Golden Fiction Ook Leiden stelt zich thans achter nieuwbouw Diaconessenhuis BREESTRAAT 11 Garant voor rente en aflossing van twaalf miljoen Nog geen knipperbollen en oversteekplaats Prinsessekade Onder ons gezegd... toch maar liever... voortaan 96ste jaargang Dinsdag 5 november 1957 Tweede blad no. 29285 Met 25 gemeenten Na een discussie, welke gistermiddag in de Leidse raad ruim een uur in beslag nam, heeft Leiden zich thans met 25 omliggende ge meenten gesteld achter de nieuwbouw van een Diaconessenhuis, dat gebouwd zal worden aan de Houtlaan. Een inrichting, waarvan de bouw circa twaalf miljoen zal kosten en waarin voorlopig plaats is voor 306 bedden. Een beskuit, dat met algemene stemmen werd geno men en waarbij Leiden zch tegenover deze gemeenten verbindt om zich garant te stellen vooi de betaling van rente en aflossing van een door de Chr. Vereniginc voor Ziekenverpleging „Het Diaconessen huis" te sluiten geldlening van circa twaalf miljoen gulden. Hiertegen over verbinden deze 25 gemeenten zich te voldoen aan hun verplich tingen t.o.v. Leiden. Alvorens dit besluit \wrd genomen waren er nog wel enfcle financiële moeilijkheden te overwnnen. Was de Leidse raad unaniem iD zijn opvatting, dat het medisch veranwoord, ja zelfs noodzakelijk is, dat de Didse ziekenhuis ruimte met ruim 300 bdden wordt uit gebreid, de financiëe consequenties spraken nog wel een woordje mee. Met name dokter lortmann van de KVP vestigde hier deaandacht op. Dok ter Kortmann, die aarne nog meer ruimte had gelaten an het intern over leg, betreurde de z.i.ontijdige publikatie van dit voorstel dor het College van B. en W. Niet-inge'ijden krijgen nu de indruk, dat alles eeds in kannen en kruiken is. Spreke) moet nu wel zaken aansnijden, welke oeter intern hadden kunnen blijven. :o betreurt spekers fractie het, dat L de directie van het bestuur van bt ziekenhuis geen econoom zitting leeft. Met het oog op de financiële cosequenties ware dit zeker gewenst ge'eest. Aan de hand van het rapport van de Gem. Accountants dienst voor <e samenstelling heeft spreker grote be/oncering ontwikkelt spreker dan enlele bezwaren tegen de financiële opzet van dit plan. Architect en adviseurs ortvangen o.a. hoge hono raria, de aankoop vtn bedden is aan de hoge kant. aetgeei tot gevolg heeft, dat de totale bouw eninrichting op circa f. 40.000 per ted kont te staan. Een totaal bedrag, dat pe bed de duurste is in ons land. Hebben 1. en W., zo wenste dokter Kortmann te 'eten, de zekerheid, dat de Ziekenfondse de verpleegprijs, welke hoger ligt dann de andere Leidse ziekenhuizen, straks ook volledig zullen betalen? Thans besnikt het bestuur over een aanbiedingvan een geldlening van zes miljoen tegn 41/4%, doch te gen welk rente-pe;entage volgen de andere zes miljoen'Komt men halver wege de bouw nietin financiële moei lijkheden, met alle gevolgen daaraan verbonden? Prof. Goslings v. d. A.), die zich met dokter Kortrrnn op het standpunt stelt, dat het meisch zeer noodzakelijk is dat de Leidse ekenhuisruimte wordt uitgebreid, is mtfer te spreken over de gevolgde procedie. rendbele exploitatie? Spreker had t stellige indruk, dat nog een mogelijkhd voor intern beraad was opengelaten. Ideze zaak wel rendabel te exploiterende verpleegprjjzen liggen in verhoudin/ met de andere Leidse inrichtingen in de hoge kant. Hoewel prt Goslings zijn steun aan dit voorstel zal onthouden, verwacht hij van de Z^e van het College van B. en W. de toegging, dat een Commissie van Overle,'Zal worden samengesteld, waarin afg«aardigden van de Leidse ziekenhuize zitting hebben. Een com missie, well het College bij voorkomen de gelegenlden kan adviseren. De heer'ortheine (VVD), die even eens van i noodzakelijkheid van de bouw was>vertuigd, kon zich in grote lijnen aaruiten bij het betoog van prof. Goslings, en Commissie, welke B. en W. van vooiehting dient over hetgeen er in de Lese ziekenhuizen omgaat, resp. gaat get-iren. acht ook hij zeer op haar plaats. Wether Menken, die het medisch gedeeltvoor zijn rekening nam, zeide in de Jorgaande besprekingen niet de indruis hebben gekregen, dat nog op een v-rtgezet intern overleg prijs werd gestel Indien er al door het College van jen W. een omissie is begaan, dan betuf hij hierover zijn spijt. ZIEKENFONDSEN BETALEN r Ziekenfondsen hebben zich op het ?ndpunt gesteld, dat zü de verpleeg- gieven, ongeacht de hoge bouwkos- n, moeten betalen. 1 naar gelang de behoefte kan de fcsse-indeling in het nieuw te bouwen iaconessenhuis aangepast worden. ER KOMT EEN COMMISSIE Met de samenstelling van een com missie van Overleg is het College reeds een goed eind op weg. Aan de vier zie kenhuizen is van B. en W. een verzoek uitgegaan tot samenstelling van een dergelijke commissie. Drie ziekenhuizen hebben hierop reeds gunstig gereageerd. Binnenkort hopen B. en W. met deze Commissie „om de groene tafel te zit ten". Wethouder Van der Kwaak, die in ging op de financiële consequenties, was verheugd, dat reeds van 25 buiten gemeenten adhesie-betuigingen waren binnengekomen. Leiden sluit thans de rij. Over de financiële opzet van het plan maakte de wethouder zich geen zorgen. De landelijke Commissie van het Zie kenhuiswezen heeft het plan voldoende „uitgekamd". Bovendien is een uitvoerig rapport opgesteld door de Gem. Accoun tantsdienst en heeft het bestuur van het Diaconessenhuis dagelijks de beschikking over een bekend Accountantskantoor te Leiden. Economisch en financieel is de zaak aan alle kanten bekeken. Daarnaast beschikt het huidige bestuur over een jarenlange ervaring en kan het aantal bedden in de toekomst nog worden uit gebreid. PRIJS PER BED IS VERANTWOORD Gelet op de hoge bouwkosten, waarin de geldende honoraria zijn verwerkt, is een prijs van circa f. 40.000 per bed, verantwoord. Amersfoort en Arnhem, gemeenten die reeds vier tot vijf jaar geleden een ziekenhuis bouwden, kwa men toen reeds op een totale prijs van ruim f. 30.000 per bed. Inderdaad is de toekomstige verpleegprijs hoog, doch daaraan kan niemand iets doen. Men zal er, rekening houdende met de hui dige omstandigheden, aan moeten wen nen. De Ziekenfondsen houden hier reeds rekening mede. Spreker maakte dokter Kortmann duidelijk, dat het be stuur momenteel nog over geen cent, laat staan over zes miljoen, beschikt. Het nodige kapitaal zal moeten worden aangetrokken tegen een op dat moment geldend rente-gamma, dat thans nog vastgesteld is op 4 1/4%. Het is niet uit gesloten, dat dit percentage straks nog hoger wordt, doch hier geldt dan toch zeker „de sterken voor de zwakken". Na deze uiteenzettingen werd het voorstel van B. en W. z.h.s. aangeno men, waarmede de financiële grondslag voor de bouw van een nieuw Diacones senhuis is gelegd. UITBREIDINGSPLAN LEIDEN-NOORD Vroeg het partieel uitbreidingsplan „Houtkwartier-Noord" geruime tijd aan dacht van de raad wij schreven daar gisteren reeds over een dito plan voor Leiden-Noord gaf minder stof tot spre ken. In grote lijnen kon men met dit plan akkoord gaan. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) had bezwaren, dat reeds thans werd vastgesteld, dat in een verre toekomst een groot aantal woningen aan dit plan ten slachtoffer zou vallen, o.a. woningen op de hoek van de Lage Rijndijk/Herensingel. De heer Schüller (P. v. d. A.) daarentêgen was van mening, dat het pleit voor B. en W., dat zij een grootse visie hebben op de toekomst. Door dit thans reeds vast te stellen kunnen eigenaren er hun voor deel mede doen. De heer Aalders (KVP) betreurde het, dat voor een eventueel garagebedrijf geen ruimte in de plannen wordt gelaten, terwijl zijn fractie-genoot Kortmann de geprojecteerde parkeer- strook in de Beatrixstraat wenste door te trekken. Tenslotte vroeg de heer Van Weizen (CPN) naar hetgeen in de toe komst met het voormalige station aan de Herensingel zal geschieden. In zijn antwoord wees wethouder Jon- geleen er o.m. op, dat bij dit plan reeds het toekomstige structuurplan en het wegenschema om de hoek komen kijken. Het is gewenst, dat de huidige eigenaars weten waar zij straks aan toe zijn. Voor de toekomstige noord-zuidverbinding dient een offer te worden gebracht. Met het oog op de a.s. verbreding Lage Rijndijk/Herensingel moet de gemeente straks de beschikking hebben over de panden in deze omgeving. Met een ge dempte Langegracht zal dit t.z.t. een ontlasting geven van de Haarlemmer straat. De toekomstige verkeersweg maakt afbraak van het voormalig sta tion aan de Herensingel straks nood zakelijk. Het ligt niet op de weg van het College tot bouw van een garage-bedrijf over te gaan. Dit is een particuliere zaak. Laat een eventuele gegadigde zich met het College in verbinding stellen; aan de Sumatrastraat is daarvoor nog een stuk grond beschikbaar. Het door trekken van de parkeerstrook lijkt het College uit stedebouwkundig opzicht niet gewenst. Tenslotte stelde spreker, dat Leiden met zijn uitbreidingsplannen vooruit moet zien: eventuele knelpunten moeten weg worden genomen. Na deze uiteenzetting en dupliek van de raad werd het voorstel z.h.s. aangenomen. De heer Van Iterson wenste aantekening tegen te hebben gestemd. bouw van 218 woningen Ook het voorstel tot de bouw van 218 woningen en 14 garages ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan ontmoette weinig bezwaren. De heer Stolp (Prot. Chr.) achtte het College t.o.v. de finan ciering te somber gestemd. In het voorstel heet het, dat B. en W. nog volkomen in het duister tasten omtrent de wijze, waarop de bouw moet worden gefinan cierd, doch spreker is van mening, dat het Rijk voor de financiering zorg draagt. Waarom maakt het College zich dan ongerust? De heer Van Dijk (KVP) wenste over de toekomstige huurwaarde ingelicht te worden, terwijl mej. Van Nienes (P. v. d. A.) appelleerde aan het voorstel van de Vrouwen Adviescom missie inzake de geprojecteerde berg ruimte. welke doelmatiger kan worden ingericht, dan het voorstel van het Col lege aangeeft. Voorts vroeg zij rekening te houden met een bergruimte voor stookolie. Wethouder Jongeleen maakte de heer Stolp erop attent, dat B. en W. van het Rijk nog geen bericht hebben ontvan gen over de financiering van deze bouw. In dit opzicht tasten wij nog volkomen in het duister. B. en W. hebben echter goede moed, dat dit in orde komt. Met het oog op de onzekerheid op de kapi taalmarkt kan nog niets definitiefs over de huurwaarde worden gezegd: de huren zijn evenwel begroot op een huur van f. 14.60 per week. Over olieberging en bergruimte zal spreker zijn gedachten nog eens laten gaan. Conform wordt dan besloten. (Advertentie) Na interpellatie mr. J. Drijber Vrijwel geli,ele raad voelt voor verplaatsing in de richting Bostelbrug Er komen nog geen knipperbollen op de voor voetgangers gepro jecteerde beschermde oversteekplaats op de Prinsessekade. De gister middag in de Leidse raad gehouden interpellatie-Drijber inzake de ligging van deze oversteekplaats resulteerde in een motie, waarin B. en W. worden uitgenodigd deze zaak nog eens te bezien. Vrijwel de gehele raad slechts de fractie-voorzitter van de C.P.N. nam een afwijkend standpunt in kon met de suggestie van de interpellant medegaan om deze oversteekplaats te verplaatsen in de richting van de Bostelbrug. Gelet op deze stroming in de raad, kon de voorzitter, die vasthield aan de thans geprojecteerde ligging, niet anders doen dan deze motie in pre-advies te nemen. Zaak wordt nog eens bekeken De voorzitter, die in eerste instantie inging op de door mr. Drijber gedane suggestie om deze oversteekplaats plm. 15 meter in de richting van de Bostel brug te verplaatsen, wees er de inter pellant op. dat B. en W. deze over steekplaats gedacht hebben nabij de Blauwpoortsbrug. Zij is dan vrijwel op genomen in de route van het voetgan gersverkeer. Zou de oversteekplaats ver legd worden in de richting van de Bos telbrug, dan zal dit ongetwijfeld tot ge volg hebben, dat vele voetgangers geen gebruik maken van de oversteekplaats. Indien het College zou overgaan tot het aanbrengen van een hek langs het trot toir, dat naar de oversteekplaats leidt, zou dit tot gevolg kunnen hebben, dat voetgangers, die b.v. naar de Haarlem merstraat moeten, reeds op de Blauw poortsbrug de rijweg betreden. Boven dien kan het plaatsen van een hek ge vaar opleveren voor wielrijders, die plotseling moeten uitwijken in de rich ting van het trottoir. Een hek schept de mogelijkheid, dat wielrijders, die nier mede in aanraking komen, de macht over het stuur verliezen en op de rijweg, met alle gevolgen daaraan verbonden, terecht komen. Bij handhaving van de geprojecteerde ligging is het gevaar voor verkeersopstoppingen naar de mening van het College niet groot. B. en W. achtten het dan ook ongewenst om de oversteekplaats in de richting van de Bostelbrug te verplaatsen. De voorzitter wees er nog op, dat vrij wel op hetzelfde moment, dat hij de raad de toezegging deed om hangende deze interpellatie geen knipperbollen op de palen aan te brengen, dit is geschied. Op zijn verzoek zijn deze knipperbollen toen weer verwijderd. UITZICHT BEPERKT. Mr. Drijber, die niet overtuigd is, oor deelt het onjuist, dat hangende deze interpellatie de knipperbollen zijn ge plaatst en later weer weggehaald. Psy chologisch bezien is dit niet juist ge weest. Het was bovendien een vooruit lopen op een beslissing van de raad. Voetgangers zullen er toe gebracht moeten worden om van deze over steekplaats en dan verplaatst in de richting van de Bostelbrug ge bruik te maken. Doen zij dit niet, dan moet hen dit met een boete dui- door B. en W. gekozen plaats is. het uitzicht beperkt. Een harmonica-bot sing kan er het gevolg van zyn. Gaat men tot verplaatsing over, dan zal het euvel van opstoppingen afnemen. Auto's in de richting Haarlemmerstraat zullen immers in vele gevallen door kunnen rijden. Bovendien is er bij ver plaatsing van de oversteekplaats ruimte gecreëerd voor drie k vier personen auto's. Volgens mr. Drijber zal het plaatsen van een hek voor wielrijders niet zulk een groot gevaar opleveren. Een tussen de paaltjes aangebrachte ketting geeft nog een mogelijkheid tot uitwijken. Tenslotte wees interpellant B. en W. er op, dbt deze zaak leeft onder de bur gerij. Hoewel hij dit niet had verwacht, 'heeft men van vele zijden instemming met zijn suggestie aan de dag gelegd. EENS MET Mr. DRIJBER. De heer Meester (P. v. d. A.) kon zich in grote lijnen met het voorstel van mr. Drijber verenigen. Het uitzicht op dit knelpunt van het verkeer is inderdaad slecht. Bovendien gaan automobilisten een helling af, waardoor het gevaar van een harmonica-botsing groter wordt. Spreker vraagt zich af of het niet gewenst is de situatie op dit punt nog eens geheel te overzien. Is het b.v. niet mogelijk om de oversteek plaats geheel te verplaatsen naar de zijde van de Turfmarkt? Voetgangers, komende uit de richting Station, zou men dan b.v. kunnen verplichten om by Lido over te steken. Het trottoir zou dan aan deze zyde moeten wor den doorgetrokken naar de Blauw poortsbrug. Tenslotte deed de heer Meester nog de suggestie om de knipperlichten des avonds om twaalf uur uit te schakelen en nog een knipperlicht aan te brengen op de verkeersheuvel in de rijweg van het Levendaal (Kraaierstraat) en ter hoogte van de Boerhaavelaan. Ook de heer Woudstra (Prot.-Chr.) kon zich verenigen met de suggestie van mr. Drijber. De door B. en W. gepro jecteerde oversteekplaats ligt te dicht bij de Blauwpoortsbrug. Voorts pleitte spreker voor het aanbrengen van een oversteekplaats bij de Turfmarkt voor voetgangers, die uit de richting Haar lemmerstraat gaan in de richting Sta tion. HOPELOZE SITUATIE. De heer Hagens (V.V.D.) onderschreef Een gulden genieting voor 90 rent Zo zaclit - zo zuiver! onderstreepte de hopeloze situatie voor automobilisten bij handhaving van de door B. en W. gedachte oplossing. In dien 's zaterdags een agent zij het met veel tact op dit punt het voet gangersverkeer regelt, krijgt men reeds een goede indruk van de verwarde situatie, die dan ontstaat. Automobilisten moeten plotseling afremmen, wielrijders stoppen, een lange file van auto's ont staat, het verkeer in de richting Haar lemmerstraat is volkomen geblokkeerd. Komt de voor voetgangers beschermde oversteekplaats op de voorgestelde plaats, dan wordt deze situatie permanent. Ook dr. Kortmann (KVP) was het met de zienswijze van mr. Drijber eens. Slechts de heer Van Weizen (C.P.N.), die de zaak bekeek vanuit het stand punt van de voetganger, hield er een afwijkende mening op na. Op het Leidse Plein in Amsterdam is de zaak analoog aan de door B. en W. voorgestelde op lossing. In tweede instantie bleef de voorzitter bij zijn eerder ingenomen standpunt, te meer daar er t.o.v. de voetgangers van dwang geen sprake kan zijn. Een uit wijkmogelijkheid naar de zijde van het trottoir, is voor menige wielrijder reeds zijn behoud geweest. Of men, de sug gestie van de heer Meester volgend, bij Lido zal oversteken is voor spreker nog een grote vraag. Het geopperde denk beeld wil spreker echter wel eens in studie nemen. Evenzo het uitschakelen van de knipperlichten om twaalf uur 's avonds en het plaatsen van nog een knipperlicht bij Boerhaavelaan en Le vendaal. EEN MOTIE. Mr. Drijber, die zich in tweede in stantie bewust is niet de ideale op lossing te brengen, wil dan toch de beste kiezen en dat blijft z.i. altijd nog de verplaatsing van de oversteek plaats. Nu de voorzitter heeft toege zegd ook het denkbeeld van de heer Meester in studie te willen nemen, dient hy een mede door de heren Woudstra en Kortmann ondertekende motie in, waarin B. en W. worden uit genodigd, gehoord de besprekingen in de raad, de beschermde oversteek plaats te verplaatsen naar het midden van de Prinsessekade, dan wel naar een andere plaats in deze omgeving, welke voldoende verkeersveiligheid waarborgt. u.lll muct in II Uil 11ICI ten UUCVt uui- l/C lltll UOJtlU V V U11UII OUU CC1 delijk worden gemaakt. Op de thansde mening van zijn fractiegenoot en Nog geen oversteekplaats voor voetgangers op de Prinsessekade. De Leidse raad oordeelt de ligging van deze oversteekplaats niet juist gekozen. Een „doekje voor het bloeden" neemt de plaats in van het oranje knipperlicht (Foto L.D./Vam Vliet) Zoals gezegd werd deze motie door b. en W. in pre-advies genomen, het geen inhoudt, dat er voorlopig nog geen beschermde oversteekplaats voor voetgangers op de Prinsessekade komt. Storm over Leiden DAME DOOR RUKWIND VAN FIETS GEVALLEN Gistzremorgen te 8.20 uur reed mej. C. de Groot, De Goejeotraat 6, met haar rijwiel op de Utrechtse brug, toen een rukiwind haar deed vallen. Zij brak haar linkerarm en werd door de E HD. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De storm kreeg gistermorgen te om streeks 7.30 uur vat op het dak van een bouwkeet, eigendom van de firma Hil- lenaar te 's-Gravenhage. en staande op de hoek Burggravenlaan en Verdam- straat- De brokstukken vielen op de rij baan en leverden gevaar op voor het verkeer. De Gemeentelijke Reinigings dienst ruimde de rommel op. Overigens heeft de storm slechts zeer geringe schade veroorzaakt. BijKjb. is met ingang van 28 novem ber 1957 herbenoemd tot plaatsvervan ger van het tweede lid in de pachtka- mer van het Kantongerecht alhier, de heer G. P. van der Krogt. Advertentie Het werk der Ver. Naties EXPOSITIE IN ACADEMIE. De afdeling Leiden van de Neder landse Studentenvereniging voor We reldrechtsorde, welke zich ten doel stelt belangstelling te wekken voor problemen betreffende de internatio nale betrekkingen, is haar activiteiten ln dit academiejaar begonnen met het organiseren van een tentoonstelling over de Verenigde Naties. Op deze expositie, die in het Histo risch Museum der Universiteit gehouden wordt, wordt vooral aan de gespeciali seerde onderafdelingen van de V. N. bij zondere aandacht geschonken. Het mate riaal is in bruikleen afgestaan o.m. door het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening, de Vereniging voor Internationale Rechtsorde te Den Haag en het Unesco-centrum te Amsterdam. Er wordt op de tentoonstelling, die dage lijks van tien tot vijf uur geopend is, niet alleen een fotografisch verslag ge geven van het ontstaan van de V. N., maar duidelijk wordt ook aangetoond van welk een grote betekenis het werk van het kinderfonds der V. N., van de Wereldgezondheidsorganisatie, van de Internationale Arbeidsorganisatie en van de Voedsel- en Landbouworganisatie is. Filatelisten kunnen hun hart ophalen aan een collectie postzegels door en voor de V. N. uitgegeven. Enkele zegels zijn van het Nederlands Postmuseum, ter wijl de rest particulier bezit is. In het kader van deze interessante tentoonstel ling zal vanavond in het Academie gebouw mr. H. Scheltema, die enige ja ren deel heeft uitgemaakt van de Ne derlandse delegatie bij de V.N., een lezing houden over de politiek in de V. N. De studenten hebben het plan j opgevat om in de toekomst tentoonstel- lingen op touw te zetten, die zeer in het bijzonder op één bepaalde onderafdeling van de V.N. betrekking zullen hebben.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3