Deltaplan schept nieuwe kansen voor de welvaart en vooruitgang Utrechts echtpaar te Valencia door ksreis water overvallen t>Rnuwni£. Geen tijd studie Scheldetmmel op De totaal berooide jonge mensen door eonsul in de steek gelaten o Hoofdpijn? o Griep? 36ste jaargang Vrijdag 1 november 1957 Derde blad no. 29280 Minister Algera in Tweede Kamer: Afsluiten zeegaten tussen Waddeneilanden zal taak zijn voor volgende generatie (Van onze parlementaire redacteur) „Er zijn tijdens het debat in de Tweede Kamer over het Deltaplan vele wensen geuit. Maar we kunnen niet alles tegelijk'', antwoordde minister Algera gistermiddag. „We zijn bezig met de Zuiderzeewerken cn er moeten ook wegen, bruggen en tunnels worden gebouwd. Water staat heeft de handen vol. Het afsluiten van de zeegaten tussen de Waddeneilanden zal daarom de taak zijn van een volgende generatie. De zware belasting van Waterstaat maakte het de minister ook onmo gelijk een onderzoek toe te zeggen omtrent de mogelijkheid van een tunnel onder de Westerschelde". Gevolgen Deltaplan worden later geregeld „De inhoud van de Deltawet be staat uit het omlijnen van de water staatkundige werken", aldus minis ter Algera, maar niet uit het regelen van de gevolgen op het gebied van het verkeer, schadevergoeding, re creatie, sociale aanpassing enz. Die regelingen komen later en dan zal de Kamer zich daarover kunnen uitspreken. Dat geldt eveneens voor de bijdragen van de polders in de kosten voor verbetering van de dij ken. Ook de betere verkeersverbindin gen in het Deltagebiedwaarvoor men heeft gepleit, zoals een dam van Zierikzee naar Beveland, beho ren niet tot het eigenlijke Deltaplan, dat alleen maar die verbeteringen mogelijk maakt. Voor het Rijk is er daarom minder aanleiding initiatief te nemen. De oeververbinding tussen de Hoekse Waard en Flakkee zal niet worden ge legd over Tiengemeten, maar veel oos telijker. De brug begint even ten wes ten van Numansdorp en komt uit op het midden van de dam in het Volkerak (eigenlijk het Hellegat), want de dam loopt van Den Bommel in oostelijke richting door het Haringvliet en buigt dan met een knik naar het vasteland van Brabant. Voor de overbrugging van het Haringvliet zijn nog niet alle voor bereidingen gèreed. Het werk wordt ge combineerd met het leggen van de Vol- kerakdam. Waarschijnlijk zal daarmede het volgend jaar worden begonnen. Omtrent dè afsluiting van de Oude Maas zijn de studies nog gaande. De stuw zou dienen om de kwaliteit van het zoet water in de Nieuwe Maas te verbeteren. Voor Dordt zou de stuw niet alleen nadelige betekenis hebben, want het water wordt dan stroomloos, waar door het beter op diepte kan worden ge bracht en gehouden. Minister Algera vreest geen achteruit gang van de kwaliteit van de grond van het verdronken land van Saaftinge wanneer de indijking wordt uitgesteld omdat de toestand er veel evenwichtiger is dan bijv. in de Braakman. Ook vreest hij niet. dat met moderne ijsbrekers het ijsgevaar niet afdoende zal kunnen wor den bestreden, maar hij erkende, dat de ijsafvoer een belangrijk punt is. dat alle aandacht heeft. Over de Belgische belangen zei de mi nister. dat bij hem de Benelux-geest- niet minder levendig is dan bij de heer Burger. Hij was over de samenwerking niet ongerust, omdat de ministers van Verkeer van België, Luxemburg en Ne derland, alle drie in dezelfde week in hetzelfde jaar zijn geboren. Wat betreft de afsluiting van de Lau- werszee verklaarde minister Algera. dat \eel voorbereidend werk moet. worden gedaan, dat nog niet is afgesloten. In 1958 zal nog niet met de uitvoering van het werk kunnen worden begonnen. Omtrent de dijkverbetering bij Harlin- gen hoopt de minister, dat zeer binnen kort een bevredigende regeling tot stand zal komen. Onverdroten arbeiden! Wanneer de Deltawet tot stand is gekomen", aldus besloot minister Algera, „staan we voor de uitvoe ring van grootse werken. We zullen er voortaan onverdroten en hard nekkig aan arbeiden, hoewel het geen geringe taak is, die moet wor- den uitgevoerd temidden van het geweld der elementen. Vastberaden gaan we aan de gang, ook in het be sef van onze kleinheid. Dat zal ons behoeden voor overmoed, maar ons destemeer verbeten doen zijn in de harde strijd om ons volk de men selijke veiligheid te geven. Het Del taplan zal nieuwe mogelijkheden scheppen voor welvaart en vooruit gang. Er zijn ook 'schaduwzijden en er zal schade zijn. Dit alles overzien de, past het mij uitdrukking te ge- Westtluitse vrouwen boos oj) Adenauer Hij „vergat" lijn belofte vrouw in kabinet te nemen De samenstelling van het nieuwe kabinet-Adenauer heeft „de diepe verontwaardiging" van de Duitse vrouwen opgeivekt, zo wordt gezegd in een brief, die negen vrouwen-or ganisaties in de Bondsrepubliek aan 'de Bondskanselier hebben gericht. De organisaties wijzen erop, dat er in het kabinet geen enkele vrouw is opgenomen, niettegenstaande de be loften die Adenauer vóór de verkie zingen van 15 september had ge daan. In politieke kringen te Bonn her innert men er aan. dat Adenauer zijn overwinning voor een groot deel aan de vrouwelijke kiezers te dan ken heeft gehad. In een aantal ste den, die volgens de traditie socialis tisch zijn, zoals Brunswijk, heeft het vrouwelijke kiezerskorps de doorslag gegeven ten gunste van de christen democraten ven aan de bede, dat God dit werk mag stellen tot zegen van ons land en volk. Oesters „fijne heertjes" Minister Mansholt. besprak hierna de moeilijkheden met de oestercultuur. ,,De oesters zijn „fijne heertjes", zei hij. die kieskeurige eisen stellen aan de kwali teit van de bodem, het water en de snelheid van de stromingen. Als daar om proeven worden genomen om de mogelijkheid van overplaatsing te on derzoeken (kosten tien miljoen gulden) garandeert dat geen succes in de prak tijk. We kunnen niet optimistisch zijn, maar de regering heeft besloten toch al het redelijke te doen om te trachten de oestercultuur te behouden. Onbekend zijn nog de financiële consequenties van overplaatsing van de oestercultuur. Mosselen kunnen wel voldoende bor den gevangen in de Waddenzee, maar verwatering (ontzanding) is daar niet mogelijk. Ook op dit gebied zijn proeven nodig. De garnalenvissers verkeren ook thans reeds in moeilijkheden. Sanering zal noodzakelijk zijn. In elk geval heeft de regering besloten zoveel mogelijk te streven naar behoud van de visserij en de oester- en mosselcultuur. Voorzover dat niet mogelijk is zal een tegemoetkoming aan de gedupeerden noodzakelijk zijn, maar voorkomen moet worden, dat de tegemoetkoming het ka rakter krijgt van steun. Getracht moet dan worden de gedupeerden aan ander werk te helpen. Volgende week zal de Kamer replice ren. Een groot deel van de Kamerleden wil in de Deltawet vastleggen, dat schade vergoeding niet alleen kan worden ver leend aan de visserij en „aanverwante" bedrijven, maar ook aan bedrijven bui ten de visserij. Dodelijk verkeersongeluk in Haarlemmermeer De 25-jarige stukadoor P. J. Schippers uit Santpoort is 's avonds het slacht offer geworden van een verkeersongeluk op de Schipholweg nabij Zwanenburg in de Haarlemmermeer. Met een 40-jarige collega uit Haarlem reed hij daar per auto in de richting van zijn woonplaats. Deze collega, die de wagen bestuurde, wilde juist een autobus passeren toen deze voor een tegenligger remde en naar links ging uitwijken. De bestuurder van de personenauto kon daar klaar blijkelijk niet snel genoeg op reageren, raakte enige bomen langs de kant van de weg en botste tenslotte tegen een daarvan, de beide inzittenden werden daarbij uit de wagen geslingerd. De heer Schippers overleed ter plaatse. De be stuurder liep een armbreuk en enige kwetsuren op. Klacht bij minister van Buitenlandse Zaken? (Van onze correspondent) Het Utrechtse artsen-echtpaar Lobel overweegt bij de minister van Buitenlandse Zaken een ernstige klacht in te dienen tegen het optreden van de Nederlandse consul te Valencia in Spanje. De behandeling, die het echtpaar Lobel heeft ondervonden, terwijl zij door de watersnood in de omgeving van Valencia volslagen berooid om hulp bij hem aan klopte, is daar gerede aanleiding toe. De Nederlandse consul, de Span jaard Aguirre, heeft de beide mensen, toen zij zijn bijstand inriepen, omdat zij door het water waren beroofd van kleding, geld en auto, letterlijk in de kou laten staan, aldus de heer Lobel. Losgerukt Vreemden moesten te hulp komen De heer H. O. Lobel staat op het punt af te studeren voor arts en zijn echtgenote is reeds arts. Zij trouw den op dinsdag 14 september en gin gen een huioelijksreis maken naar Spanje en Marokko. De reis had aanvankelijk een vlot verloop, 14 oktober was men op de terugweg van Allicante over Valencia. Het had in de voorafgaande dagen stevig ge regend. Bij Silla, ongeveer 10 km. voor Valencia reed het echtpaar Lo bel achter een Deense auto. Beide walg ens doken van de ene diepe plas in de andere. Op een gegeven mo ment steeg het water met zo'n grote snelheid, dat de Deense auto tegen een huis langs de weg werd gedrukt. Ook voor de Nederlandse auto was deze watersnood te veel. De heer en mevrouw Lobel zagen zich genoodzaakt door de ramen naar buiten te klimmen. De deuren konden door de waterdruk niet meer geopend worden. Tot aan het middel in het water staan de trachtten zij de auto te redden door hem in de richting van Silla te duwen. Mevrouw Lobel kreeg amper de kans de papieren te redden, toen de stroom de auto met p.'les erop en erin meesleurde. Een boom bood geen bescherming. Man en vrouw werden eenvoudig door de stroom losgerukt. Zij bereikten ten slotte een paar zandheuvels, de toppen van de sinaasappelbomen langs de weg staken nog nauwelijks boven water uit. Mevrouw Lobel was na de verschrikke lijke tocht volkomen uitgeput. De red ding scheen nabij, doch plotseling ver- j dween zij onder water. De heer Lobel j dook opnieuw in de kille stroom om zijn jonge vrouw van de verdrinkingsdood te redden. Nu volgde een barre tocht van drie kwartier door het ijskoude water. Men bereikte Silla. De bevolking bracht de echtelieden met cognac op verhaal en schonk hun wat primitieve Spaanse kle ding. Met een vrachtauto konden zij naar het volkomen ontredderde Valen cia rijden. Het echtpaar Lobel meende aldaar met medewerking van de Neder landse consul snel uit de moeilijkheden te kunnen raken. Helaas de moeilijk heden begonnen toen pas, Zonder geld, kleding, schoeisel, en zonder auto, zo vertelt de heer Lobel riep men de hulp in van de heer Aguirre, een Span jaard, die de functie van Nederlands consul te Valencia bekleedt. Met een beetje Engels kon men de conversatie met de Nederlandse consul gaande hou den De man vond het verschrikkelijk zuur voor de Nederlanders, dat hun zoveel narigheid was overkomen, maar helpen kon'hij niet. Hij zei zelfs'niets te kun nen doen door de plotselinge waters nood. „Geef mij in ieder geval duizend peseta's te leen," vroeg de heer Lobel. De consu! keek verschrikt. Alsof het een handeltje betrof, moest de heer Lobel re deneren om 500 peseta's los te praten. Verontwaardiging Tot zijn geluk kwam hij daarop in contact met een fruitexporteur van Ne derlandse origine en zo met enkele an dere Nederlanders. Men was zeer ver ontwaardigd over het optreden van de consul. Men gaf onomwonden te ken nen, dat men meende dat de heer Aguir re niet voor zijn taak berekend is. Diens grootvader en vader waren ook reeds consul, en het schijnt een soort hono raire functie te zijn. Het consulaatschap is al eens een Nederlander aangeboden. Die aanvaardde het niet, omdat weel een andere landgenoot naar de functie dong. Op zijn beurt kwam die niet in aanmerking. De reden: hij was niet ge trouwd. Ofschoon men in ambassade kringen van de onhoudbare toestand op de hoogte schijnt, te zijn. steekt niemand er een hand naar uit. Een zoon van de fruitkoopman heeft de heer Lobel gehol pen bij het zoeken naar diens auto. Zij konden hem na dagen speurwerk uit de modder bij Silla graven. Reservewiel en camera waren verdwenen. Nog geen hulp De heer Lobel ging toen de consul weer eens opzoeken. Hij trof hem niet op kantoor, hij was elders, en verklaar- Waddinxvener in Boskoop gedood MET BROMFIETS TEGEN AUTO GEREDEN De 24-jarige heer W. Broer uit Wad- dinxveen reed gisteravond te omstreeks kwart voor negen met zijn bromfiets over de Zijde in de richting van de spoorlijn. Het regende zeer hard en daardoor heeft hij vermoedelijk de onder een lantaarn paal geparkeerde vrachtauto niet gezien. In ieder geval er waren geen getui gen is de heer Broer tegen de vracht auto gereden. Dokter Jongeneel liet hem naar het ziekenhuis te Gouda overbren gen, met naar het scheen alleen een hersenschudding. Na aankomst in het ziekenhuis is de heer Broer echter over leden. Minister Mansholt naar de F.A.O. te Rome Minister dr. S. L. Mansholt zal als hoofd van de Nederlandse delegatie het eerste deel van de negende conferentie, de algemene ledenvergadering van de voedsel en landbouworganisatie F.A.O. te Rome bijwonen. Dr. Mansholt vertrekt 3 november en wordt omstreeks 10 no vember in ons land terug verwacht. De conferentie, die eens in de twee jaar bijeenkomt wordt van 223 november 1957 gehouden. Verwacht wordt dat de minister in de loop van de volgende week tot de conferentie het woord zal richten. Nederlandse ongerustheid in V.N. De Nederlandse afgevaardigde in de economische en financiële commissie van het programma voor technische bijstand der Verenigde Naties, J. P. Bannier, heeft gisteren te New York van de onge rustheid getuigd, die men in Nederland ten aanzien van de financiële vooruit zichten voor dit programma gevoelt. Hij verzocht de regeringen hun bijdragen voor 1959 en waar mogelijk nog voor het komende jaar te verhogen. Doelend op de grote bijdrage van de Verenigde Staten meende Bannier dat dit programma niet steeds voor een zeer groot deel door een land gefinan cierd kan blijven. Hij merkte op dat de Nederlandse regering haar contributie voor 1958 vergeleken bij 1957 met 25% had verhoogd. U kunt wel duurdere cremes kopen maar geen betere dan NIVEA advertentie OOOOOOOOO O O O O O Aspirin *j is dan het ideale middel. Het heeft een krachtige pijnstillende werking en doet de lichaamstemperatuur dalen bij koorts.> Gedep. handelsmerk. de, in strijd met de waarheid, dat hij nog steeds niet kon helpen, omdat hij zijn kantoor in Valencia niet kon berei ken. De heer Lobel dreigde nu de hulp van de minister van Buitenlandse Za ken in te roepen. Het leek erop of dat de heer Aguirre tot activiteit kon bren gen. Hij zou onmiddellijk voor geld zor gen, beloofde de consul. Maar 's avonds was er geen geld en ook de volgende dagen bleef het echtpaar wachten op de financiële hulp van de consul. Uit eindelijk moest de fruitkoper bijsprin gen. Het echtpaar Lobel vertrok in de zwaar beschadigde auto. die na vier dagen werken rijvaardig was gemaakt, naar Barcelona, waar men alle mede werking kreeg van de KLM-vertegen- woordiger. Achteraf bleek, dat het echt paar door het oog van een naald is ge gaan. Op de plaats, waar het moeizaam door het water waadde, is blijkens de kaart een zoetwatermeer, dat uitmondt in zee. In Silla meende men reeds, dat de inzittenden van de auto waren ver dronken. Dezer dagen heeft het echtpaar een flat betrokken In Utrecht. De heer Lobel verklaarde daar, dat hjj overweegt een brief te schrijven aan het ministerie van Buitenlandse Zaken over het wan beleid van de officiële vertegenwoordiger van Nederland in Valencia. Gisteren heeft de commandant I van de Beek het commando over- tioepen. Links de scheidende com- van het depot geneeskundige troe- gedragen aan kolonel J. B. Egelie. mandant, naast hem zijn opvolger, pen in Amersfoort, kolonel R. W. Een beeld van de inspectie der Afscheid H. J. Vermeulen De heer H. J. Vermeulen heeft gister- I morgen tijdens een buitengewone alge- I mene vergadering van de Nederlandse i Christelijke Beambtenbond in Bellevue I te Amsterdam de voorzittershamer over- j gedragen aan zijn opvolger, de heer J. M. Barnhoorn. Tevoren had de heer C. I J. van Mastrigt, tweede voorzitter van het C.N.V.. reeds waarderende woorden tot de scheidende voorzitter gesproken. I Hij was niet de enige. De heer Barn hoorn kon als geschenk van de Bond een radiotoestel met grammofoon aan bieden. Tijdens deze vergadering en daarna tijdens een receptie in het Ame rican Hotel zijn nog vele hartelijke woorden gesproken en talrijke geschen ken overhandigd. Zo kreeg de heer Ver meulen ondermeer een album met arti kelen van vele zijner medewerkers en voorzien van een opdracht van de staats secretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn. Bloeiende aardbeien! Voor de tweede maal van dit jaar bloeien op verschillende plaatsen op de Veluwe, hoewel het nu al november is, de aardbeien. Thans komen er grote rijpe vruchten van de aardbeiplanten van de familie J. van Duinkerken aan de Apeldooirnsestraat te Voorthuizen. Ook uit Putten, Ermelo en Nijkerkerveen komen dergelijke berichten. Recordvluchten Montreal-Schiphol In de afgelopen dagen hebben twee DC-7C toestellen van de KLM zeer snelle vluchten gemaakt op de lijn MontrealAmsterdam. Gisteren land de op de Amsterdamse luchthaven de PH-DSD (Zwarte Zee) onder gezag voerder Snitzlaar, die een zuivere vliegtocht van 8 uur 57 minuten op deze route liet noteren, welke, op een hoogte van 23.000 m. voer uitgevoerd, begunstigd werd door sterke meewind. Men dacht op Schiphol, dat deze tijd van de „Zwarte Zee" de snelste zou zijn, ooit op de route tussen Montreal en Amsterdam uitgevoerd. Maar bij het ver gelijken van diverse gegevens is geble ken, dat gezagvoerder Ëilders voor de zelfde route enkele dagen geleden <26 oktober) voor de PH-DSG (Adriatische Zee) een zuivere vliegtijd van 8 uur en 51 minuten in de boordpapieren had laten noteren, zes minuten sneller dus dan de „Zwarte Zee". Overigens is de vliegtijd tussen Montreal en Amsterdam met het in gebruiknemen van de ..Seven Seas" aanmerkelijk bekort. Immers het „record" stond in vroegere jaren op naam van een DC-6 met een tijd van precies tien uur op een vlucht, welke in december 1952 was uitgevoerd. Generaal Hasselman nam afscheid van hoofdkwartier Tijdens een intieme bijeenkomst in de met vele bloemstukken versierde Julianakazerne te 's-Gravenhage heeft generaal B. R. P. F. Hasselman gis teravond afscheid genomen van de officieren van het hoofdkwartier en hun dames. Zijn opvolger als chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Lefèvre de Montigny sprak de scheidende generaal toe en overhandigde hem als blij vend aandenken een zilveren asbak met lucifersdoos met de afbeelding van het hoofdkwartier. Mevrouw Hasselman ont ving een foto-album met de foto's, welke de laatste dagen ter gelegenheid van al de afscheidsrecepties ter ere van haar man werden gemaakt. Vervolgens woon de het gezelschap in de tuin van net hoofdkwartier de taptoe bij, die generaal Hasselman werd aangeboden. Aan deze taptoe, die onder leiding stond van ma joor R. van Yperen, werd deelgenomen door het fanfarekorps van de Genie, de Koninklijke Militaire KapeL het jacht- hoornkorps van de Jagers <ên trompet ters van het Korps Huzarën. Aan het einde van de taptoe werd generaal Has selman door een dubbele haag van leden der militaire politie, door zijn opvolger uitgeleide gedaan. Tijdens het officiële afscheid, dat he denmorgen plaats had, werd generaal Hasselman, namens het personeel van het hoofdkwartier een commandovlag aangeboden, terwijl deze voor de kan tine van het hoofdkwartier een vijftal historische platen ten geschenke gaf. VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 ANTI-ROOK-ACTIE VOOR DE JEUGD De Hoornse Jeugdraad zal in de periode januari/mei in Hoorn een anti rook-actie onder de jeugd houden onder het motto „Laat je gezondheid niet in rook opgaan". De rokende jeugd wordt opgewekt ge durende deze periode het roken te sta ken en er zijn zelfs waardevolle prijzen beschikbaar voor degenen die deze ont houding tot een goed einde brengen. Nog geen opheffing tram Katwijk en ^oordwijk ALS GEVOLG VAN DE BESTEDINGSBEPERKING In de naaste toekomst, aldus de len B. en VV. in de Memorie van Antwoord mede, zal nog geen ge volg worden gegeven aan de ophef fing van de tram naar Katwijk en Noordwjjk. De mogelijkheid voor nieuwe ver bindingen is opgenomen in het structuurplan voor de Leidse agglo meratie. Uiteraard zal aan de ver betering der bestaande verbindin gen de opheffing der tramlijnen moeten vooraf gaan. Tengevolge van de bestedingsbeperking zullen de trams naar Katwijk en Noord- wijk evenwel langer blijven rijden dan verwacht werd. De totstandkoming van de be doelde verbindingen, aldus het Leidse College, is overigens een zaak van de provincie Zuid-Hol land.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9