Moskou's „angstaanjaging" 3>eoogt voorbarig top-gesprek met Amerika WEERBERICHT Het agressieveTurkse leger al enige tijd zonder leiding! Economische akkoorden van Bonn met Belgrado blijven van kracht 69.- PEVSEEL ï«trS=~o.T,! VS EN RIJSTAND WISSELEN KUNSTMAAN - GEGEVENS UIT 96ste jaargang MAANDAG 21 OKTOBER 1957 No. 29270 LEIDSCH m DAGBLAD 11 "-■-H.WU*'-* Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SlngeJ 1 LeideD - Glro co 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; t. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) In de Engelse hoofdstad is men van mening dat de door Kroesjtsjef veroor zaakte kunstmatige crisis inzake Turkjje en Syrië in de eerste plaats beoogt: door algemene angstaanjaging de Ver. Staten bewegen tot een voorbarig top-gesprek, in de hoop dat Amerika het Midden-Oosten zal opgeven. In Londen hoopt men vurig, dat het Westen zich hiertegen schrap zal zetten door de eigen diplomatieke en militaire eenheid te versterken. Pas wanneer de krachtsverhoudingen hersteld zyn, zou er sprake kunnen zijn van een bevredigend contact met de Russen. Hoewel Turkije verweten wordt, dat het een aanval op Syrië zou voorbereiden doet het opmerkelijke verschijnsel zich voor, dat het land op het ogenblik zonder hoogste leiders van zijn strijdkrachten is! Al enige tijd hebben de hoogste Turkse stafofficieren tijdelijk ontslag verkregen om deel te kunnen nemen aan de ver kiezingscampagne voor de. Nationale Vergadering; de stafchef en de opperbevel hebbers van de drie wapens staan allen kandidaat voor de Democratische Partij van premier Menderes. Men ziet in deze ontslagen een doeltreffend antwoord op de Russische aantijgingen, dat Turkije na de verkiezingen op 27 oktober Syrië zou willen aanvallen. Overigens maakt ook de Turkse bevolking zich niet druk over de geruchten. De a.s. kiezers interesseren zich meer voor binnenlandse vraag stukken, zoals de koffieschaarste en het tekort aan medicijnen! Stopzetting van Britse produktie van H-bommen In Londen hoopt men dat als gevolg van de komende besprekingen tussen premier Macmillan en president Eisen hower de tot nu toe vrome wens va:, een waarachtig militair en politiek deelge nootschap tussen de Verenigde Staten en Engeland eindelijk in vervulling zal gaan. Men gelooft dat de nog steeds om de aarde cirkelende Russische kunstmaan een voldoende aansporing vormt vooi het Amerikaanse Congres om ingrijpende maatregelen te nemen op internationaal gebied, welke zullen moeten voeren tot een betere taakver deling tussen Amerika en de rest van het Westen, speciaal wat betreft de aanmaak van nucleaire (d.i. kern-) wapens en het samenbrengen van alle wetenschappelijke gegevpns. Er zal een volledige samenwerking op defensiegebied moeten worden bereikt met geljjke rechten en de afzonderlijke Britse produktie van H-bommen zou dienen te worden stopgezet om alle verspilling door nodeloze duplicatie te voorkomen. Alleen op die manier zal de Russische uitdaging op technisch-we tenschappelijk en militair terrein kun nen worden beantwoord en het diplo matieke initiatief en het machtseven wicht worden hersteld. Macmillan zal vooral moeten aandringen op bespoe diging van de in feite vertraagde afle vering van de beloofde Amerikaanse ra ketten voor de midden-afstand. Koning Saoed uit Libanon naar Riad teruggekeerd Radio-Moskou vreedzaam als al tijd waarschuwde Turkije zaterdag avond dat het .vooral Turkije zou zijn, dat in de vlammen van een eventuele wereldoorlog, die dank zij Turkije zelf zou uitbreken, ten onder zou gaan". Turkije werd opnieuw aangeraden zijn troepen van de grens van Syrië terug te trekken. President Bayar van Turkije heeft zowel Koning Saoed van Saoedi-Arabië Gaitskell wil V.N> waarnemers zenden naar de grenzen Hugh Gaitskell, leider van de Labour- oppositie, heeft in een rede verklaard, dat het dringend noodzakelijk is om onmiddellijk waarnemers van de Ver enigde Naties naar de Turks-Syrische grens te zenden om een onderzoek in te stellen naar de Sovjetrussische bewe ringen inzake een op handen zijnde Turkse agressie. Zij zouden snel moe ten rapporteren of hier alleen maar sprake is van Sovjet-propaganda of dat er werkelijk gevaar bestaat voor vijan delijkheden. In het laatste geval zou een kleine troepenmacht van de Ver enigde Naties van de Sinai-woestijn naar de Turks-Syrische grens moeten worden gezonden ter handhaving van de vrede. Gaitskell zei verder, dat wat er ook voor waarheid schuilt in de geruchten omtrent Turkije en Syrië het grootste gevaar in het Midden-Oosten nog steeds komt van het conflict tussen de Ara bische landen en Israël. Hier zouden, als eerste stap, de bestaande grenzen tussen Israël en de daaromheen liggen de Arabische Staten en de Sovjet-Unie, dienen te worden gewaarborgd. De Arabieren moeten de verzekering ontvangen dat Israël niet zal worden toegestaan zijn grenzen uit te breiden. Tegelijkertijd hebben de Israëliërs recht op een gewaarborgde bescherming. Gaitskell besloot met te zeggen dat er nergens enig risico mocht worden genomen, dat tot oorlog kan leiden. Simplon-expres op stoptrein gehotst Tenminste 25 doden De Simplon-expres is in de nacht van zondag op heden in Turks Thracië in botsing gekomen met een stoptrein. Naar verluidt zjjn tenminste 25 perso nen om het leven gekomen en 150 ge wond. Volgens een ooggetuige, die met de eerste trein met gewonden vanoch tend te Istamboel aankwam, zou het aantal slachtoffers zelfs de honderd te boven gaan. De Simplon-expres was op weg naar Saloniki, toen hjj in botsing kwam met een stoptrein, die van Edirne (het voor malige Adrianopel) op weg was naar Istamboel. Er is op dit traject slechts en kel spoor. Spoorwegfunctionarissen ga ven als hun mening te kennen, dat de botsing het gevolg was van een misver stand tussen twee stations. Volgens genoemde ooggetuige was de plaats van het ongeluk een bloedbad. De eerste en tweede klasse rijtuigen van de Simplon-expres waren niet beschadigd, maar de eerste drie compartimenten van de stoptrein waren vernield, onder de doden had hij verscheidene soldaten ge zien. In de stoptrein was brand ont staan. maar reddingsploegen uit nabij gelegen kazernes hadden het vuur kun nen blussen. Enige gewonden waren naar militaire hospitalen overgebracht. Iets keuder De Bilt verwacht tot morgenavond! Veranderlijke bewolking met enkele buien. Iets kouder. Matige tot krachti ge en langs de kust af en toe harde westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur 22 OKTOBER Zon op: 7.18 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 6.16 uur; onder: 17.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.57 en 14.21 uur. Laagwater te 10.09 en 22.29 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's als president Nasser van Egypte de ver zekering gegeven, dat Turkije niet van plan is Syrië aan te vallen. Hij gaf deze verzekering aan Koning Saoed in een antwoord op een boodschap van deze vorst, waarin hij verklaard zou hebben, dat hij Syrië, als het aangevallen werd. zou helpen. Intussen is Koning Saoed na een bezoek van tien dagen aan Libanon zondagochtend per vliegtuig uit Beiroet naar Riad vertrokken. President Sja- moen. andere autoriteiten en diploma ten. alsmede een juichende menigte, deden hem op het vliegveld uiteeleide De besprekingen tussen Koning Saoed en de president van Libanon hebben tot volledige overeenstemming geleid over de noodzaak van het hand-i haven van de onafhankelijkheid en soevereiniteit van Syrië, aldus heeft de Saoedi-Arabische ambassadeur te Bag dad. Ibrahim el Soewajil. zondag in de hoofdstad van Irak meegedeeld" De besprekingen hebben aangetoond zo zei de ambassadeur, dat de kunstmatige geschapen meningsverschillen tussen de Arabische landen verdwijnen, zodra deze landen met een aanval worden be dreigd. Na de diplomatieke breuk Joego-Slavië beschouwt de Westduitse beslissing als een vijandige daad Tito hield zich niet aan de regels van het spel, zegt Von Brentano De Joegoslavische regering heeft za terdagavond te Belgrado medegedeeld, dat zij de Westduitse beslissing tot ver breking der diplomatieke betrekkingen met Joego-Slavië als een „vijandige daad beschouwt. De Westduitse stap werd. als gemeld, genomen nadat de Joegoslavische autoriteiten hadden be- Ad^ertentle ■te 'n werkeljjk lage prijs ORIGINEEL MOHAIR JASSEN, „de grote mode" trijs Het werk in de Engelse pluto- niumfahriek van Windscale brengt bijzondere gevaren mee nu daar kort geleden radioactief stof is ver spreid door oververhitting van ura- niumsiavenDa arbeidersdia ar thans nog werken tot de gehele fa briek afdoende gezuiverd is. trek ken beschermende pakken aan al vorens zij de fabrieksgebouwen bin nengaan. sloten de Oostduitse regering te erken nen. Dr. Heinrich von Brentano, de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, deelde zaterdag in Bonn mede, dat de kwestie van de economische betrekkin gen tussen de Bondsrepubliek en Joego- Slavië nog open is, doch dat het besluit van de Bondsregering de bestaande over eenkomsten niet beëindigt. (Vorig jaar hebben de Bondsrepubliek en Joego- Slavië overeenkomsten getekend, waarbij de Bondsregering een krediet van 240 miljoen mark voor 99 jaar beschikbaar stelde en voorts betalingen tot een be drag van 60 miljoen mark beloofde). De Joegoslavische ambassadeur in Bonn, Kveder, die intussen naar zijn land is teruggekeerd, verklaarde voor diplomatieke kingen invloed zou hebben op de econo mische overeenkomsten: „Neen, een overeenkomst blijft een overeenkomst". Minister Von Brentano verklaarde op een persconferentie, dat Joego-Slavië zich niet „aan de regels van het spel" heeft gehouden. Tot op het laatste ogenblik had de Joegoslavische regering gezegd, dat zij niet van plan was Oost-Duitsland te erkennen. Als de Bondsrepubliek al leen maar geprotesteerd had, zou dit opgevat zijn als een aanvaarding van de Russische stelling, dat er twee Duitse staten bestaan en dat Duitsland niet door vrije verkiezingen, maar door on derhandelingen tussen Oost en West- Tjltsland verenigd moet worden Situatie voor minst- draagkrachligen Toeslag kinderbijstag (Van onze Haagse redactie) Op 31 oktober zullen de bespre kingen in de Stichting van de Ar beid, die zaterdag bijeen is ge weest, worden voortgezet. Indien onze inlichtingen juist zijn van officiële zijde wenst men niets uit de doeken te doen over de bespre kingen dan vormt vooral de groep met de laagste inkomens het onderwerp van gesprek. Men schijnt het in de boezem van de Stichting er wel over eens te zijn dat deze groep door de gestegen kosten van levensonderhoud het meest „in de knel" is gekomen. Suggesties van de zijde van de vak bonden schijnen te gaan in de richting In het Waaggebouw te Almelo heeft Prinses Beatrix zaterdag middag de tentoonstelling ..Sculp tuur uit verleden en heden in Nederlands particulier bezit" ge opend. De Prinses met de voorzit ter van de kunstkring ..De Waag", de heer A. A. W. van Wulfften Palthe. bij een eikehouten beeldje" uit de vijftiende eeuw. van de kinderbijslag. Hoe deze verhoging zou moeten worden gefinancierd en door wie. daarover lopen de besprekingen nog. Het is mogelijk dat men de toe slag. die dus, zoals 'gezegd, van tijdelijke aard zal zijn, gaat koppelen aan het prijs-index-cijfer van de kosten van le vensonderhoud, doch over al deze mo gelijkheden wordt nog druk gestudeerd. Wanneer men eenmaal zo ver gevorderd zal zijn dat men het eens is over het hoe en wanneer van deze eventuele toe slag, dan zal daarover eerst het kabinet zich nog een mening moeten vormen. Eerst daarna kan een wetswijziging wor den tegemoet gezien die dan aan het Parlement dient te worden voorgelegd. Verwachtingen op korte termijn mogen w de laagst betaalde groepen dus niet van een zij het tijdelijke verhoging koesteren. verbreken van de diplomatieke betrek- J_j1 x lEf jt M.kvk-7-I-J I JI 11 1 Mdttl j Mtttci SPECIALIST IN dames mode schoenen Dr. Drees: Betekenis gemeentebestuur neemt slechts tijdelijk af Zaterdagavond heeft de minister president, dr. W. Drees, in een toe spraak voor het Jeugdparlement, dat te Vlaardingen bijeen was, de vraag opgeworpen, of de betekenis van de gemeentebesturen in deze tijd van kapi- taalschaarste niet afneemt. Dr. Drees geloofde echter, dat een verschijnsel van afnemen van betekenis slechts van tijdelijke aard zal zijn. In ieder geval dient de regering er nu voor te waken, zeide hij, dat de gemeentebesturen niet tegen elkaar gaan opbieden om aan geld te komen, waardoor de rentevoet alleen maar zou gaan stijgen. Maar ook moet de betekenis van ge meentebesturen niet onderschat worden, want, zeide de minister-president, hoe dikwijls zijn niet van gemeentebesturen initiatieven uitgegaan, die later door de landsregering zijn overgenomen? Zoals bijvoorbeeld ten aanzien van de arbeids bemiddeling, de werkloosheidsverzeke ring, de telefoon en in de laatste jaren de gasvoorziening. Er blijft, stelde dr. Drees voorts, nog genoeg werk voor de gemeentebesturen over. Zo blijft de gemeente beslissen over de vraagstukken van de moderne ontwikkeling, verkeersproblemen enz. Vaak hangt de welvaart van een ge meente af van een initiatief van een gemeentebestuur, bijv. ten aanzien van het scheppen van werkgelegenheid, wat in hoge mate bepalend is voor de toe komst van een gemeente. Ook wordt de verantwoordelijkheid van een ge meentebestuur vergroot door regelmatige Stadsuitbreiding, waardoor ook de ge meentelijke taak veelomvattender wordt. Dr. Drees noemde met betrekking hier toe de dichtheid van de bevolking, het snelverkeer, krotopruiming, sanering van stadswijken, de vrye-tijdsbesteding van de jeugd, en opgroeiende jeugd, indivi duele hulp aan bejaarden, zorg voor hulp in de huishouding en de omvang van het onderwijs. Tot besluit van het congres werd de film „Vlaardingen koerst op morgen" vertoond. De Amerikaanse astronoom Leon Campbell, verbonden aan het Smithsonian Institute, verklaarde zaterdag dat Rusland en Amerika „enige dagen" waar nemingen betreffende de baan van de Spoetnik zullen uitwisselen. De Sovjet-geleerden professor Juri Pobedonostsef en ir. K. Malioetin hebben in een artikel in het Russische weekblad „Nieuwe Tjjden" onthuld dat de raket, waarmede de kunstmaan is afgeschoten, overeenkomt met de intercontinentale ballistische raket, waarmede in augustus j.l. een proef is genomen. De Nederlandse televisiekijkers heb ben zaterdagavond de eerste filmopna men gezien, die van de Russische aard- satelliet zijn gemaakt op het ogenblik dat deze zich boven Marseille bevond. Zag Amerika Russische raketproeven van Turkije uit? Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Aviation Week" hebben de Verenig de Staten meer dan twee jaar lang de proeven met Russische raketten ge volgd door middel van radar- en andere apparaten, die in Turkije ston den opgesteld. In diplomatieke kringen, aldus het blad, beschouwt men dit als één van de redenen, waarom de Russen, die van deze bespieding op de hoogte zijn, Turkije onder militaire en politieke druk hebben geplaatst. De Amerikaanse geheime dienst die zich bezig houdt met raketten, be schikte over radarapparaten met een werkingsbereik van 1600 kilometer. Deze apparaten stonden te Samsun aan de Zwarte Zee-kust en werden door burgers bediend. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft zondag geen commentaar op dit be richt willen geven. De Amerikaanse staatssecretaris voor het leger, Willbur Brucker, heeft zater dag gezegd dat dank zij de heersende onderlinge naijver tussen de drie wa pens van de Amerikaanse strijdkrach ten de Verenigde Staten een jaar ge wonnen hebben op hun programma voor de geleide raket voor middelbare af stand. Hij achtte rivaliteit tussen de drie wapens leger, vloot en lucht macht even noodzakelijk als concur rentie in het zakenleven, want hierdoor werden de belanghebbenden tot de beste j?restaties aangezet. Hevig gevecht met Kahar Moezakkar 50 opstandelingen gedood Volgens een mededeling van de legervoorlichtingsdienst in Makassar, zijn tijdens een hevig gevecht tussen het leger en een bende van de „Da- roel Islam" in het onderdistrict Ken- dari, in Zuid-Celebes, 50 opstande lingen gedood. Dit gevecht had plaats nabij Kasi- poete. Aanvankelijk moest de daar ge legerde legerafdeling haar post prijs geven als gevolg van de grote over macht van de aanvallend bende, die uit verschillende „bataljons" bestond en werd geleid door Kahar Moezakker, de bendeleider nummer«één van Celebes. Het militaire commando in Makassar zond onmiddellijk versterkingen naar Kendari .die erin slaagden de aanvallers in wanorde te doen vluchten. De kapitein van het Nederlandse S5. Gaasterland heeft zaterdag geseind, dat men op zijn schip de Russische kunst maan zaterdagmiddag met het blote oog heeft kunnen waarnemen. Het schip voer toen in de Golf van Bengalen. Negentien Nederlanders te Jamaica gearresteerd Wegens muiterij aan boord van de „Oceanic" Negentien Nederlandse bemanningsle den van het Liberiaanse vrachtschip „Oceanic" zijn door de Britse politie op Jamaica gearresteerd, toen het schip het eiland aandeed, aldus is gisteren uit Georgetown in Brits-Guyana gemeld. De zeelieden worden ervan beschuldigd de kapitein, de Amerikaan Emil Chaki, en een officier met de dood te hebben bedreigd toen het schip zich op de Atlantische Oceaan bevond. De reden van deze poging tot muiterij is niet meegedeeld. De negentien zeelieden zullen door de Britse autoriteiten naar Nederland wor den teruggezonden. Levenloos meisje uit Enumermeer opgehaald Na uren zoeken en dreggen werd van morgen omstreeks half negen uit het Eenumermeer tussen Oosterwytwerd en Eenum (Gr.) het levenloze lichaampje opgehaald van de 5-jarige Trientje Weerd, uit Eenum, die gister middag op haar fietsje was weggere den en sindsdien niet was terugge keerd. Toen het meisje niet thuis kwam be gonnen de ouders te zoeken en in samenwerking met de politie slaagde men er in omstreeks 's avonds 10 uur het fietsje uit het Eenumermeer op te halen. De politie heeft nog tot halfeen vannacht doorgezocht, nlaar het kind werd niet gevonden. Vanmorgen om 7 uur werden de dreggingswerkzaamheden voortgezet en anderhalf uur later werd op een afstand van ongeveer 75 meter van het fietsje het lichaampje opge- dregd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1