Inauguratie prof. dr. W. T. van Est Goethe's „Iphigenie aui' Tauris" ZATERDAG 9 NOVEMBER 19*7 Aanleg van speeltuinen vermindert de baldadigheid De baldadigheid in een wyk hangt ten nauwste samen met het aantal kin deren per hectare bebouwing en de be schikbare hoeveelheid speeltuinen. In de wijken waar per hectare meer kinderen wonen zal de omvang van de baldadig heid groter zyn. Door de aanleg van speeltuinen kan de baldadigheid in die wijken gunstig worden beïnvloed. Voor iedere vierkante meter speeltuin die men per kind beschikbaar stelt, zal on der de gegeven omstandigheden het aantal baldadige kinderen afnemen met drie per duizend. De praktische beteke nis van het gevonden verband is der halve vooral gelegen in het feit dat men de behoefte aan speeltuinen niet slechts dient te relateren aan het aantal kinde ren. doch bovendien aan het aantal met woningen bebouwde hectaren in een wijk. Aldus de conclusie van de afdeling regionaal economisch onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam in een rapport dat in op dracht van het gemeentebestuur van Haarlem werd samengesteld over de Jeugdbaldadigheid in Haarlem in 1956. MELKSANERING NOGMAALS BESPROKEN Beter geen top-conferentie dan een mislukte De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd heeft gisteren naar aanleiding van het Russische voorstel tot besprekingen aan de top gezegd, dat het mislukken van dergelijke besprekin gen erger is dan het achterwege blijven ervan. „Wij willen bewijzen hebben, dat de daden van de Sovjet-Unie op vermin dering van de Internationale spanning gericht zijn". Op de laatste topconfe rentie in Genève had de Sovjet-Unie zich verbonden tot het beginsel van de hereniging van Duitsland door vrije ver kiezingen. Haar huidige houding hier omtrent is niet bevorderlijk voor een op lossing van de kwestie, aldus Lloyd. Minister Helders niet bezorgd over Indonesië De Nederlandse minister voor Zaken Overzee, mr- G. Ph. Helders, meent niet. dat er op het ogenblik reden van bezorgdheid is over de aandacht van Indonesië voor Ned. Nieuw-Guinea. missie van de melkhandel vergaderd met de afgevaardigden van de vertrou wens commissie uit de burgerij. Deze laatste bestond uit de dames Van Dijk, Hoefman en Broxterman. Gistermiddag heeft prof. dr. W. T. van Est als opvolger van wijlen prof. Haantjes het ambt van gewoon hoog leraar in de meetkunde aan de Leidse Universiteit aanvaard met een oratie in het Groot-autorium over „Tweehonderd jaar topologie". Prof. Van Est bestreed hierin de op vatting dat de wiskunde een dood vak is doordat zij zich niet meer zou ont wikkelen. De ontwikkeling vuii ue uige- braische topologie in de laatste tweehon derd jaar, in het bijzonder de begin periode hiervan, toont dit duidelijk aan. Een van de opvallendste aspecten van de topologie achtte spreker, dat zij een uit zuiver mathematische bespiegeling voortgekomen wetenschap is. Dit heeft zij gemeen met de getallen-theorie en deels ook de algebra. Bij een weten schap als de wiskunde, die zoveel inner- ïij-e feCtoonu iieeit. iy«a hetdan ook op zijn minst genomen prematuur, binnen kortere of langere tyd een na tuurlijk einde aan de ontwikkeling te verwachten. Na de oratie vond een receptie plaats. De foto toont de rector magnificus, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die de nieuwe hoogleraar en zijn echtgenote complimenteert. Foto L.D.—Van Vliet Eerste Leidse EHBO-brieade bestaat 25 jaar land bekeken werden. Namens de Vrou- J wengroep bedankte de presidente mevr. onder leiding van wijlen dr. Renaud. it^70WitivlietLdfr,sprek?fr hartfe^k voor Thans worden de lessen gegeven in het z"n levendige, heldere uiteenzetting, gebouw van de G.G. en G.D., Mare te I Leiden, onder leiding van dr. Kortmann. Geslaagd Voor het doctoraal exa- Deze brigade heeft in Leiden een goede men economie slaagde te Amsterdam naam verworven, is de oudste vereni- I onze plaatsgenoot, de heer W. Lalisang. Mmister Helders arriveerde gisteren in Sydney, in gezelschap van de Austra- lisctie minister voor de gebiedsdelen. Gisteravond heeft de sanerlngscom- pauj Hasluck. Hy verklaarde uitgestrek- HjjH te tochten door Ned Nieuw-Guinea te hebben gemaakt, doch geen bewijzen te hebben aangetroffen van infiltraties door Indonesiërs. „Wij hebben in Ned. Nieuw-Guinea op het ogenblik niets van De voorzitter van de slyterscommis- incjonesië te vrezen", aldus minister missie de heer Ten Brink (uit Alpher.Helders, die daar aan toevoegde, dat1 gaf een uiteenzetting van de voordelen Australië uitstekend werk heeft verricht I der sanering, welke reeds in 252 gemeen- deont wikkeling van het onder zijn I ten in ons land is ingevoerd. De voorde- beheer staande deel van Nieuw Guinea, len voor de klant zijn: betere kwaliteit van de melk en snellere bediening; voor delen voor de handel: kortere werktij den, lagere kosten. Dit laatste zal van belang blijken, wanneer in 1961 de rege ringsvoorschriften van kracht zullen worden ten aanzien van bedrijven, wa gens enz. Met de naleving van deze ver wachte voorschriften zullen grote be dragen gemoeid zijn, die de melkhandel uit besparingen door de sanering hoopt te bestrijden. In de vertouwenscommis- sie namen voor de handel zitting de he ren W. de Jong (Leiderdorp) en G. Groen uit Hazerswoude. Tot presidente FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen. —Vermeer, -De Jong. Bevallen: Van der Schoor- zn.. Oud-Beijerland; Van Dijk- dr.. Balikpapan. Getrouwd: J. F. L. de Ridder en J. Koestal, Hilversum. Overleden: dr. J- H. de Muinck Keizer m. 9i jr. Bilthoven: dr. H. IJ. Groene- wegen. m.. Hilversum: P- A. Hendriks, 71 jr.. Haarlem: dr. J- F. de Vries, werd gekozen mevr. Hoefman. Klachten jjn. 66 jr.. Rotterdam: E. van derWeide- kunnen aan haar en alle andere leden Caspari. vr. 80 jr.. Den Haag; M. H. van de vertrouwenscommissie kenbaar Eysvoogel—Tymstra, vr. 62 Jr., Wage- worden gemaakt. ningen. Op 17 november 1932 werd in Leiden opgericht de Eerste Leidse E.H.B.O.- brigade. De eerste leden waren afkom stig van de thans nog bestaande Leidse Reddings Brigade, toen onder voorzitter schap van de heer Van Ingen Schenau. De eerste cursussen werden gegeven in het gebouw van Het Groene Kruis, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex. Geschie denis de heer F. Tichelman (Leiden) kand.ex. Psychologie de heer G. J. M. van den Aardweg (Haarlem)docc.ex. Gen. II mej. A. E. v. d. Houwen (Lei den) en de heren J. C. Frederiks (Rot terdam) en F. H. J. Merkus (Wasse naar) semi-artsex. mej. J. v. Engelen (Breda), mej. A. F. F. Manusama (Lei den) en - de heren F. C. Haverman (Leiden), J. L. de Koning (Schevenin- gen). J. Krol (Den Haag), R. E. Spijker (Leiden) en J. v. Ulsen (Delft); artsex. de heren F. Almekinders en H. C. Jas- perse (Leiden). ALG. VER. VAN NED. RESERVE-OFFICIEREN Het bestuur van de afdeling Leiden van de Algemene Vereniging van Nederlandse Reserve-Officieren is voor het seizoen 19571958 als volgt samen gesteld: voorzitter: A. J. Mans; vice- voorzitter: A. J. J. van der Zanden; secretaris: J. W. Elskamp (Johannes Poststraat 7, Leiden); penningmeester: W. P. Th. Groote en commissarissen: W. Peerenboom en L. Hamming. FILMAVOND VOLA Gisteren hield de Ver. van Oud-Leer lingen der Ambachtsschool haar maan delijkse filmavond, ditmaal verzorgd door het Aannemings- en Handelsbedrijf E. W. Smit N.V. te Nijmegen. Na opening door de vice-voorzitter, de heer K. T. v. Vliet zagen de aanwezigen de film „Zinkers": het leggen van twee zinkers, één door de Maas en een door de IJsel. Vervolgens werd de film „Operatie Aardworm", de aanleg van het aardgas- net in Nederland, vertoond. Na de pauze hield de heer Westerdink een inleiding over het leggen van „Gas- zinkers door de Westerschelde". Aan de hand van een film zagen de aanwezigen het uitvoeren van dit grootse werk. Aan het einde van de avond dankte de heer C. Peereboom het bedrijf voor deze interessante filmvertoning. A.-R. KIESVERENIGING KWAM BIJEEN. De A.-R. Kiesvereniging wijk I hield gisteravond in „Het Gulden Vlies" haar jaarvergadering. De heer J. Verduyn sprak een kort woord van welkom tot de aanwezigen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het afgelopen jaar een rustige periode is geweest. Het aan tal leden is stabiel gebleven. Na het uitbrengen van het jaarverslag van de penningmeester, met een gunstig saldo, werd de nieuwe kascommissie be noemd. Deze zal bestaan uit de heren J. van Driel en C. Kromhout. Aangezien het bestuurslid, de heer F. G. van Zwie- ten wegens verhuizing naar een ander stadsdeel zijn functie neer moet leggen, werd in zijn plaats de heer P. J. Da- tema, hoofd der Gereformeerde Lagere School in het Morskwartier, gekozen. Over de verkiezing in 1958, n.l. voor de Provinciale Staten en voor de Ge meenteraden sprak op deze vergadering het bestuurslid J. Francke ging hier ter stede en telt circa 300 leden, van wie mej. B. van Ingen Sche nau en de heren A. P. v. d. Voort en H. Treur van de oprichting af lid zijn en de heer H. Treur reeds 25 jaar een bestuursfunctie bekleedt. De brigade heeft in de loop der Jaren vele cursisten opgeleid, o.a. personeel van de Brandweer, P.T.T., Verkeersgroep Rijkspolitie en de opleiding van de Med. Dienst B.S. in oorlogstijd. In het begin van haar bestaan werd ook hulp verleend bij branden en de laatste jaren met de 3 okt.-feesten en op sportterreinen. Ter gelegenheid van dit 25-Jarig jubi leum zal op zaterdag 16 nov. a.s. een receptie worden gehouden van 35 uur in „Het Gulden Vlies" en tot slot op woensdag 20 nov. a.s. een feestavond voor de leden in het gebouw St.-Anthonius Clubhuis aan de Mare. OEOSTOEES7 Subsidieverzoek Rijnlands Lyceum Aan de subsidieverzoeken, welke in de raadsvergadering van 13 dezer worden behandeld, is er één toegevoegd, inge zonden door het bestuur van het Rijn lands Lyceum te Wassenaar. Genoemd bestuur vraagt de medewerking tot het HERDENKING 11 NOVEMBER Op Wapenstilstandsdag. maandag 11 november, zal des morgens om 11 uur een korte herdenking plaats hebben bij de geallieerde graven bij de Groene- of Willibrordkerk. Namens het Nederlands Oorlogsgravencomité, afdeling Oegst- geest, zullen bloemen worden gelegd. Vandaag wordt de Klaprooscollecte gehouden ten bate van de verzorging der geallieerde graven hier ter plaatse en elders. VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS Uitslagen van de door de Schaakver eniging „Voorschoten" gespeelde wed strijden: Groep I: SluiterMaarsen M>V6, v. d. KooyBraggaar 10, Smitdr. Ver met MsMi, WaasdorpVan Os MiMz, SmitJansen 10. Groep II: M. Segaar v. d. Werf 1—0, Heyer—Maat Mi—Mt, N. SegaarBraggaar 10, M. Segaar Kuneke 10. Braggaar—v. d. Werf 10, N. SegaarMaat 01. Groep IIIGrobbenKouwenhoven 10. Kouwenhovenv. d. Marei 01, v. d. AkkerGrobben 1—0. Grobbenv. d. Marei 01. De Sinit-JNioolaas-'wandeltooht te Voorschoten op zaterdag 9 november a.s. Duitse inodelopvoeriug Gespeeld in een volkomen eenheid, waarlijk grenzend aan het onovertrefbare Het Griekse noodlotsdrama Iphigeneia en Orestes, door Euripides reeds van menselijke trekken omgeven, is door Goethe verder omgebogen en doordrenkt van wat men zou kunnen noemen „algemene Christelijke zin". D.w.z. dat wraak wordt vervangen door liefde. Goethe schreef zijn drama aanvankelijk in proza en wel in 1779 om het later om te zetten in versvorm op een reis naar Italië, zo omstreeks 1786. Op meester lijke wijze is hij er in geslaagd de Griekse cultuur te dopen met die van het Christendom; zo, dat feitelijk geen van beide geweld wordt aangedaan. Goethe kent in zijn bewerking de prijs toe aan de macht van reinheid en waarheid. Daarom ook verwerpt hij aan het slot het gebruik van list en leugen om zijn heldin en helden Tauris en de wrede koning Thoas te doen ontvluchten. dekken van de exploitatietekorten van I blijkt nu al een groot succes te worden, het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest na- Verschillende groepen uit Den Haag, dat de bijdragen van ouders en van om- Leiden, Leidschendam. Voorschoten en liggende gemeenten op deze tekorten in Wassenaar hebben zich reeds laten in- mindering zijn gebracht. Het bestuur schrijven, terwijl de individuele inschry- motiveert het verzoek door er op te wijzen, dat het subsidie van f. 15,— per leerling krachtens de verordening van 18 april 1956 billijk moge zijn voor de in andere gemeenten gevestigde scholen doch dat voor een in Oegstgeest geves tigde school, naar het dit bestuur voor komt. een andere maatstaf voor de sub sidiëring zou dienen te worden aange legd, gezien de daaraan voor de gemeen te verbonden belangen. Het bestuur wijst ter nadere motivering van deze belan gen op het feit, dat de school in Oegst- gees in hoge mate in een behoefte voor ziet, hetgeen met cijfers wordt toege licht. Het berekende tekort over 1/4 Jaar is f. 535,—. B. en W. merkten hierbij op dat er in die periode nog maar twee leer jaren waren verdeeld over 3 klassen, zo dat het te verwachten is dat bij volle dige subsidiëring van het tekort de daarvoor benodigde bedragen in de ko mende jaren enkele duizenden guldens per jaar zullen belopen. B. en W. stellen daarom voor. in navolging van de voor andere subsidie-aanvragen vastgestelde gedragslijn, geen hogere subsidie te ver lenen dan volgens de vastgestelde ver ordening inzake subsidiëring van bij zondere middelbare scholen. vingen de verwachting ver overtreffen. Zondagsdienst. Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20. tel. 2356: voor wijkverpleegster: Gezondheidscen trum: telef. 2177. Geslaagd Voor het dootoraal exa men in de economische webenschappen slaagde de heer A. de Bloeme, alhier. was bjj een lezing van mr. Portheine. De opkomst kon dan ook groot genoemd Spreker legde er de nadruk op, dat i worden, behalve leden uit Leiden en men deze komende verkiezingen in hetNoordwijk was mevr. Scheltema Conradi licht van Gods wil moet zien. ,naar Oegstgeest gekomen. Op een pret- Op deze inleiding, waarbij ook vele tige. zo neutraal mogelijke wijze, be- voor- en nadelen van vorige verkiezingen i sprak mr. Portheine het Consumenten de revue passeerden, volgde een bespre- Contact Orgaan en het begrip „Is de king, waarna de vergadering werd ge- klant koning?", de Winkelsluitingswet, sloten. de vrije zaterdagmiddag, zoals men die in W.-Duitsland al kent, de „parallelli- De Reisvereniging „Anna Pau- satie" van méér branches in één bedrijf, WARMOND Medische dienst. De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter Van Nes (Sassenheim) en dokter Walenkamp (Warmond). WASSENAAR HOLL. MIJ VAN LANDBOUW. Jongeren kwamen bijeen. Gisteravond werd in Huize Den Deyl een vergadering gehouden van de Jon gerenorganisatie van de Hollandse My van Landbouw. Met het onderwerp „Lu xemburg, hoe het reilt en zeilt" trad in deze bijeenkomst als spreker op de heer v* i A- Olivier, landbouwkundig adviseur van Vrouwengroep in de V.V.D. de Olveh te Den Haag. ,T De nieuwe voorzitter van de orgaru- Otmderdag hield de Vrouwengroep van satie, de heer Wassenaar, opende de bij- de VVD haar 2e bijeenkomst in het eenkomst met een kort woord van „Witte Huis waar mr. F. Portheine we]kom, waarna het bondslied werd ge sprak over „De Huisvrouw- en de Mid- ZOngen. denstandsbelangen", een onderwerp, dat [>e heer Olivier, die hierna het woord spreker en toehoorders na aan het hart i had, ving aan met als naar zijn me- ligt, hetgeen vorig jaar ook al. gebleken ning beste manier van vakantiebesteding Goethe doet Iphigeneia de koning het ontvluchtingsplan toevertrouwen en zij weet met een beroep op zijn menselijke edelmoedigheid hem te bewegen verlof voor de terugkeer naar Griekenland te geven. Alle menschlichen Gebrechen Sühnet reine menschlichkeit Zo redt Iphigeneia haar broeder dub bel: ten eerste zijn leven en ten tweede van waazin en schuldbesef wegens de moedermoord als wraak voor het doden van zijn vader Agamemnon. „Edel sei der Mensch Hilfreich und gut Denn das allein Unterscheidet ihn Von allen wesen Die wir kennen". Zo weet Goethe zijn Iphigeneia om te toveren tot een ideale hoogheid van wat goed en edel is in een eenheid van ziel en gevoel. Het blijft behoren tot het allerhoogste in de wereld van het drama. Dit juweeltje brengt thans in ons land een Duits gezelschap of, beter gezegd, bracht, want de opvoering in onze Sleu telstad besloot de korte toemee, die plaats vond onder auspiciën van de Duitse ambassade. Het is het gezelschap, TENTOONSTELLING De Historische Vereniging Oud Was senaar organiseert in het Kasteel Oud Wassenaar een tentoonstelling van his torisch materiaal betreffende Wasse naar. De expositie zal zaterdagmiddag 16 november door de burgemeester worden geopend. BURGERLIJKE STAND Geboren; Remco J. A.. en ven te noemen het bezoeken van een land. waar men elkaar verstaat, aangezien er niets zo belangrijk is dan de mens. In verband hiermede maakte hij dan ook een tocht door Luxemburg, het landje ter grootte van de provincie Drente, dat hij noemde een deel van ons, in verband van de Benelux. Hij gaf een korte aardrijkskundige uit eenzetting, waarna zijn onmiddellijke in druk weergaf by het bezoek, namelijk een indruk van welvaart, waarvan h(j lowna" zal a.s. zaterdag haar koperen de vakantieregeling, de Vestigingswet, de de oorzaak niet kon ontdekken. Bij na- jubileum vieren met een feestavond. De Personeel Inkoopvereniging en het vereniging, aanvankelijk opgericht als cadeaustelsel. Na zijn reis naar de buurtvereniging, maar na een jaar om- Verenigde Staten in 1954 kon de heer gezet in een reisclub, telt thans 47 leden Portheine uit ervaring spreken over de van wie de meeste van de oprichting af toestanden aldaar, terwijl in de zeer ge lid zijn. animeerde nabespreking ook die van vraag werd hy verwezen naar de hoog ovens, de wynbouw, waarover hy veel vertelde, ook over de akkerbouw en de landbouw. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd druk gebruik gemaakt. T. M. Schuring* en C. H. Dekker; Martyr, an v J. de Goede en A. E. Kerllng. Ondertrouwd; W. G. van wygert er. O. M. van Leijenhoret. J. B. WolaahriJn en C. W. M. van Haastrecht, J. van Delden en M. A. Vreede, J. A. van Leuadien en C. A. van d«n Berg. L. Oostrum en G. Drijf hout. R. S. G. Parqul en A. M. Stapff. j T' Getrouwd, j. BaOdk-uim en M. E. Schepers tekems lag dientengevolge dat sinds 1947 de Ruhr-Festspiele ver zorgt, dus dit Jaar zijn tweede lustrum beleeft, geboren als een soort dank voor geboden materiële hulp aan Hamburg door Hamburger tonelisten. Met steun van de Deutsche Gewerkschafsbund, de stad Recklinghausen en later de staat Nordrhein-Westfalen is het uitgegroeid tot een troep, die thans mede de toon aangeeft. In 1956 werd gegrepen naar Goethe's drama en hierin werd een hoogtepunt bereikt, zodat ook dit Jaar hierop werd teruggevallen. HET SPEL En, als iets verantwoord is, dan is het zeker dit teruggrijpen, want het geen hier werd gepresteerd, grenst aan het onovertrefbare. Geen sprake van enig sterren-systeem, integendeel, hier werd een eenheid opgebracht, zo als slechts zelden bereikbaar mag worden geacht. Leest men nog eens vooraf de tekst, dan houdt men on willekeurig zijn hart vast voor de lange clauses, vooral die der alleen spraken, doch zy werden genomen met het grootste gemak, met een perfecte dictie en met een opmerkenswaardige zuiverheid van taal. Men zegt wel eens, dat het Duits een spitse en scherpe taal is, doch wie deze voor stelling volgde zal overtuigd zijn, dat ook het Duits zoet-vloeiend kan zyn! Onder regie van de intendant van het toneel te Darmstadt Sellner is een een heid bereikt, een volkomen eenheid. Zonder enig offer aan het z.g. sterren systeem. Iedere rol was bezet, zoals deze bezetmoe st zyn. Frappant was daarbij, dat Sellner geen enkele poging heeft gedaan om zich aan te passen aan het verleden, integendeel, hy heeft geregis seerd volgens de huidige normen. Dus: modern. Ën niettemin werd het een succes. Het bewijs, dat Goethe een oeuvre schiep, dat van alle tyden is. Want zelfs over een eeuw zal bij de dan heersende lijn zijn drama nog leven' Zoals gezegd, hier waren spelers by- een gebracht, die stuk voor stuk de typen vormden voor de door hen uit te beelden rol. Hun meer of mindere be- aan de be- Soekarno en Hatta leiders opbouwconferentie De Indonesische minister-president ir. Djoeanda Kartawidjaja, heeft van daag in het Parlement medegedeeld, dat de regering voornemens is om pre sident Soekarno en oud-vice-president Hatta uit te nodigen gezamenlijk de leiding op zich te nemen van de na tionale opbouwconferentie, welke in de laatste week van november in Dja karta zal worden gehouden. Belangrijke uitvindingen van een vluchteling Een refugé, afkomstig uit een land van achter het ijzeren gordyn. heeft van de Engelse regering een beloning van 1500 pond gekregen, voor een serie uit vindingen, die „aanzienlijk" hebben by. gedragen tot verhoging van de doelma tigheid van de Britse bommenwerpers. De refugé, die thans als luitenant vlieger by de RAF dienst doet, werd niet by name genoemd om „veiligheidsrede nen". noch werd zyn geboorteland be kend gemaakt. Met zyn uitvindingen werd het inladen van hoogexplosieve bommen in Canber ra-, Vulcan-. Valiant- en Victor-bom- menwerpers 'vereenvoudigd. Er is thans dankzij „de meesterlyke" apparaten van de uitvinder 75 tot 50 procent minder tijd nodig om de bommenwerpers te laden. Dankbrief voor Alphens gezin van koning Olav van Noorwegen By het overlijden van de Noorse Koning Haakon VII schreef de heer D. de Vries mede namens zijn echtgenote en dochtertje een con doles ntiebrief aan de Noorse Ko ninklijke familie. Dezer dagen ont ving de heer De Vries een schryven van Koning Olav van Noorwegen, waarvan de inhoud als volgt luidt: Oslo Slott, October 1957. Ontvang myn zeer hartelyke dank voor uw vriendelijke condoleantie ter gelegenheid van het overlyaen van myn geliefde vader, Koning Haakon VII. w.g. Olav R. (De R achter de ondertekening, betekent rex=koning). J. Kranendonk en Zonneveld en O. L. Gras. A. A. J. Olaasser en D. C. M. Croon. Overleden. P. D. Nannlng, 90 jaar wed van J. Eggdmk; C. M. Fanem-am, 73 Jaar, eohtgen. van P. Looyenstljn; C. J. Trooet- h-eddie, 77 Jaar wedm. van J. Hoekzema; C. van Harmeien, 15 Jaar; Th. Felperlaar. 80 Jaar echtgen. ran J. C. H. M. Sohrö- der, W. Schetter. 61 jaar. echrbgen. van B. Boflil, D. L. Ellerman, 59 Jaar, echtgen. v&d C. Kuyt. ZOETERWOUDE FEESTAVOND „AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN" Het Comité „Autotocht Ouden van Dagen" organiseerde gisteravond de eerste toneelavond In Ons Huis aan de Dorpsstraat. De toneelclub „De Grtinerie" uit Oegstgeest voerde met veel succes het blijspel op: „Het begon in De zaal was tot in alle hoeken gevuld. Ook werd de gebruikelijke verloting! gehouden, waarvoor de prijzen groten- deels door de bezoekers waren medege- 1 bracht. Dit is de manier om onze ouden van dagen ook in 1958 weer een prettige uit gaansdag te bezoren! Opbrengst. De in deze gemeente ge houden collecte voor de NOVIB heeft f 648.57 opgebracht. langrijkheid van de rol. Niettemin wa ren er een paar, die zelfs boven dit niveau uitkwamen en dan bedoelen we wel speciaal de Iphigeneia van Maria Wimmer, die men als toneel-diva mag beschouwen, gezien de grote rollen, door haar gespeeld en de Orestes van Rolf Henniger. Beiden leverden spel van een aangry- pende waarheid en hun ontdekking broeder en zuster te zyn, werd een hoogtepunt. Maar daarnaast alle lof voor de drie anderen, Pylades, koning Thoas en zyn hoofdman. Thoas haalde wel het hoog ste in zyn slotwoord: Lebt wohl. Het was krachtig en machtig! Geen wonder dat de vrywel geheel gevulde schouwburg de bovenste rangen waren prys gegeven aan scho lieren enthousiast was en dit uitte in een bykans niet te stoppen applaus, al nam dit de vorm van een ovatie aan. Aan Maria Wimmer werden de meer i WARMOND Ledenvergadering „Het Groene Kruis" Onder voorzitterschap van de heer C. W. Heyi hield de Zuid-Hollandse Ver eniging „Het Groene Kruis" afdeling Sassenheim en Warmond een algemene ledenvergadering in Hotel „De Stad Rome" alhier. Na enkele mededelingen en het voorlezen van de notulen werd overgegaan tot verkiezing van een voor zitter. By enkele kandidaatstelling werd als zodanig gekozen de heer P. M. Beije en als nieuw bestuurslid de heer P. v. d. Sleet. Overgegaan werd tot vaststelling van de begroting voor het jaar 1953. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De begroting gaf een nadelig saldo te zien van f 400.—. Algemeen was men van oordeel dat aan een contribu tieverhoging In de toekomst niet valt te ontkomen en met algemene stemmen werd besloten deze aangelegenheid op de agenda van de eerstvolgende verga dering te plaatsen. Als leden der kas commissie werden benoemd de heren J. v. d. Sleet en J. Eigenbrood. Als afge vaardigde naar de algemene vergadering werd aangewezen de heer P. M. Beije. De voorzitter deelde mede dat van medische zyde was medegedeeld dat zr. Durieux dit jaar zeker nog geen dienst mag doen. Zr. Kühn, die het bestuur zeer erkenteiyk is voor haar hulp, moet In de eerste helft van november wegens een reeds vroeger aangegane verbintenis het werk neerleggen. Het bestuur heeft zr. Moerkerken bereid gevonden om met ingang van 16 november tydelyk by de vereniging in dienst te treden. Een woord van byzondere dank werd ge bracht aan de voorzitter van het Wit Gele Kruis die direct bereid was waar nodig de helpende hand te bieden. dan verdiende bloemen niet onthou-1 pror.kbo'n den. 1—16 idem B MARKTBERICHTEN LEIDEN. 9 nov. Leidse Coop. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: appelen33-91, dfurlven 130-1152. andijvie 8-20 snijbonen 135-160. stambomen 148- 203, stokbonen 82, kroten 8. kroten gek., 25-30, boerenkool 13-17, rode kool 5-11. groene kool 8-10. pred 17. spinazie 12-72. stoofsla 22-34, spruiten A 25-40. B 16-35. tomaten A 20-79. B 34-57. C 20-34, CC 20 -22, uien 4-18. waspeen 1)1-12, witlof 13-53. fer 100 stuksbloemkool A 15-62, B 14-23, nolselderie 11-20. komkommers B 18. C 10. sla A 10.20-16.70, B 6.70-13,60. per 100 bos. bleekselderie 16, bospeen 12-35, peter selie 6-7 en selderie 3-9 cent. HOOFDDORP, 8 nov. Gpaanbeursno teringen tarwe f24,tot f27.zomer- gerst f23.tot f26.50. wintergerst f21. tot f25.haver f20.tot f23.50. groene erwten f26— tot f34.—, koolzaad f38.— tot f44.karwljzaad f62,tot f68. capucijners f 32,tot f 42. Alles per 100 kg. ROELOF ARENDSVEEN. 8 nov. Bloemenveiling: Anemonen 5064. Free sla's 78-135, Asparagus Plumosos 34-52. Troschrysanten; Baechue 30-43, Savttana 27-47, Champion 26-61, Little Amerika 56 -70, Kauffmann 52-62. Carnaval 37-49, Su- perform 35-63, Prinses Ann 80-85, Golden Gllnd 51-72. Cranfordla 30-43, Choco 36- 59, Perfection 37-49, Mllleredaie 27-47. Electron 60-67 Sünset 24-39. Carolina 30 -42, Cvdonla 28-44, DevUscape 22-41 per bos Idem geplozen; Long island 16-21. Am. aanwinst 12-16, LoveMners 8-15. Red Rollnda 10-13, Oroh. Beauty 12-16, Indian polis 20-26, Omlthogaluim 20, Am. Anjers 10-19 per stuk. RIJNSBURG. 8 november. Bloemenvei ling Flora. Chrysanten tros- Superform 60-90. Golden Seal 55-75. SU vla 50-65, \V. Dlamont 47-58. Blanche 50-62 Caroline 35-42. Jozef 60-80, Flory King 60-70. Red Bree 55-75, Ereo 100-110 Blllendel 60-70, Filmster 30-41. Sous d'Or 45-60, Cadé 80-90, Gr. For dl a 40-55. G. Glint 50-60. Kaufmann 50-70 Little Amerika 55-80. Chrysanten per stuk- Choco 7-10, S Pink 11-14. Kaufmann 7-8. Little Amerika 7-8, Am. Anjer: Sim rood 8-13. roze 11-18. wit 13-16. Apollo 10-13. Elizabeth 11-14. Freesia's: Buttercup 110-140 wit 115-145. Narcissen- Cragford 120 per bos. TER AAR. 8 nov Groenteveiling: tomaten export A 7293, Idem B 7694. C 3248 tomaten binnenland A 2649. Idem B 38—53 idem C 2229 Idem CC 2021 Idem afwijkend 2024. kassnljbo nen 138. idem B 48 lderr riek 18, Na afloop ontving de Duitse ambas- koo'. sade nog .in het Gulden Vlies, waar van velen gebruik maakten. Opnieuw Is bewezen, dat ware cultuur wel een van de beste middelen mag deri'e worden genoemd, om geslagen wonden te genezen! indy v.e 10 10. savoy® witlof 1 5764. Idem II 35 Idem s-tek 15, uien 7—9, Idem nep 4. spruiten B 1823. prei 18. kroten 6 alles per kg. sla A 7, Idem B 35, knol selderie alles per stuk. bospeen 1'517, sel- 2 alles per bos slaivellen 30—120, kool 5070. per kist. druiven 92 p. pond appels. Jonathan 32, peren St. Re- 31.1 my 55. Bergamot 47 alles per kg.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11