fjnaat/ 1 iP i BRYLCRE Dreigende woorden en aankondiging van boycot Nederlandse bedrijven Juist nu! bescherming voor mond en keel BRYLCREEM ;JT'' f* 3 "m INILAH T i IRIAN BARAT KlT Ai MASIH DIDJADJAH BELANDA L tTÜÜ A uSRPt fitifïTniftffifttf laiBMiJrrii t mïifii Op dit punt is men het eens de Triomfale tocht van liet Britse koninklijke paar door New York "Dubbafe weéing 1 Nederlandse bollenpakket in Duitsland is goed en goedkoop tl RAKET-SATELLIET IS THANS AVONDUREN ZICHTBAAR ABDIJSIROOP/, 96ste jaargang Dinsdag 22 oktober 1957 Derde blad no. 29271 Agitatie rond Ned. Nieutv Guinea (Van onze correspondent in Djakarta) De West-Irian-kwestie de claim op Ned. Nieuw-Guinea is een der zaken, waarover het Indonesische volk het eens is. En van de eenheid op dat punt gaat het straks getuigen gedurende een West-Irian-week, die op 28 oktober aanvangt en die dient om de Indonesische eis, als deze binnenkort weer in de algemene vergadering van de V.N. komt, te ondersteunen. Het initiatief voor de West-Irian-week is uitgegaan van de samenwerkende organisaties van jongeren en militairen Badan Kerdja Sama Pemoeda Dan Militair (BKS-PM) een organisatie, die een min of meer officiële status heeft, doordat aan haar oprichting medewerking werd verleend door de chef-staf van de Landmacht,generaal-majoor Nasoetion en het voorzitterschap wordt bekleed door een militair, Pamoerahardjo. Forse taal De positie van de BKSPM is overigens niet geheel duidelijk. Sommigen zien er een soort reserve-troepen in van be paalde politieke stromingen. Het idee van de West-Irian-week is, op voorstel van de Nationale Raad over genomen door het Kabinet, wellicht om de actie binnen zekere banen te leiden, hetgeen mogelijk niet geheel in de lijn is van de BKSPM-aanhang, omdat een niet-officieel comité meer revolutionair kan optreden dan een overheidscom missie. Maar als de Indonesische regering de Irian-kwestie nu in eigen hand schijnt te willen nemen, dan betekent dat niet, dat men ook officieel geen „forse taal" heeft gesproken. Op een receptie te Peking zei gelijk gemeld de Indonesische militaire attaché aldaar, kolonel J. F. Warouw, dat de Indonesische strijdkrachten vast besloten zijn om West-Irian van de Nederlandse overheersing te bevrijden. De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio sprak zo men weet in de V.N.-assemblee over „het volgen van een andere koers, die koude oorlo gen en spanningen in Zuid-Oost-Azië zou oproepen, indien geen oplossing van de West-Irian-kwestie in de V.N. zou worden bereikt". En enige dagen later zei hij in de po litieke commissie, dat het volk van In donesië ongeduldig begint te worden. Daarom moest aan de West-Irian- kwestie prioriteit worden verleend, „voor dat de zaken in Indonesië verkeerd gaan", zo voegde hij hieraan toe. Dr. Soebandrio maakte niet duidelijk, wat hij met een en ander bedoelde, maar het is wel duidelijk, dat zijn woor den een dreigende ondertoon hadden. Strijd op leven en dood Het blad „Pemoeda", dat zinwoor den niet op een diplomatieke schaal behoeft te leggen, sprak onlangs on omwonden uit, dat de „terugkeer van West-Irian desnoods met wapengeweld moet worden gerealiseerd", in een „strijd op leven en dood". En overste Pamoerahardjo kondigde aan, dat gedurende de West-Irian- week o.m. boycotacties zullen worden gevoerd tegen Nederlandse bedrijven. De propaganda voor de Irianweek Ook een nuchter geluid De Indonesische propaganda rond Nieuw-Guinea is niet nieuw. Zij her haalt zich vrijwel elk jaar. En ook de dreigende woorden worden niet voor het eerst gehoord. Het nuchtere geluid pleegt daarbij echter niet te ontbreken. Het komt dit maal van het oppositieblad „Indonesia Raya", dat schreef „met trots de ver klaring van onze heldhaftige minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio in de V.N. te hebben gelezen". „Het is de eerste keer, dat Indonesië voor het internationaal forum een dergelijke held haftige toon aanslaat". „Enige dagen later lazen wij aldus Indonesia Raya echter in de kranten de realistische verklaring van een Alri-officier, dat de Indonesische zeemacht dermate ver ouderd is, dat zij niet eens effectief kan optreden tegen de smokkelhandel, en een bericht over de gebeurtenissen in TT-1, Sumatra's oostkust, welk bericht de troebele binnenlandse situatie van Indonesië illustreert". Het olad merkt op, dat het land niet geregeerd kan worden met der gelijke woorden en redevoeringen, doch slechts door effectieve maatregelen en door deze te realiseren. Advertentie tegen hoest, heesheid, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 NV. PHILIPS-ROXANE Koningin Elisabeth sprak de Algemene Vergadering der Verenigde Naties toe Koningin Elizabeth en Prins Philip zjjn vannacht kort na twaalf uur met een toestel van de BOAC van het vliegveld Idlewild by New York naar Engeland teruggevlogen, waar zij hedenmiddag zouden aankomen. In New York hebben de vorstelijke personen gedenkwaardige ogenblikken beleefd. Gistermiddag sprak de Koningin namelijk de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toe. Zy was de eerste Britse monarch, ^die in de Assemblee het woord voerde. Na het uitspreken van haar rede (zie hieronder) ontving de vorstin een daverend applaus. Het paar bezocht vervolgens verscheidene afdelingen van het gebouw. Ook werd een bezoek gebracht aan het hoogste gebouw ter wereld, het Empire State Buil ding. waar zij genoten van het prachtige uitzicht op de stad. Vanmiddag weer miSrairt 1non,. Vraag naar zaaizaden en pootgoed zal stijgen In de toekomst zal de vraag naar Nederlandse zaaizaden en Nederlands pootgoed nog stijgen, vooral omdat men in het buitenland op het gebied men in 't buitenland op 't gebied van keuring van voor export bestemde zaai zaden en pootgoed nog lang niet zover is als in ons land. Dit heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, dr. S. L. Mansholt, gistermiddag medegedeeld bij de opening van het nieuwe gebouw van de N.A.K. (Neder landse Algemene Keuringsdienst) voor de Noordoostpolder te Emmeloord. Minister Mansholt gewaagde van het grote belang, dat ons land heeft om een goed exportprodukt te leveren. Daar mede kan worden geconcurreerd met andere landen. De minister noemde de bijdrage van de N.A.K. hiertoe zeer be langrijk. Deze dienst stelt zeer strenge eisen aan de aflevering van zaaizaden en pootgoed. Het is nodig dat er, teneinde de voor sprong die Nederland op dit gebied heeft te behouden, nieuwe investeringen in telersbedrijven en keuringsdiensten worden gedaan. Juweliers gaan beter zorgen voor veiligheid De inbraken en diefstallen in juwe lierszaken nemen de laatste tijd in aantal toe. In verband hiermede zal een ver nieuwd waarschuwingssysteem worden ingevoerd, dat het gehele land omvat. Een en ander zal geschieden in samenwerking met de directie politie van het Ministerie van Justitie. Dit werd gistermiddag te Utrecht me degedeeld op de vergadering van het Centraal Orgaan van de detailhandel in juwelen, goud, zilver, uurwerken en aanverwanten artikelen en het uurwer- kersambacht. Eveneens in samenwerking met de de directie politie van ministerie van Justitie zal een systeem van uurwerk registratie worden opgebouwd, waardoor men over gedetailleerde gegevens van gestolen uurwerken kan beschikken. Charlotte Kohier in Den Haag gehuldigd Een geheel gevulde Koninklijke Schouwburg te Den Haag heeft gister avond met grote aandacht en nog meer bewondering geluisterd naar Yvette en de mensen rond haar in „La belle epo que", die alle door Charlotte Kohier, al leen het toneel vullend, tot leven werden gewekt. Het was de eerste maal, dat zij in Den Haag optrad met „Yvette" van Guy de Maupassant, in de vertaling van Adriaan Morrien, waarmee zij haar 25-jarig ju bileum viert. Groot was de bijval, die de jubilaresse na afloop werd gebracht. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken van Den Haag, de heer J. van Zwijndregt, huldigde Charlotte Kohier met een prachtig bloemstuk. Ook Cees Laseur, directeur van de Haagsche Co- medie, bood bloemen aan en mevrouw Hardeman bracht namens het publiek de dank over voor hetgeen Charlotte Kohier het publiek heeft gegeven. Charlotte Kohier betuigde tenslotte haar dank. voor gezond haar, voor mooi haar Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond! 6» Brylcreem is geëmulgeerd. Daar- NSgJ door kan Brylcreem iedere haar apart soepel glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! Ttie perfect liaitdressing Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam Nederlandse prijs DM 9.75, Duitse DM 23.65 Het Hamburgse blad „Die Welt" maakte gisteren gewag van een nogal op zienbarende bloembollenoorlog tussen Nederlandse en Westduitse handelaren. Het blad knoopt aan het feit. dat de Nederlandse handelaren heel wat goed koper zijn, enkele opmerkingen vast. „Die Welt" bericht, dat Nederlandse bollenhandelaren voor DM 9,75 een sor tering van 200 bloembollen leveren. Het blad heeft vastgesteld, dat de Duitse handelaren voor eenzelfde zending DM. 23,65 berekenen. „Onze (Westduitse) bollenkwekers schijnen hun prijzen naar de salarissen van directeuren-generaal te berekenen", verzucht „Die Welt". „De Hollanders daarentegen kunnen ruim 300 jaar ervaring als kwekers aanvoeren." aan het i IN Vandaar werd ue propaganda voor ae ïrianweeu naar de Hudson gereden, welke per kreeg verder een stimulans door een be- lipt VflflPrlflllfl tprufT veerboot werd overgestoken, waarna in richt rint. nnppvppr 100 Indonesiërs door ICI tf w Manhattan voet aan n-al nrovri covct t-»d richt, dat ongeveer 100 Indonesiërs door de Nederlandse overheid in Nieuw- Guinea waren gearresteerd, omdat zy op 17 augustus, de Indonesische onafhan kelijkheidsdag, de rood-witte vlag had den uitgestoken. „Pemoeda" vermeldde erbij, dat de 100 jonge lieden waren ge marteld en „ten slachtoffer waren ge vallen aan het bestiale Nederlandse op treden". Overste Pamoerahardjo verklaarde naar aanleiding van dit bericht, dat de Nederlandse actie met een gelijk optre den moest worden beantwoord. De BKSPM zou krachtige maatregelen nemen, doch over de aard daarvan liet hij zich verder niet uit. Wy herinneren er in dit verband aan, dat eerdere beschuldigingen van Indonesische zijde over het mishande len en zelfs het ter dood brengen van Indonesiërs in Nieuw-Guinea, nooit zijn gevolgd door Indonesische diplo matieke stappen, wèl door Neder landse protesten tegen deze beschul digingen. Bedrijfsvestiging in nieuwe wijken MINISTER WITTE BESPREEKT DE PROBLEMEN Op uitnodiging van de Katholieke Middenstandsbond, afdeling Tilburg, heeft ir. H. J. B. Witte, minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, gisteren gesproken over de „Midden stand en de woningbouw". Subsidies voor bedrijfsruimte, aldus ir. Witte, kan de regering niet verstrekken, omdat deze buiten het sociale vlak der woningbouw liggen en bovendien zouden afstuiten op vele praktische bezwaren. Tot de problematiek van de midden stand, behoort tegenwoordig ook het planmatig vestigen van bedrijven in nieuwe wijken. Met aanvankelijk zeer beperkte afzetgebieden wordt van de ondernemers in den beginne een aan zienlijke investering verlangd, iets wat vaak alleen het grootbedrijf zich kan veroorloven. Van grote betekenis acht te spreker het vestigen van zogenaam de winkelcentra in de nieuwe wijken, waardoor mede wordt gebroken met het oude systeem van „de winkel op het hoekje". Vandaar, dat de laatste jaren de com- plexbouw (tenminste 40 woningen bij een i hand over hand is toegenomen. In 1955 bedroeg deze 52.3 van alle wonin gen. in de eerste helft van 1957 zelfs 55.3%. GELIJKTIJDIGE AANGIFTEN. Terwijl een filiaalchef, geheel over stuur. op het politiebureau aan de Boezemsingel te Rotterdam stond te ver tellen, dat hij een tas met f.2000, toe behorend aan zijn baas. had verloren, ging de telefoon en deelde een slager mee. dat zijn fietsjongen bij de Konin- ginnekerk een tas met twee mille had gevonden. De zaak was dus meteen weer in het reine en de 14-jarige Jan Swen- son uit de Katendrechtsestraa* kreeg een Aan het bezoek aan de Verenigde Naties was een traditionele triomftocht door New York voorafgegaan. De Ko ningin en de Prins waren namelijk per trein uit Washington naar New York fSriephoest Keelpijn Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met Dr. C. G. Egeler hoogleraar De door zijn expedities bekend gewor den dr. C. G. Egeler, tihans wetenschap pelijk hoofd ambtenaar aan het Geolo gisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam, wordt door B. en W. van Amsterdam aanbevolen voor de benoe ming tot gewoon hoogleraar in de alge- mee geologie aan de universiteit. Manhattan voet aan wal werd gezet. De begroeting geschiedde door de gouver neur van de staat New York Averell Harriman, die in de auto van de vorstin meereed, toen zij en Prins Philip over Broadway reden. Daar daalde een con- fettiregen, New Yorks gebruikelijke wel kom voor hoge of zeer gevierde bezoe kers omlaag. Overal was enorme be langstelling. Toen de veerboot meerde, was de baai van New York overdekt met allerlei soorten vaartuigen, welker opvarenden de aankomst van het Ko ninklijk Paar wilden bijwonen. En tij dens de rit door de stad sloegen hon derdduizenden uit de kantoorramen de stoet gade. In haar toespraak tot de Verenigde Naties zei de vorstin, dat de V.N. nog steeds ver verwijderd zijn van de ver vulling der idealen, die de stichters van de wereldorganisatie zich gesteld had den, maar dat de volkeren van de we reld verwachten dat de V.N. zich zullen blijven inspannen om die idealen eens te verwerkelijken. De toekomst van de V.N. zag hij niet alleen afhangen van de mate waarin de leden de voorzieningen van het Hand vest nakomen en in zijn activiteiten samenwerken, maar ook van de mate waarin de volkeren zich aan de gestelde idealen wijden. De tijd evenwel had in feite de taak van de V.N. moeilijker ge maakt, dan destijds te San Francisco was voorzien, toen men daar twaalf jaar geleden het Handvest opstelde. Tussen 230 kilometer en 455 hoog De maximum hoogte van de Russische satelliet neemt volgens Britse waarne mers met ongeveer drie kilometer per dag af. De hoogte van de Spoetnik boven Engeland varieert tussen de 230 kilometer tijdens passages in de avond uren en 455 kilometer tijdens ochtend uren. Op drukke punten in Djakarta zijn borden verschenen, die de be volking opwekken deel te nemen aan de JriaatPth", actie taf ondersteuning van Indonesië s eis inzake Nederlands Nieuw Guinea. Dit bord zegt: „Ingat Irian barat Jtka tnaüh dtdjadah Belanda", of In de afgelopen weken is door vele Nederlanders in de vroege ochtend gezocht naar de kunstmaan en naar de moederraket. In de loop van de laatste dagen, zo vernemen wij van de zyde van de sterren wacht te Utrecht, zijn de loopbanen van deze satellieten zodanig veranderd dat ze 's morgens onzichtbaar zijn in Nederland. Ze bevinden zich dan n.I. geheel in de aardschaduw en worden niet meer door de zon verlicht. Daarentegen worden de kansen 's avonds gunstiger voor het waarnemen van de kunstmaan en de raket. Hedenavond kan men de kunstmaan om acht uur verwachten. Zij zal dan iets ten zuid-oosten van het zenith verschijnen en hy gaat van het zuiden naar het noorden. De sterrenwacht voegt hieraan toe, dat de kunstmaan zelf zeer klein is en tot dusver in Nederland waarschijnlijk nog niet is waargenomen. Meer kans zal men hebben de raket te zien. Deze zal hedenavond om 10 voor negen vrijwel door het zenith gaan. De kans op zichtbaarheid is nu nog niet groot, maar aan het eind van de week zal deze groter zijn. Nieuwe tegenvaller voor Amerika Een grote ballon, die de Amerikaanse marine gisteren te Vernalis (Californië) had opgelaten om gegevens te verkrijgen omtrent windsnelheden, luchtdruk en luchtdichtheid in de stratosfeer, is in de avond op grote hoogte ontploft, niet tegenstaande hij met het ontbrandbare heliumgas was gevuld. Een woordvoer der van de marinebasis noemde het ge beurde dan ook onverklaarbaar. Tevoren was medegedeeld, dat men een duizendtal van deze ballons voor het genoemde onderzoek zou oplaten De ballons zijn negentig meter hoog en zestig meter breed. Zij zouden een hoogte van dertig km. kunnen bereiken. Kritiek op atoomcommissie De conferentie van de 65 Amerikaanse atoomgeleerden, zakenlieden, regerings functionarissen, journalisten en per soonlijkheden op onderwijsgebied heeft in eenrapport, dat na een bespreking van vier dagen is aangenomen, de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie in gebreke gesteld wegens onvoldoende vorderingen op atoomgebied in de Ver. Staten. De deelnemers aan de conferentie ver klaren, dat het Amerikaanse program voor atoomenergie geheel herzien moet worden. Men moet zich bij dat program duidelijke doelen voor ogen stellen, kening houdend met toekomstige natio nale behoeften en directe eisen van buitenlandse politiek, aldus hun verslag. Italiaans bemand en geleid projectiel De Romeinse „II Tempo" heeft giste ren feiten en cijfers gepubliceerd over een Italiaans afweerwapen, dat een kruising is tussen een geleid projectiel en een straalvliegtuig. Het wordt aan gedreven door raketten en een straal motor. Het projectiel, waarvan reeds een protoype gereed zou zijn, wordt langs elektronische weg afgevuurd en tot bij zyn doel geleid, met een snelheid die dicht bij de „warmte-grens" ligt. Nabij het doel neemt een radarsysteem in het toestel de vluchtleiding over, brengt het naar zijn doel en vuurt een salvo raket ten af. Eerst dan treedt de piloot op. Hij schakelt de straalmotor aan, en maakt op het dichtst bijzijnde vliegveld een landing. Het blad weet dan verder te melden, dat het propagandabureau van de Duitse kwekers de Duitse kopers afraadt, de Nederlandse bollen te bestellen. De Hol landse bollen „deugen niet" volgens dat bureau. „Die Welt" huldigt een andere opvatting: „Na tien dagen brengt de post het pakje uit Holland. De bloem bollenhandelaar ginds blijkt prachtige bollen gezonden te hebben". Wie zich dan bij de organisatie van Duitse kwe kers beklaagt over de misleidende in formatie omtrent de kwaliteit der Ne derlandse bollen, krijgt het, volgens „Die Welt" „verbluffende antwoord: ,Dat zijn speciale grootten, die voeren wij niet in, ze zijn te duur". Dan verzucht „Die Welt" tenslotte: „Het blijft bij de wonderlijke verklaring, dat de goedkope aanbieding door de Hollanders alleen voor domoren bestemd zijn. De Westduitse handelaars impor teren met zeer geringe winstmarge, goedkoper gaat het niet." wel ..Herinnert U dit West Irian is van ons nu nog Nederlands grond gebied. Goede vangst der Haagse politie De Haagse politie heeft een 23-jarige loodgieter uit Amsterdam aangehouden, alsmede zijn vriend S. J. M., een 23- jarige drogist zonder vaste woon- en verblijfplaats. Het tweetal liep met horloges en ket tingen te venten in de Boekhorststraat, hetgeen de aandacht van enkele voor bijgangers trok, die de politie waar schuwden. Toen de politie verscheen, was een der mannen inmiddels verdwenen. Bij fouillering bleek de andere sieraden bij zich te hebben afkomstig van een diefstal uit Amsterdam. Bovendien droeg hij een sportjasje, dat gestolen was uit een kledingmagazijn uit de Piet Hein- straat, waar begin dezer maand werd in gebroken en waar toen voor f.1100 werd ontvreemd. Later werd ook de verdwe nen man aangehouden. Beiden hebben de diefstal in de Piet Heinstraat be kend. De toen gestolen goederen zijn achterhaald in een bergplaatsje, dat de twee mannen hadden gehuurd. Verder hebben zij vier inbraken in Amsterdam bekend. Terneuzense arts op weg naar een verkeersongeval door locomotief gegrepen Halverwege Terneuzen en Sluiskil zyn gisteren binnen het tijdsbestek van een kwartier twee gecombineerde auto-ongevallen gebeurd, tengevolge waarvan twee personen voor behande ling in het Terneuzense Juliana-zie- kenhuis moesten worden opgenomen. Omstreeks negen uur gisterochtend botste een bestelwagen, komende uit de richting Sluiskil, in een bocht aan de oostzijde van het kanaal Terneuzen- Gent tegen een lege visauto uit Terneu zen, welke uit tegenovergestelde richting kwam en niet voldoende rechts reed. De bestelauto werd hierdoor aan de lin kerzijde volkomen opengereten, het por tier hing zelfs aan de vrachtwagen. De bestuurder werd -net een flinke hoofd wond uit het wrak bevryd. Onmiddellijk waren de Terneuzense politie en de arts A. C. S. van Breda- Vriesman gewaarschuwd. Laatstgenoem de spoedde zich meteen in zijn sport wagen naar de plaats van het ongeval, doch botste by de onbewaakte spoor wegovergang Einde Baandijk tegen een juist passerende diesel-elektrische loco motief. Door de grote snelheid, waar mede zowel de sportwagen, als de diesel reden, werd het wagentje een achtttal meters weggeslingerd en kwam naast de Rijksweg op het fietspad terecht aan de uiterste rand van een sloot. De locomo tief remde direct af en de machinist spoedde zich onmiddelijk naar de per sonenauto. waarvan de rechter voorzijde geheel werd ingedrukt. De bestuurder werd in bewusteloze toestand en met een zware hoofdwond aangetroffen. De arts J. J. J. van der Griek verleende eerste hulp aan de beide slachtoffers, waarna zij naar het ziekenhuis te Ter- neuzen werden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5