if Spaarbanken blijven aantrekkelijk voor de kleine man Lage rentemaar minste risico Expositie Paul Scliuitema in liet Prentenkabinet Rijksuniversiteit Drukke receptie bij 75-jarig bestaan N. Samsom N.V., Alphen s riOOk'y i'f\ 2QQQ]owftxijL haouktï [uti, Rotterdams Vtul- 96ste jaargang Zaterdag 2 november 1957 Derde blad no. 29281 Over sparen en beleggen (Van onze financiële medewerker) Het grote succes van de 6 Woningbouwlening heeft aanleiding gegeven tot allerlei beschouwingen over de kapitaalnood en de noodzakelijke besparingen op het nationaal inkomen. Het feit dat naar algemeen wordt aangenomen het leeuwdeel van de byna f 400 miljoen inschrijvingen op rekening komt van de particuliere spaarders wordt gezien als een bewijs dat als de overheid bereid is tegen marktvoorwaarden te lenen, de benodigde bedragen wel door de bevolking ter beschikking worden gesteld. Ook wy hebben meer dan eens betoogd dat het weinig zin heeft met allerlei kunstmiddelen, bijv. met een beroep op de „burger zin" e.d. de overheid aan geld te helpen, maar dat vraag en aanbod van geld zuiver zakelijke transacties zijn. De Duitsers zeggen: „Bei Geldfragen hört die Gemütlichkeit auf". De spaarbanken kunnen nu eenmaal geen hoge rente vergoeden, omdat zij gehouden zijn de gelden op de minst riskante wijze te beleggen, maar dan ook de zekerheid bieden dat men zijn geld aan de invloed van alle conjunc tuurschommelingen en voor een goed deel zelfs ook van de wisselende rente stand onttrekt. Want de spaarbanken beleggen op lange termijn, wat ook de reden is waarom in deze tijd slechts in zeer bescheiden mate tot verhoging van de spaarrente kan worden overgegaan. Voor de kleine man blijft daarom de spaarbank ook in de toekomst, naar wij menen, haar aantrekkelijkheid be houden. Waardevolle experimenten op het gebied van de fotografie en prentkunst Paul Schuitema, leraar aan de Kon. Haagse Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag, exposeert een zeer interessante collectie van zijn prenten, tekenin gen en foto's in het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit aan de Kloksteeg. Deze expositie is gistermiddag geopend door de heer J. J. Beljon, directeur van voor noemde Academie, met een enkel woord ingeleid door de directeur van het Prentenkabinet, prof. dr. H. van de Waal. De heer Beljon meende dit te moeten doen door middel van het voorlezen van een modern, in ritmische woorden ver vat geschrift van eigen hand, onder de titel Het welslagen van de Woningbouw lening mag dus ongetwijfeld aan de hogere rente worden toegeschreven, maar de enige reden is het toch niet. Het ge lukkig verschijnsel heeft zich namelijk voorgedaan dat de Nederlandse rege ring zich met hand en tand tegen een devaluatie heeft verzet en krachtig stel ling heeft genomen tegen een verdere doorwerking van het inflatieproces, dat de koopkracht van het geld ondermijnde en de bereidheid om in geld te sparen bij de bevolking heeft verminderd. Mi nister Hofstra moge dan vóór zijn mi nisterschap stellingen hebben geponeerd welke de kapitaalbezitter de schrik om het hart deden slaan, sinds hij met het beheer van 's lands financiën is belast, laat hy een meer vertrouwenwekkend geluid horen en de eerste door hem in gediende begroting is ook in financiële kringen niet zonder voldoening ontvan gen. Nog dezer dagen heeft de minister op de jaarvergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers zich als een verklaard tegenstander van inflatie doen kennen, welke hij „im moreel" noemde, omdat geld en finan ciën instrumenten zyn tot het berei ken van bepaalde doeleinden, welker gebruik slechts op zjjn economische doeltreffendheid, doch ook op zjjn ze delijke waarde dient te worden onder zocht. Dr. Drees jr. meent gelijk ge meld dat als men op een bepaald moment tot devaluatie overgaat, re valuatie (opwaardering van het geld) in een tyd van hoogconjunctuur daar van de logische consequentie is en de voorkeur verdient boven loonronden, omdat met zulk een revaluatie ook de z.g. vergeten groepen worden geholpen. Het verdient echter verre de voorkeur zowel devaluatie als revaluatie prin cipieel af te wijzen en de bevolking zo groot mogelijke waarborgen te ge ven dat van hogerhand aan de waarde van het geld niet zal worden getornd omdat hierdoor een voortdurende toe stand van onzekerheid wordt gescha pen. De gegroeide overtuiging dat de rege ring geen devaluatie wil en door prijs- stabilisatie. zo mogelijk prijsverlaging de inflatie de kop wil indrukken, heeft daarom de bereidheid tot sparen en be leggen vergroot en is een van de rede nen waarom mag worden verwacht dat in ons land aan de „overbesteding" lang zamerhand een einde zal komen. Het is reeds merkbaar dat de prijsdaling op de grondstoffenmarkten allengs in de prij zen van de gerede produkten begint door te werken en ook al zullen vele be drijven tijdelijk als gevolg van een ver minderde omzet met kleinere winstmar ges genoegen moeten nemen, naarmate dit aanpassingsproces de particuliere besparingen bevordert, zal langzamer hand een economisch herstel kunnen intreden en de kapitaalmarkt kunnen worden verruimd. Het verdient de aandacht dat dr. Drees jr., de directeur van de Rijks begroting, zich onlangs op een bijeen komst van het Instituut voor Bestuurs wetenschappen een voorstander van particuliere besparingen heeft ver klaard. Opvoering van de nationale besparingen kan. zo zegt hij, in de eerste plaats worden bereikt door een belastingverlaging voor de hogere in komens, waar de geneigdheid tot spa ren het grootst is. Een andere manier is dat het Rijk de belastingen verhoogt en bezuinigingen doorvoert. Ook zul len de overheidsbedrijven een bijdrage kunnen leveren door overschotten te kweken. In ons land, aldus dr. Drees, is het duidelijk dat men de weg van de be lastingverlaging voor de hogere inko mens niet wil nemen. Wanneer de tweede manier wordt gevolgd, houdt dit in dat individueel sparen niet zal ge schieden, maar dat de regering van de belastinginkomens der belastingbetalers spaart. In dit laatste geval komt echter naar de mening van dr. Drees de eco nomische macht geheel bij de regering te liggen en wordt de individuele bezit ter slechts een werktuig tot versterking van de economische invloed van de Staat. De ondernemingslust der bezitters zal zeker onder dit vooruitzicht lijden, het geen volgens dr. Drees niet uit het oog mag worden verloren. Het ligt voor de hand dat de directeur van de Rijksbegroting zich hier voor zichtig moet uitspreken, maar het is toch duidelijk, dat hij aan de besparin gen bij particulieren boven de besparin gen bij de overheid de voorkeur geeft. Naarmate deze zienswijze ook in rege ringskringen gemeengoed wordt is er hoop op een gezonde ontwikkeling van ons economisch bestel en ook op een stijging van het nationaal spaarkapitaal, dat voor de expansie van onze natio nale economie onontbeerlijk is. In dit verband kan de vraag worden gesteld of zich in ons spaarwezen een structurele verandering voltrekt, in zo verre in mindere mate bij de spaarban ken dan op andere wijze zal worden ge spaard. Wij hebben er de laatste tijd meer dan eens op gewezen dat het met de spaarinlagen niet erg vlot loopt en in vele gevallen de opvragingen de in lagen overtreffen. Als straks de cijfers van eind november bekend worden, zal vermoedelijk blijken dat de Woning bouwlening grote bedragen aan de spaarbanken heeft onttrokken. De voor waarden van deze lening zijn uitermate aantrekkelijk en hebben ongetwijfeld velen, die tevoren nimmer over beleg ging in obligaties dachten, op de lening doen inschrijven. Vooral het grote ver schil in rente zal een sterke prikkel ge weest zijn en de vraag komt op. of ook de kleine spaarder zich niet meer en meer van de spaarbanken zal afwenden en op de obligatiemarkt, dan wel bij de gewone banken belegging voor zijn spaar geld zal zoeken. Men weet dat er de laatste tjjd ge poogd wordt ook de z.g. kleine man voor de aandelenmarkt te interesseren door de uitgifte van kleine coupures, teneinde op deze wijze een groter deel van het nationale spaarkapitaal naar de risicodragende sfeer te trekken. Wy hebben hiervoor ook wel eens het pleit gevoerd, de ervaringen van de laatste tijd hebben echter geleerd dat men met deze actie tot wijziging van de beleggingsgewoonten der kleine spaarders toch voorzichtig moet zijn. De scherpe koersdaling op de aande lenmarkt heeft uiteraard ook de kleine coupures getroffen en vele kleine spaarders, die hun geld daarin hebben belegd, zullen zich thans gedupeerd voelen. Iets anders is het natuurlijk als de spaarder in plaats van by de spaar banken zijn geld in obligaties belegt, ge lijk nu bij de inschrijving op de Wo ningbouwlening is geschied. En ook de belegging bij de gewone banken tegen een rente van om en bij 4%'-, draagt een ander karakter, omdat men in beide ge vallen binnen de z.g. risicomijdende sfeer blijf». Men zal hierbij echter moeten beden ken dat de rentevoet, waartegen thans staats- en semi-staatsobligaties worden aangeboden, als abnormaal wordt be schouwd en dat. naarmate de kapitaal markt weer ruimer wordt, het verschil tussen het rendement op obligaties en dat van spaargelden weer kleiner zal worden. De rents, welke de spaarban ken vergoeden, is inderdaad laag, ook in normale tijden, maar de belegger heeft daarbij het voordeel dat de hoofd som onaangetast blijft en hij elk ogen blik. althans op zeer korte termijn, over de integrale hoofdsom kan beschikken. Bij obligaties is dat in zoverre ook wel het geval, dat de stukken op de beurs kunnen worden verkocht, maar dit gaat met kosten gepaard en kan nodig zijn op een moment dat de koers van de obligaties beneden de aankoopkoers no teert. De verwachting bestaat thans dat een verdere stijging van de rente zal uitblijven, maar als dit niet het geval is en de rentestand stijgt verder, dan zullen ook de 6% obligaties beneden pari dalen. Als de verhoudingen op de kapitaal markt thans abnormaal zijn, zal men de verschijnselen, welke zich thans voordoen, dus niet mogen beschouwen als een aanwijzing voor blijvende ver anderingen in de structuur van het sparen en beleggen. schreven naar aanleiding van de veran deringen in de kunst gedurende de laatste halve eeuw. Wat een en ander echter van doen „Seismografiek", door hem ge- I had met deze expositie is ons nóch ver- 6 I moedelyk de aanwezigen onder wie zich de rector-magnificus prof. S de Jongh en mr. N. Hofstee namens het College van Curatoren bevonden, niet duidelijk geworden. Mocht dit geschied zijn ter verhoging van iemands glorie, dan was dit zeker niet die van de exposant, die zulks overigens stellig verdiende. Een beschouwing over Schuitema's le ven en werk ter verheldering van in zicht, ware ons persoonlijk veel liever geweest Paul Schuitema is een bekende „avant garde "-figuur, die reeds in de jaren '2530 de aandacht trok met zijn foto's, die van revolutionaire denkbeelden op dit gebied getuigden, doch waardoor hij dikwijls in conflict kwam met de tradi N. Samsom officier in Orde Oranje Nassau Na de stijlvolle herdenkingssamenkomst, gistermorgen in de her vormde kerk ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van N. Samsom N.V. gehouden (waarover wij reeds gisteren in een gedeelte van onze oplage uitvoerig schreven), vond gistermiddag in de grote kantoor ruimte een niet minder stijlvolle receptie plaats, die haar hooqtepunt i tioneél «nestelde fotografen. Tezamen beleefde in de uitreiking van de Koninklijke onderscheidingen aan een d^HaaesfAcademie de atdrtingfrecla- viertal medewerkers te weten de heren J. C. Oskam en J. Th. Hoog- teijling die de medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver ontvingen en de heren B. Batelaan en G. van 't Hout die deze onderscheiding in brons mochten ontvangen. De hooqste onderschei- - A\nr. a j i j r Schuitema is zowel op het gebied van ding werd toegekend aan de gedelegeerd commissaris van het bedrijf, I de fotografie, de film als de grafische de heer N. Samsom, die benoemd werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. me", waarbij de aandacht uitgaat naar moderne grafische technieken, wel ke hij ook bezigt in de tekeningen en prenten. Zijn bindingen met de architec tuur komen hem hierbij goed te stade. Deze Koninklijke onderscheidingen werden uitgereikt op voordracht van de Ministers van Binnenlandse Zaken, On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en Sociale Zaken door mr. M. F Mijnlieff, vertegenwoordiger van de minister van Binnenlandse Zaken in Den Haag, die in zijn toespraak er op wees, dat zo er geen ministerraad was geweest deze middag zekere enkele ministers hier aanwezig zouden zijn geweest. De rege ring, aldus mr. Mijnlieff, stelt het op zeer hoge prijs, dat in dit bedrijf zeker niet altijd naar de winst gekeken is. De regering heeft waardering voor zulke De heer NSamsom, oud-direc teur, thans gedelegeerd-commissaris ontvangt uit handen van mr. Mijn lieff namens H.M. de Koningin de hoge onderscheiding. bewindslieden, vandaar ook aldus spre ker, dat ik het mij tot een hoge eer reken namens H.M. Koningin Juliana deze onderscheidingen te mogen uitrei ken. De heer N. Samsom sprak mede namens de vier anderen woorden van dank. Mocht dit moment als hoogtepunt van deze receptie beschouwd worden, by de honderden personen die zich hierna opmaakten de directie, be staande uit de heren N. Samsom, W. Samsom, J. B. Samsom, J. F. Samsom en R. H. Samsom, waren talrijke be langrijke personaliteiten, die deze receptie tot een unieke receptie in de Rijnstreek maakten. TALRIJKE GASTEN Aanwezig waren o.m. de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land mr. J. Klaasesz. het lid van de Raad van State prof. G. A. van Poelje, de secretaris-generaal van Onderwijs dr. J. H Wesseling, mr. F A. Melmstryd. oud-gemeentesecretaris van Alphen thans griffier by de Provincie, mr. H. A. N. Dinger, chef van het kabinet van de commissaris, tal van burgemeesters en gemeentebesturen, mr. W. Kist voor het vormingscentrum „Oud Poelgeest", plaat selijke predikanten en geestelijkheid, namens de industriële club jhr. Z. H. M. van Asch van Wyck, kantonrechter mr. H. H. Kirchheimer, de inspecteur van het lager onderwijs de heer L. Schipper, mr. W. Royer en ds. J. Th. Meijer, res pectievelijk voorzitter en predikant directeur van de Martha-Stichting, de directeur van het postkantoor, de heer A. Klein, de heer J. Koudys, hoofd inspecteur van gemeente-financiën, de heer J. W Henny, directeur van ons blad. oud-burgemeester der gemeente Alphen, de heer P. A. Colijn, voorts no tarissen en vele vertegenwoordigers van vakorganisaties. VERKEERSREGELING Vrywel het gehele Alphense politie korps was des middags op de been om middels een speciaal ontworpen ver keersregeling te zorgen, dat buiten het gebouw alles op rolletjes liep en de honderden auto's goed geparkeerd konden worden in de naaste omgeving van het bedryf. RECEPTIE VOOR PERSONEEL Des avonds kreeg het uit ruim 600 leden bestaande personeel met hun fa milieleden gelegenheid de directie met een persoonlijke handdruk de gelukwen sen aan te bieden, waarvan eveneens een dankbaar gebruik is gemaakt, i Hiermee is deze jubileumdag van dit zo met Alphen verbonden bedrijf beslo ten en is een periode afgesloten, waar op zeker met trots kan worden terug gezien. Op de beroemde Richmond- ijsbaan te Londen trainen op het ogenblik weer dë kunstrijdsters voor de internationale dameskampioen schappen. Sjoukje Dijkstra uit Am stelveen, een van de Nederlandse troeven voor de titel en vorig jaar winnaresse van de Richmond-tro- phee, vindt ondertussen nog tijd om j de tienjarige Maureen Bickneel en- Surrhoff. hef nieuwe gebouw van de kele fijne kneepjes van het vak teRÜkswerkplaats voor vakontwikkeling leren j aan de^ Rooseveltetraat officieel in ge- Minister Suurhoff opent Rijkswerkplaats Maandag 11 november 's middags om halfdrie zal de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer J. G. bruik stellen. kunst een man van het „experiment", met veelal de verrassendste resultaten. Wat de film betreft: hij maakte er in samenwerking met de thans overleden componist Koos van der Griend, sinds 1933 niet minder dan 12. w.o. „De Maas bruggen", ,De hallen van Parijs" en „De bouwhoek van Harlingen". waarin hy zich ten doel stelde het onbeweeglijke „beweeglijk" te maken, wat bijv. voor de „Bouwhoek van Harlingen", een on beweeglijk landschap bij uitstek, een uiterst zware opgave betekende. Zijn volgens bepaalde procédé's (in elkaar grijpende kleuren op steen ge drukt) vervaardigde affiches, prenten en tekeningen, waaruit prachtige, gloeiende kleuren resulteren, bewijzen niet alleen dat de heer Schuitema steeds naar nieuwe wegen zoekt, hetgeen een spe ciale hobby van hem is. doch tevens, dat hy een kunstenaar is, wiens werken van vakbekwaamheid getuigen. Was hij op het gebied der fotografie eertijds een pionier met een zeer per soonlijke visie, hij bewijst dit ook te zijn op dat van de druktechniek, waarin hy bij voortduring nieuwe ontdekkingen doet bij zijn gebruik van de steen als palet. Zijn experimenten mogen in verschil lende gevallen „probeersels" zijn en de uitkomsten ervan soms een gevolg van het toeval, dit neemt niet weg, dat zij ruimschoots de aandacht verdienen en de merkwaardigste kleureffecten en schakeringen openbaren, vooral ook in de ontwikkeling der „thema's" (mono- litho's), v/aarin telkens wisselende kleu ren zijn toegepast. Dat Schuitema een scherp observe rend tekenaar is, bewijst hij o.a. ook in zyn vele naaktfiguren, waarin veelal met één lijn een raak beeld gegeven wordt. De ganse expositie spreekt van het werk van een rusteloos zoek \id „levend" mens. die. ondanks het klimmen der jaren, nog beschikt over een gelukkige, vitale scheppingskracht. Het werkt verfrissend, daar kennis van te nemen! H. Hockeyprogramma Heren, le klasse: SCHS—HHYC; TO GOAmsterdamDelftse StudsHil versum; BMHC—Laren. Promotieklasse B: AsvionLeiden; Spirit—HHYC 2; HDM 2—Ring Pass; TOGO 2—HBS. 2e klasse C: Leiden 2—Leonidas; VCL Delftse Studs 2; Aeolus 2Hudito. 2e klasse D. Te Werve—HGC 4; BMHC 6HHYC 4; Victoria 3Zuidwijck. Dames, le klasse: Be FairAlliance; Gooi—BDHC; RBC—TOGO; Kieviten— Hilversum. 2e klasse B: AllianceHVC 2; BDHC 3Rijswijk; Leiden—Kieviten 2; TOGO 2—HBS. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie KAMPIOENSCHAPPEN 1957 Kampioen Generaal: 1. J. W. Woltevs 11044.0 pnt.; 2. C. v. d. Berg 10640.1 pnt.; 3. G. A. v. Albada 10588.5 pnt.; 4. R. P. de Graaf 9547.3 pnt.; 5. A. v. d. Hulst 9399.4 pnt.; 6. M. v .d. Wiel 9253.8 pn' 7. Chr. v. d. Pluym 9012.4 pnt.; 8 F. Hendriks 87965 pnt.; 9. L. Bax 8724 9 pnt.; 10. J. de Weerd 8633 9 pnt. Aantal concoursduiven 39628 (24 con coursen) gemiddeld per concours 1651 duiven. Korte afstand 100900 km.: 1. C. v. d. Berg 4643.2 pnt.; 2 J. W. Wolters 4556.9 pnt.; 3. G. A. v. Albada 4466.1 pnt.; 4. Chr. v. d. Pluym 4328.9 pnt.; 5. A. Sin- geling 4315.9 pnt. Aantal concoursduiven 17657 (10 con coursen) gemiddeld per concours 1765 duiven. Lange afstand 500—900 km.: 1. J. W. Wolters 2389.5 pnt.; 2. G. A. v. Albada 2282.8 pnt.; 3. M. v d. Wiel 2159.6 pnt 4. Hoek—De Vries 2138.7 pnt.; 5. J. v. d. Wiel 2075.9 pnt. Aantal concoursduiven 3781 (15 con coursen) gemiddeld per concours 756 vogels. Totaal van korte plus lange afstand 100—900 km.: 1. J W. Wolters 6946 4 pnt.; 2. G. A v. Albada 6748 9 pnt.; 3. C. v. d. Berg 6620.2 pnt.; 4. M. v. d. Wiel 6256.2 pnt.; 5. R. P. de Graaf 6059 8 pnt. Aantal concoursduiven 21438 (15 con coursen) gemiddeld per concours 1429 vogels. Jonge duiven 100—350 km.: 1. G. v. d. Ham 2333.6 pnt.; 2 L Bax 2312.2 pnt.; 3. F. Hendriks 2311.4 pnt.; 4. N. Bemel- man 2259.5 pnt.; 5. C. v. Weeren 2241 8 pnt. Aantal concoursduiven 12796, gemid deld per concours 2559 duiven. Navlucht 100—200 km.: 1. H. Moenen 1910 3 pnt 2. J. W Wolters 1888 4 pnt.; 3. C. v. d. Berg 1851.6 pnt.; 4. F. Hen driks 1845.8 pnt.; 5. P. v. Wissen 1835 6 pnt. mf"~{ Leidse Amateuxjofccjïa- rtaar ttiwd. Italië' [ted Rêls u ca- evila Ceia daal nat z&L{d£maar ojxiQ viaox. Cvto rrutótrutoi Koopt Vs/jjim oayiqr/jot uxxfc- te bGojsVuaef De PtW/imvfeeuec: Was souisix. tooq Wme tec \JQX.O.j<XÓ£x'vL(>j i'K i li r(Ü/.A We Qaan weer naax. de wteieo v WeiWeeeÜjk ojjovulja" toe. o

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11