Amerikaanse legerraket zal worden gebruikt om kunstmaan te lanceren Zal Britse regering atoomcentrale in Windscale moeten afschrijven? WEERBERICHT Is de eerste ruimtehond dood? Openhartig witboek onthult een drama van zowel technische als memelijke tekortkom ingen 'mr beter M, Voorstel Stichting van de Arbeid tot toeslag kinderbijslag Fa. D. KRET Zn. overweegt Minister Casey hulpproject voor Indonesië 96ste jaargang ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 No. 29281 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte SingeJ l. Lelden - Giro no o7U55 Telefoon Directie en Administratie25041; Redactie 21507 De datum niet genoemd Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft het leger gisteren opdracht gegeven een van zijn projectielen te gebruiken om een kunst maan te lanceren. Er zal hiertoe een ballistisch projectiel met middel grote reikwijdte een Jupiter-C worden aangewend. In de mede deling wordt geen tijdstip voor de proefneming genoemd. Wel wordt nog eens nadrukkelijk gewezen op de verklaring van geleerden, die bij het leger werkzaam zijn, dat zij lang geleden reeds, vóór de Sovjet-Unie, een satelliet het heelal hadden kunnen insturen, indien zij met hun experimenten hadden mogen doorgaan. Kan code Spoetnik-2 worden ontcij ferd Dit -program komt echter niet in de plaats van het zgn. Vanguard- project, dat onder burgerlijke leiding staat en deel uitmaakt van de proef nemingen in het internationaal geofysisch jaar. Zoals bekend zal de eerste kleine proefmaan van dit project in de cember worden afgeschoten en de eerste volledig uitgeruste aardsatel- liet in maart. De Amerikaanse Ma rine verleent hierbij haar hulp. Het is de Amerikanen kennelijk ernst om de achterstand op de Sovjet-Unie zo spoedig mogelijk in te halen. De pro- duktie van hoogwaardige brandstof op basis van borium-waterstof zal in Ame rika spoedig een aanzienlijk peil berei ken. Men gelooft, dat de Russen de tweede kunstmaan hebben gelanceerd met gebruikmaking van deze brandstof. Volgens dr. George Huff, directeur van de afdeling onderzoek van de „Callery Chemical ComB^nv'' werkt men al sinds 1952 aan deze branöatof. Het project was tot voor kort zeer geheim. Nieuw hoofdkwartier Om de Amerikaanse atoomgeheimen beter te kunnen beschermen tegen aan vallen met kernwapens en tegen spion nen en saboteurs, zal door de commissie voor atoomonderzoek vijftig kilometer ten noordwesten van Washington een nieuw hoofdkwartier in gebruik worden genomen, dat door president Elsenho wer gisteren is geopend. De benedenste verdieping kan worden gebruikt als schuilkelder en biedt plaats aan 181 mensen. Volgens een functionaris yj, de commissie voor atoomenergie is Wi gebouw- dat dertien miljoen doll ai* heeft gekost - bestand tegen „de zwaarst denkbare waterstofbom". Het wordt beschermd door de beste en modernste elektronische apparaten, zoals installaties om brandkasten met elektromagnetische velden te beveiligen, „elektronische ogen' bij deuringangen en ultrasonische instrumenten. Boven dien zullen gewapende wachten dag en nacht rondom het gebouw patrouilleren. Proefnemingen Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft voorts medegedeeld, dat er van het proefterrein te Cape Canaveral in Florida een raket is afgeschoten. Na dere bijzonderheden ontbreken. Evenals van het Britse kernwapen, dat boven het midden van de Stille Oceaan tot ontploffing is gebracht. Het wapen ont plofte op grote hoogte. Waarnemers te Londen nemen aan, dat het een water stofbom betrof. Wat betreft de „Woefnik" (Spoetnik 2), die. momenteel nog rond de aarde cirkelt, deelde dr. John Hagen, direc teur van het Amerikaanse program voor het lanceren van aardsatellieten mede. dat men in de Ver. Staten momenteel probeert de codesignalen te ontcijferen. Als het zou lukken, zullen de gegevens ook ter beschikking van andere landen worden gesteld. Dr. Hagen betwijfelde of de Russen er in zullen slagen de hond uit de kunst maan veilig te laten landen. Een me ning, die volgens Westelijke kringen in Moskou, meer grond krijgt door het feit, dat in het Russische communiqué van gisteren over Spoetnik 2 géén mel ding is gemaakt van de ruimtehond. Woensdag was nog gemeld, dat zijn toe stand „bevredigend" was. donderdag werd alleen nog maar gezegd, dat het registreren van de reacties van het dier werd voortgezet en gisteren geen woord over de hondAls de hond nog in le ven was, zo redeneert men in Westelijke kringen, zouden de Russen dit zeker ver melden Binnen een jaar zijn we op de maan, zegt uitvinder Alex Johnson, een uitvinder uit Van couver, heeft aan journalisten verklaard „een revolutionair vliegtuig in de vorm van een vliegende schotel" te hebben ontworpen, dat de Russische aardsatel- liet volkomen in de schaduw zou stel len. „Binnen een jaar zijn we on de maan", zei hij. Zijn toestel zou een snelheid van 14.000 km. per minuut kunnen bereiken en twee weken in de lucht kunnen blijven. Volgens hem heeft de Amerikaanse re gering belangstelling voor zijn ontwerp. Hij eist een miljoen dollar om een mo del te bouwen, opdat hij zijn beweringen kan staven. Soebandrio wil met Australië confereren OVER TOEKOMST NIEUW-GUINEA De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft een onmiddellijke conferentie tussen Indo nesië en Australië over de toekomst van Ned. Nieuw-Guinea voorgesteld. „De tyd is gekomen, dat de Australi sche regering komt praten met de Indo nesische regering", aldus de minister in een verklaring welke gisteren door de Indonesische ambassade te Canberra is bekendgemaakt. „Azie is nog verwikkeld in een onstui mige strijd voor vooruitgang en Austra- lië's houding zou de richting van Azië's vooruitgang naar stabiliteit kunnen hel pen beïnvloeden. Dit zou ook van gewel dig voordeel voor Australië kunnen zijn". Dr. Soebandrio zei voorts te hopen, dat Australië zijn politiek ten aanzien van Ned. Nieuw-Guinea niet baseert op zijn huidige positie van kracht ten op zichte van Indonesië. Hij sprak verder de hoop uit, dat Australië met zijn buurlanden in Azië. en in het bijzonder Indonesië, een „fort van vrede" zal scheppen. (Van onze Londense correspondent) De Engelse regering heeft gisteren het rapport over het incident van Windscale gepubliceerd, de atoomcentrale voor militaire doeleinden, waar op 16 oktober een van de beide kernreactors oververhit raakte en groot gevaar voor de omgeving opleverde. Het zakelijke verhaal van de gebeurtenissen binnen de muren van Engelands oudste verouderde atoomfabriek vormt een nieuw soort „thriller". Alles liep nog goed af, doch de dreigende situatie was een volledig drama, deze technische reus waardig. Het rapport heeft de verdienste van volkomen openhartigheid. Helaas is gebleken, dat de voorzorgsmaatregelen onvoldoende waren, met name de instructies voor de controlekamer. De instrumentatie van de reactor was onvol ledig, zodat de wetenschappelijke staf niet kon beschikken over alle gegevens. Temperaturen van de uraniumconcentrarie in bepaalde riclpji T33 ijp raturen een "abnorn werden daardooj; n i e t geregistreerd. Toen de temperaturen een abnormale hoogte bereikten, bespeurde men nog geen onraad, omdat men onkundig werd gelaten over wat zich in een deel van de reactor afspeelde. Bepaalde veiligheids instrumenten waren defect. Hoewel men wist, dat dit met een belangrijk instrument het geval was, had men nagelaten dit te herstellen Herhaling incident is onmogelijk geen sprake zal zijn van strafmaatrege len. Er is alle kans, dat de centrale van Windscale zal moeten worden gesloten. I De eerste reactor, waarin het incident gebeurde, is vanzelfsprekend stopgezet e.i ook de tweede is buiten werking. In- Aangenomen wordt, dat het incident dien Winscale wordt opgeheven, dan zal werd veroorzaakt door een gebarsten het onfortuinlijk voorval Engeland mil- cylinder, welke uraniumstaven bevatte, joenen ponden hebben gekost. De breuk ontstond waarschijnlijk door een verkeerde behandeling van het Geruststellend is echter, dat voorzover verhittingsmechanisme. De radio-actieve ^a-n worden nagegaan, mens noch dier „uitval" ontstond niet. doordat de over- schade aan de gezondheid heeft opge- verhitte reactor met water werd afge- lopen. Ontsmettingsmaatregelen onder koeld, maar door de ontsnapping van het publiek behoefden niet te worden een gelukkig volkomen onbetekenende genomen, omdat de extra-hoeveelheid hoeveelheid jodium-isotoop in de atmos- 1 radio-activiteit in de atmosfeer uiterst feer. gering bleek, al meende een heel voor zichtig heer in het gebied een spelletje Niemand wordt voor de gemaakte dam met rubber handschoenen aan te fouten aansprakelijk geacht, zodat er 1 moeten spelen! Drie commissies benoemd Geruststellend is ook, dat een derge lijk incident zich niet kan herhalen in de nieuwste atoomcentrales van het type Calder Hall (die gebouwd worden voor de elektriciteitsvoorziening). Om geen enkel risico voor de toekomst te nemen, heeft de regering besloten drie commissies te benoemen onder een onafhankelijke voorzitter, Sir Alexander Fleck, voorzitter van het grote concern Imperial Chemical Industries. Deze commissies zullen moeten na gaan of het orgaan voor atoomenergie goed functioneert en ook aanbevelingen doen over het lot van Windscale. Menselijke fouten lagen ten grondslag aan het falen van Windscale, doch het gebeurde mag niet overdreven worden. Want niet vergeten mag worden, dat Engeland in 12 jaar een geheel nieuwe atoomindustrie heeft opgebouwd, zonder dat er één enkel mensenleven verloren ging en zonder dat er materiële schade werd aangericht. Het is logisch, dat ook het atoombedrijf, zoals elke andere men selijke onderneming, van gemaakte fou ten moet leren. Gisteren heeft de commissie van onderzoek, met de atoomgeleerde Sir William Penney aan het hoofd .voor de pers het regeringswitboek toegelicht en alle vragen, welke eruit voortkwamen, beantwoord. Het was een heilzame bijeenkomst, omdat alle geheimzinnigheid bleek te zijn uitgebannen. De enige manier om de ongerustheid bij het publiek weg te nemen I Talrijke doden bij terreur op West-Java In Djakarta is medegedeeld, dat tij dens recente acties in West-Java van het leger tegen de benden van de Daroel Islam 87 opstandelingen zijn gedood, ter wijl er 44 gevangen werden genomen. Aan legerzijde werden vier militairen gedood. Zeven dessabewoners zijn de laatste tijd aan de benden ten slachtoffer ge vallen terwijl 200 huizen door de op standelingen in brand zijn gestoken. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot tot de jubilerende direc teur van ons blad. de heer J. W. Henny: Leiden dankt U voor Uw werkkracht (Foto L.D./Van Vliet) IBREESTPI73-TEL.23337] Maandag prijsverlaging van olieprodukten Naar de in Nederland werkzame olie maatschappijen hebben medegedeeld zullen de dagprijzen van gasolie, auto- gasolie, huisbrand olie-I en -II en dunne stookolie met ingang van maandag a.s. met f. 1,per 100 liter worden verlaagd. Advertentie Invloed deltawerken op eb en vloed GETIJMETINGEN IN SCHEVENINGSE BINNENHAVEN (Van onze Haagse redactie) De Rijkswaterstaat is voornemens in verband met de te verwachten ingrij pende veranderingen in de getijbewe gingen, welke het gevolg zulle- zijn van de uitvoering van de Delta-wer ken, een z.g.n. referentie-station voot getijmeting en bodemdaling te Sche- veningen in te richten. Dit station, hetwelk gelegenheid zal bieden om deze veranderingen op de juiste wijze te interpreteren en op de voet te volgen, zal zo dicht mogelijk bij de kust, in open verbinding met de zee en buiten het invloedsgebied van de verwachte getijveranderingen moeten worden gebouwd. Als de meest geschikte plaats daarvoor komt de eerste binnen haven van Scheveningen in aanmerking. Het zou in de bedoeling liggen het meetstation te plaatsen in de westelijke hoek van deze haven nabij de huidige ligplaats van de reddingboot tegenover het terrein, hetwelk bestemd is voor het nieuwe visafslagcomplex. Voor lien die minder verdienen dan f 16.- p.d. Nadat de centrale organisaties van werkgevers en werknemers zich in de afgelopen dagen hebben beraden, heeft de Stichting van de Arbeid thans aan minister Suurhoff een voorstel ge daan inzake een tegemoetkoming in de lasten, welke met name voor de loontrekkenden met niet-verdienende kinderen voortvloeien uit de staging van de kosten van levensonderhoud. LOODG1ETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Kans op regen De Balt verwacht tot morgenavond: Daar het weer door regenstoringen bedreigd wordt, neemt de kans op regen in een groot deel van ons land toe. De wind blijft tussen noord en noordoost draaien en verandert weinig van kracht. Verder komt er niet veel verandering in het temperatuurverloop. (Opgemaakt te 10 uur). 10 november Zon op: 7.53 uur; onder: 16.59 uur. Maan op: 19.18 uur: onder: 10.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.40 en 16.53 uur. Laagwater te 0.29 en 12.41 uur. (11 nov. hoogwater te 5.17 en 17.30 uur; laagwater te 1.03 en 13.15 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel. 'I ut zal de dag van morgen brengen De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard G. Casey, heeft gisteren verklaard, dat Australië een „belangrjj" hulp-project voor Indonesië over weegt, in lijn met de Colombo-plan-politiek. De minister zeide, dat Australië niet zou toestaan, dat het probleem Westelijk Nieuw-Guinea zijn betrekkingen met Indonesië vergiftigt. Casey legde deze ver klaring af bjj zijn terugkeer uit de V. S. Hij zeide dat bijzonderheden omtrent het hulp-project voor Indonesië nog niet gepubliceerd kunnen worden. In zyn verklaring laakte Casey de onder auspiciën der Indoneische rege ring staande anti-Nederlandse demon straties. „De tijd is lang geleden, dat ik onder de indruk kwam van het schrij ven van scheldwoorden op muren als een middel om internationale kwesties te beïnvloeden", aldus de minister. De anti-Nederlandse slagzinnen welke tijdens de eerste fase van de West-Irian- campagne op gebouwen van de Austra lische en andere buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigingen waren ge verfd, zijn gisteren door gemeentewerk lieden weer verwijderd. Intussen zjjn de buitenlanders in Djakarta bevreesd, dat zich tijdens de demonstraties op a.s. zondag ter ge legenheid van de viering van „helden dag" wederom incidenten tegen Euro peanen zullen voordoen. De meeste Europeanen zijn dan ook van plan die dag zich niet op straat te vertonen, om mogelijke onaangenaamheden te ver meden. Woordvoerders van de rege ring hebben echter medegedeeld, dat maatregelen zijn getroffen, om exces sen te voorkomen. A.A.-gr oep w il Prins Bernhard schikt de doop-\de. voor de aanvang van de doop- j jurk van Kaetherine Douglas, hetplechtigheid in de Schotse kerk van dochtertje van de maarschalk van I Columbia. De Prins trad als peter de RAF, baron Douglas o[ Kirtlesi- I van de baby op. voorrang Nw-Guinea De groep van Afrikaanse en Azia tische landen in de V.N. heeft giste ren met algemene stemmen besloten volgende week in de politieke com missie voorrang te vragen voor een debat over de Indonesische aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea. De betrokken landen willen vragen, de kwestie-Nieuw-Guinea in behande ling te nemen onmiddellijk na het Koreaanse vraagstuk, dat nu als eerst volgende punt op de agenda staat. Na het debat over Nieuw-Guinea wil de Afrikaans-Aziatische groep de kwes- tie-AIgerije zien behandeld. Als de politieke commissie deze wensen in willigt, komt het vraagstuk-Oypru^ als laatste punt van de agenda aan de orde. Kleermaker richtte „dansinstituut" op Een Bredase kleermaker is gisteren gearresteerd door de Waalwijkse politie. De man heeft sinds drie weken een niet bestaand dansinstituut geëxploiteerd, waarvoor hij de jeugd van Waalwijk uit het z.g. betere milieu warm had gemaakt. Hü liet zich voorstaan op dansdiplo- ma's, die niet bestonden, ontketende een reclamecampagne, waarbij hij namen noemde als Malando en het Dutch Swing College en heriep zich op con tacten met de Nederlandse Televisie- stichting. Op de avond dat de deur voor het eerst geopend zou worden zijn honderden naar de „Gecroonde Leersse" getrokken om de opening bij te wonen. Daar bleek van de dansleraar die ondertussen hon derden leerlingen had geboekt, niets meer te zien te zijn. De man bleek met wijk dansen te leren. Dit voorstel, zo vernamen wij van de Stichting, steunt op drie uitgangspun ten. In de eerste plaats zal met het oog op de economische situatie in ons land een te treffen voorziening niet mo gen leiden tot enigerlei verhoging van de arbeidskosten van het bedrijfsleven. Zulks ligt ook in de lijn van het huidige loon- en prijsbeleid. Voorts zal zulk een voorziening een tijdelijk karakter moeten dragen en zij zal in de Jerde plaats beperkt dienen te Wijven tot die werknemers met kinderen, wier looninkomen een bepaalde grens niet overschrijdt. De Stichting van de Arbeid heeft gelijk gemeld de minister voorge steld, gedurende het jaar 1958 een tijdelijke toeslag op de uitkeringen ingevolge de Kinderbijslagwet te ver strekken ten bedrage van tien cent per kind per dag. De hiervoor benodigde gelden, welke op plus minus 36 miljoen gulden wor den geschat, kunnen aan de reserve van het Kinderbjjslagvereveningsfonds worden onttrokken, zonder de finan ciële positie van dit fonds in gevaar te brengen. De tijdelijke toeslag ware volgens de grootst mogelijke meerderheid van het Stichtingsbestuur toe te kennen aan de onder de kinderbijslagverzekering val lende werknemers, wier brutoloon uit de dienstbetrekking of daarvoor in de plaats tredende uitkeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten over de dagen, waar op zij op de wettelijke kinderbijslag aan spraak hebben minder bedraagt dan f. 16 per dag. De Koninklijke Nederl. Middenstandsbond was slechts bereid te gaan tot een loongrens van f. 12.50 per dag. de noorderzon te zijn vertrokken. Behal ve de tweehonderd cursisten van wie hij de inschrijfgelden opstreek had hij bo vendien nog zijn pension opgelicht, dat hij niet betaalde. Een kleermaker bij wie hij drie avondkostuums had besteld was eveneens de dupe. Tenslotte heeft hij ook nog kans gezien een radiohandelaar in Waalwijk voor een kleine 150 gulden op te lichten door grammofoonplaten te kopen en niet te betalen De man bleek later bezig te zijn een zelfde instituut op te richten in Baarle- Nassau en werd toen door de politie in de kraag gegrepen. Deze schat, dat voor zover thans bekend de oplichting een bedrag van rond 15.000 gulden heeft be lopen. De danscursus in Waalwijk gaat ech ter toch door. Een dansleraar uit Breda is bereid gevonden de jongelui in Waal-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1