STADSNIEUWS Laatste Berichten Raad van Zoeterwoude besprak bezwaren uitbreidingsplan DINSDAG 22 OKTOBER 1957 C.H. Jongeren bespraken gemeentepolitiek WETHOUDER D. v. d. KWAAK GAF EEN UITEENZETTING Gisteravond kwam de C.H. Jongeren groep in het gebouw „Rehoboth" in ver gadering bijeen. De voorzitter van de groep, de heer C. Kamsteeg, was verhin derd de vergadering te presideren en in zijn plaats fungeerde de heer J. F. Th. Zilverentant als voorzitter. Na de ge bruikelijke opening verkreeg de heer D. v. d. Kwaak het woord en deze sprak over het onderwerp „Gemeentepolitiek". In de eerste plaats heeft hij de jonge ren op duidelijke en interessante wijze verteld over de inrichting van en de werkwijze in de gemeentehuishouding. Door onwetendheid met de gang van zaken in de gemeentehuishouding wor den dikwijls door inwoners van een ge meente foutieve conclusies getrokken in zake bepaalde beslissingen. Het voeren van een zelfstandige ge meentepol'tiek is niet meer mogelijk. Teveel is er van regeringswege geregle menteerd en gecentraliseerd. In bepaal de gevallen kan dit nodig zijn, echter zal het zich vroeg of laat wreken om de gemeenten onmondig te verklaren. De laatste tijd knellen de banden wel pijnlijk en is van enige vrijheid voor de gemeenten geen sprake. Duidelijk zette de heer v. d. Kwaak vervolgens uiteen met welke financiële moeilijkheden ons land en ook de gemeenten hebben te worstelen. Hij meende, dat niet op korte termijn enige verbetering op dit terrein voor de ge meenten is te verwachten. Of de woningbouw in 1958 beter zal vlotten nu de regering een gedeelte lijke financiering voor haar rekening neemt, trok spreker in twijfel. De harde les van het heden is, dat ons weer eens duidelijk is gemaakt de be trekkelijkheid van al het pogen van mensen, aldus spreker. Na deze inleiding volgde een zeer ge animeerde gedachten wisseling. In de plaats van de heer Kamsteeg, die wegens drukke werkzaamheden niet meer herkozen wilde worden, werd de heer J. F. Th. Zilverentant als zodanig gekozen. Ver. .Oud-Leiden" 55 jaar bestaat Op 5 november is het vijf en vijftig jaar geleden, dat de Vereniging „Oud Leiden" werd opgericht. Hoewel hét elfde lustrum niet op bij zondere wijze zal worden gevierd, wordt er aan de avond van die dag door dr. Chr. C. Vlam in „De Lakenhal" een le zing gehouden, over het Leids muziek leven gedurende de periode 1575-1625. Gegevens uit het Leidse archief en buitenlandse archieven maakten het dr. Vlam mogelijk een vrij gedetailleerd en ook „klinkend" beeld te geven van vele aspecten van het Leidse muziekleven in deze periode. Wij noemen de (stads) speellieden, de organisten, de klavecim belspelers. de luitmeesters, de instru mentmakers e.a. De vondst van een laat zestiende- eeuws liederenhandschrift maakt het tevens mogelijk kennis te nemen van het Leidse volksliederenrepertoire in deze periode. LEIDERDORP P. C. Arnoldus 25 jaar bij Touwfabrieken De heer P. C. Arnoldus vierde gisteren zijn 25-jarig dienstjubileum bij de N.V. Vereenigde Touwf abri eken. Na met zijn echtgenote en dochtertje van huis 'te zijn gehaald werd hij door de directie, in tegenwoordigheid van zijn chef, baas en vertegenwoordiger in de Ondernemingsraad ontvangen. Bij het binnenkomen in de juist die dag gereed gekomen kantine voor giet ad ministratief en technisch personeel, ont ving mevrouw Arnoldus een smaakvol boeket roze anjers. Nadat de koffie was rondgediend nam als eerste de fabrieksdirecteur, de heer H. B. Haanappel, het woord. Hij merkte daarbij op. dat voor de oorlog ook an dere t-oestanden op het terrein der werkgelegenheid hebben bestaan. Van bestaanszekerheid was vaak geen sprake. Een arbeidsovereenkomst moest nogal eens verbroken worden. Voor jubilaris Arnoldus komt daar nog b Jit zijn jubileum-datum aanvan kelijk was vastgesteld in begin januari 1957, doch tengevolge van ziekte moest de 'herdenking van zijn jubleum tot gis teren verschoven worden. Allereerst wenste de heer Haanappel de jubilaris een spoedig en algeheel her stel 'toe. Spr. bracht hem dank voor de trouw en toewijding, gedurende deze 25 jaren betoond, en voor alles, wat hij voor de vemiootsahap heeft gepresteerd. Mede uit naam van de hoofddirectie bood de fabrieksdirecteur, de heer Ar noldus het zilveren V.T.-eremetaal aan, alsmede de gebruikelijke gratificatie onder couvert. Spreker bracht ook de gelukwensen van de bedrijfsleider, de 'heer P. Kui per die persoonlijk niet aanwezig kon zijn over. •Namens chefs en bazen in de spin nerij bood de heer Jac. Stouten met en kele hartelijke woorden een tafelkleed aan. De heer A. Bey bood namens de On dernemingsraad zijn gelukwensen aan, waarna de chef en de baas van de jubi laris. de heren J Nievaart en P. Groe nendijk, de heer Arnoldus de hand drukten. De jubilaris nam tenslotte zelf het woord Hij bracht dank aan directie, bedrijfsleiding, chefs en bazen voor de samenwerking gedurende deze kwart eeuw ondervonden. Hij was vol dank baarheid jegens ieder, van wie hij me deleven tijdens zijn ziekte had onder vonden. Tenslotte werd nog wat nagepraat, waarna de jubilaris met diens familie naar huis werd gereden, waar hy de dag in huiselijke kring doorbracht. GEMEENTERAAD De raad komt vrijdag 25 oktober a.s. in vergadering bijeen. VOORSCHOTEN Geslaagd De heer G. de Mooy, al hier, slaagde te Utrecht voor de stich ting vakgroep aardappelen, groenten en fruit, speciaal handel. WASSENAAR GEEN VOORRANG VERLEEND Op de hoek Ryksstraabweg-v. d. Ouder- meulenlaan verleende een 39-jarige autobestuurder uit Rijswijk geen voor rang aan de 18-jarige bromfietser Le- poeter uit Leiden, met als gevolg een aanrijding, waarbij de jongeman een hersenschudding, een rib- en een rech terkniefractuur en een gekneusde heup opliep. Hy werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. AANRIJDING OP DE MORSWEG Vanmorgen omstreeks kwart over tien vond op de Morsweg een aanrijding plaats, welke nog vry goed is afgelopen. De 3% -jarige Pieter Erades, woonachtig aan de Morsweg, liep achter een langs deze weg geparkeerde auto om de straat op, juist op het moment, dat uit de rich ting Morsstraat een personenauto na derde. Het kind werd aangereden en ongeveer acht meter meegesleurd. Het liep slechts een lichte hersenschudding op. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Kerkelijk Leven CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuw-Amsterdam L. Holtrig- ter te Onetwedde en C. J. Ph. Sobering te GEREF. KERKEN Beroepen te Utthuizermeeden C. W. de Vries te Lollum (Fr.) Aangenomen naar St. Anma-Parochie L. F. A. Böttloher te Ten Post (Gr.). Tweetal te Alphen aan den Rijn (3d© pred. pl.) W. M. de Bakker te Maasdijk en G. W. H. Peddemors te Dlrkshorn. DS. J. HAGESTEIN OVERLEDEN. In de ouderdom van 43 jaar is te Vlaardingen na een langdurig ziekbed ds. J. Hagestein, emeritus-predikant van de Geref. Gemeenten overleden. BOND VAN NED. HERV. MANNENVERENIGINGEN OP G.G. De Bond van Ned. Herv. Mannenver- enigingen op geref. grondslag houdt za terdag 2 november te Utrecht in het N.V. Huis zijn jaarlijkse bondsdag. Er wordt gerefereerd over „Levensnood in deze tijd" door ds. J. R. Cuperus te Waddinxveen en „Wat verwacht men van de prediking?" door ds. L. Blok te Capelle a d. IJssel. Weer wijziging van de kieswet Vanmiddag komt in de Tweede Ka mer weer een wetsontwerp tot wijziging van de kieswet aan de orde. Hierin wordt voorgesteld de kieswet aan te pas sen aan de geldende normen bij de rechtspraak. De mogelijkheid bestaat nu eenmaal, dat een strafblad van een de linquent verwijderd wordt. Na een tweede veroordeling tot een gevangenis straf van meer dan één jaar verbindt de kieswet echter levenslange uitsluiting van de uitoefening van hét kiesrecht. Het strafblad zal als regel na acht jaar worden verwijderd en in de aan de orde zijnde wijziging wordt voorgesteld, daar na ook herstel in de uitoefening van het kiesrecht te verlenen. Een overeen komstige regeling wordt voorgesteld ten aanzien van hen, die wegens bedelarij qf landloperij zijn veroordeeld. Voorts is het de bedoeling in deze wijziging ook vast te leggen, wat precies bedoeld wordt met „huisgenoot" aan wie een vol macht gegeven kan worden om voor een ander te stemmen. Tot nu toe had deze figuur geen wettelijke definitie. Thans wordt voorgesteld een bepaling op te nemen, volgens welke onder huisgeno ten worden verstaan „zij, die blijkens het kiezersregister hetzelfde adres "heb ben als de volmachtgever". Tenslotte wordt een wijziging voorgesteld, waar door een kiezer steeds twee aanwijzingen als gemachtigde zal mogen aanvaarden, inplaats van één. Jhr. mr. P. J. Eekhout gezant te Rangoon Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. mr. P. J. Eekhout, thans zaakgelastigde der Nederlanden in Rangoon, tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister daar ter stede. Een dode; 2 zwaargewonden Vanmorgen is op de hoek Zuiderweg- Jisperweg in de Beemster een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de heer H. Heymans uit Amsterdam het leven heeft „Nieuw Amsterdam" op 9 dec. weer in de vaart Men werkt onder hoogspanning (Speciale berichtgeving) De afdeling passage en bagage van de Holland-Amerika Lyn werkte van morgen onder hoogspanning. In bijzon der korte tyd moesten de papieren wor den veranderd van de passagiers die zich lieten overboeken van de Nieuw Am sterdam naar de Rijndam. De telefoons van de lyn hebben sinds vannacht roodgloeiend gestaan. Naar alle kanten werden inlichtingen ge vraagd. Er waren vanmorgen praktisch geen passagiers die er niet van op de hoogte waren dat de Nieuw Amsterdam uit de vaart was genomen. Om 9 uur be gon de grote stroom van de passagiers van de touristen- en kajuitklasse. Van 13 embarkeren de eerste klasse-pas sagiers, de meesten van deze laatste categorie worden naar andere rederijen verwezen. Ook dit brengt veel admini stratief werk met zich mee, omdat de biljetten moeten worden omgeruild voor papieren van andere maatschappijen, zoals de Cunard Steamship Company waarvan de Queen Mary op de 24ste van Southampton naar New York zal vertrekken, en de United States Lines. Er zal, nadat de Ründam vanmiddag is gemeerd volgens de laatste be richten zou dat om 3 uur gebeuren bijzonder hard moeten worden aange pakt om het schip nog in de vooravond te laten vertrekken. De Nieuw Amsterdam, die na aan komst in New York nog een korte cruize zou hebben gemaakt, zal nu niet eerder dan op 9 december opnieuw in de vaart worden gebracht. Bok de Korver overleden (Van onze correspondent) Na een langdurig lijden is vanmorgen vroeg te Rotterdam op 74-jarige leef tijd overleden de heer J. M. de Korver, bij velen bekend als Bok de Korver, eens de grote man van de Nederlandse voetbalsport. Ongeregeldheden te Praag gemeld De Tsjechoslowaakse minister van Binnenlandse Zaken. Barak, heeft gis teren meegedeeld, dat er zich onlangs tegen de staat gerichte wanordelijkhe den te Praag hebben voorgedaan. De incidenten werden in de late avonduren veroorzaakt door straat schenders, die de openbare orde ver stoorden en leven en eigendom van de burger in gevaar brachten. Barak zei, dat de „klasse vyanden" deze straatschenders beschouwen als bondgenoten tegen de republiek. De op roerkraaiers hadden getracht voorbijgan gers in de wanordelijkheden te betrek ken, maar hierbij hadden zij zich vergist. De politie en de Justitie hebben een beslissende slag tegen deze straatschen ders voorbereid, aldus zei de minister op een persconferentie. Het Praagse avondblad „Vecerni Pra- ha" meldde gisteren, dat donderdag jJ. overal in Tsjecho-Slowakije de oorlog tegen de straatschenders is begonnen. In Praag alleen werden in het week einde 105 personen „van allerlei slag" gearresteerd, aldus het blad. Aanslagen in Saigon Hedenochtend zijn in Saigon twee bommen ontploft, waardoor negen Ame rikaanse adviseurs verwondingen heb ben opgelopen. De toestand van drie van hen is ernstig. Een bom verwondde vier Amerikanen in een bus voor het Metropole hotel, waar afgevaardigden naar de conferentie van het Colombo- plan verblijf houden. De andere bom ontplofte in het Cholon-hotel, waar le den van de Amerikaanse adviesgroep voor hulpverlening aan Zuid-Vietnam vertoeven. Vyf Amerikanen werden ge wond. Volgens de politie zijn de ontplof fingen teweeggebracht door tijdbommen van plastic. De chauffeur van de bus waaronder een bom explodeerde was voor de ontploffing weggelopen en is gearresteerd. Acht van de negen gewon de Amerikanen zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Verder is ook een Vietnamese schilder gewond. Vietnamese functionarissen zijn van mening, dat de aanslagen zijn gericht tegen de Amerikaanse militaire advies groep in Saigon en niet tegen de confe rentie van het Colombo-plan. De Amerikaanse adviesgroep, die bij de opleiding van het Vietnamese leger behulpzaam is. bevindt zich in Zuid- Vietnam krachtens een overeenkomst tussen Vietnam en de Verenigde Staten. Een derde bom ontplofte in de biblio theek van de Amerikaanse voorlichtings dienst. Daar de bibliotheek juist geslo ten was. heeft de explosie geen slacht offers geëist. Volgens nadere berichten zijn bij de eerste twee ontploffingen achttien men sen, onder wie dertien Amerikanen, ge wond geraakt. De personenauto, waarin drie Amster dammers waren gezeten, botste op die hoek tegen een vrachtauto uit Wognum. Beide auto's gingen over de kop en ge raakten in de wegsloot. j De bestuurder van de vrachtwagen kon met lichte verwondingen ^uit zijn auto kruipen, doch van de drie Amsterdammers werden er twee ernstig i gewond naar het Stadsziekenhuis te i Purmerend vervoerd. De heer Heymans werd later met zeer veel moeite onder de auto vandaag gehaald. Hij moet op slag zijn gedood. Adenauer herkozen Dr. Konrad Adenauer is vandaag her kozen als Bondskanselier van West- Duitsland. De 81-jarige leider der Chris- telijk-democratische Unie kreeg bij de stemming in de Bondsdag 274 van de 497 stemmen. Voor verkiezing was de helft van het aantal stemmen, 249, nodig. Er waren geen tegen-kandidaten. Adenauer is reeds tweemaal Bondskan selier geweest. Zuidbuurtseweg moei hersteld De raad van Zoeterwoude kwam gisteravond in spoedeisende vergade ring bijeen. Afwezig met kennisge ving mevr. A. E. M. NeuwahlSan ders. De voorzitter deelde mede, dat deze vergadering was belegd naar aanlei ding van een schrijven van Ged. Sta ten. waarin wordt medegedeeld, dat in een openbare vergadering van G.S. op maandag 4 november a.s. verslag zal worden uitgebracht inzake de te gen het ontwerpuitbreidingsplan in onderdelen „Rijndijk" ingediende be zwaren. Uiterlijk 26 oktober a.s. moet worden medegedeeld, door wie de ge meente zich terzake wenst te doen vertegenwoordigen. B. en V?. stelden voor als vertegenwoordiger aan te wijzen ir Schut van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, wel ke Instituut ook de stedebouwkundig adviseur van de gemeente is. De staatssecretaris van Onderwijs, staatssecretris in gezelschap van de Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener (links) heeft gis termiddag het nieuwe gebouw voor de School voor Maatschappelijk Werk in Amsterdam geopend. De directeur van de school, dr. J. F. de longh tijdens een rondgang door het gebouw in de afdeling handen arbeid Ten aanzien van de ingediende be zwaren deelde de voorzitter mede. dat de gemeente Leiden uitbreiding wenst van de voor industrie aangewezen strook. B en W. zijn hier voorlopig te gen, omdat te zijner tijd uitbreiding van dit gebied bij wijziging kan plaats hebben. De gemeente Leiderdorp heeft een waterovergang geprojecteerd (over de Rijn) nabij de Berkenkade. Wanneer deze brug ook in de plannen van Zoe- j terwoude" opgenomen zou worden dan zou het in 1938 vastgestelde uitbrei dingsplan „Die Ley the" gewijzigd moe ten worden. Dit valt voor het grootste gedeelte buiten de grenzen van het on derhavige plan Rijndijk en kan dus hier buiten beschouwing worden gela ten. aldus B. en W. van Zoeterwoude. Leiden wil voorts woonwijken projec teren in de Grote Polder. Dit past ech ter niet in de plannen van Zoeterwoude. Desondanks verdient de suggestie om de brug over de Rijn, nabij de Rijne- gommerstraat. te laten vervallen en in de plaats daarvan een brug te leggen tegenover de Ommedijksweg zeker be studering. De Rijkswaterstaat heeft bezwaar te gen een geprojecteerde straat ten noordwesten van de rijksweg 4 A. die uitmondt op de Hoge Rijndijk. Alle be bouwing aldaar zou bij het wegvallen van deze straat onmogelyk worden. B. en W. willen deze straat dan ook hand haven. De heer Van der Ploeg vroeg of de bezwaren van de rijkswaterstaat hier van verkeerstechnische aard zijn. waar op de voorzitter bevestigend antwoord de. De heer Van der Ploeg is dan bang, dat het vasthouden aan deze straat de goedkeuring van het gehele plan dan niet zal tegenhouden. De voorzitter geloofde niet, dat dit het geval zal zijn. G.S. kunnen het plan wel goedkeuren en de bezwaren van de waterstaat gegrond verklaren, waardoor dan aan dit gedeelte van het plan goedkeuring wordt onthouden. Met algemene stemmen werd beslo ten ir. Schut aan te wijzen als ver tegenwoordiger der gemeente en aan Ged. Staten te verzoeken het plan goed te keuren en de ingediende be zwaren ongegrond te verklaren. VERBETERING WEG. Als tweede punt was nog aan de agenda toegevoegd het in twee gedeel ten uitvoeren van de verbetering van de Zuidbuurtseweg vanaf de R.-K. kerk tot aan de Geerbrug. Dit gedeelte weg. dat tevens water kering is. verkeert in zodanige toestand, dat uitstel van verbetering niet moge lijk is. De weg ligt te laag en heeft een te steile binnenberm B en W. wil len de weg nu eerst ophogen en van een behoorlijk wegdek voorzien en la ter de bermen verzwaren. Voor het eerste gedeelte is een prijsopgave ge vraagd aan de firma Versluijs te Bode graven. De heer Van der Ploeg zou graag ook enkele andere inschrijvingen hebben, omdat er momenteel enige slapte In de wegenbouw heerst. De voorzitter wees er echter op. dat het nodig is deze werkzaamheden on middellijk te kunnen uitvoeren. Na enige discussie werd echter be sloten alsnog een openbare inschrij ving te houden, waarna de raad een beslissing zal nemen. Verkiezingen 1958: Gemeenteraad: 28 mei; Prov. Staten; 26 maart (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich vanmid dag met algemem stemmen verenigd met een aantal wijzigingen van de kieswet, waarvan de voornaamste be tekenis is, dat daardoor in 1958 de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten kunnen worden gehouden op woensdag, 26 maart, en voor de ge meenteraad op woensdag, 28 mei, zo dat deze verkiezingen niet meer val len in de drukke vakantietyd, wanneer velen uitstedig zyn. Vaticaan waarschuwt tegen Tsjechoslowaakse uitgave Het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" heeft gisteren gewaarschuwd tegen een Tsjechoslowaakse uitgave, waarin artikelen voorkomen, die ge schreven zouden zijn door rooms-katho- lieke leiders, onder wie één, die reeds een jaar geleden is overleden. Volgens de „Osservatore Romano" ma ken de communistische autoriteiten ge bruik van deze uitgave om hun „vol maakte eerbied voor de godsdienstvrij heid" aan te tonen. Het orgaan wordt uitgegeven door de „Boheemse katholieke Caritas" en de Slowaakse uitgeverij „Sint Adalbert". —Enkele van de artikelen zouden ge schreven zyn door bisschoppen, aldus de „Osservatore Romano". Het blad voegt eraan toe. dat indien misbruik is ge maakt van de naam van de bisschop pen. deze niet in staat zijn een derge lijke vervalsing aan het licht te bren gen. Al deze bisschoppen zijn in de ge vangenis of hebben huisarrest. De Tsje choslowaakse autoriteiten verhinderen hen hun functie uit te oefenen, aldus de „Osservatore Romano". In Denemarken gelande Pelen vragen asiel Twee twintig-jarige Poolse vliegers j zyn vanmorgen op het Deense eiland Bornholm geland en hebben om politiek asiel gevraagd. Zij vertelden de politie, dat hun sportvliegtuig door onbekende vliegtuigen was achtervolgd. Zij wisten echter in de mist te ontkomen. De Polen zijn in Slupsk (het vroegere Stolpen) in Noord-Polen opgestegen en zetten koers 1 naar Rönne, de hoofdstad van Born holm. Zij raakten uit de koers en land den op een veld in het midden van het eiland. Minister Mansholt had auto-ongeluk HEDENMIDDAG TE BODEGRAVEN Minister Mansholt is hedenmiddag te gen 3 uur met zijn auto onder de ge meente Bodegraven de dijk afgereden. De minister bevond zich op de Rijksweg Utrecht—Den Haag toen zyn wagen plotseling naar de linkerzijde van de weg zwenkte, door de afscheiding van de beide weghelften heen reed en in de berm van de linker weghelft belandde. Gelukkig waren er geen tegenliggers, zodat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. De minister was niet gewond. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: Verhagenvan der Palm, z.. Den Haag: AnemaBalke, z., Rotter dam: Tromp Meestersvan Everdingen, d„ Zwollerkerspel: JanssenJongsma, z„ Amsterdam: Ruys de PerezEberth, z., Middlebury (V. St.). Overleden: H. J. BoereBoeré, vr„ 87 jaar Amsterdam; A. M. H. Franken Kleyn Schoorel, vr„ 89 jaar. Bloemen- daal; B. van TrotsenburgBoot, vr„ 65 jaar, Den Haag; dr. L. M. Boerlage, m., 61 jaar, Amsterdam; A. Ch. van Os, vr., Amsterdam; A. C. Stokman, m., 59 jaar, Amsterdam: D. van Peursem, m., 79 jaar Utrecht; P. H. Brakel. m.. 33 jaar, Haarlem; J. de Jong. m„ 81 jaar, Am sterdam: J. A. E. Meijer, vr., 85 jaar. Scheveningen: A. Preedv—Halm. vr., 47 jaar, Rozendaal; P. de Kat, m„ 85 jaar. Rotterdam: W. J. Leezer. m„ 94 jaar. Rotterdam: D. L. H. Monterie, m.. 62 jaar. Den Haag. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 22 okt. Aarwoer 249 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware f 1.51—1.54; lichte f 1.56—<1.62; zeu gen f 1.381,42. Handel lulerig. LEIDEN 2Q okt. Leidse Coöp. Groen te-en Fruitveiling. Pryzen per 100 kg.: appelen 3167; andijvie 1624- pronk- bonen 59; snijbonen 117101; stambonen 107165; stotobonen 99; kroten 1322; ld gekookt 2630; boerenkool 10; rode kool 613; gele kool 710; groene kool H 14; witte kool 5- postelein 743-, prei 1218; spinazie 2869; spruiten A 18 36; B 1429 tomaten A '2144; B 2637; C 21—26; CC 20; uien 312; waspeen 14— 614; bloemkool A 1334; B 1024; C 10; witlof 5698- per 100 stuks; meloenen 10; knolselder! e 417; süa A 7i'5.90; B 71Ó.20; per 100 bos- boepeen 1935; sel derie 5—8. BODEGRAVEN. 22 okt. Kaasmarkt. Aanvoer 113 partijen. Ie soort 2 302 34. 2e soort f 2.252,29; extra f2,352.65 Handel kalm. ROTTERDAM 22 okt. Veemarkt. Aanvoer in totaal 3182. Weektotaal 4943. Vette koeien en ossen 400; gebrulksvee 1185; vette kalveren 150; graskalveren 344 nuchtere kalveren 410; varkens 84; biggen 142; paarden 87; veulens 18. schapen of lameren 336; bokken of geiten 26. Prijs in cents per kg.: vette koeien le kw. 290300: 2# kw. 260280 3e kw. 250 260; vette kalveren 260/70; 230/50 200/ 220 slachtpaarden 240 320 210. Prijs ln guldens per stuk; graskalveren le kw. 400 2e kw 300 3e kw. 250; nuch tere kalveren 65 00 45; biggen 40 35 30. schapen 110 90 80; lammeren 100 90 80. kalfkoeien 1175 975 800; melkkoeien 1175 975 800; vare koeien 840 700 600; vaarzen 830 730 530; pinken 550 450 350. BEURSOVERZICHT Flauw door Wallstreet AMSTERDAM, 22 oktober Dat de beurs vandaag een flauw karakter droeg dient op rekening van Wallstreet te worden geschoven. In Amsterdam is men van mening, dat de koersen voor de internationale waarden niet te hoog genoemd kun nen worden en om die reden werd de vorige dagen getracht, los van Wall street, een eigen koers te varen. De met heel veel moeite bereikte verbe teringen werden vandaag geheel teniet gedaan door de flauwe stemming in New York, waar de scherpste koers daling van dit jaar plaats vond met een handel van 4.7 miljoen shares. Een en ander werd veroorzaakt door ontmoedigende berichten onder andere over bestedingsbeperking in het Ame rikaanse bedryfsleven. Kon. Olies schommelden rond de f. 153 tegen gisteren f. 159 als slotkoers. Parys nam enige stukken op een basis van f. 153.20 uit de markt, doch overigens was de handel van zeer geringe beteke nis Er viel trouwens vandaag over de gehele markt heel weinig te beleven. Philips trokken aan van 227*3 tot 229 en moesten een koersverlies van circa 11 punten incasseren. In Unilevers ging iets meer om doch konden zich niet aan een daling van 8 punten ten opzichte van gisteren onttrekken. Aku's min 5 met minimale handel. In het eerste half uur van de beurs werd er geen notering gemaakt in de aandelen KLM. Uitein delijk werden enige stuks verhandeld op f. 100, waardoor een verlies van f. 6 werd geleden. De woningbouwlening trok weer de nodige belangstelling en de meeste han del verliep op een koers van 100% pro cent. Scheepvaarten door elkaar 1 tot 3% lager. De politieke toestand in Indo nesië is niet stimulerend voor de cul- tuurmarkt, die vandaag lagere koersen te zien gaf voor Deli Maatschappij min 3*4, Amsterdam Rubbers en HVA min 1%. In de Staatsfondsen lag de Staff el- lening aangeboden en verloor 3/8%. Overige waarden goed prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 oktober. Londen 10.62%—10.62%; New York 3.79%3 79%; Montreal 3.931 g—3.94^; Parys 89.77%— 89.87%; Brussel 7.58*4—7.5834Frank furt 90.08—90.13; Zürich 86.56—86 61; Zürich ivr. franks) 88.52*288.57' Stockholm 73.31—73.36; Kopenhagen 5480'54.85%; Oslo 53.11*2—53 16%; Milaan 60.43*2—60.48%; Wenen 14.56%— 14.57%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 22 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 83% 83% Grootboek obl. 3% 75 75 Ned. '47 3% (3) 79% 79% 87 86*2 L 83% 83% 83% 83% 78% L Ned '54 3% 79% 79% Ned '55 I 3% 79% 79% Ned. '55 II 3*4 82% 82 Ned. '37 3 78% 78 Ned. W.B. lening 6% 100% Dollarlng '47 3 87 87 Investeringscert. 3 88% 88% 87A 55 L 84% 84 A Grootboek '46 3 81% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35% 35 Nat. Handelsbank 87% 86% Ned. Handelmy. 146% 145 Amst. Rubber 61% 61 Deli Mij .en (Ver.) 65 61% H.VA 100% 98 32*2 32 43% L 42% Vorstenlanden 18% 18% A.K.U 161% 155% Berkel's Patent (v.) 175 172% Calvé Delft cert. 275 268 Kon Pap v. Gelder 179 175% Hoogovens cert 265 255 Mtiller en Co. N.B. 307 300 Va Ned Kabelfabr 247 241 Philips 239% 229% 136% 136 V4 339% 330% Wilton Feyenoord 208% 200 Biliton 2de r 206 201 Dordtse Olle gew 731 700% Kon Petr. (f20. 160.80 154 20 idem (50 a i 20.—) 159.10 152.65 Holl Amer iyn 149 147 Java China Paket 141 139 K.L M 106 99.55 Ned Stoomv My. 132% 131V4 Kon. Paket My 128% 126% Ned. St-oomv. My. 165 160 Nievelt Goudr. cert. 169% 166 v. Ommeren cert. 218% 216L Kon. Rott. Lloyd 139 135 Ned. Scheepv Unie 138% 135 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 85V* 84% Den Haag 1937 1 3.. 76B 76% Lelden 1947 «6B R'dam "37 I-UI 3% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91% 91% Premieleningen A'dam '53 3 90B 90 A'dam '51 2% 75 75 B A'dam '56 I 2% 74% 75 A'dam '56 II 2% 84% 84% Eindhoven '54 2% 78 Enschede '54 2%74% 73% Den Haag '52 12% 81% 82 idem II 2% 82% 83*2 R'dam '52 I 2% 83% idem II 2% 8s 81 Utrecht '52 2% 86 84% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 189% 187 H.BU eert181 181 Rott Bank 160 158 Twentsche Bank 161 160*'. Industrie Ondernemingen Albert Heyn220 Borneo Sum. H Mij 51 49% Ned G en Sp fabr 166 166 Kon. Ned. Grofsm. 97 93 Internatlo 71 70 Rott Droogdok My 447 435 Tieleman en Dros 9% 9%E Ned Mij Walv.vrt 54% 53 Spoorwegen Deli Spoorweg My 12 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26% 25* Intern Nickel 69% 66 Anaconda 43% 41 Bethlehem Steel40% 36 Cities Service 53% 48' General Motors 38 36 Kennecott84*4 79 Republic Steel 44% 41 Shell Oil 70% 67 Union Pacific 25% Un. States Steel 55^ 51 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK. 21/10 Edelmet. Kon. AA 52 52% Pref. wa Idem 64 290 Holl. Constrcctie 295 Ing. bur. v.Bouwnyv. 119GB Int Kunstetoff Ind. 35% 36% Leidsche WoLspinn 158 Slkkens Lakfabr "53 370GL 370 Ver Touwfabrieken 158'i 158V. Wernink's Betonr- 66% 67 Van Wyk Textiel 73 73%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7