ÏWEEDE KAMER AANVAARDT DE DELTAWET Australië en Neder la ucl gaan samenwerken Enkele KVP-ers nu formeel tegen wegens grondwettelijke bezwaren WEERBERICHT 1 1 Applaus na historisch besluit Daar werd iets groots verricht! menu Bevordering ener ongestoorde ontwikkeling van het proces GAILLARD MAAKT EEN EINDE AAN CRISIS VAN 36 DAGEN MET 106 TEGEN 8 STEMMEN 96ste jaargang V/OENSDAG 6 NOVEMBER 1957 No. 29284 LEIDSCH Directeur:. J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f 0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redacteur) In het felle licht van film en televisie en terwijl de radio voor een rechtstreekse uitzending zorg de, heeft de Tweede Kamer gisteravond vijf minuten over half twaalf onder grote belangstel ling met 106 tegen 8 stemmen de Deltawet aan genomen, die de afsluiting van de zeegalen tussen de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg inhoudt. Het waren alleen formele, grondwettelijke bezwaren, tegen een onderdeel van de Deltawet, die de KVP-ers Römme, Van Doorn, Lucas, De Kort, Bachg, v. d. Heuvel, J. M. Peters en W. J. G. Peters bewogen tegen de Deltawet te stemmen, want met het plan op zichzelf stemden zij vol ledig in. Daarom kon de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, aan het slot van het debat plechtig verklaren: „Ik ben zeer verheugd, spre kende namens de regering, dat de Tweede Kamer in haar geheel op het standpunt staat, dat het Deltaplan behoort te worden uitgevoerd. Ik ben Na de stemming zei de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Korten- horst: „Het Nederlandse volk zal het besluit beschouwen als de inlossing van een belofte, die in de bange dagen na de ramp van 1953 werd afgelegd: koste wat wil, herhaling moet in de toekomst naar menselijke berekening onmogelijk wor den gemaakt. Moge deze stap spoedig worden gevolgd door een overeenkomstig besluit van de Eerste Kamer. God bestemde het kwaad, opdat er goeds uit worde geboren". Uit de Kamer en van alle tribunes klonk hierna applaus, hetgeen alleen bij heel zeldzame gelegenheden gebeurt. En in een lange rij gingen alle Kamerleden hierna minister Algera de hand drukken om hem geluk te wensen met de aan neming van de historische Deltawet. kering van een waterschap in beheer kan nemen, als dit voor de uitvoering van de deltawerken nodig is. Maar de grondwet bepaalt, dat de Provinciale Staten de inrichting van de waterschap pen regelen. De kwestie was of dit als een uitsluitende bevoegdheid van Pro vinciale Staten (en dus niet ook van het Rijk) moet worden beschouwd. De meerderheid van de Kamer huldigde die opvatting niet, maar de KVP wel een wijzigingsvoorstel van de heer v. d. Heuvel (KVP), dat beoogde de beslis sing hierover tenslotte over te laten aan de rechter, werd bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de KVP stemde voor het amendement. daarvoor ook dankbaar omdat werken als deze slechts dan tot stand kunnen komen als de rege ring zich geschraagd weet door het gehele volk. Deze werken zijn zonder weerga in onze water staatgeschiedenis en daarom moeten wij schouder aan schouder staan. Het is nu meer dan 4 jaren geleden, dat de stormramp van februari 1953 ons trof. Thans maken wij ons op maatregelen te treffen, die naar de mens gesproken een herhaling zullen voor komen. Het is een zware taak, vooral voor hen, die in de frontlinie zullen staan. Het vastberaden besluit van de Kamer zal hen bemoedigen als er tegen slagen komen. Ik moge besluiten, aldus de minis ter, met de bede, dat God het werk onzer handen zal zegenen en dat ons werk zal worden gedragen door de steun en het medeleven van het gehele volk". dere leden van de KVP, tot zyn spijt tegen de gehele Deltawet moeten stemmen. Beheer dijkwerken bezwaar van K.V.P. Een groot deel van het debat over het Deltaplan had gisteren gedraaid om de kwestie ol artikel 4 van de Deltawet in strijd was met de grondwet of niet. Dat artikel bepaalt, dat het Rijk de water- HET miljarden-Deltaplan is aan vaard; na felle discussies ging de Tweede Kamer ermee akkoord. En nu aan het werk! Opnieuw kan een klein land bewijzen in grote dingen groot te zijn. Een herhaling van de tragische storm ramp moet voor een volgende generatie uitgesloten worden en daarvoor heeft de tegenwoordige generatie gedurende 20 jaar graag 10 gulden extra belasting over. De beslissing van historische beteke nis op deze gedenkwaardige 5 november 195. genomen, siert ons land en is voor alle Nederlanders een gelukwens waard! Nederlandse ingenieurs en arbeiders krijgen een enorme taak te verwezen lijken. maar het gaat om de bescher ming van het eigen land en dat is een offer waard. „Daar werd iets groots verricht!" Laten zij, die na ons komen, dat van ons kunnen zeggen. Ditmaal in het eigen land, nu het elders niet meer kan! (Advertentie) VAN DE DAG Weel u wal lekker smaakt? SPINAZfE (uit blik) met Amendement-Biewenga Alvorens de waterkering van een wa terschap in beheer van het Rijk te ne men, wilde minister Algera daarover eerst Gedeputeerde Staten horen. Tegen de zin van de KVP werd echter een amendement van de heer Biewenga (AR) aangenomen, volgens hetwelk niet Gedeputeerde Staten, (het dagelijks be stuur van de provincie), maar Provin ciale Staten moeten worden gehoord. Tegen het amendement-Biewenga had de heer Romme het formele, grondwet telijke bezwaar, dat daardoor de be voegdheid van het Rijk ten aanzien van de inrichting van de waterschappen boven die van de Provinciale Staten wordt gesteld Met dit amendement wordt uitge sproken, dat hier geen sprake meer is van een uitsluitende bevoegdheid van Provinciale Staten en dat was naar zijn mening in strijd met de grondwet en daarom zou hij, evenals zeven an- G.S. horen Indien Gedeputeerde Staten zouden worden gehoord, zou formeel de moge lijkheid open blijven, dat op verzoek van het Rijk toch Provinciale Staten de in richting van de waterschappen regelen. Dan zou de Deltawet niet in strijd zyn met de grondwet en dan had hy wel voor de Deltawet kunnen stemmen. Maar de meerderheid van de Kamer nam by zitten en opstaan het amende ment-Biewenga aan en als consequentie daarvan stemde de heer Romme met zeven andere KVP-ers tegen de Delta wet. By zitten en opstaan werd eveneens een amendement aangenomen van de heer Van Dongen (KVP), volgens het welk schadevergoeding als gevolg van de uitvoering van de deltawerken, niet beperkt blyft tot de visserij en aan verwante bedryven, maar zich ook kan uitstrekken tot anderen, die er voor in aanmerking komen. Alleen de P. v. d. A. stemde tegen dit amendement omdat de minister reeds een toezeg ging in die richting had gedaan. Slot op pag. 2 JUtia- SPECIALIST III Weer aanzienlijke deviexenstijging Volgens de weekstaat van de Ned. Bank is de netto deviezenreserve, die vorige week een aanzienlijke stijging met ruim f. 91 miljoen onderging, op nieuw gestegen, ditmaal met ruim f. 34 miljoen tot f. 943.2 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd op f. 2.648.8 miljoen, zodat goud en devie zen tezamen thans belopen f. 3.592 miljoen, tegen vorige week f. 3.557.6 miljoen. Australische verklaring over Mieuw-Guinea De Australische minister voor Ge biedsdelen. Paul Ilasluck. heeft gisteren gezegd te honen, dat de Nederlanders „lange tijd" in Westelijk Nieuw-Guinea zouden blijven. Hij voegde h:,raan toe: „Ik denk, dat de toekomst van de volken van het ge hele gebied van Nieuw-Guinea het beste gediend zal zijn door samenwerking tus sen Australië en de Nederlanders". Minister Hasluck is gisteren in Port- moresby aangekomen om de Nederland se minister van Zaken. Overzee, mr. G. Ph. Helders, te ontmoeten. Verklaring over Nieuiv Guinea De Nederlandse en de Australische regering hebben vandaag in Den Haag en in Canberra een gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd, waarin zij het voornemen te kennen geven de samenwerking op het gebied van beleid en bestuur in Nieuw-Guinea te versterken. De verklaring heeft de volgende inhoud: „1. De Nederlandse en Australische regeringen baseren hun politiek ten aanzien van de gebieden op Nieuw-Guinea, waarvoor zij verant woordelijk zijn, op de belangen en onvervreemdbare rechten van de inwoners van die gebieden in overeenstemming met de bepalingen van het Handvest der Verenigde Naties. Morgen bespreking Helders-Hasluck I In Amsterdam lieeft gistermiddag kolonel mr. H. H. A. de Graaff, die onlangs cum laude aan de Leid se Universiteit promoveerde, het ambt van lector in het militaire straf- en tuchtrecht aan de Gemeentelijke Universiteit aanvaard. 2. Nederlands Nieuw - Guinea, het Australisch trustgébied Nieuw- Guinea, en Papoea zijn geogra fisch en etnologisch verwant en de toekomstige ontwikkeling van de "bevolking van deze gebieden zal gebaat zijn met samenwer king op het gebied van beleid en bestuur. 3. Daarom voeren de Australische en Nederlandse regeringen - zij zullen dit ook in de toekomst blijven doen - een beleid dat ge richt is op de politieke, economi sche, sociale en opvoedkundige vooruitgang van de bevolkingen van hun gebieden op een wijze, die rekening houdt met deze et nologische en geografische ver wantschap. 4. Tegelijkertijd zullen beide rege ringen de samenwerking, welke er thans bestaat tussen hun be stuursorganen in die gebieden, voortzetten en versterken. 5. Daarbij zijn de beide regeringen vastbesloten een ongestoorde ontwikkeling van dit proces te bevorderen, totdat de inwoners van de betrokken gebieden in staat zullen zijn over hun eigen toekomst te beslissen". De gemeenschappelijke verklaring ls bekendgemaakt op het ogenblik, waarop de Nederlandse minister van Zaken Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met hier en daar mist. Overigens langzaam toenemende bewol king met morgen in het oosten van het land tijdeliik enige regen. Weinig wind en ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 NOVEMBER Zon op: 7.47 uur: onder: 17.04 uur. Maan op: 17.04 uur: onder: 7.31 uur (v.m.) Hoogwater te Katwijk te 2.58 en 15.11 uur. Laagwater te 11.03 en 23.19 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Tut de vele filmsterren, die voor de Royal Command Performance in Odeon te Londen aan Koningin Elizabeth van Engeland werden voorgesteld, behoorde ook Jayne Mansfield. Wij zien haar hier, ter wijl zij door de Koningin wordt be groet. Overzee, mr. G. Ph. Helders, in het Australische gebied van Nieuw-Guinea is aangekomen, waar hij morgen in Port Moresby besprekingen zal voeren met zyn Australische collega, de heer Paul Hasluck. De beide ministers zullen in de loop van volgende week tezamen naar Canberra reizen, waar de bespre kingen zullen worden voortgezet. Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de publikatie van de verklaring erop gewezen, dat reeds geruime tijd gestreefd wordt naar een samenwerking op bestuursgebied op het eiland door Nederland en Australië. Reeds in 1953 werd met dit streven een aanvang gemaakt. Volgens de woord voerder zal deze samenwerking gunstige perspectieven bieden. Zij strekt zich vol gens de reeds in 1953 gemaakte afspra ken uit tot bepaalde terreinen van be stuursbeleid. Het ligt in de bedoeling op het gebied van de ontwikkeling van de landbouw, van het gezondheidswezen, de quarantaine-voorzieningen en de opvoe ding tot een uitwisseling van gegevens te komen. De samenwerking zal zich voorts ook uitstrekken tot het verbete ren van de verbindingen tussen de de len van het eiland, waartoe reeds vier jaren geleden een begin is gemaakt door de instelling van een geregelde lucht- verbinding. Het ligt in de bedoeling de op deze gebieden reeds begonnen sa menwerking te consolideren en uit te breiden. De thans bekend gemaakte gemeen schappelijke verklaring zal daartoe, naar het oordeel van de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, meer moge lijkheden bieden. Er wordt op gewezen dat op bestuursgebied nog meer dan tot dusverre consequenties kunnen worden getrokken uit de etnologische en geogra fisch gelijke gesteldheid van Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea. Marianne heeft iveer een regering De jongste Franse leider sinds Napoleon (Van onze Parijse correspondent) Sinds vannacht één uur heeft Frankrijk, na 36 dagen crisis, weer een regering en het is de jonge radicaal Felix Gaillard, die als premier van een meerderheidskabinet zal optreden. De 38-jarige Gaillard is het jongste hoofd van een Franse regering sedert Napoleon. Met de zeer gerieflijke meerderheid van 338 tegen 173 stemmen heeft hij het fiat van de Nationale Vergadering gekregen en ofschoon die gunstige uitslag met het oog op de crisismoeheid, die zich de laatste dagen steeds duidelijker manifesteerde, tevoren wel te voorspellen was, zou men de jeugdige minister-president toch een groot onrecht aandoen door ook zijn persoonlijke verdiensten niet breed uit te meten bij de verklaring van dit succes. Zware waarheden Gaillard heeft zich bij zijn inves tituur-rede, en nog sterker bij de duplieken, een debater en ook een staatsman van soms werkelijk in- drulaoekkende allure getoond. Op een beheerste toon, die toch niet onbewogen was, heeft de jonge minister-president zijn collega's van het parlement gisteren een reeks zware waarheden voorgehouden. Hij sprak over de voortdurende tegen stellingen, die de partijen van elkander isoleren en waardoor het nationale be lang geheel uit het oog wordt verloren. Over de economische crisis, die met deze dramatische politieke crisis gepaard gaat en waardoor de frank nu opnieuw in gevaar is gebracht, zodat er nieuwe voorschotten aan de Franse bank zullen moeten worden gevraagd en nieuwe be lastingen nodig zijn. had hij het uiter aard eveneens. Evenals over de nood zaak het onderwijs te hervormen, wil Frankrijk geen natie worden - zo waar schuwde Gaillard - „van decadente re derijkers". Tegenover drie Engelse ingenieurs, zeide hij. staat er ma:.r één bij ons en dreigen wij bij de modernisatie steeds verder te worden voorbij ge? streefd. Sanering financiën De sanering van de staatsfinanciën, tezamen met het probleem-Algerije, op welks rebellenleiders de staatsman op nieuw een dringend beroep deed. zijn de twee centrale problemen die voor het einde van het jaar een oplossing zullen moeten vinden en waarvoor de regering binnen tien dagen extra-volmachten van het parlement zal vragen. Daarna had de premier Let over de herziening van de grond - en van de kieswet. Een deel van die vraagstukken zou hij willen toevertrouwen aan een commissie die uit de meerderheid der partyen zal wor den samengesteld, een voornemen dat echter weinig waardering bleek te ont moeten by de Kamer, die ook geen re den had met diepe voldoening aan vo rige ronde-tafel-conferenties te denken. Wij leerden veel en snel Gaillard besloot zijn rede, die in haar uitgebalanceerde termen aan duidelijk heid toch niets te wensen overliet, met een toêspeling op zijn leeftijd. ..Ik be hoor". zo zei hij. „tot een generatie die sommige uwer misschien nog te jong zullen achten om a' tot de hoogste lei dende posten te worden toegelaten. Ver geet dan niet dat wij zijn opgegroeid in "n tijd. die zo dramatisch was. dat wij veel sneller veel meer ervaring dan in andere tijden konden opdoen. Laten onze kinderen". 50 luidde zijn slot woord. „ons nooit behoeven te verwyten dat wij hun toekomst hebben afgesne den". Uit Gaillards rede sprak vastberaden heid, overtuiging en vooral: talent. Men mag slechts hopen, dat zijn ontegenzeg gelijke grote kwaliteiten niet eens te meer zullen worden verspild aan een onvervulbare taak omdat door de ver wording van het Franse politieke stelsel elke poging tot herstel tot mislukking zou zijn gedoemd. Salariëring van het Overheidspersoneel In verband met de moeilijkheden, welke bestaan over de salariëring van het overheidspersoneel hebben de voor zitters van het A C O P de Christelijke Centrale en de R.-K. Centrale, resp de heren Blom, Kapinga en Wetjters gis teren een audiëntie gehad met de mi nister van Binnenlandse Zaken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1