Herdenldng kerkhervorming VRIJDAG 1 NDVEMBER 1957 Alleen tloor liet geloof zal de mens leven Gisteravond vond in de Pieterskerk en in de Lutherse Kerk een herdenkings dienst plaats, i.v.m. het feit, dat Luther 31 oktober 1517 zijn stellingen aan de kapel van Wittenberg beves tigde en daarmee de basis legde voor de verdere kerkhervorming. Ds. J. Groot, hervormd predikant alhier, die in de Pieterskerk de gedenk- dienst leidde, ging uit van Openbaring 1:6: „Hij heeft ons tot een koninkrijk, tot priesters voor zijn God en Vader gemaakt Hem zij de heerlijkheid en de kracht tot in alle eeuwigheid" en 1 Petr. 2:9: „Gij rechter zijt een uit verkoren geslacht, een koninklijk pries terschap, een heilige natie, een volk Gode ten eigendom, om de grote daden te verkondigen van Hem, die U uit de duisternis geroepen heeft tot Zijn won derbaar licht". Op 31 oktober, aldus ds. Groot, wor den wij iedere keer geconfronteerd met de verhouding van Rome en de refor matie. Het is een grote zegen, dat wij dat als hervormden mogen gedenken. Deze zegen is van de kracht Gods voor een ieder die erin gelooft. Want door het geloof alleen zal de mens leven, en niet door de werken der wet. Wij belij den, dat rechtvaardiging alleen door het geloof plaats heeft en dat is één van de grote verschilpunten met de R.-K. Kerk. Het ging Luther niet zozeer om de misverstanden in de kerk, doch het ging hem om het Evangelie van Gods Woord. Ds. Groot zag dan ook de 31ste oktober niet als een grote dag, want wie kent de vijf-en-negentig stellingen nog? Boven dien heeft Luther nooit gewild, dat er een dergelijk grote ruzie om zijn stel lingen zou ontstaan. Veel belangrijker is in het leven van de kerkhervorming de tiende december van het jaar 1520, toen Luther bij de Kruiskapel in Wittenberg alle kerkelijke wetboeken en theologische boeken uit die tijd aan de vlammen prijsgaf. Zij moesten vernietigd worden, opdat de kerk weer terug zou gaan naar het Woord van God. Spreker noemde deze gebeurtenis van de grootste betekenis. LEVEN UIT GODS WOORD Hervormde Kerk zijn, is naar Gods Woord hervormd zijn, en de vraag is of wij daarvan uit willen leven en samen de kerk in stand willen houden. Luther heeft eens gezegd: Gij, Here Jezus, zijt mijn gerechtigheid, maar ik ben zonde!" Er is ook niets aan ons, wat goed is, maar Christus zélf heeft onze zonden op zich genomen. We moeten echter oppas sen. dat we nooit naar een dergelijke vlekkeloosheid streven, want Christus woont onder zondaren! De liefde komt slechts van één kant! De mens is het niet waard en zal er nooit naar moeten streven om het waard te worden. In Spreker memoreerde het belangrijke besluit, dat de vergadering van de Lu therse Wereldfederatie deze zomer te Minneapolis heeft genomen: er zal een commissie worden samengesteld, die in formatief het R.-Katholocisme zal be studeren om te komen tot een gesprek met de R.-K. Kerk. Vele landen hadden dit denkbeeld naar voren gebracht, spe ciaal de V. S. van N. Amerika en Duits land. In de V. S. groeit de R.-K. Kerk snel. Er gaat aantrekkingskracht uit van een zelfverzekerde organisatie met een hiër archische macht die men op televisie en film aanschouwt. Er bestaat 'tegenzin tegen de versplintering van het Pro testantisme, de welig tierende secten. Doch één kerk in de V. S., met een sterk kerkelijk bewustzijn, heeft de durf om te willen gaan spreken met de R.-K. Kerk. Zij ziet dit als een taak, opgelegd door de tijden, die zij op zich moet ne men, plaatsvervangend voor allen, die zich protestant noemen, en wel ter wille van het waarachtig Evangelie. In Duitsland is de bevolking door de toevloed van ontheemden dermate door elkaar geschud en komen er zoveel ge mengde huwelijken voor. dat de R.-K. en de Evangelische Kerk wel genoodzaakt zijn contact met elkaar op te nemen. De vergadering te Minneapolis ver wachtte, dat de komende vijf jaren in het teken van dit gesprek zullen staan. Luther wilde geen nieuwe kerk stich ten aldus spreker, hij wilde de kerk her vormen, maar stuitte op het verzet van de kerkelijke overheid. Na meer dan vier eeuwen staan wij in een nadere wereld. De R.-K. Kerk houdt zich intens met Luther bezig: R.- Katholieken in de V. S. en in Duitsland richten speciale bladen op ter bestude ring van Luther en de Lutherse wereld kerk. Daarom acht spreker het uur in de wereldgeschiedenis gekomen om moed te vatten tot een gesprek met Rome, ook al verwacht men daarvan weinig resultaat. Gods molens malen langzaam. Ook de verschillende Calvinistische arnono-. i1£,KKnn x„i„11 1 as autoweg onaer j-iisse neten zij eumei de auto in de steek omdat de benzine Leidse jongens met 1000 er van door Wilden het geld in Duitsland opmaken Dezer dagen zün twee jeugdige Leidse loopjongens, resp 16 en 18 jaar oud, er met het geld van hun werkgever van door gegaan. Het tweetal was van plan naar Duitsland te reizen om aldaar goede sier te maken. In Nijmegen konden de jongens de volgende dag worden aange houden. Zy zijn gisteren op transport gesteld naar Leiden. De jongste van het tweetal moest dins dag j.l. in opdracht van zijn patroon een bedrag van f. 1000 naar de bank bren gen. Hij kwam echter een andere loop jongen tegen, die voor zijn baas f. 29 had geïnd en samen besloten zij het geld in Duitsland op te maken. Nadat de jongens eerst enige tijd in Limburg had den rondgezworven kreeg de politie er kennis van, dat het tweetal in een café te Nijmegen nogal royaal met geld om sprong. Een onderzoek werd ingesteld, waarna arrestatie van de jonge Leide- naars volgde. De oudste jongen pleegde daarbij nog enig verzet. Van het gesto len geld was nog f 700 overgebleven. Jongens op het slechte pad DIEFSTALLEN OPGEHELDED. Aan de oplettendheid van een Leidse politieman is het te danken, dat een serie diefstallen tot klaarheid kon wor den gebracht. In de nacht van 29 op 30 oktober zag namelijk een surveillerend politieman te Leiden twee jongemannen lopen, die zich wat verdacht gedroegen. Hij bracht hen over naar het bureau en belde daar enige politieposten buiten de stad. In de avond van 29 oktober was echter te Oegstgeest een volkswagenbusje ont vreemd. De twee jongemannen werden toen naar Oegstgeest overgebracht, al waar zij bij de Rijkspolitie weldra moes ten toegeven met die auto een ritje naar Amsterdam te hebben willen maken. Op de autoweg onder Lisse lieten zij echter T op was. Wandelend bereikten zij de Kaag. Wellicht hongerig geworden van hun avontuur, stalen zij bij een melk boer enige flessen vla en melk en bij een café een roeiboot om daarmede naar Leiden te varen. De tocht over de Ka- er omgaat in de Lutherse wereldkerk. Spreker ziet als speciale opdracht van de Lutherse kerk: het zuivere evenwicht te bewaren tussen woord en sacrament. Dit geldt zowel tegenover de R.-K. Kerk als tegenover de verschillende Calvimsti- _inpn Vflrpn ,,P menr nvpr np r. sche kerken. Met de Calvinisten gaat het I ™™iTssen was té^vontuurhik dalr gesprek over het sacrament van het H. i piassen was te avontuurlij k, aaai j Avondmaal, waaromtrent in Nederland „consensus" is bereikt tussen de Lu therse en de Ned. Herv. Kerk. Met de R.-K. Kerk zal het gesprek moeten gaan over wet en Evangelie. Vervolgens behandelde spr. in het kort wat Luther had bewogen. Het ging hem niet om misbruiken in de Kerk, maar om een nieuwe manier van leven na zijn bevrijding uit zware zielestrijd. Na een opwekking om Luthers ge- 1 Petr. 2 9 wordt ons verhaald van een i schriften te lezen, zijn liederen te zingen uitverkoren geslacht, dat bij Gods uit- en te bedenken dat het Luther was, die der.d.e J°n8en. dle !?h.de autodiefstal be- verkiezing bepaald wordt. de R.-K. mis omvormde tot de Evanee- Hoewel wij dan zondaars zijn, zijn wij lische liturgie, eindigde ds. Haan met geheiligd in Christus de Heer, die voor i een uitleg van de mystieke betekenis van ons stierf. psalm 46, Luthers lievelipgspsalm. Maar Hij is opgestaan en heeft Zijn I volgelingen verzegeld in de dood. J Dan kunnen de zondaars, in zonde ontvangen en geboren, leven en werken Leidse Chr. Besturenbond in Zijn licht. Hij heeft hen gemaakt tot Koningen en Priesters. In hun priester- SOCIALE HERVORMINGEN IN schap maakt men pen onderscheid, WEZEN GEVOLG VAN REFORMATIE want alles is uit niets geiechtvaardigd. Alle priesters zijn volwaardige leden Op uitnodiging van de Leidse Chr stevige bries flinke golven maakte. Zij zochten daarom maar weer hun toe vlucht op de vaste wal. Het lopen naar Leiden lokte de jongens ook al niet aan, waarop zij te Abbenes een herenfiets stalen om daarmede sneller Leiden te bereiken. Onder Warmond kregen zij echter pech, waarop het rijwiel in een sloot werd gegooid. Te voet onderna men zij verder de tocht naar Leiden, al waar de politie hen inrekende. De politie heeft bovendien nog een ZILVEREN JUBILEUM C. H. STEENWINKEL Morgen herdenkt de heer C H. Steen winkel, Chef van de afdeling Textiel bedrijven. lederwarenindustrie en kle dingbedrijven van het Gem. Arbeidsbu reau, het feit, dat hij voor 25 jaar in overheidsdienst trad. De jubilaris, die 192 bij de arbeidsbemiddeling van de gemeente Lisse geplaatst werd, ging in 1941 in gelijke Punctie in 's Rijks dienst over. Sinds 1951 is hij aan het Gew. Arbeidsbureau alhier verbonden. Grote smokkel van valse bankbiljetten De procureur-generaal te Djakarta, Soeprapto, heeft bij de Indonesische re gering een rapport ingediend over de in voer in Indonesië op grote schaal van valse bankbiljetten van 100 roepiah. Deze bankbiljetten worden vermoedelijk in Hongkong gedrukt en via Tawao, op Brits Noord-Borneo Indonesië binnen gasmokkeld. De procureur-genefraal heeft de regering voorgesteld contact op te nemen met de autoriteiten van Brits Borneo en hun medewerking voor de bestrijding van dit kwaad in te roepen. Senator Green te Soestdijk Vanochtend om half twaalf heeft H.M. In de kantine van de Doelenkazerne I de Koningin ten paleize Soestdijk de 90- werd gisteren de eerste ontspannings- I jarige Amerikaanse senator Theodore avond in dit winterseizoen voor de in I Francis Green ontvangen voor een in- onze stad gelegerde militairen gehou- formeel bezoek. iden. Na een kort welkomstwoord van Senator Green, die in zijn functie van 1 adjudant J. Nieuwenstein traden „The 1 voorzitter van de Amerikaanse commis- trokken was, houden. Leiden kunnen aan- Militairen luisterden naar gezellige amusementsmuziek VARIA Geen farthings meer Het gebruik van het kleinste munt stukje in het Engelse muntstelsel, de ..farthing" (te vergelijken met wijlen onze halve cent) vermindert snel. De Britse Munt heeft verklaard, dat er in 1956 slechts 1.996.800 zijn geslagen en dit jaar nog geen een. Het muntstuk, dat een waarde heeft van één kwart penny, dus ongeveer een cent, wordt niet veel meer gebruikt, maar is toch nog wel nodig voor kleine betalingen, zoals de prijs van een halve pint melk of een ei. Ook als de Munt besluit om er geen meer bij te slaan, verdwijnt het muntje nog niet. Er zijn er 225 miljoen in omloop. De penny is nog steeds het meest gebruikte geldstuk in Groot-Brit tan nië: er zijn meer dan 1619 miljoen pennies in omloop, gevolgd door de six pence. waarvan er 1099 miljoen in cir- oulatie zijn. Twee militairen gewond By een oefening met springstoffen zyn gisterochtend op de Rucphense hei by Roosendaal twee militairen gewond. Doordat een springlading voortijdig ontplofte is de 19-jarige dienstplichtige soldaat W. C. Schaffers uit Hoensbroek ernstig aan het gelaat gewond. De 35- jarige sergeant eerste klasse J. W. J. Boeckhorst uit Roosendaal werd gewond van Christus. Dit houdt ook in, dat zy Besturenbond sprak ds. W. Heule, geref. Allround Stars", een uit vijf man ge- 1 sie voor buitenlandse betrekkingen een aan zyn linkerhand, in hun dagelijks leven het priesterschap j predikant alhier, gisteravond bij de aan- vormd orkest op. Zowel voor als na de rondreis maakt door de Nato-landen, vang yan het Wjnterwerk de bestuurders j pauze zorgden zij voor gezellige amuse- heeft reeds in 1893 tijdens een ontvangst van de aangesloten organisaties. mentsmuziek in velerlei variaties. i m Weimar een ontmoeting gehad met In zijn toespraak wees ds. Heule op i Het zangeresje Ria Kuyken oogstte j Prinses Wilhelmina en Koningin Emma. de grote betekenis van de kerkhervor- veel succes met haar cabaretliedjes en Bij het onderhoud was ook Prinses ming. Luther heeft de bijbel (Gods vooral ook met de potpourri van Franse Margriet aanwezig. De senator heeft Woord) weer centraal gesteld. chansons. In „Crazy Rhythm" en „Some j dus kennis gemaakt met vier genera- Dat de kerkelijke macht zeer sterk of these days" traden trombonist en 1 ties van het Huis van Oranje, was toonde spreker aan met enkele i klarinettist uit het orkest om solistisch i citaten, die ontleend zijn aan de ge- op te kunnen treden. Behalve de typisch I schriften van Luther. In zijn 95 stellin- Amerikaanse melodietjes werden ook gen heeft Luther de leer en het gezag enkele Italiaanse nummers ten gehore van de Paus sterk aangevallen. Luther gebracht. Over de lente in en de meisjes 1 stelde de zaligheid van de mens door het van dit zonnige land werd verteld en fi november zullen de minister van geloof in Jezus Christus en de verant- gezongen. Het duo Salberti, dat op deze Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders en woordelijkheid van de christen in het avond eveneens medewerking verleende, de gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, middelpunt. Zelfs de sociale hervormin- jzong o.m. fragmenten uit de Ameri- dr. J. van Baal. hun bezoek aan Aust-ra- gen zijn in wezen een gevolg van de kaanse operette „Oklahoma". Het liet beginnen. Het betreft hier een tegen- reformatie. Het protestantisme heeft in zich door de meest wonderlijke geluiden, bezoek, tal van landen zijn invloed doen gelden die geheel onverwachts de zaal binnen- J- drongen niet al te zeer van de wijs brengen. Overigens was het geroezemoes landse en Australische autoriteiten zul- I tot burgemeester van Zwolle, achter in de zaal af en toe niet van de len meningen worden uitgewisseld over voort moeten zetten. Als wij dit maar aandurven, besloot ds. Groot, want dit ambt wordt steeds van binnenuit be dreigd. Vaak zitten we veel liever alleen als toehoorder in de kerk, en weren het avondmaal, waar alle priesters en koningen aan tafel zittend, elkaar de wijn en het brood toereiken. Het is daarom goed, dat er elk jaar op nieuw een herdenkingsdienst plaats heeft van de kerkhervorming. Hem zij de heerlijkheid, en de kracht tot in alle eeuwigheid! Luthersen letten op het „hier en nu" „Minneapolis", luidde de aanhef van de rede, door ds. H. J. A. Haan, predi kant der Evangelisch-Lutherse Gemeente alhier, uitgesproken in de dienst ter ge legenheid van Hervormingsdag. Want niet uitsluitend om de hamerslagen van 440 jaren geleden te gedenken had deze predikant zijn gemeente genodigd, in de eerste plaats wilde hij doen horen, welk uur thans geslagen heeft in het leven van Christus' Kerk op aarde. LEIDERDORP MELKSANERING BEGINT Gisteravond 'kwamen de melkboeren van Leiderdorp, Zoeterwoude en Ha- zerswoude bijeen om te spreken over de mel'ksanerïng. Twee adviseurs uit Al phen en Woerden lidhbten de kwestie van de sanering toe en men besloot met ingang van 12 november de sanering, die alleen voor 'de melk geldt, in te voeren. Ei* werd een vertrouwenscom missie benoemd, bestaande uit de dames Dijk. Hoefman en Broxterman, die ttmn benoeming aannamen. OEGSTGEES7 BURGERLIJKE STAND Geboren: Marta J. C. C., dr van J. C. Heemskerk en J. C. B. M. Vermeulen. Ondertrouwd: J. M. W. Hoebert en M. M. van Genderen. GetrouwdH. Hoge woning en R. Schou ten. Overleden- J. van der Burch, 77 Jaar; B. G. J. Sanders, 80 Jaar. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Marion H.. dr van T. A. Gor dijn en Q. A. Knijnenburg; Annette J., dr van I. G. den Boer en M. de Wit. Ondertrouwd': C. Sbeim en E. A. den Baars; J. BouwTsema en L. F. J. van An- rooy; K. Ellon en M. B. Wafelbakker; J. M. L. Stljnman en A. J. Kars. Getrouwd. S. Kammenga en A. M. Wiel- diers; W. T. Slaks en J. H. J, Walters; J. de Gelder en A. A. Danrtëls; jr. C. Aalbers en T. A. M. MoolJ. Overleden: D. M. Groenendijk, 63 Jaar echtgen. van A. van 't Slot Medio november beginnen nieuwe cursussen voor het een'heidsdiploma E H.B.O., verzorgd door de afdeling Wassenaar van de Katholieke Nationale Bond voor EjHJB.O. en de afdeling Wassenaar van het Nederlandse Rode Kruis. Zondagavond 7 uur wordt in het Deyler'huis een padvdnderswijding.s- dienst gehouden met als voorganger ds. J. W. Sepmeyer, predikant in algemene dienst. op de welvaart van de bevolking Door het centraal stellen van het Woord Gods is de mens zijn roeping be wust. De wetenschap zonder God is van weinig waarde gebleken. De mens zocht zijn kracht in het ge tal, de cijfers. Het getal de massa moet het doen. Bij de christen moet het niet uitsluitend en alleen gaan om het aantal. Het gaat in de sociale beweging om de hulp en de steun aan de naaste. Wie in het getal zijn kracht zoekt ver liest de goddelijke opdracht uit het oog. De mens is schepsel Gods en is met ver antwoordelijkheid toegerust. In een zeer ernstige peroratie deed 'ds. Heule een beroep op trouwe arbeid in het konink rijk Gods. Na de pauze besprak men een door het bestuur opgesteld win terprogramma, dat de instemming van de vergadering verkreeg. In verband met ziekte van de voorzit ter, de heer A. L. Verhoog, berustte de leiding van deze vergadering bij de 2de voorzitter de heer H. v. Cillet, die na de opening in gevoelvolle woorden het ver scheiden van de heer W. Amelink, oud secretaris van het C.N.V., herdacht. Aanrijding op Hoge Rijndijk Gisteravond omstreeks half twaalf vond op de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Kettingstraat een aanrijding plaats tussen een personenauto en een 37-jarige wielrijder uit Leiderdorp. De wielrijder, die in de richting Zoeter woude fietste, stak in de omgeving van de Meerburgerkade de rijbaan schuin over en werd daarbij door de eveneens uit de richting Wilhelminabrug komen de auto gegrepen. Hij liep een hoofd wonde, een hersenschudding en een kaakfractuur op. De E.H.D. zorgde voor transport naar het Academisch Zieken huis. SCHERMEN DISTRICTSSABELWEDSTRIJDEN POLITIE TE AMSTERDAM Gisteren werden in Amsterdam de sabelwedstrijden van het district West van de Nederlandse Politie Sportbond gehouden. In de korpswedstrijden plaatste het équipe van de L.P.S.V. zich op een eer volle wijze met 4 matchpunten achter kampioen Hermandad uit Rotterdam (8 m.p.) en Den Haag (6 m.p.) derde. In de hoofdafdeling personeel eindig den Bonga, Rotterdam. Dijksman, Den Haag, en Verzijden uit Leiden met 10 p. De slachtoffers zijn opgenomen in het Charitasziekenhuis te Roosendaal. Hun toestand is bevredigend. Totnutoe is het onverklaarbaar, hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. OUD-BURGEMEESTER VAN ZWOLLE OVERLEDEN Te Gorssel is op 67-jarige leeftijd overleden de heer A. van Walsum. oud burgemeester van Zwolle. Hij was een van de eerste burgemeesters in ons land, die in 1940 bij de inval van de Duitsers van zijn functie werd ontheven. De heer Van Walsum werd in 1915 benoemd tot burgemeester van zijn ge boorteplaats Krimpen aan de IJssel. In 1928 werd hij burgemeseter van Vlaar- Op de ontmoetingen tussen de Neder- I dingen en in 1938 volgde zijn benoeming Minister Helders en dr. Van Baal naar Australië Een deel van de nieuwe gebouwen van het radio-chemisch centrum van de autoriteit voor kernenergie van Engeland te Amersham in Buckinghamshire. Dit centrumdat het grootste ter wereld is voor de levering van radio-actieve isotopen, wordt vandaag door lord Salisbury geopend. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT K.L.M. vast in ongeanimeerde markt AMSTERDAM, 1 november De beurs was vanmiddag voor de internationale waarden lager en zeer ongeanimeerd. Kon. Olies bleven iets onder pariteit New York en noteerden rond de f. 164.80. waardoor t.o.v. gisteren een koersverlies van f. 4.werd geleden. Philips min 3, bijna zonder affaire. Unilevers staken even het hoofd op en noteerden 335. na een opening van 3331 idooh sloten uit eindelijk circa 4 punten lager dan gis teren. Aku's aan de flauwe kant met. een verlies van 4 punten. Aandelen KLM vormden een uitzondering en waren bijna f. 3.hoger op het bericht van de maatschappij van een interimdividend van 3%; vorig jaar werd in totaal 7 dividend uitgekeerd. Scheepvaarten fractioneel lager, Staats fondsen goed prijshoudend en cultures 1 punt lager voor Amsterdam Rubber. De Woningbouwlening was wederom aan de vaste kant en noteerde voor de stukken van f. 1000 101 tot 1011/4 WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 november Londen 10.6310.63 li. New York 3.78H— 3.79 ftMontreal 3.94 ft3 94 ft, Parijs 89.75—89.85, Brussel 7.59%-7.597Sf Frank furt 90-28'a90.331 i. Ziirich 86.69—86 74, Zürioh (vr. fr.) 88.44'.88.49',3, Stock holm 73.3373 43, Kopenlhagn 54.83% 54.88'... Oslo 53-15'.—53.20",. Milaan 60.78'2—60.83%, Wenen 14.59%—14.60%. lucht. Na de pauze zorgden de Salberti's de resp. vraagstukken van het bestuur in voor wat Weense romantiek. Maandag de_beide delen van Nieuw-Guinea. 25 november zullen in de Doelenkazerne de Haagse Operettezangers een opvoe- j dere aspecten van Nederlands-Australi ring geven van de bekende operette „lm sche betrekkingen inzake de gebieden Eventuele besprekingen van de bre- iPpni*o van mfitPrrlaiTI 'VP flsnPRtpn van WeHprlanrts-Aiiatrali. DCUI» Villi IU1 UCllU weissen Rössl" Meisje viel van trapleuning De 7-jarige Berthilde Meeuwker, wo nende aan de Breestr. no. 117, houdt er liefhebberij op na. Zij het dan ook een vrij gevaarlijke! Dit meisje heeft n.l. de gewoonte om zich iedere dag van de 5.50 meter lange trapleuning in de ouderlijke woning naar beneden te laten glijden. Ook gisteravond omstreeks zes uur suis de Berthilde weer omlaag. Op een gege ven ogenblik verloor zij echter haar evenwicht en kwam met haar hoofd op de marmeren vloeg in de gang terecht. Het kind liep een hersenschudding op en moest door de E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis worden gebracht. Benoemingen Leidse Universiteit Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd: aan de Leidse Universiteit: gerekend van 1 oktober 1957, in vaste dienst tot weten schappelijk hoofdambtenaar bij de expe rimentele histologie dr. A. Schaberg, thans in tijdelijke dienst; voor het jaar 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse bij de kindergeneeskunde de heer J. C. H. M. Wijffels, thans assistent: voor het tijdvak van 1 oktober 1957 tot en met 30 september 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse bij de anorganische fysische scheikunde dr. M. J. Voorn: gerekend van 1 sep tember 1957, in vaste dienst tot weten schappelijk ambtenaar lste klasse bij de tropische hygiëne dr. A. G. Audier, thans in tijdelijke dienst. VRIJZ. HERV. ZONDAGSSCHOOL Het bestuur van de Vereniging van Vrijz. Hervormden Leiden/Oegstgeest heeft besloten te Leiden een eigen zondagsschool op te richten, zodat hier mede een einde is gekomen aan het zondagsschoolwerk in N.P.B.-verband, waarin de Remonstranten en Vrijz. Hervormden tot dusver samenwerkten. De Vrijz. Hervormde Zondagsschool gelijk, waarna door barrage de hierbo- zal gehouden worden in de openbare ven ^aangegeven volgorde werd bereikt, lagere school aan de Lorentzkade (61) De Vos schermde eveneens goed en klas seerde zich in dit voor hem nieuwe milieu als 7e. In de 2e afdeling boekte Smiet een RAAD S VER GADER ING De raad dezer gemeente komt woens- r dag 6 november in openbare vergade- I Zandstra werd in de voorronden uit- ring b«een. geschakeld. van Nieuw-Guinea zouden worden over j gelaten aan bijeenkomsten op hoog 1 niveau in Canberra. Het bezoek valt op een tijdstip, dat de besturen van beide gebieden inlichtingen over verschillende aspecten van hun werk uitwisselen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 nov. Veemarkt, Aange voerd: 30 melkkoeien; 180 vette koeien, 113 vare koeien, 27 graskalveren, 28 vett? kalveren, 34 nuchtere kalveren, 65 vette schapen ,95 fokschapen, 1799 vette lam meren. 24 zeugen, 126 schrammen. 296 big- biggen. 8 geiten. Totaal 2.825 Notering meikoeien f 850 tot f 1050, vet te koeten, schoon gewicht f2,50 tot f2,95 vare koeien f 600,tot 800,gra&kal- te kalveren, levend gewicht f 2,tot f 2,80 veren schoon gewicht f 2,25 tot f 2,80. vet- nuohtere kalveren levend gewicht f 1,40 tot f 1,60; vette sonapen f80,tot 105, fokschapen f 80.tot 125,vette lam meren f 75.tot 105,drachtige zeugen f 225,tot 325,schrammen f50.tot 90.—. biggen f 28,— tot 38,—. Handel, voor melkkoeien en vare koelen stil, vette koeien matig, graek al veren rus tig. vette kalveren vlug, nuchtere kalveren matig vette schapen vette lammeren stug. fokschapen stil, zeugen, schrammen en biggen stil. LEIDEN. 1 nov. Kaasmarkt. Aange voerd. 2 Goudse partijen. Geen notering. HOOFDDORP, 31 oktober. Graan- beursnoteringentarwe f 2(2,0027,00- zo- mergerst f 20,0026.00; wlntergerst f 19,00 24,00, haver f 16,00—23,00 groene erw ten f26,0034,00, koolzaad f38.0046,00; karwijzaad f 62,0068,00; kapucijners f32,0043,00; blauwe maanzaad f 120,00 140,00. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 34 okt. Groenteveiling: waspeen A per kist 200 440, idem B per kist 200370, idem fijn per kist 350400. bloemkool A 14,00-29,00 idem B 12,00>14,00, groene kool 740 750 rode kool 350—850, andijvie 22.00 gld. RIJNSBURG, 31 okt. Bloemenveiling BLOEMENLUST. Corona 8090; W Dia- mont 8090; Ohatsworth 7080 Bright ness 90100, Normandië 5060, S. Pink 8090, Blanche 8090 Horwood 5560, Golden Bouquet 4555, Minerva 7080, Filmster 5565, Mosquito 3850 Bright Eye 4050, Bounty 40—50, Millersdale 80 —90, Superform 6070. Pink ness 7080 Babs 6065, Silvia 7080, Grote Chry santen; Mlgoll 1214, Choco 1618. Me daillon 16—18. en W. Diamont 12—14. en begint a.s. zondag om half elf. Deze wijziging in het zondagsschool werk betreft alleen Leiden. Te Oegst- D geest ondergaat de organisatie van dit mooi succes door als tweede te eindigen, werk generlei wijziging en blijft voor de 1 om-aten exportA 6797. idem B 7595 Bor plaatste zich in deze afdeling zesde. 1 verschillende vrijzinnige groepen de tij? Bs'iuSwmr" poÏÏa mJÜ zondagsschool in N.P.B.-verband ge- J pc 2021, idem bonken 35—50, alles per TER AAR, 31 okt. Groenteveiling handhaafd. I kg. Vrydag 1 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '53 3% 82% 83 Grootboek obl. 3% 74 L Ned. '47 3% (3) 79% 70 V* 85% Ned '53 (3%) 83% 82ft 82 82 ft Ned '48 3% 77% 77% 79% 79 y4 79% 79% L Ned. '55 II 3% 81% 81% Ned '37 3 78% 79 Ned. W.B. lening 6% 101 101% Dollarlng '47 3 86% 87 Investeringscert. 3 88% 8814 Ned 62-64 3 87 86% Cert. NWS 53 83% 83 Grootboek '46 3 80% L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Inü. B Nat. Handelsbank Ned Handelmij Amst. Rubber Dell Mij .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden AX.Ü Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens eert Miiller en Co. N.B Ned Kabelfabr Philips 236 Philips pref. Unilever337 3i Wilton Feyenoord Billton 2de r 2ÖÓ Dordtse Olie gew Kon Petr. (f. 20.—) idem (50 A t 20.— Holl Amer lijn Java China Paket KIM Ned Stoomv Mij Kon Paket Mij Ned Stoomv Mij Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam '47 3 84 83^ Den Haag 1937 1 3. Lelden 1947 R'dam '37 I-III 3V4 33 32 85 85 146 147% 59% 59% 60 59% 29% 28 39 38% 17% 17% 155 151% 177 270 269 180% 180% 253 253 300% 300% 243 243 236% 234% 135 135 337% 334% 200 198 200 200 783% 762% 169.40 165.40 168.90 164.65 141% 141 134%. 134% 101.90 104.80 131 131 126% 123% 161% 162 168%. 166 211 209 137 137 134% 133% 77 86B Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 92 91 Premieleningen A'dam '53 3 91 90L A'dam '51 2% 75% 75 A'dam '56 I 2% 74% 75 A'dam '56 II 2%83 83 Eindhoven '54 2% 77 77',- Enschede '54 2%73 73% Den Haag '52 I 2% 81 83 B idem H 2% 83% 84% R'dam '52 12% 86% idem n 2% 81% 84% Utrecht '52 2% 85 B 87 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 188% 189 HJ3.U eert178 177 Rott. Bank 158 160 Twentsche Bank 162 164 Industrie Ondernemingen Albert Heyn215 Borneo Sum. H Mij 47', 47% Ned G en Sp fabr 175 174% Kon. Ned. Grofsm. 96 95 Internatio 70 Rott. Droogdok Mij 445 B 449% Tieleman en Dros 9 8% Ned. Mij. Walv.vrt. 51% 51 Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 10% 10 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26H 26rV Intern Nickel75% 74 V* Anaconda 48% 47% Bethlehem Steel.... 41% 41 Cities Service 53% 53 General Motors 38% 38A Kennecott87% 85% Republic Steel 46% 46% Shell OU 69% 69 Union Pacific 241» 25% Un. States Steel 55% 55A Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 31/10 Edelmec Kon AA 53 Pref. w a idem 55 290 Holl Constrcctle 295 Ing bur vBouwnijv 119GB Int. Kunststof! Ind 35% 35% Leidsche Wolsplnn 162 L 160 Sikkens Lakfabr "53 368 370 B Ver Touwfabrieken 149 150 B Wernink's Betonm 68 66 Van Wijk Textiel 82GB 19

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5