DRUM SHAG Ook in liet aparte is ervaring alleen bloembollen vak niet voldoende Zullen de duwboten evolutie in Rij nvaartverkeer veroorzaken U weet niet ll&lf hoe lekker die half zware shag van Douwe Egberts is! half zwaar - heel lekker! Overbezetting korps verkopers Jeugdig team werd kampioen in het herkennen van vliegtuigen Slecht zittende prothese in mond van patiënt vastgeklonken 96ste jaargang Dinsdag 29 oktober 1957 Derde blad no. 29277 Proefnemingen op het Volkerak Belangrijke voordelen boven sleepvaart (Van onze correspondent in West-Duitsland) In Duisburg de grootste binnenhaven van het Europese vaste land heeft een eigenaardig vaartuig dat dezer dagen naar Nederland zal vertrekken veel bekijks gehad: een duwboot, die op last van twee Nederlandse en twee Westduitse rederijen werd ge bouwd. Het zijn de Nederlandse Rijnvaart Vereniging N.V. en de N.V. Vulcaan in Rotterdam, Raab Karcher in Duisburg-Ruhrort en Fendel in Mannheim. ter breed en hebben bij een diepgang van 2.75 meter en een laadvermogen van 1285 ton. De bakken zijn vierhoekig, maar de voorste zijn van een enigszins naar de oppervlakte van het water terugwijkende boeg voorzien. Wanneer twee laadbakken voor de duwboot varen, heeft de hele karavaan (die „duweenheid" wordt genoemd) een lengte van 164 meter. De bakken zijn van zware klipankers voorzien, zodat men onderweg, ook als de tocht stroomafwaarts gaat, zonder al te veel moeite kan gaan stilliggen. Men stelt zich naar men ons ver zekerde in Nederlandse en Duitse scheepvaartkringen veel van de nieuwe vervoersmethode voor en gelooft, dat men er vooral op de tamelijk brede beneden-Rijn voordelen van zal 'leb ben. Of dat ook op de Rijn ten zuiden van Koblenz het geval zal zijn, is nog niet zo zeker. Maar men wil de duw- kracht hoofdzakelijk gebruiken voor transporten, die tussen de Nederlandse zeehavens en het Rjjn- en Roergebied op en neer gaan. De „Wasserbüffel" Deze duwboot, die de, vanwege zijn ietwat logge uiterlijk, zeer toepasse lijke naam van „Wasserbüffel" heeft gekregen, is bestemd voor de goede renscheepvaart op de Ryn van en naar ons land. De duwscheepvaart betekent welis waar geen volslagen revolutie, maar is toch in ieder geval een belangrijke evolutie in het levendige scheepsver keer op de belangrijkste en drukstbe- varen rivier van ons werelddeel. Deze nieuwe transportmethode levert di verse voordelen op tegenover het totdusver hoofdzakelijk gebruikelijke vrachtvervoer met sleepboten. In het goederenverkeer op de Rijn klaagt men in de laatste tijden steen en been over het steeds meer nijpend wor dende gebrek aan personeel De toeloop van de werkkrachten naar de industrie is te groot geworden. De werknemers vinden daar betere sociale toestanden, ze zijn er niet voortdurend onderweg, ze zijn 's avonds vrij en behoeven er niet onder vaak primitieve omstandigheden te wonen en te slapen. Laadbakken duwen Bij de duwvaart worden geen boten gesleept, maar laadbakken voortgeduwd. Die bakken zijn veel eenvoudiger van uitvoering dan schepen, die door sleep boten op touw worden gemomen, en kunnen daardoor aanzienlijk goedkoper zyn. Ze zijn open, hebben geen luiken, Geen lagere vrachtprijs De mogelijkheden van de „Was serbüffel" zijn bijzonder groot, zo als wel gebleken is tijdens de reis van het Ruhrgebied naar Rotter dam. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het nogal logge gevaarte bij de Plantage dus vóór de Maasbruggen te meren, maar het geheel bleek dermate manoeuvrabel, dat de Rotterdamse havenautori teiten voorstelden de tocht te ver lengen. Men voer door tot de Vul kaanhaven in Vlaardingen Mr. W. Jonker, de directeur van de Nederlandse Rijnvaart Vereni ging heeft gisteren verteld, dat men voorlopig nog niet tot de bouw van meerdere eenheden zal over gaan. Er zal eerst nog enige tijd geëxperimenteerd worden. De bouw van een „Waterbüffel" eenheid is goedkoper dan een sleepboot met lichters. De nu in Rotterdam liggende duwboot heeft ongeveer 2.5 miljoen gulden gekost, hetgeen ongeveer 700.000 gulden goedkoper is dan een sleepboot met lichters van dezelfde capaciteit. En wanneer men in serie gaat bouwen, zullen deze duwboten nog goed koper worden. Maar net zal niet tot een verlaging van de vrachtprijzen leiden. Deze is achter gebleven bij de kostenstijging en wellicht zal juist door deze duwboten de moge lijkheid bestaan het rendement weer op het oude peil terug te brengen. behoeven niet bemand te worden en er hoeft geen woon- en slaapruimte meer voor meevarend personeel af. Ze zijn door tussenschotten in twee laadruimten verdeeld, en ze zijn vooral uitmuntend geschikt voor, het vervoer van ertsen, kolen, steen en grint. In de Ver. Staten wordt de duwvaart al sedert enige tijd op de Missisippi toegepast. Nederlandse en Duitse des kundigen zijn er een paar maal gaan kijken. De veelbezongen Amerikaanse reuzenrivier is breder en minder diep dan de Rijn, de stroming is er minder sterk en het scheepvaartverkeer is er niet zo intensief. Met de „Wasserbüffel", die in Kastel tegenover Mainz aan de Rijn werd ge bouwd en die, naar men ons vertelde, ongeveer een miljoen mark heeft ge kost, gaat men nu proeven op de Ne derlandse waterwegen nemen, o.a. op het Volkerak. Waarom in ons land? Om dat onze wateren er zich zo uitstekend voor lenen, daar men er over meer ruim te beschikt dan op het Duitse gedeelte van de Rijn, waar het vaak van schepen wemelt. Vier laadbakken De „Wasserbüffel" kan varen met vier laadbakken, welke er zo dicht mo gelijk tegen aan worden gedrukt. Twee kunnen achter elkaar voor de voorste ven worden aangebracht. Men kan ook vier laadbakken, twee aan twee, voor het duwschip leggen, en het is even eens mogelijk, dat aan iedere zijkant van de „Wasserbüffel" een laadbak komt. Van de hoge brug van de duwschuit af kan men de tros uitstekend overzien. De „Wasserbüffel" is 36 meter lang en 8.20 meter breed. De grootste hoogte boven de lijn van de golven is bijna 7 meter, en de diepgang bedraagt 1,65 me ter. Er zijn twee Deutz-dieselmotoren aan boord met een gezamenlijke capaci teit van 1260 pk. De laadbakken zijn bijna tweemaal zo lang als de duwboot zelf, namelijk 64 meter. Ze zijn 9.20 me- Zon-energie via siliconcellen Mr. Maurice E. Paradise, een Ameri kaans industrieel, heeft onlangs mede gedeeld, dat het in de nabije toekomst mogelijk zal zijn door middel van sili concellen zonne-energie te gebruiken voor verlichting, verwarming en venti latie van woningen. In een meer ver wijderde toekomst zal die energie ook gebuikt -sinnen worden als krachtbron voor vliegtuigen, schepen en auto's. Silicon zon-batterijen zijn (in Ame rika) reeds in de handel voor noodver lichting .radio's etc. Zij zullen ruimer toepassing vinden naarmate men er in slaagt de kostprijsproblemen op te lossen. rooowf) Verkoopkunde aan Tuinbouivschool Lisse (Van onze speciale medewerker) Aan de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse is het vak „Ver koopkunde" toegevoegd aan het lesrooster, en alleszins bevoegde docenten geven daarin onderricht. Daarmee heeft het bloembollenvak weer een stap vooruit gedaan en zich verder losgemaakt uit de aloude traditie die meende, dat onder vinding altijd en overal de beste leermeester was. niet te denken dat men, door te wachten tot een bepaalde leeftijd is bereikt, aan de theoretische eisen kan ontkomen. Theoretische kennis absolute noodzaak De ervaren vakman staat in de kringen van het Bloembollenvak in hoge ere. Hij spreekt met gezag, en dat kan ook haast niet anders in een bedrijf, ivaarin ieder jaar wéér de omstandigheden verschillen, waarin men telkens voor nieuwe problemen komt te staan problemen waar van echter zeer dikwijls geldt, dat eenvoudig de historie zich herhaalt. Toch heeft men in het bloembollen vak al heel spoedig ingezien dat erva ring alléén niet voldoende is. Momen teel kan men niet eens een eigen bedrijf beginnen, wanneer men niet voldoet aan bepaalde eisen van vakbekwaamheid, en die eisen omvatten ook theoretische scholing. De mensen met vrijwel alléén ervaring kunnen zich nog wel een plaats veroveren, maar in de erkennings-veror- dening is een bepaalde progressie toege past, waardoor deze groep langzaam maar zeker uitsterft. Men behoeft dus ledereen verkoper Deze erkennings-eisen gelden ook vóbr de exporteur, maar op één gebied kon hij zich eerst in de praktijk een vak man tonen: dat van de verkoop. Men heeft lange tijd met een zekere minachting neergezien op de theorieën over verkoopkunde. Té talrijk immers waren de voorbeelden van de ..gewone jongens" die door had werken en door zettingsvermogen zich een behoorlijke zaak hadden opgebouwd. Gewapend met een behoorlijke dosis vakkennis, maar zonder verkoopserva ring, begaven zich vele jongeren en ook ouderen op pad, om zich een klanten kring op te bouwen. Al doende leerde men. Maar deze empirische opvatting heeft het bloembollenvak toch niet belet, ook aandacht te gaan wijden aan de theorie van de opleiding tot de verkoop, zoals blijkt uit de invoering van het leervak „Verkoopkunde" op de RMTS te Lisse. Er wordt in de fabrieken hard gewerkt aan de voorbereidingen van de feestdagen in december. Er heerst vooral hoogspanning aan het chocolade- en mareepainfronL. kijkje in een Berlijnse fabriek, waar marsepainen varkens als blikvan ger voor de etalages gereed liggen voor verzending. Wat voor een apart artikel de bloem bollen ook mogen vormen, de benade ring van de klant, het streven hem daar te krijgen waar de verkoper hem hebben wil, is nochtans gebonden aan regels die voor de verkoop van vrijwel ieder arti kel gelijk zijn. En het kan de jonge ver kopers, die straks naar Duitsland, Enge land, Amerika of welk ander land ook uitzwermen, slechts tot voordeel dienen wanneer ze, met die kennis gewapend, op pad gaan. Teveel verkopers Daarmee echter rijst meteen weer een nieuwe en oude vraag: Zijn er niet te véél verkopers op pad? Is de inspan ning, zijn de kosten, die men zich voor de verkoop van bloembollen getroost, wel in overeenstemming met de totaal resultaten? Al kan wel niet iederéén, als vroeger, bloembollenexporteur worden, er zijn onder de vele duizenden jongens die in het bollenvak als het ware zijn opge groeid, nog genoeg liefhebbers die aan de eisen voldoen. Er zit een zekere „gla mour" aan dit beroep: het reizen, de zelfstandigheid, het lang verblijf in vreemde landen. Zij die er langer in zit ten, kennen ook de keerzijde, de een zaamheid vaak, het lang van huis zijn, de vermoeiende tochten, de felle concur rentie en de grote kosten. Maar de jeugd is optimistisch. Men klaagt veel over de zeer scherpe concurrentie, die wel eens verleidt tot het doen van concessies, die niet geheel door de beugel der voorschriften kun nen. Maar dat vindt voor een deel weer zijn oorzaak in de overbezetting van het korps verkopers. Er is wel eens gesuggereerd, een ver koopcombinatie te stichten. Zo op het oog is dat een heel gezonde suggestie. Het zou heel wat tijd en inspanning en nog veel meer geld besparen. Maar wie de verhoudingen in het bloembollenvak kent, weet dat dit een utopie is. Met name de kwekers zouden er stichtelijk voor bedanken, overgele verd te worden aan de prijzen-dictatuur die hiervan het gevolg zou kunnen zijn. Daarom, als is men thans zover dat men de noodzaak van een opleiding tot verkoper erkent, daarmee is nog geen efficiënte verkooporganisatie voor de bloembollenexport bereikt. En voorlopig is er ook nog niemand, die daar een gat in ziet! Partijzuivering in Pelen De communistische partij van Polen heeft besloten tot instelling van con trolecellen in het gehele land om de activiteit en de houding van alle partij leden te controleren. Dit staat o.m. in een resolutie van 2.000 woorden, die zaterdag is aangenomen. Zij geeft richt lijnen voor de grote zuivering in de partijgelederen. De eerste secretaris van de partij, Gomoelka, heeft voorgesteld het aantal partijleden, dat op het ogenblik 1.300.000 is, tot de helft terug te brengen. Twee stromingen in de partij zouden moeten worden afgesneden, namelijk de „revi sionisten" (liberale intellectuelen) en de „dogmatische en conservatieve" elemen ten (de Stalinisten). Er moet volgens Gomoelka ook een „morele" zuivering worden gehouden. „Lanterfanters, her rieschoppers en bedriegers" moesten worden verwijderd. Ook mensen die zich ideologisch niet met de party verbonden voelden, moesten in de gelegenheid wor den gesteld uit te treden. Hoge onderscheiding voor generaal Hasselman Bij K.b. is generaal B. R. P. F. Hasselman, adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, chef van de Generale Staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden, by bevorde ring. De bij deze onderscheiding beho rende versierselen zyn gistermiddag door de minister van Oorlog, ir. C. Staf, uitgereikt. AFSCHEID PROCUCEUR-GENERAAL HOGE RAAD. De Hoge Raad der Nederlanden zal ter gelegenheid van het aftreden van de Procureur-Generaal .jhr. mr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, donderdag 31 oktober a.s. om drie uur in een bijzon dere openbare zitting bijeenkomen. Na afloop van de zitting zal er gelegenheid zijn jhr. mr. van Asch van Wijck te begroeten. Klaas Zachariasse beivonderensivaardig (Van onze Haagse redactie) Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zyn zaterdagmiddag in het Shellgebouw te Den Haag de slotwedstrijden om het Nederlands kampioenschap vliegtuig- herkennen gehouden. In plaatselijke en regionale voorwedstrijden waren de beste teams reeds uitgezocht en deze, 66 in totaal, mochten zich nu zaterdagmiddag met elkaar meten ten einde uitgemaakt, te zien wie van de beste de allerbeste zou zijn. Deze hoge eer ging tenslotte naar drie 16-jarige jongens, J. Kloosterman, B. de Jonge en K. Zachariasse. Met een arm vol prijzen gingen zy naar huis. Niet alleen wonnen zy de generaal Alerbokaal, de hoogste prijs, maar Klaas Zachariasse kreeg boven dien een model van een Super Constel lation ten teken, dat hij tevens indivi dueel kampioen voor 1957 werd, voorts de „Vliegende Hollanderbeker", een wis- selprijs voor de beste deelnemer uit de lezerskring van dit officiële orgaan van de Kon. Luchtmacht en als team kreeg het drietal tenslotte ook nog de KNVVL- plaquette, die beschikbaar wordt gesteld voor de beste burgerteams. Van de 66 deelnemende teams waren er drie van de Kon. Marine, drie van de Kon. Landmacht, 12 van de Kon. Luchtmacht, 1 van de Amerikaanse Luchtmacht (drie vliegers namelijk van het op Soesterberg gestationeerde Super Sabre-squadron 15 van het Korps Luchtwachtdienst uit alle delen van ons land. een van de Luchtmacht-vrouwenafdeling en 31 van diverse burgerorganisaties. Proces verbaal tegen tandtechnicus gilde van pijn Hij (Speciale berichtgeving) Tijdens het voortgezette onderzoek inzake de activiteiten van het z.g. Vacupan-Instituut is proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uit oefenen van de tandheelkunst tegen een 24-jarige tandtechnicus, die werk zaam was bij Dentilia te Rotterdam. Er zullen drie gevallen ten laste wor den gelegd, waarin hij afdrukken van de kaken van patiënten heeft geno men. Een wel bijzonder onprettige ervaring heeft een 32-jarige winkelchef uit Rot terdam opgedaan. Deze man had een gedeelte van zijn gebit laten trekken en een verdere behandeling volgens het Vacupan-systeem gekregen. Hij ging terug naar Dentilia omdat het kunst gedeelte van zijn gebit hem pijn deed. De technicus sleep wat aan de kunst tanden en -kiezen, maar ze pasten nog niet goed. De tandtechnicus goot daarna vloei bare plastic op de basis van de pro these en duwde die weer tegen de bovenkaak van de patiënt. Na tien minuten was de vloeistof hard gewor den. De patiënt gilde het uit van de pyn, zodat mocht worden aangeno men, dat het gebit nog niet goed zat. Het was echter met geen mogelijkheid te krijgen. Door de plastic was het onwrikbaar aan de natuurlijke tanden en kiezen vastgeplakt. De technicus nam de patiënt mee naar de werkplaats, waar hij met een metalen voorwerp probeerde de prothese los te breken, maar ook dit lukte niet. Toen werd er een boor en daarna een vy lapparaat opgezet, alles tevergeefs echter. De technicus moest toegeven, dat hU machteloos stond. Zo kon de patiënt vertrekken. Krimpend van pyn heeft de winkelchef de stoute schoenen aange trokken en is hy dagen later naar een bonafide tandarts gegaan. Het heeft de arts heel wat moeite gekost de onoor deelkundig aangebrachte prothese uit de mond van de man te krijgen. Er is een uitgebreide verklaring van de winkelchef opgenomen in het proces verbaal, dat tegen de technicus is opge maakt. De wedstrijd bestond hierin, dat er gedurende twee seconden een foto van een vliegtuig werd geprojecteerd, waarna de deelnemers acht seconden de tyd kregen om de naam van dit vliegtuig te noteren. Men moet wel bijzonder goed in deze materie thuis zijn om elk der geprojecteerde types in zo korte tyd te kunnen herkennen. Geen der deelnemers leverde dan ook een foutloze oplossing in, maar Klaas Zachariasse kwam met 43 punten toch bewonderenswaardig ver. De Marine-beker voor het beste team van de Kon. Marine ging naar squadron 8 van het vliegkamp Valkenburg, de C.L.O.-beker voor het beste team der Kon. Luchtmacht werd medegenomen door een team van de vaste staf van de vliegbasis Gilze-Rijen, drie vliegers van de jachtgroep „Twenthe" verover den de C.L.O.-vliegerzuil voor het beste vliegerteam van de luchtmacht, de vier de luchtwachtgroep Alkmaar bleek de beste te zyn onder de KJL.D.-teams en de Lua-school Ede legde beslag op de Lua-beker voor het beste team van de luchtdoelartillerie. De commandant van het commando luchtvaartopleidingen, Commodore W. den Toom, reikte de prijzen uit. De pl v. chef Luchtmachtstaf, gen. majoor-waar nemer H. P. Zielstra, de Britse lucht- vaartattaché, group-captain J. A. Adams, de vlagofficier MLD, schout by nacht vlieger J. M. van Olm en de voorzitter van de KNWL, de heer C. Kolff, wa ren daarby aanwezig. DUITS ECHTPAAR IN ARREST Een Duits echtpaar uit Frankfort aan de Main, dat door Interpol stond gesignaleerd, is te Söheveningen ge arresteerd. Een Haagse agent zag een auto met een eveneens gesignaleerde nummerplaat voor een pension aan de Brugse straat staan. Men hield nadien een 56-jarige koopman en zyn 46-ja- rige echtgenote aan. zy werden gezocht meer uit de mond van de winkelchef voor bankbreuk en oplichting. Ernstige moeilijkheden bij textielbedrijf ONTSLAG VAN VELE ARBEIDERS? Tydens de jaarvergadering van de Nederlandse R.-K. Kleding- en Textiel- arbeidersbond „St.-Lambertus" te Wier- den heeft de districtsbestuurder, de heer Hoytink, verklaard, dat de N.V. Wol spinnerij, Weverij en Ververij J. ten Bos te Almelo reeds geruime tyd in ernstige moeilykheden verkeert. De slechte toe stand in de wolindustrie maakt de si tuatie nog ernstiger dan zy reeds is. Men dient er zich op voor te bereiden, dat er vooral in het bedryf te Almelo spoedig ingrypende maatregelen moeten worden genomen, met als gevolg het ontslag van vele arbeiders. De heer Hoytink die zeide te hopen dat de di rectie er nog in zal slagen het bedryf weer op te bouwen, verklaarde voorts dat de vakorganisatie alles in het werk zal stellen om de toestand voor de be trokken arbeiders zo draagiyk mogelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5