Sportorganisaties beangst door wat in Verenigde Staten is gebeurd Verkeerde tactiek Flank-centrumpartij ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 Klassiek voorbeeld in Zweden DES in topvorm klopt mat HVL BUNKIE EN RICK 8 i CS r s 9 e e ig 2 m E S3 E E i r s E E E E s K» T.v. houdt (noodgedwongen) sportkijkers op dieet De Europese televisie-stations houden de sportliefhebbers op dieet. Maar zij doen dat niet vrijwillig. De reden is dat vele sportorganisaties, beangst door wat met de sport in de Verenigde Staten gebeurd is na de opkomst van TV, vast besloten schijnen om de TV weg te houden om de ring en de voetbalvelden. „Geen televisie bij mijn wedstrijden", zegt Jack Solomons, de bekendste Europese bokspro- motor, „tenzij de maatschappijen voor elke lege stoel betalen bij de show". In feite brengen Europese TV-stations heel wat „tweederangs" sportevenementen op het beeldscherm, en laten zij verscheidene films van de grote evenementen zien. Maar directe uitzen dingen van die wedstrijden die vette koppen op de sportpagina's brengen, beginnen snel te ver dwijnen. De redenen: de angst der sportofficials dat het bezoek zal teruglopen. Een klassiek voorbeeld wordt gevormd door de wereldkampioenschappen voetbal 1958 in Zweden, de grootste sportgebeurtenis van dat jaar in Europa. De Zweedse TV-kijkers krijgen geen glimp van de 32 wedstrijden te zien, tenzij de onder auspiciën van de staat staande televisie met 2 miljoen Zweedse kronen over de brug komt, een bedrag dat de financiële draagkracht van de Zweedse TV aanzienlijk te boven lijkt te gaan. Zelfs naburige landen als Denemarken zullen er misschien naast grijpen, uit vrees dat TV-uitzendingen enkele honderden Deense voetbalsupporters er van af zullen doen zien de reis naar Zweden te maken. ..Een ieder weet dat een TV-uitzen ding de recettte schaadt", legde Holger Bergerus. secretaris van de Zweedse voetbalbond, uit. ..Wij hebben regelrechte TV-uitzen dingen van alle voetbalwedstrijden ln Zweden verboden, en dit verbod blijft van kracht tot de TV bereid zal zijn ons volledige compensatie te geven voor enig verlies". Een houding aannemend die maar al te gebruikelijk is geworden in Europa, zijn de Zweden zelfs nog verder gegaan en hebben zij de TV-uitzending van de Engelse Cup final in Zweden verboden, met als motief dat zulk een uitzending de publieke belangstelling zou kunnen schaden by Zweedse wedstrijden, die op dezelfde dag gespeeld zouden wórden. De meeste andere Europese landen melden soortgelijke restricties, hoofdza kelijk wat betreft voetbal, de sport die in Europa de grootste trekpleister is. Een uitzondering vormen de communis-, tische landen, waar alle grote sporteve nementen door de TV worden uitgezon den. Maar het aantal TV-apparaten dat achter het ijzeren gordijn in particulier bezit is, is toch te gering om het wed- strijdbezoek te kunnen schaden. Er gaat haast geen week voorbij of men verneemt van nieuwe conflicten tussen Europese TV-stations en sport- autoriteiten over TV-rechten. Bijna steeds trekt de TV aan het kortste eind. In Italië, waar de TV onder de Europese netten een eerste plaats in nam wat de sportuitzendingen betreft, zijn de onderhandelingen tussen de on der auspiciën van de staat staande ra dio- en TV-maatschappij en de be roepsvoetbalbond zopas vastgelopen, doordat laatstgenoemde partij het jaar lijks bedrag voor partiële TV-reportage's van competitiewedstrijden gebracht wil zien van 30 miljoen lire op 130 miljoen lire. In Frankrijk ligt de TV ook overhoop met de sportofficials. Regelrechte T.V.- reportage van de Tour de France werd afvelast, na een lange strijd waarin zelfs ministers gemengd werden. Voetbalwedstrijden voor de competi tie en de beker kunnen niet uitgezonden worden en onlangs moest de TV zelfs een aanbod om de voetbalwedstrijd Hon garijeFrankrijk, die in Boedapest ge speeld zou worden, gratis uit te zenden, afwezen omdat de Franse voetbalbond vreesde dat de recettes gevaar liepen van enkele lagere competitiewedstrijden, die die dag in Frankrijk gespeeld zouden worden. In Engeland verbiedt de voetbalbond de uitzending van competitie wedstrij den. De Amateur Athletics Association heeft laten weten dat zij haar prijs voor TV-rechten zal verhogen, daar het cij fer van 10.000 toeschouwers bij de door Sportagenda Boshuizerkade (2.30 uur) LFC RKAVV. Haarlemmerweg (2.30 uur) Lugdu- numHW. Leidse Hout (2.30 uur) Roodenburg -WSB. Kempenaerstraat (2.30 uur) ASC Warmunda. Leidse Hout (2 uur) Korfbalwed strijden Vicus Oriëntis—HKV en KNS— Fluks. Zoeterwoudse Singel (2 uur) Korf balwedstrijd De Algemene—Olympiaan. Montgomerystraat (2 uur) Korfbal- wedstrijd De DanaidenSchiedam. De Krogt (Oegstgeest) Hockeywed strijden Leiden 2Leonidas (heren) en LeidenKieviten 2 (dames). Renbaan Duindigt (1.30 uur) Ren nen en draverijen. TV uitgezonden atletiekwedstrijd Enge landRusland onder de verwachtingen gebleven was. „Sport-programma's vor men ongeveer 12 procent van onze to tale zendtijd en we moeten er duur voor betalen", verklaarde een woordvoerder van de BBC. Er zijn geen regelrechte TV-uitzen dingen van wedstrijden van beroeps boksers in West-Duitsland en voetbal wedstrijden voor de competitie kunnen op zondag niet meer worden uitgezon den, hoewel het aantal toeschouwers gestegen is van 8.142.184 tot 9.714.086 ln de drie jaren dat de TV aan bod was geweest. In Spanje, waar slechts 4000 TV-ap- paraten zijn. heeft de televisie dezer da gen geprotesteerd tegen de verwijdering van haar cameraman bij de .voetbal wedstrijd tussen Barcelona en Madrid. In Oostenrijk is de voetbalbond wak ker geschrokken, nadat de tribunes van het beroemde Weense Prater-stadion voor het eerst niet vol zijn geweest bij een internationale wedstrijd. Die wed strijd OostenrijkTsjecho-Slowakije werd door de TV uitgezonden. In landen als Denemarken en Zwit serland zijn de voetbalwedstrijden voor de competitie en de beker eveneens taboe voor de televisie, maar mag de TV ove rigens nog betrekkelijk vrij haar neus in de sport steken. Hoe moeilijk de televisiemensen het ln de lage landen hebben, is nog weer eens gedemonstreerd door het besluit van de Belgische voetbalbond de uitzending te verbieden van de HollandBelgië wed strijd op 17 november in Rotterdam, nadat de Nederlandse bond zijn toe stemming reeds gegeven had. Volleybal (Van een onzer verslaggevers) Een stamp en stampvol gymnasium heeft gisteravond HVL zonder enige glorie ten onder zien gaan tegen een in glanzende vorm spelend DES. In de eerste set was het voor de ingewij den al direct duidelijk, dat Sieval en zijn mannen hoog, héél hoog van de toren zouden moeten blazen om de Voorburgers tot capitulatie te brengen. Technisch bezien zijn onze stadgeno ten zeker niet zoveel minder dan Zim merman c.s. Zeker, de pass ging wel eens fout, de set-up kwam wel eens wat te laag en de smash werd ook wel eens grandioos gemist, maar dit alles ge beurde bij DES even goed. Waar dan die uitgesproken nederlaag aan moet wor den geweten? Aan de matte, afwach tende houding van onze stadgenoten, welke tegen het felle, actieve spelen van hun tegenstanders schril afstak. Dat felle, dat er .helemaal in" zijn van de Voorburgers deed hen telkens prima positie kiezen, zowel voor het opzetten van een eigen aanval als voor het op vangen van een HVL-aanval. Er waren diverse spelmomenten waarin men twee, drie HVL-smashes zag opgevangen en door DES in één rake tegenaanval om gezet. In de eerste set konden Sieval c.s. Schoolzwemwedstrijden Gisteren is het schoolzwemtoernooi voortgezet met de wedstrijden tussen de leerlingen van openbare en christelijke scholen. Autoriteiten en officials van de zwembond toonden hun belangstelling voor deze wedstrijden. De uitslagen luidden: Lagere scholen: (Jongens en meisjes) 1. Driftstr. 312,6; 2. Kernstr. 318,3; 3. Dr. van Voorthuyzenschool 335,3. Middelbare scholen: (jongens tot 14 jaar) 1.Rembrandtlyceum 194,4; 2. ULO Hooglandse Kerkgracht 198,1; 3. ULO Plesmanlaan 198,2. Meisjes tot 14 jaar: 1. Vakschool voor meisje 212,4; 2. Meisjes HBS 213,1; 3. ULO Pieterskerkstr. 224,5. Jongens 14 jaar en ouder: 1. Rem- brandtlyceum 481.8; 2. Leidse Instru- mentmakersschool 410.7; 3. Ambachts school 457,9. Meisjes 14 jaar en ouder: 1. Meisjes HBS 481.8; 2. ULO Pieterskerkstr. 485,0; 3. Vakschool voor meisjes 586,4. WIELRENNEN Swift In het sportpark „Duinhorst" te Wassenaar worden morgen bromfiets- wedstrijden gehouden. Als aanvulling van het programma rijden twaalf leden van de H.S.V. „De Spartaan" tegen twaalf leden van de L.R. en T.V. „Swift" een koppel, lange afstand en een ach tervolgingswedstrijd. De wedstrijden vangen om 2 uur aan. competitie het nog aardig bijbenen, dank zij vooral een serie harde, lage serves van De Weijert, die meteen punten opleverden. Tot 12—11 voor de Voorburgers leek nog van alles mogelijk, maar toen liepen de gasten resoluut weg, 1512. om in de tweede en derde set. na elk door hen gescoord punt minder en minder tegen stand te ondervinden (1510, 15—8). De Franse Unie van beroeps- renners waarvan Louison Bobet voorzitter is, heeft in het Parijse sportpaleis een wielerprogramma afgewerktdat helemaal was ge organiseerd voor de schooljeugd. Van links naar rechts Bobet. Darrigade en Anquetil die door de jeugdige wielerenthousiasten wor den belaagd om handtekeningen. Korfbal-overzicht Vicus Oriëntis krijgt bezoek van de kampioen van het vorig seizoen HKV. welke nog steeds ongeslagen is en in 3 wedstrijden 41 doelpunten scoorde. Wij geloven niet, dat onze stadgenoten de zegetocht van deze Haagse club zullen kunnen stuiten. In 2A de derby KNS—Fluks. Beide twaalftallen behoren tot de kopgroep, zodat een zeer spannende strijd ver wacht mag worden, waarbij met geen mogelijkheid te voorspellen valt. wie deze zal winnen. In 2 B kan Zuiderkwartier zich van de onderste plaats distantiëren via een overwinning op DKC. Bij een neder laag komen de geelblauwen voorlopig onderaan. Ook hier zal het geducht spannen. De Algemene speelt thuis tegen Olym piaan, dat eveneens nog tot de kopgroep behoort, doch dat o.i. zwakker geacht moet worden dan onze stadgenoten. Onze Bridgerubriek Reeds in 1947 schreven wy in „Goed Bridge", dat het doen van een twijfel achtig openingsbod of van een zwak volgbod, als regel van meer hulp is voor de tegenpartij dan voor de eigen partij. Nog altyd treffen wij spelers aan, die b.v. een openingsbod in de derde hand op een zwakke kaart iets héél bijzonders vinden en zich wellicht voorstellen daar door de tegenpartij van een hoog eindbod af te schrikken. Tegen sterke tegenstanders, is deze taktiek even naïef als slecht. Slechts dan heeft een zwak openingsbod enige zin. als men een goede kleur heeft en men graag zou zien. dat de partner daarin uitkomt. Zo kan men wel op H. V, 10, 9, 2 met een Aas in de bijkaart openen, uit defensieve overwegingen heeft zo'n bod wel zin. Welke katastrofale gevolgen echter een zwak openingsbod op een slechte kleur kan hebben, zien wij in een spel dat onlangs werd gespeeld in de mees terklassewedstrijd tussen de Utrecht- sche Bririeeclub en De Oude Bor Sch. V, 6, 4 Ha. A, H. 7, 3 Ru. A H 8, 2 KI. H, 4 Sch. A N Sch. B, 9. 8, 5. 3. 2 Ha. V, 10. 8, 2 Ha. 6 Ru. B. 9. 6 3 w uRu. V, 10 KI. V. 8. 6 2 Z KI. 10, 7, 5. 3 Sch. H, 10, 7 Ha. B, 9, 5, 4 Ru. 7. 5 4 KI. A, B, 9 Aan tafel I speelde De Oude Bond als n-z een contract van 3 SA zonder dat o-w iets geboden hadden. Met dichte Vervolgverhaal voor de kleintjet 910 Kijk, zei het mannetje, op het pijpje krijt in Bunkie's hand wijzend. Weet je wel. wat je daar hebt? Een een krijtje, zei Bunkie. Jamaar, zei de ander. Het is geen gewoon krijtje het is een toverkrijtje. weet je dat wel? Kijk: alles wat je daarmee tekent, wordt echt! Hier. teken er op de straat maat eens iets mee. dat je graag zou willen hebben, dan zul je het zien. Bunkie keek ongelovig, maar hij deed het. Met het rode krijtje teken- de hij, zo goed als hij kon. een autoped op de grond. O, een autoped lachte het ventjeNou, kijk, wat er gebeurt! Voetbal-overzicht UVS naar Longa UVS gaat morgen op bezoek by Longa. dat dit seizoen wél in het nieuws is gekomen door de „schrikaanjagend" fel gekleurde shirts, waarin de Til- burgse spelers gekleed gaan, maar niet door indrukwekkende daden op het voetbalveld. De Tilburgers hebben precies zoveel punten vergaard als UVS en dus mag een spannende kamp verwacht worden. Of er winst in zit voor Verhoogt en zün mannen? Mis schien, maar bepaald gerust zjjn we er niet op. Interessant in de tweede klasse A van de amateurs is de strijd tussen LFC en RKAW. De Leidsohendammers doen het dit seizoen beslist niet slecht en zullen ongetwijfeld de geelzwarten het vuur na aan de schenen leggen. De Kanaries zijn voor ons echter favoriet. Lugdunum ontvangt op eigen terrein HVV, dat nog geen wedstrijd won, maar er wel vier gelijkspeelde. Het lykt ook nu een stryd te zullen worden tussen twee zwakke aanvallinies en twee sterke verdedigingen. Een kans op één winst- puntje zit er voor de kikkers dan ook wel in. Voor de 3e klasse A gaat Alphia op bezoek bij Postduiven en daar hoogst waarschijnlijk verliezen. In de derde klasse B gaat WSB een aanval doen op het ongeslagen record van de Rooden- burg-defensie. Misschien gelukt het de Noordwijkse aanval doelman Keereweer voor de eerste maal in deze competitie te passeren, maar de totaalwinst zien we toch in Leiden blijven. Alphen heeft een beste kans op twee winstpunten in zijn thuiswedstrijd tegen het sterk teleurstel lende Westerkwartier. In de vierde klasse A gaat DOCOS winnen bij hekkensluiter SVLV en Lisse zien we de buit veroveren bij Teylingen. De stryd tussen ASC en Warmunda zal de nodige spanning opleveren met een uitslag in de buurt van een gelijkspel. SJC zal de handen vol hebben aan het op bezoek komende THB, terwijl Fore- holte moeite zal hebben zijn leidende positie te bewaren in de uitwedstrijd tegen Concordia H. kaarten is dat geen eenvoudig spel: zuid zal wellicht gaan proberen of de ha. goed zitten en als dat mislukt, later op kl. vrouw snijden. Ook dat gaat mis en het is dan ook niet verwonderlijk dat zuid er niet in slaagde een 9e slag te ontwikkelen en dus één down ging. Aan tafel II trad west echter als red dende engel op.. voor n-z. Oost en zuid begonnen n.l. te passen waarna west zich liet verleiden tot het tactisch onjuiste openingsbod van 1 ha. Noord doubleerde, oost bood 1 sch., zuid 1 SA, west paste en noord maakte er 3 SA van. West speelde ru. 3 voor en oost maak te de eerste slag met ru. 10. Toen speelde oost ha. 6 na, wests ha. 8 werd in noord genomen met ha. heer. Uit noord werd sch. gespeeld en zuid maakte een ge slaagde snit met sch. 10 west moest sch. aas nemen. West speelde ru. na, in noord werd genomen, hierna volgden er twee slagen in sch., nog een hoge ru. en toen werd west in ru. aan slag ge bracht; wat west nu ook speelde, hij moest zuid de 9e slag geven. Let U er echter vooral op, dat zuid dit eenvoudige speelplan kon volgen, omdat hij uit het bieden van o-w vrij wel zeker wist hoe de kaarten tussen oost en west verdeeld waren. Wests ope ningsbod had dus aan zuid precies de aanwijzing gegeven hoe het spel ge speeld moest worden. Eerlijk gezegd hadden we gedacht, in de Nederlandse meesterklasse, dergelijke zinloze verlie zende biedingen niet meer tegen te ko men. Nu dit wel zo blijkt te zijn, her halen we nog eens onze uitspraak van 1947: Vermijd nutteloze zwakke ope ningsbiedingen! H. W. Filarski. m.a.w. wij rekenen op een Leidse zege. In 3 B zal Crescendo weinig kans krijgen zijn positie te verbeteren. De groenwitten gaan n.l. op' bezoek bij Phoenix, dat momenteel de leiding in deze afdeling heeft. De Danaiden en Schiedam zullen elkaar niet veel in kracht ontlopen. Een kleine Leidse zege zit er toch wel in. Het programma luidt: Zuid-Holland I: Quick Regenboog; Ons EibernestDeetos; Vicus Oriëntis HKV; Die HagheSpangen. Zuid-nolland II A: MerwedeActief; KNSFluks; OSCRRozenburg; Sper wersHou Stand. Zuid-IIolland II B: ZwerversHSV De AlgemeneOlympiaan; Swift-Achil- les (2 nov.); DKCZuiderkwartier. Zuid-Holland III A: ALOZwaluwen, PhoenixCrescendo; De Danaiden Schiedam; Ons HuisUnicum; Raven Pams. Zuid-Holland Res. I: Het Zuiden 3 Het Zuiden 2; De Algemene 2Zwer vers 2 (12 uur); HKV 2—Ons Eiber nest 2. Reserve 2 A: Het Zuiden 4Deetos 4; Die Haghe 2—HKV 3; Vicus Oriëntis 3 Actief 2 (12 uur). Reserve 2 B: Sperwers 2Deetos 3; HSV 2—HKV 4; BI. Wit '51 2—Wion 2; Fluks 2Ons Eibernest 3 (12 uur). Reserve 3 B: Gymnasiasten 2—Phoe nix 2; Die Haghe 3—De Algemene 3; Achilles 3KNS 2; Ons Eibernest 4 Hou Stand 2. Leidse Mixed Hockey Club Het eerste herenelftal van de LMHC gaat op bezoek bij Asvion, dat verleden week van HBS verloor. Alhoewel ver wacht mag worden, dat Leiden zich aan de kop van de Promotieklasse B zal we ten te handhaven, kan men slechts ho pen, dat er een behoorlijk tempo ge handhaafd kan blijven. Inzinkingen, zoals verleden week tegen Spirit, kun nen onverwachte en ongewenste gevol gen hebben. Heren 2 verloor verleden week van de Delftse Studenten en zal zeker de han den vol hebben aan Leonidas uit Rot terdam. Heren 3 en 4 zullen het tegen resp. Aeolus in Rotterdam en Ever Swift uit Haarlem wel klaren. Het eerste dameselftal krygt Kieviten op bezoek, dat slechts één verliespunt heeft en de verwachtingen zijn niet op timistisch gesteld. Wanneer de voorhoede zich echter niet al te vaak in offside positie laat lokken, zal Leiden wellicht het sterke spel kunnen ontplooien, waartoe men in wedstrijden als deze, zeker in staat moet zjjn. Dames 2 moet na de zege op HGC van verleden week ook kunnen winnen van HHYC 2. dat niet tot de sterkste ploegen uit dé afdeling behoort en het derde damesteam gaat tegen Ever Swift 2. dat en zeer sterke achterhoede heeft, een weinig hoopvolle wedstrijd tegemoet. Verdere wedstrijdprogramma: Heren: Leiden 5—Alliance 3; Leiden 6 —HGC 7; Leiden 7—HGC 8; Leiden 8— Groen Geel 10; Jongens: Leiden a HHYC a; Leiden c—HDM d; HGC e— Leiden d; HGC f—Leiden e; Leiden f— HGC g. Dames: Te Werve 3—Leiden 4; Wil helmus 2—Leiden 5; Meisjes: Leiden a Push b; HGC hLeiden b. Onze dam rubriek Wij laten hieronder een fraaie flankcentrumpartij van Keiler volgen, gespeeld tegen een niet te sterke partner. Interessant is echter te zien hoe Keiler de be trekkelijk zwakke zetten van de tegenpartij weet uit te buiten en wint. Het blyft natuurlijk altijd de vraag of Keiler zekere zetten ook gespeeld zou hebben wan neer hij tegenover een erkende topfiguur gestaan zou hebben. Waarschijnlijk niet. Waarmee wy er vooral op willen wijzen, dat iedere zet van de dertienmalige kampioen van Nederland nu niet altijd 100 behoeft te zijn, maar dikwijls op bepaalde wijze gespeeld wordt omdat men er van overtuigd is dat het beste tegen spel toch niet volgt. En in zo'n geval kunnen zetten, die uiteindelijk niet de beste zouden zijn, dikwijls de snelste we» naar de winst zijn. VOETBAL NOAD verslaat' Fortuna '54 Voor de ere-divisie werd gistermiddag te Tilburg de wedstrijd NOAD-Fortuna '54 gespeeld. NOAD won met 1—0. Hoe komt mijn club uit? Van de secretarissen van de volgende verenigingen ontvingen wy een elftal- opgave: LFC Selier, Neuteboom jr., Pijnak ker, v. d. Heyden, Van Kampen, Neute boom sr.. A. Heymans, W. v. Kampen, H. Heymans, Franken. W. Nachtegeller. Lugdunum Leursen, Ligtvoet, Krijgsman, Robbers, Keyzer, De Roo H. Teeuwen. Van Marwijk, J. Teeuwen, Pet, Mizee. Roodenburg Keereweer, Hensen Bonnet. Weerlee sr.. Van Polanen, Van Rooyen, Weerlee jr.. Van Groeningen, Guldemond Abrahams, Chouffour. ASC Spoor, v. Ee. Th. v. Daalen, Boer, Wolterink. De Jeu. v. d Waals, Spiering. Brara. Lasander. Lolkes de Beer. Warmunda v. Vliet, Hulst, J. v. Winsen, v. Dam, J. A. F. v. Winsen, Scheltens, T. v. Winsen, Veltenaar, Montagne, Vergeer, Hulst. Wit: R. C. Keiler. Zwart: W. H. J. Hartgeus. 1 32—28. 18—23; 2. 33—29. 23x32; 3. 37x28, 16—21; het bekende ..chef- I neud" beantwoordt met een flank zet, die het overtollige stuk 16 in het spel brengt, wat wit nooit kan verhinderen doordat op b.v. 31—26 volgt 19—23 en 2127 met uitstekend spel van zwart. 4. 2833. 2126; wits zet wyst reeds op een toekomstige flankaanval daar de naar rechts gerichte stukken niet anders dan over veld 24 ontwikkeld kunnen worden, 5. 43—38, 26x37; 6. 41x32, 17—21; 7. 46—41. 21—26: 8 41—37, 1924; zwart is bezig geweest de lange vleugel van wit te verzwakken, en gaat er nu aan de andere kant de kantjes afknagen. Het doel is natuurlijk boven alles tempi te winnen, Keiler te laten „komen" en hem dan in te sluiten. Maar voor zulke dingen is Hartgers de speler niet. Het gevolg van zijn hele operatie is slechts, dat Keiler tenslotte een overwegende positie op het centrum en aan de rechterflank gaat innemen, waardoor juist zwart in discrediet komt, 9 49—43. 14—19; 10. 34—30, 20—25; 11 29x20, 25x 14; zwart vestigt zich niet op 24 daar dit een binding met conse quenties is en de nu genomen slag het spel open houdt. 12. 40—34, 12-18;- 13. 30—24, 19x30; 14. 35x24, 7—12; wit be geeft zich naar veld 24 en opent de flankaanval. zoals te verwachten was 15. 4540, 1—7; 16. 50--15. 11—17; 17. 36—31. 7—11; 18. 34—29. 2—7; de 17e zet van wit berust op diepgaande kennis van stellingontwikkeling, weinigen zou den juist die zet gespeeld hebben. Wat zwarts laatste zet aangaat, deze is zwak omdat men in dergelijke partijen zolang mogelijk de formaties 3—8—13 en 6— 1117 er in moet zien te houden. Wie die mogelijkheid nog in het spel heeft is nog altijd niet verloren; men kan in dit geval ook zó wel zien, dat de for matie 8—13 nu een zwak punt in de partij is geworden, 19. 4741, 17—22 de tegenflankaanval, maar nu zwak, want de zo nodige stukken voor een derge lijke aanval staan bij zwart geheel aan de linkervleugel op dood spoor!, 20. 28x 17. 11x22; 21. 41—36, 12—17; heel goed daar wit nu tot een verklaring gedwon gen wordt, want op b.v. 32—28 zou zwart zich door 1721 herstellen en waar er een enorme flankaanval met zwart mogelyk is en wit die stelling zolang mogelijk „open" hield, moet er nu iets positiefs gebeuren en in het schuitje gestapt worden. 22. 40—35 7— 11; 23. 35—30, 11—16; 24. 45—40, 17—21; 25. 40—35. 21—27; 26. 32x21, 26x17; het naar voren slaan, dat er sterk uitziet, gaat niet door 33—28 enz. met de drei ging 3731. Wit behoudt steeds prachtig spel, 27. 31—32, 14—20; 28. 32—28, 6—11. WU zijn nu aan een prachtig moment gekomen en zo op het oog zou men zwarts laatste zet afkeuren, want alles lijkt beter dan juist die, b.v. Roozen- burg de ex-wereldkampioen geeft de voorkeur aan 2025 om de lange vleugel enige opluchting te geven. Toch is die mening oppervlakkig, al kan een leek a.h.w. zien, dat 611 zwak is. De ware reden dat zwart niet met 2025, de enig goede zet nog, voortzet is omdat hij de moeilijkheden zoal niet ziet. dan toch voelt, en daar om meteen maar op zyn doel afgaat. Is het zo onwaarschijnlijk, dat zwart zag. dat hij uiteindelyk toch met 20 25 moet komen? B.v. 2025. 3934. en nu moet immers toch gekozen worden uit de slechte zetten 8—12. 6—11 of 16—21? Indien 10—14 wint 28—23. 17—21 gedw., 23—12. 8x 17, 24—20, 15 x 24. 30 x 8, 3 x 12, 34—30 en 33—28, wint. Indien (impl. v. 1014) 9—14, 28—23, 17—21 gedw.. waarna de rondslag met 2420 volgt. Zwart „voel de" dus dat 20—25 alleen maar uitstel was: 29 31—26. 8—12; 30. 42—37. 9—14; 31. 30—25. allicht nu moest 2025, want wits zet is een moordende zet en had nimmer toegelaten mogen worden, de party is nu beslist13—19; 32. 24 x 13. 18x9; 33. 37—31. dreigt 26—21. dus 1621; 34. 2923. 2127 gedw. daar nu 23—19 dreigt, maar nu volgt 26—21 toch. met 28x8. 23—19 en 25x3. waarna Keiler het eindspel snel wist te winnen. Een prachtige party waarin men een ten opzichte van het zwarte spel supe rieure witte strategie ziet. Hartgers leek ons in deze partij nogal bang van de 1 erootmeester te zijn. een toestand van I wedstrijdvrees, waardoor men meestal meehelpt zyn eigen graf te graven. HARTGERS e e Êt m ft Q m Zw 3 6. 8 10. 13. 15/18 20. 22. W.: 24, 28/31, 33. 35,36.38,39.42/44.48. Stand na de 28ste zet van wit.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5