Bestedingsbeperking staat thans uitvoering vele werken in de weg Niemeijer Leidse Ver. Sclioolkindervoeding en -kleding opgeheven half zware shag De raad vraagt, B. en W. antivoorden (1) Verwacht wordt dat Leiden in 1958 800 woningen mag bouwen Handig rollen Heerlijk roken Na 73 jaar Oorzaak: weinig medewerking van gemeentebestuur Alma Materkoor voert 4 november o.a. ,,A child of our time*' uit 96ste jaargang Donderdag 31 oktober 1957 Tweede blad no. 29279 Het algemeen verslag van het onderzoek in de afdelingen van de Leidse raad van de ontwerp begroting voor het jaar 1958, met de Memorie van Antwoord van B. en W., is verschenen. In de komende dagen zullen wij hoofdstuksgewijze aan de belangrijkste con clusies van dit „vraag- en antwoordspel" aandacht schenken. Voor /andaag volstaan wij met de belangrijke paragraaf: Volkshuisvesting en Openbare Werken. Zoals kon worden verwacht staat de beste dingsbeperking de uitvoering van vele werken in de weg. Hoewel B. en W. er volledig begrip voor hebben, dat de moeilijke omstandigheden, waarin de gemeenten thans verkeren, voor de raad nimmer aanleiding mogen zijn de problemen, waarmede het stadsbe stuur worstelt, te laten rusten, heeft het B. en W. verheugd, dat de raadsleden er zich bij de schriftelijke behandeling van deze begroting van bewust zijn geweest, dat beperking ook in het stellen van de vragen: er zijn er ongeveer honderd minderd dan vorig jaar thans wel noodzakelijk was. Het ligt voor de hand. dat de raad bij de bespreking van het hoofdstuk Volks huisvesting grote belangstelling aan de dag legt voor de woningbouwplannen in het komende jaar. Gezien het dit jaar toegestane kwantum, mag. aldus B. en W., worden verwacht, dat voor 1958 *400 woningwetwoningen en 400 woningen voor particulieren zullen wor den toegewezen. Vier plannen tot de bouw van 760 woningwetwoningen zijn nagenoeg be- stedingsklaar, een aantal, ruim vol doende om 400 woningen te kunnen bouwen. Omtrent de door particulieren te bouwen woningen dient uit de aard der zaak te worden afgewacht, dat, mede in het raam der financiële mogelijkheden, zal worden verwezenlijkt. B. en W. streven er ernstig nèar de in de naaste toekomst voor woningbouw bestemde terreinen tijdig bouwrijp te doen maken. 945 WONINGEN IN AANBOUW In het tijdvak van 1 oktober 1956 tot 1 oktober 1957 zijn 452 woningen gereed gekomen, waarvan 284 woningwetwo ningen en 168 woningen, gebouwd door particulieren. Op 1 oktober 1957 waren 945 woningen in aanbouw, waarvan 448 woningwetwo ningen, 122 premiewoningen voor een woningbouwvereniging en 375 woningen, in aanbouw bU particulieren. In 1956 zijn 297 woningen gereed ge komen. IN 1957 700 WONINGEN GEREED? Van 945 in aanbouw zijnde woningen zullen er in 1957 vermoedelijk 700 ge reed komen, waarvan 340 woningwetwo ningen, 80 premiewoningen voor een bouwvereniging en 280 woningen, ge bouwd door particulieren. FLATS VOOR ALLEENSTAANDEN Het is, aldus B. en W., wellicht ge wenst, dat er flats voor alleenstaanden worden gebouwd, maar de initiatieven daartoe dienen, naar de meningen van het college van particuliere zijde te komen. B. en W. wijzen er op, dat in de universitaire woonwijk, waarvan met de stichting een aanvang kan worden ge maakt flats voor alleenstaanden zijn opgenomen. Het ontworpen bouwplan van een studentenflatgebouw heeft de goedkeu ring van de welstandscommissie verkre gen en is thans voor de bouwtechnische beoordeling in behandeling bij de Dienst van Gemeentewerken. De bouwvergun ning zal daarna slechts kunnen worden verleend met toepassing van art. 20 van de Wederopbouwwet, hetgeen betekent, dat het besluit van het college tot ver lenen van de bouwvergunning de goed keuring behoeft van Ged. Staten. De praktijk heeft aangetoond, dat deze goedkeuring een tijdsverloop van twee a drie maanden vergt. De onderhandelingen over de grond- verkoop zijn gaande. Omtrent de situering van het flat gebouw ten opzichte van het verkeers knooppunt Churchilllaan—Haagweg— Dr. Lelyla an—Verlengde Toussaintkade is overeenstemming bereikt met de hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat in Zuid-Holland. Dit is even eens het geval ten aanzien van de nood zakelijk te maken uitweg als verbin ding met de Haagweg. AANTAL WONINGZOEKENDEN Het aantal woningzoekenden bedroeg per 1 oktober j.l. 4410 (v.j. 4144). Van 1 januari tot 1 oktober 1957 werden de volgende vestigingsvergunningen afge geven: voor woningen 1181, voor gedeel ten van woningen 1497 en in het kader van woningruil 159. NOG 3 GEZINNEN IN BARAK SIONSTEEG Woonden het vorig jaar men zal onze alarmerende publikatie herinneren Red. nog negen gezinnen in de barak Sionsteeg, momenteel zijn dit er nog drie. In overleg met het gemeentelijk bureau voor huisvesting wordt voortge gaan met de pogingen tot ontruiming. Na de ontruiming worden de bewoonde ruimten onbruikbaar gemaakt. Zodra alle woningen zijn ontruimd, zal sloping van het gebouw onder ogen worden ge zien. mede in verband met de verdere sanering ln de Camp. NOG GEEN GELD VOOR SPOORWEGOVERGANG LAMMESCHANSWEG In tegenstelling met de woningbouw nog altijd staatsvijand no. 1 wordt de uitvoering van openbare werken sterk afgeremd door de be stedingsbeperking. In menig antwoord van B. en W. treedt dit aan de dag. Zo kan b.v. de gemeente op dit ogen blik niet voldoen om vaste middelen ter financiering te vinden tot uitvoe ring van de spoorwegwerken in de lijn LeidenWoerden (Lammeschansweg). NOG GEEN AANLEG WEG SCHUTTERSVELD Tot de plannen, welke tengevolge van de bestedingsbeperking tijdelijk terzijde zijn gelegd, behoort ook het plan tot aanleg van een weg over het Schutters veld. Zodra de 'inanciële mogelijkheden enig perspectief op uitvoering openen, zullen B. en W. deze aangelegenheid verder in behandeling nemen. WAT VOORLOPIG NIET DOORGAAT Als gevolg van de bestedingsbeperking moet ook de verbetering van het weg dek van de Hooigracht worden uitge steld. Evenzo kunnen geen financie ringsmiddelen worden gevonden voor de uitvoering van het recreatieplan- noord (speelweide met speelvijver). Voorts is ook de verdere afwerking van de Willem de Zwijgerlaan uitge steld. Onder het noodlot van deze be perking valt ook de demping van het laatste stukje Levendaal en de dem ping van de Uiterstegracht. DE DEMPING VAN DE LANGEGRACHT Bij de voorbereiding van het plan tot demping van de Langegrachf vormt een grote moeilijkheid de a' van het koelwater van de Stedelijke Lichtfabrie ken. Het College heeft thans opdracht gegeven aan de directeur der gemeente werken het plan uit te werken, waarbij er van uitgegaan kan worden, dat dit koelwater op de Maresingel zal worden geloosd. De demping kan echter niet eerder tot stand komen, dan nadat de nieuwe koelwaterafvoer gereed is. De vervanging van de Turfmarktsbrug zal opnieuw moeten worden bezien in verband met het reconstructieplan voor de binnenstad. HET VEEMARKTPLAN Het schetsplan van een nieuwe vee markt berust thans by de Directeur van Gemeentewerken om advies, ter wijl B. en W. omtrent de tracering van de wegen, die naar het terrein moe ten leiden, met Ged. Staten onder handelingen voeren. Tot nu toe heeft de bestedingsbeperking bij de voorbe reiding van deze aangelegenheid geen rol van betekenis gespeeld. NIEUWE VUILVERBRANDINGS- INRICHTING De plannen voor de bouw en de plaats van vestiging van de nieuwe vuilver- brandingsinrichting bevinden zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Aangezien met de bouw ongeveer 2\<t a 3 jaar gemoeid zal zijn. mag niet worden verwacht, dat de nieuwe installatie op 1 november 1959 in gebruik kan worden gesteld. Inmiddels zijn er besprekingen ge voerd met B. en W. van Nieuwkoop om trent een eventuele verlenging van de bestaande overeenkomst. NIEUW GEBOUW VOOR GEM. WERKEN Enige tijd geleden hebben B. en W. platte gronden ontvangen van een nieuw gebouw voor gemeentewerken, alsmede een onteigeningsplan, waarin de terrei nen begrepen zijn, waarop dat gebouw is gedacht (hoek Hooigracht-Oude Rijn- Middelstegracht). Deze zaak verkeert echter nog in een beginstadium. Volgens het oordeel van B. en W. komt het perceel Hooigracht 79 in eigendom van de gemeente in aan merking om daarin het Bureau Huis vesting en de Gem. Accountantsdienst onder te brengen. PANDEN AAN DE VISMARKT B. en W. overwegen, of het door brand gedeeltelijk verwoeste pand Vismarkt 4 als ruilobject kan dienen om een ont ruiming te bevorderen van een nog niet bij de gemeente in gebruik zijnd pand. Aan het voormalig winkelpand Vismarkt 5. dat in zeer slechte staat verkeert, kan bezwaarlijk een nieuwe bestemming worden gegeven; het komt voor afbraak in aanmerking. OOK SCHOUWBURGBOUW UITGESTELD Het College is van oordeel, dat de voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe schouwburg zoveel voortgang moeten vinden, "dat de bouw kan aan vangen, zodra zich gunstiger perspectie ven ten aanzien van de gemeontefinan- ciën openen. Nadat met de architect overeenstemming was bereikt omtrent de gedetailleerde situering van het schouwburgcomplex, is deze aan de ar beid getogen. Het schetsontwerp zien B. en W. omstreeks Kerstmis tegemoet. RUIM f 1250 VOOR REMBRANDTWIJK De gisteren in het gebouw Rehoboth gehouden verkoopdag t.b.v. de Her vormde Rembrandtwijk heeft netto ruim f 1250 opgebracht. Onze stadgenoot, de heer J. van Laar, is aan de Tech. Hogeschool te Delft geslaagd voor het ingenieurs examen voor natuurkundig ingenieur. Advertentie Super kwaliteit halfzware shag in moderne plastic verpakking met extra voordelen: grote ruimte om uit tc rollen altijd verse shag geen stuktrekken van de tabak 5j< geen draadje verlies 5|e prettig in de zak' te dragen Bestuur diep gegriefd over besluiten van het College van B. en W. De Leidse Vereniging voor Schoolkindervoeding en -kleding, die zich reeds 73 jaar interesseert voor de daarvoor in aanmerking komende schooljeugd en daarvoor met name van de zijde der ouders veel dank incasseert, heeft gisteren opgehouden te bestaan. Tijdens een gistermiddag in het gebouw der Vereniging (Pieters kerkgracht 11) gehouden buitengewone vergadering is met algemene stemmen besloten tot opheffing der vereniging. Een besluit, dat na rijp beraad en met een gevoel van weemoed werd genomen. Aan dit besluit ligt de geringe medewerking, welke het bestuur van de zijde van het gemeentebestuur ondervindt, ten grondslag. Twee in de laatste tijd genomen beslissingen van het college van B. en W. hebben bij het bestuur de indruk gewekt, dat dit college weinig waardering heeft voor het werk van de Vereniging. Terwijl het bestuur, afgaande op concrete gegevens, voor dit jaar een subsidie van f. 10.000 had aange vraagd, werd dit bedrag terugge bracht tot f. 6.000. Bovendien ont ving het bestuur enkele weken gele den van B. en W. (de Dienst van Openbare Werken) een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat de thans bij de vereniging nog in ge bruik zijnde ruimte (van de drie lo kalen stond men er reeds twee af) met uitzondering van de woensdag moest worden afgestaan aan de So ciëteit voor Ouden van Dagen. in zyn werkzaamheden, is hierover diep gegriefd en ziet zich elke gele genheid om behoorlijk te werken ont nomen. Bij schrijven d.d. 17 oktober j.l. is het College van B. en W. hiervan op de hoogte gesteld. Bovendien is het College er van in kennis gesteld, dat men een voorstel tot ontbinding van de vereni ging bij de leden aanhangig zou maken. Ondanks dit ingrijpende voorstel is bjj de vereniging, welke reeds 73 jaar ge heel belangeloos op de bres staat voor het minder bedeelde kind, geen enkele reactie van de zijde van het College van B. en W. binnengekomen. gesteld van de Leidse Jeugd Actie, met het doel om een en ander te be stemmen voor een verdere inrichting van de Leidse jeugdhonken. Aan de ouders, die hadden ingeschre ven om in aanmerking te komen voor de verstrekking van kleding en schoeisel, zal mededeling van de ontbinding der vereniging worden gedaan. Aan het einde van de vergadering heeft de heer Wilterdink zijn medebe stuursleden bedankt voor hun onbaat zuchtige arbeid in het belang van het misdeelde kind, dat deze hulp zo zeer van node had. Woorden van dank richtte spreker ook tot de gedelegeerde van het gemeentebestuur, mevr. C. Braggaar—de Does, die van haar kant met weemoed afscheid nam van het werk, waarin zij grote voldoening had gevonden. Een vereniging, welke sinds september 1884 prachtig werk heeft verzet, vond, een zeker niet door het bestuur gewenst, roemloos eindeGeboren uit particu lier initiatief, hebben opeenvolgende be sturen deze arbeid krachtig gestimu leerd. Thans zal het werk, dat met zoveel liefde, vrijwillig en consciëntieus werd gedaan, door ambtenaren moeten worden overgenomen (bestedingsbeper king!). Advertentie 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Bbeumatische Pijnen ernit. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Reuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende orga nen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - verdwijnen de pijn ver wekkende onrein heden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. AFSCHEID J. GERTENAAR EN J. J. LA LAU VAN STED. LICHTFABRIEKEN. Gistermorgen namen de heren J. Gertenaar en J. J. la Lau aan de Sted. Lichtfabrieken afscheid van directie, superieuren en collega's, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Zij deden dit na geruime tijd in verschillende takken van het bedrijf I werkzaam te zijn geweest. Dat zij ge- I waardeerde krachten waren, die met opgewektheid en energie hun taak ver vulden, bleek wel uit de toespraken, die gistermorgen in de directiekamer tot hen gericht werden. De directeur, ir. Y. Ykema, dankte beide afscheidnemenden, ook namens het gemeentebestuur, voor de zo vele jaren bewezen diensten en wenste beiden een goede pensioentijd toe. De chefs van beide heren cn de ver tegenwoordigers van de Personeelsver eniging, sloten zich bij de woorden van de directeur aan. Zij voegden er een herinnering aan toe namens het gehele personeel. De naaste collega's van de heren Ger tenaar en La Lau kwamen daarna bij een om met hartelijke woorden en enige attenties van hen afscheid te nemen. K. EN G. HOUDT BRUSSELSE KERMIS In verband met het 30-jarig bestaan van het Chr. Tamboer- en Pijperscorps „Kunst en Genoegen", dat volgend jaar wordt gevierd, heeft een oudercomité in de gymnastiekzaal van de school aan de Munnekenstraat een Brusselse kermis georganiseerd. Vrijdagavond wordt deze kermis, welke ook zaterdag nog voort duurt, geopend. PIJNLIJKE VERRASSING De vergadering, die bij ontstentenis De directeur van Gemeentewerken, zo werd aan dit schrijven toegevoegd, was - - - - opgedragen nauwlettend toe te zien, dat heer M. van Rijs- deze nieuwe regeling stipt werd nage- I v..?,1? L stond van de heer J. leefd G Wilterdink, nam met pijnlijke ver rassing van deze gang van zaken kennis. Het bestuur, dat zich door beide maatregelen ernstig gehandicapt ziet RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het kantoor Leiden der Rijks postspaarbank werd in de maand okto ber f288.493 ingelegd en f285.633.— terugbetaald. Officiële publikaties VERKEERSMAATREGEL Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat, ln verband met werkzaamlhedenaldaar, de spoorwegovergang Hoge Mors weg van 1 november 1957 te 23X)0 uur tot 2 novem ber 1957 te 7.00 uur en van 3 november 1957 te 22.00 uur tot 4 november 1957 te 7,00 uur, ls gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee in belde richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse met borden worden aange geven. Dit eenvoudig uitziende instru ment is van grote waarde voor de Amerikaanse verdediging. Het is een radarapparatuur voor het lan ceren van geleide projectielen. Niet alleen de grote beweegbaarheid van het apparaat is van belang, maar bovenal het feit, dat het ge bruikt kan worden voor het volgen van doelen, die zich zeer laag bo ven de grond, op boomhoogte be vinden. Het instrument kan deze doelen onderscheiden en volgen zonder zich iets van de radar- reflectie van bomen, huizen e.d. aan te trekken. Van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat men zich in de laatste tijd ziet als een verlengstuk van de Dienst voor Sociale Zaken. Afgaande op i de ervaring van voorgaande jaren toen voor f. 10.000 aan schoeisel en kleding werd verstrekt, had men voor dit jaar een dergelijk bedrag aangevraagd. Een bedrag, dat was gebaseerd op de 193 aanvragen, welke bij eerste inschrijving waren binnengekomen. Inmiddels zijn dit er reeds circa 220. De thans toege zegde subsidie van f. 6.000 acht het be stuur tenenemale onvoldoende. Van dit bedrag, aldus is de opvabting van het bestuur, kan slechts schoeisel verstrekt worden. Is dit besluit, met het oog op het sociale karakter van het werk, voor het bestuur reeds moeilijk te verwer ken, onder geen voorwaarde wenst men afstand te doen van de enige kamer, welke momenteel nog bij de vereniging ln gebruik is. Had men tot voor kort de gehele be nedenverdieping in gebruik sinds 1927 is de vereniging in het gebouw onder gebracht geheel vrijwillig deed men enkele jaren geleden afstand van de achterkamer, welke toen werd Ingericht als sociëteit voor ouden van dagen. Voorts ging de vereniging akkoord om de zijkamer in combinatie met het be stuur van deze sociëteit te gebruiken. Het bestuur ziet het als een grote te leurstelling. dat het gemeentebestuur thans ook een aanslag doet op de enige nog bij de vereniging in gebruik zijnde voorkamer. Men ontneemt ons, aldus werd gisteren medegedeeld, elke gele genheid om ons werk naar behoren te verrichten. Men heeft dan ook de in druk gekregen, dat het gemeentebestuur (de Dienst voor Sociale zaken) dit werk liever zelf ter hand neemt. Gelet op deze gang van zaken kwam het bestuur, zoals gezegd na rijp beraad, gisteren met het voorstel om tot ontbinding van de vereniging over te gaan. Na enige discussie werd dit voorstel met algemene stemmen aangenomen. Het bestuur werd opgedragen de nog lopende zaken af te doen en binnen drie maanden aan een daartoe ingestelde commissie van vijf leden rekening en verantwoording af te leggen. INVENTARIS VOOR LEIDSE JEUGD ACTIE De inventaris eigendom van de ver eniging zal ter beschikking worden w- Op het ter herdenking van de Hon gaarse vrijheidsstrijd, maandag 4 november a.s. in de Stadsgehoorzaal door het Alma Materkoor onder lei ding van Willem Mizee te geven con cert, zullen uitgevoerd worden gedeel ten uit het moderne oratorium van de Engelse componist Michael Tippet* „A child of our time", de F.-moll mis van Anton Bruckner en de Altrapsodie van Joh. Brahms. 'Toen in 1954 „A child of our time" door het Alma Materkoor geïntrodu ceerd werd, schreven wij ter inleiding daarvan o.a. het volgende, dat wij met het oog op de komende uitvoering nog eens willen herhalen: Van Michael Tippetts „A child of our time" (Een kind van onze tijdwerd de eerste uitvoering gegeven op 19 maart 1944 dus midden in de oorlog in het Adelphi Theater te Londen, onder leiding van Walter Goehr. Sindsdien verwierf het zich een enor me bekendheid tengevolge van. ook door de radio, talrijke uitvoeringen in vele Europese landen (ook in Arnhem en Den Haag). Tippett schreef dit oratorium in 1943. Het vormt tegelijk een aanklacht en een bede en draagt tot motto het „Vrije mensen in een vrye wereld" Het confronteert ons met en vormt een hartstochtelijk protest tegen de Jodenvervolgingen ten tijde van Hitier en wel naar aanleiding van een gebeur tenis, die velen zich nog levendig her inneren zullen, namelijk het in 1933 te Parijs neerschieten van de Duitse diplo maat von Rath door de tot het uiterste gedreven en getergde 17-jarige Joodse vluchteling Herschel Feibel Grynsban. Toen von Rath aan zijn verwondingen bezweek, was de hel eerst recht voor de Joden losgebroken! De gevoelig en hevig gegrepen kunste naar Tippett voert ons door middel van zijn muziek en tekst mede naar alle verschrikkingen (o.a. talrijke progroms) in casu de geestelijke en mythologische betekenis ervan, die de Joden hadden te ondergaan. Het eerste deel houdt zich, gebouwd op de grote profetieën van Jesaja, bezig met de algemene toestand op de wereld, in deel twee verschijnt „Het kind van deze tijd" (de gekwelde Joodse zonde bok), verstrikt ln zijn noodlot en de elementaire krachten van de tijd en deel drie wijdt zich aan een mogelijke oplos sing of genezing van het drama der Joodse uitgeworpenen door middel van de afsnijding van de voltrekker van hun noodlot, uit de gemeenschap. „A child of our time" is geschreven voor koor, orkest en soli. De algehele opzet en behandeling herinnert aan die van Handels „Messiah". Het karakter is profetisch, verhalend, contemplatief, en medidatief met dramatische veelal dub- belkorige koorzang, terwijl vijf prach tige „Negro spirituals", gekozen uit de verzamelingen van zijn tijd. gelijk Bach zulks deed met zijn koralen, zijn inge last, waarbij zij dezelfde geestelijke functie vervullen. Deze Spirituals corresponderen pre cies met de gevoelige en bewogen situa ties van het drama. Het uiterst realistische en expressieve werk toont sterk dissonerende- en con- trapuntische-, naast buitengewoon lyri sche fragmenten, vooral in de aria's, is ritmisch bijzonder gecompliceerd (spe ciaal syncopisch) en choraliter uitzon derlijk meeslepend van karakter, bijv. het wilde, levendige en furieuze koor „Burn their houses" (Verbrandt hun huizen). De vijf spirituals zijn getiteld ..Steal away to Jesus" (Geborgen by Jezus „Go down, Moses (Gaat uit Mozes), „Go by-and-by, I'm going to lay down my heavy load" (O, weldra zal ik mijn zware last neerleggen), „Nobody knows the trouble I see. Lord" i Niemand, Heer. kent de zorgen, die ik voorzie beter dan Jezus!) en „Deep river, my home is over Jordan" (O. diepe rivier, mijn tehuis is aan gene zijde van de Jordaan Vooral dit laatste is een geniaal exem pel van grootse verbeeldingskracht. Het geheel is, zowel muzikaal als tekstueel, vervuld van hoge waardig heid. Het is niet te verwonderen, dat het in korte tijd Europese faam ver kregen heeft! H.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3