SPOETNIK II VAN 508 KG MET HOND IN HET HEELAL Maarschalk Zjoekof heeft „fouten'" in partijvergadering toegegeven Monsterraket van 500.000 kg voor hereiken van 1700 km hoogte? WEERBERICHT VERBIJSTERING IN GEHELE WERELD Men hoopt liond behouden naar de aarde terug te brengen Goed geschoten2 Hij zou ten val gebracht zijn door de StalinistSoeslof altijd even lekker Pontje Te zwaar belast je met kerkgangers gezonken en gekapseisd hij Rijswijk Poogde Kroesjtsjef hem nog te redden yjurtt* I 96ste jaargang MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 No. 29282 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25U41; Redactie 21507 Ten tweede male in een maand tijds heeft Rus land een stap gezet in de wereldruimte. In de zeer vroege ochtenduren van gisteren werd de tweede Russische kunstmaan gelanceerd. Heerste er na het lanceren van de eerste Spoet nik op 4 oktober in het Westelijke kamp verba zing en een vage ongerustheid over dit blijk van technisch kunnen der Russen, deze verbazing is thans veranderd in verbijstering na het vernemen van enkele bijzonderheden over Spoetnik II. Vol gens Russische gegevens heeft deze een gewicht van niet minder dan 508.3 kg. (tegen 83.6 kg. van de eerste) en wentelt zij in een elliptische baan om de aarde waarvan de hoogte boven het aard oppervlak maximaal 1700 kilometer bedraagt. Aan boord bevindt zich een hond waarvan de gedra- Algemene verbazing Algemeen was in de wetenschappelijke wereld de verbazing over het grote ge wicht van de nieuwe kunstmaan. Ge leerden van het Amerikaanse leger en de vice-voorzitter van het Britse Genootschap voor de Ruimtevaart zijn van mening, dat de draagraket en de satelliet tezamen ongeveer 500 ton moeten hebben gewogen volgens de algemeen aanvaarde verhouding tussen raketgewicht en nuttige last van 1000 1. Verscheidene geleerden vermoeden, dat de Russen een nieuwe chemische brandstof hebben gebruikt of zelfs atoomkracht voor de voortstu wing hebben weten aan te wenden. Te groter is de verbazing, omdat de hoog te 50 procent groter is dan van de eerste Spoetnik. Gegevens verstrekt De voorzitter van het Amerikaanse comité voor het Internationale Geofysi sche Jaar, dr. Joseph Kaplan, heeft in Washington meegedeeld, dat de Sovjet die ongeveer 0.3 seconde_duren^met een Unie basis-gegevens heeft verstrekt aan IMW j T-*. a A i.;i de landen die lid zyn van de organisatie voor het Geofysische Jaar, over de baan gingen worden geregistreerd. Men hoopt het dier na verloop van tijd met een speciale apparatuur levend op aarde te laten terugkeren. Men vraagt zich in het Westelijke kamp af, hoe de Russen er in geslaagd zijn een satelliet van een dergelijk gewicht in deze zo hoge baan te krijgen met een snelheid van ongeveer 26.000 km. per uur. Is daarvoor een monsterraket gebruikt van maar liefst zo ongeveer 500 ton, of beschik ken de Russen over een nieuwe in het Westen nog niet bekende en veel krachtiger raketbrand stof, of zijn zij er in geslaagd kernenergie dienst baar te maken aan raket voortstuwing? Het zijn deze en vele andere vragen die de ver ontrusting van de laatste maand tot ontsteltenis hebben opgevoerd. Omlooptijd van nieuwe satelliet 102 minuten Volgens de beschikbare gegevens be staat de Spoetnik II uit de laatste trap van de vervoerende raket en bevat con tainers met wetenschappelijke instru menten en radiozenders en een hond. Aan de satelliet is een baansnelheid van ongeveer 8.000 meter per seconde gege ven. Zijn maximale afstand van de aar de is ongeveer 1.700 kilometer. De tijd van een volledige gang om de aarde is ongeveer 102 minuten. De Russen zeg gen de maan te hebben gelanceerd in het kader van het Internationaal Geo- fisisch Jaar. Uitgebreid instrumentarium De satelliet vervoert: instrumenten voor bestudering van zonnestraling in de korte golf ultra-violet en Röntgen regionen van het spectrum, instrumen ten voor de studie van kosmische stra len, instrumenten voor bestudering van temperatuur en druk, een luchtdichte container voor de hond, een luchtver versingssysteem, voedsel en instrumen ten voor bestudering van levensproces sen in de omstandigheden der kosmi sche ruimte, meetinstrumenten voor het overseinen van de resultaten van weten schappelijke metingen naar de aarde, twee radiozenders, die op de frequenties 40.002 en 20.005 kilocycles werken (golf lengten resp. ongeveer 7.5 en 15 meter), en de vereiste krachtbronnen, benevens instrumenten om de hond weer behou den op aarde te doen terugkeren. Twee golflengten Het totale gewicht van de bovenge noemde apparatuur, het experimentele dier en de krachtbronnen, bedraagt 508.3 kilogram. De hoek van inclinatie van de baan t.o.v. het vlak van de equator is naar schatting 65 graden, dus gelijk aan die van de eerste kunstmaan. Advertentie Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond, aanvankelijk opklaringen en een matige tot krachtige zuidwestelijke wind, later weer meer bewolking. Tijdelijk regen en mogelijk weer tot stormachtig toene mende wind tussen zuidwest en zuid. Iets koudere nacht. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 NOVEMBER Zon op: 744 uur; onder: 17.07 uur. Maan op: 16.07 uur; onder: 5.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 154 en 14-08 u- Laagwater te 9.53 en 22.04 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Volgens van de satelliet ontvangen j tiMtïïï*Sl' eerste gegevens, werken de wetenschappelijke - -ais.ae.eerste instrumenten en de controle op de levensprocessen in het dier normaal. De seinen van de radiozenders van de satelliet op 20.005 kilocycles worden ge geven in de vorm van telegraafseinen, pauze van gelijke duur. De 40.000 kilocy cles zender geeft ee voortdurende toon. «v. De signalen zijn krachtiger dan die van j dje de nieuwe kunstmaan waarschijnlijk de eerste kunstmaan en zijn reeds over za] volgen en over de uitzendingen van de gehele wereld, ook in ons land, waar- 1 Spoetnik II 8enomen Slot op pas. 2 De maan is in tegenovergestelde rich- i afgeschoten, n.l. tegen j Dit is een van de Eskimohonden die in Rusland getraind zijn voor experimenten als dat van de tweede kunstmaan. De hond op deze foto heeft in een raket reeds een hoogte van 210 km bereikt tijdens proef nemingen in de loop van oktober. Misschien wervelt dit dier nu op onvoorstelbare hoogten om de aarde zich onbewust van de spannende momenten die het nog zal door- maken wanneer het ogenblik ge- konmen is voor de poging, veilig en wel moeder aarde te bereiken. In ieder geval is de eerste ruimtereizi ger van nu een hond van dit type. de draairichting van de aarde in. Door de grotere hoogte en de grotere omvang is de satelliet beter waar te j nemen dan de eerste n.l. bij een over- j tocht 12 minuten lang (in plaats van zes) als een vrij heldere ster. Advertentie De ontslagen Sovjetrussische minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, heeft op de jongste partijvergadering zijn fouten als leider van de strijdkrachten toe gegeven, aldus schrijft het partyblad, de „Prawda". Zjoekof, die intussen ook uit het presidium en het centrale comité van de communistische party is verwyderd, heeft beloofd zyn gedrag te zullen herzien. Het speet hem, zo had hjj op de party vergadering verklaard, dat hij zyn fouten niet eerder had ingezien. De Moskouse correspondent van Radio-Belgrado bericht, dat het rapport over Zjoekof aan het centrale partycomité werd ingediend door Soeslof. Indien dit juist is, zo zeggen buitenlandse waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad, wordt daarmede de Joegoslavische opvatting bevestigd, dat de „Stalinisten", die hun positie in de partyleiding hebben kunnen behouden, de val van Zjoekof hebben bewerkstelligd. Hoofdaanklager Soeslof wordt namelijk beschouwd als een Stalinist. Tragisch ongeval in Vliet eist een dode (Van onze Haagse redactie) Ongeveer 24 mensen raakten gistermorgen tegen 11 uur in het water van de ter plaatse vry diepe Vliet, op de grens van Ryswyk en Delft, toen het pontje, waarop zy zich bevonden zonk en kapseisde. De 53-jarige mevrouw C. Th. van Zon uit Delft, die onder het pontje terecht was gekomen, is daarbij verdron ken. Het is aan de snelle en doortastende hulpverlening te danken, dat dit ongeval niet meer mensenlevens heeft gekost. Een interessante beschouwing geeft het onafhankelijke Paryse avondblad „France-Soir". Dit blad schreef zater dag, dat de leider van de Russische communistische partij. Kroesjtsjef, maarschalk Zjoekof heeft willen sparen, maar dat de partijleider de maarschalk moest laten vallen om zichzelf te red den. Het blad baseert deze mededeling op „geheime inlichtingen van Sovjet- ru i m tevoorspron g". Het centrale comité van de partij was bijeengekomen ter bespreking van een klacht van de politieke afdeling van het leger. Kroesjtsjef wilde de maar schalk, die was weggezonden voor een officiële reis naar Joego-Slavië en Albanië sparen, maar hierdoor dreigde het gevaar, dat hij de meerderheid van SPECIALIST IN De 17-jarige zoon van de eigenaar van het pontje, Van Velzen, wachtte aan de Delftse zijde van de Vliet ter hoogte van de Broekmolenweg op de komst van kerkgangers, om deze mensen, zoals ge bruikelijk, over te zetten. Het waren be zoekers van de gereformeerde gods dienstoefening, welke was gehouden in de aula van het Christelijk Lyceum aan de Delftweg en bezoekers van de dienst in de rooms-katholieke kerk aan de Gp het an Kwamen van Ternatestraat Omdat het weer op dat alle kimten mensen toegelopen. Geluk- beginnen. Het pontje was nog maar enkele meters uit de kant, toen het begon te zinken. Begrijpelijkerwijs ontstond er onder de vrouwen, man nen en enkele kinderen, een paniek. Waarschijnlijk omdat een ieder naar een kant drong, kapseisde het vaar tuigje, met het gevolg, dat enkelen eronder terecht kwamen. DAMES mode SCHOENEN moment bar slecht was het regende en stormde wilden zoveel mogelijk mensen tegelijk op het pontje, dat hoog uit 12 mensen kan bevatten. De jeugdige pontvoerder zou n.g een waarschuwend geluid hebben laten horen, namelijk, dat zijn vrij klein vaartuigje niet op zo'n grote belasting was berekend. Desondanks namen er toch ongeveer 24 mensen op het pontje plaats, toen het de betrekkelijk korte oversteek zou kig konden velen van de té water ge raakten zwemmen. Zij hielpen, met de gevaar voor eigen leven een jongen wist te redden. De gealarmeerde politie in Rijswijk en Delft dirigeerde direct mensen en mate riaal naar de plaats van het ongeluk. Een gelukkige omstandigheid was, dat de mobilifoonauto van de Delftse politie in de omgeving van de Delftweg reed. Een der agenten heeft zich gekleed te i water begeven en twee redders ge assisteerd, die bezig waren om het pon tje te kantelen. Toen dit was gebeurd, vond men mevrouw Van Zon. Onmid dellijk toegepaste kunstmatige adem haling bleef helaas zonder resultaat. Deze pogingen werden nog herhaald in het St. Hippolytusziekenhuis in Delft, waarnaar het slachtoffer door de Ge neeskundige Dienst was overgebracht. Doch ook hier slaagde men er niet in i einnucii bnciiiiucii. gij iiiciucii, iiicu uc ter hulp gesnelden, waarvan enkelen e levens8eesten te doen weerkeren. zich eveneens te water hadden begeven, de in nood verkerenden naar de kant te brengen. Er zijn in die dramatische ogenblikken staaltjes van moed en op offeringsgezindheid geleverd, waarvoor men de diepste bewondering moet heb ben. Zo was er een 78-jarige man, die met Een jaar geleden kwam een zoontje van mevrouw Van Zon om het leven cp de onbewaakte overweg 't Haantje ie Ryswyk. Met een kraanwagen werd het pontje op het droge gebracht en voor verder nderzoek naar het politiebureau te ":;-wijk vervoerd. het centrale comité niet voor zich zou kunnen winnen. Toen hem dit duidelijk werd, veranderde hij van standpunt, aldus „France-Soir". Generaal Zjeltof diende een klacht in Deze lezing van het ontslag van Zjoe kof zou de ronde doen in politieke en diplomatieke kringen, die nauwe be trekkingen onderhouden met het be stuur van de Russische communistische partij. Volgens deze lezing wilde Zjoekof (die destijds een beslissende rol speelde in het conflict tussen Kroesjtsjef en de „tegen de partij gerichte groep" van Moïotof. Malenkof en Kaganowitsj het leger meer invloed geven in partij en regering. De winnende groep onder leiding van Kroestsjef nam Zjoekof in het presidium van de partij op om aan te tonen, dat er overeenstemming be stond tussen partij en leger, en boven al in de hoop op deze wijze de invloed van Zjoekof te kunnen neutraliseren en kanaliseren, aldus „France-Soir". Zjoekof echter vermeerderde zijn ac tiviteit in deze richting. Hij wilde de politieke leiding in het leger, die vreemd is aan het leger, uitschakelen. Deze lei ding is toevertrouwd aan een speciale politieke afdeling van het ministerie van Defensie, die wordt geleid door generaal Zjeltof, zo meldt het Franse blad. 'Naar het schijnt, aldus „France Soir", zijn generaal Zjeltofs klachten over maarschalk Zjoekof het begin geweest van de val van laatstgenoemde. Ver moed wordt, dat de beslissing reeds was genomen voordat de maarschalk naar Joego-Slavië en Albanië vertrok. Hy zou zijn weggezonden om voorbe reidingen voor zijn afzetting te verge makkelijken. Om tijd te rekken, werd zijn verblijven in Albanië verlengd. Tij dens de behandeling van deze zaak schijnt het stormachtig te zijn toege gaan. „Schadelijk" schilderij Maarschalk Konjef schrijft in de „Prawda". het communistische partij blad. dat Zjoekof in de tweede wereld oorlog niet zoveel succes heeft behaald als hij beweerd heeft. Hij had ge tracht enkele fouten, die hij bij de aan val op Berlijn had gemaakt, te ver bergen. Dat was voor een groot deel de schuld van Zjoekof. ad us schrijft Konjef. dat de Sovjet-Unie in 1941 zo I slecht voorbereid was. Zjoekof had zich- I zelf overschat. Na de overwinning van Stalingrad was Zjoekof er niet ih ge- 1 slaagd de vijandelijke troepen geheel onschadelijk te maken. Tijdens de slag om Berlijn had hij de berichten over de terugtrekking van de Duitsers onder schat. Hij had in de tweede oorlog geen grotere rol gespeeld dan de comman danten. Zjoekof was wel bijzonder ij del. Van zijn positie als minister van De fensie had hij gebruik gemaakt om zich op een voetstuk te plaatsen, aldus maar schalk Konjef Na de oorlog had Zjoekof een schil derij van zich laten maken, waarop hy is afgebeeld op een wit paard, met de brandende Rijksdag op de achter grond en de Duitse vlag onder de hoe ven van het paard. Ideologisch bezien was dit schilderij schadelijk, maar Zjoekof had niettemin opdracht gege ven het in de legermusea ten toon te stellen. Zjoekof was herhaaldelijk op gekomen tegen de verheerlijking van Stalin, niet om de partij te helpen, maar om zichzelf te verhogen. Drie doden te Groot-Ammers Auto sloeg over de kop Zaterdagavond omstreeks zeven uur zijn drie personen om het leven gekomen by een auto-ongeval in de buurtschap Achterland onder de gemeente Groot- Ammers. Door een oneffenheid in de weg sloeg een personenauto, bestuurd door de 60-jarige heer J. van der Mark uit Langerak, over de kop en kwam in een diepe sloot terecht. De bestuurder, zyn 12-jarig dochtertje Greetje en een 7-jarig buurmeisje, Aantje Witzier kwa men daarbij om het leven. Hoewel vry spoedig hulp kwam opdagen, duurde het geruime tijd eer men de slachtoffers uit de brokstukken kon halen. Toen het eenmaal zover was, bleken zij reeds te zyn overleden. In naaste Westduitse toekomst raketten (Van onze correspondent in West-Duitsland) In verband met hardnekkige, uit Londen komende geruchten, volgens welke West-Duitsland binnenkort waar sohynlyk z>elf raketwapens zal mogen produceren, wordt er in officiële krin gen in Bonn verklaard, dat de Bonds republiek er in december op de verga dering van de NAVO en van de West- europese Unie in Parijs niet uit eigen beweging op zal aandringen, dat het thans bestaande verbod zal worden op geheven. volgens hetwelk de Bondsrepu bliek (nog) niet is veroorloofd deze zelf te vervaardigen. De klemtoon moet hier op „Niet uit eigen beweging" worden gelegd, want in het Westduitse Minis terie van Verdediging wordt toegege ven, dat men deze aangelegenheid voortdurend „bestudeert". Daaruit kan worden opgemaakt, dat men ook in Bonn wel verwacht, dat het verbod bin nen afzienbare tyd zal worden opgehe ven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1