AMSTLEVEN levensverzekering Chefarine ,4 E GEEN „SPEL" SPOETNIK II IN NEDERLAND (OOK LEIDEN) WAARGENOMEN Engeland en Amerika hebben ook nieuwe raketbrandstof DE DELTAWET AKKOORD OVER VERGROTING ONTWAPENINGSCOMMISSIE 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Met een enkel woord 'bemmenlE Agenda WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 Advertentie IN deze wel zeer sensationele ..honds dagen" dringt zich aan de mensen in de vrije wereld de vraag op wat te denken van de opmerkelijke successen der Sovjetrussische wetenschap. Voorop sta, dat elk motief om de ginds bereikte resultaten te kleineren, ontbreekt. *nu ook de tweede spoetnik, veel groter en veel hoger dan de eerste en bovendien met een levend wezen aan boord, om de aarde cirkelt. Dit alles is zonder meer verbazingwekkend. Maar geeft het on- verdéélde reden tot juichen? Is er louter aanleiding tot opgetogenheid nu de mens bezig is de eerste stappen te zet ten op de weg naar ruimtevaart? Hier op moet het antwoord ontkennend lui den. Niet omdat het machtige Amerika met al zijn hulpmiddelen zich deze pri meur heeft laten afsnoepen. Voor de Verenigde Staten kan het immers oor zaak zijn eindelijk te bedenken, dat Eu ropa nog bij machte is tot uitzonderlijke prestaties en dat weliswaar de geld macht naar de andere kant van de At lantische Oceaan verplaatst is. maar niet het scheppend vermogen! Neen, dat ontbreken van onvermèngde blijdschap is in iets anders gelegen. HET Is namelijk onmogelijk deze frappante uitkomsten van de we tenschap afgescheiden te zien van de militaire en politieke verhoudingen. De leiders in het Kremlin zijn de laat- stcn, die dit zullen tegenspreken. Reeds hebben zij geweigerd nog langer deel te nemen aan de besprekingen van de Ontwapeningscommissie in haar huidige samenstelling en het is bepaald geen toeval, dat dit besluit chronologisch volgt op het lanceren van de tweede kunstmaan. Het Westen, Washington voorop, heeft er niet bij stilgestaan, dat wat voor de vrije wereld een boeiend wetenschappelijk spel is, voor de Sov jet-Unie niets anders is dan bittere, mi litaire en politieke ernst. Tegenover de homo ludens <d.i. de spelende mens) aan deze kant van het ijzeren gordijn staat de homo fanaticus aan de andere kant! Terwijl het Westen alles deed om het bestaansniveau van de massa te verhogen - en niet slechts op eigen ter ritoir, maar zelfs ook in de onderont wikkelde landen - schonk de Sovjet- Unie haar voorrechten aan betrekkelijk weinig mannen van wetenschap, of schoon de massa daar in hoge mate ont beert, wat het leven in het Westen aan genaam maakt. VOOR. de zoveelste maal heeft de vrije wereld zich dus vergist in het karakter, dat de Russische Ok toberrevolutie - morgen precies veertig jaar geleden - onder Stalin en zijn op volgers heeft gekregen. Begonnen als sociale omwenteling en verzet tegen miskenning van menselijke rechten, ontaardde zij meer en meer in het re gime van een oligarchie, een relatief kleine groep, die zoals thans duidelijk blijkt, behalve partij èn strijdkrachten (de val van maarschalk Zjoekof!) ook de wetenschap naar haar hand zet. Ter wijl de slavernij van de massa onver minderd voortduurt, heeft de Kremlin- kliek alle krachten der natie laten con centreren op het bereiken van waarlijk verbluffende wetenschappelijke resulta ten, welke ogenblikkelijk omgezet wor den in politieke winst. Ziehier wat blijk baar alle „Ruslands-kenners" totnutoe in haar volle zwaarte ontgaan is, maar wat de beide spoetniks thans onver bloemd onthullen. DEZE feiten plaatsen het Westen voor de noodzakelijkheid van een snelle beslissing. De derde novem ber van dit jaar was een onvergetelijke datum èn een teken aan de wand! Ware het alleen de dag geweest, waarop de tweede kunstmaan werd gelanceerd, dan hadden wij ons tot een, zelfs har telijke. gelukwens kunnen beperken. Maar nu deze derde november óók de datum was, waarop de Sovjetrussische tanks zich een jaar tevoren gereed maakten voor de schaamteloze overval op Hongarije, wordt de felicitatie over stemd door de waarschuwing tegen een bewind, dat alles, ook de wetenschap, aan zich onderhorig maakt. Daartegen over kan de vrije wereld niet werkeloos blijven toezien. Verspilling van weten schappelijke energie en inventief ver mogen dient een einde te nemen en te worden vervangen door samenbundeling van alle krachten. Vanzelfsprekend mag dit niet voeren tot sociale achteruit zetting van de massa. In dat opzicht behoude het Westen wat hier met veel strijd is verkregen. Maar een redelijke welstand mag niet leiden tot veronacht zaming van de wetenschap en de eisen, welke haar in deze tijd gesteld worden. Anders gaan ook de sociale verworven heden op den duur teniet. Morgen spreekt Eisenhower Na de bevestiging van Russische zijde, dat voor het lanceren van de Spoetnik II een nieuwe brandstof is gebruikt, is van Engelse zijde verklaard, dat de Brit se maatschappij Borax Ltd. in de Ver enigde Staten een nieuwe raketbrand stof heeft samengesteld van uitzonder lijke kracht. Deze brandstof zou bestaan uit een mengsel van borium en water stof. Het is niet onmogelijk, dat de Rus sen zich van deze zelfde brandstof hebben bediend. President Eisenhower zal donderdag avond (vrijdagochtend 02.00 uur Ned. tjjd) een radiotoespraak houden van een half uur over „wetenschap en veiligheid". Hierin zal hij pogen, de Amerikanen gerust te stellen ten aanzien van de westerse technische capaciteiten in het licht van de jongste Russische prestaties. Onderscheidingen voor jhr. van Lawick van Pabst De kolonel-titulair, adjudant van H.M. de Koningin, jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, heeft per 1 november 1957, op zijn verzoek, de militaire dienst met pensioen verlaten. Het heeft H.M. de Koningin behaagd hem met ingang van genoemde datum te benoemen tot Commandeur in de Huisorde van Oranje en tevens tot haar adjudant in buitengewone dienst. „Nasser regeert met zweep en handboeien" Beschuldigingen van de Jordaanse radio De Jordaanse radio heeft president Nasser van Egypte er gisteren van be schuldigd, dat hij „met behulp van de zweep en handboeien" regeert en in de Arabische wereld verwarring zaait om haar tot een gemakkelijke prooi van de „meesters" van Egypte in Moskou te maken. Een dag tevoren had de Jordaanse regering in een verklaring de Egyptische leiders beticht van „verraad aan de Ara bische zaak" en hen beschuldigd van het onderhouden van geheime betrek kingen met Israël. Naar aanleiding hier van is er op het paleis van Koning Hoes sein een „stroom" van telegrammen ont vangen, waarin Jordaniërs hun instem ming betuigen met de houding van de vorst tegenover Arabische vraagstukken in het algemeen en de Palestijnse kwestie in het bijzonder. (Deze Jordaan se actie is eerst ontketend, nadat Egypte een soortgelijke aanval op Jordanië en Koning Hoessein begonnen was Red. LD.) Verdrag met Amerika geratificeerd Te Washington is gisteren het verdrag van vriendschap, handel en luchtvaart tussen Nederland en de V.S. van Ame rika geratificeerd. Van Nederlandse zijde geschiedde de ratificatie door de buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur, dr J. H. van Roijen, van Amerikaanse zijde door de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. De tweede Russische kunstmaan is gisteravond op twee verschillende tyden (dus b(j verschillende omwentelingen) in ons land waargenomen, onder meer in Leiden, terwjjl ook vanochtend vroeg de satelliet in ons land is gezien. Het voor werp maakte de indruk van een voortbewegende ster, ongeveer zo helder ais de helderste ster van de Grote Beer. In Leiden werd de kunstmaan door vele men sen waargenomen omstreeks 19.35 uur. In Doetinchem zag men de satelliet gedu rende v(jf minuten omstreeks elf uur, toen zy zich volgens de „dienstregeling" boven de Faroer-eilanden moest bevinden en daar nog net niet in de schaduw- kegel van de aarde zou zjjn. In Monster is de satelliet na een eerste waarneming gisteravond ook vanochtend om 7.29 uur gezien. De kans op waarneming is thans echter niet groot. Deze zal over een dag of vjjf aanzienlijk beter zjjn. 9 Vervolg van pag. 1 Er waren ook nog drie moties inge diend. De heer Den Hartog (V.V.D.) wilde uitstel van de proef, die 10 mil joen gulden zal kosten om te onderzoe ken of de oestercultuur te redden valt. Want indien de proef slaagt, zullen toch nog tientallen miljoenen meer nodig zijn voor de uitvoering van bijzondere werken, en voor de verplaatsing van de oesteiteelt, terwijl men dan toch nog niet bij benadering weet of de oesterteelt inderdaad in de praktijk kan worden voortgezet. De belanghebbenden in Zeeland staan zeer wantrouwend tegenover de proef. Laat men er dan mee wachten totdat de mannen van de wetenschap er een defi nitiever oordeel over hebben. De visserij specialist van de A.-R., de heer Van der Zaal, had de motie mede ondertekend. Ook hij wist blijkbaar.dat de wetenschappelijke mensen van het la boratorium voor de oesterteelt thans geen heil zien in de proef. Nadat minister Hofstra had mede gedeeld, dat dc Kamer te zyner tijd zal kunnen beslissen over het krediet voor de proef in het jaar, waarin met de proef zal worden begonnen, trok de heer Den Hartog zjjn motie in. Met algemene stemmen werd aange nomen een motie van de heer Wester hout (P. v. d. A.), waarin de regering wordt uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van de instelling van een ontwikkelingsfonds voor het deltagebied in verband met de aanmoediging van nieuwe ontwikkelin gen op sociaal en economisch terrein. Minister Hofstra zag niet in. dat daarvoor een fonds nodig zou zijn. Dat zou pas kunnen blijken in de loop der jaren. Rijkssteun zal nodig zijn, maar hij vond het beter de bedragen van jaar tot jaar beschikbaar te stellen. Tegen een onderzoek naar de wenselijkheid van een fonds had hij echter geen be zwaar. Tenslotte had de heer Kikkert (CHU) een motie ingediend, waarin de regering werd uitgenodigd de instelling te bevor deren van een orgaan met adviserende en samenbindende taak op geestelijk, maatschappelijk en cultureel terrein met betrekking tot de gevolgen van het deltaplan. Minister Algera stond op het stand punt, dat de provincies, de kerken en particuliere organisaties in dit opzicht zelf de nodige werkzaamheden ter hand dienen te nemen. Bij zitten en opstaan werd de motie verworpen. Al leen de C.H.U. en K.V.P. waren voor de motie. De aangenomen Deltawet is een raamwet, die alleen de hoofdpunten aangeeft van de werken, die verband houden met de afsluiting van de zee gaten tussen Westerscheide en Rotter damse Waterweg. Nadere wetten zul len deze beginselen uitwerken. Eerder was aangekondigd dat Eisenho wer deze rede op 13 november zou hou den. Thans is de toespraak verschoven naar... de dag van de herdenking der Russische revolutie, wanneer men alge meen verwacht van Russische zijde ont hullingen over nieuwe technische presta ties te zuilen vernemen. Inmiddels heeft de Amerikaanse om roepvereniging Mutual Broadcasting System gemeld uit goede bron te hebben vernomen, dat de V.S. reeds de volgende week (in plaats van begin december) hun eerste kunstmaan zullen lanceren. Verontrusting over opleiding l De democratische leider in de Ameri kaanse senaat Lyndon Johnson heeft medegedeeld, dat er een onderzoek zal I worden ingesteld naar de mogelijkheden tot versnelling der Amerikaanse raket- en satelliet-programma's. Hij toonde zich meer verontrust over de Russische voorsprong op het gebied I van opleiding van geleerden en technici dan over de Russische kunstmaan-pri meur. I (Hierbij kan worden aangetekend, dat in Rusland in 1950 36.000 technici af- studeerden en in 1956 niet minder dan 71.000. terwijl in de V.S. dit cyfer in deze periode daalde van 53.000 naar 26.000). Ruimtereiziger maakt het goed Overigens maakt de hond in Spoetnik II het tot dusverre goed, voorzover uit de radiosignalen valt op te maken. Van Russische zijde is verklaard, dat de hond binnen een week naar de aarde kan terugkeren. Al het nodige is gedaan om het dier levend op de aarde te kra gen, en zijn kansen staan niet slecht. De raket van de tweede Spoetnik had volgens communistische bronnen nog meer geheimen dan een nieuwe brand stof, namelyk een nieuw type motor en een nieuw automatisch instrument voor de vluchtcontrole.. Een spreker voor Radio-Moskou heeft verklaard, niets te weten van een Rus sische raket die reeds onderweg zou zijn naar de maan. De berichten hierover sproten slechts voort uit „de verbeelding van Amerikaanse journalisten". Het Westen ivil nagaan of de Sovjet-Unie inderdaad tot overeenstemming bereid is Amerika en de Sovjet-Unie zouden tot overeenstemming zijn gekomen over een plan, dat voorziet in uitbreiding van het aantal leden in de Ontwapeningscom missie der Verenigde Naties. Groot-Brittannië en Canada z(jn eveneens voor het uitbreidingsplan (er zouden tien landen bijkomen), maar Frankrijk was nog tegen, althans gisteravond. Overigens verwachtte men, dat ook de Fransen wei zouden instemmen. Aanvaarding van dit plan zou betekenen, aldus verklaarden waar nemers, dat de Sovjet-Unie weer bij de ontwapeningsbesprekingen zou worden betrokken. Hieraan werd toegevoegd, dat er geen sprake van is, dat de Westerse mogendheden ook maar in enig opzicht zouden zwichten voor het maandag j.I. door de Sovjetrussische vertegenwoordiger Koeznetsof gestelde ultimatum. een internationale ontwapening te be reiken. Het voorstel voorziet ook in uitbrei ding van de ontwapeningsondercommis- sie. Mogelijk zal dit echter niet met zo veel woorden worden gezegd in de opge stelde resolutie, die thans door partijen wordt bestudeerd. De ontwapeningscom missie heeft het recht de samenstelling van haar ondercommissie te bepalen. Het uitbreidingsplan is geïnspireerd door de Indiase en Canadese afgevaar digden. Het werd kort na Koeznetsofs bekendmaking, dat de Sovjet-Unie geen deel meer wenste te hebben aan verga deringen der ontwapeningscommissie en haar ondercommissie „in de huidige sa menstelling", opgesteld. India had reeds een resolutie bij de politieke commissie ingediend die voorzag in uitbreiding van beide commissies. Uitbreidingsplan afkomstig van India en Canada De Westerse onderschrijving van het voorstel betekent, dat de Westerse lan den thans willen zien uitgemaakt, of de Sovjet-Unie bereid is deel te nemen aan een vastberaden poging, om in een gro tere commissie overeenstemming over Ruimteschip De Russische geleerde prof. Dobron- rawow heeft iets verteld over Russische plannen tot bouw van een enorm ruim teschip voor een bemanning van tien koppen, dat Mars in 265 dagen zou kun nen bereiken en 440 dagen nodig zou hebben voor de terugreis. Het ruimte schip zou 1700 ton wegen, dat is ruim 3000 maal zo zwaar als Spoetnik II. Men suggereert nu zelfs al, dat Rus land de vijftigste verjaardag van de Russische revolutie op de maan zou kunnen vieren Leef verstandig! Borstel ni elke mamltyd l'w landen. Raadpleeg geregeld de tandarts. maar.... <Ul it vaak gemakkelijker gezegd dan grdaan. GEEN NOOD bij land- of kiespijn tablet i. poedert ol caclieta.. Ze belpeo tnel en afdoend, behouden langi tijd bun werking eo veroorzaken geen \rrnniridlieid of vernuffiog Zijn daardooi geecbikt om lijdena hel werk la worder ingenomen. Adve-tentle Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op groie schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len falen n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, vrani die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Ruim twee miljoen uit voetbalpool! Jonge Britse weduwe in een klap schatrijk In deze nuchter zakelijke tijd is het bijna niet te geloven, maar de sprookjes zijn de wereld nog niet uit. Dat ondervond de 34-jarige we duwe Nellie McGrail uit Reddish in Cheshire in Engeland, toen maan dagavond iemand bij haar aanbelde om haar te vertellen, dat zij een prijs van 205.235 pond had gewon nen in de Engelse voetbalpool. Ruim twee miljoen gulden En dat geld is belastingvrij Men neemt aan, dat dit de grootste ivinst is. die ooit in enige voetbalpool werd uitbetaald. Dat uitbetalen geschiedde gister- J avond in Londen. De weduwe en haar twee dochters, veertien en elf jaar oud. werden naar het hotel gereden, waar deze plechtigheid zou gebeuren. De ge lukkige prijswinnares stond er echter op eerst haar woning in Reddish schoon te maken, voordat zij naar Londen vertrok om de cheque te innen van de Little- woods Football Pool. Mevrouw McGrail. die eerder in het jaar haar man heeft verloren, die over leed aan de verwondingen, die hij drie jaar geleden bij een auto-ongeluk had opgelopen, stond volkomen perplex, toen haar werd medegedeeld, dat zij die enorme prijs had gewonnen. Zij had zich zelfs de moeite niet genomen om te zien of haar voorspellingen juist wa ren. „Ik zal er voor mijzelf en mijn gezin een vakantie in Noorwegen van betalen. Het zal de eerste vakantie zijn. die ik ooit heb gehad", zo bekende zij. ..En ik ga ook de hypotheek op mijn huis be talen. een schrijfmachine kopen voor mijn dochter Irene en een sprekende pop voor Barbara". Zij zei niet of zij van plan was haar betrekking te houden in een postorder firma. waartoe zii gedwongen «as. toen haar man overleed. Zii kreeg daarvoor alleen maar een verzekering van 1250 gulden Generaal Calmeyer: „Evenwicht bereikt" „EVENWICHT BEREIKT" „De bewapeningsvoorsprong van de Verenigde Staten op Rusland is door het lanceren van de tweede Russische aardsatelliet overgegaan in een even wichtstoestand", aldus de Nederlandse luitenant-generaal b.d. M. R. H. Cal meyer in een vraaggesprek met een ver slaggever van het televisie-journaal. De heer Calmeyer is rapporteur van het militair comité van de Navo en voorma lig plaatsvervangend chef van de gene rale staf. Hij zeide, dat de militaire consequen ties van de tweede Russische kunstmaan zowel op de interparlementaire Navo- vergadering van de volgende week in Parijs als in de raad van ministers, die in december wordt gehouden, zal worden besproken. Door de keten van westelijke bases der Amerikaanse vloot in de Mid dellandse Zee en op de Atlantische Oceaan kon tot nu toe aan Rusland op elk ogenblik een klap worden toege bracht, aldus generaal Calmeyer. Rus land blijkt nu echter in staat te zijn, door het lanceren van geleide projec tielen over zeer grote afstand ook de Verenigde Staten te treffen. De waarde van het westelijk „schild", waartoe ook Nederland behoort, zal nu echter eerder gaan rijzen dan dalen, zo zeide hy. BINNENLAND De Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvcreniging zal op zaterdag 16 november in de Ahoyhal te Rotterdam een openbare vergadering houden. Op deze vergadering zal gesproken worden over de stand van zaken bi| het salarisbeleld van de regering. Bij K.b. is met Ingang van 1 novem ber 1957 benoemd tot hoogleraar ln de veeteeltwetenschap aan de landbouw hogeschool te Wagenlngen, dr. Th. Ste- genga te Soest, onder gelijktijdig onthef fing van zijn functie van hoofd-ingenieur bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw. De heer Stegenga was als inspecteur van de veeteelt belast met de behartiging van de belangen van de kunstmatige Inseminatie. De Nederlandse Federatie van in stellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar kind (FIOM) houdt de algemene vergadering op woensdag 20 november 's morgens ln ..Esplanade" te Utrecht. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zyistra, heeft gisteren ln Ede een nieuw gedeelte geopend van Rippens pianofabriek. die nu met haar 5000 m2 crondoppervlak en een produktie van meer dan 12 piano's en vleugels per Jaar de grootste fabriek van Europa is. Ter ge legenheid van de bedrijfsuitbreiding was een prijs Ingesteld, die bestond uit een piano uit de eigen fabriek, bestemd voor de beste Jeugdige Nederlandse concert pianist of pianiste. De heer W. Andries- sen maakte als Jury-voorzitter de uitslag bekend en daarbij bleek, dat mej. Miep Slmonls uit Den Haag winnares gewor den was. Een eervolle vermelding kreeg Jan Wijn uit Amsterdam. BUITENLAND In Basoetoland zyn veertien negers ter dood veroordeeld wegens magische moord op een inlander, aie zij verdron ken na van zyn bloed en wenkbrauwen eentovermiddel gemaakt te hebben. sident. Bayar, zal de Italiaanse president, Gronchl, van 11 tot 15 november een officieel bezoek aan Turkije brengen. De Italiaanse minister van Buitenlandse Za ken, Pella, zal Gronchl vergezellen. De Kroonprins van Jemen. Saif al Islam Mohammed al Badr, komt zaterdag in Engeland aan voor een bezoek van tien dagen met het doel de betrekkingen tussen Engeland en Jemen te verbeteren. De Kroonprins Is vlce-premler, minister van Buitenlandse Zaken en minister van Defensie. Hij zal de gast zyn van de Britse regering. De Franse veiligheidsstrijdkrachten hebben ln twee afzonderlijke acties ln Algerije 75 opstandelingen gedood, aldus berichten, die gisteravond te Algiers zijn ontvangen. Dertig werden gedood in de heuvels van Kabylië ten oosten van Al giers en de overigen vielen in een hinder laag nabij de grens me tTunesië. De Amerikaanse vertegenwoordiger ln de maatschappelijke commissie der al gemene vergadering van de Ver. Naties, dr. Walter Judd. heeft verklaard dat de muskieten, die de Malariabacil overbren gen. een dusdanige weerstand tegen ln- sektendodende middelen hebben ontwik keld. dat het een ..dringende zaak is ge worden de malaria in de komende Jaren in de gehele wereld uit te roeien, wil men er zeker van zijn dat dit. met de bestaande bestrydlngsmiddelen. verwezenlijkt wordt" De Russische afgevaardigde Sobolef heeft gisteren ln de Veiligheidsraad ver klaard, dat de pogingen van India om het probleem-Kasjmier op vreedzame wijze te regelen" door Pakistan waren ver ijdeld. De toestand ln het gebied blijft gespannen, aldus de Rus. In een dierentuin by Londen (Whlpsnade) ls een rhinoceros geboren. De geboorte ln gevangenschap van deze Indische neushoorn is de tweede in de geschiedenis; in september J.I. heeft ln de dierentuin ln Bazel een soortgelijke blijde gebeurtenis plaats gehad. Prof. Kurt Vleweg. die ln april uit Oost-Dultsland naar de Bondsrepubliek was uitgeweken om aan vervolging door de staatsveiligheidsdienst te ontkomen, ls, naar het anti-comimunistische voorlich tingsbureau „West" meldt, naar Oost- Berlijn teruggekeerd, waar zijn vrouw en twee kinderen wonen. Over zijn lot ls niets bekend. In de Zuldafrlkaanse stad Klmberley is een originele brief van de Oostlndlsche Compagnie gevonden, die de Heren Ze ventien aan Jan van Rlebeeck. de stich ter en eerste gouverneur van de Kaap provincie, hadden gezonden. De brief da teert uit 1594 en bevatte opdrachten over de opslag van walvistraan. Het document lag in een oude kast van de stadsbiblio theek. Radio-Warschau meldt, dat ln de periode van Januari tot september in Polen ongeveer honderdtachtig mensen het leven hebben verloren by relletjes van ..straatschenders" Ongeveer zevenduizend mensen werden gewond". In Warschau werden begin oktober bij ongeregeldheden meer dan honderd man van de ordetroe pen en zesentachtig burgers gewond. De politie arresteerde bijna negenhonderd personen van wie er 161 terecht zullen staan. President Zapotocky van Tsjecho- Slowakije, van wie eerder was bericht dat hij ziek was. lijdt aan hartzwakte, meldt het staatssanatorlum te Praag. Hieraan wordt toegevoegd, dat de ziekte een nor maal verloop heeft De president Is 72 jaar. Een Chinese delegatie, met Mao Tse- toeng aan het hoofd», heeft dinsdag in het mausoleum te Moskou een krans voor Stalin neergelegd met het opschrift: „Aan de grote marxlstlsch-lenlnlstische leider Stalin". Een krans voor Lenln droeg het o schrift: „Aan Lenin, de grote leider en leraar van de proletarische revolutie". Dit meldt het Russische persbureau Tas6. KANTOORMEUBELEN Haarlemmerstraat 184 Telef 21400 WOENSDAG Schouwburg. Kon. Ned. „Litteris Sa- oruim" „Ninotchka". 8 u-ur nam. Doopsgezind© KerkLezing K. C. vam Oossanen. „Kandidaten voor onsterfelijk heid". 8 uur nam. Stadszaal (gTote zaal); Sempre Avanti's Jong en Jolig. 8 uur nam. StadszaalReisbureau Llssone. Spr. Mary Pos over haar reis rond de Middel landse Zee. 8 uur nam. De Harmonie; Verg. Ned. R.K. Kappere patroonsbond. Spr. de heer Th. Bos. 8.15 uur nam. Ohr. Geref. Kenk. 10 en 8 uur ds. C. v. d Weele (dankdag voor het gewas). Prediker. Film „Venture into faith" (Waag het ln het geloof). 8 uur nam. Geref. Gem. (N. Rijn 76): Dankdag ge was. Spr. ds. C. Molenaar. 10 uur en 3 en 7| uur nam. Hoogl. Kerkgracht 28: Verkoop Luth. Dameskrans. 35i en 710 uur nam. Voorschoten Cultureel Cen trum. Nuts avond. Spr. Thom. Ketting over Zuid-Amerikaanse muziek. 8.15 uur nam. Wykgebouw LevendaalBazaar „De Dauw trappers". 2.3011 uur nam. Wassenaar Verenigingsgebouw Nutsavond met Fred Kaps, Alexander Pola, en anderen. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Sempre Avantl's Jong en Jolig. 8 uur nam. Lakenhal: K. en O.-concert op oude Europese muziekinstrumenten. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. van Haasen .Kunnen mensen door het geloof genezen?" 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 28: Verkoop Luth. Dameskrans. 710 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterit Sa crum". „Ninotchka". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenvergadering Ver „Volksonderwijs". 7.30 uur nam. Hoge woerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Prediker. Film .David en Goliath". Spr. ds. G. van Haasen. 8 uur nam. Voorschoten (Grote Vink): Leden- verg. Vespaclub Leiden. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Lezing en demon stratie Schoonheids verzorging. 8 uur nam. Sohouwburg. Ruhr-Festspiele .Iphlgenie auf Taurls". 8 uur nam. Stadszaal (kleine-zaal)Ver. van oud leerlingen Ambachtsschool. Filmavond. 8 uur nam. Het Gulden Video. Jaarvergadering A.R. Klesver. Wijk I. 8 uur nam. Prytaneum. BordiuurcuTsus K. en O. 7.30 en 9 uur nam. Anatomisch Laboratorium: K. en O.- cursus over het rassenvraagstuk. 8 uur Inbraak te Utrecht snel opgelost JONGE DADER GEPAKT. (Speciale berichtgeving). Bij Vroom en Dreesmann aan de Vie- straat te Utrecht is eergisternacht in gebroken en voor f 7000.Sinterklaas goederen meegenomen. Reeds gisteravond gelukte het de Utrechtse politie een der daders te pakken. Twee surveillerende agenten merkten op. dat een jongeman by het viaduct aan de Lagenoord zich ver dacht ophield bij een tweetal fietsen. Op de vraag wat hij daar deed. ant woordde hij: „wachten op mijn vriend". En inderdaad arriveerde deze vriend spoedig met een koffer, die moeilijk viel te torsen. De agenten bevalen de kof fer open te maken, maar dat ging de jongelui te ver. Zij vluchtten. Een van hen wilde de Vecht inspringen, maar dit werd door een agent voorkomen. Toen de jongeman werd gefouilleerd, bleek hij een luchtpistool in zijn bezit te hebben en toen begrepen de agenten, dat zij hadden te maken met de dader van de inbraak bij V. en D. By nadere ondervraging kwam men al spoedig te weten, dat het inderdaad de jongemannen waren, die zich aan deze inbraak hadden schuldig gemaakt. Een hunner werd meegenomen naar het politiebureau: de andere is nog voortvluchtig. Vliegtuig met Roemeense afgevaardigen verongelukt Een vliegtuig, waarmee Roemeenss regeringsvertegenwoordigers nakr Mos kou werden gebracht, is maandag tij dens de landing bij de Russische hoofd stad verongelukt, waardoor drie leden van de bemanning en een lid van de Roemeense delegatie om het leven kwa men. aldus meldt het persbureau Tass. De verongelukte Roemeen was G. Preoteasa. toegevoegd lid van het poli tieke bureau van de Roemeense com- munisische partij. Verscheidene andere leden van de af vaardiging liepen lichte verwondingen op. Hun toestand werd bevredigend ge noemd. Dr. Grigore Preoteasa was in juli j.I. vervangen als minister van Buitenland se Zaken. Hij werd beschouwd als een beschermeling van de voormalige com munistische minister van Buitenlandse Zaken Anna Pauker. wier plaatsvervan ger hij is geweest. Toen zij in ongena de viel? hield hij echter zijn post en kwam in 1954 aan het hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken te staan. In april van dit jaar tekende hij het akkoord, waarbij de status van de Russische troepen in Roemenië werd geregeld. Rem. Kerk. Ds. W. Mackenzie over „Vra gen rondom ons levenseinde". 8 uur nam. Oegstgeest (De BeukenhofRe ceptie 40-Jarlg Jubüeum J. W. Henny. 3 5 uur naim. Warmond: De Stad Rome: Leden vergadering Groene Kruis, afd. Sassen- helm en omgeving. 8 uur nam. ZATERDAG LakenhalConcert Kon. Ned. Toon- kunstenaarsver.8 uruir nam. Luxor-theaterK. en O.-filmeerle „Zwart en wit. zwart op wit". 3 uur naim. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sa crum". „Nimotohfca". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Huys te War mond. 2.05 uur nam. ZONDAG Hoegewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur- fotograf enver. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Aandeelhou- dersverg. N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill. 11 uur voorm. De kleine Burcht: Veteranen Legioen Nederland. Spr. D. F. v. d. Mei over de Euromarkt. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling van pren ten van Paul'Schud- tema. Geopend 's middags van 25 uur (t/m 7 december). BIOSCOPEN Casino: „Zwei blaue Augen" 14 Jaar Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur Zondag 2,30. 4.45, 7 en 9,15 uur. Donderdagcyolus „De Pickwick Cluib". Lldo. „De nachten van Oablnia". 18 Jaar Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30. 4,45. 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Oorlog en Vrede". 14 Jaar. Dagelijks (ook zondag) 2.30 en 7.30 uur. Rex: „Het monster van Venus". 14 Jaar. Werkdagen 2,30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7,15 en 9,15 uur. Trianon„De familie Trapp" (Alle leef tijden). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2,15. 4.30. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van die Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 9 november 8 uur waar genomen door: Apotheek Boekwijt Bree- straat 74. tel. 20552; Apotheek Haven. Ha- 1,8' teL -0085, Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. Oegstgeest, tel. 26274. B(J geen gehoor hy Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2222*.. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stookholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zurich Genève Locarno Rome AJacclo Mallorca i I t 41 'f Cd motregen z 5 9 0.5 geh. bew. zzo 7 1 0 regenbui zzo 6 10 10 geh. bew. z 7 10 0 half bew. nw 9 3 15 half bew. windstil 4 6 onbewolkt z 6 7 3 onbewolkt z 5 7 2 geh. bew. z 4 6 6 licht bew. z 1 5 0.2 mist zw I 6 17 regen 0 3 9 11 regen n 3 13 110 zwaar bew. z 2 7 0 licht bew. zzw 2 8 0.5 zwaar bew. z 3 5 0 zwaar bew. w 2 6 0.5 regen nnw 1 7 19 regen 0 2 I? i half bew. zzo 11 regen licht bew. ono 4 14 14 nw 5 8 53

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2