Algemene Vergadering plaatst de Syrische klacht op haar agenda PINAY SLAAGDE OOK AL NIET WEERBERICHT Senator Knotvlancl wil inspectie van de Verenigde Naties aan de T'urks-Syrische grenzen Nu mag Schumann het proberen mi» beter M, BONN BRAK MET BELGRADO 90ste Jaargang ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 No. 29269 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: u J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteren besloten de Syrische klacht over .bedreiging van de vrede van dit land en de bedreiging van de we reldvrede" op haar agenda te plaatsen. Dit geschiedde met 66 stemmen vóór, geen tegen en één onthouding (Liberia). Voorzitter Munro (Nieuw-Zeeland) deelde mede, dat hij de Algemene Vergadering volgende week op een geschikte datum voor de bespreking van de klacht bijeen zal roepen. Op een persconferentie in San Francisco heeft de bekende Amerikaanse Sena tor William F. Knowland gisteren het voorstel gedaan, dat de Sovjet-Unie, Bul garije. Syrië en Turkije inspecteurs van de Ver. Naties zouden moeten toelaten om een onderzoek te laten instellen naar troepenconcentraties. Mochten er vrede- bedreigende concentraties ontdekt worden, dan zou er langs de grenzen een V.N.- wacht geplaatst moeten worden, zoals er nu een staat tussen Israël en Egypte. Het ziet er niet naar uit, dat cr morgen een topconferentie van Arabische lei ders in Beiroet gehouden zal worden, zoals donderdag van Jordaanse zijde was bekendgemaakt. Het hoofd van het koninklijk kabinet van Jordanië heeft gis teren namelijk in Amman bekendgemaakt, dat er zulk een conferentie niet ge houden zou worden en dat daarom niet verwacht werd, dat Koning Hoessein zich naar Beiroet zou begeven. Ankara wijst nota Damascus af van Turkije heeft Syrië in een nota mede gedeeld, dat troepenbewegingen op Turks gebied Syrië niet aangaan. In de Syrische nota, aldus het Turkse ant woord, werden de zaken „volledig ver keerd voorgesteld". Deze Syrische nota wordt dan ook als vijandig bestempeld. Voorts wordt in het antwoord van An kara gezegd, dat Turkije zich „zeer te recht" ongerust maakt over de gebeur tenissen in Syrië, dat „aan geen enkele bedreiging bloot staat". Het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken heeft voorts bekendge maakt dat Turkije niet gekant is tegen het Syrische verzoek om een commis- siet van de Ver. Naties een onderzoek te laten instellen naar de toestand aan de grens van beide landen. De kruiser Canberra en drie andere oorlogsschepen van de Amerikaanse Zesde Vloot zijn gisteren voor een be leefdheidsbezoek in de Turkse haven Iz mir aangekomen. Andere schepen brengen dergelijke bezoeken aan Span je, Kreta en Rhodos, aldus werd er ge ruststellend aan toegevoegd. De in Izmir aangekomen schepen hebben deelgeno men aan oefeningen in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft gisteren naar aanleiding van de berichten over Turkse troepenconcen traties bij de Syrische grens een bood schap gezonden aan president Bayar van Turkije, maar nadere bijzonderhe den over deze boodschap zijn nog niet gepubliceerd. Ook aan president Koe- watli van Syrië heeft Koning Saoed een brief gezonden en bovendien een telefo nisch gesprek met hem gehad. Volgens een nieuwe propaganda-ver- klaring van het Russische persbureau Tass, aangehaald door Radio-Moskou, zijn tijdens het recente bezoek van Ei senhowers speciale afgezant, Roy Hen derson, aan het Midden-Oosten plan nen uitgewerkt voor een aanval op Sy rië. Daarbij zouden Iraakse. Jordaanse, Turkse en Israëlische troepen worden gebruikt. Groot-Brittannië had zijn toe stemming gegeven voor wat de deelne ming van Turkije betreft, maar uitein delijk was Henderson er niet in geslaagd Irak en Jordanië tot dit plan over te halen. Daarna had men zich alleen op Turkije gebaseerd, ofschoon men alle hoop om andere Arabische staten tegen Syrië op te zetten nog niet had laten varen. Tass besluit met de verklaring, dat de heersende kringen in de VS en Tur kije speculeren op een bliksemoorlog tegen Syrië teneinde de Ver. Naties voor een voldongen feit te stellen en geen tijd te geven om de aanval te beteuge len. (Men zou dit. na de Sovjetrussische „prestaties" in Hongarije, dus de „Hon gaarse methode" kunnen noemen! Het Westen schijnt dus nog wel iets te wil len leren van MoskouRed. L.D Ben Goerion beschuldigt de Sovjet Unie De Israëlische premier. David ben Goerion. heeft de Sovjet-Unie er gis teren van beschuldigd, dat zij „een lei dende plaats" heeft ingenomen onder de tegenstanders van Israël „om de gunst van de Arabieren" te verwerven. Volgens Ben Goerion. die sprak op een conventie van zijn arbeiderspartij in Tel Aviv. komt de Russische politiek voort uit het „traditionele Russische verlangen in het Midden-Oosten door te dringen". Ben Goerion verwees niet naar de huidige spanning om Syrië. Men maakt hieruit op. dat de Israëlische leiders Is raël buiten de strijd tussen Oost en West, over het Midden-Oosten willen houden. Slot op pag. 2 '■■■■■■■■■■■■■■■■■■BI Na bezorg in g 2 Mocht U een keer de krant niet J b ontvangen, dan verzöeken wy U no. 30 500 te bellen voor 7 uur™ n.m„ Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. m B (Dus niet het ln de telefoongids vermelde nummer van onze auto- maat). 0 Succes nationale woningbouwlening Voor 385 miljoen ingeschreven De N.V. Bank voor Neder landse gemeenten deelt mede, dat volgens voorlopige telling voor ruim 385 miljoen gulden op de na tionale woningbouwlening, waar voor de inschrijving heden open stond, is ingeschreven. De bank is voornemens het te aanvaarden bedrag vast te stellen op het totaal ingeschreven bedrag, zodat bij de toewijzing geen reduc tie zal worden toegepast. Amsterdam krijgt grootste stationspostkantoor (Speciale berichtgeving) Het in aanbouw zijnde stationspost- postkantoor te Rotterdam. dat. nu zijn hoogste punt heeft bereikt, is thans het grootste gebouw van de PTT, maar Amsterdam krijgt een veel groter stationspostkantoor. Dit werd ons medegedeeld door de directeur- generaal der PTT ir. J. D. H. van der Toorn, die uit Den Haag was over gekomen om de vlag op het hoogste punt van het gebouw te Rotterdam te hijsen. Ir. Van der Toorn zeide, dat met de Spoorwegen in beginsel is overeengeko men het huidige rangeerterrein van de Spoorwegen, oostelijk van het Centraal Station bij het Oosterdok te bestemmen als de plaats waar het nieuwe stations postkantoor van Amsterdam zal verrij zen. Dit rangeerterrein zal daarvoor naar de zgn. Rietlanden worden ver plaatst. Wanneer die verplaatsing eind van het volgend jaar haar beslag zal hebben gekregen, zal onmiddellijk met het ontwerpen van de plannen voor de bouw worden begonnen. Ir. Van der Toorn sprak de verwachting uit dat het nieuwe stationspostkantoor te Amster dam in 1965 voltooid zal kunnen zijn. Franse kabinetscrisis duurt voort Advertentie Sterke tegenwind... Niets houdt u tegen om nü een échte Gelderse rookworst op tafel te zetten. Mmmgeurig, knap pend, smeuïg. In ons wisselvallig klimaat geeft de constante kwa liteit van Anton Hunink's Gelder se u 'n behaaglijk gevoel! Maar... let erop dat de naam op het loodje staat, want dit is uw garantie! Hoe verser - hoe lekkerder (Van onze Parijse correspondent) Met 248 tegen 198 stemmen en 151 onthoudingen is Pinay gister avond door de Nationale Vergadering weer „de laan uitgestuurd". Zijn regeringsprogramma was des ochtends reeds een ijskoude ont vangst ten deel gevallen en de toelichting op de stemmen, evenals de antwoorden van de mogelijke premier, hebben de situatie in de loop van de dag niet verbeterd. De socialisten, de communisten en de pro gressieven hebben tegen hem gestemd en de katholieken hebben zich van stemming onthouden. miljard franks in het krüt bij de Franse bank. Om de betalingen aan het eind van de maand te kunnen verrichten, zal weer om een verhoging van het voor schot moeten vragen. De inflatie zo heeft Pinay o.a. gezegd is er reeds. Ieder beroep op nieuwe belastingen zal het nog maar verergeren. Men kan ook niet volstaan met beperking van de consumptie en de prijzen te verhogen. Dat zou de meest onrechtvaardige en meest a-sociale opiossing zijn. In alle sectoren zal de inflatie bestreden moe ten worden. Pinay heeft ook aangedron gen op prysstabilisatie en hij meende dat dit kon worden gevonden, maar een systematische blokkering van de prijzen hield hij voor onmogelijk. Zoals men ziet: zodra Robert Schu mann begint met het vormen van een Socialisten zullen M.R.P. steun geven Naar alle waarschijnlijkheid zal pre sident Coty vandaag aan de 72-jarige Robert Schumann, van de Katholieke Republikeinse Volkspartij en groot promotor van de Europese integratie, verzoeken een regering te vormen. Hij zal een goede kans maken omdat, naar het schijnt, de socialisten reeds enige dagen geleden aan de M.R.P. hun medewerking by een kabinetsformatie hebben toegezegd. Pinay's programma is weinig overtui gend geweest. Hij heeft veel in het vage moeten laten en in het bijzonder voor Algerije heeft hij evenmin als de andere politici, die zich met het probleem heb ben bezig gehouden, de weg naar een oplossing kunnen aangeven. Met betrekking tot de Franse finan ciën en tot de vraagstukken van lonen en prijzen heeft hij in ieder geval enige behartenswaardige opmerkingen ge maakt. Zo heeft hij er op gewezen dat de financiële situatie van Frankrijk slecht is. De schatkist staat voor 3501 Jicitta j SPECIALIST IN luxe DAMESSCHOENEN regering en met het opstellen van een nieuw regeringsprogramma zijn er genoeg onderwerpen waar hij zich mee moet bezig houden. |BREESTP.I73*TEL.233371 A-griep op terugtocht Blykens een mededeling van het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid begint na de opgave over de ontwikkeling van de A-griep nu een week geleden volgens de by de genees kundige hoofdinspectie binnengekomen berichten, de reeds toen gecon stateerde lichte afname van het aan tal influenzagevallen zich voor het gehele land duideiyker af te tekenen. Op sommige plaatsen spreekt men over een reeds vrijwel afgelopen zün van de epidemie. Deze daling valt ook waar te nemen in de ziekenhuisopnamen. Sedert de influenza zich in ons land openbaarde, heeft het aantal bij de geneeskundige hoofdinspectie bekend geworden sterfgevallen de 300 over schreden. Maar ook in het aantal sterfgevallen, dat uit de laatste dagen bekend wordt, is enige daling waar te nemen. HOFLEVERANCIER - DEVENTER Buien en opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: De depressie trekt thans naar het oos ten weg en wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk. Daar door neemt de wind af. In de polaire lucht waarin we ons de komende 24 uur zullen bevinden komen naast buien ook opklaringen voor. (Opgemaakt te 10 uur). 20 OKTOBER. Zon op: 7.15 uur; onder: 17.38 uur. Maan op: 3.31 uur: onder: 16.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.13 en 12.47 uur. Laagwater te 8.29 en 20.47 uur. (21/10 hoogwater te 1.11 en 13.37 uur; laagwater te 9.25 en 21.42 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een ByvoegseL Prins Bernhard bezocht vliegbasis Woensdrecht Prins Bernhard heeft gisteren in zön hoedanigheid van inspecteur-generaal van de Kon. Luchtmacht, een werk bezoek gebracht aan de vliegbasis Woensdrecht. De Prins arriveerde met een regerings Dakota, in gezelschap van kolonel H. F. C. Holtz en werd op de vliegbasis ont vangen door de commandant, kolonel W. Bakker. De bezichtiging van de vliegbasis begon by de straalmotoren- werkplaats, waar de Prins zich enige tyd onderhield met de oud-sergenant- majoor van de KNIL, Parinausa, de oud set van de 25 hier werkzame Ambonezen. 's Middags werden achtereenvolgens de onderhoudswerkplaats, de radio-af deling, de grondschool en de jachtvlieg- opleiding bezocht," waar overste v. d. Pol een uiteenzetting gaf over de organisa ties en de methodes van de opleiding. Het laatste bezoek gold de verkeersto ren. De Prins, die vanuit Keulen naar Woensdrecht was gekomen, vertrok na afloop naar Soesterberg. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan Keulen om de Europa-Union toe te spreken. Later werd hij in hef stadhuis ontvangen waar hij onder het belangstellend oog van burgemeester Burauen zijn handtekening zette in het gouden gastenboek. Alarmtoestaml op Cyprus na aanslagen De regering van Cyprus heeft gisteren de alarmtoestand afgekondigd na drie bomaanslagen die door de Eoka, de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie ge pleegd zouden zijn. Donderdag vernielde een ontploffing een transformatorhuisje van Radio- Cyprus, waardoor de zender enige uren uit de ether verdween. Voorts zijn twee transformatorhuisjes van de Britse luchtmacht beschadigd. Vrijdag heeft men alle installaties en voertuigen van het Britse leger, de vloot en de luchtmacht en de regeringsge bouwen op Cyprus doorzocht en maat regelen genomen om bomaanslagen te verhinderen. Met bezivaard hart Ook in C.D.U. tegenkanting tegen besluit (Van onze correspondent te Bonn) Het is eindelijk toch zo ver gekomen, dat de Westduiste Bonds republiek haar diplomatieke betrekkingen met Joego-Slavië afbreekt. De Bondsregering heeft dat besluit gisteravond genomen, nadat zij eerst dagenlang het voor- en nadeel van deze buitengewoon belang rijke stap heeft overwogen. Alle leden van de Westduitse ambassade in Belgrado worden terug geroepen. Men verwacht dat zij tegen het einde van de volgende week in Bonn zullen arriveren. Over enkele maanden weer handelsmissies? Het viaduct over de Zandvoort- I plaats van de bestaande spoorweg- I ook hier de spoorbomen verdwenen sehan ter hoogte van het station overgang komt. begint vorm te krij- zijn. Heemstede-Aerdenhout. dat in de gen. Binnen afzienbare tijd zullen Aanvankelijk heeft men gemeend, dat ook wanneer de normale diploma tieke betrekkingen zouden worden afgebroken toch nog een Westduitse handelsvertegenwoordiging in Bel grado zou blyven, maar dat schynt naar wy uit wei-ingelichte bronnen vernemen, niet het geval te zijn. Wel verwacht men in politieke kringen dat over een paar maanden weer over het oprichten van handelsmissies in Bonn en Belgrado zal worden onder handeld. De Joegoslavische ambassadeur in West-Duitsland Kveder heeft zich gis teravond al, toen het zo goed als zeker was dat de relaties met zijn land zouden worden afgebroken, voor de gesloten deur van zijn gezantschapsgebouw in Bad Godesberg bij Bonn laten fotogra feren. Voor de deur dus, die hij over een paar dagen voorgoed achter zich dicht zal trekken. Officiële nota Men heeft hem verzocht vanmorgen om elf uur bij de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano te verschijnen om de officiële nota be treffende het stopzetten van de diplo matieke betrekkingen persoonlyk in ont vangst te nemen. Minister Von Brentano heeft inmid dels al verklaard, dat men er slechts met een bezwaard hart toe is overge gaan de betrekkingen met Belgrado af te breken. Men wil er echter door ver hinderen dat andere landen in Europa, Afrika en Azië het voorbeeld van Bel grado zullen volgen door eveneens de Oostzone als een zelfstandige staat te erkennen, want dat zou niet in het be lang van de hereniging van Duitsland kunnen zijn. Hij meende, dat het besluit dat men thans heeft genomen niet van invloed hoeft te zijn op het al of niet aanknopen van betrekkingen tussen West-Duitsland en Polen. Op een vergadering van prominente vertegenwoordigers der diverse Bonds dagfracties is gisteren nog gebleken dat niet alleen de Socialisten en Vrije Democraten tegen de drastische maat regel zün, want ook dr. Gerstenmaier van Adenauers CDU, de voorzitter van de Bondsdag, h?eft zich nog tegeneen te harde koers ten opzichte van Joego-Slavië verzet. Ernstige gevolgen De toonaangevende „Frankfurter All- gemeine Zeitung" wijst er vanmorgen in een hoofdartikel op dat West-Duitslands verhouding tot de Slavische staten be slist ernstig onder de gevolgen van het thans door Bonn genomen besluit moet lijden. Er zou in die staten een nog gro ter wantrouwen jegens West-Duitsland ontstaan. De kans op Duitslands her eniging wordt er en dat is juist het tegenovergestelde van wat Von Brentano heeft gezegd geringer door. Want de Slavische volkeren zullen het gevoel krijgen dat de beste waarborg voor de veiligheid toch in de verdeeldheid van Duitsland ligt. Men moet overigens niet vergeten wat het regime van Hitier de Sla vische landen uit naam van het Duitse volk heeft aangedaan. Joego-Slavië heeft zwaar door de inval van Hitiers weermacht te lijden gehad en het was aan de Duitse en de Italiaanse bezet ting van dat land toe te schryven, dat de communisten er tijdens het nationale verzet de macht in handen hebben gekregen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1