De middenstand zwaar gebukt onder gevolgen van bestedingsbeperking ampen Linkse groep in Syrië onderschat gevolgen van Sovj ei rnss i sclie lmlp Minister was niet te overtuigen bij gebrek aan cijfermateriaal Ook Russische soldaten zijn in de vrijheidsstrijd gevallen Moskou speelt politieke spel buitengewoon voorzichtig: men ziet bijna geen Russen 96ste jaargang Donderdag 24 oktober 1957 Derde blad no. 29273 INKOMEN MET 9 PROCENT VERMINDERD (Van onze Haagse redactie) De gevolgen van de Bestedingsbeperking dreigen funest te worden voor de mid denstand. Volgens experts uit midden- en kleinbedrijf dalen de omzetten, vermin deren de orders van de klein-industrie, stijgen de kosten en wordt het steeds moeilijker de handelstransacties te financieren bij gebrek aan kapitaal c.q. kre dietmogelijkheden. De extra lasten voor midden- en kleinbedrijf, tezamen een 130.000 vestigingen in ambacht en kleine industrie en rond 150.000 vestigingen in de detailhandel, komen neer op een inkomensvermindering van ongeveer 9 pet. Hierbij moet nog gevoegd worden een reeds aanvaarde „consumentenlast" van 6.8 procent. nen dragen, melden dit gedocumen teerd aan de minister, die zo nodig op korte termijn (enkele weken) overleg pleegt. Daarna wordt, tenzij anders oe- slist, tot doorberekening overge gaan Maatregelen nodig In een dezer dagen verschenen rap port samengesteld door een speciale commissie uit de raad voor midden- en kleinbedrijf, is getracht cijfermatig een benadering te geven van de omvang van de extra lasten, die door midden- en kleinbedrijf gedragen moeten wor den. Voor de A~O.W. moet door het midden- en kleinbedrijf worden opge bracht een bedrag van f. 100 tot f. 120 miljoen, op jaarbasis. Van de offers, die de bestedingsbeperking met zich mee brengt, kan slechts een benadering wor den gegeven van het bedrag aan extra loon in verband met de compensatie van de huurverhoging, die op jaarbasis- neerkomt op f. 30 tot f. 35 miljoen. De kosten van de huurverhoging voor be drijfspanden komen neer op rond f. 30 miljoen. Gegevens ontbreken om een uitspraak te doen omtrent de orde van grootte van de lasten als gevolg van niet-doorbere- kening van prijsstijgingen, verhoging tarieven van openbare nutsbedrijven, investeringsbeperking enz. Tellen wij de tot nu toe genoemde bedragen bij elkaar op, dan komen wij tot een bedrag van ca. f 175 miljoen wat zonder compensatie neerkomt op een vermindering van het ondernemers- inkomen met 9 procent. Consumentenlast Hierbij moet nog worden gevoegd de reeds eerder aanvaarde „consumenten- last"' van 6.8 De prognose voor de consumptiestijging in 1957 bedraagt naar volume 1.7 Neemt men aan dat deze prognose juist is, dan kan een in komensstijging van maximaal 3 tok 4 worden verwacht, wat inhoudt, dat een belangrijk deel van de kostenstijging een daadwerkelijke vermindering van de middenstands-inkomens tot gevolg zal hebben. Men dient hierbij in aanmerking te nemen, dat in het ambacht 67 van de bedrijven een inkomen beneden f. 7000 per jaar geniet en in de detail handel 74 van de bedrijven beneden het inkomen van f. 6900 blijft. De bijdrage van de middenstand tot het nationaal inkomen, dat in 1956 ca. f. 26 miljard bedroeg, beloopt 14 vol gens schattingen. Wanneer overheidsmaatregelen ge troffen worden, die het inkomen van midden- en kleinbedrijf aantasten, ont staan hierdoor volgens het rapport „so ciaal economische politiek 1957" van de raad voor midden- en kleinbedrijf, twee problemen. Enerzijds het probleem van een recht vaardige verdeling van het nationaal in komen, anderzijds het probleem van een economisch verantwoorde bedrijfsvoe ring. De raad voor midden- en klein bedrijf is op grond van het onder zoek - waarbij men nadrukkelijk wijst op het globale karakter van de cijfers en de mogelijke afwijkingen van de gemaakte veronderstellingen - tot de conclusie gekomen, dat het inkomen van een groot deel van het midden- en kleinbedrijf ligt bene den de ivelstandsgrens, zodat van hen gezien de extra lasten, die zij als ondernemers moeten dragen, re latief meer gevraagd wordt dan van andere bevolkingsgroepen. Compensatie moeilijk De eigen aard van het midden- en kleinbedrijf sluit de mogelijkheden om op korte termijn tot grotere omzetten c.q. lagere kosten te komen goeddeels uit, m.a.w. de mogelijkheid om door middel van produktiviteitsverhoging tot compensatie van de extra lasten te ko men moet mede gezien de verwachte weinig omvangrijke consumptieverho ging veelal gering worden geacht. De mogelijkheid tot het doen van investe ringen tot instandhouding van de on dernemingen en tot aanpassing aan de zich ontwikkelende behoeften wordt door bovengenoemde oorzaken en mede door fiscale maatregelen tot een mini mum dat soms ver beneden het aan vaardbare ligt gereduceerd. Een en ander in overweging nemend, beveelt de raad met betrekking tot het prijsstabiliteitsbeleid aan: 1) - de individuele ondernemer volgt een beheerst prijsbeleid, 2) - de prijsstabilisatie wordt beperkt tot de kostenfactoren die een on derdeel zijn van het z.g. beste dingsakkoord, 3) - bedrijfstakken, die de lasten van de bestedingsbeperking niet kun- Jongen gedood; meisje zwaargewond Prijsverhogingen Elke prijsverhoging in een bepaalde geleding van de bedrijfskolos. wordt ten minste in aanwezigheid van vertegen woordigers van de betrokken geledin gen met het departement besproken. Prijsverhogingen van een eerdere ge leding, waarbij niet voldaan is aan het, in het vorige punt gestelde, worden door een latere geleding doorberekend. De commissie acht het verder gewenst dat een nadere studie wordt gewijd aan het fiscale draagkrachtbeginsel met be trekking tot de ondernemers in midden- en kleinbedrijf. Het gebrek aan cijfer materiaal, dat bij het onderzoek duidelijk aan het licht is gekomen, noopt tot het bevorderen van activiteiten die leiden tot een direct op de beleidsbehoeften ingestelde cijfermatige documentatie om trent midden- en kleinbedrijf. De hiervoor benoemde commissie, die thans dit rapport heeft doen verschij nen, werd op 16 januari 1957 door de adviescommissie midden- en kleinbedrijf van de hoofdbedrijfschappen ambach ten en detailhandel ingesteld. De commissie was als volgt samenge steld: voorzitter de heer Th. S. J. Hooy, leden: de heren H. M. Emmering, W. Kamerbeek, mr. G. van Muiden, H. Neuteboom, F. Nijsten, F. de Vries en P. G. van der Wccle. Vandaag bespreking Wij tekenen bij het voorafgaande nog aan: Het is duidelijk dat met dit rapport de middenstandsvertegenwoordigers op de vandaag te houden bijeenkomst met minister Zijlstra over de prijsstabilisatie zullen trachten de bewindsman te over tuigen van de moeilijkheden, waarmee deze grote groep van kleine ondernemers te kampen heeft. Advertentie «REESTRAAT I7S LEIDEN In de tot nu toe over dit onderwerp met de minister gehouden bijeenkomsten werden de vertegenwoordigfers uit net kleine bedrijfsleven op zijn zachtst ge zegd met een kluitje in het riet ge stuurd. Daarbij was steeds de kern van de zaak, dat de middenstanders zelf niet over voldoende cijfermateriaal beschik ken om de bewindsman te overtuigen van hun standpunten. De minister zelf heeft, zo kan men in bepaalde midden standskringen vernemen, de beschikking over eigen cijfers, die waarschijnlijk voor een deel zijn gebaseerd op gegevens van de belastingen In middenstandskringen hoopt men, dat ditmaal de minister met zijn cij fers op tafel zal komen en niet de politiek van „verdeel en heers" zal blijven toepassen, welke hier op neer komt dat het ministeriële betoog wijst op een bepaalde, meestal gunstige, tendens in het middenstandsbedrijfs- leven waaraan de uitnodiging wordt geknoopt, dat het middenstandsbe drijfsleven maar met cijfers moet ko men, die dit kunnen tegenspreken. De cijfers zijn er thans en de gehele Ne derlandse middenstand ziet dan ook met spanning uit naar het resultaat van dit onderzoek bij de besprekingen. Raad van Europa over Hongarije Waarom wel Russische wapens naar Syrië en geen Westerse naar Oost-Europa? In de Raadgevende vergadering (het „parlement") van de Raad van Europa is de Hongaarse opstand herdacht in bewoordingen, die geen twyfel lieten over het medeleven met het vertrapte volk. De Oostenrijker Peter Strasser legde de nadruk op het rapport van de Ver enigde Naties, waarin de Sovjet-Unie wordt veroordeeld voor de gebeurtenissen in Hongarije. Door de Hongaarse revolutie, zo merkte hy op, wordt de stelling weerlegd, dat een dictatuur niet van binnen uit kan worden aangevallen. Met betrekking tot Hongarije spreekt men terecht van een nationale opstand, doch men dient niet te vergeten dat niet alleen Hongaren, doch ook Russische sol daten in deze opstand voor de zaak van de vrijheid zijn gevallen. Men staat hier niet alleen voor een nationale gebeurtenis, doch voor een ontbinding van het totalitaire imperialisme der Russen. Arbeiders, die opgevoed waren in de com- mnnistische leer, hebben de voosheid daarvan aan den lijve kunnen ondervinden, zo betoogde spreker, en zjjn hiertegen in verzet gekomen. Jonge communisten hebben zich in de strijd van verleden jaar in de eerste rangen onderscheiden en oud-gedienden van de communistische partij staan thans aan het hoofd van de strijd om de vrijheid. Verzet achter het ijzeren gordijn moet versterkt De grote kwetsbaarheid van de Rus sen op het ogenblik bestaat juist hierin, dat er een ware ketterij bestaat tegen het communisme in de landen achter het ijzeren gordijn, aldus spr. De Sovjet- Unie probeert de Hongaarse opstand voor te stellen als het werk van de reactie doch het rapport van de Ver enigde Naties toont duidelijk aan, dat de opstandelingen voornemens waren in Hongarije een sociaal-democratisch re gime in het leven te roepen. De Sovjet- Unie vreesde dit regime echter heel wat meer, dan een kapitalistisch systeem. De gebeurtenissen in Hongarije, zo be sloot spreker, zijn van grote betekenis voor de toekomstige ontwikkeling van het Russische communisme. Kans voorbij laten gaan De Nederlandse afgevaardigde F. Goedhart bracht in herinnering, dat de oproep, die Hongarije tot de Ver enigde Naties heeft gericht, zonder ant woord is gebleven. Indertijd, bij de aan val van de Sovjet-Unie op Finland, in 1939, heeft de toenmalige Volkenbond Rusland uit zyn midden gestoten. De heer Goedhart was van mening, dat de Verenigde Naties ten opzichte van Hon garije dezelfde moed hadden dienen op te brengen en de Sovjet-Unie uit hun' midden hadden moeten bannen. Onze zwakte is, zo verklaarde hij, dat wy geen vastomlijnde politiek hebben ten aan zien van hetgeen in Hongarije is ge schied. Een dergelijke gebeurtenis kan zich evenwel ieder ogenblik in een andere satellietstaat herhalen. Welke houding zullen wij dan moeten aannemen? Waarom wordt de Sovjet-Unie wel in de gelegenheid gesteld wapens te leve ren aan landen als Egypte en Syrië en waarom aarzelen wij deze wapenen te leveren aan de anti-communisten, zo vroeg hij. Het interne verzet in de lan den, die bezet zjjn door de communisten, moet versterkt worden door druk van buitenaf en de Raad van Europa heeft hier een belangrijke taak te vervullen, zo besloot hij. Ter gelegenheid van de verjaring van de Hongaarse revolutie is een delegatie van de Assemblee van Europese vluch telingen gisteren ontvangen door de president van de Raadgevende vergade ring van de Raad van Europa, Fernand Dehousse. De voorzitter van de delegatie, Paul Auer, heeft de heer Dehousse bedankt voor het feit, dat hij het Hongaarse pro bleem op de agenda van woensdag had gezet. Hij sprak de hoop uit, dat de Raad van Europa voort zal gaan zich met het vraagstuk van de bezette Euro pese landen in het Oosten bezig te hou den. Amsterdam subsidieert weer Heiland Festival Onlanks de bestedingsbeperking, zal de gemeente Amsterdam het Holland Festival-1958 subsidiëren en wel met f 100.000 (v. j. f 115.000) en een bedrag van ten hoogste f 15.000 (v. j. f 25.000) beschikbaar te stellen voor het geven van voorstellingen tegen lagere prijzen. In het algemeen waren de raadsleden van mening, dat hoewel soberheid moet worden betracht, de hoofdstad bij deze belangrijke kunstuiting niet mag ont breken. Schoonmaken melkflessen VOORLOPIG GEEN VERPLICHTING Twee argumenten zjjn gisterochtend op de vergadering van het Produkt- schap voor Zuivel in Den Haag ge noemd om het voorstel om via een verordening de huisvrouwen te ver plichten dc melkflessen gereinigd aan de melkhandelaar terug te geven, van de agenda af te voeren: 1. „de geest voor een dergelijke nrogressieve ge dachte is nog niet rijp en gewacht moet worden, totdat er een gunstiger wind waait" en 2. „het Produktschap moet geen verordeningen vaststellen, waarvan de naleving niet kan worden afgedwongen". Het bestuur besloot dan ook aan de Centrale Zuivelcommissie, die reeds een concept-verordening had opgesteld om de gebruikers te verplichten de flessen gespoeld in te leveren, mede te delen, dat het althans voorlopig niets voelt voor een dergelijke verordening. er zijn geen betere Auto reed door. Gisteravond om 8 uur zijn op de Ka naaldijk zuid te Eindhoven een jongen en een meisje, die daar wandelden, door een personenauto aangereden. De 15- jarige jongen werd opslag gedood en het 16-jarige meisje werd zodanig gewond dat zij naar het Binnenziekenhuis moest worden overgebracht. De auto reed door. De politie heeft gisteravond nog een onderzoek ingesteld in het verderop langs het Eindhovense Kanaal gelegen woonwagenkamp en daar een auto aan getroffen, waarvan de motor nog warm was en de koplampen beschadigingen vertoonden. De chauffeur van deze wagen kon evenwel niet opgespoord worden. Onze reisredacteur, van wie reeds enige reportages over zijn bezoek aan Polen en Tsjecho-Slowakije in het wekelijks Bijvoegsel geplaatst zijn, be vindt zich op het ogenblik in het, Midden-Oosten. Binnenkort zal hij ons uitvoerige artikelen over zijn bevindingen toezenden, maar ter inleiding telefoneerde hij ons onderstaande actuele indruk uit Damascus, de Syri sche hoofdstad: Temidden van de oververhitte internationale atmosfeer blijft de spannings bron Damascus uiterlijk onbewogen en afgezien van enkele slordige, onbemande, loopgraven bij sommige openbare gebouwen, is er van een dreigende militaire erisis niets merkbaar. Het dagelijkse leven gaat voort met de gewone oriëntaalse drukte van blakende ezeltjes en toeterende Amerikaanse sleeën! Hoofdstad Damascus uiterlijk onbewogen Achter ae diplomatieke schermen is de nervositeit over de crisis gezakt. Een kunstmatige crisis trouwens, want on danks het Sovjetrussische lawaai zeg gen de Syriërs niet bezorgd te zijn over de Turkse agressieplannen, alléén over de intimidatie door Turkse troepencon centraties. Daarby is de Syrische ijdel- heid wel gestreeld door de wereldbe langstelling en poogt men deze uit te spelen tussen de met elkaar twistende wereldmachten, van wie de Russen blijkbaar de rol willen spelen van helper der verdrukte onschuld ten einde te trachten hun populariteit in Syrië ver der te vergroten. Grote moeilijkheden worden thans verwacht by de vaststel ling van de competentie van een even tuele V.N.-onderzoekcommissie, aange zien de Syriërs niet geneigd zijn de Turkse eis inzake een onderzoek in Syrië in te willigen. Pearsons voorstel tot le gering van V.N -troepen aan de grens is voor Syrië niet acceptabel. Inmiddels vaart Syrië ongetwijfeld een steeds linkser koers. Het meest recente bewüs daarvan is de verkiezing tot parlementspresident van Akram Hoerany, de scherp anti- Westerse leider van de socialistische Daath-party, een Syrisch „coming- man", die tezamen met stafchef Bizri en de leider van de inlichtingendienst kolonel Serraj, een nauwer samenwer king met de Sovjet-Unie nastreeft. Het gebeurde met de kunstmaan vervult in tussen de Syriërs met leedvermaak je gens het Westen en tevredenheid over hun wedden op het goede paard. Het De Franse staatsman Guy Mol- let (rechts) wordt bij het verlaten van het Elysee na aanvaarding van de opdracht tot vorming van een regering bestormd door journalis ten. die iets van zijn plannen te weten proberen te komen. Minister Staf belooft: Zo weinig mogelijk gebruik van Deelen Het gebruik van de vliegbasis Deelen van de Kon. Luchtmacht door straalja gers zal zoveel mogelijk worden be perkt. Dit heeft de minister voor De fensie, ir. C. Sta f gisteren medege deeld nadat hij op een bijeenkomst van belanghebbenden bezwaren had aange hoord. Het aantal starts en landingen zal, als gevolg van de speciale taak van het op de vliegbasis Deelen geplaatste squadron, slechts klein zijn, in verhou ding tot het aantal starts en landingen op andere vliegbases van de Koninklijke Luchtmacht in ons land. Er zal naar worden gestreefd, zo heeft minister Staf voorts medegedeeld, in de zomervakantieperiode gedurende enkele weken op Deelen in het geheel niet te vliegen. De minister heeft tenslotte me degedeeld dat na 1962 op de vliegbasis Deelen geen eenheid straaljagers zal worden gehandhaafd, dan na overeen stemming met de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De bespreking, waarop minister Staf deze mededelingen heeft gedaan, is ge houden tussen de minister, de staatsse cretaris van O K en W, de chef van de Luchtmachtstaf en vertegenwoordigers van Ged. Staten van Gelderland, van gemeentebesturen van Arnhem, Apel doorn, Ede, Barneveld en Renkum, van de stichting „Het Nationale Park De Hoge Veluwe" en van verenigingen op het gebied van het behoud van natuur schoon, vreemdelingenverkeer, vakantie en recreatie. Aanleiding tot deze bespreking waren de vele bezwaren die de minister voor Defensie hebben bereikt nadat zijn voornemen tot het plaatsen van straal jagers op de vliegbasis Deelen bekend was geworden. De minister heeft op deze bespreking een uiteenzetting gegeven van de over wegingen die hebben geleid tot de be slissing een squadron straaljagers op de Veluwe te stationeren. optreden van Sovjetrussische artiesten en van het etaleren van Chinese enSov- jet-literatuur in de boekwinkels geeft eveneens te denken. Serrajs inlichtingendienst is daarby overal haast openlijk actief! In het ho tel noteert een zwijgende man de gan gen van alle buitenlanders! Sommigen zjjn reeds het land uitgezet. Tot hen behoort de Nederlandse Shell-employé Vink, die een uitwijzingsbevel op een termyn van 48 uur kreeg en zondag naar Beiroet is vertrokken. Buitenlandse, zelfs Libanese kranten, zyn in Damascus niet te verkrijgen. Overigens heerst er toch ook in Sy rië zelf bij verscheidene groepen hevige beduchtheid over de linkse koers, al valt voorlopig de situatie al met al nog wel mee. Van een aan defensie minister Khaled el Azm by zyn bezoek aan Moskou in augustus beloofde groot scheepse economische steun is hoege naamd nog niets verwezenlijkt. Moskou speelt het politieke spel voorzichtig. Men ziet in Syrië vrywel geen Russen. De huidige leveringen uit Tjsecho-Slowakije gaan de opname-capaciteit van het le ger niet te boven. De bewapening geldt trouwens Israël en niet Turkije. Feitelijk zyn de recente pro-Sovjet-maatregelen slechts spectaculaire uiterlijkheden van een steeds meer anti-Westerse tendens, die reeds twee jaar geleden duidelijk begon te worden en toen uitvoerig door my is gerapporteerd. Het direct zorgwekkende van de hui dige spanning ligt dan ook eerder in Kroestsjefs Spoetnik-actie en zyn kwaadaardig opblazen van dit scherts- conflict. In de ontwikkeling der ge beurtenissen in Syrië ligt echter op lange termijn voor het Westen een ri sico. namelijk dat men van Syrische zyde de consequenties van de Sovjet russische hulp onderschat. Voorrang kruising ongelijkwaardige wegen De A.N.W.B. herinnert alle wegge bruikers eraan dat er geen voorrangs- recht bestaat, doch alleen de plicht om voorrang te verlenen. By kruising van ongelykwaardige we gen dient men voorrang te geven aan alle verkeer op een harde weg, wanneer men zelf op een onverharde weg of op een niet tot de verharde weg behorend rywiel- of ruiterpad rijdt, en verder waar dit door borden is aangegeven. Bord A.: U nadert een voorrangsweg, voorrangskruising of voorrangsplit sing. U moet voorrang geven aan al het verkeer op de kruisende weg. Bord B: Als by bord A., doch behalve voorrang te verlenen moet U ook vóór de stopstreep stoppen. (Fietsers en bromfietsers moeten hier- by tenminste één voet aan de grond hebben). Bord C: U rydt op een voorrangsweg. Gewoonlyk vindt men deze wegen slechts buiten de bebouwde kom, doch in enkele steden, zult U ook in de stad zelf zulke voorrangswegen vin den. Bord D: U nadert een kruising met een weg die geen voorrang heeft. Slaat U linksaf of rechtsaf na een bord A of B te zyn gepasseerd, en ziet U dan op de weg bord C of een oranje aanduiding op een paaltje (byv. een kilometerpaaltje) dan rydt U op een voorrangsweg: staat een dergelyke aan duiding er niet dan rijdt U op een ge wone weg en moet U op de eerstvolgende kruising of splitsing aan het van rechts komend gelykwaardig verkeer voorrang verlenen (zie figuur). „Gelijkwaardig" in dit verband wil zeggen dus dat snelverkeer aan snelver keer, en langzaam verkeer aan langzaam verkeer voorrang moet geven. Kleuter bij oversteken door vrachtauto gedood Gistermiddag is de drie-jarige Herman Krabbe by het. oversteken van de Nord- hornestraat te Denekamp voor zyn ouderlijke woning tegen een passerende vrachtauto gelopen. Hy werd zo ernstig gewond, dat hij na enkele ogenblikken overleed. De kleuter had eerst een vrachtwagen laten voorbygaan, en was toen onmiddellijk overgestoken, zonder op de van de andere zyde komende vrachtauto te letten. Structuurplan gemeenten langs Nieuwe Waterweg De gemeenteraden van Vlaardingen, Maassluis en Maasland hebben gister avond een structuurplan aanvaard als basis voor verder overleg inzake de uit breiding van deze drie gemeenten Door deze uitbreiding zal in de toekomst nieuwe woongelegenheid worden ge schapen voor 140.000 mensen. Zodoende zal het inwonertal van Vlaardingen. Maassluis en Maasland uitgroeien tot 220.000 zielen. Het structuurplan dat planologisch en ^tedebouwkundige richtlynen geeft, voorziet o.m. in de bouw van een geheel nieuwe woonwyk, die Maaslandsluis zal heten en waar 50.000 mensen zullen wonen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9