EAU DE COLOGNES Lezers schrijven Leids muziekleven van 1575-1625 D. R. Kooiman schreef hoek over markt, waag, wateren en bruggen 98ste jaargang Woensdag 6 november 1957 Tweede blad no. 29284 De raad vraagtB.en W. antwoorden (III) In Leiden voorlopig nog geen nieuwe zweminrichting Ook zweminrichting „De Zijl" kan nog niet bestedingsbeperking worden verbeterd Nu reeds enkele jaren achtereen wordt bij de behandeling van de gemeente begroting gesproken over de bouw en inrichting van een nieuwe zweminrichting. Ook dit jaar keert in het Algemeen Verslag de traditionele vraag terug: wan neer een schetsplan tegemoet kan worden gezien. Het antwoord van B. en W. opent nog weinig perspectief. De grote moeilijkheid, zo laten B. en W. de raad weten, is het vinden van een terrein, dat voor de bouw van de nieuwe zwem inrichting groot genoeg is en gunstig is gelegen. Zolang niet vaststaat, op welk terrein de zweminrichting zal worden gebouwd, kan de architect geen schetsplan ontwerpen. Een termijn, waarbinnen het schetsplan kan worden tegemoet gezien, kan dan ook nog niet worden aangegeven. Gevraagd naar de verbetering van de Zweminrichting „De Zijl", delen B. en W. de raad mede, dat de behandeling van een aanvankelijk opgesteld plan, en met name de uitgesproken wens van de Commissie voor de Openbare Werken om tot een volledige vernieuwing van de inrichting over te gaan, het College aan leiding heeft gegeven een nader plan te doen ontwerpen, dat sedertdien is ont vangen, doch waarover zij hun stand punt nog niet hebben bepaald. Met het oog op de bestedingsbeper king is het de vraag, of binnen af zienbare tijd tot een radicale verbete ring van de zweminrichting zal kun nen worden overgegaan, gelet op het bedrag van f 1.500.000.dat deze verbetering zal vergen. CONSULTATIEBUREAUS T.a.v. een eventuele bouw van consul tatiebureaus delen B. en W. mede, dat in het ontwerp-uitbreidingsplan Leiden- noord, thans' bij de Bernhardkade een terrein voor een consultatie-bureau is gereserveerd. Omtrent een programma van eisen voor dit bureau is inmiddels met de kruisverenigingen overeenstemming be reikt. In het vigerende plan Leiden-zuidwest is voor een dergelijk bureau ruimte ge reserveerd in de nabijheid van het wijk centrum. In de nieuwe wijken van de stad is het tekort aan lokalen zo groot, dat het niet mogelijk is schoolruimte beschik baar te stellen vooi* het daarin tijdelijk onderbrengen van consultatiebureaus. Bovendien bestaan hiertegen bezwaren van medisch-hygiënische aard. INRICHTING NIEUW GEBOUW G.G. EN G.D. Binnen korte tijd zal de directeur van Gemeentewerken bij het College een plan voor de inrichting van het gebouw van de G.G. en G.D. aan de Rooden- burgerstraat (voormalig Isr. Weeshuis) voor de bedoelde dienst indienen. Ten aanzien van het tijdstip van uitvoering van dit plan bestaat nog geen zekerheid. Dit hangt onder meer samen met het tijdstip, waarop het gebouw niet meer nodig zal zijn voor onderwijsdoeleinden, terwijl omtrent de financiële mogelijk heden alsdan thans evenmin iets kan worden gezegd. SCHOOLTANDVERZORGING Verschillende moeilijkheden, o.a. het gebrek aan tandartsen, zijn er de oor- Nieuwe richtlijnen voor huurverhoging (Van onze Haagse redactie) - De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft nieuwe richtlijnen doen samenstellen voor de gemeenten over de huurverhoging van na-oorlogse woningwetwoningen. Deze richtlijnen zullen volgende week in de vaste com missie voor volkshuisvesting der Tweede Kamer worden besproken. Wanneer overeenstemming bereikt wordt, zal de circulaire van minister Witte aan de gemeentebesturen, gedateerd 25 juli. ko men te vervallen. Britse geleerden naar Washington Een groep vooraanstaande Britse kerngeleerden zal spoedig naar Wash ington gaan om besprekingen te voeren, aldus is vandaag in Londen medege deeld. Het besluit tot het uitzenden van de ploeg is een van de resultaten van de jongste besprekingen van premier Mac- millan van Engeland met president Eisenhower. Ongeval op bouwwerk Gistermiddag te tawart voor zes strui kelde de heer T. J. Vis, wonende te Zoeterwoude, op het bouwwerk aan het verlengde van de Kooistraat. Hij was werkzaam bij het optakelen van een be tonnen paal en door zijn val raakte hij met beide benen bekneld tussen de zwevende betonnen paal en een op de grond liggende balk. Hij liep een rech ter enkelfractuur en een linker knie- fractuur op en werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Tramhuisje als slaapkamer Vannacht werd in het tramhuisje bij de Bostelbrug een 15-jarige Haagse H B S.-scholier aangetroffen. Hij was blijven zitten in de vierde klas en dezer dagen zou hij weer een rapport krijgen, dat er niet al te gunstig zal uitzien. Hij oordeelde het dan ook maar beter niet naar huis te gaan, doch zocht zich een slaapplaats in het tramhuisje. De poli tie zorgde dat de jongen naar zijn ouders werd vervoerd. DIEFSTAL BIJ H.C.W. Bij de politie is aangifte gedaan dat bij de Hollandsche Constructie Werk plaatsen een handiboor- en een hand slij pmaohine zijn ontvreemd. De waarde van de gestolen goederen bedraagt on geveer f. 1400. Als tijd van diefstal is opgegeven de periode tussen eind sep tember en eind oktober. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petrus Cornells, zn. van A. Vink en H. C Mlnderman: Marianne, dr. van W. van Dijk en T. Bisschop: Petronella Gerarda Johanna, dr. van H. Boet en T. M. Olher- hoek. OVERLEDEN weduwe van zaak van, dat het door de Stichting Schooltandverzorging opgestelde pro gramma niet geheel tot uitvoering kon worden gebracht. Inmiddels is aan de moeilijkheden in belangrijke mate tegemoetgekomen dooi de aanstelling van een tandarts in vol ledige dienst. Hierdoor is het mogelijk geworden per 1 september j.l. ook het 5de leerjaar in de schooltandverzorging te betrekken. B. en W. spreken in de M. van A. de hoop uit, dat de stichting er binnen af zienbare tijd in zal slagen haar werk zaamheden tot alle jaarklassen uit te breiden. BEJAARDENZORG Ook de bejaardenzorg er wonen in Leiden 8346 personen ouder dan 65 jaar, van wie er 374 in tehuizen verblijven maakt in dit verslag weer een punt van bespreking uit. Een werkgroep, zo schrijft het College, bestaande uit enkele vertegenwoordigers van de Federatie van Leidse Woning bouwverenigingen en enige hoofdambte naren van de gemeente, onder voorzit terschap van de Wethouder van Open bare Werken, heeft zich beziggehouden met het onder ogen zien van de moge lijkheden tot oprichting van een be jaardencentrum en het College een rap port terzake uitgebracht. Hierin hebben B. en W. aanleiding gevonden de raad voor te stellen een bedrag van f 10.000. beschikbaar te stellen voor het vervaar digen van een schetsplan c.a. voor een bejaardencentrum, in principe op te richten op een terrein, gelegen in het partiële uitbreidingsplan „Leiden-zuid west", grenzend aan de Churchilllaan. Een schetsplan, dat door de architect K. Landers wordt ontworpen, zal reeds binnenkort tegemoet kunnen worden ge zien. Het vraagstuk van het scheppen van een goede „vakantiebesteding" voor be jaarden is door het College onder ogen gezien. Een definitief standpunt terzake hebben B. en W. evenwel nog niet kun nen bepalen. Enkele ingezetenen hebben een stich ting in het leven geroepen, welke een restauratie van het Elisabethshof en het Hof van Zessen beoogt, teneinde het complex dienstbaar te maken aan de verpleging van minder valide ouden van dagen. Deze stichting heeft zich daartoe tot het College gewend, mede met de vraag het complex te mogen kopen. Deze aangelegenheid, welke tal van facetten heeft, is bij B. en W. in studie. NOGMAALS. EEN CRÈCHE? WANNEER Ook bij deze begroting valt weer het woord crèche. Enkele leden wensen in gelicht te worden wanneer een voorstel is te verwachten over de inrichting van van een crèche. Binnenkort, zo delen B. en W. mede, zal het College zijn standpunt bekend maken met betrekking tot het stichten van een chrèche. Voor eventueel aanvullend werk, in ge val van opkomende werkloosheid, liggen de plannen voor de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinrichting in noord en het verbeteren van de Hooi gracht gereed. UITSTEL WARMTEVOORZIENING ENDEGEEST Inzake de warmtevoorziening van de gestichten Endegeest werd, zoals bekend, in de raadsvergadering van 6 juni 1955 besloten over te gaan tot de aanschaf fing van een oliestookinstallatie, waar mede de keuze van de soort van de te gebruiken brandstof en de outillage van de installatie werd vastgelegd. De uit voering hiervan moest echter worden uitgesteld tengevolge van het feit. dat de kosten van de installatie het bedrag van het verstrekte krediet zullen over schrijden. Thans delen B. en W. de raad mede, dat zij in verband met de huidige financieringsmoeilijkheden besloten heb ben de uitvoering van dit object op te schorten tot het voorjaar van 1958. Behandeling Leidse gemeentebegroting VANGT WOENSDAG A.S. AAN Woensdagmiddag aa. zal de Leidse raad een aanvang maken met de behan deling van de gemeentebegroting voor het jaar 1958. Begonnen wordt deze middag met de algemene beschouwingen, waarna de begroting hoofdstuksgewijze aan de orde wordt gesteld, 's Avonds wordt de vergadering voortgezet. Voorts zyn voor deze behandeling uitgetrokken de daarop volgende don derdag, vrijdag en maandag. Al deze dagen wordt een middag- en avondver gadering gehouden. Indien mocht blij ken. dat de raad in deze acht zittingen niet klaar komt, zal nog nader worden bepaald wanneer men doorgaat. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand okober zijn de volgende voorwerpen gevonden: portemonnaie. rijwielpomp, aktenitas, sjaal, vulpen, re genjas. bril in etui. armband, autostep, legertas. damestasje. handschoenen, armbandhorloge, contactsleutel, lips- sleutel, kindertrui, jongens jekker, porte feuille. schooltas, duimstok, gymschoe nen. toilettasje, gouden ring. tafellaken, riem, parapluie, dameshoed, zak met bloembollen taalboek, autoband, regen broek. broche, pyjama's, jongensbroek, handtas, volleybalschoenen, babysokjes, muntbiljet, bankbiljet. damesschoen, siervelg van een auto. ketting met slot. sleutels, alpinomuts. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen. Nieuwsteeg 8, op woensdag en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen worden niet verstrekt. Vereniging „Oud Leiden Interessante archiefstudie van dr. Vlam Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan der vereniging „Oud-Leiden" was de Grote Pers van de Lakenhal gisteravond gevuld met een stroom belangstellenden, welkom geheten door de voorzitter dr. P. Kessen. Deze belangstelling gold voor zeker ook de zeer uitvoerige lezing van dr. Chr. Y. C. Vlam, conrector van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest, over het Leidse muziekleven van 15751625, waaruit te leren viel hoe intensief het in onze stad in die periode op het gebied der muziekbeoefening als op dat der instrumentmakerij is toegegaan. Deze uiterst, deskundige lezing van dr. Vlam was het resultaat van grondige archiefstudies, zowel te Leiden als in het buitenland, bevatte talrijke leer zame bijzonderheden en belichtte vele aspecten van het Leidse muziekleven in die periode. Daarbij bleek dat talrijke organisten, o.w. in de eerste plaats Cor nells Schuyt, hoewel in zijn tijd niet het meest gewaardeerd, stadsspeellieden, cla- vecimbelspelers, luitmeesters, van wie in de eerste plaats Joachim van'den Hoven dient genoemd en bekende instrumen tenmakers, voornamelijk wonend in de omgeving van de Universiteit, onze stad bevolkten. Het jaar 1575 betekent voor Leiden de vestiging der Universiteit, waarmee vele musici contact hadden. Na 1570 was de bemoeienis der overheid met de stads speellieden groter geworden en groe pen muziekliefhebbers verenigden zich in de Collegia Musica. Musici (luitenis ten) verhuurden aanvankelijk ook ka mers aan de studenten, in 1693 kreeg de musicus een officiële functie bij de Uni versiteit. Bij oraties, festiviteiten, be grafenissen enz. werd gemusiceerd, ook ontvingen zij opdrachten voor compo sities. Er waren tevens musici in dienst van de stad. „Trompers" en „piepers" dateren reeds van 1426. In de 17e eeuw kende men de stedetrompers, wier dien sten uitvoerig geregeld waren. Ook or ganisten komen in dienst van de stad; de stadsorganisten spelen na de dienst nog een uur, dikwijls 's avonds, zo Cor nells Schuyt in de Hooglandse Kerk, maar niet hij kreeg indertijd de lof tuitingen, doch wel anderen, allen leer lingen van Sweelinck, zo o.a. Jan Pie- tersz van Rijnsburgh, een neef van Jan Steen. De stadsorganist had in de 17e eeuw een zware functie; hy moest o.a. ook spelen tijdens de maaltijden van de vroedschap. Talrijke musici gaven les aan de gegoede kringen, zij speelden op bruiloften, in de herbergen, de dans scholen, of brachten serenades. Het grote aanbod was oorzaak dat daarmee in het algemeen niet veel te verdienen viel. Ook instrumentmakers waren er in groten getale, o.a. Duitsers. Zij maak ten aanvankelijk veel luiten, later gam ba's, violen enz. Spr. besprak velen van hen, ook aan de hand van interessante lichtbeelden waarbij hij hun woonhui zen op de kaart aanwees. Ook behan delde hij meerdere muziekdrukkers, o.a. de beroemde Plantijnse drukkerij, waar in 1600 de Madrigalen van Cornells Schuyt (O, Leyda graziosa) verschenen. Tenslotte volgde voor de pauze een uit voerige bespreking van diverse minne- en volksliederen resultaat van verge lijkende studie waarvan er enkele door drie leerlingen van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest werden gezon gen, waarbij dr. Vlam hen op het clave- cimbel begeleidde. Deze meisjes zijn met bloemen verrast. DR. F. H. VON MEYENFELDT OP TWEETAL Dr. F. H. von Meyenfeldt, geref. predi kant alhier, staat met ds. C. U. Thijs te Voorburg op een tweetal van de Geref. Kerk te Amsterdam. CORRESPONDENTIE W. V. te L. Den Haag is een „dorp", omdat het nimmer stadsrechten heeft verkregen. Uitvoerig overzicht van Leiden» historie De kort geleden gepensioneerde adjunct-directeur van de Gemeentelijke Markt- en Havendienst, de heer D. R. Kooiman, heeft een boek geschreven, getiteld „Van de markten en de waag, van wateren en bruggen te Leiden, in heden en verleden". By het 60-jarig bestaan van de Markt- en Havendienst werd dit boek reeds in het vooruitzicht gesteld, en dat daarin de Waag een voorname plaats in zou nemen was te begrijpen, aangezien in dezelfde tyd het 300-jarig bestaan van het inmiddels gerestaureerde Waaggebouw werd herdacht. Het is gebleken, dat men niet kan schrijven over de geschiedenis van de Markt- en Havendienst, zonder dieper in te gaan op de historie. De weg voert zelfs terug tot het prilste begin van de Nederlandse geschiedenis, toen Leiden nog lang niet bestond. De heer Kooi man gaat dan na. welke functie de markt inneemt en volgt de ontwikkeling op de voet. Het is een moeilijk onder werp gebleken, aangezien men nauwe lijks over bronnen beschikt om iets met zekerheid te zeggen over de eerste eeuwen van de Nederlandse geschiedenis. Na uitvoerig diverse soorten markten te hebben besproken, wijdt de heer Kooi man een gedeelte aan de Waag, waarvan de geschiedenis verder teruggaat dan drie eeuwen. Op de geschiedenis van het Waaggebouw behoeven wij hier niet na der in te gaan, daar wij er reeds uit voerig over schreven bij de ingebruik neming na de restauratie. Tenslotte is de geschiedenis nagegaan van de wateren en bruggen, die weer nauw verband houden met de markt en de Waag. Vooral in het begin, toen men slechte wegen had en nauwelijks vervoer over land, was de betekenis van het J| water zeer groot. Hoewel deze betekenis boek. afgenomen is, is deze niet geheel ver dwenen. Uit het boek blijkt dat er ook over dit onderwerp heel wat te schrijven is. Zowel wat dit onderwerp betreft, als de beide andere is de schrijver diep in oude archieven e.d. gedoken. Zijn boek maakt dan ook een zeer gedegen indruk, hoewel de schrijver in zijn voorbericht zegt geen wetenschappelijke verhande ling te geven, doch een populair ge schrift. Vooral zij, die zich interesseren voor de geschiedenis van Leiden, zullen dit boek telkens weer raadplegen. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot schreef een voorwoord. Het boek is voorzien van vele foto's; het is keurig verzorgd. Het is jammer dat geen inhoudsopgave en/of register is opgenomen; dit zou de waarde van het boek als naslagwerk aanzienlijk verhoogd hebben. Merkwaar dig is ook, dat er geen uitgever staat vermeld en dat het boek niet voorzien is van een jaartal. Men moet nu uit de tekst opmaken wanneer het boek onge veer is verschenen; men zal zich later afvragen hoe lang er verlopen is tussen het jubileum en het verschijnen van het Na de pauze volgde de behandeling der Leidse luitenisten, in welk verband ook het luitboek van Thysius werd ver meld. Onder deze luitenisten vindt men diverse Engelsen, o.m. Dudley en Ros- sotty. Een belangwekkende figuur is de gemelde Joachim van den Hoven, die onder zijn leerlingen de Prinsen Fre- derik Hendrik en Maurits heeft geteld. In den brede werd diens levensgeschie denis aangegeven, zoals deze te kennen is uit de doorvorste archieven. Met lichtbeelden zijn vervolgens auto grafen en bladzijden uit de luittabulatu- ren getoond. Tenslotte speelde dr. Vlam enige composities van v. d. Hoven op het clavecimbel, waarvan de klank die van de luit zo nabij komt. Dr. Kessen huldigde dr. Vlam na zijn beschouwingen met woorden, die van diep respect getuigden voor de nauwge zette onderzoekingsarbeid, die aan zijn lezing is voorafgegaan. Inbraak en poging tot inbraak In de nacht van 4 op 5 november is ingebroken in een bouwkundig bureau aan de Morsweg. Door verbreking van een achterdeur tussen de garage en het bureau verschafte men zich toegang tot het kantoor. De bureaus werden gron dig doorzocht en in een van de laden vond men een afgesloten ijzeren geld kistje Men maakte het open en ver dween met f. 400. In dezelfde nacht is een poging tot inbraak gedaan in een postagentschap, tevens sigarenwinkel, eveneens aan de Morsweg. Men had de pennen uit de achterdeur gelicht, maar kon de deur, die aan de binnenzijde gegrendel was. niet verder open krijgen, zodat het hier beperkt bleef tot een poging tot inbrak. (Advertentie) tijdens de pauze een geurig intermezzo met "4711" Eau de Cologne A 57/170 Kinderbijslag (III) Het ingezonden schrijven van de heer C. kan ik ten volle onderschrijven, maar ik zou dit nog scherper willen stellen, n.l. afschaffing van de Kinder bijslag in welke vorm ook en liefst zo spoedig mogelijk. Duizenden in den lande zullen dit wel met mij eens zijn. Het is toch een groot schandaal dat iedereen tot z'n 65e jaar moet gaan betalen voor Kinderbijslag, een wet die binnenkort in de Tweede Kamer aan de orde zal komen. De Regering noemt dit een volksver zekering. waardoor iedereen kinderbij slag zal kunnen ontvangen. Dit is toch de reinste onzin. De premie zal ongeveer 2.2% moeten bedragen en de loontrekkenden zullen daarvoor compensatie krijgen. (Van be stedingsbeperking gesproken!) Iemand, die een groot gezin sticht, doet dit uit eigen vrije wil, dus moet hij ook daarvoor opkomen en niet op anderen afschuiven. Hij draagt zelf de verantwoording. Bij afschaffing van bovengenoemde toeslagen zal in de toekomst het ge boortecijfer dalen, dus minder woning nood en de beste krachten behoeven dan niet meer door emigratie ons land te verlaten. Ongehuwde, kinderloze en kleine ge zinnen behoeven zich dan niet meer aan deze wantoestanden te ergeren. U dankend voor de plaatsruimte. Uw abonnee G. 't Was maar een vogel Zondagmiddag zag ik op een onzer bruggen een kleine meeuw, een zgn. drie- teenmeeuw, een vogel van volle zee. die vermoedelijk met de harde wind land inwaarts gewaaid was. Onwennig stond hij op het wegdek niet gewend aan staan, en niet gewend aan straatrumoer. Het gevaar voor het dier aanvoelende, stond ik op het punt hem te verjagen, toen een auto kwam aanrijden. De auto mobilist. die de vogel vóór zich zag, zou even stoppen, zo dacht ik. en zün ge ringe snelheid stelde hem hiertoe ruim schoots in de gelegenheid. Niet echter deze man! Stel je voor dat hij eens inschikte voor dit kleine schepsel! Nee, zonder zijn wagen maar even In te houden, reed hij door en van de mooie vogel was een stuiptrek kend hoopje overgebleven. De autobe stuurder keek niet eens om, om te zien hoe het afgelopen was. Deze vogel wilde alleen maar graag leven netals deze man! Wat een min gedrag tegenover een geheel onbe schermd dier! U dankend voor de plaatsruimte- Hoogachtend, A- J. Broekhuis-Rienks. De Hooigracht-misère Bij het zeer ernstig ongeval van 26 sep tember, is wederom gebleken dat het thans de hoogste tijd wordt het tegel pad op de Hooigracht op te ruimen en een trottoir aan te brengen. De voetgangers zijn totaal onbe schermd doordat het tegelpad (fietspad) veel te smal is en uitwijken over het voetpad schering en inslag is. Het tegel pad staat niet als fietspad aangegeven met het gevolg dat bij sneeuw en ijs de situatie nog gevaarlijker wordt. De laatste 5 bomen, een restant uit lang vervlogen jaren, zijn meer een ge vaar dan een sieraad. Dringend dient ook de verlichting te worden verbeterd door het aanbrengen van een tweede lamp aan de overspan ning. Waarom is de Hooigracht toch zo ver achter bij de Middelstegracht, Lange- straat e.a.? Winkeliersver. „rfooigracht Vooruit". Vergeten groepen Naar aanleiding van het ingezonden stuk van mevr. v. d. B. te L., wil ik gaarne het volgende opmerken: Ik ben ook moeder van 2 kinderen: alleen ben ik weduwe. Mijn man had een zelfstandig beroep, zodat mijn in komen op geen enkele wijze door enige overheidsinstantie wordt verhoogd. Eén van mijn kinderen is werkzaam en wordt opgeleid voor een beroep. Dit salaris is evenwel niet toereikend om ons gezin netje te onderhouden. Hoewel ik zelf zo nu en dan werkzaam ben en een kleine toelage ontvang, heb ik de grootste moeite om in het levensonderhoud te voorzien. In verband met hun leeftijd komen de kinderen niet langer in aanmerking voor de wezenrente, die ik eerst ontving. Wat moet nu zo'n weduwe en vele met mij beginnen om in hun levensonderhoud te voorzien? Behoren ook zij niet tot de vergeten groepen? Kunnen juist deze gezinnen, die toch al zo zwaar gedupeerd zijn, niet eens onder de loep genomen worden? Een huisvrouw kan toch niet de gehele dag uit haar gezin gaan om haar brood te verdienen, zy moet ook Conflict Ed. Hoornik Nederlandse Comedie De stem van Ko van Dijk Morgenochtend zal de advocaat van de Literator Ed. Hoornik een onderhoud hebben met de directie van de Neder landse Comedie om te trachten een minnelijke schikking te bereiken, die naar wordt gehoopt een einde zal ma ken aan een conflict dat tussen dezen is ontstaan. De heer Hoornik heeft n.l. de Neder landse Comedie het verbod opgelegd om zijn stuk „Het Water" verder op te voe ren, zulks op grond van hetgeen tijdens een voorstelling van zondagavond j.l. te Haarlem moet zijn voorgevallen. Door luidruchtig spreken van enkele acteurs achter de coulissen, waarbij de stem van Ko van Dijk duidelijk zou zijn gehoord, moet de voorstelling volgens de heer Hoornik „zodanig zijn geschaad, d niet meer kan worden gesproken van een te goeder trouw uitvoeren van het con tract". Ed. Hoornik vindt zich daardoor zozeer in zijn eer als auteur aangetast, dat hy het gezelschap het genoemde verbod heeft opgelegd. De directeur van de Haarlemse Schouwburg heeft opgemerkt, dat de stem van Ko van Dijk gemakkelijk in de zaal kon worden herkend. Hij zeide zich zeer te hebben geërgerd. Van de zijde der medespelenden wordt een en ander ontkend. De directeur van de Nederlandse Comedie, de heer Guus Oster, die door werkzaamheden de voor stelling niet heeft kunnen bijwonen, stelt zich volledig op de hoogte van hetgeen in Haarlem is gebeurd en wil er ernstig naar streven tot een vergelijk met de heer Hoornik te komen. om haar eigen huishouding denken, om het. zoals het behoort, te verzorgen. Met dank voor de plaatsing. S. v. d. Z. te L. Praktische punten voor gepensioneerden Het bestuur van de afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden mocht gister middag lang niet ontevreden zijn. Hoewel uiteraard niet alle leden per 30 september precies geteld 1282 gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging tot het bijwonen van een vergadering in de foyer van de Stads gehoorzaal, kon voorzitter Ant. Metz er toch een stevig aantal verwelkomen. Uit de door de 2de secretaris voorge lezen notulen bleek, dat het bestuur ge hoor had gegeven aan een tijdens de vorige bijeenkomst gedaan verzoek, er was nu een geluidsinstallatie aanwezig. Er bestond kennelijk enige schroom om van dit apparaat gebruik te maken, maar toen deze was overwonnen, bete kende dat voor velen een grote verbete ring. Vooral tijdens het betoog van het hoofdbestuurslid, de heer J. Betzema uit Haarlem. Hem was te elfder ure ver zocht een collega te vervangen, die iets zou vertellen over de pensioenwetten in het algemeen. Die weinig overzichtelijke wetten geen wonder, er zijn zoveel categorieën in onder gebracht, dat ze zelfs nu nog niet in alle gevallen ant woord kunnen geven liet de heer Betzema maar rusten, hy wilde ditmaal volstaan met het aantippen van een aantal praktische punten betreffende het pensioen en de algemene ouder domsvoorziening. die voor de gepen sioneerden van belang zyn. Zoals het berekenen en voorrekenen van de pensioenen door de Pensioen raad, die met dit enorme werk nog niet gereed is. Mochten er onduidelijkheden bestaan, dan is de secretaris van het hoofdbestuur altijd bereid nadere uitleg te geven. Van zelfsprekend kwam de heer Betzema zo op de wensen, die sterk leven bij de gepensioneerde ambtenaren en voor de vervulling waarvan door het hoofdbestuur zo hardnekkig wordt ge streden n l. een pensioenregeling volgens de glijdende loonschaal en een gelijk stelling met anderen, zodat ook bij de ambtenaren geen aftrek bij het ouder domspensioen zal plaats hebben. De heer Betzema kon natuurlijk niet alles behandelen in zo'n kort tijdsbestek. Maar na de pauze kreeg men nog ruim schoots de gelegenheid tot het stellen van algemene vragen naar aanleiding van de gehouden inleiding. Tenslotte volgde nog een rondvraag vóór de voor zitter de vergadering sloot.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3