UNIEKE UNIVERSITAIRE NABIJ HET ACADEMISCH WOONWIJK ZIEKENHUIS f lp Dr. W. K. H. Karstens buitengewoon hoogleraar in planten-anatomie Vele centrale voorzieningen stimuleren gemeenschapssfeer 140 woningen met 470 kamers Lectoraat werd professoraat ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 EERSTEPAAL VANOCHTEND GESLAGEN fl' Blijf fit sü I Door te kauwen blijft U |i goed in vorm. Kauwen be- |S I vordert de spijsvertering, j geeft een frisse mond. Kauw Wrlgley P.K. en blijf fit. Reeds in 1953 werden de eerste plannen gelanceerd voor de stichting van een woningcomplex voor leden van de wetenschappelijke staf van het Academisch Ziekenhuis. Eerst hedenochtend kon de offi ciële eerste paal voor dit complex, waarvan de opzet inmiddels een meer algemeen universitair karakter heeft gekregen, met enig feeste lijk vertoon geslagen worden. Vele moeilijkheden hebben de uitvoering van de plannen in de loop der jaren afgeremd, maar nu de bouw tenslotte een aanvang heeft genomen, staat vast, dat tussen Boerhaavelaan, Mariënpoelstraat, Ma- redijk en Van Swietenstraat een unieke universitaire woonwijk verrijst voor circa 140 gezinnen van uiteenlopende grootte. Verwacht kan worden, dat het gehele complex tegen het eind van 1959 voltooid kan zijn, doch dat reeds eerder een deel van de woningen zal kunnen wor den betrokken. Behuizing voor vlottende groep Het plan tot bouw van dit complex, dat enige jaren geleden nog als „assis tentenflats" bekend stond, is uitgegaan van de medische faculteit. In deze tijd van woningnood stohden de assistenten van het Academisch Ziekenhuis voor bij zonder grote moeilijkheden. In de eer ste plaats vormen zij een zeer vlottende bevolkingsgroep. Meestal zijn de medi sche assistenten slechts enkele jaren aan het ziekenhuis verbonden, zodat zij zelfs met een normale wachttijd niet aan redelijke huisvesting in Leiden toe komen. Voorts zijn het vaak jonge, on getrouwde of pasgehuwde mensen, voor wie het verkrijgen van.een goede woon gelegenheid extra moeilijk is. Deze omstandigheden leidden er toe, dat te weinigen tot een assistenten positie bereid waren, of dat zij „spoor- assistent" werden ten koste van het werk of dat zR in zo moeilijke huls- vestingsomstandigheden verkeerden, dat het noodzakelijke werk thuis wel haast een onmogelijkheid werd. In oktober 1955 hebben wij uitvoerig geschreven over de oplossing die men zich toen voor dit probleem gedacht had: een wooncomplex voor 108 gezin nen aan de Boerhaavelaan. Wij spra ken toen de verwachting uit, dat het complex in 1957 voltooid kon zijn.... complex beheert, via een onteigenings procedure in staat gesteld haar plannen te verwezenlijken. Ruimer opzet De woningen variëren sterk in groot te. Ongeveer de helft der woningen heeft twee of drie kamers, de andere helft vier tot zes kamers. Er komen 42 tweekamerwoningen, 41 van drie kamers, 39 van vier kamers, 2 van vijf kamers en 16 van zes kamers. Voorts bestaat de mogelijkheid enige kamers bij deze of gene woning te voegen of zelfs alleen te verhuren. De tweeka merflats zijn alle in het torengebouw ondergebracht. Centrale voorzieningen Belangrijk in dit complex, dat ont worpen is door het architectenbureau E. F. Groosman te Rotterdam, zijn de centrale voorzieningen, die deze woon wijk een zeer aparte sfeer zullen geven. Onder de torenflat wordt een restau rant gevestigd, een zelfbedieningscafeta ria, waar men maaltijden kan nuttigen, wanneer men geen gelegenheid heeft daar in eigen woning voor te zorgen. Daarnaast wordt een crèche gevestigd waar de kinderen veilig kunnen ver blijven. Buiten de crèche komt een zand- terrein met vijver, waar de kinderen zich des zomers kunnen vermaken. Het terrein tussen de woonblokken wordt ingericht als gemeenschappelijke tuin van 40 bij 115 meter, dus een op pervlakte van ruim een halve hectare. Slechts de eengezinswoningen langs de Mariënpoelstraat krijgen kleine eigen tuintjes, grenzende aan de gemeen schappelijke tuin. Niet alleen op deze wijze wordt in deze universitaire woonwijk een gemeen schapssfeer geschapen, ook door andere centralevoorzieningen. Men denkt zich b.v. een twee- of drietal winkels in het complex opgenomen, zoiets als (kleine) supermarkets met zelfbediening voor de dagelijkse levensbehoeften. De exploita- tiewijze van deze winkels staat nog niet vast. Wellicht worden zij verpacht, maar ook is het mogelijk dat er b.v. werk studenten worden ingeschakeld, of echt genoten van bewoners, die door bijver diensten hun woonkosten willen druk ken. De voorzieningen voor kinderen, zo als de crèche, maken dit zeer goed mogelijk. Voorts komt er een centrale machinale wasserij in de bijgebouwen naast de torenflat. Ook dit bevordert het onder ling contact tussen de bewoners, die ook maatschappelijk in gelijke sfeer leven en daardoor reeds eerder tot het vormen van een nauw verbonden gemeenschap komen. Iets zeer bijzonders is voorts een in i overweging zijnde centrale dienstboden- den bekostigd uit leningen tegen ver- j voorziening, die het mogelijk zal maken heugend lage rente van de Sociale huishoudelijke hulp per uur te ver- Verzekerings Bank en de RRkspost- krijgen, spaarbank. Rente en aflossing zullen i Inmiddels was het bouwplan enigs zins gewijzigd. De opzet werd iets min der luxueus (hoewel waarlijk niet van luxe in de oorspronkelijke opzet kon worden gesproken) en het aantal gepro jecteerde woningen werd vergroot van 108 tot 140. De bestemming van de woonwijk kreeg eveneens een ander ka rakter. Was oorspronkelijk gedacht aan uitsluitend personeel van het Acade misch Ziekenhuis als bewoners, thans is besloten ook andere wetenschappelijke medewerkers van de universitaire ge meenschap hier te laten wonen. De medische faculteit zal echter nog de voorkeur genieten. In verband met deze karakterwijziging heet de bouwende en mettertijd behe rende stichting thans „Stichting Uni versitaire Woonwijk". Daarin hebben vertegenwoordigers van de medische fa culteit en van de wetenschappelijke staf zitting, benevens twee deskundigen van de gemeente als adviseurs. Het dagelijks bestuur bestaat uit prof. dr. H. A. E. van Dishoeck, voorzitter, dr. M. F. Landsmeer, secretaris en mr. J. L. M. Goedhart, penningmeester. Over het algemeen kan echter wor den gezegd, dat de huren aan de lage kant zijn. Dit is vooral een gevolg van het feit dat de grondkosten relatief gering waren (f 14.50 per vierkante meter) en dat de lening van drie mil joen bij de Sociale Verzekerings Bank tegen een rente van slechts pro cent kon worden afgesloten. Ook de consolidatielening bij de Rijkspost spaarbank zal waarschijnlijk een lage rentevoet hebben. Voetbal - ook straks Blijft voetbal in Nederland als sport oppermachtig? Voor de naaste toe komst ziet het er in onze voetbalwe reld prima- uit. In 1955 waren er 342.907 geregistreerde spelers met 15.365 elftallen in de competities. In 1924 waren dat 28.200 spelers met 429 elftallen. Dit is dus nu ruim 1000% meer spelers bij een toename van de bevolking van 48%. Nederland is een echt voetballand. 8a8iBwasnEig;tsg|fe i Twee jaar ril De aannemer, de firma Korswagen. heeft op eigen risico een begin gemaakt met de terreinophoging en andere voor bereidende werken, voordat de defini tieve regelingen en toestemmingen ver kregen waren. Daardoor is het mogelijk, dat na de eerst opgetreden aanzienlijke vertragingen thans in snel tempo tot verwezenlijking van de plannen wordt overgegaan. Het ligt in de bedoeling, het complex, dat uniek is in ons land, eind 1959 te vol tooien. Waarschijnlijk zullen echter voordien reeds woningen kunnen worden betrokken. Dat is mede afhankelijk van het afbouwen van blok 3 aan de Van Swietenstraat, waaronder de centrale verwarming gevestigd wordt. BAZAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE Onder auspiciën van de Zusterkring wordt 4 en 5 november in de Doopsge zinde Kerk 'n bazaar met verloting ge houden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Diaconie. Zeer vele praktische handwerken, een rijkvoorziene speel goedstand, bloembollen etc. zorgen voor een gevarieerde keuze. gexond lekker fris In naam der wet ZONDAGMORGENPROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK Het bijzonder kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente heeft voor zon dag. in „Luxor". een gevarieerd pro gramma aangekondigd onder de titel „In naam der wet". De heer J. Dreews, commissaris van politie, heeft zich bereid verklaard als spreker op te treden. Hij zal de verhou ding bevolking en politie schetsen. Te vens zal de heer Dreews medewerken in de beantwoording van de vragen. Dr. P. L. Schoonheim zal nader in gaan op de geestelijke en bijbelse ach tergrond van webten en gezag over het algemeen. „Inter Nos" zal ditmaal de zang ver zorgen. Geen verlegging startbaan straaljagers te Eindhoven De minister van Oorlog heeft op de schrifetelljke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Visch geantwoord, dat een wijziging van de ligging van de startbaan in Eindhoven en daardoor een verandering van de richting van starts en landingen op deze baan de vliegsector van de vliegbasis Eindhoven zal beïn vloeden. Aangezien echter deze vlieg sector samenhangt met die van andere omliggende bases in Nederland en Bel gië, zal een verandering zodanige be zwaren geven en met name de vliegvei ligheid nadeling beïnvloeden, dat hiertoe niet kan worden overgegaan, ook al on dervindt de Eindhovense gemeenschap hinder van het geraas van over de stad vliegende straaljagers. Al het mogelijke wordt echter gedaan om deze overlast tot het uiterste te beperken. Nieuwe Leidse leerstoel 4.5 miljoen De gemeente heeft de gehele bouw gegarandeerd. De bouwkosten van vier-en-een-half miljoen gulden wor- Grond-problemen i Het is echter gebleken, dat de moei lijkheden groter waren dan was ver moed. In het bijzonder het verkrijgen van de bouwgrond heeft heel wat voe ten in de aarde gehad. Aanvankelijk heeft men overwogen, het complex te vestigen op het terrein van het Acade misch Ziekenhuis waar thans de stu dentenpaviljoens zijn gebouwd. Dit ter rein bleek echter slechts beperkte tijd beschikbaar te zijn. Van gemeentewege werd terrein bij de Burggravenlaan aan geboden, dóch dit was te ver gelegen van het Academisch Ziekenhuis. De on derhandelingen over het nieuwe, thans definitieve terrein tussen Boerhaavelaan en Mariënpoelstraat verliepen moei zaam. Tenslotte is de stichting, die het ten laste van de stichting komen en worden gefinancierd uit de exploitatie opbrengst. Vier blokken De universitaire woonwijk omvat een torenflat met zeven woonlagen bov.en de gemeenschappelijke ruimten gelijkvloers, te bouwen aan de zijde van de Maredyk, een blok met drie woonlagen langs de Boerhaavelaan. een blok van vier woon lagen aan de Van Swietenstraat en een blok van eengezinswoningen (twee woonlagen) langs de Mariënpoelstraat. In totaal komen er 140 woningen met 470 kamers benevens vele ge meenschappelijke ruimten en 33 ga rages. Dit alles maakt het zeer wel moge lijk, dat echtgenoten van medische assistenten b.v. halve dagen als ana liste in het Academisch Ziekenhuis werkzaam zijn. Deze jonge gezinnen zijn daar evenzeer mee gebaat als het ziekenhuis, dat zeer grote behoefte aan dergelijke medewerksters heeft. Een solarium in de torenflat, een cen traal Tv-antennesysteem, een centrale verwarming voor het gehele complex, eventueel daktuinen op de drie laag- bouwblokken, een rolschaatsenbaan e.d. zijn verdere aantrekkelijke bijzonderhe den van het complex. In het blok aan de Boerhaavelaan wordt een centrale doktersspreekkamer ingericht, terwijl overwogen wordt ook praktijkruimten voor medische specia listen te verhuren voor hen die een praktijk uitoefenen. Dr. W. K. H. Karstens, thans lector aan de Leidse Universiteit in de plantkunde, is bij Koninklijk Besluit van 23 oktober j.l. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de planten-anatomie aan de Leidse Uni versiteit. Prof. Karstens is de eerste hoogleraar die deze nieuwe leerstoel bezet. W. K. H. Karstens werd op 4 februari het Botany Department van het Univer- 1908 te Leiden geboren. Hij doorliep desity College in Londen onderzoekingen Chr HBS in de Sleutelstad en studeer- te verrichten op het gebied van de bio- de hier nadien biologie. chemie van zeewieren onder leiding van Een beurs uit het Van Vollenhoven- dr. P. Haas en prof. T. G. Hill. Hij was fonds telde hem in 1934 in staat, aan voor en na die tijd eerst als assistent en daarna als wetenschappelijke hulp kracht verbonden aan het Botanisch Laboratorium te Leiden. In 1937 werd de heer Karstens be noemd tot conservator van het Leids Botanisch Laboratorium. In 1938 promo veerde hij tot doctor in de filosofische faculteit op een dissertatie onder de titel „Anthocyanin and Anthocyanin- formation in seedlings of Fagopyrum esculentum Moench". Huren niet hoog Zijn promotor was prof. dr. L. G. M. Baas Becking. Gedurende de bezettingsjaren en de tijd nadien tot de benoeming van prof. dr. T. H. van den Honert tot direc teur van het Botanisch Laboratorium en de Hortus Botanicus was dr. Kar stens belast met het beheer van deze instellingen. In augustus 1947 werd dr. Karstens benoemd tot lector in de plantkunde aan de Leidse Universiteit. In 1949 was dr. Karstens enkele maanden werkzaam in het laboratorium van prof. Gautheret te Parijs gm ken nis te maken met de techniek van de plantaardige weefselkweek. Nadien maakte hij deze richting tot een der hoofdonderwerpen van onderzoek en experiment in het Leids Botanisch La boratorium. Het wetenschappelijk werk van prof. Karstens beweegt zich in sterke mate op het gebied van de beschrijvende en experimentele planten-anatomie en de floristiek van de Nederlandse Myxomy- ceten. Werkgelegenheid vertoont dalende tendens Nu de herfst is aangebroken en de werkgelegenheid in het algemeen een dalende tendens vertoont, dient met een geleidelijke stijging van het aanbod re kening gehouden te worden. Immers de seizoenwerkzaamheden en bepaald ge legenheidswerk nemen in betekenis af. over de periode van 21 t/m 26 oktober viel dan ook een, zij het nog betrekke lijke geringe, stijging van werkloosheid waar te nemen. De arbeidsreserve (aan bod) steeg van 315 tot 345. Een analyse van de arbeidsreserve naar vorm van werkloosheid, een uiter mate belangrijk gegeven ter toetsing van de aard van de werkloosheid, levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 215, seizoenwerkloosheid 60 en overige vormen van werkloosheid, w.o. minder- validen 70. Uit deze analyse blijkt, dat tot nu tot de seizoenwerkloosheid stabiel blijft en geen grote omvang heeft aan genomen. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel beliep 315 aanvragen, waarvan er 95 betrekking hadden op Jeugdigen (15 t/m 18 jaar). In enkele bedrijfstakken bestaat, zo- Een beeld van de torenflat, hetis gemaakt naar het plan dat in i leidden dat het aantal woningen in een deel op de tekening rechts ning is aangegeven. De tekening sluitstuk aan de zijde van de Mare- 1955 op het punt stond verwezen-het complex van 108 tot '140 steeg- zichtbaar is) een volledige derde geeft een beeld van het complex dijk van de in aanbouw zijnde uni- lijkt te worden. Sindsdien zijn enige Dit werd o.m. bereikt door het blok j woonlaag te geven in plaats van de van de gemeenschappelijke midden- versitaire woonwijk. Deze tekening I wijzigingen aangebracht, die er toe I aan de Boerhaavelaan waarvan I gedeeltelijke zoals die op de teke-1 tuin uit gezien. wel voor volwassenen als jeugdigen nog plaatsingsmogelijkheid, waarbij echter opgemerkt dient te worden, dat men er goed aan zal doen zich te realiseren, dat de eisen inzake vakbekwaamheid, ervaring en Ijver etc. ook wat de jonge ren betreft, geleidelijk op hoger niveau worden gebracht, m.a.w.: er wordt een strengere selectie toegepast. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg op 26 okto ber 135. De vraag nam iets af nl. van 200 tot 185 geregistreerde aanvragen, w.v. 40% betrekking had op Jeugdigen. Lezers schrijven GEVAARLIJK SPEL Het valt ten zeerste toe te juichen, dat ook Leiden is overgegaan fot het instel len van oversteekplaatsen (oranje bol len), waardoor voetgangers zonder ge vaar rustig kunnen oversteken. Ieder weldenkend automobilist zal bij het na deren van deze plaatsen snelheid ver minderen. Het is mij echter opgevallen, dat een deel der Jeugd genoegen schijnt te heb ben om zich op het trottoir op te stellen en te wachten tot een auto vlak voor de streep is genaderd om dan plots, uitda gend lachend met slenterende gang, naar de overkant te gaan. Een dergelijk spelletje werd onderge tekende bij het Acad. Ziekenhuis voor gezet, waar twee van dergelijke „dames" zich aohter enige personen op het trot toir hadden opgesteld om plotseling voetje-voor-voetjê met een irriterend lachje naar de andere zijde van de weg te gaan. Naderend met een snelheid van plm. 25 km was ik genoodzaakt zeer sterk af te remmen om tijdig te kunnen stoppen. Het is niet denkbeeldig, dat op 'n afstand van 3 tot 5 meter bij een door de regen zeer glad wegdek een wagen doorschiet of slipt, met alle gevolgen van dien. Beseffen deze voetgangers wel het grote gevaar, waarin zij zichzelven en anderen met dit spelletje begeven? Te recht verdienen dezulken een gevoelige lichamelijke afstraffing, maar dat mag tegenwoordig niet meer. Wel mogen zij trachten anderen in het ziekenhuis te brengen, om van erger niet te spreken. Verdient het geen aanbeveling om bij bedoelde overgangen van tijd tot tijd een politie-agent, bij voorkeur in civiel, te plaatsen, die aan dergelijke gevaar lijke spelletjes een einde maakt. J. VERHOEVEN. Oranjelaan 34, Lisse. WASSENAAR Medische dienst: De medische dienst wordt zondag waargenomen door de art sen De Haan en Geerlings.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4