EIGEN LEVENSMELODIE? Santje op kleuterschool Ifip Een modieuze blouse ONS MENU ZATERDAG 2 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Verhaal voor de kleintjes ZILFA Spiegeltje, spiegeltje aan de wand voor najaar en winter VAM DE WEEK Blouse van tweed of canvasstof, voorzien van zevenachtste mouwen en een rolkraag, die van de hals af staat. De verticale (valse) steek- zakjes van dit model zijn ter hoogte van de taille geplaatst. De blouse is aan de voorkant even getailleerd, maar op de rug geheel recht. De mouwen zijn van vijfzesde lengte. selderijsoep, rest koud vlees, bietjes, aardappelpuree, t Irish stew, appelpannekoekjes. j leverragoüt, bloemkool, aardappelen, gebraden appelen. i gebakken kaasplak. andijvie, gebakken aardappelen, muesli. prinsessen-aardappelen met lofsla, flensjestaart. risotto, yoghurtvla. MAANDAG Lichtelijk getailleerde blouse, die tot even onder de taille reikt en over een rechte rok wordt gedragen. Het model heeft rechte, vijf-zesde mouwen en een ronde kraagloze halsopening met split. Als grond stof een vrij dikke, geruite wollen stof en als garnering een effen biesje van leer of grosgrain. DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRUDAG ZATERDAG plakjes gesneden aardappelen leggen en deze bestrooien met wat zout. Op de aardappelen zoveel melk gieten, dat ze juist onderstaan en ze dan be dekken met een gedeelte van het ha ringmengsel. Hierop weer aardappelen, enz. tot alles opgebruikt is. Over de bovenste laag aardappelen paneer meel strooiih en met een paar klontjes roomboter erop in de oven plm. 1 uur laten stoven. Recept: Bleekselderij met merg. 4 struiken bleekselderij, 1 flinke mergpijp. Vi liter saus van bleekselderijnat, sneetjes geroos terd brood. De selderijstruiken schoonmaken en in plm. 45 minuten gaarkoken in wei nig water met wat zout. De mergpijp, die men door de slager heeft laten splijten, dichtbinden en eveneens in water met wat zout gaar koken (plm. 15 minuten). Sneetjes brood roosteren en beleggen met een plakje merg, waarop wat peper en zout gestrooid wordt. De selderij struiken in tweeën doorsnijden, op een schotel leggen en bedekken met de saus. Tot slot de mergbroodjes om de selderij heen leg gen. Overhemblouse zonder knoopslul- ting, voorzien van een kleine re- verskraag met brede overslag, die in de naad van de schouderpas ein digt. De blouse is voorzien van vijfzesde overhemdmouwen met dubbele manchet en kan worden gemaakt van popeline of dunne wollen stof. Advertentie ze aan heel veel dingen tegelijk moet denken. Als het mooi weer was, stuurde moeder Santje en Dirkje en Flop naar buiten, naar het grasveld op het plein tje voor het huis. Zo nu en dan keek moeder uit het ream en dan zag ze. hoe Flop en Dirkje ieder aan het uit einde van een lange stok trokken of ze zag hoe Santje de dahlia's uit het perkje plukte, of ze zagof ze zag honderd en een andere zaken, ze zag altijd wat. Op die dag nu dat Santje voor het eerst naar school ging, had moeder het drukker nog dan anders, want vader moest op reis en moeder moest er voor zorgen dat zijn kleren keurig schoon en gestreken waren, ze moesto, wat moest ze weer veel. Flop en Dirk je speelden buiten, een beetje eenzaam omdat Santje er niet was. en Santje zat op school. Santje vond het heerlijk, die eerste dag op die echte school. Nu was zo groot, net als Karei en Miesje. Moeder zou haar om vier uur komen halen, dat had moeder gezegd en daar om bleef Santje rustig in het klasje zitten toen alle andere kinderen om vier uur met hun moeders weg gingen. Want Santje's moeder was er niet. Santje vond dat helemaal niet erg. Santje vond het leuk op school, maar de juffrouw, de schooljuffrouw vond het wel erg. Want de juffrouw wou naar huis toe. Maar ze kon niet naar huis toe, want Santje zat nog in de klas. Daarom vroeg de juffrouw: „Komt jouw moeder jou niet halen. Santje?" „Ja", knikte Santje blij, „straks". „Waar woon je, Santje"?, vroeg de juffrouw. —Weet je, wat er met Santje gebeur de? Haar moeder heeft vergeten haar van school te halen. Wat? zeg je. Ja, zeg ik: het is heus waar. Santje's moeder heeft het hele maal vergeten. Als Santje nu een groot meisje was, dat al jaren dag in dag uit naar school ging. zou dat zo erg niet zijn. Maar Santje was geen groot meisje. Santje was een heel klein meisje en ze ging voor de allereerste keer naar de kleuterschool. En als die kleuterschool nou om de hoek of aan het eind van het straatje had gestaan, zou het nog zo erg niet zijn. Maar die kleuterschool was wel vijf straten ver je moest rechtsaf en linksaf en rechtdoor het was heel moeilijk, voor iemand zo klein als Santje, de weg zelf te vinden voor die allereerste keer. Nou. zeg je, hoe kan het dan dat Santje's moeder haar gewoonweg VER GEET? Heeft Santje dan zo'n rare moeder? En dan zeg ik weer: nee, Santje heeft helemaal geen rare moe der, Santje heeft een erg aardige moe der. zo'n moeder die steeds nieuwe spelletjes bedenkt en die altijd vrolijk en aardig is en toch wil dat haar kin deren op tijd naar bed gaan. Maar hoe kan het dan. dat die moederja. wacht nu even: ik vertel het je zó. Je moet namelijk weten, dat die moeder het heel erg druk heeft, want behalve Santje zijn er ook nog Karei, Miesje, Dirkje en Flop. Karei en Miesje zijn al groot. Karei gaat al wel negen ja ren naar school, stel je voor: negen jaren! Niet steeds naar dezelfde school, dat zou niet gced zijn, maar toch: naar school. Miesje gaat nu voor het zeven de jaar naar school. Miesje is ook al groot. Miesje helpt soms haar moeder in de keuken en dat is maar goed ook, want haar moeder heeft altijd veel te doen. Dirkje is heel klein, hij is nog klei ner dan Santje. Hij is nog nooit in een school geweest en hij kan eigenlijk nog Recept: Princessen-aardappelen. 1 kg. rauwe aardappelen, 1 eet lepel kappertjes, 5 zoute harin gen, 2 uien. 30 gr. roomboter, 30 gr. spek. melk, peper, zout, pa neermeel. De haringen, die men goed heeft schoongemaakt, in reepjes verdelen en vermengen met de fijn gehakte uien en kappertjes. In een vuurvaste scho tel de helft van de roomboter en het in dobbelsteentjes gesneden spek uit hakken, hierop een gedeelte van de in Lichtelijk getailleerde blouse met driekwart mouwen en een zeer wij kende kraag. Dit model kan wor den gemaakt van (witte) wollen stof, tweed of een Schotse ruit. v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 J. du PON Breestraat 89 Korte blouse, die over de rok wordt gedragen en voorzien is van korte mouwtjes. Het model heeft een breed, maar ondiep decolleté, waar omheen een eenvoudige kraag is gelegd. Deze kraag is gegarneerd DE wind doet de laatste bla ren van de bomen vallen. Nu is het niet moeilijk daarover een weemoedig stem mingsbeeld op te hangen, maar daarvoor is deze tijd, zo vol acute problemen, te nuchter en te haastig. Eertijds konden dichters en litteratoren daar eindeloos over filosoferen en hun beschouwin gen werden gelezen óók. Nu is dat anders! In deze tijd valt de ene sen satie in de andere. Niemand heeft meer gelegen heid het vallen der herfstblaren aandachtig in zich op te nemen en iets van de diepere betekenis ervan te verstaan. Wél zien we ze met duizenden op straten en in tuinen liggen en onze gróótste zorg is hóe ze ordentelijk op te ruimen opdat ge niet in een papperige brei verzinkt. DIT alles is allerminst voor uitgang, want een prozaïsch gestemde mensheid, die tijd noch rust meer kent. kan niet tot hogere dingen opstijgen. De vallende herfstblaren lij ken de neergang van een in complicaties verstrikte wereld te symboliseren. In zoverre harmoniëren zij met deze tijd, verhard in drei ging, haat. ineenstorting «Rus land. Indonesië, Frankrijk). Het is géén blij beeld, dat deze herfst te zien geeft. En voor de oudere, die in dat ene leven van hem méér dyna mische veranderingen meemaak te dan hij als jongen ooit ge dacht had, wordt het soms een moeizame bezigheid ze alle te verwerken. VERANDERINGEN in de politiek, techniek, muziek, schilderkunst, literatuur:' ze volgen elkaar in steeds snel ler tempo op. Het oude valt weg, maar het nieuwe komt op, onweer staanbaar, niet te stuiten. Zoals de kale bomen nu rond ons staan, bevatten zij reeds de sappen voor het nieuwe leven. Dat is het, wat wij voor ogen moeten houden: dat wij trachten de sappen van het nieuwe ook bij het ouder worden op te van gen. opdat wij niet plotseling staan voor de breuk in onze levens„melodie", voor de brug, die wij onmogelijk meer kun nen overtrekken. ZOALS een oudere auteur het mij onlangs openhartig verzekerde: „ik kan niet schrijven gelijk de jongeren van nu dat doen, hun stijl hun in zicht ligt mij niet", vat in con- creto samen wat hier bedoeld wordt Toch zal hij zich dienen aan te passen, wil hij fris en open blijven voor de komende lente. Èn wanneer hem dat niet lukt, zou het werkelijk zó erg zijn?.. Waarom dan huichelen of zich forceren? Wie zegt hem, dat die nieuwe lente beter is dan de voorgaan de? Wie weet met zekerheid of de levensstijl der jongeren ge lukkiger is dan de voorgaande? maken, blijve men vóór de brug staan: in alle eerlijkheid. Tot hiertoe gaat dan de weg, de brug wordt niet overschreden, maar ge weet voor U zélf, dat ge het beste deel gekozen hebt. Ge houdt uw eigen levens-melo die" intact, verstoort haar niet en stoort U niet aan wat een voortsnellende wereld van U eist en dat U haar niet meer ge ven kunt. De andere kant: ge behoudt uw eigen „persoonlijkheid". Foto Will Eiselin, Rijswijk Dat is. onder alle omstandig heden. de schoonste melodie. En laat de anderen dan maar vro lijk op hun manier en naar hun aard zingen! Ook als hün levensharmonie voor U misschien een schrille dissonant mag zijn ALS men voor zichzelf tot de erkenning komt, dat zij niet anders is dan een hoopje neervallende herfstbla ren, die het leven kaal en do» FANTAS IO Parijs, oktober 1957 Een blouse in of over de rok, recht of getailleerd, in overhemd stijl of truistijl, gemaakt van katoen, zijde of wol en ter aanvulling van de rechte of de wijde rok, die al dan niet van dezelfde stof is U heeft de keus wanneer U op een modieuze blouse voor dit najaar en de komende winter zint. 3) Lange, even getailleerde blouse van wollen jersey, voorzien van korte mouwen. Het ronde kraagje en het korte belegstuk, waarop de knoop- sluiting is aangebracht, zijn afge werkt met een biesje van witte Jer sey of ripslint. met een biesje van contrasterende kleur. De blouse kan onderdeel zijn van een deux-pièces en van dezelf de wollen stof worden gemaakt als de rechte rok, die hij completeert. 6) Getailleerde overhemdblouse met driekwart mouwen en een kraag, die de hals niet raakt. Als toebeho ren een stijve ceintuur met opge naaide stofstrik. die evenals de blouse zelf van heel fijne rips flu weel of gewone fluweel wordt ge maakt. Bleekselderij, die we nu weer in de winkels zien liggen, kan tot een heerlijke groente verwerkt, maar ook rauw genuttigd worden. De bladeren, die soms tijdens de groei worden opgebonden, krijgen in het najaar een bleekgele tint. Vooral de binnenste bladribben en ook het hart van de plant kunnen zo rauw met wat zout bestrooid gegeten worden, maar ook gestoofd als groente of als uitgangspunt voor soep gebruikt worden. grapefruit, bleekselderij appelen, haag se blut. met merg, kalfsribstuk, aard-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 15