Nieuwe resultaten bij het oudheidkundig onderzoek Russische Octoberrevoliitie in de Opperste Sovjet herdacht Loop der bevolking te Leiden WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 Bij toepassing C 14-methode I diepte-opgave juist was geweest, is er n°S de mogelijkheid, dat het door zün In het_Rijksmuseum van Oudheden gewicht later in het veen was wegge- aan het Rapenburg sprak prof. dr. H. T. Waterbolk uit Groningen gisteravond over „Nieuwe resultaten van de C-14 methode voor het oudheidkundig onder zoek. Spreker toonde aan, dat men aan de ontwikkeling van de kernfisica gedu- rende de oorlog in de Verenigde Staten, een methode te danken heeft om de absolute ouderdom van organische over blijfselen uit de laatste 50.000 jaar met vrij grote nauwkeurigheid te bepalen. De in deze resten nog aanwezige radio- activiteit, welke berust op het gehalte I aan de radio-actieve isotoop C-14 van het bewuste koolstof, is een maat voor de tijd die verlopen is sinds het afster- i ven. Hout, houtskool, verkoold graan, zijn zeer geschikt voor de bepalingen. I Deze van Libby (Chicago) afkomstige J methode is in Groningen door prof. dr. H. de Vries, geperfectioneerd. Spreker gaf deze avond een overzicht van enkele belangrijke resultaten, welke I reeds zijn bereikt. Zo blijkt de aanvang I van het Neolithicum 1000 1500 jaar j vroeger te vallen dan men tot nu toe aannam. Reeds 4.000 v. Chr. zijn de I Limburgse lössgronden bewoond door een landbouwend volk, dat van zwaar l eikehout grote gebouwen van 30 x 6 meter wist op te richten. Vergelijkbare vondsten op de Balkan (o.a. te Vincö, in de omgeving van Belgrado) blijken even oud te zijn. In het oorsprongsgebied van de neolithische culturen, het Nabije Oosten, zijn nog vroegere dateringen verkregen. In Jericho is reeds 7.000 jaar v. Chr. een zgn. praekeramische neoli- i thische cultuur aanwezig. De betreffen- I de metingen te Londen zijn te Gronin- t gen bevestigd. Aan de andere kant blijken de be staande inzichten over het einde van de laatste ijstijd geheel te worden bevestigd. I Deze berustten op tellingen van warven, d.i. jaarlaagjes in Oostzeesedimenten. i Pas ca. 7.000 jaar v. Chr. treedt de defi nitieve klimaatsverbetering in en ver dwijnt de subarctische flora en fauna. Een belangrijk probleem, in verband met de studie van het Palaeolithicum, vormen de duur en de indeling van de laatste ijstijd. Hierover worden thans allerlei metingen gedaan. Bij Pesse in Drente werd enige jaren I geleden een met vuur uitgeholde boom stam. kennelijk een kano, gevonden. Volgens het stuifmeelonderzoek van de I laag, waarin het vaartuig gevonden zou i zijn, zou het zeer oud; ca. 6.000 jaar v. Chr. Het voorwerp was echter door j draglines omhoog gehaald. Ook als de LEIDERDORP Minister Helders te Port Moresby Minister Helders van Zaken Over zee is op zijn reis naar Australië van morgen aangekomen te Port Moresby, in Australisch Nieuw Guinea. Vrijdag zal hij doorreizen naar Canberra voor besprekingen met de Australische re gering over samenwerking tussen Australië en Nederland in het bestuur over Nieuw-Guinea. Mr. Helders zeide te Port Moresby, dat de Nederlanders in Ned. Nieuw- Guinea zullen blijven om ten uitvoer te leggen wat zij daar als hun plicht be- schouwen. Naar zijn mening zullen vrede en een evenwichtige toestand in j Nieuw-Guinea, bijdragen tot vrede en stabiliteit in Zuidoost-Azië. Het Neder landse en het Australische bestuur over dit gebied, aldus minister Helders, ver tonen veel overeenkomst, daar beide werken aan de ontwikkeling ervan. HUURKOOPAFFAIRE OPGELOST. De Rotterdamse recherche heefteen huurkoop-affaire opgelost, waarbij 1 voor duizenden guldens de aangever zelf meent meer dan f 10-000 werd verduisterd en bovendien valsheid in geschrifte is gepleegd. In bewaring zjjn gesteld een 52-jarige mevrouw wegens valsheid in geschrifte, een 37-jarige mevrouw wegens verduistering en een 49-jarige mevrouw wegens heling. De gedupeerden in deze zaak zijn een Rotterdamse textielhandelaar en een I Utrechtse handel In gouden en zilveren voorwerpen. LEIDERDORPSE DAMCLUB L.D.C. speelde zjjn derde competitie wedstrijd tegen „De Sleutels". Het werd de eerste Leiderdorpse zege. De gedetailleerde uitslag luidt: C. A. Degenaar (LDC)W. F. Olivier (De Sleutels) 1—1; N.N.—H. Brouwer 2—0; A. v -d. Zwan—J. de Vink 2— 0; J. v. SandijkW. Nijenhuis 11; D. Hassefras—J. v. d. Lelie 2—0; L. Matze (res F. Galjaard 0—2; S. Tienstra - A. J. v .d. Lelie 2—0; H. Verhoogt—A. Nagtegeller 02; Abr. Dorsman—C. Ko- ree 1—1; C. de KoningJ. Dubbelde- man 2—0. Totaal uitslag 13—7. j Uitslag bordenwedstrijd: P. v. d. Zwan C. Marijt afgebr.; A. Bloemendaal—C- Verweij 0—2. BURGERLIJKE STAND Geboren: Augustiima J., dr van A. A AMaart en P. Blok. Ondertrouwd. H. Kasteeden. 23 Jaar en A. Straathof, 20 jaar. Getrouwd; G. J. Konijnenberg en M. J. Metoers; A. W. Taeseron en N. B. Brluks- ma. I De uitvoeringen door de toneelver eniging „Ons Genoegen" zijn door om- 1 standigheden uitgesteld tot resp. 16 en 23 november (i.p.v. 8 en 9 november). OEGSTGEEST „Wesaq het door het geloof" HEDENAVOND VERTONING IN LEIDEN Kunnen mensen door het geloof ge nezen worden? De documentaire film „Venture into faith" (Waag het door het geloof) van de bekende Ameri kaanse opwekkings- en genezingspre diker Oral Robberts tracht het ant woord op deze vraag te geven. Deze kleurenfilm, waarvan het nadeel I is, dat er in het Engels wordt gespro ken en de beeldonderschriften in het Duits zijn vermeld, werd gisteravond in I Irene vertoond door de zorg van het Oral Roberts Actie-Comité. Een van de broeders, die de samenkomst leidde. merkte op, dat God door deze film tot de mensen komt. Hij vertelde van de vele opwekkingssamenkomsten, die ook in Nederland werden gehouden en van de verrassende resultaten daarvan. De film verhaalt van de kracht van het geloof in God. De geschiedenis gaat over Jim en Ruth Collins, die tegen- over de tragische wetenschap staan, dat hun jonge zoon David die op bed ligt met tuberculose, moet sterven. Jim, die verbitterd is en iedere vorm van Godsdienst afwijst wordt door zijn vrouw overgehaald naar de enorme tent te gaan waar Oral Robberts spreekt. zakt. Het C-14-onderzoek bewees echter, dat deze kano inderdaad reeds 8.000 jaar oud was. Het is het oudst bekende vaar tuig ter wereld. WAARDEVOLLE METHODE Ook voor jongere perloden, die reeds enigermate door contact met gebieden als Egypte in het licht der historie vallen, kan de C-14-methodc waarde vol zyn, bijvoorbeeld voor de datering van grafheuvels. Zo kon een probleem betreffende de ouderdom van een be paalde groep bronstijd-vondsten uit N.-Brabant, door het C-14-onderzoek worden opgelost. Zij dateerden niet uit het allerlaatst, doch juist uit het begin van de bronstijd; een verschil van bijna 1000 jaar! Andere tevens moeilijk verklaarbare verschijnselen konden nu zonder moeite worden be grepen. Zo ligt de waarde van de C-14-metho- de vooral ook daarin, dat het op elk ge bied der prehistorie tot een kritische herbeschouwing van de chronologische gegevens leidt. Deze prediker hoort men tegenover dui zenden zijn geloofswoord spreken, zo indringend en overtuigend, dat ook Jim tot andere gedachten komt. In een der samenkomsten wordt David genezen. Vooral het laatste deel van de film geeft ontroerende beelden te zien, waar uit het oprecht verlangen voortkomt een geloof te bezitten dat uitkomst biedt. Hedenavond wordt deze film in ge bouw Prediker te Leiden vertoond. OUDERAVOND SATRYA'S De feestelijke ouderavond van de Oegstgeester Sa try als, welke in Irene werd gehouden en goed bezocht was door ouders en familieleden van de padvinders, die met deze groep te ma ken hebben, werd ingeleid door hopman Hoogewoud, die na zijn welkomst woord het doel van de avond uiteen zette Het feestelijk karakter was vol gens spreker niet helemaal verantwoord, want het gaat met de Satrya's de laat ste tijd niet zo goed. Er moet nieuw leven ingeblazen worden en daar wordt nu alle moeite voor gedaan. Spreker hoopte, dat de belangstelling door deze avond opnieuw groeien zou en hij deed een beroep op de aanwezigen om mee te helpen het leidersprobleem op te los sen. Uiteraard kon geen indrukwekkend programma worden voorgezet, hoewel men er wel in slaagde een goed beeld te geven van de padvinderij. Nathi Kamsteeg hield 'haar Horderoep, verken nors toonden hun jeugdiger makkers hoe met een tent moet worden omge gaan en met veel interesse werd geluis terd naar de belevenissen van Dirk Dankmeyer en Eddy Bos tijdens de deze zomer in Engeland gehouden Jamboree, die door de jongens werd beschouwd als een wereldconferentie van jonge men sen. Er werd door de welpen een spel opgevoerd en er was een plechtige in stallatie-ceremonie van twee verken ners- Broederschap van oud-padvinders A. DE BEST VERTELDE OVER NIEUW-GUINEA De broederschap van oud-padvinders, kring „Rijnland" vergaderde gisteravond ten huize van de voorzitty de heer J. H. C. van Dijl. Na een kort openingswoord van de voorzitter, waarin hij in het bij- Dulles geeft de achterstand toe De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft gisteren ver klaard, dat „het er naar uitziet alsof de Sovjet-Unie op het gebied van projec tielen in enige opzichten de V. S. vooruit zjjn". De Amerikanen zouden z.i. even wel hun achterstand kunnen inhalen. De Amerikaanse minister zei, dat de Amerikaanse opvatting over de militaire betekenis van een aardsatelliet niet ge wijzigd is door de lancering van de tweede Russische kunstmaan. Dulles achtte het wenselijk, dat Enge land en andere Europese bondgenoten worden voorzien van ballistische pro jectielen met middelgrote reikwijdte. De kwestie betreffende het opslaan van kernwapens in Europa ten behoeve van de NAVO wordt nauwkeurig bestu deerd en de Amerikaanse regering hoopt een concreet voorstel te kunnen doen aan de regeringleiders, die voor de ver gadering van de NAVO-raad volgende maand te Parijs bijeenkomen. Zoals be kend hebben de Fransen op de NAVO- bijeenkomst te Bonn in mei j.l., een eer ste voorstel in deze richting gedaan. Dulles zei verder, dat het niet uitge sloten is, dat de Amerikaanse wet op de kernenergie hiervoor zal worden her zien, hoewel zij naar zijn oordeel een tamely k grote ruimte laat voor het ver strekken van wapens en inlichtingen aan de bondgenoten. De lancering van de tweede Sovjet- russische kunstmaan gaf, naar zijn me ning, geen antwoord op de vraag, of de Russen over een intercontinentaal bal listisch projectiel beschikken en zo ja, hoeveel zij van dergelijke wapens be zitten. Ook zegt de lancering niets over het vraagstuk van de terugkeer van een raket binnen de dampkring. De V. S. hebben echter geen reden om aan de bekwaamheid van de Russen op dit punt te twijfelen. Dulles bracht hulde aan de intelligentie en de bekwaamheid, waarvan de Russen op militair en we tenschappelijk gebied blijk geven, maar hij haastte zich hieraan toe te voegen, dat het Amerikaanse volk niet de soort onevenwichtige economie en de maat schappij vorm wenst, zoals die in de Sovjet-Unie bestaan. Op de vraag of hij uit propagandisti sche motieven wenste, dat de V. S. ook een satelliet afschieten, antwoordde Dul les, dat hjj er de voorkeur aan gaf, dat de V. S. laten zien, zoals zjj dit ook zullen doen, dat zjj op dit gebied een bekwaamheid hebben ontwikkeld, welke met die van de Russen overeenkomt. Hjj was overigens van mening, dat er zich binnen afzienbare tijd niet nog eens een situatie zal voordoen, waarin het Westen een machtsover wicht zal hebben als in 1948 en 1949. Binnen vijftien jaar streven wij Amerika economisch voorbijzegt Kroesjtsjef Nikita Kroesjtsjef, de leider van de Sovjetrussische communistische party, heeft hedenochtend de jubileumzitting van de Opperste Sovjet (Ruslands „parlement") ter gelegenheid van de 40ste herdenking der Russische Octoberrevolutie geopend met het uitspreken van een rede. „Onze Spoetniks wachten op het verschenen van Amerikaanse en andere kunstmanen om met hen een vereniging van satel lieten te vormen", aldus de Russische leider. Zou een dergelijk samengaan niet beter zijn dan de wedijver in de bewapening, aldus spr., die de prestaties van de Russische wetenschap hemelhoog prees. Hu betoogde, dat Rusland het eerste land was geweest dat atoomenergie had aange wend, met succes intercontinentale raketten voor vreedzame doelen had ontwik keld en twee kunstmanen in de lucht had gebracht. zonder de heer en mevrouw De Best ver welkomde, vertelde de heer A. de Best, oud-gezagvoerder, van zijn ervaringen in en om Nieuw-Guinea. Hoewel Nieuw-Guinea veel groter is dan Nederland heeft het slechts 700.000 inwoners. Dit brengt allerlei problemen met zich mee. Veel expedities hebben verschillende mineralen zoals steenkool mica en ijzererst ontdekt, maar de ex ploitatie kan niet worden uitgevoerd door gebrek aan arbeidskrachten De verbindingen in Nieuw-Guinea zijn slecht. Over land kan men praktisch nergens komen. Men is aangewezen op het vliegtuig of op de scheepvaart. De rivieren zijn ook grotendeels onbevaarbaar voor ge wone schepen. De prauw is hier het enige vervoermiddel. De kerstening van de papoea's gaat moeilijk. De heidense godsdienst zit vrij diep. De kinderen van de huidige dope lingen kunnen beter tot het christendom gebracht worden. Zij gaan op christelijke scholen waardoor men meer invloed op hen kan uitoefenen. De meest intelligen te Papoea's kunnen opgeleid worden tot hulpprediker. Volgens de heer De Best is het in cultuur brengen van het land zeer moeilijk door de natuurlijke gesteldheid. Langs de noordkust ligt overal oerwoud, de zuidkust is zeer moerassig, terwijl in. het binnenland bergen zijn van meer dan 4000 meter hoog. Uitvoer van bosprodnkten is er bijna niet, ook al als gevolg van de per- soneelsschaarste. Na zijn inleiding toon de de heer De Best vele interessante foto's van Nieuw-Guinea. VOGRSCHOTEN TONEEL „ST.-GENESIUS" De Toneelvereniging „St.-Genesiors" speelde ter gelegenheid van het pa troonsfeest van de KAB., afdeling Voorschoten, een stuk uit het schippers- leven getiteld „De schipper van de Ma art je Jacoba", geschreven door Klaas Smelik. De hoofdrollen werden vertolkt door A. J. Lindeman, mevr. Lindeman, de heer Van Haasteren, mej. N. Soeters, mej. D. v. d. Berg, P. Aer te en, A. Slats en niet te vergeten B. Hakker. Zij allen speelden dit dramatische stuk, waarin de vrolijke noot niet ont brak, goed, maar ook de spelers en speelsters van de kleinere rollen droe- ben bij tot het succes De regie was in handen van de heer P. Meegdes. De avond werd om. bijgewoond door de g a-, kapelaan Groenendijk. Zondag a.s. zal het stuk nogmaals worden opgevoerd. Voorzitter W. Zonneveld dankte na mens de KAB. voor het geboden spel. De Johnny Win tils verzorgden op deze avond het muzikale gedeelte. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: N. A. C. Llngerak en C. M. van der Valk. Getrouwd; J. G. Verver en H. Steeds; P. L. Streeder en J. C. Lucas. in de week van 24 t/m oktober '57 gevestigd H. dien Hertog en flaim, mdlilitaiir, Fran- chlmiontlaan 50, B. van Werkiuim geb, Vis ser en Tam, Terweepaaik 4, P. U'lifcenid'aal en fam, Hoge Morsweg 16, O. S. La/u, kok, Jan voseensteeg 48, H. a. Valkenburg, arts, O. Vest 109a; M. Sohaneveld geb. Tit en fam Breestraat 1'41, B. Wegerif en fam, KlOk- steeg 19; H. P. van der Horst en fam, em ployé Shell, Rijn- en Sdhiiieflcaidie Ma. n- v d. Lof en fam, metaalbewerker, Hoflaan 3*53. O. H. PlU'Lgers en fam, constr. mon teur, Hoflaan 327, a. van Poeteren geb. Pronk en fam, Haarlemmerstraat 201. J. W Kroon, Oude Rijn 23, M. G. Raar, psy- slsoh t/herapiste, Kam. Oinnesflaan 51, R. F Groen. Leliestraat 55, A. G. Jansen, Kam. Onnesflaan 56; E. Hart, verpl.Fietersk.- choonstg 12, A. B. Rottier, Hugo de Groot straat 9; J, C. Holtzer, Piet Faaltjenspad 5 H. van Duiken, Piet Paadtjenspad 3, A. B. Bos, Utrechtse Jaagpad 17a, W. vaar de Velde, Fagelstraat 20; E. M. Meyerlnk. U verpl.' Rljnsburgerweg 10, J. P. Munting, Plet PaaltJenspa/d 6; G. P. Jansen, Rijns- burgerslngel 2, F. W. Turpljn militair. G. B. Boven, verpl., Pagelstraat 13, E. W. M. Meiman geb. Brands, Wasstraat 3, C. v. Beeien, metselaar, Narmstraat 1, de Roy van Zuydewljn R. P. G., Tiitus Branidsma- laan 38, A. a. Chan Jon Ohu, onderwijze res, Joh. de Witrtstraat 45, A. H. M. van Zon, VaMeastr. 13; A. J. Jaged Verstee gen Hoflaan 307; W. E. Gijsman geb. Boes man, Volmolen gr t 22; J. F. Gabriël, mil.. Groenhazengrt 12, M. Dlllewaard, hulp In de huieh., Rljnsburgerweg 105, J. M. Brou wer, Plet Paalt jenspad 5: A. J. W. Peeik, Herengrt 25, M. Krijger, 11. verpl., Rfjns- burgerweg 10; R. du Clou, 11. verpl., Idem; A. M. H. van Leeuwen, Boerhaavelaan 8; E. R. Ha vermans, zaak Kalserstraat 34; J. A. de Bot. cheffin corsetten. Breestraat 101; S. A. Kooij Haagweg 38, J. C. van den Broek, chauffeur, da Oosatstr. 36; a. A. van Amerougen, verkoper, Sumastraat 98a; H. Spijkuian, 11. verpl., Rijnsburger- weg 10, C. M. T. de Roy van Zuydewljn, typiste, Tltus Brandtsimalaan 23. M. W. van der Woerd geb. Vink, Gerrlt Doustraat 77. W. H. Fott Hofstede, Rapenburg 56, J. Marks geb, Roelofsen Meerburgerstraat 6 P van Andel, Hugo de Vrlesotraat 68, B. J. van Raalte. hulp In de hulsh. Mezen- straat 13 T, J. Mulder. Plet Paadtjenspad 8. W Glas Plet Paalt lenspad 1, J C Reuder, Bungsteeg 1, J. Elands, db, Rijns- burgerweg 124, E. J. D Hasllnghuls, Plet Paadtjenspad 6, P. P. Laimpe, Plet Paal tjenspad 6. K. Smael, Kneppelhoutstraat 47, d. M. J. ten Doessobate, arts Groen hoven straat 7, H, a. H. Gribnau, Tib. 91e- eenbeekstraat 21, M. C. van Tongeren eeb Knosz Mamaxstraat 13il, J a. Öuwerkerk geb. van Bobemen. Lornbokstraat 72, R. A, Sohllperoort, Vreewijkstraat 11, H. C. J. Bourgonje, millitair. Hoge MOnsweg 84a P, a. Ramakers verkoper, Rapenburg 116, H Haalebos. militair, Hartmanotraat 26, a. M. van Genderen. Kagenstraat 24, T. K. Lam kok Breestraat 177, L. F. B. Dub beldam rljksamtot Oude Rijn 23, E. a. Polansklj, rijksambt., Rljnsburgerweg 50, J. J. van de Berg. constr. arbeider Hof laan 345 vertrokken n ,a ,L. van der Vaart en fam, van Plantsoen 83 naar Zoeterwoude, Park Die Ley the; J. van den Berg en fam, ran Rijn er Sohlekade 123, naar Zoterwoude. Hoge Rijndijk 20. A. Leget en fam, van Wl>tte Singel 106, naar 's-Gravenzande, Kon. Ju- Llanaweg 8, H. G. van der Escli en fam, tenbeslaan 6, M. L. Petit en fam, van Hooigrt 51, naar 's-Gravenhage, Bleljen- burg 3b, G. Zwamt en fam, ran Jul. van Stolberghof 14, naar Katwijk, Pr. Margriet laan 44, L. van Leeuwen geb. van der Bent en fam, van Fasteurstr. 10 naar Kat wijk, Noordstreat 2b, P. C. Rceiandtse en fam, van Adb. Verweij straat 27, naar Bre da, Lagekant 72a, G. N. Meums en fam, v. Cronestelnkade 30, naar 's-Gravenhage, Stokroosstr. 245, H. van Vliet en fam, v. Hemman Gorterstr. lil, naar Dakkum, BLr- daarderstraatweg 47, M. P. Pfeiffer en fam, van Hamtestaeg 2a, naar Vel'sen, Cte- merlaan 97, A. G. van Roosmailen, van Vree wijkstraat 6 naar Bemmed, Panner- denseweg 17, A. StOlae, van Haagweg 200, naar Schiplulden, Woudseweg Ma, H. Nap, van Leemanstraat 61, naar Oegst- geest a/b ws. Vadikenib.weg, E. R. M. van Tol, van Rljnsburgerweg 62b, naar Am- steradm ,1e Oosterdwarsparkotr. 179, M. G, I- Lauw, van Boerbaauelaan 24, naar Nij megen, Hatertseweg 17, B. E. van Hemert var» Langegmacht 53a. naar Katwijk Bar v. Wassenaerlaan 8; G. J. van de Meeberg van Meerburgkade 28, naar Rhodesia; W. F. Meijer, van Hugo de Vriesstraat 61, n. Oegsitgeest, Sumimamestr. 22, M. F. Meurs, van Witte Singel 93, naar Amsterdam. P Potterstr. 14, A. E. J. Adhere, van Rood- borstraat 33, naar "s-Gravenhage, Spinoza- straat 34, A. J. Westra, vain Breestraat 148 naar Nieuw Zeeland, S. M. ran de Mee berg geb. Oudshoorn, van Druokerstr. 8, naar Rhodesia; J. C. Cleyndert, van Ge recht 5 naar Rotterdam, Stuifkenszand 4; R. Mulder, van Rapenburg 56, naar Am sterdam, Dlntedstraat 921; P. A. Leeuwerik# van Gmoenhazengrt 12, naar Amersfoort, Randenbroekeerweg 20, L. J. Pllpems, ran Wasstraat 2 ,naar Haarlem, Teïterodieetr. 65, H. C. Kroeze, ran Pioenhof lil, naar 's- Gravenhage, Drebbelstr. 324, H. C. Bieg- noJé, van Leeuwkenstr. 15, naar Bpe, Dorpsstraat 60, T. J. G. M. van Leeuwen van Schelpenkade 41, naar Noordwljker- hout, Langevelderweg 27, W. Meden dorp geb, Glljn, van Ger. Brand/tstraat 9 naar Oegstgeest, Ouraoaostr. 16, F. F. Hede- rlik geb. van der Kaaiden, van Tessel- schadestraat 9, naar Delft, H. die Keljser- weg 86, M. ran den Heuivel, van Rljns burgerweg 86, naar Velsen, van Saelen- planitsoen 14, M. NOordhoek Hegt van Rljnsburgerweg 14, naar Amsterdam, Kei zersgracht 614, G. P. van der Steen, van Maredljk 22 naar Ned. Antillen; W. M. van Fessem van Janvossensteeg 27, naar Den Helder Buitenhaven 5. E. Bouman, van Kort Rapenburg 20, naar 's-Graven hage, Suezkade 63, L. S. van Hees, van St. Jacobsgrf 20, naar Canada, A. J. H. Blegelaar ran Thorbeokestraat 20 naar NOordwljkerhoutKelkstraat la, J. A. C. den Hartog van Herenstraat 142 naar Val burg, Hoofdstraat 39. N. van der Vldat van Haarlemmerstraat 17. naar B reukelen, Straatweg 9; W. Rozler van Drie Octo- berstraat 63a, naar Hilversum, Noodweg 37, J. W. Brevet a/b ws Sohelpenkade n. Middelburg, Setssingel 12a, A. van Es, van ïrenestraat 12a naar Doorn, Mariniers weg 7, E. H. A. Vermeer geb. Robert, ran Duinhof 32 naar Haarlem, Merwedestr. 15 C. Belj. van Kanaalstraat 16, naar 's-Gra venhage. Ypersestraat 8, E ,C. D. De Llagre Böhl, ran Groenhovenstr. 18, naar Groningen, Grachtstr. 32, E H. A. Bloema van Spleghelstr. 36a, naar 's-Gravenhage, Nachtegaalpl. 14, A, M. Leeman ran Witte Singel 19 naar Oegstgeest, Pr. Bemhard- laan 29, E. Wlersma, van Rljnsburgerweg 11 naar Valkenburg Z-H, Marinus Pont straat 58, P. Koenen, van Oude Vest 33 naar 's-Gravenhage, Ypersestraat 8, O. van Ouide Rijn 85a. naar Apel- <van Korte Mare 27 naar Gorinohem, Llje- doom. Amersfoomteeweg 246. WASSENAAR Twintig jarig bestaan van Montessorischool OUDERAVOND EN TENTOONSTELLING Met een ouderavond werd het 20-jarig bestaan herdacht van de Montessori school Wassenaar. Er was een tentoon stelling ingericht van werk van de leer lingen, weike zeer de belangstelling had van de vele aanwezigen. Het hoofd van de school, de heer S. Faber, herinnerde er aan. dat de school bij de stichting was ondergebracht in de villa met het blauwe dak aan de Pauwlaan, wel een mooi huis, maar zon der licht en geheel ondoelmatig. Vijf jare geleden werd het nieuwe gebouw betrokken, waaraan sindsdien enkele lo kalen moesten worden bijgebouwd en ten aanzien waarvan thans nog twee wensen bestaan, n.l. een lokaal voor handenarbeid en een gymnastieklokaal. Spr. ging na deze beschouwing over tot een bespreking van het onderwerp: Wat verwacht de Montessorischool van de kinderen". Dat is meer zelfstandigheid, eigen denken bij de behandeling van de leerstof, waarop tegenwoordig meer wordt aangestuurd dan op het volstop pen met kennis. Wat mogen de kinderen van de school en thuis verwachten. Dit was het on derwerp, dat vervolgens werd besproken door mej. G. M. Thöenes uit Voorburg. Haar betoog wees het kind aan als een wezen met een eigen natuur, waarmee rekening moet worden gehouden. Voor de ouders een interessante avond. Vergadering A.R. In Huize Den Deyl werd een vergade ring gehouden van de A.R. Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" onder voor zitterschap van de heer W. J. Valken burg, die o.m. een blik terug wierp op de aangename viering van het 60-jarig bestaan en voorts zijn blik vooruit richtte op de twee aanstaande hoogte punten; de gemeenteraadsverkiezing en de verkiezing van leden van Provinciale Staten. Hij deelde ten aanzien hiervan mee, dat spoedig contact zal worden opgenomen met de A.R. Kiesvereniging Zuid, met het bestuur van de afdeling C.H.U. en de raadsfractie. Van het provinciaal bestuur was een schrijven ontvangen met het verzoek, een lijst met namen van kandidaten voor de P.S. in te dienen. Uit de ver gadering werd voorgesteld een lijst met meerdere namen op te stellen, opdat met Wassenaar rekening zal worden gehouden. Als kandidaten werden ge noemd de heren ir. J. Poley, mr. dr. W. van Gunsteren en de heer W. J. Valken burg, waaraan nog meerdere namen zul len worden toegevoegd. In een ingezonden stuk nodigde de kiesvereniging te Voorburg uit tot samenwerking met de C.H.U., óók voor de leden van P.S. en aangezien dit ge heel in de lijn ligt van de vereniging werd hiertoe besloten. In een vacature in het bestuur werd voorzien door de benoeming van de heer P. van Veen. Hierna hield de heer Valkenburg een inleiding over het onderwerp Plaatsbe paling, Koersbepaling, zulks met de bedoeling het uitlokken van een alge mene discussie. Hieraan werd terdege gevolg gegeven. Zangavond Euphonia Het Christelijk Dameskoor Euphonia gaf ln het Dorpscentrum een uitvoering met medewerking van mevr. S. de Leeuw, declamatrice te Den Haag. De avond werd wegens verhindering van de ere-voorzitter, dr. H. J. Honders, ge opend door de heer M. Kraan, op wiens voorstel in verband met Hervormings dag en de herdenking van de Hongaarse opstand gezamenlijk het Lutherlled werd gezongen. Hij begroette hierna namens het koor speciaal mevr. De Leeuw, mevr. Baank en wethouder Huibregtse en be sloot met allen een goede avond toe te wensen. Onder leiding van zijn dirigent, de heer H. D. Baank. voerde het koor een goed samengesteld programma zeer fraai uit. Tussen de zangnummers door ver gastte mevr. De Leeuw de aanwezigen met werk van Boymans en Annie Schmidt. Zowel voor het een als voor het ander toonde de aanwezigen hun waar dering door een krachtig applaus. Dr. Honders vond wel even tijd om de avond te sluiten, waarbij hij zijn spijt te kennen gaf over zijn afwezigheid. Zich refererend aan de woorden van de Zan gersmars, welke hij beluisterde, sprak hy de hoop en het vertrouwen uit. dat het koor inderdaad blijft bestaan onder de ie leiding van de heer Baank. Namens de aanwezigen dankte hy mevr. De Leeuw voor haar medewerking. Na het vertrek van dr. Honders wer den door de presidente, mevr. Kraan, bloemen aangeboden aan de dames mevr. Baank en mevr. De Leeuw en een boek aan de heer Baank. Partij zal optreden tegen Hen, die Stalin belasteren Hij verzekerde voorts, dat de partij zal optreden tegen diegenen die Stalin trachten te belasteren en de tijd, dat deze leider was van het centrale comité kritiseren, al gaf hij toe dat Stalin tekortkomingen in zijn karakter had. De Russische leider verklaarde voorts dat Rusland in 1957 51 miljoen ton staal, 462 miljoen ton steenkool en 9f miljoen ton olie had geproduceerd. Se dert de revolutie is Ruslands nationale produktie verdertienvoudigd; die van de V S. is maar verdubbeld en van Enge land en Frankrijk slechts anderhalf keer zo groot geworden. Kroesjtsjef diende bij de afgevaardig den zijn verslag „Veertig jaren van de grote Octoberrevolutie" in. Hij belichtte breedvoerig de historische rol van de bolsjewieken, die de Octoberrevolutie tot een proletarische revolutie hadden ge maakt, waarin de macht van de bour geoisie was ten onder gegaan. Hij noem de de aanval van de nazi's op Rusland het werk van het wereld-imperialisme, dat er op uit was het land van het socialisme te vernietigen. Maar het Sov jet-volk en leger hadden een beslissende bijdrage aan de overwinning geleverd, waarvan niemand de betekenis kon kleineren. Hij betuigde ook eer aan de „volksdemocratieën", en China en ten slotte aan Amerika, Engeland en de an dere Europese landen. STADSNIEUWS Bazaar „De Dauwtrappers" In het wykgebouw „Levendaar wordt vandaag een bazaar gehouden. De op brengst is bestemd voor „De Dauwtrap pers", een NP.V.-groep. Deze groep heeft n.l. grote behoefte aan kampeer- en spelmateriaal. De opening van deze ba zaar, welke tot vanavond elf uur ge opend blijft, werd vanmiddag om half drie verricht door de districtscommissa ris van Rijnland, de heer A. Beekes. Deze wees ojn. op het chronische geld gebrek by de padvinders en prees de bazaarcommissie om haar activiteiten. Hij deed voorts een beroep op de ouders belangstelling te biyven tonen voor het padvinderswerk. Wy twijfelen er niet aan of de verschillende artikelen, waar onder levensmiddelen, textiel en speel goed, zullen vandaag vlot van de hand worden gedaan. Verschillende spelen en een koffiestand verhogen de gezelligheid op deze bazaar, die in de grote zaal van het wükgebouw is ingericht. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: Oranje—de Haan, z.. Me- dan: Van Hateren—van der Veen, z.. Heemstede; Van Rede—van Heems- kerek van Beest, z.. Curasao: Herweyer —van Harinxma, z.. Curasao; Bradley —Stal, z., Californië. Overleden: S. J. Meesvan Sonsbeeck vr., 76 j.. Groningen; R. N. B&r von Hemmersweil, m., 65 j„ Den Haag; J. L. de Voogt. m.. 68 j., Zeist; A. W. de Roo, m., 67 j.. Rotterdam; M. van der Vaart—Borst, vr., 73 j., Vlaardingen; M. M. de Reus, vr., 69 J„ Rotterdam; ir. G. H. Th. Stout, m., 72 j.. Enschede. Kroesjtsjef voorspelde, dat Rusland binnen een historisch korte tijd de kapi talistische landen economisch voorby zou streven. Al heeft het nog een aan zienlijke achterstand op de V.S. wat produktie van yzererts, steenkool, olie, staal, elektriciteit, wollen kleding en schoeisel betreft. Rusland ligt voor in de produktie van hout, tarwe en suiker, al dus spr. „Binnen vijftien jaar kunnen we het met Amerika opnemen; dan zal Rusland 215 tot 300 miljoen ton ijzer erts voortbrengen. 100 tot 120 miljoen ton staal, 650 tot 750 miljoen ton steen kool, 350 tot 400 miljoen ton olie. 800.000 tot 900.000 miljoen kwu elektriciteit. 90 tot 110 miljoen ton cement en 9 tot 10 miljoen ton suiker", aldus Kroesjtsjef. BEURSOVERZICHT Vaste markt op Eisenhower AMSTERDAM, 6 november De markt was vandaag vast op het bericht uit Washington, dat president Eisenhower donderdag a.s. een radio toespraak zal houden over „Weten schap en veiligheid", die voor het Amerikaanse volk van groot belang zal zijn. Reeds eerder maakte de pre sident bekend, dat hy een serie rede voeringen tot de Amerikanen zal hou den over de nationale economie, de defensie-programma's en de pogingen om grotere wetenschappelijke presta ties te leveren. Dit na hei lanceren van de eerste Russische kunstmaan. Vanmiddag werden aandelen Kon. Olie ingezet op f. 167.10, tegenover een slot- koers van gisteren ad f. 164. Even daalde de prijs tot f. 166.50, doch tegen het slot werd weer op f. 167.20 gehandeld, of wel büna f. 3.boven pariteit New York. De aankopen werden hoofdzakelijk ver richt ten gevolge van baisse-dekkingen van de beroepshandel alhier zowel als voor buitenlandse rekening. De handel was Iets groter dan de vorige dagen; aandelen Philips konden 3 punten ver beteren, Unilevers 5 punten hoger en Aku's hadden een koerswinst van circa 3%. KLM f. 1.30 boven gisteren. Van de Scheepvaarten waren aande len Van Ommeren vast met een koers winst van 4%, de overige fondsen in deze sector 1 tot 3 punten hoger. De gunstige weekstaat van de Ned. Bank was grotendeels in de voorafgaande dagen in de koersen van de Staatspapie ren verdisconteerd. Vandaag waren alleen de staffels fractioneel hoger. Enige ontspanning in de campagne in Indonesië tegenover de Nederlanders, bracht hogere koersen in de Indonesi sche sector, waar HVA's 3 punten, Am sterdam Rubber 1% en Deli My 2M> hoger werden genoteerd. Er was in deze sector een redelijke belangstelling vooral voor Ver. Deli's. De woningbouwlening goed prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 november. Londen 10.63%—10.63%; New York 3.79%— 3.79%; Montreal 3.94%—3.94%; Parijs 90.1590.25; Brussel 7.59%7.59%; Frankfurt 90.28%—90.33%Zürich 8618%—86.73%; Zürich vr. fres. 88.47% —88.52%; Stockholm 73.37—73.42; Ko penhagen 54.85%54.90%; Oslo 53.14% —53.19%; Milaan 60.68%—60.73%We nen 14.58%—14.59%. Beurs van Amsterdam Woensdag 6 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 83% 83 Grootboek obl. 3% 74 L Ned. '47 3% (3) 79% 79il Ned. '51 3% 85% 85% Ned. '53 (3%) 82% 82% Ned. '56 3% 82% 82% Ned. '48 3% 77% Ned. '54 3% 79% 79% Ned. '55 I 3% 79% 79% Ned. '55 II 3% 81% 81% Ned. *37 3 78% 79 Ned. WE lening 6% 102% 102% Dollarlng '47 3 86 85% Investeringscert. 38811 88% Ned. 62-64 3 87% 8611 Cert. NWS 53 Indië '37 A 3 83% 83% Grootboek '46 3 8O1V ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 30% 31 Nat. Handelsbank 80% 81% Ned. Handelmy149% 150% Amst. Rubber 56% 58% Deli My en (Ver.) 55% 58 H.V.A92 93% Java Cult27 30% Senembah 37 L 36% Vorstenlanden 16% 18 A.K.U148% 151% Berkel's Patent (v) 174 175 Calvé Delft cert. 268 272 Kon. Pap. v. Gelder 180% 183% Hoogovens cert251 260 Müller en Co. N.B. 296 300 Ned. Kabelfabr241 242 Philips 235% 239% "hilips pref137% Unilever333 338% Wilton Feyenoord 204% 206 Biliton 2de r195 195% Dordtse Olie gew. 761% 779% Kon. Petr. <f. 20.165 168.40 idem (50 A f 20.—164.05 167.35 Holl. Amer. iyn 141% 143% Java China Paket 132% 133 KLM100.10 102.50 Ned. Stoomv. My. 127% 129% Kon. Paket My120% 123 Stoomvaart My. Ned. 159 Nievelt Goudr. cert. 165% 167 v. Ommeren cert. 204% 209 Kon. Rott. Lloyd 133% 135% Ned. Scheepv. Unie 133 135 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 84% 84% Den Haag 1937 1 3.. 78 Leiden 1947 86B R'dam *37 I-HI 3% 84 83% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91% 92% Premieleningen A'dam '53 3 88 88J4 A'dam '51 214 15% 76% A'dam '56 I 2% 83H 75 A'dam '66 H TA 83H 84% Eindhoven '54 2% 79 79 B Enschede '54 2% 77 Den Haag '52 12% 85 B 86% Idem II 2% 86 86% R'dam '52 I 2% 86B Idem II 2% 85 86 Utrecht '52 2% 87 B 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinsteliingen Amst. Bank 191% 194% HJ3.U. eert177% 177% Rott. Bank 160 161 Twentsche Bank 163 165 Industrie Ondernemingen Albert Heyn214 217 Borneo Sum. H. My. 47y< 46% Ned. G. en Sp. fabr. 173 193 Kon. Ned. Grofsm. 93 L 91L Internatio 67 68 Rott. Droogdok My. 452 470 Tieleman en Dros 8% 3% Ned. Mij. Walv.vrt. 49% 50% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9% B 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25 H 26 Intern. Nickel 73% 75% Anaconda 45^ 48% Bethlehem Steel40% 40% Cities Service 50% 52% General Motors 37% 38% Kennecott 86% 873 4 Republic Steel 45% 46% Shell Oil 66% 68 Union Pacific 24"s 24% Un. States Steel 54% 55% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 5/11 Edelmet. Kon. AA 53 Pref. w.a. idem 58GB 290 290 Holl Constructie 295 Ing. bur v Bouwnljv HüGB Int Kunststoff Ind 36 36 Leidsche Wolsplnn Sikkens Lakfab '53 160 375 B 390 B Ver. Touwfabrieken 151 GB 153 Wernlnk's Betonm. 69 B 70 B Van wyk Textiel 79% 76 L

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7