Golden Fiction Bouw van nieuw Diaconessenhuis kost ruim twaalf miljoen gulden Leiden en 25 gemeenten garant voor rente en aflossing Onder ons gezegd... Belangrijke prijsverlaging bij Albert Heijn 96ste jaargang Dinsdag 29 oktober 1957 Tweede blad no. 29277 Over enkele maanden bomven! Er komt een capaciteit van 306 bedden Zoals bekend liep het bestuur van de Chr. Vereniging voor Zieken verpleging „Het Diaconessenhuis" reeds voor de tweede wereldoorlog rond met plannen voor de bouw van een nieuw Diaconessenhuis. Reeds kort na de bevrijding in ons Blad van 26 september 1946 schreven wij daar uitvoerig over kwam een uitgewerkt plan op tafel van de hand van de Rotterdamse architect, ir. B. J. K. Cramer, dat voorzag in de bouw van een Diaconessenhuis aan de Houtlaan, met een capaciteit van 375 bedden. Had men aanvankelijk in 1953 toestemming tot deze bouw verkregen, in december j.l. ontving het bestuur bericht, dat het Rijk geen bijdrage in de bouwkosten kon ver lenen. Het bestuur, over deze teleurstelling heen, zat echter niet stil en heeft tal van pogingen aangewend om toch tot deze noodzakelijke bouw te komen. Thans ontvangen wij van de zijde van het college van B. en W. bericht, dat Leiden en 25 gemeenten zich garant willen stellen voor rente en aflossing. Met Leiden zijn dit de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Alphen a.d. Rijn, Benthuizen, Boskoop, Hazerswoude, Katwijk, Koudekerk a.d. Rijn, Leiderdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuw- veen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijns burg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Woubrugge en Zoeterwoude. De bouw, welke ongeveer vier jaar zal duren, kost ruim twaalf miljoen gulden. In de loop der jaren zijn in het oorspronkelijke plan tal van wijzigingen aangebracht. Het nieuwe Diaconessenhuis over enkele maanden hoopt men nu te gaan bouwen krijgt een capaciteit van 306 bedden. dig onderzoek door een veelzijdig samen gestelde commissie van deskundigen. In verband met de voor verpleging in het nieuwe ziekenhuis te heffen tarieven hebben B. en W. zich afgevraagd, of de klasse-indeling wel verantwoord is. Hun twijfel te dien aanzien is echter bij het overleg met het bestuur van de vereni ging weggenomen door de mededeling, dat de plannen zodanig zijn opgezet, dat, zo nodig, vertrekken voor de 2de klasse- verpleging op zeer eenvoudige wijze in vertrekken voor 3de klasse-verpleging kunnen worden veranderd. Bouw duurt 4 jaar Uit de mededeling van het Leidse College van B. en W. blijkt, dat de bouwkosten, aanvankelijk geraamd op f. 8.800.000. thans op ruim f. 12.000.000 moeten worden begroot. De financiering Voor de financiering van het voor de stichting van een nieuw Diaconessen huis nodige kapitaal zal de vereniging een geldlening moeten aangaan. Zy zal hiertoe alleen in Staat zijn, indien de betaling van rente en aflossing door een overheidsinstantie wordt gegarandeerd, hetgeen impliceert, dat de lening moet worden aangegaan op de voorwaarden, welke ook de gemeenten by het sluiten van geldleningen in acht moeten ne men (ren'tegamma enz.). Hangende het overleg van de vereni ging met het Riik, heeft het bestuur een aantal gemeenten die geacht kunnen worden by de totstandkoming van een nieuw Diaconessenhuis belang te heb ben, benaderd terzake van het verlenen van financiële medewerking in de vorm van het garanderen van de betaling van rente en aflossing van de te sluiten geldlening. Het Leidse College heeft toe gezegd de medewerking van de gemeente voor haar deel te zullen bevorderen. Het belang van de gemeente is naar de me ning van B. en W. zeer nauw betrokken bij de totstandkoming van een nieuw Diaconessenhuis. Het bestaande Diaco nessenhuis is immers in hoge mate ver ouderd, zeer inefficiënt in de exploitatie en heeft slechts een capaciteit van 160 a 170 bedden. De praktijk heeft reeds lang uitgewezen, dat die capaciteit zeer onvoldoende moet worden genoemd. De vraag, of de bouw van dit ziekenhuis in de voorgenomen omvang, ook wat de klasse-indeling betreft, met het oog op de in Leiden ten behoeve van het daarop georiënteerde gebied voorhanden zijnde verpleegruimte, verantwoord is, is door de verleende toestemming van de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid bevestigend beantwoord, nadat zij in de „Ziekenhuiscommissie", die ge noemde bewindsman van advies dient met betrekking tot het al dan niet ver lenen van de vereiste toestemming en waarin deskundigen op het gebied van het ziekenhuiswezen en de ziekenhuis- bouw en financiële en economische des kundigen zitting hebben, omstandig is bezien. In toekomst uitbreiding beddencapaciteit Van de zyde van het ministerie, daar bij voorgelicht door bedoelde commissie, is er zelfs op aangedrongen bij de opzet van de plannen rekening te houden met een in de toekomst noodzakelijk te ach ten uitbreiding van de beddencapaciteit. Vervolgens hebben B. en W. in aanmer king genomen, dat de exploitatie van het nieuwe ziekenhuis zodanig is opgezet, dat redelijkerwijze mag worden verwacht, dat zij bij een bezetting van 85der beddencapaciteit zal sluiten. Weliswaar moet hierbij worden opgemerkt, dat de verpleegprijzen in het nieuwe ziekenhuis niet onaanzienlijk hoger zullen komen te liggen dan die, welke voor verpleging in het bestaande Diaconessenhuis in re kening worden gebracht zulks mede tengevolge van de omstandigheid, dat het Rijk geen bijdrage verleent in de zgn. onrendabele bouwkosten doch die verpleegprijzen zullen niet hoger zijn dan die, welke in een in deze tijd ge bouwd, aan de eisen des tijds beant woordend ziekenhuis in rekening moeten worden gebracht, en zullen, naar de ver eniging van de zyde van de bevoegde instanties is verzekerd, de vereiste goed keuring verwerven, op grond waarvan b.v. de ziekenfondsen verplicht zullen zijn die verpleegprijzen te betalen. Sluitende exploitatie B. en W. hebben de financiële opzet, zowel van de bouw en inrichting als van de exploitatie van het nieuwe zieken huis, door de directeur van de Gemeen telijke Accountantsdienst aan een onder zoek doen onderwerpen. Uit zijn rapport blijkt, dat deze van mening is, dat de door het bestuur van de vereniging over gelegde begrotingen aanvaardbaar zijn voor het verkrijgen van een voorlopig beeld van de gehele opzet, en voorts, dat op basis van deze begrotingen als voor lopige conclusie gesteld kan worden, dat bij een bezetting van 85% van de bed- dencapaci'teit een sluitende exploitatie kan worden verkregen. B. en W. zijn van oordeel, dat verwacht mag worden, dat gemiddeld een bezettingspercentage van 85% van de capaciteit zal worden bereikt o.m. uit hoofde van de omstan digheid, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de vereiste toestemming tot de bouw heeft verleend, welke toestemming, zoals reeds werd opgemerkt, gebaseerd is op een omstan- aanleiding. B. en W. zijn mitsdien van oordeel, dat de gevraagde garantie door Leiden, voor zover haar deel betreft, moet worden verleend. Niet langer wachten Terzake van de medewerking door de andere belanghebbende gemeenten heb ben B. en W. zich tot de besturen van die gemeenten gewend. Reeds hebben al deze gemeenten op één na hun me dewerking toegezed. Intussen verstrijkt de tyd en B. en W. menen daarom niet langer te moeten wachten met het aan hangig maken van deze aangelegenheid bij de raad in het vertrouwen, dat de gemeente, die nog geen besluit heeft ge nomen, zich met afzijdig zal houden. Het komt B. en W. het meest doelma tig voor, dat de te verlenen garantie tegenover de geldschieter geheel dooi de gemeente Leiden wordt verleend. De medewerkende gemeenten zullen zich dan voor haar deel 'tegenover Lei den moeten verbinden. Het spreekt vanzelf, dat aan de ga rantie de nodige voorwaarden dienen te worden verbonden om een deskundige en efficiënte exploitatie te verzekeren. Blijkens de voorwaarden zal de vereni ging de geldlening eerst na goedkeuring van het College mogen aangaan. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat geen vaste lening met garantie van de gemeente kan worden afgesloten tegen een rente welke hoger is dan die voor vaste leningen, door de gemeente aan te gaan. Dit zou betekenen, dat, zolang de bestaande toestand op de ka pitaalmarkt voortduurt, de vereniging in de onmogelijkheid zou verkeren met de bouw van het Diaconessenhuis aan te vangen. De vereniging zou nu de bouw voorlopig met kasgeldleningen willen fiancieren en zij heeft verzocht ook voor deze kasgeldleningen een garantie voor de betaling van rente en aflossing te verlenen. B. en W. zijn van mening, dat aan dit verzoek dienst te worden vol daan. Zij hebben in dit verband over wogen, dat met de bouw in de eerstvol gende maanden nog niet zal worden aangevangen en er zeker vier jaren zul len verstrijken, vóórdat het gehele be drag van de bouwkosten zal zijn ge ïnvesteerd. Daarenboven hebben zij goe de grond voor de verwachting, dat de vereniging na een betrekkelijk kort tijds verloop in de gelegenheid zal zijn al thans een deel van de vaste geldlening M. I. de Zwijger kreeg Kon. onderscheiding Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot heeft vanmorgen in het Stad huis aan de heer M. I. de Zwijger, die reeds veertig jaar in dienst is van de Stedelijke Lichtfabrieken, de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De jubilaris vervult op het ogenblik de functie van voorman-fitter. Behalve mevr. De Zwij ger waren ook weth. D. v. d. Kwaak en de directeur van de Lichtfabrieken, ir. Y. Ykema, bij de plechtigheid aanwezig. Later op de dag volgde een huldiging op het kantoor van de S.L.F. BEJAARDE BROMFIETSER VIEL De 67-jarige bromfietser J. van Zoe- len uit Oegstgeest wilde gistermiddag omstreeks twee uur op het rijwielpad van de Rijnsburgerweg een wielrijder passeren, die in de richting Leiden reed. De bromfietser stootte daarbij tegen de arm van de wielrijder, verloor de macht over het stuur, reed tegen een boom en kwam te vallen. Hij liep een hoofdwon de op en werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Tengevolge van het wegvallen van een regel is een zinsnede in het verslag van de bijeenkomst der Loge van Theosophen onduidelijk geworden. De bewuste passage moet als volgt luiden: „Het is by deze strijd, dat wij in het bijzonder van de noden der ziel kunnen spreken. Paulus een ingewijde, kende hem (Rom. 18—23) en de Bhagavad Gita verklaarde hem duizenden jaren geleden". op aanvaardbare voorwaarden op te nemen. Het komt B. en W. voor, dat de betaling van rente en aflossing van de door de vereniging te sluiten kasgeld leningen geheel door Leiden zou kunnen worden gegarandeerd. De aflossing zal immers worden gefinancierd uit nieuwe kasgeldleningen, c.q. vaste geldleningen, terwijl de rente van deze kasgeldlenin gen ten laste van de bouw zal moeten worden gebracht. Om de betalingen, die de vereniging te zijner tijd terzake van de bouw zal moeten verrichten, zonder schokken te doen verlopen, zouden B. en W. haar voorts in de gelegenheid willen stellen de opbrengst van de gesloten kasgeldleningen bij de gemeente in reke ningcourant te storten tegen een rente vergoeding gelijk aan die van de kas geldleningen en mét de bepaling, dat zij uit haar saldo in rekening-courant naar behoeven kan putten. Op grond van bovenstaande uiteenzet ting stellen B en W. de raad voor om in deze geest een besluit te nemen. Voor het bestuur van het Diaconessen huis een vreugdevolle ontwikkeling in een reeds lang lopende zaak! Geen risico Het vorenstaande in aanmerking ge nomen, mag, naar B. en W. menen, worden gezegd, dat aan het verlenen van garantie voor de betaling van rente en aflossing van de aan te gane geld lening door de gemeenten, die geza menlijk die medewerking zullen verle nen. geen onaanvaardbaar risico is verbonden waarbij nog komt, dat de financiële toestand van de vereniging zeer gunstig is te noemen en de ver eniging over enig eigen vermogen be schikt, hetwelk in de eerste plaats kan worden aangewend om eventuele na delige exploitatie-uitkomsten op vangen. Advertentie Ca. 60 artikelen worden 5 tot 15% goedkoper Wanneer men ervan uitgaat, dat de lening een bedrag zal belopen van f. 12.000.000, dat zij zal worden afgeslo ten tegen een rente van 4 1/4% per jaar en zal worden algelost in 40 jaren en voorts, dat de belanghebbende gemeen ten in de garantie zullen deelnemen naar rato van het gemiddelde aantal ver- pleegdagen van patiënten uit die ge meenten over een bepaald aantal jaren, zal de garantie voor de gemeente Lei den betrekking hebben op een bediag van plm. f. 296.961 per jaar. Voor de vrees, dat de gemeente voor dit bedrag zal worden aangesproken, bestaat, ge lijk uit het vorenstaande blijkt, geen Een aanzienijke prijsverlaging voor de groep kruidenierswaren is dezer dagen door de directie van Albert Heijn N.V. aangekondigd. Deze prijsverlaging, die t j voor de des betreffende artikelen van 5 tot 15 bedraagt, heeft tot gevolg dat het prijspeil van het kruidenierswaren- pakket zal dalen. Een drietal overwegingen hebben tot dit vérstrekkende besluit geleid: In de eerste plaats heeft men het ver trouwen, dat de prijsstabilisatiepolitiek van de regering voor het komende jaar zal slagen en dat een verdere stijging van het kostenpeil voorkomen kan worden. Tevens verwacht men, dat de reeds lang verwachte daling van de grondstoffen- prijzen zich de komende tijd zal doen gelden en neemt men het risico hierop vooruit te lopen. De derde overweging is geweest, dat men vertrouwt de verdere daling van de toch al kleine winstmarges, die het gevolg zal zijn van deze prijsverlaging, op te kunnen vangen door de verwachte verdere stijging van de omzet èn door verdere verhoging van de produktiviteit in de fabrieken, zowel als in de winkels. Alles bijeen heeft gemaakt, dat de lei ding het er op gewaagd heeft deze belangrijke wissel op de toekomst te trekken. De heer G. Heyn, voorzitter van de Raad van Bestuur van dit bedrijf, gaf als zijn commentaar: „Wij zijn er ons volkomen van bewust, dat wij met deze prysverlagingsactie thans een groot risico nemen. De grond slag van onze prijspolitiek is het stre ven de Nederlandse huisvrouw van kwa liteitsartikelen te voorzien, tegen zo laag mogelijke prijzen. Wij menen, dat het consumentenbelang zowel als het onder- nemingsbelang hiermee gediend wordt. Daarom zien wij de toekomst met ver trouwen tegemoet". Zo zacht - zo zuiverl Dodelijk ongeluk bij de Witte Singel berecht Op 27 juni van dit jaar is een jeug dige berijdster van een fiets op het Noordeindsplein in botsing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen, welke zich ter plaatse, waar een gevaar lijke bocht is gelegen, op het linker deel van de weg zou hebben bevonden. Het slachtoffer is tengevolge van dit onge luk overleden. Deze zaak diende gisteren I voor de kantonrechter hier ter stede. De substituut-officier van Justitie wees I erop, dat verdachte, een chauffeur uit Leiden, zeer onvoorzichtig had gereden j en eiste f. 75 boete of 25 dagen hechte nis. De raadsman van verdachte, mr. J Van der Voort, was van mening, dat men er rekening mee moet houden, dat de aanhangwagen van een vrachtauto afwijkt van de door de bestuurder be paalde koers, naar welke omstandigheid de andere weggebruikers hun gedrag zullen moeten bepalen. Hij achtte ver dachte dan ook niet schuldig aan de dood van het slachtoffer. Replicerende merkte de substituut-officier van Justi tie op, dat het bijzonder gevaarlijk is indien men zich als bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen in een bocht meer naar links begeeft dan be slist noodzakelijk is. Hij persisteerde dan ook bij zijn eis. De plv. kantonrech ter, mr. W. de Koning, veroordeelde verdachte tot f. 30 boete of vijftien dagen hechtenis. ZIJ KWAMEN NIET VOOR HET FEEST De Utrechtse recherche ontdekte bij een routinebezoek aan een opkoper in de Domstad een bromfiets, die volgens de beschikbare gegevens in Leiden sinds 3 oktober werd vermist. Gelukkig wist de opkoper zich te herinneren van wie hy deze bromfiets had gekocht. Twee Utrechtenaren werden in hun kraag ge pakt en naar de Sleutelstad overge bracht, waar zij aanvankelijk hardnek kig bij hun verklaring bleven, dat zij dit vervoermiddel hadden gekocht van een onbekende. Na enkele dagen gratis logies aan de Zonneveldstraat bekenden zij echter op 3 oktober de bromfiets te hebben gestolen op het Levendaal. De mannen zullen voor de Officier van Justitie worden geleid. OPENING STUDENTENPAVILJOENS Gisteren berichtten wij, dat donderdag a.s. de studentenpaviljoens aan het Piet Paaltjenspad officieel in gebruik zouden worden genomen. Deze plechtigheid vindt echter niet as. donderdag maar donder dag 7 november om 15.15 uur plaats. Een beeld in vogelvlucht van het nieuwe Diaconessenhuis. In het midden beneden aan de tekening de hoofdingang met daarboven de kerkzaal, waarvan de frontramen naar de Houtlaan gekeerd zijn. Het hoge gebouio dat aan dit ingang-kerkzaal-gedeelte aansluit bevat de ver trekken voor de polikliniek, voor de niet-interne patiënten. Daardoor wordt bereikt dat de verplegingsafdelingen geheel buiten het geroeze moes van de komende en gaande patiënten blijven. De bovenste verdie ping van dit gebouw doaar men op de tekening de veel grotere ramen zietbevat de chirurgische afdeling. Korte gangen op alle verdiepingen verbinden dit gebouw met het ge bouio rechts boven op de tekening, waarin de verpleegruimten zijn ondergebracht. Het hoge gedeelte waar de verbindingsgangen dit ver- pleeggebouw bereiken bevat de centrale lift. Door deze constructie van het complex wordt het horizontale verkeer tot een minimum beperkt en het mechanische verticale verkeer in het centrum, dus zo dicht mogelijk bij alle gedeelten van het complex geplaatst. De ziekenkamers bevinden zich alle aan de zuidzijde, dus de zonzijde van het gebouw rechts boven. Zij hebben dus alle ramen in de op de te kening niet zichtbare zijde op de zon. Aan de wel zichtbare zijde van dit gebouw bevinden zich dienstvertrekken. Het gebouw links op de tekening, slechts op de begane grond met de polikliniekafdeling verbonden, is het zusterhuis. Aan beide zijden van de gangen, die op alle verdiepingen in het midden van het gebouw lopen, bevinden zich vertrekken voor de verpleegsters. Door de plaatsing van dit gebouw met de hoofdas in de richting noord-zuid wordt bereikt, dat alle vertrekken een deel van de dag op de zonzijde liggen, de op de tekening zichtbare vertrekken des middags, de vertrekken die ramen hebben in de op de tekening niet zichtbare gevel des ochtends. Militair- of burgervervoer Valkenburg-Leiden (Van onze Haagse redactie) Een Noordwijkse busondernemer, die geregeld militair- en burgerpersoneel van het vliegveld Valkenburg naar Lei den vervoerde, werd indertijd door de reahtbanik te Den Haag vrijgesproken van overtreding van de wet-a utovervoer personen. Aangevoerd werd door de rechtbank dat het vervoer van de bus- ondernemer viel onder militair vervoer, waarvoor vergunning volgens bovenge noemde wet niet nodig is. De Officier van Justitie kwam in cassatie, die met het oog op de veligtheidtsvoorschrifien een zo ruim mogelyke toepassing van de wet-a utovervoer personen wenste. In deze zaak. die voor de Hoge Raad kwam. concludeerde de Procureur-Ge neraal tot vernietiging van het vonnis en verwijzing naar het Gerechtshof te Den Haag. Uitspraak: 26 november.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3