2000 jongeren hoorden Flipse en zijn orkest Het Huis Metamorfose werd vanmiddag geopend RH woningen nabij Bouw van 218 Willem de Zwijgerlaan In het bos van Oud-Poelgeest DINSDAG 29 OKTOBER 1957 - - - -v* t Hf* - I. fe v 3 j|*TS> 2 iWN i 1.-l*•- Uitbreiding voorziet in grote behoefte Onder de rook van Leiden, besehut door een eigen bos, staat het Kasteel „Oud-Poelgeest". Het is echter niet meer een besloten veste, maar staat open om mensen uit alle lagen van ons volk bfj elkaar te brengen. Of, zoals in de statuten van de Stichting „Oud-Poelgeest" staat, om zich aan de hand van de „levenswaarden van de bijbel en van de Westerse cultuur" te bezinnen op de medemenswording in ons beroep, ons gezin en onze maatschappij, op de nieuwe verhouding tussen man en vrouw en op de oecumene. De massaliserende tendenzen van onze huidige maatschappij bedreigen zo zeer het menselijke, dat velen het no dig hebben om tot hun plezier weer te leren, hoe zij op bewuste wijze met de volheid van de hele persoon hun hou ding kiezen en beleven kunnen in hun arbeid, gezin, staat en kerk. Dit geza menlijk zoeken naar de nieuwe vormen van menselijkheid in het gewone en maatschappelijke leven, deze ontspan nende in weer-medemens-worden noemt men „vorming" (waaraan Oud-Poel geest zijn naam „Vormingscentrum" te danken heeft). Voor het klimaat van het bedrijfsleven, de politieke gezondheid, de culturele en godsdienstige kracht van ons volk is Herdenking kerkhervorming Donderdagavond zal in de Pieterskerk en de Lutherse Kerk de kerkhervorming worden herdacht. Ds. J. Groot zal de dienst leiden in de Pieterskerk, terwijl ds. H. J. A. Haan dit zal doen in de Lutherse Kerk. Beide diensten vangen om 8 uur aan. Bond v. Chr. Slagerspatroons Ten huize van de voorzitter, de heer D. de Roode jr., kwam gisteravond de afdeling Leiden en omstreken van de Bond van Chr. Slagerspatroons bijeen. Nadat de secretaris, de heer G. Stig- ter, de notulen had uitgebracht, heeft het hoofdbestuurslid, de heer C. Ver- woerdt, gesproken over het onderwerp „In en om de slagerij". Spreker behan delde op zeer duidelijke wijze enkele problemen, waarmede de slagerspatroons te maken hebben. Zo gaf spreker o.a. een inzicht van hetgeen al zo verband houdt met de loonvorming en de sociale maatregelen in het slagersbedrijf. Bo vendien lichtte de heer Verwoerdt zijn collega's in over de door hem bezochte congressen o.a. te Wenen. Na de pauze werd van gedachten ge wisseld over de binnenkort te houden vleeswarenwedstrijd, waarvoor een zil veren beschikbaar is gesteld. Teneinde de vakbekwaamheid op te voeren komt er een cursus in het opmaken van scho tels en bittergarnituren, waaraan ook dames kunnen deelnemen. Voorts vorm den de heffing op varkens, het eigen vee- en vleestransport en een centrale worstmakerij punten van bespreking. Aan het einde van de avond werd de heer en mevr. De Roode dank gebracht voor hun verleende gastvrijheid. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Pieter Adrianus, z. van P. A. van Brum- snelen en J. F. Kuljvenhoven; Beatrix Ag nes Maria. d. van M. J. Smits en B. B. van der Voort; Johannes Cornells, z. van H. Bos en M. van Duljn; Marijke, d. van I. Selier en K. H. Mugge; Willem, z. van A. C. Polane en J. Hoving; Alexander Wil liam Duncan, z. van C. J. W. Sutherland en C. Anker; Gidion Wilhelmus, z. van J. van der Born en J. van Meurs; Lenar- da Maria. d. van J. A- Vervoorn en C. W. M van Goozen; Hermanus Bernardus Pie ter. z. van J. H. Versteeg en C. Voorn: Arie Gerardus. z. van K. Koek en J. Ot ter- Petronella Cornelia, dr. van P. Mièloo en R .H. Riethoven: Harm Abra ham. z. van H. C. Kattenberg en H. J. Wijsman; Fred Paul. z. van K. Ottems en J. R. Vaessen. GEHUWD. A. Goosen en J. Hartman; J. F. Droge en S. Tolsma, F. van der Mark en C. M. Lamme. OVERLEDEN. J. Kukler. 86 J.. man; J. S. Swarts 64 1.. echtgenote van C. W. Delforterle; N. Louwrler, 67 J., echtgenote van W. D. Regeer. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 29 oktober. Per 100 kg. An dijvie 1120. pronkbonen 6465 snijbo nen 83161 .kroten 11. Idem gekookt 20 30. boerenkool 1720. rode kool 611, groene kool 8—14. witte kool 6, prei 10— 26, rabarber 4950. spinazie 26—60, sprui ten A 1640 B 1526. tomaten A 21 50. B 20—53. C 20—31, uien 11—18. win terpeen 9—11. witlof 48—90. Per 100 stuks: meloenen 713. bloemkool A 10 37 B 1020 knolselderle 1015, sla A 16—16.20, sla B 11—13.90. Per 100 bos bospeen 1136. peterselie 27. selderie 39. LEIDEN. 29 okt. Vette varkensmarkt. Aangevoerd 194 vette varkens. Notering per 'kg. levend gewicht, zware varkens geen notering, lichte varkens f 1.56 1.58. zeugen f 1.38—1.40. Handel gedrukt. BODEGRAVEN, 29 oktober. Aangevoerd 88 partijen kaas. Eerste soort f 2.262.30. tweede soort f 2.20—2.25. extra soort 12.312.40. Handel flauw. ROTTERDAM. 29 okt. Veemarkt. Aan voer in totaal 3173. Weektotaal 5106. Vet te koeien en ossen 375. gebruiksvee 1198. vette kalveren 160. graskalveren 367, nuchter kalveren 459. varkens 65. biggen 125 paaiden 81. veulens 8. schapen of lammeren 305, welde/zuiglammeren 31. Prijs per kg.: vette koelen le kw. 290 300. 2e kw. 260270. 3e kw. 250260. vette kalveren 270280. 240260, 210 230. slachtpaarden 220. 210, 200. Prijs p. stuk: graskalveren 400. 300, 250 nuch tere kalveren 68. 60. 45. biggen 40. 30. 25. schapen 110, 90. 80. lammeren 100 90. 80. kalfkoelen 1175. 975. 800. melkkoeien 175. 975. 800. varekoelen 820. 700,600, vaarzen 830, 730. 530. pinken 5.50. 450. 350. deze nieuwe vorming van de moderne mens en zijn geestelijke rijpheid van beslissende betekenis. ..Oud-Poelgeest" ziet het als een speciale opdracht om in het bijzonder de jongere generatie op te roepen en te helpen om door de gelijktijdige vorming van hun visie én praktische zin. van hun offerbereidheid én concrete solidariteit het levende ce ment te vormen, dat voor de bouw van een nieuw Europa onmisbaar is. Een sterk beroep doet ..Oud-Poelgeest" daar bij op de eenheid, van de Christenen en kerken over de grenzen heen. Europa en Oecumene zijn de brandpunten van het werk. dat op het Kasteel verricht wordt. Het gaat in dit vormingscentrum niet om vermeerdering van de verstan delijke kennis, maar om de ontplooiing van de persoon in de totaliteit van zijn gevoel, geest, wil en verstand, in zijn dienende relatie tot de levensverbanden waartoe hij behoort zoals gezin, huwe lijk, beroep, kerk. volk en cultuurkrin gen. De sterk rationalistische inslag van ons onderwijs en van het kerkelijk leven maakt dat andere functies van het mens-zijn zoals de verbeeldingskracht, het gevoelsleven en het scheppend ver mogen tot schade van de maatschappij en van de enkeling ernstig verwaarloosd worden. Het vormingswerk richt zich op de ontwikkeling en integratie van die aspecten van de menselijke persoon met inschakeling uiteraard van. de ver stand sfunctie. maar steeds in samen hang met de levenssituatie van de be trokken groep of persoon. Het doel van de Stichting „Oud-Poel- geest", n.l. de mens een beter inzicht te geven in de situatie, waarin hij leeft, in verband met het geheel der samenle ving, vooral nu de tegenwoordige maat schappij toch al zo weinig doorzichtig is, zal thans nog beter kunnen worden nagestreefd. Vanmiddag immers is on der grote belangstelling het nieuwe con- ferentiegebouw in het Bos van Oud- Poelgeest feestelijk ingewijd. Het gebouw, waarvan de eerste steen in maart van dit. jaar werd gelegd, werd na de officiële opening het Huis „Metamorfose" gedoopt. De nieuwe uit breiding van het vormingscentrum - De nieuwe uitbreiding van „Oud- Poelgeest", het Huis „Metamor fose". Foto L.D./Van Vliet. een en ander heeft f. 240.000 gekost - voorziet in een grote behoefte. Steeds meerm ensen nemen n.l. aan de confe renties deel. Het aantal slaapplaatsen in het Koetshuis en op het Kasteel be draagt 120. Het nieuwe, zeer modern opgetrokken gebouw bevat o.m. 26 één- of tweepersoons kamers, vier vierper- soonskamers en een conferentiezaaltje. De vertrekken zijn alle geheel verschil lend van kleur en krijgen namen, welke in de wereldgeschiedenis van betekenis zijn geweest. Op de openingsplechtig heid. waarbij een lint en een schaar ditmaal achterwege zijn gebleven, ho pen wij morgen uitvoeriger terug te ko men. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Van Walraven-van der Ven, d. Blora; Van der Flier-Mathlener, d. Dublin; Van den Berg-Vixeboxe, z. San Paulo; Nathan-Strauss. z. Buenos Aires: McKinney-Ledeboer, z. New York; Ra- vesloot-Boogaart, z. New York; Rhodius- Bijleveld, z. Heemstede: Hazenberg-Gle- rum, z. Medan; Van Driel-Schipperijn, d. Bussum; Vossenaar-Weebers, z. Bilt- hoven. Getrouwd: N. C. van Eckeren en A. A. Hausel, Pladju (Sumatra). Overleden: J. A. Thompson Russel. m 80 j. Rotterdam: H. van Vliet. m. 80 j Rotterdam: A. E. Robaard-Schoor, vr 83 j. Rotterdam: A. C. Boot-Kromme vr. 77 j. Den Haag; Ir. A. W. de Groot, m. 68 j. Zwolle; G. van der Molen, m. 88 j. Vlaardingen; M. Streefkerk-van der Dussen, vr. 71 j. Den Haag; E. Hoo- geveen-Antinissen, vr. 80 j. Den Haag; G. A. Noordhoek-van Nieuwenhuyzen, vr. 65 j. Den Haag; A. Spittuler-Benc- der, vr. 70 j. Amsterdam: E. Wohl-van Hamersveld, vr. 41 j. Amsterdam; P. Suir, m. 53 j. Rotterdam: L. G. Berkel. m. 40 j. Amsterdam; J. H. Lusken. m. Amsterdam: H. Moltzer-Ribbius, vr 82 j. Heemstede: E. Th. C. Nierstrasz-Mid- delkoop, vr. 84 j. Bussum. VOORSCHOTEN S.V. „VOORSCHOTEN" Uitslagen onderlinge wedstrijden: Groep I: Vermet—v. d. Kooy 10, SmitVan Os 10, Jansen—P. Sega-ar Groep II: M. SegaarBoxman 10, v. d. WerfKuneke Groep III: v. d. AkkerKouwenhoven 01, Grobben—Be-rklhuizen 1—0, Honsbeek— Hulleman 0—1. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Helena, M. M., dr. van J. H. Kortekaas en M. J. Tuijnman. OndertrouwdJ. P. van der Hulst, 29 Jr. en H. M. van Wlnsen, 26 Jr.: R Sljtsma, 19 Jr. en A. F. de Danschutter. 20 jr. Getrouwd: J P. Verhellen, 28 jr. en A. C. van der Willigen, 32 Jr. Overleden: Rotteveel, weduwe van C. Maohen, 78 Jaar. Spanje: land van kuituur en historie Leidse N.R.V.-ers gingen „op reis" Onder enthousiast geleide van Bob Baanen. een boeiend verteller, die oog voor schoonheid en cultuur heeft, gingen de Leidse N.R.V.-ers, die daartoe in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal bij eenkwamen, „op reis" naar Spanje. Men had zich deze avond geen betere gids kunnen wensen, want de heer Baanen bracht in april enmei van dit jaar een bezoek aan dit aaan cultuur en historie zo rijke land, dat van Atlantische Oceaan tot aan de Middellandse Zee werd door kruist. Alvorens men „op stap" ging deed de heer Baanen een greep uit de bewogen Voorstellen aan Leidse raad Bouwkosten bijna vier miljoen gulden B. en W. van Leiden doen de raad thans een voorstel toekomen, dat voor ziet in de bouw van 218 woningen en 14 garages ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan. In afwachting van eventueel verder te nemen besluiten tot be schikbaarstelling van gelden voor deze bouw, stellen zij de raad voor een be drag van f65.000 beschikbaar te stellen t.b.v. de kosten van voorbereiding van dit bouwplan. De bouwkosten van dit plan zijn blij kens de overgelegde begroting van stich- tingskosten. geraamd op f3.900.000.—. De grondkosten zijn gesteld op f 2.650. per woning. BEURSOVERZICHT Markt goed prijshoudend NED. HERV. KERK Beroepen te Akker- Murmerwoude R. Diikstra te Wagenborgen. Aangenomen naar Zwolle (als ziekenhuispred. G. W. C. Vunderink te Amsterdam. Bedankt voor Groningen (vac. H. C. Groenewoud) B. Maarslngh te Soest: voor Bruchem en Kerkwyk J. T. Doornenbal te Oene. Toonkunst-jeugdconcerten Zó kweekt men geluk: nu eu voorlater! Muziek hangt ook b« de jeugd in de lucht en gelukkig heus niet alleen Jazz en rock en roll! Men zou 't haast niet geloven en tóch is 't zo: niet minder dan ongeveer 3000 jongeren beluisterden gistermiddag in de Stadsgehoorzaal het Roll. Philh. Orkest onder Flipse's enthousiaste leiding. Zó stil luisterden zij, dat Flipse naar waarheid kon getuigen: het was verrukkelijk musiceren! Zie, zó moet dat gaan: niet alleen de actieve-, maar ook de passieve muziek beoefening verheugt zich in steeds grotere belangstelling. Dit betekent, bij vroeger vergeleken, enorme winst! Professor Hendrik Andriessen heeft eens geschreven: „Of men nu te rade gaat bij Plato of bij Karei de Grote, bij St.-Augustinus of bij Luther, men zal altijd bemerken, dat grote mannen een voorname betekenis hebben gehecht aan de muzikale ontwikkeling der kinderen". Zo ziet in alle bescheidenheid het Toonkunstbestuur dat óók enmet steeds groter resultaat: verhoging van het muzikale peil betekent verhoging van dat der beschaving. Muziek overbrugt tegenstellingen, muziek is in wezen een internationale taal en zeker in ons ver deelde land is er behoefte aan een bin dend element. Stond niet Mozart boven de verdeeld heid der mensen en streefde Beethoven niet naar de broederschap der mensen? Hoe eerder de jeugd kennis maakt met dit bindende element, hoe beter het is voor land en volk! Zó bonden Flipse en zijn orkest dit maal de jeugd weer aan zich en in onderlinge eenheid, want het was muis stil in de zaal. Er heerste intense belang stelling voor het kleine, maar exquise programma, dat Flipse, 'die deze zomer lang in Finland was, had samengesteld. Was het wellicht daarom dat hij de nu 50 jaar geleden overleden Noor Edvard Grieg huldigde met zijn droefgeestige Peer Gynt-suite en „De zwaan van Tuo- nela" van de op 22 september j.l. gestor ven grote Fin Jean Sibelius? Mét von Webers ouverture „Euryan- the" en tot slot Chabriers rapsodie „Es- pana" een fijnzinnig programma, dat Flipse, speculerend op het „goede" deel der jeugd, aandurfde haar te presente ren. Dat deze speculatie naar waarde ge schat is, bleek uit het overtuigende ap plaus. waarmee de jeugdige toehoorders hun dank betoonden! Webers „Euryanthe"-ouverture leeft nog steeds, al is de opera zélf op het to neel, mede door de onmogelijke tekst, reeds lang ter ziele gegaan. Heldhaftig heid en mysterie wisselen elkaar af: kenmerken der Duitse opera uit de tijd van deze componist, die zulke grote her vormingen teweegbracht. Zij ontving ene kernachtige en stimulerende repro- duktie, met een melodieus en verstild tussendeel en een besluit, waarin de blazers zich ten volle konden ontplooien. Verstilling klonk ook op uit Griegs melancholie in de Peer Gyntsuite. Of schoon hijzelf daarvan heeft geschreven: „Ik heb zoveel gelegenheidswerken ge maakt, Peer Gynt, Sigurd Jorslafar en andere lelijke werken" deze muziek be vat toch zo veel aantrekkelijks, dat hij zich nog altijd met succes handhaaft. Juist in liederen betoonde Grieg zich een meester en dat is ook in deze compo sitie het geval. Sibelius, wij wezen daar reeds eerder op, wordt in ons land veel te weinig ge speeld. Zo'n natuurimpressie als deze „Zwaan van Tuenola", uit zijn eerste periode, met haar prachtige instrumen tatie, is een voorbeeld van de wijze, waarop hij het „nationale" geïnspireerd deed opklinken: de fantasie drijft hem j naar het „rijk der geesten" en de zeven meren, waarbij telkens een zwaan zijn afscheidslied zingt. Dit afscheidslied klonk heerlijk op in de althobo, het geheel suggereerde illu stratief het gevoel van „eenzaamheid", dat ook Flipse in dit door bossen en meren zo wonderschone land diep had getroffen. Chabrier als briljant klinkend slot, vervuld van het raffinement, dat de Franse toonkunst omstreeks 1890 reeds openbaarde, met harpspel en slagwerk, suggestief gebouwd op Spaanse motieven la een rijk geschakeerd colorist, dat, De woningen, die zijn ontworpen door het Architectenbureau Roosenburg. Ver- have. Luyt en De Jongh te Den Haag. zullen worden gebouwd in 18 blokken, t.w. 6 blokken A. elk bevattende op de lste bouwlaag 3 flats en 2 woningen voor huishoudingen van bepaalde samenstel ling (b.v. moeder en dochter, broeder en zuster, etc. en eventueel bejaarden', op de 2e en 3e woonlaag 9 maisonnettes, op de 4e en 5e woonlaag 9 maisonnettes, op de begane grond de bergruimten voor de bovengelegen woningen en in de meest noordelijk gelegen blokken ook de bergplaatsen voor de woningen van de drie aangrenzende blokken B noord; 4 blokken B noord, elk bevattende op de begane grond 3 flats en op de le en 2e bouwlaag 6 maisonnettes: 2 blokken B zuid, elk bevattende op de begane grond 7 garages en 7 bergruimten en op de le en 2e bouwlaag 7 maisonnettes: 3 blokken C. elk bevattende 5 grote een gezinswoningen; 3 blokken Cl, elk be vattende 5 eengezinswoningen van het zelfde type als de maisonnettes. Verder zijn in het plan opgenomen 3 ruimten met bijzondere bestemming. De maisonnettes en de 5 eengezinswo ningen blok Cl, bevatten: op de woon- verdieping een woonkamer, keuken, was- doucheruimte. w.c. en gang; op de slaapverdieping 3 slaapkamers. Deze woningen zijn geschikt voor 6, resp. 7 personen, al naar gelang er een In- dan wel een uitgebouwd balkon is ontworpen. De flats bevatten een woonkamer. 3 slaapkamers, een keuken, was-douche- ruimte en een w.c. en zijn geschikt voor 6 personen. De grote eengezinswoningen bevatten: op de begane grond een woonkamer, slaapkamer, keuken, w.c., vestibule, gang en een ingebouwde bergruimte, op de verdieping 4 slaapkamers en een was- doucheruimte. Deze woningen zijn ge schikt voor 9 personen. De 12 woningen voor huishoudingen van bepaalde samenstelling bevatten een woonkamer, een slaapkamer, was- doucheruimte en keuken. In totaal omvat het plan 191 wo ningen met 3 slaapkamers. 15 wonin gen met 5 slaapkamers en 12 woningen met 1 slaapkamer. Met de uitvoering van dit plan zal in deze gemeente voor de eerste maal gale- rijbouw worden toegepast. Deze galerijwoningen zijn ontworpen als maisonnettes, d.w.z. woningen in twee bouwlagen, waarvan de eerste laag het woongedeelte en de tweede laag de slaapverdieping bevat; de slaapverdie ping is bereikbaar via een normale bin nentrap. De maisonnettes zijn gekozen op grond van verschillende voordelen, welke dit type in het onderhavige geval biedt. Het nieuwe woningtype, dat met dit plan in deze gemeente zijn intrede zal doen. beschouwen B. en W. als een wel- kome variatie van de tot nu toe gebouwde V3I1 AlHStCrfl 1TI Amsterdam, 29 oktober De lage koersen van Wallstreet waren geen stimulans geweest voor de handel. Ook internatioaal viel er niets te bele ven en dientengevolge bleef de arbitrage uit de markt. Het publiek vond in de koersen niet de minste aanleiding met kooporders in de markt te komen. Ver kopen kwamen er van deze zijde echter ook niet. Het laat zich dus gemakkelijk raden, dat de handel in de internatio nale waarden, van weinig betekenis is geweest. De koersen waren voor het me rendeel hoger dan gisteren. Kon. Olies noteerden rond de f 162,50 tegen gisteren slotkoers f 161.70. Philips was goed prijs houdend; Aku's lagen tegen de vorige slotprijs. Unilevers openden op 339, trok ken aan tot 341 om op circa 340 te slui ten. plus 1% In aandelen KLM ging een enkel stuk om; de koers bepaalde zich circa 70cent beneden gisteren. In de scheepvaarthoek was de han del eveneens van geringe omvang. Het merendeel van de fondsen kwam op on veranderde prijzen. Van Ommeren boek te een winst van 2 punten. De koersen van Indonesische waarden stelden zich wederom lager, voor Amsterdam Rubber min 2 en HVA min 1%. De woningbouw lening werd onveranderd op 100 5/8 ver nomen. Staatsfondsen eerder gevraagd; de verplichte vraag in de Staffellening trad duidelijk naar voren dftor een koers- avance van circa Va%, hetwelk in het verdere beursverloop werd gereduceerd tot 1 '8. Obligaties Fridor werden ge adviseerd op 66—67 en de aandelen op 17 vrijwel onveranderd bij gisteren. Het voorstel tot fusie per 1 december a.s. tussen de Leidse textielfabrieken Gebr. van Wijk en Co. en deN.V. van Cranenburgh en Heringa's Sajetfabriek lokte enige kopers. De aandelen werden geadviseerd op 76—80. tegen een laatst gedane koers van 72%. WISSELKOERSEN Amsterdam. 29 oflctobe-r Londen 10 63%—10.63%. New York 3 78M— 3.79,1V Montreal 395%—3 95%. Parijs 89.75—89.85. Brussel 7.59%—7 60. Frank furt 90.27—90.32. Zürioh 86 67' 86 72%, Zürioh (vr. f<r.) 88 44—88.49, Stockholm 7339%—73 44%. Kopenhagen 54 85%— 54.90%. Oslo 5315%—53.20%, Milaan 60.68Va60.73%. Wenen 14.59—14.60. geschiedenis van het Spaanse volk en gaf hij een interessante beschrijving van dit land. dat naast oosterse ook westerse bouwstijlen kent. Een land, dat in tegen stelling met b.v. Duitsland. Oostenrijk en Zwitserland, ten onrechte nog te weinig toeristen trekt, alhoewel dit er in 1956 toch al reeds drie miljoen waren. De helft van de bevolking 28 miljoen werkt in de landbouw. De belangrijkste produkten. welke Spanje voortbrengt, zijn olijven, granen, hennep en katoen, terwijl het een grote export heeft van bananen, vijgen en sinaasappelen. Rijk dom en armoede liggen in dit land. waar de spsookjes uit de duizend-en-een-nacht nog levende werkelijkheid zijn. vlak naast elkaar. De Spaanse vrouw, die haar haartooi als de mooiste sieraad beschouwt, ls voor de Spanjaard een godsgeschenk. Hij koestert voor haar een hoge verering. Kon in 1920 de helft van de bevolking niet lezen of schrijven, momenteel zijn dat er nog bijna tien miljoen. Na deze algemene indrukken over het land en zijn bevolking, leidde de heer Baanen de vele aanwezigen het Spaanse land binnen. Aangezien de internatio nale treinen Spanje niet kunnen bin nenrijden evenals in Rusland wijkt in Spanje de railbreedte af met andere landen werd deze toeristische trip met een autacar gemaakt „Vertrokken" uit D enHaag. ging de reis via Brussel, Parijs naar de Spaanse grens. Eenmaal het land binnen, voerde de heer Baanen zijn gezelscahp door het Baskenland, door Noord en Zuid-Castllië, Andalusië en Catalonië. Mede dank zij tientallen prachtige kleurendia's, omlijst met pas sende Spaanse muziek, gaf hij deze avond de aanwezigen een overzichtelijk beeld van dit land, waar o.a. in de Arena de torero flirt, met de dood. Bo vendien werden de uitingen van levens blijheid van dit volk met zijn aangebo ren grandezza belicht, evenals de diep religieuze inslag van deze mensen, waar van opnamen van de vermaarde Semana Santa, de processies van de Heilige Week in Sevilla getuigen. Ook langs het Alhambra in Cordola, het beroemde Prado-Museum in Madrid en voorts langs tal van Spaanse steden met hun schat aan historische bouwwerken, voer de reis. Voor velen kwam te vroeg een einde aan deze toeristische trip, die hen deed kennismaken met een gans andere le- vennssfeer en die een kleurrijk mozaïek van indrukken opleverde. HANDWERKCLUB VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Donderdag en vrijdag zal de Hand- werkclub van de Vereniging van Vrijz. Hervormden weer verkoop houden van hetgeen de leden van deze club ver vaardigden. Evenals vorige jaren is er een prachtige collectie fraaie handwer ken en praktische goederen in grote verscheidenheid. Deze bazar wordt inge richt in Huize „Over 't Hoff". Gerecht 10 en biedt behalve de gebruikelijke attrac ties, poppenspel voor de kinderen. WASSENAAR Twee bromfietsers gevallen De bromfietser S. H. Aarts, alhier, kwam door zijn wijze van rijden op de Prinsenweg te vallen en liep een her senschudding en wonden aan zijn ge laat en handen op. Hij werd naair de St -Ursulakliniek overgebracht. Op de Houtlaan kwam de 18-jarige bromfietser H. Blanken uit Voorschoten te vallen en liep een grote wond aan zijn redhterbeen op. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Over het onderwerp „De Kerken der reformatie in Europa nü" zal op hervormingsdag, 's avonds 8 uur in de Dorpskerk, spreken dr. E. Emmen. secre taris-Generaal der synode van de Ned. Herv. Kerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen a. d. Rijn (3e pred.- pl.t G. W. H. Peddemor* te Dorkshorn (NH). Bedankt voor 's-Hertogenbo6Ch mr. C. Brouwer te Luttelgeeet. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten G. J. Buys te Papendreoht. woningtypen. WASSENAAR Pluimveever. Wassenaar In Het Wapen van Wassenaar werd gisteravond een vergadering gehouden van de Pluimveevereniging Wassenaar, welke werd geopend door de voorzitter, d heer H. A. Jongeneel, met het uit spreken van zijn voldoening over de goede opkomst. Hij begroette in het bij zonder de heren F. van der Mark uit Leiden en keurmeester Joh. Broekhuis, de sprekers voor deze avond. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de heer Kaspers te Zut- phen met de mededeling dat hij zijn benoeming als keurmeester voor de ko nijnen aanneemt. Drie nieuwe leden konden worden in geschreven. De secretaris bracht verslag uit over de gehouden tafelkeuring, waar op goede dieren werden gebracht en welke sloot men een klein nadelig saldo van f. 6, De op deze keuring behaalde prijzen werden vervolgens uitgereikt. De voorzitter deed mededelingen over de te houden provinciale tentoonstelling in januari. In verband met de kosten deed hij een beroep op de leden om het bestuur te steunen met het verkopen van loten en het beschikbaar stellen van ereprijzen. Achtereenvolgens kwamen dan aan het woord de heren v. d. Mark en Broek huizen, die uitweidden over het toilet teren van de dieren voor de tentoon stelling. maar in de eerste plaats wezen op de door vele gemaakte fout om die ren waarmee niet dadelijk met goede uitkomst is gefokt, maar op te ruimen. Als de oude dieren goed zijn moet men er rustig mee doorgaan. Er was gelegenheid voor het stellen van vragen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt. PRINSES BEATRIX OPENDE POLIO-REVALIDATIECENTRUM Vanmorgen heeft Prinses Beatrix, als beschermvrouwe van het Prinses Bea trix Poliofonds, te Delft het polio-reva lidatiecentrum voor Delft en omstreken geopend, het eerste instituut in ons land met. een dagbehandeling. schoon wel wat luidruchtig, toch tot een éclatant succes uitgroeide. Zó kweekt Flipse muziekliefhebbers en concertbezoekers voor de toekomst, die in de muziek onherroepelijk geluk voor het leven zullen vinden. Dat is iets, om dankbaar voor te zijn! H. Dinsdag 29 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers Ned '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned '51 3% Ned '53 (3%) Ned '56 3% Ned '48 3% Ned '54 3% Ned '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Ned. W.B. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Amst. Rubber Dell Mi).en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden AXU Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Milller en Co. N.B. Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Blliton 2de r Dordtse Olle gew Kon Petr. (f. 20.— idem (50 a f 20.-) Hoil Amer tljn Java China Paket KLM Ned Stoomv Mij Kon Paket Mi) Ned Stoomv Mij Nievelt Goudr cert. v Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv CJnie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 <3%» 3 83% 83', Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 90 91 Premieleningen A'dam *53 3 98 A'dam '51 2% 76 A'dam '56 I 2% 75% 74% A'dam '56 n 2% 82 82% Eindhoven '54 2% 78% 77 Enschede '54 2% 74 Den Haag '52 I 2% 83% 81% Idem n 2% 82% R'dam '62 I 2% 83% idem n 2% 83% 81% Utrecht '52 2% 84% 85% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amst. Bank 188 187Va HBO. eert 179% 177% Rott. Bank 160 157% Twentsche Bank 161 160% Industrie Ondernemingen Albert Heyn215 Borneo Sum. H Mi). 51 47 Ned G en Sp fabr 168 166% Kon. Ned. Grofsm. 95 95 Internatlo 70 70 Rott. Droogdok Mij. 436 438 B Tieleman en Dros 9% 9% Ned. Mi). Walv.vrt. 51 49% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 10% Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 26% 26^ Intern Nickel69% 70% Anaconda 43H 45 Bethlehem Steel.... 40% 39% Cities Service 52 51% General Motors 3837% Kennecott80% 82 Republic Steel 45% 45% Shell OU 68% 68 Union Pacific 24% 24% Un. Stabes Steel 54% 54% koers v. heden 83 83% 75 74 L 79H 79% 85% 83 82% 82% 82% 77% 77% 79% 79% 79% 79% 81% 79 78% 100% 100% 87 87 88% 88,T« 87 A 871'« 53% 53 84 83% 81% NDELEN 33% 33% 86 85% 145% 145 58 56% 60% 60% 97% 96% 31% 31 40 39 18% 18 157% 157% 176 175 268 268% 180 180 257 257 300% 300 240% 240% 231% 233% 135% 136% 339% 341 201 200 200 202 B 752% 752% 163.00 163.80 161.70 162.85 141% 141% 135 135%. 99.75 98.70 130% 130% 126% 125% 159 159%. 165% 165 212 212 134 135 133% 134 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Den Haag 1937 l 3 Leiden 1947 R'dam '37 I-III 3% 76% SfiB 85% Aandelen V K 28/10 Edelmet Kon AA 53 53 Pref. w a idem 64 295 290 Holl Constrcctle 295 Ing bur vBouwnjjv 119GB Int Kunststof! Ind 36 35% Leidsche Wolsptnn '65 Sikkens Lakfabr "53 370 B 378 Ver TouwfaDrieken 156% 151 Wernink s Ber-onm 68 68 Van Wijk Textiel 72% 72 B

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9