Leidse Vrijmetselaarsloge 2 eeuwen Bekende strijdpunt: snijbloemen of bloembollen nu aangesneden in V.S. Studie van Duitse politiemetlioden Leidenaar maakt snelle promotie Bont- en jnwelensliow in .Oud - W assenaar" Twee Amerikaanse organisaties dreigen met maatregelen Leerde produktscliap iets met Duitsland? 96ste jaargang Maandag 21 oktober 1957 Tweede blad no. 2tr2i'0 De voorzittend meester, dr. ir. H. M. J. Hart. biedt mevr. Th. L. de Ruyt er de Wildt-Liiick de Ruyter de Wildt-Linck de zil- J I veren ere-penmng aan. (Foto L.D./Van Vliet) Zilveren ere-penning uitgereikt aan Mevr. Th. L Ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van de Leidse Vrijmetselaars-Loge „La Vertu" werd zaterdagmiddag in het gebouw der Loge aan het Steenschuur een zeer druk bezochte en geanimeerde receptie gehouden. Tijdens deze receptie, welke zeer velen uit het maatschappelijke en universitaire leven en uit de Kring der Loges naar het gebouw der Loge trok, heeft de voorzittend meester, dr. ir. H. M. J. Hart, de zilveren ere-penning van „La Vertu" uitgereikt aan mevr. Th. L. de Ruyter de Wildt-Linck. Deze penning, welke voor het eerst in de ge schiedenis der Leidse Loge werd aangeboden, is mevr. De Ruyter de Wildt verleend op grond van de door haar verrichte arbeid in het belang van het onderwas aan lichamelijk gebrekkige kinderen (Leidse Mytylschool). Bü deze uitreiking, welke mede werd bijgewoond door het dagelijks bestuur van de Mytylschool, merkte dr. ir. Hart op, dat mevr. De Ruyter de Wildt dit werk verricht niet om interresant te zijn of op te vallen, doch dat het voort komt uit haar liefde voor kinderen, die onze belangstelling en steun zo zeer van node hebben. Met deze arbeid, waarin zij een voorbeeld is voor velen, heeft zij veel geluk gebracht in kinder harten. De Loge, aldus spreker, stelt uw arbeid op zeer hoge prijs en heeft daar om besloten U, hoewel niet behorend tot deze kring, de zilveren ere-penning aan te bieden. U hebt gedaan, wat uw hart U ingaf en uw gehele persoonlijkheid ingezet voor het gehandicapte kind, dat onze liefde niet kan ontberen. Mevr. De Ruyter de Wildt, die zeer erkentelijk was voor deze bijzondere on derscheiding, zag daarin iets gesymbo liseerd van haar leven: het volgen van een roeping op het terrein van het lichamelijk gebrekkige kind. Een kind, dat ook in de toekomst met onze zorg omringd moet worden. Hoewel zij er zich over verheugt, dat de Mytylschool, al thans wat de leerkrachten betreft, ge subsidieerd wordt, kan deze school het ook nu nog niet buiten particuliere offervaardigheid stellen. Spreekster heeft het echter steeds als een grote weelde gezien om te mogen werken ook, ja juist, als er geen geld is. De liefde tot de arbeid treedt dan meer naar voren. Behalve deze onderscheiding had de voorzittend meester deze middag ook nog een verrassing voor de Leidse Mytylschool, t.w. een enveloppe met in houd, waarvoor de voorzitter van de Stichting, dokter J. G. Bazuin, hartelijk dankte. Een dergelijke gift was er ook voor het bestuur van het Ma?onniek Studiefonds, het Van Marenfonds en het Dubbeltjesfonds, fondsen, welke zeer nauw aan „La Vertu" verwant zjjn. Onder de velen die deze middag ge lukwensen aanboden, waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot en wethouder A. J. Jongeleen, de president-curator van de Leidse Univer siteit, dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk, de secretaris van curatoren, mr. N. F. Hofstee, prof. dr. H. J. Lam. secre taris van de Academische Senaat, de praeses collegii en de ab-actis van het L.S.C., de heren L. S. van Limborgh en Rex Theater Door een misverstand is in ons blad van zaterdag j.l. geschreven over de film „Parachutisten vallen aan" die vo rige week in dit theater werd vertoond, inplaats van over de thans lopende film „Rit in de nacht". Deze film brengt ons weer eens in het wilde wes ten en midden in een zee van spannen de avonturen. Het verhaal gaat over treindiefstallen door georganiseerde benden, die elkaar het licht in de ogen niet gunnen en als nevenarbeid naast de lucratieve overvallen een onderlinge strijd voeren. Zoals gebruikelijk vinden we ook in dit verhaal de stoere held te genover laaghartig verra,ad dat op den duur echter het onderspit delft. En ui- tetraard is geen wildwestfilm compleet zonder intriges rond beeldschone vrou wen. Die spelen ook in dit verhaal hun passende rol. SUCCES VOOR „CRESCENDO" Het Leids Mondaccordeonorkest „Cres cendo" wist zaterdag op het door de Wageningse Muziekschool te Wagenin- gen uitgeschreven concours in de afde ling uitmuntendheid een eerste prijs (328 pnt) te behalen. Visclub KNG hield een wedstrijd met hetv olgende resultaat: 1. W. Hamerling 10 st. 1352 gr. (winnaar van alle wis selbekers). 2. D. Hoogstraten 8 st. 583 gr. 3. D. Flippo 8 st. 423 gr., 4. P. v. Eg- mond 4 st. 367 gr., 5. W. Gijsman 4 st. 263 gr. GEWICHTHEFFEN De LAC „De Spartaan" heeft weder om een mooie prestatie geleverd. In de strijd om de Noltenbeker in Den Haag werd zij tweede met slechts 2V2 kg verschil. De spannende en op hoog peil staande strijd werd gewonnen door Sandow (Delft). Persoonlijke resultaten: K. R. Brandt totaal 205 kg., Th. Brandt totaal 247% kg. A. J. Koppe totaal 255 kg. M. An- Qeese totaal 290 kg. Het gemiddelde van Sandow was 3.73. Het gemiddelde van De Spartaan 3.71. P. A. Rueck uit Den Haag, die de ge lukwensen aanboden van „Het Groot Oosten der Nederlanden", de heren J. C. van Eek en H. E. v. d. Heide namens het bestuur van de Leidse Rotary-club. prof. dr. L. Kukenheim namens de Ned. Isr. Gemeente te Leiden, de heer J. G. A. van Sluys, vertegenwoordiger van de Doopsgezinde Gemeente, Majoor M. de Jong, vertegenwoordiger van de garni zoenscommandant, de heren mr. H. R. Goudsmit en E. H. Moens namens de Hulpbank van de Leidsche Mij. van Weldadigheid en voorts afgevaardigden van vele Loges, de Stichting „Ritus en Tempelbouw", het Van Tongerenfonds, de Vita Feminia Textura, het Kapittel „De Gouden Driehoek" en vele anderen. Onder de geschenken, welke deze middag werden overhandigd, bevond zich o.m. een cassette tafelzilver, een cadeau, dat bij monde van mevr. Stellwagen namens de dames van de leden van „La Vertu" werd aangeboden. Na afloop van deze receptie verenig den de leden en genodigden zich in „Het Gulden Vlies" aan een diner. RUIM f. 1167 VOOR P.I.T. De collecte, welke de vorige week ten bate van P.I.T. werd gehouden, heeft ruim f. 1167 opgebracht. Jeugdige verstekeling aan boord van de „Grote Beer" Scheepvaartautoriteiten te Cuxhaven hebben gisteren meegedeeld, dat aan boord van het Nederlandse emigranten schip „Groote Beer", dat zaterdagavond uit Cuxhaven naar Australië is vertrok ken een elfjarige verstekeling, Rolf Seruka, is aangetroffen. Veglo opent het seizoen Dat de Vereniging van Gerepatrieer- den voor Leiden en Omstreken, gezellige avonden weet te organiseren, werd zaterdagavond in Oud-Hortuszicht be wezen. Het werd echter half negen eer de voorzitter, de heer R. de Bruin, zijn openingstoespraak kon houden, daar juist na acht uur een grote toeloop van leden en introducé's plaats vond. In zijn toespraak wees hij er o.a. op, dat de VEGLO in het seizoen 1957/1958 een begin zal maken met het opnemen van contacten met andere verenigingen, zo wel in als buiten Leiden. In dit verband werd gewezen op het feit, dat de on langs opgerichte badmintonclub van de VEGLO op 1 november a.s. zich zal meten met een Haagse vereniging. Bovendien zal 2 november de Amster damse „Tropical kids" in het St.-An- toniusclubhuis, op uitnodiging van de VEGLO, een cabaret-revue opvoeren. Voorts zal het sociale werk onder de leden ter hand worden genomen, voor namelijk wat betreft cursussen en voor lichting op maatschappelijk terrein. Maar, aldus de voorzitter, hier is geld, veel geld voor nodig. Daarom is een loterij opgezet, waarvan echter nog niet de helft der loten is verkocht. De heer De Bruin spoorde de leden aan hun medewerking te verlenen bij de loten- verkoop. Na nog gewezen te hebben op het belang de VEGLO zo krachtig mo gelijk te maken, verklaarde hij het sei zoen 1957/1958 voor geopend. Onder de beheerste en voortreffelijke leiding van de heren Van Tongeren en Persijn werden de aanwezigen daarna in de juiste feeststemming gebracht, welke nog werd verhoogd door de muziek van de „VEGLO-Hawaiians". Het dansen werd afgewisseld met ver schillende spelletjes, die bij de aanwe zigen zeer in de smaak vielen. Zowel de organisatoren als de leden en hun gas ten kunnen met voldoening op deze ge slaagde feestavond terugzien. Volgens deze autoriteiten kan de jon gen pas over ongeveer tien weken, wan neer de „Groote Beer" op de terugreis uit Australië Triest aandoet, aan land worden gezet. De ouders van de jongen wonen te Cuxhaven. Verscheidene vluchtelingen uit Oost- Europa hadden getracht zich aan boord van het schip te begeven; zij werden echter op tijd ontdekt. Wat Lezers schrijven Diep geschokt was ik door een op- doeld om kritiek te krijgen op deze de'ta- vallende kop in het „Leidsch Dagblad" van woensdagavond met daaronder een grote foto van de Districts-Commandant der Rijkspolitie majoor L. J. v. d. Meu- len, aan wie „de eer" te beurt valt om een half jaar naar Duitsland 'te worden gestuurd om zich daar op hoogte te stellen van methoden tot opsporing en bestrijding van misdaden. Was het juist, hiervan in Uw blad zo'n ophef te maken? Geheel afgezien van de mogelijkheid, dat men op dit gebied in Duitsland verder zou zijn dan in Nederland, is deze studiereis voor zeer vele Nederlanders uitermate stotend en dit wordt nog erger doordat het hun op deze wijze ter kennis wordt gebracht. Tijdens de bezetting en ook daarna hebben wij niets dan ellende van de Duitse policie- methoden ondervonden. Speciaal de Leidse burgerij en de Leidse politie kunnen hiervan meespreken. Andere kranten hebben er m.i. zeer terecht geen ophef van gemaakt. Was dat ook voor dit Leidse blad niet beter geweest? Of was Uw bericht misschien be- Dezer dagen heeft te Den Helder bij de Marine een officiers-beëdiging plaatsgevondendie toch wel even het vermelden waard is. Deze betrof namelijk onze 22-jarige plaatsgenoot A. J. Tetteroo, een jongeman, die dank zij bijzondere kwaliteiten de burgermaatschappij voor de Marine verwisseld heeft. Allereerst was hij leerling aan de Zeevaartsschool te Scheveningen, wel ke hij met succes afliep, waarna Tetteroo bij de KNSM in dienst trad en al spoedig slaagde voor het examen derde stuurman. Na zijn opkomst in het Marine Centrum te Voorschoten, werd hij uit gekozen voor de officiers-opleiding te Den Helder. Voor de militaire dienst had Tetteroo aanvankelijk uitstel verkregen tot 1961, doch dit uitstel werd ingetrokken. Nu heeft hij het, mede door de prachtige cijfers, welke hem ten deel vielen, in korte tijd tot officier gebracht en is thans als zodanig toegevoegd aan de Commandant van het vliegveld Valkenburg. Een voorbeeld van iemand, die dank zij voortreffelijke eigenschappen en een opmerkelijke intuïtie voor hetgeen de dienst vereist, tegenwoordig nog wel niet de ..maarschalkstaf" in de ransel kan dragen, maar dan toch die van „officier". En, wie weet, fat niet is, kan altijd nog komen. In ieder geval is Tetteroo's snelle promotie een gelukwens ivaard! Zilveren jubileum mej. B. v. d. Reijden Zaterdag herdacht mej. B. van der Reijden het feit, dat zij voor 25 jaar in overheidsdienst trad. Zij is werk zaam geweest bij de Gem. Arbeidsbe middeling en Steunverlening in het ge bouw van de Gem. Soc. Dienst op het Levendaal. bij de oprichting van het Rijksarbeidsbureau in vaste dienst over genomen en van 1941 af werkzaam bij het Gew. Arbeidsbureau, waar zij in de loop der jaren verschillende functies heeft verricht. Thans is zij werkzaam bij de afdeling Beroepskeuzevoorlich- ting. Zaterdagmorgen is mej. Van der Reij den in de kring van alle ambtenaren van het Gew. Arbeidsbureau op intieme wijze gehuldigd. De directeur van het Gew. Arbeids bureau. de heer H. Hazelhoff. gaf een korte beschouwing over het wezen van de man en de vrouw en de aanleg van ieder persoonlijk, waarna hij speciaal het licht liet vallen op de bijzondere eigenschappen, welke mej. van der Reijden tot een aparte figuur maken in de kring van haar collega's. Spreker wenste haar van harte geluk met dit jubileum en bood namens al haar col lega's geschenken aan. De Beroepskeuze-adviseuze. mejuffr. Kaayk, richtte zich in een persoonlijk woord tot de jubilaresse. waarna de chef van de afdelings Beroepskeuze, de heer Hes wees op de goede en prettige samenwerking. In deze samenwerking komt steeds naar voren, dat de jubi laresse zeer plichtsgetrouw werkt en anderen tot voorbeeld is. Nadat de heer M. I. Smit nog een enkel woord gesproken had als collega, die 25 jaar met haar samenwerkt, schetste de heer G. de Munnik in dicht vorm de betekenis van mej. van de fteijden in de kring der collega's. Aan het einde van deze intieme hul diging dankte mej. van der Reijden voor alle hartelijkheid in woord en geschenk betoond. chering? M. BOK—DE VOS. Naarden, 20 oktober '57. Naschrift van de Redactie Het laatste was primair niet de bedoeling, doch kritiek is ons te allen tijde wel kom, aangezien zulks ons de gelegenheid biedt om publikaties, welke door lezers verkeerd zijn begrepen of geïnterpre teerd, nader te verduidelijken. De geachte inzendster maakt kennelijk geen onderscheid tussen de Gestapo- terreur van de bezettingsjaren, waaraan wij inderdaad hier in Leiden de onaan genaamste herinneringen bewaren en de wetenschappij lke methoden tot opsporing en bestrijding der criminaliteit. Wij nemen vooralsnog niet aan, dat enige Nederlandse justitionele of politionele autoriteit er behoefte aan zou gevoelen een van haar ambtenaren naar Rusland of een van zijn satellietstaten te zenden om daar de methoden van het politie apparaat te bestuderen, maar men kan de Westduitse Bondsrepubliek toch be zwaarlijk als een politiestaat aanmerken. En wanneer daar op enig gebied iets te leren valt. waarom zouden we er dan niet van profiteren? Juist omdét Duits land ten opzichte van ons land nog zo veel heeft goed te maken? Dat andere bladen er geen melding van hebben gemaakt, kan natuurlijk ook z'n eenvoudige verklaring vinden in het feit, dat zij het niet geweten heb ben. Red. „L. D." 9V f1000 voor Kon. Wilhelminafonds (Van een bijzondere medewerkster) Het temidden van een fraaie herfst- pracht gelegen Kasteel „Oud-Wasse naar" stond zaterdagmiddag in het te ken van de Benelux. Van een andere schoonheid getuigde de zeer exclusieve bont- en juwelen- show, welke hier deze middag werd ge presenteerd. Het waren 7 vooraanstaan de Belgische firma's - vier modehuizen en drie juweliers - die onder auspiciën van de Handelsraad der Belgische Am bassade voor ruim f. 2 miljoen aan bont, goud en edelstenen toonden. De opbrengst van deze show. welke vooral uit de kringen der Haagse socie ty grote belangstelling trok, was be stemd voor het Koningin Wilhelmina fonds. De collectie bont, die door 7 manne quins naar voren werd gebracht was van een klassieke schoonheid. Prachtige bontmantels, waaronder nertz en breischwantz en koninklijke stola's werden op gracieuze wijze gepre senteerd. Naast de vele korte modellen, zagen wij ook de zevenachtste lengte in verschillende persianer en ocelotjassen, die hierdoor een sportief karakter krij gen. Bij de ocelotmantels was zeer veel zorg besteed aan de tekening, zodat ie der model anders van kleur lijkt. Som mige jassen konden ook met ceintuur gedragen worden, de Saharienne zoals Dior ontwierp. Persianer was er in grote verscheiden heid. zowel in zwart, bruin als naturel, al of niet gegarneerd met nertzkragen. Beeldige lange mantels, waarvan de mo dellen niet alleen flatteus, doch ook zeer klassiek konden worden genoemd, oogstten veel succes. Bijzonder voornaam was een zwarte persianer mantel, waarbij een rode hoed werd gelanceerd. Zeer gedistingeerd was een zwarte breitschwanz bontmantel, met wit hermelijn afgezet. In Indisch lam waren er charmante jasjes in licht beige tinten. Een boxcoat Minister Hofstra prijst succes woningbouwlening Maar er is méér nodig De minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft een verklaring afge legd over de woningbouwlening. De mi nister zeide met het resultaat bijzonder verheugd te zijn, een resultaat, dat de verwachtingen van de regering ver heeft overtroffen. „Het slagen van deze lening", aldus de minister „is van grote betekenis voor het financieel beleid van de regering en voor de financiële verhoudingen in ons land. De woningbouw neemt in ons denken een grote plaats in, maar er is bijzonder veel geld voor nodig. Het gevolg van deze lening is nu, dat- in 1958 het Rijk dit geld voor zijn reke ning zal nemen. Voor 1957 moet hierin nog worden voorzien. Het slagen van de lening betekent, dat de reeds aange vangen en nog aan te vangen woning bouw in 1957 kan worden gefinancierd". Als oordeel van het succes noemde de minister in het bijzonder het duidelijke besef van het Nederlandse volk voor het belang van het voortzetten van de wo ningbouw. Hij zeide in dit verband ver heugd te zijn, dat zo'n groot aantal kleine inschrijvingen was binnen geko men. „Natuurlijk rijst nu de vraag," zo ging de minister voort, „of nu alle moeilijk heden achter de rug zijn. Dat is bepaald niet het geval. In 1958 zal het Rijk de woningbouw betalen, maar behalve wo ningen zijn er ook wegen nodig, straten, rioleringen en scholen. Daartoe zal dè Bank van Nederlandse Gemeenten met rente-spaarbrieven komen. Ik hoop van harte, dat ook deze lening hetzelfde succes zal hebben". model met opgestikte zakken en splitten opzij was zeer jeugdig. De collectie nertzmantels, in verras send mooie kleuren, voorzien van grote kragen, die soms als capuchon konden worden gedragen en dito stola's en ca pes van „saphir bleu", waren zeer spec taculair. Bij dit bont werd een schitterende collectie juwelen gebracht, waaronder colliers, armbanden, corsages en oor clips. van goud. zilver en platina bezet bezet met diamanten. Zeer exclusief was een avondtasje, dat geheel van goud was vervaardigd. Als resultaat van deze Belgische ont moeting met bont en juwelen kon een bedrag van f. 1000 aan de afdeling Den Haag van het Koningin Wilhelmina fonds worden afgedragen. Mevr. Aers- sen. bestuurslid van' deze afdeling, dankte allen - in het bijzonder de di rectie van Kasteel Oud Wassenaar, die haar ruimten belangloos ter beschik king stelde - die er toe hadden medege werkt om deze show te doen slagen. Morgenavond wordt hetzelfde schouw spel voor de televisie vertoond. Kerkelijk Leven Woudschoten bestaat 25 jaar Dit weekeinde is het 25-jarig bestaan van het Conferentie-Oord „Woudschoren" van de Ned. Chr. Studenten Vereniging (N.C.S.V.) gevierd. „Woudschoten", dat is uitgegroeid tot een conferentie-oord van internationale betekenis, werd ge sticht door dr. H. C. Rutgers, de neer A. B. G. Dudok de Wit en wijlen J G. Nachenius. De stichters zijn herdacht op de plaquette, die zaterdagmiddag werd onthuld in de hal van het conferentie oord. Het zilveren jubileum vond het hoog tepunt in de conferentie van de N.C.S.V., waarin zaterdagavond prof. dr. J. P. Kruyt het onderwerp „25 jaar men senwereld" inleidde. Hij deed in grote lijnen de geschiedenis van Nederland en Europa de revue passeren en nam de maatschappij, kerk en cultuur op bij zondere wijze onder de loep. Prof. dr. E. L. Smelik sprak gistermiddag over het onderwerp „Wij mensen zjjt van God". Geen kerkbouwsubsidies In het ontwerp-gemeenteprogram van de V.V.D., zoals dat zaterdagmiddag door de Vereniging van Staten- en Raadsle den van de V.V.D. is vastgesteld, is niet opgenomen de wenselijkheid in daar voor in aanmerking komende gevallen een gemeentelijke subsidie te verstrekken voor kerkbouw. De meerderheid van de leden had bezwaren tegen opneming van dit artikel in het program. Enkele leden stelden, dat het deel der bevolking, dat niet tot kerkgenootschap pen behoort, zich door deze subsidie aan kerkgenootschappen benadeeld voelt, terwijl enkele andere leden meenden, dat deze gelden beschikbaar komen voor kerkgenootschappen, die het best zijn georganieerd en de grootste bouwactivi teiten aan de dag leggen. Voorts werd nog gesteld, dat het onjuist is. kosten, die nodig zijn voor kerkgenootschappen, te laten dragen door niet-kerkelijken. Na de stemming werd besloten het betrokken artikel uit het ontwerp-pro- gram te voeren, waarbij de voorzitter van de Vereniging, de Haagse wethouder, de heer D. W. Dttmeijer, nog opmerkte, dat dit niet betekent, dat de V.V.D. a-kerkelijk is. Integendeel, aldus de heer Dettmeijer, is de V.V.D. gebaseerd op de christelijke grondslagen van de Ne derlandse samenleving. Men vraagt zich evenwel af, of, nu de commissie-Sassen heeft geadviseerd een rijkssubsidie van 25 rr van de bouwsom te verlenen voor nieuw te bouwen kerken, er voor de ge meente nog wel reden is onverplichte giften voor kerkbouw te verstrekken. (Van onze speciale correspondent) De Nederlanders verkopen bloembollen aan de buitenlandse kwe kers, die daaruit bloemen trekken om die als snijbloemen op de markt te verkopen. De Hollanders exporteren ook zélfgetrokken snijbloemen, en kunnen die goedkoper aanbieden. En dan concludeert de buitenlandse afnemer simpelweg: jullie Hol landers (want hij scheert bollen- en bloemenexporteurs over één kam) wilt van twee walletjes eten! Het is zo begrijppelijk, dat de Rijns- heer Kralt vertelde dat het verzet van burgers, die een bloeiende snijbloemen- „industrie" hebben gevestigd, zoeken naar expansie. Maar ze stuiten daarbij vooral wat de snijtulpen betreft, telkens weer op hun collega's uit het bloembol lenvak. De afnemers van bloembollen in het buitenland zien de snijtulpen als ge vaarlijke concurrenten voor hun eigen produkt, en maken de Hollanders dui delijk dat ze hebben te kiezen of te de len: snijbloemen óf bloembollen, maar niet allebei! En aangezien de bloembollenexport van veel groter betekenis is dan de snij bloemen-export (tenminste die van bol- bloemen) leggen de snijtulpen het loodje tegen de bloembollen. Geschiedenis herhaalt zich Dat is al eerder het geval geweest met de bloemen-export naar Duitsland. Toen heeft „Rijnsburg" in het Produktschap voor Siergewassen weten door te zetten dat de export van snijtulpen naar Duits land werd toegestaan. De discussie over dit punt was meer theoretisch-idealis- tisch dan praktisch (behalve van de kant der Rijnsburgers!). Er werden schone woorden gesproken over „discri minatie", er werd vastgesteld dat aan de export van snijtulpen dezelfde moge lijkheden moeten worden toegestaan als aan andere siergewassen. Het bestuur van het Produktschap zette ondanks waarschuwingen dóór, want de Duitse „broeiers" alléén maar opgewarmd werd door de belanghebbende bloembol lenexporteurs Maar het Produktschap moest tóch bakzeil halen en toen was men natuur lijk boos. Een der leden wilde de zaak zelfs op regeringsniveau behandeld zien, hoewel de Duitse export-aangelegenhe den altijd nog door de organisaties on- der-elkaar werd bedisseld, en met suc ces. Het bestuur van het Produktschap was erg verontwaardigd en het werd bijna een prestige-kwestie. Men had het echter allemaal kunnen zien aankomen, en had men zich niet té ver vooruitge- waagd, dan had men zich niet behoeven terug te trekken. En nu dreigt deze hele geschiedenis zich te herhalen ten aanzien van de export naar de Verenigde Staten. Zich beroepend op de uitspraken omtrent „gelijkgerechtigdheid" en tegen „dis criminatie" vraagt de Export Combi natie Rijnsburg thans het Produkt schap de bepalingen, die dc export van snijtulpen naar de Verenigde Staten belemmeren zodanig te wijzigen dat deze export weer mogelijk is. Verkeerd moment Men komt hiermee, althans wat de bloembollenexport betreft, nu niet be- j paald op een gelukkig moment. Amerika verslindt grote bedragen voor „onper- j soonlijke reclame" e" het Centraal 1 Bloembollencomité heeft momenteel een stunt in volle gang, n.l. de missie van de „Tulpenkoningin" Guusje de Zoete (waarover wij reeds eerder schreven) met geen ander doel dan de verkoop van bloembollen te stimuleren in een land dat nog „vrij" is, en waar dus nog grote mogelijkheden voor de bloembol lenexport liggen. En terzelfder tijd vraagt Rijnsburg, weer snijtulpen in Amerika toe te laten! Zouden de Amerikanen daarvoor nu zo bang zijn? Het antwoord gegeven door een twee tal organisaties, de American Wholesale Horticultural Dealers Association (Groot handelaren in Sierteeltprodukten) en de Society of American Florists, de mach tige organisatie der Bloemenkwekers en -winkeliers, is wel zeer duidelijk! Geen van beide organisaties laat er enige twijfel aan bestaan, dat import van snjjtulpen in de Verenigde Staten daar wordt beschouwd als een onduld bare concurrentie met bet eigen pro dukt (de bloemen getrokken uit Hol landse bloembollen) en de „Florists" beschouwen dit als „een zo ernstige zaak, dat we ons gedwongen zouden zien onmiddellijk stappen te overwe gen, om wettelijke maatregelen te ver krijgen die zullen helpen de belangen van de bloemenkwekerij in de USA te beschermen". Stok achter de deur De Amerikanen hebben dus een stok achter de deur en die staat er al lang is er ook wel eens achter vandaan gekomen. Jarenlang is daardoor inder tijd de narcissen-export lamgelegd. Men gaat dan wel niet over tot regelrechte „protectie" maar weet meestal de phv- tosanitaire wetten wel zó te hanteren, dat het praktisch op hetzelfde neer komt. De export naar de Verenigde Staten bedroeg tot eind september van dit jaar ruim f40 miljoen (zelfde periode vorig jaar f38 miljoen). Het is begrijpe lijk dat men een dergelijke export niet in de waagschaal te stellen wil door snij- tulpen-export toe te staan, die op lange na niet zo belangrijk is. noch ooit wor den zal. Dinsdag a.s. komt de kwestie in de vergadering van het Produktschap Siergewassen. Misschien heeft het be stuur van dit Produktschap door de ervaringen met Duitsland geleerd, aan welke kant het brood het dikst gebo terd is!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3