De Tweede Kamer gaat in beginsel akkoord met het Deltaplan Verrassend bezoek van Kroesjtsjef aan een Turkse receptie in Moskou B WEERBERICHT Er openen zich voor cle ontwikkeling; der achtergebleven eilanden grote mogelijkheden Het Kremlin zou besloten hebben de machine op achteruitte zetten zegt men in Washington Strengere censuur ingesteld Geestelijk gestoorde werpt een granaat in Israëlisch parlement 96ste jaargang WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 No. 29278 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Historische vergadering gefilmd (Van onze parlementaire redacteur) Elf sprekers zijn gisteren in de Tweede Kamer aan het woord geweest over het Deltaplan. Er werd in de zaal druk gefilmd. Achter de ministers tafel hing een heel grote kaart van zuidwestelijk Nederland. Aan alles was merkbaar, dat het Deltaplan voor de toekomst van historische bete kenis wordt geacht. Voor de helft van ons land, die beneden de zeespiegel ligt, verdwijnt bijna zeker de kans op overstroming. Voor de in ont wikkeling achtergebleven eilanden openen zich door moderne verbindingen grote mogelijkheden. Naar betere verbindi De zoetwatervoorziening voor de landbouw wordt belangrijk beter. Uit het debat bleek duidelijk, dat de Kamer de voorkeur geeft aan afsluiting van de zeegaten tus- ten de Westerschelde en de Rotterdamse water weg, boven verhoging van de 700 kilometer oude dijken. In de plaats daarvan komt een nieuwe sterke waterkering van nog geen vijftig km. lengte. Met de principiële opzet van het Delta plan wilde de Kamer zeker akkoord gaan. ngeii De hoofddammen, die de zeegaten afsluiten, zullen voor het verkeer niet van grote betekenis zijn omdat zij te westelijk zijn gelegen en geen rechte lijn vormen. Belangrijker zijn de dammen, die ver landinwaarts in de rivieren moeten worden gelegd. Dan wordt de rijafstand tussen Rotterdam en Zierikzee verminderd van 100 tot 50 kilometer, terwijl de reisduur wordt verkort van ruim twee uur tot ongeveer drie kwartier. Maar reeds nu drongen de Zeeuwse volksvertegenwoordigers, de heren Van der Peijl (CHU), Westerhout (P. v. d. A.), Van Dongen (KVP) en Kodde (SGP) er op aan ook een dam te leggen in de Oosterschelde van Zierikzee naar Beveland. Men moet niet achter de snelle ontwikkeling van het verkeer aanlopen. Daarom vroegen zij ook in studie te nemen een vaste verbinding over (of onder) de Wes terschelde naar Zeeuws-Vlaanderen. De uitvoering van de Deltawerken zal in totaal ongeveer 25 jaren duren, hoe wel veel eerder, binnen 6 of 10 jaar, reeds betere verbindingen worden verkregen, hetgeen vooral van belang is voor Rotterdam, dat met de ontwikkeling van de gemeenschappelijke Europese markt voor een enorme taak staat. Zeeland kent eigenlijk geen woningnood meer, terwijl Rotterdam met een achterstand op woninggebied steeds meer arbeidskrachten nodig zal hebben. Afsluiting zonder weerga De kosten van het Deltaplan worden geraamd op 2500 miljoen gulden. Uitge smeerd over 25 jaar vond de heer Bie- wenga (AR) dat niet zo erg hoog. De schade bij de stormramp van 1953 be droeg 1500 miljoen gulden. Het eigen lijke Deltaplan omvat de afsluiting van het Haringvliet, het Brouwershavensgat, de Oosterschelde, het leggen van een dam door het Volkerak en door de Gre- velingen, werken in het gebied van de Oude Maas en versterking van de hoog waterkeringen aansluitend op de dam men. Bovendien vallen allerlei aanvul lende werken uit te voeren. Het werk van de afsluiting van de zeegaten zal moeilijk en omvangrijk zijn en moeilijker en omvangrijker dan enig ander werk van deze aard dat ooit in ons land werd uitgevoerd. Door het gat van de Oosterschelde trekt 2000 miljoen kubieke meter water per getij. Door het stroomgat bij Schelphoek trok 270 bil joen kubieke meter water per getij en dat was het grootste stroomgat na de ramp van 1953. Maar de Kamer durft het grote werk aan. Waarschuwingen Kindje te Veendam bij brand omgekomen Bjj een felle brand die gisteravond in de Havenstraat te Veendam een dub bel pand verwoestte, is een vier-jarig jongetje om het leven gekomen. Het pand werd bewoond door de fa milies A. Schaap en B. Dijk. De brand is vermoedelijk uitgebroken in de kamer of de keuken van de familie Dijk, nadat de ouders naar bed waren gegaan. Zij werden gewekt door dichte rook wolken die de slaapkamer binnendron gen. Met grote moeite konden zij zich redden, doch nadat zij de familie Schaap hadden gealarmeerd, konden zij hun woning niet meer binnendringen om het vierjarige zoontje te redden. Wel kon men door een raam nog de voorkamer binnenkomen waar een baby van een half jaar van de familie Dijk lag te sla pen. De brandweer kon niet voorkomen, dat het gehele pand verloren ging. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De familie Dijk heeft een half jaar ge leden ook reeds een woning door brand verloren. Bij die brand, in de molen streek, werden drie gezinnen dakloos. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Verspreide voorkomende opklaringen, maar aanvankelijk nog hier en daar enige regen of motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. later weinig wind. Voornamelijk in het noorden van het land iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 OKTOBER Zon op: 7.35 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 14.19 uur; onder uur. Hoogwater te Katwijk te 9.12 en 21.47 u. Laagwater te 4.32 en 16.59 uur. Dit nummer bestaat oft 14 pagina's Met alle voordelen van het Deltaplan zag de Kamer ook wel, dat er in het Deltagebied offers zullen moeten worden gebracht en men drong er daarom op aan alle aandacht te besteden aan de schadevergoeding. Met de Zeeuwen kwam vooral ook de heer Van der Zaal (AR) op voor de bedreigde belangen van de visserij in Zeeland, inbegrepen de oester- en mosselcultuur. Algemeen werd ook aangedrongen op grote openbaarheid, bij de voorbereiding en uitvoering van de werken. „Zorg er steeds voor", waarschuwde de heer Ze- gering Hadders (VVD), „dat de bevol king via de provinciale instanties in het overleg wordt betrokken. Laat alles zo veel mogelijk lopen over de vertrouwde organen in de betreffende gebieden". Eveneens bestreed ook iedereen het voornemen van de regering de polder en waterschappen 40% te laten bij dragen in de kosten van versterking en verhoging van de oude dijken, zo als langs de Wester Schelde. „De pol ders kunnen die lasten niet dragen", klaagde mej. Schilthuis (PvdA). Het Rijk moet een groter deel van de kos ten voor zijn rekening nemen. Er wer den percentages genoemd van 90 en 95%. De dam in het Volkerak, ten noorden van Dintelsas, vond de heer Burger (PvdA) te noordelijk geprojecteerd. Zijn bezwaar hield ook verband met de be langen van België, Dintelsas zou wel eens het eindpunt kunnen worden van „een Moerdijkkanaal". In Beneluxver- band moet men België niet het mini mum geven, maar met het maximum van de mogelijkheden rekening houden. Lcjuwerszee afsluiten Het wetsontwerp inzake een princi piële beslissing over het Deltaplan om vat ook de gelijktijdige aanpassing (ver sterking en verhoging) van de waterke ringen buiten het zuidwestelijk Delta gebied aan hoge storm. Vloeden, waar voor 200 miljoen gulden is begrepen in de totale kosten van 2500 miljoen. De afsluiting van de Lauwerszee moet met spoed tot stand komen, betoogden de heren De Ruiter (CHU) en Biewenga (AR). Met de afdamming wordt de kust in het noorden recht getrokken, waar door een zwakke plek verdwijnt. Vandaag wordt het debat voortgezet. Prinses Beatrix, die gisteren het t Polio-revalidatiecentrum Deljt en Omstreken opende, tijdens haar rondgang door het gebouw in ge sprek met enkele kinderen. Willem Andriessen is gisteren in de Amsterdamse Bachzaal door een grote schare vrienden en be wonderaars gehuldigd ter gelegen heid van zijn zeventigste verjaar- „Wij hebben nog geen besluit genomen over een nieuwe taak voor Zjoekof, maar hij zal er een krijgen en wel in overeenstemming met zijn ervaring en hoedanigheden", aldus verklaarde partijleider Kroesjt sjef gisteravond tegenover buitenlandse journalisten op een receptie in de Turkse ambassade te Moskou, ter gelegenheid van de Turkse nationale feestdag. Deskundigen, in Moskou zijn van mening, dat het uitstel van een besluit over Zjoekof wijst op tegenstellingen in de boezem van de partij, welke ver uitgaan boven diens promotie of degradatie. Het eigenlijke geschil schijnt de militaire politiek in het verband met het vreedzaam samenleven te betreffen. Het Parijse avondblad „France- Soir" gaat nog een stap verder en spreekt van een meningsverschil over het Midden-Oosten. Evenals Molotof zou Zjoekof van opinie zijn, dat het daar te verwachten voordeel voor de Russische politiek niet opweegt tegen de vereiste inspanningen. Opmerkelijk is, dat president Tito, die maarschalk Zjoekof zeer kortgeleden nog in zijn land zeer vriendelijk ontving, tengevolge van spit niet in staat zal zijn in de komende maanden een buitenlandse reis te maken en dus ook niet aan het hoofd van een Joegoslavische dele gatie naar Moskou kan gaan ter herdenking van de oktoberrevolutie in 1917. In Belgrado hebben de geruchten over degradatie van Zjoekof kennelijk ontevredenheid gewekt. Er heerst op het ogenblik in de Sovjetrussische hoofdstad een ware koopwoede, een verschijnsel, dat zich veel voordoet in tijden van crisis en spanning in de Sovjet-Unie. De mensen geven dan de voorkeur aan goederen boven geld. Westerse diplomaten zagen stralende gezichten De voortdurende onzekerheid over Zjockofs toekomst schijnt ook de cen suur in de Sovjet-Unie strenger te heb ben gemaakt. Een telefoongesprek met Londen van een correspondent van het Engelse persbureau Reuter werd her haalde malen gedurende enkele secon den onderbroken zonder dat hij het zelf scheen te bemerken. Tenslotte werd het gesprek plotseling afgebroken. Latei- kwam hij opnieuw aan de lijn, maar werd toen opnieuw verscheidene keren onderbroken. Gisteren hebben de Sov jetrussische autoriteiten de buitenlandse correspondenten in feite verboden tele visiefilms in de Sovjet-Unie te maken door een besluit af tek ondigen, dat dergelijke films niet meer naar het bui tenland mogen worden gezonden. In welingelichte diplomatieke kringen te Washington zei men hedenochtend over Kroesjtsjefs aanwezigheid op de Turkse receptie te Moskou, dat de Rus sische communistenleider besloten schijnt te hebben de machine op „achteruit" te zetten, nadat hij er zich rekenschap van had gegeven te ver te zijn gegaan en bijzonder grote risico's te hebben geno men. Kroesjtsjef zou thans van oordeel zijn, dat de vrees, die de Sovjet-Unie in de laatste tijd heeft veroorzaakt door haar houding in de kwestie tussen Syrië en Turkije, verminderd moet worden. De diplomaten op bedoelde Turkse receptie waren verrast toen zij Kroesjt sjef, premier Boelganin en vice-premier Mikojan met stralende gezichten binnen zagen komen. In hun gezelschap bevond zich maarschalk Iwan Bagramian, in de oorlog een van Ruslands eerste bevel hebbers, over wie de laatste jaren ech ter weinig vernomen is. Wat ook verwondering gewekt heeft bij de buitenlandse diplomaten in Mos kou is het feit, dat de Russische leiders een ontvangst hebben bijgewoond in de ambassade van Turkije, omdat Turkije De bekende componist en pianistdag. Wethouder van Wijck van Amsterdam bood hem de zilveren legpenning van de stad aan. Links de echtgenote van de jubilerende componist. de laatste tijd het mikpunt is geweest van Russische aanvallen! Voorts ver keerden de diplomaten in de mening, dat de Russische leiders zich nog steeds bezig hielden met de vraag wat er ver der met Zjoekof moet gebeuren. Kroesjtsjef klonk voortdurend met de ambassadeurs van de V.S.. Turkije, Per- zië, Zwitserland en Engeland. Hij riep tot allen om hem heen, terwijl hij zijn glas hier: „Op de vrede, op de vrede. Laat hem die oorlog wil naar de duivel lopen. Laat hem alleen vechten. Waar om moet er eigenlijk over oorlog ge sproken worden, er zal geen oorlog komen". „Vredesgehaar" De journalisten vroegen Kroesjtsjef of zijn aanwezigheid op de receptie be schouwd kon worden als een teken van vermindering van de spanning in het Midden-Oosten, als een vredesgebaar. „Ja, het is een gebaar. Als u zich de vrede voorstelt als de naald van een kompas, zoudt u kunnen zeggen, dat zij een weinig naar de vrede is gedraaid" Op de vraag of de naald op zaterdag, toen de vervanging van Zjoekof bekend gemaakt werd, was beginnen te draaien, zei Kroesjtsjef, dat dit reeds enige tijd daarvoor was gebeurd. Kroesjetsjef dronk ook op „het bond- Eisenhower is het ernst met Amerika's achterstand President Eisenhower heeft gisteren een aantal vooraanstaande personen op wetenschappelijk gebied ontboden om van gedachten te wisselen over „zeer ernstige en zeer belangrijke wetenschap pelijke kwesties". Een woordvoerder van het Witte Huis wilde geen bijzonder heden bekendmaken. Aangenomen wordt dat men gesproken heeft over Amerikaanse vorderingen op het gebied van geleide projectielen en raketten. Aan de besprekingen werd deelgeno men door dr. Isadór Rabi, de voorzitter van de wetenschappelijke adviescom missie van het bureau voor defensiemo bilisatie, Gordon Gray, de directeur van dit bureau. Robert Cutler, de adviseur van de president voor kwesties betref fende de Nationale Veiligheidsraad, en Lewis Strauss, de voorzitter van de a t oomcommissie. Advertentie ïlxitci j SPECIALIST IN dg SCHOENEN toetreden als gij u aansluit bij het Ver drag van Warschau Kroesjtsjef bracht tenslotte een heil dronk uit op Turkije. „Turkije en de Sovjet-Unie zijn buurlanden. Als Turkije genootschap tegen Hitier". Wijzend naar I het erg warm heeft kan een frisse wind de Joegoslavische ambassadeur zei hij „Ik mag die man wel. Hij hoort tot geen enkel blok". Tot de ambassadeurs van Engeland en de Verenigde Staten zei Kroesjtsjef: „Wij zullen tot de NAVO uit de Sovjet-Unie het verkoelen en een zachte bries uit Turkije kan ook naar het noorden waaien. Op deze manier zal het klimaat van beide landen gematigd worden". Vijf ministersdie achter tafel zaten, ti erden gewond, van wie één zeer ernstig In het Israëlische parlementsgebouw is gisteren een handgranaat ontploft, waardoor enige ministers werden gewond, één zelfs zwaar. Het helse werktuig is tjjdens een openbare zitting van de Knesseth (het parlement) van achter de publieke tribune naar de ministerstafel geworpen door een jongeman (zijn leef tijd wordt resp. als 20, 24 en 30 opgegeven), wiens naam in de verschillende berichten nogal afwijkt: volgens sommige berichten heet hij Mosje Dweik of Duek, volgens andere Doeëk Cohen. Hoe dit zij, volgens de politie is de man gees telijk gestoord: een jaar geleden heeft hij getracht een ziekenhuis in Tel Aviv in brand te steken. Ditmaal zou het een daad van protest zijn geweest tegen de Israëlische politiek ten aanzien van de Arabieren in het land. Het kostte de politie de grootste moeite de man uit de handen van de woedende omstanders te hou den. Toen de granaat eenmaal geworpen was, mengde het gegil op de publieke tribune zich met het gekreun van de gewonden. De ministers bleven na de ont ploffing in hun zetels zitten rond de met bloed besmeurde tafel in het hoefyzer- vormige parlementsgebouw. Toen de wolk van rook en stof langzamerhand was verdwenen, bleek, dat vooral minister Sjapiro zwaar gewond was. Premier Ben Goerion had vleeswonden aan de armen dat zfjn toestand zeer ernstig is en dat hij een tweede operatie had ondergaan; de minister van Buitenlandse Zaken, I mevrouw Meir, heeft een lichte verwon- Het Hadassa-ziekenhuis in Jeruzalem ding aan haar rechtervoet: de minister deelde later het volgende mede: van Volksgezondheid Barzilai kreeg slechts een lichte schram aan zijn been; Premier Ben Goerion heeft vleeswon den aan beide armen en aan het linker been; de minister van Sociale Zaken en Eredienst Sjapiro heeft een granaat splinter in de maag. Na bloedtransfusie is hij geopereerd. Later werd gemeld, de minister van Vervoer, Carmel. heeft een gebroken rechter arm; de minister van Handel, Sapir, die eveneens achter de tafel zat, werd niet gewond.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1