WYBEBT SPRINGBOK De „Koningin Julianaschool" in Oostenrijk in gebruik genomen Campagne om West-Irian zal in drie golven geschieden GRIEP! f moscatel Met oen enkel woord Max Croiset als groot dramaturg Agenda DINSDAG 29 OKTOBER 1957 Plechtigheid te Iselsberg Nederlandse hulp aan gevluchte Hongaren De voorzitter van het Nationale Comité Hulpverlening Hongaarse Volk", de heer W. Kupers heeft vanmorgen te Iselsberg in Winklem (Oostenrijks Karinthië) de op Nederlands initiatief tot stand gekomen Hongaarse mid delbare school Koningin Juliana" officieel overgedragen aan het bestuur van de schoolvereniging. Dit is als volgt samengesteld: mr. E. Star Bus mann, gezant te Wenen - ere-voorzitterG. Hanneman, directeur-generaal Philips Oostenrijk, voorzitterH. Bécude, directeur Unilever, eerste vice- voorzitter-penningmeester; L. Swennen, secretaris Kamer van Koophan del te Wenen, secretaris; mej. E. Klompé, moeder-overste „Open Deur", tweede vice-voorzitter; prof. dr. N. Greitemann, onze correspondent in We nen, plv. secretaris; H. Schouten, oud-consul-generaal, plv. penning meester. Voormalig Kurliotel Zoals men zich zal herinneren zocht het Nationale Comité naar objecten, waarmede het in Nederland bijeenge brachte geld zo goed mogelijk kon worden besteed ten bate van de Hon gaarse vluchtelingen. Het oog viel toen op leraren en leerlingen van een middelbare school uit Sopron, die in schoolverband over de grens waren gevlucht. Op de Iselsberg werd een groot Kurhotel gevonden, dat men heeft aangekocht en als school heeft laten inrichten. Deze school, die trots de naam van onze vorstin draagt, is vanmorgen officieel overgedragen in byzijn van vele Nederlandse en Oos tenrijkse genodigden. Dr. H. Drimmel, de Oostenrijkse minister van Onder wijs, verrichtte de opening. De plechtigheid van de overdracht en de opening had plaats in de nieuwe feestzaal, welke bij het als internaat in gerichte voormalige Kurhotel is aange bouwd. In deze zaal was vanmorgen door de bisschop van Klagenfurt. mgr. Estler. een H. Mis opgedragen, terwijl tezelfdertijd in het nieuwe houten schoolgebouw een hervormde kerkdienst werd gehouden onder leiding van ds. Akos uit Salzburg, die met de godsdien stige verzorging van de protestantse leerlingen is belast. Voor het gebouw wapperden de Oostenrijkse, de Neder landse, de Hongaarse en de Karintische vlag. Tijdens de plechtigheid werden door het schoolkoor de volksliederen van Oostenrijk, Nederland en Hongarije, elk in de eigen taal, ten gehore gebracht. Na de overdrachtsrede van de heer J. Kupers en de aanvaarding van de school door de heer G. Hanneman, voer de mr. E. Star Busmann in zijn kwaliteit van gezant en ere-voorzitter van de schoolvereniging het woord. Internationale solidariteit Deze verwees naar de naam van de school als een symbool van de bijzon dere belangstelling die Hare Majesteit Koningin Juliana steeds voor het lot der vluchtelingen aan de dag heeft ge legd. Het menslievende Nederlandse initiatief tot stichting van de school belichtte hij als een daad van interna tionale solidariteit, gesteld in die geest van wederzijdse bereidheid tot hulpver lening, waardoor de betrekkingen tussen Nederland en Oostenrijk worden geken merkt. Hij bracht dank aan de Oosten rijkse regerings- en plaatselijke autori teiten, zonder wier medewerking de op richting der school niet mogelijk zou zijn geweest. Mr. Star Busmann zei te hopen, dat het feit van de opening dezer school een aansporing zal zijn tot voort zetting van de inspanning om het pro bleem der Hongaarse vluchtelingen tot oplossing te brengen. In dit verband kan er aan herinnerd worden, dat een jaar geleden, niet ver van Iselsberg, namelijk te Splttal in het Draudal, de overdracht plaats vond van de „dr. G. J. van Heuven GoedhartSiedlung", een nederzet ting van twintig eengezinswoningen, waarheen een aantal (oud)vluchte lingengezinnen uit barakken werd overgebracht. (Deze woningen kostten 125.000 schilling per stuk, waaraan de Unref uit middelen opgebracht door de steunactie in Nederland per woning 38.000 schilling heeft bijgedragen). Dezer dagen kwam verder het „Gel derland Huis", een door de Stichting Gelders Paviljoen bekostigd onder komen voor 24 Hongaarse jongens op het terrein van het Jungarbeiterdorf Hochleiten bij Wenen, onder dak. Onderscheidingen voor Marine-autoriteiten De minister van Oorlog en van Marine ir. C. Staf, en de Staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moor man, zijn benoemd tot grootkruis in de Braziliaanse Orde van de „Merito Naval"; tot grootofficier in deze orde zijn benoemd vice-admiraal H. H. L. Pröpper, bevelhebber der zeestrijdkrach ten en chef marinestaf, en diens voor ganger, vice-admiraal b.d. A. de Booy; tot ridder-luitenant ter zee eerste klasse zijn benoemd H. Eekhof van de Mjjnen- uitkijkdienst en lt. ter zee II oudste categorie der Koninklijke Marine reser ve E. A. E. v. Dishoeck, thans adjunct directeur der N.V. Leidsch Dagblad. De bij hun onderscheiding behorende ver sierselen zjjn hun hedenmiddag tijdens een lunch in de Braziliaanse ambassade te Wassenaar uitgereikt. De onderscheidingen zijn hun ver leend wegens hun medewerking bij de modernisering van de Braziliaanse marine. Het Braziliaanse vliegkamp schip „Minas Gerais" ligt op het ogen blik in het dok bij de scheepswerf Verol- me te Rotterdam om daar vernieuwd te worden op dezelfde wijze als de „Karei Doorman". De „Minas Gerais" en de „Karei Doorman", beide oorspronkelijk van Britse nationaliteit, behoren tot dezelfde klasse. 0 Vervolg van pag. 1 Aandacht gevraagd voor liet leven en de eigendommen der Nederlanders De minister van Voorlichting, Soedibjo, verklaarde dat de Indonesische rege ring thans doende is alle nationale krachten te bundelen voor de strijd om West- Irian. De door de regering ingestelde commissie voor de bevrijding van West-Irian zal de nationale campagne uitvoeren in drie golven. De eerste is maandag begonnen, met de viering van de „dag van de jeugd- gelofte", de tweede golf zal worden ingezet op 10 november, de zogenaamde „heldendag", en de derde de climax zal een aanvang nemen als de debatten in de algemene vergadering der V.N. over de kwestie Nieuw-Gulnea zullen beginnen. De regering zal de nodige geestelijke, morele en materiële voorbereidingen treffen. Daartoe behoren het verstevigen van de Aziatisch-Afrikaanse solidariteit en de mobilisatie van de nationale po tentie. Alle maatregelen in verband met het streven naar de bevrijding van West-Irian zullen door het actiecomité worden gereglementeerd en gecentrali seerd. Minister Soedibjo verzocht de verschillende massa-organisaties hun op treden te co-ordineren. De heer Hasselman heeft vandaag een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken en daar een onder houd gehad met het hoofd protocol, Koesoema Oetoyo. Voleens de Neder landse woordvoerder gold het hier zui ver een bezoek tot kennismaking. Gevraagd of de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging uiting zou geven aan de bezorgdheid van de Ne derlandse regering over de anti-Ne derlandse West-Irian-campagne, zeide de woordvoerder, dat in de laatste we ieven en de eigendommen van de Ne derlandse onderdanen in Indonesië. Er zijn tot dusver nog geen berichten ontvangen over de campagne in de overige delen van de Archipel. De mi nister van Voorlichting deelde echter vandaag mede, dat in de buitengewes ten ook actiecomité's zijn ingesteld, on der leiding van de verschillende dis trictshoofden. Neg altijd slachtoffers van nawerking van Stalinon Twee Franse scheikundigen zyn gis teren voor een Parijse Rechtbank ver schenen in verband met de vervaardi ging van een „geneesmiddel". Stalinon i"!; "5 «««"«.e wc- genaamd, dat de oozaak zou zijn gewor- ken de aandacht van de Indonesische jjen --- e regering herhaaldelijk is gevestigd op haar verantwoordelijkheid voor het Gebruik regelmatig K Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk van de dood van 102 mensen, voor dat het Franse ministerie van Gezond heid de verkoop van het goedje verbood. Stalinon is een ontsmettingsmiddel, dat aangediend werd als een wonder middel tegen steenpuisten enetterbuilen, maar aan de schadelijke nawerking, waarvan nog steeds 150 mensen lijden. In 1954 toonde lijkschouwing op epn aantal patiënten, die na gebruik van 1 het middel waren gestorven, dat zij aan grote hersentumoren hadden geleden. Een hoogleraar in de medicijnen ge tuigde dat de gebruikers van Stalinon last kregen van hoofdpijn, oogziekten, j hallucinaties, hersengezwellen en ver- I lammingen. J. Paul Getty is de rijkste Amerikaan, zegt „Fortune" De rijkste man van de Verenigde Sta ten is waarschijnlijk de in Parijs woon achtige oliemagnaat J. Paul Getty. Zijn vermogen wordt geschat tussen de 700 miljoen en het miljard dollar. Het Amerikaanse blad „Fortune" heeft een onderzoek laten instellen naar het aantal miljonairs en multi-miljonairs in de Verenigde Staten. Men heeft ten minste 165 personen kunnen vinden, die meer dan 50 miljoen dollar bezitten, doch men schat dat hun aantal nog honderd groter is. William du Pont jr. wordt tot de klasse van 200 tot 400 miljoen dollar ge rekend, de Rockefellers zijn onderge bracht in de groep van 100 tot 200 mil joen. Mevrouw Horace Dodge, gouverneur Averell Harriman, Henry j. Kaiser en Henry Ford worden genoemd als de be zitters van kapitalen van 75 tot 100 mil joen dollar. Deze bijzonder rijke lieden zijn zich, volgens „Fortuna", de waarde van geld zeer goed bewust. Een der multi-miljo nairs zou letterlijk hebben gezegd: „Ik heb nooit de waarde van een dollar uit het oog verloren sinds de tijd, dat ik vijf dollarcent per uur verdiende". Meer dan de helft der ondervraagden zei meer dan acht uur per dag te wer ken. Veertig procent werkte volgens eigen zeggen zes tot acht uur en slechts weinigen gaven toe korter te werken. Slechts enkelen zouden nog eens op nieuw willen beginnen, indien zij daar toe de kans kregen. Ongeveer de helft der miljonairs heeft één huis. De huis- houdkosten varieren van 6.000 tot 75.000 dollar per jaar. Slechts twintig procent heeft vrede met de belastingen. Bijna een kwart van alle kapitalen ls belegd in belastingvrije aandelen en obligaties. Lof van generaal Norstad voor Oslo en Den Haag De NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal Lauris Norstad, heeft op een bijeenkomst in Washington verklaard, dat de grootste kracht van de NAVO geleg enis in de samenwerking van de NAVO-landen voor vrede en vrijheid. Niettemin blijven de afschrikwekkende kracht van de atoomwapens en de strijdkrachten die sedert 1949 zijn ge organiseerd de „onmisbare grondslag van de organisatie", zo meende hij. De vastbeslotenheid van de NAVO- landen is volgens de generaal o.a. dui delijk gedemonstreerd door het Noorse antwoord op de Sovjetrussische nota, begin van dit jaar, waarin het Noorse volk met uitroeiing door atoombommen in geval van oorlog werd bedreigd en de „rustige" verwerping van de recente op roep van Kroesjtsjef door de Neder landse Party van de Arbeid. S* een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken IMP. OUD HAARLEM BINNENLAND Te Kerkrade is zondagavond een In braak gepleegd bij de kassier van de voet balpool van de profclub Rapid-Juliana combinatie. De Inbreker bemachtigde eon bedrag van f 1200.aan poolgelden, welke kort tevoren waren geind. De gemeente politie van Kerkrade heeft de zaak in onderzoek. In het Stedelijk Museum „Het Ca- tharlna Gasthuis" te Gouda zal van 3 no vember tot en met 1 december een ten toonstelling „De renaissance van de Ne derlandse boekdrukkunst" worden gehou den. Er zullen bibliofiele uitgaven, rijm prenten en boekbanden uit de periode van 1890 tot heden te zien zijn. De minister van Landbouw. Voedsel voorziening en Visserij, dr. S. L. Mansholt, heeft gisteren tijdens een vergadering van het „Algemeen orgaan Voedselvoorziening" onder voorzitterschap van de heer Th. Boersma, in Den Haag een rede gehouden, waarin hij een exposé gaf over het E.E.G.- verdrag en het belang daarvan voor de Nederlandse landbouw. Voorts hielp h\j met de grootst mogelijke nadruk het sprookje uit de wereld, dat Nederland een ongunstige uitzonderingspositie zou In nemen rriet zijn handelsbetrekkingen met „derde landen". Gistermorgen is de oudste inwoner van Haarlem, de heer J. K. Dijkstra, in de leeftijd van 102 jaar overleden. Hij is op 29 april 1855 in Ooststellingwerf ge boren. verhuisde in 1883 naar Herenveen, in 1918 naar Arnhem en was sedert 1923 Inwoner van Haarlem. De Stichting Contraotcentrum Be- drljfslevenonderwljs zal op 27 en 28 no vember in het conferentieoord „Woud- schoten" te Zeist een landelijke confe rentie houden voor rectores en directeu ren bij het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven over de beroeps voorlichting bij het V.H.M.O. De confe rentie zal morgenmiddag door de minis ter van O.. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, worden geopend. Een houten landhuis te Cadier en Keer bij Maastricht ls gisteravond om streeks halfelf in korte tijd totaal afge> brand. De schade verzekering gedekt, ontploften enkele flessen gas. De bewo ners waren naar de kermis in het dorp. De oorzaak van de brand ls nog niet be kend. Gistermiddag om kwart over twee reed de 61-Jarige schilderspatroon P. Hiemstra op zijn bromfiets in de Nagt- zaamstraat in Haarlem-oost in de rich ting van de Amsterdamse Vaart. Achter hem reed een bestelauto. Bij de Tweede Vooruitgangstraat week de bromfietser naar links uit. vermoedelijk om deze straat in te slaan. De bromfietser werd aange reden door de bestelauto. Met een sche- delbasisfractuur is hij naar het St. Elisa- bethgasthuis overgebracht, waar hij van morgen is overleden. BUITENLAND Volgens Westberlijnse berichten is mevr. Irmgard Schurwanz. hoofd van het secretariaat van de Oostduitse Vice-pre mier Otto Nuschke. naar West-Berlijn uit geweken. De politie van Washington heeft een 40-Jarige man gearresteerd op beschuldi ging van diefstal van een lege tram. De man had ermee door het centrum van de stad gereden met een snelheid van 96 km. per uur! De tram botste tegen een viertal auto's. De Britse regering heeft verlof gege ven. dat donderdag het ophalen en de le vering van melk in een deel van het gebied rondom de stoomfabriek te Windscale. waar 18 dagen geleden radio actief stof ontsnapte, wordt hervat. Voor de andere getroffen gebieden zal een soortgelijke maatregel volgen zodra de radlo-actlvitelt van de melk uit die stre ken tot een veilig peil ls gedaald. Aan het einde van de maand zullen de laatste postkoetsen in Zwitserland ver dwijnen. De direotle van het postkantoor te St. Gall heeft namelijk medegedeeld, dat de laatste vier door paarden getrokken koetsen door motorvoertuigen zullen or den vervangen Twee paarden zijn reeds verkocht, de andere twee gaan naar een farm voor oude paarden. De weduwe van de Franse lucht vaartpionier, Louis Blériot, voor het vliegtuig, dat deze beroemde naam draagt en dat door haar werd ge doopt op het vliegveld Le Bourget bij Parijseen Viscount 800 van de K.L.M. De vroegere loco-burgemeester van Algiers. Hoessein SJersJalli, is gisteren bij het verlaten van een metrostation te Parijs door een lid van de Algerijnse or ganisatie FT/N doodgeschoten, aldus heeft de Franse politie bekendgemaakt Wleslaw Benozinski. een twintig jarige monteur, is door een Rechtbank te Warschau tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld wegens zijn aandeel in de ongeregeldheden, die zich in het be gin van de maand in Warschau hebben voorgedaan, nadat aan het studentenblad Po Prostu een verschijningsverbod was opgelegd. Generaal-majoor Iskanded Mirza, de president van Pakistan, is maandag uit Turkije in Engeland aangekomen voor een j nlet-offlcieel bezoek van tien dagen, j Daarna brengt hij een officieel bezoek aan 1 Portugal en Spanje. Een Parijse boekhandelaar heeft gis teren 50.000 gulden betaald voor 564 brie ven. die Napoleon in de Jaren 18051813 aan zijn stiefzoon. Prins Eugène de Beau- harnaie. schreef. Zij maakten deel uit van een nagelaten Newyorkse collectie brieven en historische documenten. Een gisteren gelanceerd Russisch voorstel tot instelling van een nieuwe per manente Ontwapeningscommissie. be staande uit alle leden van de Ver. Naties, is van Westelijke zijde te New York sterk gekritiseerd. In de omgeving van de Ame rikaanse V.N.-delegatie heeft men laten doorschemeren, dat de Amerikanen zich tegen het Russische voorstel zullen ver zetten. In andere Westelijke kringen was de eerste indrink, dat het Russische voor stel grotendeels een propagandazet is. die ten doel heeft de kleinere landen te be ïnvloeden. Noorse bladen melden, dat vier jonge Tsjechen politiek asiel in Noorwegen heb ben gevraagd. Zij maakten deel uit van de eerste groep Tsjechische toeristen, die sinds 1948 een rondreis door Noorwegen maakte. Bij een ontploffing in een spring- stoffabrlek te La Manjoya bij Oviedo in Spanje zijn eisteren zëvèn personen om gekomen. Vier lijken zijn geborcen. Er worden nog drie "arbeiders vermist. Uit Macon in Oost-F'rankrijk wordt eemeld, dat men daar twee geraamten van Merovinglsche edelen heeft, gevonden. De Merovlnglsche Koningen leefden tussen de 5de en de 8ste eeuw na Chr in Frank- rilk De Libanese president. Sjamoen. is maandagmiddag te Madrid aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen aan Spanie Hi1 werd welkom geheten door generaal Franco en leden van diens re- gerine. Na afloop van het officiële bezoek zal Slamoen nog tot 7 november in Spanje blijven. De Knesseth. het Israëlische parle ment. heeft gisteren met 76 stemmen en achttien onthoudingen Ben Zwi herkozen als president van de republiek. Prinses Alexandra van Kent. de 20- Jarlge nicht van Koningin Elizabeth, is gisteren begonnen te werken als klnder- verzotgsted in het Ormond Street-kin- derziekenhuls in Londen. De Prinses gaat dr.ie dneen per week haar zorg wijden aan de zieke kinderen en de rest van de tiid is bestemd voor officiële en onofficiële verplichtingen. Na het welkom door ae directrice was zij binnen enkele minuten een in het blauw ceklede ..zus-ter" in i plaats van ..koninklijke hoogheid". Zij kriltrt een opleiding samen met vierhon derd andere leerling-vernleegsters. De op leiding zal echter van kortere duur zijn en zij gaat niet op voor het verpleegsters- examen. Een dertigjarige doodgraver te Jo hannesburg is gisteren ter dood veroor deeld voor de moord op een tienjarig Ne- I derlandse immigrantje. Robert Klein Het j verminkte lichaam van de Jongen werd enkele dagen na zijn dood gevonden. HIJ l bleek met een riem te zijn gewurgd. Een jaar geleden: actie tegen Egypte Een jaar geleden, op 29 oktober 1956, rukten de Israëliërs tot het uiterste ge prikkeld door een eindeloze reeks grens incidenten vooral bij Gaza, Egypte bin nen. De Israëlische aanval begon bij El Koentilla. Op 30 oktober vroegen Groot-Brittanië en Frankrijk de Suezkanaalzone te mo gen bezetten en nadat dit verzoek was afgewezen begonnen (24 uur laten Fran se en Britse vliegtuigen hun actie tegen Egypte, terwijl een ander Israëlisch leger ten zuiden van Gaza Egypte bin nenviel. Op 5 november ontscheepten Frans-Britse strijdkrachten in Egypte (bij Port Said). Onder druk van de Ver enigde Naties staakten Israël, Frankrijk en Groot-Brittannië de vijandelijkheden tegen Egypte en op 22 december verlie ten de laatste Frans-Britse strijdkrach ten het Egyptische grondgebied. Haagse Comedie gee f t pracht-voorstelling De grootste winst, die de tweede voorstelling voor K. en O. heeft opgeleverd, is o.l.dat we hebben kunnen constateren, dat we een dramaturg rijk zijn. En dat betekent wat in onze bloedarme toneelliteratuur der laatste t^den! Max Croiset heeft met zijn toneelspel „De medeplichtigen", dat een hoog niveau bereikt, zich deze eer waardig getoond. Reeds eerder heeft Max Croiset terug gegrepen op de Griekse mythe (Odys seus en Amphitrion), dat heeft hij nu ook gedaan in zijn jongste werk. Zelf noemt hij zijn „Medeplichtigen" een biecht en feitelijk is dat ook wel Juist uitgedrukt. Bedoeld wordt om uitdruk king te geven aan het feit. dat we ons allemaal, zonder veel uitzonderingen, min of meer tot medeplichtigen hebben gemaakt van de gruwelen der Duitse bezetting door meer te verdragen dan te dragen scheen, zulks, om het leven te redden. Om te beklemtonen, wat hij heeft ge voeld en hoe hij het voelt, greep hij naar de mythe van Ifigeneia en haar ontmoeting met Orestes en Pylades in het woeste land der Tauriers, zo bekend uit de Griekse treurspelen en ook uit het drama van Goethe, dat hier volgen de week zal worden gebracht. En zoals Goethe een nieuwe wending wist te geven aan het slot, heeft Croiset de figuren enigszins geschikt naar zijn fantasie, hoewel hij in grote lijn toch de visie van Euripides getrouw bleef. Het ls zijn goed recht en we willen daarover niet mopperen. Hoewel het spel weinig directe actie kent, is er niettemin toch directe actie door de grote bewogenheid der dialoog, die als het ware flitsend alle zielen ont leedt met bijzonder scherp opmerkings vermogen. Speciaal in het eerste bedrijf is dat het geval; het tweede valt o.l. iets terug (de scène van koning Thoas is ietwat goedkoop) en is wat gerekt. Niet temin is het toneel van hoog gehalte, dat behalve aan de vertolkers ook aan de toehoorders hoge eisen stelt. Juist die dynamiek van de dialoog vereist, dat geen strofe verloren gaat. Aparte lof daarom voor de uitmuntende diotie. Orestes ls getekend als de man, die volledig de zuiverheid nastreeft en na daaraan ook zijn moeder te hebben ge offerd (wegens haar doden van Aga memnon) bereid is zijn leven te schen ken aan de hem vervolgende wraak godinnen. Pylades daarentegen wil leven, hoe dan ook. Geen list of daad worde daarvoor geschuwd; alleen zijn vriend schap voor Orestes schudt hij niet af. Croiset laat geen twijfel dat in hem zelf als dramaturg een Pylades leeft Zwaar ls de druk van Pylades op Ifigeneia als landsverraadster en zwaar haar strijd als blijkt, dat de enige man, waarvoor zij liefde voelt, haar broeder Orestes is. Maar de levenswil zal ten slotte overwinnen; zelfs Orestes wijkt ter wille van de anderen terug. Zo wor den allen „medeplichtigen". Het oude Griekse koor is vervangen door een drietal dienaressen en Wim Vesseur zorgde voor een eenvoudig, doch sterk sprekend decor, waarmede de kostuums in goede verhouding staan. Zoals gezegd, dit werk eist veel van de drie hoofd-vertolkers, de overigen [zijn slechts bijrollen. Alle drie hebben 'zich kranig geweerd en daardoor is deze opvoering uitgegroeid tot een juweeltje van toneelspelkunst, dat de talrijke aanwezigen tenslotte tot een I welverdiende ovatie bracht. Elisabeth Andersen toonde als Ifige- neia bijkans alle facetten van haar uit- i gebreid kunnen. Prachtig deed zij de stemmingen in elkaar overvloeien. Coen Flink heeft zich reeds geschikt in de rij onzer meest bekwame jongeren (zelfs de •Hamlet staat op zijn repertoire!) en 'geeft aan Orestes alles mede, wat deze I figuur in Crolset's visie nodig heeft. Dat Croiset als Pylades daaraan evenzeer i voldoet, behoeft geen verwondering te wekken. Joris Diels speelt de Taurische koning bescheiden. Een avond van werkelijk groot toneel, waarvoor we de Haagse Comedie dank baar moeten zijn. M. DINSDAG De Doelen: Leden verg. Leldse Mij. van Weldadigheid. 9i uur nam. Stadspaal (foyer): Jeugdleidersavond Herv Gem. Spr. ds. G. van Veldhuizen. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie •peelt „De medeplichtigen" 8 uur nam. Voorschoten Oulftureei Cen trum) Bijbellezing Th. Dikkes over „Drie ërlei levenspeil", 8 uur nam. WOENSDAG uur Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie speelt „De medeplichtigen". 8 uur nam. Steenschuur 6. K. en O-lezing „Het goede kinderboek" door mej. J. R. Wolff. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Spr. K. C. van Oos- sanen over „De enige overledenen dezer aarde". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr. A. A. Trouwborst over „Goddelijke ko ningschap In Centraal Afrika", 8 uur Rehoboth. Verkoping ten bate van Herv. Rembrandtwijk. 210 uur nam. Zoeterwoudse Singel 98: Bazar Chr. Jeugdhui p 3.305.30 en 710 uur nam. DONDERDAG Gerecht 10: Bazar Ver. van Vrljz. Her vormden. 1012.30, 2.305.30 en 710 uur. Hogewoerd 175; Bijeenkomst Jehova'» Getuigen. 7.30 uur nam. Langebrug 63: Bijbellezing M. de Jong van Katwijk aan Zee. 8 uur nam. naxn. Zoeterwoudse Singel 98: Bazar Chr. Jeugdhulp 710 uur nam. VRIJDAG Anatomisch Laboratorium: K. en O.- cursus over het rassenvraagstuk door prof. dr. J. Dankmeyer. 8 uur nam. Gerecht 10: Bazar Ver. van Vrljz. Her vormden. 2-i5i en 710 uur nam. Prytaneum (Rapenburg 6)Receptie 60-Jarig bestaan Aannemersbedryf B. J. Huurman en Zn. 3.305 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed, met mede werking van hoboïst G. Reyns. 7 1/4 uw Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho- *a'« Getuigen. 5.30 uutr nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Warfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van ederland. Op werkdagen ven 10- 12 en 24 uur. Zon- ei, feestdagen 24 uw. Lakenhal: Schilderijententoonstelling Hazeveld. Van Roemburg en Tweehuyaen; gravures van Marius Bauer. Werkdagen 104 uw; zondag 15 uw nam. (Tot 4 november). BIOSCOPEN Trianon. „Guys and dolls". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uitir. Zondag 2.15, 4,30, 7 en 9.16 uur. Luxor: „Oortog en vrede". 14 Jaar. Werkdagen 2,30 en 7,30 uur. Zondag 2,30 en 7.30 uur. Lldo: „De nachten van Cabiria". 18 Jaar. Werkdagen 3,30. 7 en 9,15 uw. Zondag 3,30. 4.45, 7 en 9,15 uur. Rex: „Liefde langs de weg". 18 Jaar Werkdagen 2,30, 7.16 en 9,16 urur Zon dag 2.30, 4,45, 7,1'5 en 9.15 uw. Donderdagcyclus„Het gebeurde ln Ve netië. Casino: „Gevaarlijke ontmoetingen". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4,45, 7 en 9,15 uw. De a/vond- en nachtdienst van de Apo theken te Ledden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 2 november 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9 tel. 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48 tel 24060' Apotheek Oegstgeest, Wilhelondnapaik 8 Oegstgeest. tel. 26274. BU geen gehoor D(J Uw huisarts of specialist bel op dokterstelefoon 2222i.. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo wind s 23 I h regen zzw 5 8 regen z 2 6 2 onbewolkt nno 2 0 0 regen zw 12 11 7 licht bew. z 2 5 0 regen zw 7 14 0 motregen zw 9 11 0.1 geh. bew. wzw 5 10 0 zwaar bew. wzw 5 8 0 regen zzw 5 10 0.1 geh. bew. w 1 10 0 mist windstil 1 0 onbewolkt n 5 11 0 zwaar bew. zzw 5 10 0 zwaar bew. zw 5 8 0 mist z 2 3 0 mist ozo 1 3 0.1 onbewolkt windstil -0 0 onbewolkt windstil 5 0 mist w 2 2 0 ml6t wnw 1 -2 0 zwaar bew. ono 4 13 1 licht bew. ono 2 9 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2