Wetsontwerp ingediend tot herziening van kinderaftrek Gebrek aan wellevendheid en naastenliefde in Oost-Europa Oplossing van verkeersprobleem is in Leiden zeer moeilijk Met een enkel woord C.H. LENS Co Agenda VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot herziening van de kinderaftrek ingediend. Aan de daarop betrekking hebbende memorie van toelichting is het volgende ontleend. In verband met de voorstellen betreffende een nieuwe regeling voor de kinder bijslag, wordt, wat de kinderaftrek betreft, de volgende regeling voorgesteld. niet tot het huishouden van de belas tingplichtige behoort en geheel of nage noeg geheel op diens kosten wordt on derhouden, blijft de drievoudige kinder aftrek van kracht. Het z.g. extra-kind De aftrek voor het z.g. extra-kind is met ingang van 1952 ingevoerd om te voorkomen, dat de toen aangebrachte wijziging in de kinderaftrek het terugbrengen van de leeftijdsgrens voor de algemene kinderaftrek van 21 tot 17 jaar in fiscaal opzicht een achteruitgang voor de grote gezinhen zou teweegbrengen; indien op grond van de gewijzigde regeling aanspraak op kinderaftrek voor ten minste drie kin deren bestond, bleef in feite de oude regeling gelden voor een vierde kind. Was deze maatregel, waaraan geen principieel standpunt met betrekking tot de kinderaftrek ten grondslag lag, als overgangsmaatregel wel te begrij pen, nu sedertdien een aantal maat regelen zijn getroffen en ook thans weer worden voorgesteld (zoals nu weer de dubbeltelling voor de kinder bijslag van studerende en van invalide kinderen van 16 tot 27 jaar) waarvan in het bijzonder de gezinnen met kin deren profiteren, i$ de minister van oordeel dat deze extra-kinderaftrek niet gecontinueerd dient te worden. Kinderen jonger dan 16 jaar De wetsvoorstellen betreffende de.kin derbijslag gaan, evenals de vóór 1954 geldende regeling van de kinderaftrek, uit van het onderhoudsbeginsel, op grond waarvan in het algemeen slechts kinderbijslag wordt toegekend voor kin deren die tot het huishouden van de verzekerde behoren of waarvan de ver zekerde op andere wijze de kosten van onderhoud grotendeels voor zijn reke ning neemt. Voor de kinderaftrek is daarom in beginsel bij het wetsvoorstel teruggekeerd tot de vóór 1954 geldende regeling. In deze opzet past het, de vroegere omschrijving van het begrip „pleegkind", als kind dat als een eigen kind wordt onderhouden en opgevoed weer in te voeren. Met betrekking tot het kind, dat niet tot het huishouden van de belasting plichtige behoort, noch tot dat van de gewezen echtgenoot of van de echtge noot van wie de belastingplichtige duur zaam gescheiden leeft, is evenwel de eis dat het onderhoud grotendeels ten laste van de verzekerde komt. verlicht tot de voorwaarde dat het kind „in belangrijke mate" op kosten van de belastingplich tige wordt onderhouden. Hierdoor is aansluiting verkregen bij de regeling voor de kinderbijslag. Er valt hierbij te denken aan kinde ren, die in een inrichting zijn opge nomen en wier ouders naar de mate van hun financiële draagkracht in het onderhoud bijdragen, zonder dat die bijdrage evenwel de onderhoudskosten voor meer dan de helft dekt. Het ligt in het voornemen bij ministeriële be schikking te bepalen dat een kind „in belangrijke mate" door de belasting plichtige wordt onderhouden, indien deze ten minste een bedrag van onge veer f 350.per jaar aan het onder houd van het kind wordt besteed. Kinderen van 16 jaar of ouder Voor invalide en voor studerende kinderen bevat het ontwerp een ver ruiming van het thans bestaande recht op kinderaftrek. Onder de thans vige rende regeling is kinderaftrek pas mogelijk indien deze kinderen „gro tendeels" door de belastingplichtige worden onderhouden. Is dat het geval, dan worden die kinderen steeds voor twee kinderen gerekend. Nu wordt voorgesteld om in bepaalde gevallen reeds kinderaftrek te verlenen indien het onderhoud „in belangrijke mate" ten laste van de belastingplich tige komt, is een betere gradatie mo gelijk in de kinderaftrekregeling voor studerende en invalide kinderen van 16— 27 jaar en ook een betere coördinatie met de kinderbijslagregeling. Onder handhaving van de thans bestaande dubbele kinderaftrek voor kinderen wier onderhoud grotendeels door de belas tingplichtige wordt bekostigd, wordt n.l. voorgesteld enkelvoudige kinderaftrek te verlenen voor die studerende en invalide kinderen, wier onderhoud weliswaar niet grotendeels, doch wel „in belangrijke mate" dat wil dus onder huidige omstandigheden zeggen voor ten minste f 350.per jaar te zijnen laste komt. Voor een studerend kind van 1627, dat Egyptische minister van Oorlog in Moskou De Egyptische minister van Oorlog en opperbevelhebber der strijdkrachten, generaal Hakim Amer, is vandaag per vliegtuig naar Moskou vertrokken ter bijwoning van de plechtigheden ter ge legenheid van de veertigste verjaardag van de oktobcr-revolutie. Hij was twee maanden geleden door maarschalk Zjoekof. die vorige week van zijn functie van minister van defensie werd ontheven, uitgenodigd. Amer wordt vergezeld van hoge offi cieren Engeland neemt helft van Amerikaans krediet op Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt dat Engeland de helft heeft opgenomen van het door de Export- Import Bank te Washington, een instel ling der Amerikaanse regering, ver strekte krediet van 500 miljoen dollar. Men verwacht, dat door deze verster king en door de dagelijkse toevloeiing van goud- en dollars, die plaats vindt sedert de jongste economische maatre gelen der Engelse regering, de cijfers inzake de Engelse goud- en dollarreser ves over oktober een sterke stijging zullen vertonen. Deze cijfers zullen maandag a.s. worden bekendgemaakt. Oostduitse communisten in West-Duitsland gepakt De Westduitse federale openbare aan klager heeft bekendgemaakt, dat. vijf Oostduitsers en verscheidene Westduit sers zijn gearresteerd, verdacht van ac tiviteiten in strijd met de grondwet. Zij zouden hun instructies hebben gekregen van het Oostduitse vakverbond. De Oostduitsers waren naar West- Duitsland gestuurd met de opdracht binnen te dringen in de Westduitse vak bonden en politieke gegevens te verza melen. De Westduitsers hadden hen ge holpen de inlichtingen te verzamelen en illegale geschriften te publiceren, aldus de verklaring (de communistische party is in West-Duitsland verboden). Parlementsleden ongerust over West-lrianactie Nu de eerste fase in de Irian-actie vrijwel ten einde is, blijkt dat wat zich in Djakarta heeft afgespeeld, toch ook een aanal vooraanstaande Indonesiërs te hebben verontrust. WU vernamen tenminste, dat een aantal parlementsle den voornemens is om over het verloop van de actie aan de regering vragen te stellen. In die vragen zullen zij tot uitdruk king brengen dat de aard van de op de muren aangebrachte opschriften, het ergste doet vrezen. Zij zullen er op wij zen, dat het betreden van andermans erf en eigendommen, gelijk is geschied, in strijd is met de rechten welke in de grondwet zijn vastgelegd. Ook zullen zij vragen, of aldus de naam van Indonesië niet in discrediet wordt gebracht. Deze vragen zouden reeds zijn onder tekend door mr. Tamboenan van de Christelijke partij Parkindo, Kasimo, van de katholieken, Natsir van de Mas- joemi en Princen van de Veteranenpar- tij, terwijl met meerdere parlements- groepen het overleg inzake onderteke ning der vragen nog gaande is. MOEDIGE REDDING Gistermiddag omstreeks 12 uur ls een vijfjarig meisje nabij het toegangshek tot de Doelenkazerne in de Rembrandt- straat te water geraakt. Een burgerambtenaar, die juist de ka zerne kwam uitfietsen, de heer Keijzer, wonende aan de Minnebroersgracht, aarzelde geen ogenblik, sprong geheel gekleed in het vieze grachtwachter en smaakte de voldoening het kind met medewerking van omstanders behouden op de wal te brengen. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Bicker CaartenHaentjes, d., Rotterdam; De Vlaming-Van Santen, d., Rotterdam; Heerma xan Voss Loeb. z., Den Haag; RijkKann, z., Naarden. Getrouwd: J. Fortuin en A. Th. Rijk, Amsterdam. Overleden: A. van Walsum, m. 67 jr, Gorssel; B. Streefland, m. 85 jr, Lek- kerkerk; D. D. de Jong, m. 71 jr, Den Haag; C. W. Renssen, m. 59 jr, Soera- baja; B. G. J. Sanders, vr. 80 jr, Den Haag; P. C. de Jong, vr. 95 jr, Den Haag; R. J. Feuilletau de Bruyn, m. 64 jr, Bilthoven. II ouderlijke conclusie in Hongaars blad (Van onze Weense corespondent) Volgens het Hongaarse 3lad „Eszakmagyadorszag" tenliefde-in-schijn, omdat zij meer tot haat dan tot liefde opvoedt. Wij moe ten onze kinderen een an- uit Miskolc zijn de tegen- dere liefde'bijbrengen, een Auto-ongeluk majoor K: „Nog geen aanwijzing" „Het onderzoek, dat de Kon. Mare chaussee heeft ingesteld naar de oor zaak van het aan majoor K. overko men verkeersongeluk, heeft tot nu toe geen enkele aanwijzing opgeleverd, dat hier sprake van een geforceerde aan rijding zou kunnen zijn", aldus heeft de legervoorlichtingsdienst desgevraagd meegedeeld. Niettemin is een deskun- kundigc van de Rijksidentificatiedienst bij de zaak betrokken en deze zal het onderzoek voortzetten. Maatregelen P.T.T. rond Kerstmis/Nieuwjaar Zowel Kerstmis en Nieuwjaar vallen ditmaal tussen de weekeinden, zodat in 14 dagen tfjd 4 keer de nachtpost treinen niet zullen rijden (n.l. in de nachten voorafgaande aan de zon- en feestdagen). Bovendien wordt juist in de periode kerstmis-nieuwjaar extra veel post verwerkt. In verband daarmee zullen er in de nachten, voorafgaande aan die waarin geen posttreinen zullen rijden, extra mankracht en materieel worden inge schakeld. Daags voor de zon- en feest dagen zal ook de post zoveel en zover als mogelijk worden weggewerkt, zodat men op de feestdagen zelf „zo schoon mogelijk" denkt te zijn. Post, die daags voor de zon- en feestdagen de eindbe stemming niet heeft bereikt zal worden weggewerkt met extra mankracht en materieel in de nacht volgende op de feestdagen. woordige kinderen al „flin ker en handiger" dan vroeger, doch ontbreekt hun één ding, namelijk de naastenliefde. Daarom ziet men slechts zelden een kind, dat een blinde aan de hand neemt. Hulp vaardige kinderen worden steeds minder". Het blad constateert, dat de naasteliefde vroeger veel sterker was en dat dit met de godsdienstige op voeding samenhing, maar trekt daaruit toch een an dere conclusie dan wij zouden verwachten. „Vroeger hebben de kin deren in het godsdienst onderwijs over de naas tenliefde horen spreken. Op het ogenblik bezoeken slechts weinig kinderen het godsdienstonderwijs, maar dat is niet erg, want de daar verkondigde naas tenliefde is slechts naas- die echter en edeler is" In één woord: de com munistische liefde, welke In Polen is men iets vooruitstrevender, zij 't ook dralend en een beetje zielig. Op 1 oktober is na melijk in het „Paleis voor cultuur en wetenschap" te Warschau een dansschool geopend. De directie heeft men in Hongarije na de een aantal leerkrachten •evolutie zo goed heeft leren kennen Zelfs de welwillendheid maakt in Hongarije een slechte beurt. „Esti Hirlap" klaagt over dat men wellevendheid in de laatste jaren be schouwd heeft als een overblijfsel van de bur gerlijke reactie. Het blad verwondert er zich over dat men „in het theater of bij feestelijke gelegen heden met open hemd en zonder das verschijnt". Ons verwondert dit in het geheel niet, want de communistische revolutie heeft nu eenmaal haar eigen „stijl" en mode. die samenhangen met de dic tatuur riaat.. van het proleta- rock en roll. aangeworven, die les ge ven in calypso, rock and roll, rumba, new charle ston en de 'traditionele tango. Tweemaal per week wordt er dansles gegeven en iedere cursus duurt twee maanden, waarvoor men 160 zloty moet betalen. Dames en meisjes krijgen vijftig procent korting." Zielig is het feit dat dit „Paleis voor cultuur en wetenschap" op 1 april 1952 „als geschenk van de Sovjet-Unie aan het Pool se volk" werd aangeboden. Toen droeg het de naam van Stalin, maar in 1954 is deze naam verdwenen en nu geeft men er les in Overeenstemming verbreding Warmonderweg Hoewel de verbetering van de verkeerssituatie in Leiden één van de facetten van het wegenschema is in het kader van het structuur plan, zijn B. en W. van oordeel, dat, gelet op de dynamische ontwik keling van het verkeer, de oplossing van het verkeersprobleem in de Sleutelstad zeer moeilijk is. dagen beschikbaar zijn (b.v. Botermarkt e.d.) óf de te geven aanwijzingen te in gewikkeld worden, waardoor ze door de automobilisten in het voorbijrijden niet begrepen zullen wordefi en daardoor geen effect zullen hebben. Een rapport over het personenvervoer wordt voor het einde van het jaar ver wacht. KRUISPUNT HAAGSE SCHOUW Op een vraag of B. en W. bereid zijn bij de desbetreffende autoriteiten er op aan te dringen, dat het verkeer bij het kruispunt Haagse Schouw in de Rijks straatweg de gehele dag wordt geregeld, deelde het College mede, dat dit kruis punt in de gemeente Voorschoten is ge legen, zodat het in de eerste plaats op de weg van het bestuur van die ge meente ligt om terzake stappen te on dernemen. B. en W. hebben daarom reeds geruime tijd geleden contact opge- Geen vrouwelijke agenten In afwachting van de verbreding van de spoorwegovergang Herenstraat/Zoe- tenvoudseweg uitgesteld i.v.m. de be stedingsbeperkinghebben B. en W. de directeur van Gemeentewerken op dracht verstrekt om een voorstel voor te bereiden voor verbreding van de be staande overweg. Voor zover het uitzicht bij meerdere kruispunten in de stad wordt gehinderd door beplanting gedacht wordt o.a. aan bovengenoemde spoorwegovergang en de Zeemanlaan zal deze beplan ting worden verwijderd. DE WARMONDERWEG. Het overleg met het gemeentebe stuur van Oegstgeest inzake de ver breding van de Warmonderweg ver keert in een eindstadium. Binnen korte tijd mag algehele overeenstemming omtrent het plan worden verwacht, waarna het plan aan de Leidse raad zal worden voor gelegd. Een plan tot verbetering van de ver keerssituatie op de Zoeterwoudseweg tussen Veilingkade en Tomatenstraat is in overweging. "n afwachting van het rapport van het Nederlands Verkeersinstituut inzake het collectieve openbare personenver voer en in overleg met de rapporteur zijn de onderhandelingen met de N.V. Gemengd Bedrijf Haagse Tramweg Maatschappij inzake het verwijderen van de gele tram uit de Haarlemmerstraat blijven rusten HET PARKEREN. B. en W. hebben opdracht gegeven borden te plaatsen op de hoek Bree- straat-Steenschuur en op de Groene- brug, die verwijzen naar de parkeer gelegenheid op de Garenmarkt. Het aan brengen van verwijzingsborden naar an dere parkeergelegenheden stuit af op praktische moeilijkheden, omdat de an dere parkeergelegenheden óf niet alle BINNENLAND De 29-jarige inwoner uttit Ben ne broek (een der vier gearresteerde man nen van de tanksta'tnonovenvailheeft thans bekend, dat hij met nog een mede plichtige de dader is geweest van een in braak in een Juwelierswimkel aan de Gees- terweg te Alkmaar in de nacht van 2 op 3 mei Jl. Daarbij werd voor f 8500.aan kostbare sieraden uit de étalage ont vreemd. De politie zet het onderzoek naar de tweede dader voort Het bestuur van de bijzondere (kweekschool „De Christelijke normaal school op d'e Klokken bei-g" te Nijmegen heeft een ruim pand aan de Oranjesingel aldaar aangekocht, waar een Internaat voor meisjes gevestigd zal worden. De toe stemming van het gemeentebestuur van Nijmegen om dit huis deze bestemming te geven, 1= reeds binnengekomen. De Nederlandse schilder Karei Appel is een van de vier moderne Europese kunstenaars, die zullen zorgen voor de decoratie van het Unesco-centrum, dat te Parijs in aanbouw is. De andere drie zijn de Italiaan S. Afro, de Ohideen Roberto Matta en de Mexicaan Ruffino Tamayo. Zij zullen fresco's vervaardigen en schil derijen ter decoratie van de zevende eta ge. waar het restaurant zai komen. De Nederlandse organisatie voor Zui- ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. J Verwey, directeur van het Zoölogisch station van de Nederlandse Dierkundige Vereniging in Den Helder, opnieuw een subsidie verleend voor het onderzoek naar het oriëntatievermogen van vissen. Het bewuste onderzoek, dat reeds enige Jaren aan de gang is, wordt uitgevoerd door de heer F. Creutzberg. doctorandus in de bio logie. BUITENLAND Volgens een door het Amerikaanse ministerie van Handel gepubliceerd rap port zal India op 1 jan. 1958 388.797.000 zielen tellen en een jaar later 393.702.000 Voor de Sovjet-Unie luiden de overeenkom stige getallen 205.989.000 en 209.5'5<3 000 en voor de Verenigde Staten 172.722.000 en 175.644 000. De leider van de Revolutionaire so cialistische pairtij in de Indiase staat Ke rala heeft op een persconferentie in Nieuw Delhi de communistische regering van Ke rala ervan beschuldigd, dat zij haar madht misbruikt om communistische vakbonden te begunstigen en aan niet-communis tische vakverenigingen afbreuk te doen. Voorts zei hy, dat aanklachten die tegen communisten waren ingediend, ingetrok ken worden, terwijl „talrijke aanklachten verzonnen worden tegen tegenstanders van de regering Niet-communistische vakverenigingsleiders worden In hechte nis genomen. Van Franse militaire zijde is bekend gemaakt dat de Franse troepen bij hevige gevechten In de afgelopen drie dagen In Algerije honderdveertig opstandelingen hebben gedood. De politieke commissie van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties is gisteravond begonnen met het debat over de Ingediende ontwerpresoluties over ont wapening. De Joegoslavische afgevaardig de achtte het boven alles belangrijk de ontwapeningsbesprekingen te hervatten en een programma te ontwerpen, waarvoor hij de Joegoslavische resolutie zeer ge schikt noemde. De Tunesische vertegen woordiger pleitte hierna voor de resolutie van de 24 landen, die ook Tunesië onder tekend had, Het gemeentebestuur van Liittle Rock de hoofdstad van de Amerikaanse staat Arkansas, waar zich grote moeilijkheden hebben voorgedaan bij de opheffing van d« rassenscheiding op de openbare mid delbare school, heeft gisteren de arresta tie gelast van d'e twee leiders in Arkansas van de „Vereniging ->voor verbetering van de positie van de negers". Het gemeente bestuur had onlangs bepaald, dat de ver eniging haar archief ter beschikking moest stellen, doch de vereniging had dit niet gedaan. Te Santé Ctuz In Bolivia hebben be togers gisteren het stadhuis aangevallen en drie functionarissen, onder wie het hoofd van de politieke politie, gelyncht. De prefect ls erin geslaagd de rust te her stellen. Hij heeft tijdens een ontmoeting met de betogers gedreigd; dat hij zich een kegel door het hoofd zou schieten als er geen einde kwam aan de moordpartij. De regering heeft besloten vier contingenten reservisten op te roepen om in Santa Cruz de orde te handhaven. Onderdelen van het Blrmaanse le ger en de Blrmaanse luchtmacht en Ma rine hebben de vorige week een gecom bineerde aanval gedaan op het eiland Kamtan, dat ligt ter hoogte van Mergul (provincie Tenasserim) en dat door de communisten als basis werd gebruikt. Alle installaties op het eiland zouden ver woest zijn. Talrijke communistische rebel len, die bij de aanval door een paniek werden aangegrepen, trachtten zich zwemmend te redden. Velen van hen zijn verdronken. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekend gemaakt, dat een woensdagavond te Kaap Canavaral (Flo rida) afgeschoten geleld projectiel kort na do lancering vernietigd moest worden, omdat enkele onderdelen ervan slecht functioneerdenDe raket was een „Ju- plter-A", een door het leger vervaardigd projectdei voor middelgrote afstanden. Bij een ongeluk met een veerpont ln de Perzische rivier de Soessan hebben 24 personen de dood gevonden. Vijf jonge Tsjechen zijn te Praag tot gevangenis.stra.ffen van 10 tot 20 maanden veroordeeld omdat zij deelgenomen had den aan een illegale rook'n roll-bijeen komst in een Praags restaurant en daar mee „de maatschappij hadden beledigd". De Oostenrijkse kikvorsman Walter Tisch zal in het komende voorjaar naar de Rode Zee gaan om daar met een spe ciale microfoon de taal van de vissen op te nemen, aldus meldt het. Wpense blad „Wiener Kurier". President Nasser van Egypte zal Ln het komende voorjaar een bezoek brengen aan de Sovjet-Unie. Dit heeft president Worosjilof van de Sovjet-Unie in een vraaggesprek met het. Egyptische blad Al Moessawar medegedeeld. Drie employés van de Britse legatie ln Boedapest, dié enige tijd geleden door de Hongaarse autoriteiten waren gearres teerd, zijn gisteren in vrijheid gesteld. Het betreft hier de tolk Joszef Molnar (36). de telefonist E. Kova.cs (56) en Clarlssl Batyaka (49). het hoofd van de school van de legatie. Volgens het Hongaarse blad „Eszak Magyard-rszag" heeft een Hongaarse voiks- rechtbank in Miskolc 12 mensen veroor deeld tot gevangenisstraffen, variërend van 2 JaaT tot levenslang, wegens „het plegen van terroristische" dadien, gericht tegen het communistische bewind tijdens de opstand van het vorig jaar". De spoorverbindingen tussen Athene en Saionikl zijn verbroken tengevolge van hevige regenbuien. De voorsteden van Athene staan onder wateT en aan de oogst ln verscheidene delen van Griekenland is ernstige schade toegebracht. De bevolking van de Sovjet-Unie tel de ln 1956 200.200.000 zielen, aldus heeft Radio-Moskou gisteren gemeld. Ongeveer drie kwart van de bevolking ls geboren en opgevoed onder het Sovjet-bewind. De Argentijnse minister van Binnen landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat er op 23 februari 1958 algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. De staat van beleg, die op 5 oktober voor de pro vincie Buenos Aires werd afgekondigd, zal zondag opgeheven worden. De Nepalese regering heeft bekend gemaakt, dat zij een reisbureau heeft op gericht om het vreemdelingenverkeer in dit eens verboden koninkrijk in de Hima- laja te bevorderen. Tot 1950 mochten vreemdelingen Nepal niet binnenkomen. In Birmingham (Alabama) is giste ren een zekere Joe Pritchett. die ervan verdacht wordt de plaatselijke leider te zyn van de Ku Klux Klon, veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf omdat hij op 2 september met vijf anderen een neger had ontvoerd en mishandeld. Het is nog niet bekend of ook de anderen terecht zullen staan. NIEUWE RUN 39-40 VRIJDAG Anatomisch Laboratorium: K. en O.- cursus over het rassenvraagstuk door prof. dr. J. Dankmeyer. 8 uur nam. Gerecht 10: Bazar Ver. van Vrijz. Her vormden. 2i5J en 710 uur nam. School Munnikenstraat: Bazar Tam boer- en Pijperkorps K. en G. 711 uur nam Pieterskerk: Avondgebed, met mede werking van hoboïst G. Reyns. 7 1/4 uur nam. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal)Jublleumult- voering Mondeccordeonver. Accelerando" 8 uu r nam Acad. Ziekenhuis: Kranslegging bij borst beeld Hippocrates. 3.15 uur nam. St. Antonius Clubhuis. Cabaretrevue Ver. van Gerepatrieerden8 uur nam. School Munnikenstraat: Bazar Tam boer- en Pijperkorps K. en G. 711 uur nam ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg: Jeugdtoneel Chr. Hofland „De gelaarsde kat". 2,30 uur nam. Luxor-theater. Bijzonder kenkewerk Herv Gemeente. Spr. de heer J. Dreeuws. 10.30 uur voorm. MAANDAG Doopsgezinde Kerk; Bazar ten behoeve van de Diaconie. 25 en 710 uur nam. Schouwburg: K. en O. Salzburger Ma rionetten-theater „Die Zauberflöte". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Ver. van Hulsvrouw. Elise van Gasteren Menagé Challa draagt Spaanse volksliedjes voor 2i uur nam. Stadszaal (grote zaal): Herdenkingscon cert Hongaarse vrijheidsstrijd. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Kath. Midden standsbond. Spr. W. M. A. Paters over wrijfpunten in de huidige politiek. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Irene). Ouderavond Oegstgeester Satrya's. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg. K .en O. Salzburger Ma rionetten - th e ateT „Die Fledermaus". 8 u nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. H. T. Waterbolk over de C14- methode voor /het oudheidkundig onder zoek. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk; Bazar ten behoeve van de Diaconie. 25 en 710 uur nam Lakenhal. Ver. Oud-Lelden. Spreker dr. Chr. C. Vlam over het Leide muziekleven in 15751625. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Ledenvergadering AJgem. Ned. Bond van Gepensioneerden. 2,30 uur nam. Oegstgeest (Spaargarenstraai 29): Broederschap van oud-padvinders Spr. A. da Best over Nieuw-Gulnea. 8 uur nam. nomen met het gemeentebestuur van Voorschoten. Daarbij is gebleken, dat dit bestuur volkomen diligent is en dat de Rijkspolitie en de Rijkswaterstaat maat regelen in het vooruitzicht hebben ge steld om tot een goede verkeersregeling op dit kruispunt te geraken. Er valt niet te verwachten, dat het politiekorps in 1958 (momenteel 13 va catures) op volle sterkte zal kunnen worden gebracht. De werving verloopt stroef en het aanbod van geschikte krachten is zeer gering. GEEN POLITIE „IN ROK". Er zijn naar het oordeel van B. en W. geen termijn aanwezig voor het aan stellen van vrouwelijke agenten van po litie in onze gemeente. Er bestaan vooral moeilijkheden ten aanzien van de oplei ding en de accommodatie, terwijl het vrouwelijke personeel alleen speciale ta ken zouden kunnen worden opgedragen. STRAATVERLICHTING SCHUTTERSVELD. Hoewel geen kabel, geschikt voor straatverlichting, op het Schuttersveld aanwezig is, zoeken B. en W. naar een eenvoudige oplossing om hier een tijde lijke voorziening aan te brengen. Het tijdstip van aanbieding van het plan voor de noord-zuid-verbinding is thans bezwaarlijk op te geven. Het plan zal in het kader van een voorstel om trent het wegenschema in het recon structieplan voor de binnenstad worden ingediend. De ringverbindingen in de stad hangen nauw samen met het ontwerp voor het structuurplan van de Leidse agglome ratie. Uit het daaruit voortvloeiende we genschema voor de binnenstad, waaraan momenteel wordt gewerkt, zal blijken, in hoeverre deze ringverbindingen hier kunnen worden verwezenlijkt. WOENSDAG Rehoboth. Opening bejaardensooieteat. Remibranditweek. 2.30 uiur nam. Schouwburg. Kon. Ned. „Litterd6 Sa crum" „Ninotchka". 8 uur nam. Reihoboth. Opening bejaardensooieteit. 2,30 uiur nam. Doopsgezind© KerkLezing K. C. van Oossanen. „Kandidaten voor onsterfelijk heid". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaai)Sempr© Avanti's Jong en Jolig. 8 uur nam. Wassenaar Verendgiingsgebpuw Nutsavond met Fred Kaps, Alexander Pol a, en anderen. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Sempr e Avanti's Jong en Jolig. 8 uur nam. Lakenhal: K. en O.-concert op oude Europese muziekinstrumenten. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „LifcteriB Sa crum". „Ninotchka". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van ederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- er. feestdagen 24 uur. Lakenhal: Schilderij ententoonstelling Hazeveld Van Roemburg en Tweehuyzen; gravures van Marius Bauer. Werkdagen 104 uur; zondag 1—5 uur nam. (Tot 4 november). BIOSCOPEN Casino: „Zwei blame Augen" 14 jaar Werkdagen 2,30. 7 en 9.16 uiur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9,15 uur. Donderdagcyolus „De Pickwick Club". Lldo. „De nachten van Oaibirda". 18 Jaar Werkdagen 2.30. 7 en 9,16 uur. Zondag 2,30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oorlog en Vrede". 14 jaar. Dagelijks (ook zondag) 2.30 en 7,30 uur. Rex: „Het monster van Venus". 14 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.30, 4.45, 7,15 en 9,16 uur. Trianon: „De familie Trapp" (Allle leef tijden). Werkdagen 2,30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2,15. 4.30, 7 en 9,16 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 2 november 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48. tel 21060; Apotheek Oegstgeest, Wilh'elminapark 8 Oegstgeest. tel. 26274. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 2222'*.. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) -3 ■d 0. '2. 3 g g t S Helsinki mist zzo 3 2 0.6 Stockholm motregen z 5 9 0.2 Oslo zwaar bew. 5 9 6 Kopenhagen regen zzw 10 11 6 Aberdeen regenbui zw 10 5 Londen onbewolkt wzw 8 7 4 Amsterdam onbewolkt wzw 7 9 13 Brussel zwaar bew. wzw 7 10 6 Luxemburg regen wzw 7 9 4 Parijs licht bew. wzw 5 9 2 Bordeaux geh. bew. nw 3 12 3 Grenoble mist z 1 1 0 Nice licht bew. n 5 11 0 Berlijn licht bew. zzw 5 11 0.2 Frankfort geh. bew. wzw 6 12 0 München onbewolkt nw 1 3 0 Z tirich mist ozo 2 1 0 Genève mist z 6 1 0 Locamo mist 0 1 1 0 Wenen motregen zzo 2 5 0.1 Innsbruck mist windstil -2 0 Rome onbewolkt zo 3 12 0 Ajaccio geh. bew. ono 2 13 0 Mallorca licht bew. n 3 9 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2