PHILIPS GAILLARD („mannetjesputter"): jong, briljant, maar voorzichtig Ex-koning Michael moet erfenis met halfbroeder Lambrino delen Altijd rake flitsfoto's met KniLifa „Photoflux" Heler van 250.000 aan premie- en vakantiezegels stond tereelit 96ste Jaargang Woensdag 6 november 1957 Derde blad no. 29284 Portret van Frankrijks nieuwe premier Misschien nieuwe stijl van regerendie meer technisch dan politiek zal zijn (Van onze correspondent te Parijs) Zijn collega's van de Nationale Vergadering hebben dus Felix Gaillard voor ztjn acht en dertigste verjaardag het minister-presidentschap van zijn land cadeau gedaan. Of het een geschenk is dat deze jongste staatsman, die Frankrijk ooit op deze hoogste post heeft gezien, enkel maar vreugde zal verschaffen, moet voorlopig, mèt de nodige reserves, worden afgewacht. De hoge ouderdom van deze crisis die byna vyf weken heeft geduurd èn de jonge leeftijd van de forma teur, hebben tezamen de voornaamste factoren gevormd, die de beslissing be paalden. Hoe stuurlozer Frankrijk wordt, hoe meer stemmen er op gaan de leiding nu "maar eens aan de jeugd toe te vertrouwen. En Gaillard is dan ook nóg vijf jaar jonger dan zijn voorganger en partijgenoot Bourgès-Maunoury, die op het punt van jaren als premier het record voor deze eeuw geslagen had! v Met zoontje in de box Gaillard, die gehuwd is met de jonge Sportief man De beide premiers, die elkaar nu aan de top aflossen, hebben trouwens meer met elkaar gemeen dan hun jeugd en de geestelijke familie der radicalen of liberalen waaruit ze stammen. Ze hebben ook dezelfde zware leerschool van de Franse belastinginspectie door lopen en alle twee plegen ze de grote plannenmaker Jean Monnet en de recht se oud-premier René Mayer als hun voornaamste promotors te beschouwen. Sterker nog dan Bourgès-Maunoury is Gaillard echter geneigd de problemen van Frankrijk van de economisch-tech nische gezichtshoek uit te bekijken en tijdens de persconferenties, die de nieu we premier vroeger in zijn kwaliteit van minister van Financiën gaf, heeft hij wel duidelijk aangetoond, dat hij op dit gebied zijn zaken briljant beheerst. Ten slotte zijn Gaillard en Bourgès-Mau noury dan nog beide zonen van de ge goede Franse burgerij en hebben ze alle twee hun eerste stappen op het glibberige pad der politiek tijden® de oorlog in het „verzet* gedaan. weduwe van een zijner voorgangers, wij len de minister van Financiën Maurice Petsche heeft een zoontje van twee en een half jaar en de sporadische minu ten. die hij vrij had, werd hij, schijnt het wel eens betrapt dat hij in de box samen met dat jongetje met blokken zat te spelen. Gaillard een naam, die zoveel als mannetjesputter betekent! is ook een actief en ervaren sportsman; èn als zwemmer èn als tennisspeler moet hij eveneens zijn mannetje wel staan. Toch geloven we niet dat de jeugdige en sportieve minister-president, die in tien jaren een bijzonder snelle carrière maak te, zich aan het hoofd van de nieuwe regering als een wildeman zal gedragen. Hij is eerder voorzichtig dan voortva rend en temidden van de woelige bran ding, waarin zijn radicale partij zich de laatste jaren bevond, heeft hy steeds zoveel afstand tot alle stromingen en vleugels in acht weten te nemen, dat hij nu als een figuur van het midden kan optreden. Jong doch bezadigd: zo zouden wij de nieuwe premier dan ook vooral willen omschrijven. Met voldoende politieke er varing gewapend, gaat de acht en der tig-jarige, lange, donkere en gebrilde minister-president nu een periode tege moet waarin het hem aan beproevingen op allerlei gebied zeker niet zal ont breken. Of hij Frankrijk zal kunnen redden, mag in het raam van het huidige politieke systeem en met de heersende politieke zeden betwijfeld worden. Doch wèl slaagt hij er misschien ip een nieu we stijl van regeren in te voeren waar- bü de vraagstukken eerder vanuit de technische dan de politieke hoek bena derd zullen worden. Juwelendiefctal te Culemborg opgehelderd De inbraak in een juwelierszaak te Culemborg op 19 juli is naar alle waar schijnlijkheid door de Culemborgse gemeentepolitie opgehelderd. Maandagmiddag werd te Amsterdam een 64-jarige man gearresteerd ver dacht van diefstal van 27 horloges en een tableau gouden ringen, door het inslaan van de grote etalageruit. Hoewel de man de inbraak nog niet heeft bekend, geeft hy toe de horloges te koop te hebben aangeboden, terwijl hij wist dat deze van diefstal afkomstig waren. Enige weken geleden werd de heler uit Utrecht fil in deze zaak ge arresteerd. Het is niet onmogelijk, dat de gearresteerde ook inbraken in juwe lierszaken in Utrecht en Den Bosch op zijn naam heeft staan. Een sorteerproef door de Rijksspeur- hondgeleider wachtmeester J. Teske, met de hond Rudolf wees uit, dat de man in ieder geval, de steen, waarmede de winkelruit te Culemborg is Ingesla gen, heeft gebruikt. Groot E.B.U. overschot De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelne mende landen voor Nederland in de maand oktober 1957 een overschot van f. 84.569.000 (dlr 22.255.000) heeft op geleverd. Van dit bedrag zal Nederland by de verrekening op 15 dezer f. 63.425.800 (dlr 16.691.000» in goud of dollars ont vangen. terwijl voor een bedrag van f. 21.143 200 (dlr 5.564.000) door Neder land krediet wordt verleend aan de EBU. NED. PROT. BOND VERGADERT De algemene vergadering van de Ned. Protestantenbond zal op 21 en 22 no vember te Arnhem in het Oolgaardthuis worden gehouden. Als referenten zullen optreden dr. P. Smits, voorganger van de Vereniging van Vrijz. Hervormden te 's-Gravenhage, met het onderwerp: ,,De verscheidenheid in het vrijzinnig-pro- testantisme" en ds. J. Nienhuis. rem. geref. predikant te Arnhem, met het on derwerp: ..Het sociaal werk in de plaat selijke gemeente". Jarenlange juridische strijd ten einde Carols eerste huwelijk werd ontbonden Het hof van beroep van Aix en Pro vence, in Frankrijk, heeft ex-koning Michaël van Roemenië gelast de nala tenschap van ziin vader, de voormalige Koning Carol, (e delen met Magda Lu- petscu, de derde vrouw van Carol en diens zoon uit zijn eerste huwelijk, Mir- ceau Lambrino. ex-boekbinder. Ex-koning Michael was in beroep ge gaan tegen een overeerdiomstige last geving van de rechtbank te Nice. Dit beroep is dus verworpen. Lambrino baseerde zijn aanspraken op de uitspraak van een Lissabonse rechtbank, dat hij een wettige zoon is van ex-koning Carol. Een Parijs hof heeft 6 maart j.l. verklaard, dat de uit spraak van de Lissabonse rechtbank ook rechtskracht voor Frankrijk heeft. Onder de bezittingen van ex-koning Carol in Frankrijk bevindt zich 'n kas teel, het ..Chateau de Sabron" te Nice, dat door het gemeentebestuur van deze stad is aangekocht. Met de uitspraak van het hof van be roep te Aix en Provence is een einde ge komen aan een juridische strijd van verscheidene jaren, welke werd gevoerd door Mirceau Lambrino, als boekbinder te Parijs werkzaam. Hij is de zoon van Jeanne-Marie ,,Zizi" Lambrino, een danseres en erkende Roemeense schoon heid van goeden huize (haar vader was een hoge Roemeense officier), met wie ex-koning Carol, toen een jeugdig luite nant van het Roemeense leger, in 1918 wegliep. Zij trouwen in dat jaar te Felle discussies „Renate Leonharclt"-zaak voor het Haagse kantongerecht Is contributiebetaling verplicht? Zeven zwaargewonden bij twee auto-ongevallen (Speciale berichtgeving) Op de Ryksweg Den Bosch-Utrecht gebeurde gistermorgen een verkeers ongeval, waarbij drie personen zeer zwaar werden gewond. Op deze Rijks weg onder de gemeente Everdingen slipte een uit de richting Den Bosch ren deze zaak behandeld, waarbij wij de j (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van de Coöp. Bergings- verepiging „Renate Leonhardt" heeft een aantal leden van deze vereniging gedagvaard, omdat zij weigeren con tributie te betalen over de jaren 1954, 1955 en 1956 op grond van het feit, dat hun nimmer duidelijk is geweest, dat deze contributie verschuldigd was. De Haagse kantonrechter heeft giste- komende Chevrolet (uit Amsterdam). De wagen schoot naar de linkerkant van de weg, schampte een uit de rich ting Utrecht komende Volkswagen om daarna nog een tweede uit de richting Utrecht komende Volkswagen te ram men. Het voorste gedeelte van deze wagen werd totaal ingedrukt. De bestuurder, alsmede een naast hem zittende dame, werden zwaar gewond. In zorgwekkende ♦oestand werden beiden naar een zieken huis te Utrecht vervoerd. Ook de be stuurder van de Chevrolet werd ernstig gewond en eveneens in het ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Korte tjjd later vond op de afrit van de brug over het Merwedekanaal in de gemeente Vianen een ernstige botsing plaats tussen twee personenauto's. Ver moedelijk door gladheid van de weg be gon de uit de richting Utrecht komende wagen te slippen en reed tegen een uit de richting Den Bosch komende perso nenauto aan. De bestuurder van de eer ste wagen, iemand uit Delft, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Ernstig gewond werd de andere bij dit ongeval betrokken bestuurder, een inwo ner uit Tilburg. In beide wagens zat nog een tweede persoon, die eveneens vrij ernstig werden gewond. In september 7909 woningen gereed gekomen In september 1957 werden 7909 wo ningen voltooid. Hierin zijn 655 systeemwoningen begrepen. Het aan tal in september 1957 gereed gekomen woningen is groter dan ooit in een septembermaand is opgeleverd. In de na-oorlogse septembermaanden die aan september 1957 voorafgingen, kwa men respectievelijk: 84, 118, 1040,, 2919, 3797, 4649, 5707, 5289, 6296, 6620, 5931 en 6528 woningen gereed. Gerekend tot en met september 1957 werden sedert de bevrijding 570.399 nieuwe woningen aan de voorraad toe gevoegd. In Europa nog bijna 200 vluchtelingenkampen Europa heeft nog 199 vluchtelingen kampen met 39.000 vluchtelingen, onder wie zelfs enkelen uit de eerste wereld oorlog, zo blijkt uit een overzicht van de Hoge Commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, Lindt. Onder deze 39.000 bevinden zich ook vroegere verplaatste personen uit de tweede wereldoorlog, maar de Hongaar se vluchtelingen van het vorige jaar zijn hierbij nog niet geteld. Lindt zei, dat er nogmaals 7'2 miljoen dollar voor het vluchtelingenfonds beschikbaar gesteld moeten worden, indien de vluchtelingen- commissie haar programma wil kunnen beëindigen en de resterende kampen eind 1960 wil sluiten. dat zij geen succes heeft opgeleverd. De raadsman van de leden voerde hiertegen aan, dat een poging nog geen berging is. Het is onmogelijk, ook volgens de heer Visser, dat in 1957 nog iets van de ber ging terecht zal komen, omdat (alweer volgens de voorzitter) de technische staf niet doet wat van haar verwacht mag worden. Zowel in Nederland als in het buitenland is er volgens de heer Visser nog kapitaal te krijgen voor de onderneming en hij is ervan overtuigd, dat de berging alsnog een kans van slagen heeft. Mr. Kasse Zegel, de raadsman van de leden, betoogde, dat in de statuten staat, dat het lidmaatschap schriftelijk moet icatuci uc 9Ü worden aangevraagd en was tevens van P. Visser, uitdrukkelijk beweerde dat mening, dat een inschrijving op aande- deze wel waren verzonden. Jlen niet inhoudt, dat men tevens lid is. De kantonrechter ging nog eens de Daarna kwamen alle aanwezige leden geschiedenis van de vereniging na. die aan het woord, om hun bezwaren .toe te aandelen op naam heeft uitgegeven om lichten, waarbij bleek, dat de admi- aan kapitaal te komen om de goudschat i nistratie van de vereniging niet dat is, aan boord van de „Renate Leonhardt" wat ervan ma8 worden verwacht. MIRCEAU LAMBRINO. Prinsenzoon en ex-boekbinder. Odessa, doch het huwelijk werd later, op aandrang van Carols vader. Koning Ferdinand, door een Roemeens hof on geldig verklaard. Ex-koning Michael is de zoon uit Carols tweede huwelijk met de Griekse Prinses Helena. Ex-koning Carol van Roemenië is in 1953 in Portugal overleden. indruk kregen, dat althans de admi nistratie van de vereniging enigszins in de war is. Van de ongeveer 30 weiger achtige leden, die verschenen waren, was er praktisch geen, die de verzonden cir culaires over ledenvergaderingen e.d. had ontvangen, hoewel de voorzitter, de heer te bergen. Op het inschrijvingsformulier stond niet aangegeven, dat men contri butie verschuldigd was. Dit stond wèl in de statuten onder art. 7, maar bijna geen der leden heeft deze statuten ont vangen. Bovendien is er een vergadering gehouden tijdens welke besloten zou zijn geen contributie te heffen. De heer Vis ser echter ontkent dit. In de circulaire waarin de contributie van de leden werd -gevraagd, stond dat het geld teruggege ven zou worden, als in 1957 de berging van de goudschat niet zou plaats hebben. De heer Visser nu beweert, dat deze berging wèl heeft plaats gehad, maar De kantonrechter bepaalde de uit spraak in deze zaak op 23 november om 10 uur. Op straat vormde zich om de heren Visser en zijn gemachtigde F. v. d. Zijde een groepje druk argu menterende leden, die er deze heren j van trachtten te overtuigen, dat het maar beter was van de hele zaak af te j zien. Zy spraken tevens op felle toon hun ongeloof in de soliditeit van de i vereniging uit, hetgeen tot enige woor denwisselingen leidde, die nogal de aandacht van de voorbijgangers trok ken. WATERPOLO Extra aandacht voor polojeugd Na de minder succesvolle resultaten van ons Nationale Waterpolo zevental in het buitenland, heeft de KNZB besloten de training van de jeugd weer stevig ter hand te gaan nemen, nu echter van^ on der af en wel regionaal met een selectie uit een paar kringen, te beginnen met de adspiranten. Vorige week kwamen reeds vele jeug dige zwemmers uit de Kring Gouwe- Rijnstreek in Schiedam bijeen om met- toekomstige gegadigden uit andere krin gen tot en centrale selectie te komen van ongeveer 20 jongens. Deze selecties zullen vervolgens plaats vinden in drie centra van Nederland, waarvan een in Schiedam. Momenteel zijn uit de kring Gouwe- Rijnstreek drie spelers voor deze cen trale training aangewezen t.w. de 16- jarige W. Bergman (de Zijl) en de 15- jarigen Siem Ouwerkerk en Max du Prie. beiden van L.Z.C. Het feilloze flitslzmpje - 25 ct Inbraak te Eindhoven niet bewezen (Van onze Haagse redactie) „Er bestaat geen enkeleaanwijzing dat hy de inbraak te Eindhoven ook heeft gepleegd, maar het is zeker dat hij de buit, premie- en vakantiezegels van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid ter waarde van f. 250.000, geruime tijd uit winstbejag in zyn woning heeft bewaard. Gezien de ernst van deze zaak en omdat het voor de verdachte niet de eerste keer is, eis ik een gevangenisstraf van een jaar met aftrek" Aldus luidde het requisitoir van de officier van Justitie bij de Haagse recht bank in de zaak tegen een 22-jarige los- werkman uit Den Haag. De verdachte gaf de heling toe, doch ontkende het primair ten lastegelegde punt: gerucht makende Eindhovense inbraak, die werd gepleegd in de nacht van 13 op 14 augustus j.l. Hij verklaarde een koffer met de be wuste premie- en vakantiezegels in be waring te hebben genomen van iemand, met wie hij vroeger in de gevangenis kennis had gemaakt. Aanvankelijk had hy niet geweten, wat de koffer bevatte, maar later vertelde de ander het hem, waarbij de loswerkman een beloning van f. 50 per week in het vooruitzicht werd gesteld. De officier van Justitie eiste terzake van de inbraak, dat de loswerkman zou worden vrijgesproken. De eigenaar van de koffer, dat is dus de vermoedelijke Oude wijn in nieuwe zakken (Speciale berichtgeving) Zoals men weet, is de traditionele wed strijd om de Gouden Onafhankelijk- heidsbeker naar het Feyenoordstadion te Rotterdam verplaatst. In de oorspron kelijke vorm Rotterdam tegen de rest van Nederland was de traditie niet meer te handhaven. Gelukkig dat het Feyenoordstadion licht heeft gekregen, waardoor de wedstrijd op 4 december 's avonds om acht uur kan worden ge speeld. en wel met het Rotterdams elf tal tegen de jeugd van Nederland (tot 23 jaar). Men hoopt zelfs van deze wed strijd een nieuwe traditie te kunnen maken en dan weer op een dag in no vember. zo dicht mogelijk bij de oor spronkelijke datum. De opbrengst is voor de helft bestemd voor het Nederlands Olympisch Comité en voor de andere helft voor charitatieve doeleinden. Daar om zal het stadion hetzelfde doen, wat Sparta altijd heeft gedaan: het veld be langeloos ter beschikking stellen. TURNEN Clubkampioenschappen keurturnen Zondag a.s. worden te Amersfoort wed strijden gehouden om de clubkampioen schappen keurturnen. Vier herenploegen schreven in: nl. de titelhouder De Halter (Alkmaar), Olym- pia (Amsterdam), Hercules-Hebe (En schede) en PSV (Eindhoven). Bij de dames schreven niet minder dan 6 verenigingen in t.w. Doves (Heilo), (kampioene 1956», Hercules-Hebe (En schede). PSV (Eindhoven), V. en K. WIK iEnkhuizen), De Halter (Alkmaar) en KDO (Amsterdam). SCHAKEN Zoneschaaktoernooi inbreker, heeft nog niet terechtgestaan omdat het vooronderzoek in de zaak te gen deze hardnekkige ontkennende be roepsinbreker nog niet is afgesloten. Ook de 21-jarige echtgenote van de Iosverk- man stond voor heüng terecht. Zij ver telde de heling niet te hebben kunnen verhinderen. ,.Ik kan myn eigen man toch niet aanbrengen?" vroeg ze. Wel had ze hem gevraagd de koffer naar de politie te brengen, doch dat durfde haar man niet, omdat hijzelf nog zeven maan den te goed had. De officier van Justitie meende, dat zij toch had behoren in de grijpen en eiste zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, met drie jaar proeftijd en f. 50 boete. Uitspraak 19 november. LMHC 50 jaar De Leidsche Mixed Hockey Club be staat 50 jaar. Zij viert komend week eind dit gouden feest met een mixed- hockeytoernooi. waaraan wordt deelge nomen door de verenigingen Delftse Studenten. EMHC. Groningen. HDM. HGC, Kieviten. Pinoké. P.W.. Victoria en uiteraard de jubilaresse zelf. Dit toernooi begint zaterdag a.s. om 3 uur en wordt zondag voortgezet om 10 45 uur (finale om 15.30 uur). Het bestuur van de LMHC recipieert zater dag om 5 uur in het Koetshuis van Kasteel Oud-Poelgeest, waar ook het avondfeest wordt gehouden. Naast het mixed-toernooi worden zondag tevens reünistenwedstrijden gespeeld. terwijl zondagmiddag de feestelijkheden wor den besloten met een thé-dansant en de prijsuitreiking in het Koetshuis. Dit is de Boeiing 707, het nieuwe isnetheid van 950 km per uur 130 Amerikaanse passagiersvliegtuig passagiers kan vervoeren en welke met straalaandrijving, dat met een \machine thans grondproeven onaer- gaat. Begin 1959 zal het toestel in de geregelde luchtdiensten worden opgenomen. Fooienstelsel in liet kappersbedrijf Wanneer het bestuur van het hoofd bedrijfschap ambachten tijdens zijn vergadering van 13 november a.s. het concept-rapport van de „commissie onderzoek fooienstelsel kappersbedrijf' accepteert, zal het dienen te streven naar een afschaffing van het fooien stelsel in het kappersbedrijf. In de collectieve arbeidsovereenkomst, zo zegt het rapport, kan een bepaling worden opgenomen, welke het aanne men van fooien verbiedt. Het loon dient zodanig te zijn, dat men de fooien niet nodig heeft. Invoering van een loon systeem. als voorgesteld in het interim rapport van de commissie uit de vak- raad van het kappersbedrijf, namelijk een vast loon plus provisie uit arbeids- omzet en verkoop, met een gegarandeerd minimum inkomen of van enige andere vorm van beloning, waarbij aan het per soneel een volledig loon wordt verzekerd, behoeft niet te wachten op de instem ming van alle bedrijfsgenoten. Overeen stemming tussen de representatieve or ganisaties en werknemers is hiertoe vol doende. Bij het afschaffen van de fooien zal echter medewerking van het publiek onontbeerlijk zijn. De bovengenoemde commissie heeft aan twee Nederlandse hoogleraren in het arbeidsrecht hun mening over het fooienstelsel gevraagd. Het antwoord was ondubbelzinnig. Prof. mr. N. E. H. van Esveld sprak over „voor de mens onterend" en prof. mr. W. F de Gaay Fortman concludeerde: „in strijd met de sociale ethiek, principieel 'n verouderde en sociaal ongewenste loonvorm". Het bestuur van het hoofdbedrijfschap zal, indien het zich met het concept rapport van de commissie akkoord verklaart, uitspreken, dat het zich kan aansluiten bij deze scherpe veroorde ling van de fooi als loonvorm door de beide hoogleraren. Te Wagemngen is het internationale zone-schaaktoernooi voortgezet met het spelen van de partyen van de zesde ronde. De resultaten waren: Trojanescu (Roem.)Niephaus (W.- Dld.) 1—0; Olafsson (IJsl)—Larsen Den.) afgebroken; Kolarov (Belg.) Trifunovic (Z.-Sl.) *4*2; Lintblom (Noorw.)— Ivkov (Z.-Sl.) 0—1; Clarke (G.B.i -Stahlberg (Zweden) 0—1; Or- baan (Ned Teschner (W.-Dld afge broken; Uhlman (O-Did.)Hanninen (Finl.) 1—0; Donner (Ned.)—Duckstein (Oostenr.) 1—0; Alster (Tsj.-Sl)—Sza- bo (Hong.) '2— Na de zesde ronde luidt de stand: 1. Szabo 5'2 pnt.; 2. Uhlmann 4 pnt. plus 1 afgebr. part.; 3. Donner 4 pnt.; 4. Olafsson 3'2 pnt. plus 1 afgebr. part.; 5/6. Trifunovic en Stahlberg elk 3Jj pnt.; 7. Larsen 3 pnt. plus 2 afgebr. part.; 8. Kolarov 3 pnt.; 9 10 Duckstein en I ven van emigrerende passagiers naar Teschner elk 2'.pnt-plus 1 afgebr. part. Zuidamerikaanse landen, zal 40' be- 11/12/1314 Alster. Hanninen, Ivkov. dragen op het tarief van de toeristen en Trojanescu elk 2L pnt.; 15. Clarke klasse. De nieuwe tarieven mogen alleen 2 pnt.; 16. Niephaus 11 pnt, plus 1 af- gedurende de eerste helft van elk jaar gebr. part.; 17. Orbaan 1 pnt. plus 1 af- I worden toegepast en gelden niet voer gebr. part.; 18. Lintblom V» pnt. I emigranten uit Italië en Portugal. Emigrantentarieven der K.L.M. voor Zuid-Amerika Het ligt in de bedoeling van de direc tie van de KLM om speciale emigran tentarieven in te voeren op de routes naar de Zuidamerikaanse landen. Op de conferentie van de IATA landen, on langs te Miami (Florida) gehouden, is in beginsel besloten emigranten-tarie ven van Europa uit naar Zuidameri kaanse landen toe te staan. De korting, door de KLM toe te passen op de tarie-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5