RUSLAND HEEFT NIEUWE ZEER KRACHTIGE RAKETBRANDSTOF Moskou niet langer akkoord met de huidige Ontwapeningscommissie WEERBERICHT Ei* zijn plannen voor eenspoedige' raket-tocht naar de maan Kroesjtsjef wil diplomatiek voordeel behalen uit bereiken van een krachtige positie Gaillards verzoek om investituur niet veel meer dan formaliteit 98ste jaargang DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 No. 292S3 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Radio Moskou bevestigt vermoedens: De Sovjet-Unie beschikt over een nieuwe, bijzonder krachtige raket brandstof. Deze brandstof werd gebruikt om de tweede Spoetnik te lanceren. Dit werd medegedeeld door Radio Moskou, waarmede reeds eerder in Westelijke kringen geuite veronderstellingen werden beves tigd. Over de samenstelling of aard werd niet gerept. De Russische geleerde Dikoesjin heeft medegedeeld, dat de tweede kunstmatige satelliet in de ruimte is gebracht door een „uit vele trappen bestaande raket van een nieuw type, uitgerust met feilloos werkende precisie- instrumenten voor de besturing". Een andere belangrijke verklaring van Russische zijde kwam van de directeur van de nieuwsafdeling van Radio Moskou, Iwan Alexander- sen, die mededeelde dat Rusland „spoedig" een raket naar de maan zal schieten. Toen indertijd van Russische zijde verklaard werd, dat men „spoedig" een tweede kunstmaan met een proefdier zou lanceren geschiedde dat binnen een week nadien. En de ervaringen van de laatste tijd hebben in het Westelijke kamp de mening doen postvatten, dat men de beweringen van Rusland op dit gebied maar beter au serieux kan nemen verheugd te zijn over de eerste realise ring van zijn dromen nu een levend we zen gedurende geruime tijd aan de om standigheden van ruimtevaart is bloot gesteld. Dit zal ons meer leren dan ja ren van theoretische studie op aarde. Het zou hem geenszins verbazen, als de Russen er in slaagden de hond behou den op aarde te laten terugkeren. Hij achtte het wenselijk dat de westerse wereld haar krachten zou bundelen om te proberen de Russen in te halen. „Het is goed. dat de Amerikanen nu eindelijk begrijpen kunnen dat de grootste intel ligentie nog steeds in Europa zetelt.." Hoe heet de hond Inmiddels blijft de hond in de satel liet nog steeds in het brandpunt van de belangstelling staan, zowel van de weten schappelijke wereld als van de dierenbe schermers, zij het dan ook dat die inte resse voor beide groepen wat anders is gericht. Het Russische persureau Tass deelde mede. dat de hond blijkens de ontvangen radiosignalen „in goede ge zondheid" verkeert. Overigens is er enige verwarring over de identiteit van de hond. Rusland heeft vele honden in opleiding voor dergelijke experimenten, en het is nog steeds niet zeker, welke van die honden nu tot eer ste ruimtereiziger is gepromoveerd. De ene keer heet het „Krulstaart" te zijn, Baan nog niet in detail bekend Inmiddels zet de tweede Spoetnik de reis om de aarde voort. Enkele waarne mingsstations menen, dat de radiosig nalen zwakker zijn dan eerst, zo zwak zelfs dat zij het niet voor mogelijk hou den hieruit gegevens te winnen over de waarnemingen in de ruimte. Andere stations hebben deze verzwakking van de signalen echter niet waargenomen. Er zijn nog steeds geen gedetailleerde wetenschappelijke gegevens beschikbaar over de lancering en de baan van de nieuwe Spoetnik hoewel Radio Moskou begonnen is weer tabellen uit te zenden met de tijden, waarop de satelliet boven diverse grote steden zal passeren. Van daag zou de satelliet bv. om 08.42 uur Belgrado passeren, om 10.26 uur Parijs, om 10.27 uur Londen, om 10.30 uur Stockholm, om 16.00 uur Bagdad, om 17.36 uur Londen. Boven Nederland Hoewel de baan nog niet nauwkeurig te berekenen valt, verwacht de Utrechtse sterrenwacht dat de satelliet vanavond circa 19.27 uur over Nederland en België zal trekken door het zenith van zuid west naar noord-oost. In tegenstelling met eerdere berichten wentelt Spoetnik II in dezelfde richting om de aarde als haar oudere maar kleinere zusje. De sa telliet maakt de indruk van een ster van de tweede grootte. Nog steeds in Europa... Alexander Ananow, een in Rusland geboren geleerde die thans op 47-jarige leeftijd als natuurkundige werkt aan de Sorbonne te Parijs, heeft reeds 30 jaar geleden plannen voor ruimtevaart ont worpen. Hü heeft thans verklaard, zeer NIJMEGEN KRIJGT BEELD VAN MARIKEN B. en W. van Nijmegen hebben de raad medegedeeld dat de heer R. J. P. Vroom, directeur van de N.V. Vroom en Dreesman te Nijmegen, aan het ge meentebestuur van Nijmegen heeft aan geboden een meer dan levensgroot bron zen beeld, voorstellende Mariken van Nieumeghen. Dit beeld zal binnenkort geplaatst worden op een der historische pleinen van Nijmegen: de Grote Markt. De N.V. Vroom en Dreesman heeft gemeend dit geschenk aan Nijmegen te moeten aanbieden als tastbaar bewijs van haar meeleven met de bevolking en om dank te betuigen voor de medewer king van het gemeentebestuur bij de herbouw van haar warenhuis op de Grote Markt. Advertentie MENU VAN DE DAG de andere keer „Citroentje" of „Dam", en ook „Laika" schijnt naar deze eer te dingen. 9 Slot op pag. 2 Advertentie door en door vlekvrij Cassettes reeds vanaf f 55.80 verkrijgbaar bij uw Juwelier nv ned metaalwarenfabriek m gfrritsen - zeist In Hongarije verrijzen nu monumenten voor Lenin... In geheel Hongarije zijn zondag bij eenkomsten gehouden ter viering van de eerste verjaardag van de regering- Kadar, aldus meldt Radio-Boedapest. In verscheidene steden zijn monumen ten ingewijd ter nagedachtenis van de „helden" die door de „contra-revolu tionairen" tijdens de opstand zijn ge dood. In Cegled is een monument voor Lenin onthuld. Men verwacht, dat der gelijke monumenten in het gehele land zullen worden opgericht ter vervanging van de standbeelden van Stalin, die .tijdens de opstand werden neergehaald. NEEM BLIKGROENTEN in 4 minuten klaar op tafel Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele buien, afgewisseld door opkla ringen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Iets kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 november Zon op: 7.45 uur; onder: 17.05 uur. Maan op: 16.33 uur: onder: 6.25 uur. Hoogwater te Katwjjk te 2.25 en 14.39 uur. Laagwater te 10.29 en 22.42 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. In Londen is een Russische film vertoond over het lanceren van de kunstmanen. Enkele beelden uil deze film. De onderste foto toont de lanceerraket, liggende in de as van een dubbelstaartig straalvlieg tuig. dat de raket tot grote hoogte in de atmosfeer bracht. Daar be gon de raket de zelfstandige vlucht, waarvan de middelste foto een beeld geeft. Op de bovenste foto het mo ment, waarop de Iste trap van de raket is uitgeput en de 2dc trap zich daarvan heeft losgemaakt voor voortzetting van de vlucht. Geschil Nieuw-Guinea: „Bron voor derde wereldoorlog?" De Indonesische ambassadeur, dr. A. Y. Helmi, heeft gisteren in Canberra verklaard, dat het geschil over de Indonesische aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea, een derde wereldoorlog zou kunnen doen ontbranden, indien de V.N. niet tussenbeide komen. „Indonesië heeft niet met een oorlog gedreigd om zijn aanspraak op West- Irian te steunen, maar poogt juist deze te voorkomen", zo zei hij. Dr. Helmi zei, dat de verklaringen van de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, in zijn beroep op de V.N. in Australië helemaal verkeerd geïnterpreteerd waren. Verre van te dreigen met een uitbrei ding van de „koude oorlog", heeft hij daartegen gewaarschuwd. (In New York heeft dr. Soebandrio op 3 oktober een beroep gedaan op de alge mene vergadering voor een definitieve vreedzame regeling om te vermijden, dat een toevlucht zou worden genomen tot een „andere koers"). De ambassadeur zei, dat, indien de V.N. een regeling van het geschil aan Indonesië en Nederland overlieten, de spanning zou toenemen en de plaatse lijke spanning misschien de „koude oor log" zou verergeren. In de huidige internationale toestand zouden de gevolgen daarvan de bron kunnen zyn van een derde wereldoorlog. Ministerpresident dr. W. Drees in gesprek met Anna Kethley, die minister was in het kabinet-Nugy tijdens de Hongaarse vrijheids strijd. Beiden woonden de bijeen komst in de Amsterdamse Beurs bij ter herdenking van deze dramati sche strijd. De Sovjet-Unie heeft gisteren in New York medegedeeld, dat zij niet meer aan het werk van de Ontwapeningscommissie van de Ver enigde Naties en de daaruit voortgekomen subcommissies, zoals die nu zijn samengesteld, zal deelnemen. Dit geschiedde bij monde van de Sovjetrussische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsof, die zei, dat alle pogingen om door middel van de sub commissie tot produktief werk te komen, naar de mening van zijn regering op niets zijn uitgelopen. Zoals bekend heeft de Sovjet-Unie een ontwerp-resolutie ingediend, waarin wordt gevraagd de uit twaalf leden bestaande commissie en de uit vijf leden bestaande subcommissie voor ontwapening te vervangen door een in het openbaar vergaderend lichaam, waarin alle 82 leden van de V.N. zijn vertegenwoordigd. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaven als hun oordeel te kennen, dat deze bekendmaking een klassiek voorbeeld is van de opzet van een grote mogendheid, die meent een krachtige positie te hebben bereikt en daaruit nu diploma tiek voordeel wil behalen. Deze ambtenaren waren van mening, dat de Sovjetrussische houding is ingegeven door het succes, dat behaald werd met het afschieten van de twee kunstmanen. ring had nagedacht vóór de bekend making. Hy handhaafde daarom het besluit. Omtrent de Sovjetrussische resolutie, welke voorziet in het opschorten der proefnemingen der kernwapens voor drie jaar, verklaarde de Amerikaan Cabot Lodge, dat de Verenigde Staten zich hadden uitgesproken voor een dusdanige opschorting hiervan, dat in de toekomst het aanleggen van voorraden dezer wa pens wordt voorkomen. „Doch zolang hierover geen overeenstemming is be reikt, zal de verdedigingskracht der vrfje landen in aanmerkelijke mate afhanke lijk zijn van voortzetting der proefne mingen met kernwapens. Daarom zullen wij deze proefontploffingen, omgeven door alle nodige waarborgen, voortzet ten, totdat wij ons volkomen veilig ge voelen. De V.S. zullen dus tegen de Sovjetrussische resolutie stemmen", al dus Cabot Lodge. Tenslotte werd de zitting verdaagd tot heden, dinsdag. Washington wijst tweezijdig overleg van <le hand Sommige Amerikaanse waarnemers menen, dat Kroesjtsjef die thans vermoedelijk in hoofdzaak de Sovjet russische buitenlandse politiek bepaalt door het terugtrekken der Russische vertegenwoordigers in de ontwapenings commissie der V.N. poogt tot tweezijdige Amerikaans-Russische onderhandelingen te komen. De eerste secretaris der Sov jetrussische communistische party heeft herhaaldelijk verzekerd, dat de Ver. Staten en de Sovjet-Unie in staat zyn het ontwapeningsvraagstuk onderling te regelen. Zijn jongste uitlating van deze strekking had betrekking op een in te stellen toezicht op het afschieten van kunstmatige aardsatellieten. Op Kroesjtsjefs uitlating is, als des- tyds gemeld, door president Eisenhower en minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles gereageerd met de verkla ring, dat de Verenigde Staten in geen geval buiten hun Westerse bondgenoten om zullen onderhandelen, waaraan werd toegevoegd, dat ook het lanceren van kunstmanen door de V.N.-ondercom missie voor de ontwapening besproken diende te worden. In zyn aankondiging van Moskou's nieuwe standpunt verklaarde Koeznetsof nog .dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk kennelijk de door ,hen veroor zaakte impasse in de ontwapeningsbe sprekingen niet willen doorbreken en daarom bezwaar maken tegen voorstel len om het aantal deelnemers aan dit overleg uit te breiden. Vervolgens gaf hij nog ^ens een overzicht van de ont wapeningsvoorstellen. welke de Sovjet- Unie aan de Algemene Vergadering heeft voorgelegd. De Britse vertegenwoordiger Allan Noble noemde het Russische besluit een „zeer ontmoedigende ontwikkeling". Ook een Indiaas voorstel om de subcommis sie uit te breiden wees hü van de hand. Het was nooit de bedoeling geweest, aldus Noble, de subcommissie tot een representatief orgaan te maken. Men had alleen een klein aantal deelnemers willen hebben om achter gesloten deu ren tot overeenstemming te komen. Ook de Canadese en Amerikaanse ver tegenwoordigers spraken van een teleur stellende ontwikkeling. Laatstgenoemde. Cabot Lodge, zei te vertrouwen, dat het Sovjetrussische besluit slechts „een voor- bügaande gedachte" was. De Fransman Jules Moch zei te hopen, dat de Sovjet- i Unie zich nog eens zal bedenken „alvo rens de verantwoordelükheid voor een- züdige onderbreking der onderhandelin- I gen op zich te nemen", maar de Rus Koeznetsof antwoordde, dat zün rege- Jixtta. j Jitlta SPECIALIST IN' luxe DAMESSCHOENEN Franse crisis ten einde Slechts één nieuw gezicht in het kabinet (Van onze Parijse correspondent) Felix Gaillard, Frankrijks jonge radicale formateur, heeft gisteren een dertigtal ministers en staatssecretarissen benoemd van de regering, die hij vanmiddag om vier uur aan het parlement zal voorstellen. Öp het moment, dat wij deze regels telefoneren, wordt Gaillards verzoek om de parlementaire investituur eigenlijk als niet veel meer dan een formaliteit beschouwd. De crisis blijkt na ongeveer vijf weken eindelijk rijp te zijn. De strijdbijl tussen links en rechts, waarmee de laatste tijd zo geducht werd gezwaaid en gedreigd, kan weer worden begraven. voor de tijd, dat het zal duren. lüke Boscary-Montcervin voor de Land bouw, op het plaatje gezorgd, dat van avond of morgen volgens de traditie op de trappen van het Elysee zal worden genomen. De voornaamste sleutelposities werden van bezetting niet gewijzigd en zo blüft Buitenlandse Zaken, dat velen al aan Robert Schuman hadden toege dacht. in handen van de socialist Pineau, wiens partügenoten Lacoste en Lejeune respectievehjk de verantwoor delükheid over Algerüe en de Sahara zullen mogen houden. De vorige premier Bourges-Maunoury komt op Binnen landse Zaken, het departement, dat hü al meer beheerde, terwül Gaillard Financiën en Economische Zaken, ziin eigen portefeuille in het laatste kabinet, toevertrouwde aan de katholieke Volks republikein Pflimlin. Een andere katho liek. Lecourt, werd met Justitie gelukkig gemaakt en bovendien met de taak de constitutie en de kieswet te herzien. Een zware steen des aanstoots wist Gaillard te verwijderen door de links georiënteerde socialist Gazier op het ministerie van Sociale Zaken door de katholiek Bacon te vervangen. Gaillard is vanmorgen het voor nemen toegeschreven slechts een korte regeringsverklaring af te willen leg gen. Het is ook niet meer nodig, dat hy er veel woorden aan verspilt, want, als gezegd, kan hy zich tevoren van r'in succes verzekerd houden. Compromis uit berusting Het eind van de crisis draagt echter alle kenmerken van een compromis uit berusting. Onder de huidige eco nomische, financiële en sociale om standigheden, zo hebben tenslotte ook de partijleiders ingezien, kon Frank rijk zonder de grootste gevaren niet eindeloos zonder regering blijven. Gaillard, die voor zün 38ste verjaar dag dus tot minister-president werd ge promoveerd, stond bü de samenstelling van zün kabinet voor de moeilüke taak een aantal minister-zetels, dat hü be perkt wilde houden, onder negen ver schillende partüen en groepjes te moe ten verdelen De formateur is tot de verdeling gekomen, waarbü van de 17 minister-portefeuilles er vier naar de socialisten gingen, drie naar de katholieke Volksrepublikeinen, drie naar de Con servatieven, twee naar de orthodoxe Radicalen, waartoe de premier zelf be hoort en verder ieder een naar de Gaullisten en de andere kleinere groe peringen. De voornaamste staatssecre tariaten behouden hun vroegere titula ris, doch een aantal van deze klap stoeltjes zal nog later aan liefhebbers worden aangeboden. Korte regeringsverklaring Gaillard heeft maar voor één nieuw 1 ";cht, dat van de rechtse onnfhanke-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1