt in herinnering, dat de Hon gaarse autoriteiten de zending destijds hebben geweigerd, omdat de aardappe len zouden zijn aangetast door het z.g. aardappelaaltje. Een Deense deskundige, gestaan toen hij de loden pot bij zich en de Oostenrijkse en de Nederlandse had en naar de opkoper bracht, kan i plantenziektenkundige diensten hebben afschuwelijke gevolgen hebben, indien i vastgesteld, dat hiervan geen sprake niet op de juiste medische wijze wordt was, aldus de minister. Niettemin zijn ingegrepen. Dit geldt uiteraard ook de aardappelen niet gebruikt voor de voor de dader van de diesftal. j doeleinden waarvoor ze waren bestemd. Zolang de dader en de verkoper van Via de Verenigde Naties heeft de Ne- de gevaarlijke pot niet bekend zijn, en derlandse regering protest aangetekend zolang nog niet defintief vaststaat dat tegen de houding van de Hongaarse de volledige inhoud nog in de loden I autoriteiten. Rondom de veemarkt (Van onze deskundige medewerker). Nu de eerste grote najaarsmark ten Aardappelen voor Hongarije kosten f 650.000 De 2500 ton pootaardappelen, die in het begin van dit jaar in opdracht van de Nederlandse regering naar Hon garije zijn gezonden om de Hongaarse boeren te helpen, zyn in Hongarije verwerkt door de industrie en voor veevoeder gebruikt. De kosten van deze zending blijken thans rond 650.000 lassers en elektriciens geen gulden te hebben bedragen. De rege- verklaring meer te verlangen. Deze uit- e, i n. - 7nnnnrinn crolrir DiinndOTic vnnr nviPlo ring heeft by de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend, waarby deze reeds zijn gehouden is het duidelijk dat er dit najaar geen bijzonder grote „uit staat" van rundvee meer van de veehou derij is te verwachten. Immers de eerste grote opruimingsmarkten vertoonden veel minder aanbod dan normaal. Voor namelijk wat het volwassen rundvee betreft. De gemiddeld wat hogere aan- voercijfers op de gewone weekmarkten betroffen in hoofdzaak pinken en gras kalveren. Er worden de laatste weken nogal wat pinken geslacht verkocht naar Italië, die gedeeltelijk in het geheel, maar waarvan ook wel uitsluitend de achterdelen worden geëxporteerd. Ook pinkstiertjes worden vrij veel voor dit doel bestemd. Men betaalt hiervoor vanaf f 2.50 tot voor de besten f 2.75 per kg. geslacht gewicht. Voorts is er belangstelling voor vaarsjes tot 250 kg. geslacht gewicht voor Zwitserland, die echter levend verzonden worden. Dit geeft natuurlijk wel enige steun aan de slachtveemarkt, maar de .kwanta zijn toch nog te bescheiden om de prijzen sterk op te kunnen voeren. De totale markt was voor het slachtvee deze week gemiddeld hoogstens iets vaster, maar beslist niet duurder. Vooral de 2de en 3de soorten bleven nog te veel in de flauwe hoek. Op de gebruiksvee-afde- lingen was het in feite niet anders, n.l. de beste kwaliteiten werden goed prijs houdend afgenomen en voor de rest „staand" prijzen met een luie stem ming. De vette kalveren werden weer vlot en duur afgenomen. Onze noteringen lagen gemiddeld weer 10 cent per kg. hoger dan de week tevoren. Ook de nuchtere kalveren werden goed verkocht met iets verhoogde prijzen. Roodbonte soorten waren zeer gezocht voor de msterij waarvoor tot f 2.- per kg levend gewicht werd betaald. Op de wolvee-afdelingen was weer een grote trek voor export. Ondanks een groot aanbod op de Leidse markt, no teerden we bij tamelijk vlugge handel weer wat stijvere prijzen. De beste lam meren liepen van f 100 tot f 120 per stuk toe. Overigens f75-f95 per stuk. Met de wol gaat het echter nog zeer slecht. Voor f4.25 per kg. kan men mo menteel nog zeer moeilijk verkopen. De gehele vellen doen van f 12f 14 per stuk. tegen f 18 tot f 20 vorig najaar. De varkensmarkt bleef nog zeer flauw. Zware soorten f 1.45f 1.52 en lichte soorten f 1.551.62. De zeugen f 1.351.45 per kg. levend gewicht. In magere varkens en biggen ging op de lagere prysbases wat meer om. Goede mestvarkens gemiddeld f 1.60 per kg. en de biggen slechts weinig daarboven. De paardenhandel had een lui ver loop met meestal wat lagere prijzen. zondering geldt eveneens voor civiele, werktuigkundige en elektrotechnische in genieurs. Herkomst van gevonden goud vastgesteld (Van onze Haagse redactie) De herkomst van het goud, dat knik kerende jongens vorige week vrijdag in een luchtkoker van een huis aan de Kockstraat te Den Haag vonden, staat thans vast. Het betreft de helft van de buit van een inbraak, die in juli van dit jaar werd gepleegd bij de juwelier C. v. Wijnen, in de Heemraadstraat te Sche- veningen. Daar is toen voor f 15.000.— aan ringen en sieraden gestolen. De stenen, die in sommige sieraden zaten, zijn eruit gesloopt. Bij het goud, dat de jongens vonden, bevond zich voor een waarde van f9000.— aan ringen. pcfifecr/e IN BOM BINNENLAND Het Centraal Bureau van de an til - atoombom-actie te Haarlem heeft in over leg met het Japanse comité te Tokio, me de namens het comité- stopzetting atoom bomproeven" te Driebergen en namens de Initiatiefnemer ran het artsen-petiition- nement aan de Nederlandse regering, een telegram aan de algemene vergadering van de V.N. verzonden, waarin er met- klem wordt op aangedrongen alle maat regelen te bevorderen, die kunnen leiden tot een volledige stopzetting van de proef explosie®. In de Mania polder te Strijen zijn gis teren de nationale ploegwedstrijden 1957 van het ploegcomité Nederland gehouden Er traden 19 deelnemers tegen elkaar ln het krijt. Eerste werd A. van Dijke uit Wolphaartsdijk. die 476 punten haalden. Tweede en derde werden W. van Dorp uit Rozenburg en K. Eelman van Texel, resp met 469 en 468 punten. De oudste Ingezetene van Zwolle is gisteren honderd jaar geworden. Het- l» de weduwe J. J. van Rossum-Kloekke. Haar vader was destijds wie jaren de oudste inwoner van Zwolle. Hij werd 104. Een broer van de 100-jarige, de heer F Kloekke, is de oudste man van Zwolle Hij wordt 30 november 98 Jaar. H.M. de Koningin is voornemens op 16 november a.s. te Utreohit de tweede lustrumbijeenkomst van de Ned. Bond ran Maatschappelijke Werkers bij te wonen. Bij de Tweede Kamer zijn wetsont werpen ingediend, resp. tot instelling van bedryfsohap detailhandel in aardappelen groenten en fruit en detailhandel in al coholhoudende dranken. De regering wil wettelijk zien vast gelegd dat de trolleybus een motorrijtuig ls. Zij heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wegemverkeersnet en de wet auto vervoer personen, omdat de Hoge Raad beeft uitgemaakt, dat volgens de om schrijving ln de wetten zoals die nu luidt, de trolleybus geen motorrijtuig U doch een wagen. Toen een Loosdiulnse tuinder in zijn drudivenkas aan het splitten was, vond hij een gebroken schedel alsmede een onder kaak met gebit. De politie heeft de ske- letdelen voor onderzoek ln beslag ge nomen BUITENLAND Generaal White, de Amerikaanse op perbevelhebber ln het gebied van de Stil le Oceaan, heeft gisteren in Seoel mede gedeeld dat de twee Amerikaanse divisies ln Zuid-Korea gedeeltelijk met atoom wapens zijn uitgerust. Zodra de nodige uitrusting beschikbaar zou komen, zouden de troepen volledig met kernwapens uit gerust worden. Een „Vereniging van SrtaMnon-slacht offers" ln Frankrijk heeft een eis tot schadevergoeding Ingediend tot een to taal van een miljard frank bij het aange vangen proces tegen twee apothekers, die het geneesmiddel Sitalinon hebben ver kocht. Het gebruik van dit middel zou o.a. blindheid en verlamming veroorzaakt heb ben. Het bedTyf van Christian Dior ln Pa rijs zal voorlopig onder de collectieve lei ding van een aantai naaste medewerkers worden voortgezet, zo heeft de perschef van het modehuis meegedeeld. Dior over leed op 23 oktober. Er werkt duizend man personeel. In de nacht van donderdag op gis teren ls het kustgebied van Texas en Louasana door storm geteisterd. Er zijn zeker 12 doden en honderden gewonden Meer dan honderd hulzen zijn vernield. Drie gemaskerden hebben gisteren ln Londen de auto overvallen, waarmee een plaatselijk bedrijf loongelden ver voerde. De aanvallers ontkwamen met een bedrag van bijna 12.000 pond (120 dui zend gulden). Canada zal 7O0 Hongaarse vluchtelin gen uit Joego-Slaivië toelaten om te voor komen. dat deze mensen gedurende de winter ontbering lijdien. De commissaris voor de vluchtelingen heeft gemeld, dat 4800 Hongaarse vluchtelingen ln Joego slavië bijna geen accommodatie voor de winter hebben. Een negenjarig meisje uit OeMdmgen ln Duitsland ls ln New York aangekomen voor een ingewikkelde hartoperatie. Het reisgeld ls betaald door de Lutherse we reldfederatie en vrienden ln Oetllngen hebben de 10.000 mark ziekenhuiskosten byeengebracht. Een nieuwe serie proceseen .straatschenders" is in Tsjecho-Slowakije tegen begonnen. Te Praag zijn gisteren 20 Jon gelieden. voor het merendeel tussen de 15 en 17 Jaar. tot gevangenisstraffen van ze» maanden tot vier Jaar veroordeeld. ZIJ wa ren ervan beschuldig ln het gebied van Praag ongeregeldheden te hebben veroor zaakt. Met name hadden zij voorbijganger» aangevallen, vertegenwoordigers van de openbare orde bedreigd. In vele steden en dorpen van Jor danië zyn gisteren protestbetogingen ge organiseerd tegen de an tl-Jordaanse pro pagandacampagne van de Syrische en Egyptische pers en radio. Resoluties wer den naar de Egyptische zaakgelastigde ln Amman gestuurd, waarin de Egyptische berichten „leugens" werden genoemd en een beroep werd gedaan op de Arabische Liga om de eenheid in de Arabische we reld te bewaren. Vlce-admJraal Brown, opperbevelheb ber van de Amerikaanse Zesde Vloot, le gisteren aan boord van de zware kruiser Salem, Ln Beiroet aangekomen. Hij brengt een niet-officieel bezoek van tien dagen aan Libanon. Van Franse militaire zijde wordt ver nomen. dart; ln de afgelopen 24 uur ruim twintig rebellen in gevechten met de Franse veiligheidstroepen zijn gesneuveld. Gisteravond zijn. tussen negen en tien uur, ongeveer vijloig bomaanslagen gepleegd ln de Cubaanse hoofdstad Hava na. Een aantal personen ls door een der bomontploffingen gewond. De bommen werden voor schalen, bioscopen en winkels tot ontploffing gebracht en zijn werden vermoedelijk uit voorbijrijdende auto's ge worpen Voorts werden talrijke'bommen j onder of naast geparkeerde auto's I ontploffing gebracht. ZATERDAG Lakenhal: Oonoert Kon. Ned. Toon kunstenaarever. 8 uur nam. Luxor-theaterK. en O.-filmserie „Zwart en wit, zwart op wit". 3 uur nam. SchouwburgKon. Ver. „Litterfs Sa crum". „Ninotohka". 8 uur nam. St. Antonlus ClubhuisViering 10- jarig bestaan Personeels ver. I":nken. 8 u. nam. ZONDAG Hoegewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova,'» Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur- fotografenver. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Aandeelhou- dersverg. N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill. 11 uur voorm. De kleine Burcht: Veteranen Legioen Nederland. Spr. D. F. v. d. Mei over de Euromarkt. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal en foyer). Jubi leum-feestavond firma L. van Geel en. 8 u. nam. Steenachuur 6. Ledenvergadering „De Natuurvriend'". 8 uur nam. Rapenburg 61Alg. Anthroposophlsche Ver. Spr. mr. M. Stibbe over reïncarnatie. 8.15 uur nam. Oegstgeest Willem de Zwljgerkerk: Baptisten Gemeente. Spr. dhr. H. Schou ten Jr. Onderwerp: ,.De Tabernakel' 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg. K. en O. Haagse Comedie „De tuinschaar". 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg. K. en O. Haagse Comedie „De tuinschaar". 8 uur nam. Prytaneum. K. en O,-cursus bloemen - schikken. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Toneelavond Selskyp „FrysHan". 7.45 uur nam. Stadseaal (foyer): Lezing Nico Jesse over „Vrouwen van Parijs". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond deel nemers 3 Ootober-optocht. 8 uur nam. Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. DONDERDAG Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentieorkest. Langebrug 63: Bybelilezig M. de Jong van Katwyk-aan-Zee. 8 uur nam. Plantage 16: Spr. dr. J. J. M. Stleger „Eindigt het leven met de dood?" 8 uur nam. VRIJDAG Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting 2 en 8 uur nam. Breestraat 19: Jaarverg. A.R. Kiesver. IV. Spr. C. van den Heuvel. 8.15 uur nam. Anatomisch Laboratorium; K. en O., cursus over het rassenvraagstuk. 8 uur HERSTEL VAN GOEDE BETREKKINGEN GEWENST. De Evangelische Kerk in Duitsland wil een bespreking met de Oostduitse rege ring met het doel de betrekkingen, die delaatste tijd slechter zijn geworden, te herstellen. Dr. J. H. DE MUINCK KEIZER OVERLEDEN. In de oud#rdom van 91 jaar is te Bilt- hoven overleden dr. J. H. de Muinck Keizer, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. NED. HERV. KERK. Beroepen te Blokzijl (toez D. Ken ning te Almen-Harfsen Te Oostwold (Old.) J. P. van Santen, kand te Utrecht. Te Woerden C. Graafland te Ameide Aangenomen naar Doorwerth-Heveadorp W. J. Doude van Troostwijk, kand. al daar. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Papendrecht H. Koudstaal. kand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen te Deventer (vac. H. Heule) C. W. de Vries te Lollum (Fr.). Te Eng- wieium H. A. van Bottenburg, kand. te Hilversum. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Blokzijl G. Mulders te Ui- rum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nleuw-Amsrterdam L. Hol- trigter te Onstwedde. Groot tekort aan Maatschappelijke werksters Gisteren heeft de Federatie van Dia conieën in de Ned. Herv. Kerk in het gebouw voor K. en W. te Utrecht haar jaarvergadering gehouden. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer A. J. Rotte veel, werd de openingsrede van zijn hand uitgesproken door de heer Nijen- huis, die zei dat het diakonaat zijn grenzen wijd trekt: radicaal moet wor den gebroken met de gedachte van be deling: deze heeft de kerk al te veel schade berokkend. De taak beperkt zich ook niet tot eigen land en eigen ge meente. De internationale hulpverlening heeft mede de zorg en aandacht van de diakonie. Spreker vestigde vervolgens de aan dacht op het tekort aan beroepskrach ten: maatschappelijke werksters en ge zinsverzorgsters. Ook de vrijwilligers in deze arbeid verdienen alle aandacht. De gemeenteleden zijn, deels door onkun digheid, nog te weinig aanwezig op het hulpfront, dat er moet zyn. In de middagvergadering heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé het woord gevoerd. Mej. Klompé constateerde, dat het feit van het tekort aan beroepskrachten in het maatschappelijk werk thans ge meengoed is geworden: de scholen voor maatschappelijk werk schieten als pad destoelen uit de grond. Een verheugen de ontwikkeling, die een zeer groot tekort te zijner tijd zal kunnen opvul len. Voor de Hervormde Kerk zag zij een aantal van 500 maatschappelijke werk sters als noodzakelijk, volgens welke redenering op dit moment reeds een tekort van 300 krachten bestaat. Het zelfde geldt voor de gezinsverzorgsters, waaraan een behoefte bestaat van ten minste 1500 op een thans werkend korps van 1000. Tenslotte kondigde de minister aan zeer binnenkort in staat te zijn een zodanige wijziging in de subsidierege ling voor de gezinsverzorging aan te brengen, dat het mogelijk wordt syste matische hulp ten behoeve van zelf standig wonende bejaarden (gezinnen) in de vorm van gezinsverzorging te geven. (Deze pag. ls gedeeltelijk gecorrigeerd) Den Burcht (grote zaal): VP'RO-bin- dlngsavond. Ensemble Benny Vreden. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling .van prenten van Paul Schud- tema. Geopend 's middags van 25 uur (t/m 7 december). BIOSCOPEN Rex: „De grote kiaaik". 18 Jaar. Werkd. 2,30, 7,15 en 9.15 uur. oZndag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus ..Die letzte Brüoke". Trianon: „De familie Trapp". alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2,15. 4,30, 7 en 9,15 uur. I.uxor: „Oorlog en vrede". 14 jaar. Da- geldjiks (ook zondag) 2,30 en 7,30 uur. Casino. „Are de triomphe". 18 Jaar. Werkdagen 2,30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30, 4,45, 7 en 9.15 uur. I.ido: ..Klopjacht". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30. 4,45 7 en 9.15 uur De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot l maandagmorgen 8 uur waargenomen door Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hilversum II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aan: Klaver Vier, Hilversum. Wekelliks pri|zen tot een ,n nnn totale waarde v. minstens lU.UUU." Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds", St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. de doktoren: Meel, Teeuwen, Gaasbeek Hartman en Roodenburg Vermaat. Te Oegstgeest door de doktoren: Van Walchren, tel. 22030 en Van der Vliet De Vries. tel. 22331. Zaterdag 9 november zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Resyt. Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8. Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 10 november is alleen geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur- Apotheek Reyst. By geen gehoor b|| Uw halsarts ot specialist bel op dokterstelefoon 2222<.. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca •0 ei 3 E t* E JS o;.* COJ zwaar bew. n 5 3 3 zwaar bew. nno 2 0.2 onbewolkt windstil -1 0 geh. bew. nno 10 7 0 zwaar bew. nnw 3 2 1 onbewolkt n 3 2 0 zwaar bew. nno 7 6 0 geh. bew. no 5 5 5 regen nno 5 3 6 regen nno 10 4 2 geh. bew. n 4 7 0 geh. bew. windstil 5 0 regen no 8 14 regen nno 4 9 7 regen nno 2 6 5 geh. bew. wzw 2 6 2 geh. bew. nnw 1 6 4 geh. bew. no 5 6 0.1 zwaar bew. O 2 6 6 regen ozo 4 10 7 zwaar bew. w 2 6 10 regen zo 9 14 14 regen ono 3 13 geh. bew. wzw 9 10 6

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2