Leids Sociologisch Instituut deed onderzoek in Twente SCHOOL AAN DE HOGE MORS VIERDE GOUDEN JUBILEUM Lustrum van Leidse Politieke Jongeren Contactraad VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 Gehele bevolking betrokken bij beoordeling van textielindustrie in het Oosten Gevaren: zelfvoldaanheid en fatalisme De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelyk Onderzoek, de produktiviteitsfondsen, die hun gelden uit de tegenwaarde-rekening der Mar shall-hulp betrekken en de vakbonden hebben de Stichting Textielvak te Hen gelo subsidies verleend voor het doen verrichten van een sociologisch onder zoek in de Twents-Achterhoekse textiel industrie. De leiding van dit onderzoek werd door de Stichting Textielvak in handen gelegd van prof. dr. F. v. Heek, hoogleraar in de sociologie aan de Leidse Universiteit en directeur van het Sociologisch Instituut aldaar. Met de dagelijkse leiding van het onderzoek werd belast de heer Th. J. IJzerman, doctorandus in de sociologie. De heer IJzerman heeft als rapporteur voor het sociologisch onderzoek in de Twents- Achterhoekse textielindustrie, het thans gereed gekomen rapport samengesteld. In een interview vertelde prof. Van Heek, dat het doel van het onderzoek was een overzicht te krijgen van de factoren, die de arbeidsvoldoening en indirect ook de arbeidsproduktiviteit in de Twents-Achterhoekse textielindustrie beïnvloeden. Het bijzondere van dit on derzoek zo vervolgde de hoogleraar is, dat hier voor het eerst een indus- Ds. J. van Leeuwen bedankt voor beroep Ds. J. van Leeuwen, gereformeerd predikant te IJmuiden. die bij de Geref. Kerk alhier in de vacature van ds. G F. Hajer was beroepen, heeft voor dit beroep bedankt. Vijf-en-dertig jaar L. van Geelen HERV. EN R.-K. TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN KRIJGEN TELEVISIETOESTEL AANGEBODEN. Is de feestelijke herdenking van het 35-jarig bestaan van de grammofoon-, televisie- en radiohandel van de heer L. van Geelen aan de Haarlemmerstraat reeds in het begin van deze maand in gezet met een etalagewedstrijd, in de komende week gevolgd door een bal- lonnenattractie voor de jeugd, ook de ouden van dagen zullen in deze feest vreugde delen. Aan regenten van het Hervormd Tehuis voor ouden van da gen in de Kaarsenmakerstraat en van het R.-K. Oudeliedenhuis aan de St.- Jacobsgracht zal ten behoeve van de in deze inrichtingen verpleegden een grootbeeld-televisietoestel worden aan geboden. Een en ander zal worden uit gereikt tijdens een op 12 november in de Stadsgehoorzaal te houden show avond. Dit deelde de heer Van Geelen gister middag mede tijdens een in café-res taurant „In den Vergulden Turk"' ge houden en druk bezochte receptie. On der de velen, die hier behalve geschen ken en bloemen ook gelukwensen aan boden. bevonden zich o.m. de heer J. H. van der Kloot namens het bestuur van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de ere-voor zitter en voorzitter van het landelijk Verbond Gram.detailhandel. ds. J. van der Wiel en pastoor Loohuis. met wie de heer Van Geelen het eerste contact had gezocht voor zijn schenking aan de Tehuizen voor ouden van dagen, een deputatie van de Ver. van radiofabri kanten en importeurs en voorts vele zakenrelaties, vrienden en bekenden. Namens het personeel bood de heer J. Verbeek het jubilerende echtpaar ge lukwensen en een geschenk aan. Duo Krebbers-Weisz voor de „Kunstkring" Woensdag a.s. treden in de Stadsge hoorzaal voor de L.K.K. „Voor Allen" op de violist Herman Krebbers en de pianist Robert Weisz. Zij spelen sonaten van Beethoven, •a. de Frühlingssonate en de Kreutzer- sonate. ACAD. EXAMENS. Geslaagd voor het kand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. M. Dijkstra IDen Haag) en mej. E. Brouwer (Oegst- geest). OEGSTGEEST RAADSAGENDA De raad komt woensdag 23 oktober bij een te 7.30 uur nam. ter behandeling van o.m. de volgende punten: Beëdiging en installatie van de heer S. van Mameren als lid van de raad; benoeming van een lid in de commissie voor het georganiseerd overleg in ver band met het bedanken van mevr. Kra mers als lid van de raad. Aanbeveling tan B. en W.: 1. K. Veen. 2. J. S. van Mameren: voeren van een procedure te len de heer G. A. de Graaf: verkoop fan een perceel grond achter het pand Wijttenbachweg no. 43; aankoop tan de grond aan de Hofdijck van P. Molenkamp; beroepschrift van gebr. in den Ameele tegen de weigering tot terlening van een tijdelijke vergunning toor de bouw van een garage; wijziging ^an de verordening op de reinigings rechten; wijziging van het bezoldigings- teluit; aanschaffen van ontwikkelings materiaal ten behoeve van de Montes- «nkleu ter schoolaanvrage van het be- juur van de R-K meisjesschool „Duin- Jcht" voor het maken van een toilet het herstel van vloeren. trieel-sociologische studie is verricht betreffende de instelling der gehele be volking van het vestigingsgebied van een bepaalde industrie ten aanzien van de desbetreffende nijverheid. De onder zoeksleiding ging namelijk van de ver onderstelling uit, dat niet alleen het oordeel van hen, die binnen de fabrieks- muren werken, maar ook dat van de be volking daax-buiten, van belang zou kunnen zijn voor de waardering van de textielarbeid. Voor een doelmatig arbeidsbeleid in de Twents-Achterhoekse textielindustrie, zo wordt in het rapport geconcludeerd, zyn zelfvoldaanheid en fatalisme de grootste vijanden. Zelfvoldaanheid, die slechts wijst op de verkregen na-oor- logse verbeteringen, maar de stagnatie in de toevloeiing van jeugdige arbeids krachten, die de toekomst der Twents- Achterhoekse textielindustrie in ernstig gevaar brengt, schijnt te vergeten. Even gevaarlijk is een fatalisme, dat sugge reert, dat de arbeidsvoldoening in de textielindustrie steeds gering zal zyn, tengevolge van de aard van het werk in deze nyverheid. Om de aantrekkelijkheid van de Twents-Achterhoekse textielindustrie voor de werknemers te vergroten, die nen volgens de onderzoekers maatrege len te worden genomen op de gebieden van voorlichting, vakscholing, technisch- hygiënische voorzieningen, arbeiders selectie en verbetering van het perso neelsbeleid. Pinay presenteert nieuw kabinet Antoine Pinay. de Franse conserva tieve leider, is vanochtend voor de Na tionale Vergadering verschenen met het verzoek hem voor tenminste één jaar als premier te aanvaarden. De stem ming zal vanavond geschieden. Indien de Nationale Vergadering het verzoek inwilligt, zal er een einde zijn gekomen van de kabinetscrisis, die op 30 septem ber ontstond, toen net parlement het hervormingsplan voor Algerije van de regering Bourgès-Maunoury verwierp. Als Pinay door de Nationale Vergade ring wordt aanvaard, zal hij naast het premierschap ook de portefeuilles van Buitenlandse Zaken en Financiën behe ren. zij het dan dat hij zich door staats secretarissen zal laten bijstaan. De sa menstelling van het kabinet, waarmee hij wil werken, betekent in vergelijking met de vorige regering een zwenking naar rechts. Het bestaan uit negen con servatieven, vijf radicaal-gezinden of rechtse radicalen en een lid van de „Afrikaanse Democratische Beweging", die in. de Nationale Vergadering met een radicaalgezinde groep is verbonden. Franse politici wagen zich nauwelijks aan voorspellingen omtrent de uitslag van de stemming. Deze zal naar hun mening van de ruim honderd socialisten afhangen, die waarschijnlijk niet voor Pinay stemmen, maar die wellicht zijn investituur mogelijk zullen maken door zich van stemming te onthouden. Dodelijke val van meisje (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is een 2-jarig meisje, wonende in de Noordpolderstraat, te Den Haag, van 8 meter hoogte uit een raam van de tweede etage gevallen. Vannacht is het kind in het Zieken huis-Westeinde overleden. In de Leidsche Maranalha kerk Receptie ging nan feestavond vooraf De feestavond, welke ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der christelijke school aa nde Hoge Morsweg te Oegstgeest in de Leidse Maranathakerk werd gehouden, werd bijgewoond door vele oud-leer lingen, oud-bestuursleden en onderwijskrachten. Ernst en luim wissel den elkaar af, terwijl de schoolactiviteit over een periode van een halve eeuw van verschillende zijden uitvoerig werd belicht. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Van DamPaul, z., Mara- »bo; LanghorstPotma, z., Amster- am. Getrouwd: K. Wilm en D. Wilm ■kcher, Rotterdam. Overleden: Jhr. A. J. B. van Suchte- van de Haare, m. 66 jr, Markelo; H. Gruys, m.-56 jr, St.-MariaburgR. v. d. BoschBraadbaart, vr. 72 jr, Sterdam; J van Lien, m. 77 jr, Nieuw eivoetmgr. G. Haezaert, m. 74 jr, ;°ngolo; B. Oppersma, m. 89 jr, Am- Iwrdam; K. van der Maas, m. 62 jr, Haag: dr. A. A. W. M. Lievegoed, 8 jr. Zeist: A. C. van den Broek- Vliet. vr. 74 jr, Den Haag; A. O. M. ck—Jansen, vr. 75 jr.; D. van Bies- m. 86 jr, Utrecht. Amerikaan springt uit straaljager 12 MINUTEN LATER GEVONDEN. Vanochtend heeft de bestuurder van een F-100c „Super Sabre"-straaljager, van het 32 Amerikaanse squadron, dat op de vliegbasis Soesterberg van de Kon. Luchtmacht is gelegerd, ztfn toestel moeten verlaten. Hij maakte gebruik van de schietstoel en bevond zich naar uit bij de autoriteiten bin nengekomen berichten bleek, op dat ogenblik ongeveer 40 km ten Noorden van Soesterberg boven het IJsselmeer. Een helikopter van de Opsporings- en Reddingsdienst van de Marine Lucht vaartdienst vertrok onmiddellijk na het bekend worden van de vliegbasis Leeu warden. Om acht minuten voor twaalf, aldus de Marvo. meldde de commandant van de helikopter, luitenant-ter-zee 2de klasse (oudste categorie) K. H. Ver steeg, dat de vlieger was gevonden op ongeveer negen kilometer ten westen van Sneek. Enkele minuten later was men bezig de vlieger eerst aan boord van de helikopter te takelen en om 10 minuten voor half een had de heli kopter de vlieger, die ongedeerd is, op de basis Leeuwarden afgeleverd. Het welkomstwoord werd gesproken door de voorzitter van het schoolbe stuur, de heei1 E. P. Bakels, die in het bijzonder verwelkomde dr. H. Schilp, de inspecteur van het C.N.S. en er zijn voldoening over uitspraak, dat de bur gemeesters van Oegstgeest en Voor schoten, ieder vergezeld door een der wethouders des middags bij de receptie blijken van hun belangstelling hadden gegeven. Hij vermeldde voorts de aan wezigheid van de heer J. van Rij, een der oprichters der school en van het eerst in functie geweest zijnde school hoofd, de heer E. G. Broekstra. SCHOOLSTRIJD Spreker herinnerde aan de schoolstrijd rondom de eeuwwisseling en memoreer de hoe in 1904 begonnen werd met uit voering te geven aan het plan om aan de Mors een christelijke school te stich ten. Hij prees de pioniers, die met weinig middelen, doch met groot geloof en ver trouwen de vele zorgen op zich hadden genomen, welke destijds aan de oprich ting ener christelijke school verbonden waren, hoe er als het ware om het ver krijgen van leerlingen gestreden moest worden en overzag de gestadige groei der school. De inspanning en het enthousiasme in het verleden moesten ons, aldus spreker jaloers maken in deze tijd, dat men te zeer geneigd is, het christelijk onderwijs als gemeengoed te beschouwen. De feestrede werd* gehouden door dr. Schilp, die uit eigen herinneringen kon spreken van de primitiviteit der des tijds gebouwde scholen en de tegenwer king die werd ondervonden. SCHAPENFONDS Allerlei middelen moesten worden be dacht om geldmiddelen lijeen te bren gen zoals b.v. de aankoop van lamme ren, die door bevriende veeehouders werden grootgebracht en later voor de schoolbesturen wat geld in het laatje brachten. Spreker wees op de betekenis van de school in het algemeen voor gemeen schap en gezin en gaf wenken aan het schoolbestuur en de leerkrachten, daar bij de onderwijsvernieuwing ter sprake brengend, waarbij men dient uit te gaan van de gedachte, dat het kind belang rijker is dan de leerstof. Hij sprak de hoop uit, dat God deze school zal zege- Hef hoofd van de school, de heer D. J. Brouwer (rechts), wenst de voorzitter van het bestuur, de heer E. P. Bakels geluk met het jubi leum van de school. (Foto L.D./Vain Weft) nen en de jeugd zal blijven wijzen op de juiste instelling op het tijdelijk leven I en inzicht zal geven op het toekomstig leven. Vervolgens kwamen „Die Rhynsan- gers" voor het voetlicht, die onder lei ding van de heer H. Boelee een vijftal geestelijke liederen ten gehore brachten. INTERVIEW Veel hilariteit verwekte het volgende programmapunt. Het tegenwoordige schoolhoofd interviewde een aantal oud leerlingen n.l. de dames De Groot. Grif-' fioen. Van Zomeren. Steeneveldt eri> Toos Colpa, alsmede de heren Jan Zand bergen en Gijs van de Peppel. Leuke herinneringen werden daarby opge haald. De pauze gaf gelegenheid tot her nieuwde kennismaking met oud-klasse genoten. Onder het motto „van dit en dat, van alles wat" werd de oude tijd besproken door de heren J. van Rij en E G. Broekstra. Vooral deze laatste wist de vrolijkheid er wel in te krijgen. De heer Van Til bood namens de commissie van oud-leerlingen ten be hoeve van de school een geschenk aan, n.l. een duplicator. Hij werd daarby geassisteerd door Jan van Zo meren. ZANGWEDSTRIJD Tot besluit van de avond kwam de heer Brouwer weer naar voren om de schoolbel nog een keer te laten luiden. Alle aanwezigen werden weer school- leerlingen en besloten werd met een zangwedstrijd nadat er vier „klassen" waren gevormd, ieder onder leiding van een dirigent. Het verplichte nummer was het door de heer Brouwer gecompo neerde feestlied. Het ging er plezierig en vrolijk toe en het was al laat gewor den toen de voorzitter deze goed ge slaagde feestavond sloot. Zij tot slot nog gemeld, dat er 's middags in het school gebouw receptie werd gehouden. Velen boden het schoolbestuur hun gelukwen sen aan. OEGSTGEES7 BURGERLIJKE STAND Geboren: Margareta J.. dr van H. da Groot en L. Dooge; Theodorus J. M.. zn van T. J. wysman en J. A. T. Rlj9bergen; Doede. z-n van J. ten Wc/lde en M Prijt; Abraham zn van M. J. Zaaflberg en S. Hedidiema; Cait>haml<na E. J.. ctr van A J. Plu en J A. Jonker. Ondertrouwd: P. van Norde. 52 Jaar en C. A. Damen. 48 Jaar; D. G Byrnes 24 Jaar en E. L. Dempsey. 23 Jaar; C. M. J-uf- fermans, 29 Jaar en G. A ran den Bos. 27 Jaar; J L. Verbeek. 24 Jaar en J &ta- pensea. 24 Jaar. Getrouwd; E. Wel ma en C. C. Caspar H. Overleden; P. de Graaf. 96 Jaar- L van Duyn. 73 Jaar; M. H. Henkei, 43 Jaar. VOORSCHOTEN SCHAKEN. S.V. VOORSCHOTEN. Uitslagen onderlinge wedstrijden: Groep I: MaarsenVan Os 44P. Segaar—v. d. Kooij 0—1. Groep II: Groenenberg—Maat 01; Braggaar—M. Segaar 1—0. Groep III: Kouwenhoven—v. d. Akker 01; v. d. GeestGrobben 01. De standen zijn nu: Groep I: Dr. Vermet 2 uit 3; Maar sen 2 uit 3: v. d. Kooy 14 uit 2; Van Os 14 uit 3; Sluiter 14 uit 3. Groep II: Maat 4 uit 5; Groenenberg 3 uit 5; M. Segaar 3 uit 4; N. Segaar 14- uit 3; Heijer 1 uit 2. Groep III: v. d. Marei 3 uit 3; v. d. Akker 3 uit 5; Hulleman 24 uit 3; Grobben 2 uit 2. WARMOND R-K. VROUWENGILDE VIERDE EERSTE LUSTRUM. Het R.-K. Vrouwengilde afdeling War mond vierde gisteren zijn le lustrum. Teneinde dit gedenkwaardige feit de nodige luister bij te zetten werd een bijeenkomst gehouden, voorafgegaan door een avondmis in de parochiekerk. De bijeenkomst werd gehouden in het stationskoffiehuis en de belangstel ling was bijzonder groot. Mevrouw Meskers—Hendriks opende deze avond met een hartelijk welkom, speciaal tot de geestelijk adviseur pas toor J. Gussenhoven en mevrouw Slig- ting, die bereid was gevondefi om op deze avond iets van haar kunst te bren gen. Voor mevrouw Sligting het woord kreeg vroeg de presidente eerst even stil te staan en om te kijken naar de jaren die voorbij gingen. In de afgelo pen vijf jaren is er door het Vrouwen gilde heel wat bereikt. Veel dank Is verschuldigd aa nhet le bestuur va nde vereniging. Hierna kreeg pastoor Gussenhoven liet woord en deze wilde als aanvulling op de rede van de presidente nog een bijzonder woord van dank en hulde brengen aan de huidige presidente. Hierna trad op de voordrachtskunste nares mevrouw A. Sligting. Op voor treffelijke wijze droeg zij stukjes proza voor van Godfried Bomans, Annie Schmidt. Ina Boudier Bakker. Ina van den Beugel en Herman Heijermans. Haar voordracht viel bij' de dames bijzonder in de smaak en herhaaldelijk viel haar een enthousiast applaus ten deel. Tot slot van de avond sprak de pre sidente een hartelijk dankwoord tot de voordrachtskunstenares. WASSENAAR Benoemd By beschikking van de staatssecretaris van Onderwys, kunsten en Wetenschappen is, te rekenen van 14 oktober 1957, in de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. F. A. Eschauzier. te 's-Graveland, benoemd tot voorzitter van de Commissie van Bijstand voor het Rijksmuseum Kröller- Müller, te Otterlo. dr. C. H. van der Leeuw, alhier, lid van de commissie. Bij K b. is opnieuw aangewezen om aan leerlingen, die het onderwys tot aan het einde hebben bijgewoond, een getuigschift van bekwaamheid tot uni versitaire studiën af te geven, de afde ling gymnasium van het Rijnlands Ly ceum te Wassenaar (met ingang van 1 september 1957). BUURTVER. DEYLEROORD Het bestuur van de Buurtvereniging Devleroord is thans als volgt samenge steld: voorzitter de heer F. L. Bode, se cretaresse mevr. E. Slot—Schouten, pen- ningmeesteresse mevr. M. Zeedijk—Feln, verder mevr M. van Diemen en de he ren D. Knijnenburg, N. van der Marei en L. van Rooijen. De vereniging telt ongeveer 300 leden. VOOR HET POLIOFONDS De collectie voor het Prinses Beatrix Poliofonds heeft alhier ruim f 7000 op gebracht. OOGSTDIENSTEN In alle kerken van de Ned. Hervormde Gemeente worden zondagmorgen a.s. oogstdiensten gehouden, bedoeld als een zichtbare vorm van dankbaarheid voor Gods zegen op gewas en arbeid. De door de lidmaten meegebrachte gaven worden na de diensten als groet van de kerk aan zieken, bejaarden en eenzamen uit gedeeld. BURGERLIJKE STAND OndertrouwdS. Karranenga en A. M. Wielders; F. M. Zonneveld ©n G. L. Gras. OverledenH WeavMnk 56 Jaar; P. H. Sevenhuijzen. 47 jaar; J. W. K. Dlehl. 70 laar; J. van der Krogt. 78 Jaar; J. Sips 63 jaar. ZOETERWOUDE Alhier is opgericht een comité, dat zich ten doel stelt in de komende week gel den in te zamelen ten bate van de Ne derlandse Organisatie voor Internatio nale Bijstand (Novib). Plaats van het gesprek rond de politiek „De plaats van het gesprek rond de politiek" was het onderwerp van de Inleiding, waarmede de Politieke Jongeren Contactraad Leiden gisteravond in „Het Gulden Vlies" ztfn eerste lustrum vierde. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik en de secretaris van de L. J. A., de heer G. Steinbach, getuigden van hun belangstelling voor dit feit door aanwezig te zijn by de voordracht, die gehouden werd door de landelijk voor zitter van de P.J.C.R., de heer Wim Scholten. Spreker constateerde dat de belang stelling voor de politiek bij de jongeren maar bedroevend klein is. hetgeen in de jongeren-afdelingen van alle politieke partijen werd ondervonden, doordat zich slechte een enkeling tot actief of althans belangstellend lid wist op te werken. Niettemin had men er behoefte aan, over de muren van de eigen partij heen te kijken en met andere politieke rich tingen van gedachten te wisselen. Daar toe werd landelijk de P.J.C.R. opgericht, waarvan vijf jaar geleden ook te Leiden een afdeling tot stand kwam. Het doel van dit lichaam was niet, een overkoepeling te zijn over de jon geren-organisaties van de onderscheiden partijen: het zou slechts een gespreks- cent-rum worden. Niet een .school voor welsprekendheid" maar een plaats, waar de deelnemers leren elkaar te verstaan, om zich door het contact met elkaar op hun eigen standpunt té bezinnen. Als zodanig blijkt de Contactraad aan zijn doel te hebben beantwoord, getuige de opsomming van onderwerpen, die de heer Scholten gaf met betrekking tot in den lande gehouden bijeenkomsten. Niettemin verzocht hij ieder der aanwezi gen, suggesties te doen, waardoor de P.J.C.R. nog meer belangstelling voor de politiek bi) de Jongeren zou kunnen wekken. Tot. slot de spreker de afdeling Lel den zijn gelukwensen toekomen met haar vijfde verjaardag. OUDEREN TONEN WEINIG BELANGSTELLING. Hoe komt het dat er onder de ouderen zo weinig belangstelling bestaat voor de activiteiten van de jeugd?" vroeg me vrouw Smits iWD) nadat een korte pauze was gehouden. Voorzitter J. A. M. van Zonneveld kon haar daarop geen direct antwoord ge ven. Hij meeiide, dat men zich niet moest laten ontmoedigen en de „senio ren" moest blijven uitnodigen voor elk van de activiteiten van de Contactraad die in een universiteitsstad als Leiden voorwaar geen gemakkelijke taak heeft. Wethouder Van Schaik zeide uit er varing te weten, dat ook het inzicht in de politiek bij de (gestudeerde) oude ren vaak bedroevend ontoereikend is. Dat daarby de jeugd wel eens een heilig huisje wil intrappen („Ik mag dat wel") is vaak een reden, dat er verwijdering ontstaat tussen jong en oud. Dit mag de jongeren echter nooit afschrikken. Ambonees ontsnapte uit brandende kustvaarder (Speciale berichtgeving) Verlamd van schrik ontwaakte van nacht aan boord van de Rotterdamse kustvaarder „Diana V" de 28-jarige Ambonese matroos Souhoka Izaac Hendrik die in Marum (Groningen) in een woonoord voor Ambonezen woont. Het achterlogies waarin hij sliep, stond in lichterlaaie en lange vlammen lekten aan zijn bed. Toen hy zich van de schrik had her steld. probeerde hij de deur van het vertrek waarin hij sliep, te openen en hy keek in een geweldige vuurzee. Toch ontkwam hij. Het schip, dat op de werf A. Vuijk en zonen te Capelle aan de IJssel in reparatie ligt, miste namelijk een stuk van de scheepswand; door dit gat is de Ambonees naar buiten gekro pen. Vermoedeiyk is de kombuiskachel de oorzaak van de brand, die voor de rede rij Van der Eb uit Rotterdam een scha depost van tenminste f. 70.000 betekent. Als tweede oorzaak van het aange stipte euvel zag spreker, dat het idealis me tegenwoordg veel zwakker is dan vroeger. De wethouder meende, dat voorlichting omtrent hetgeen er in de raadszaal geschiedt, tevens de interesse voor de politiek zou doen toenemen. De heer Van Zonneveld meende, dat de ouderen, die bij het gesprek aanwe zig waren geweest, in hun milieu de aandacht zouden kunnen vestigen op de P.J.CR., hetgeen een wederzijdse sti mulans kan betekenen om de kloof tus sen hen en de jeugd te overbruggen. Nadat mej. Mieke van Velsen die eerder op de avond „De Moeder" van Geerten Gossaert had voorgedragen een vertolking had gegeven van Wies Moens' „In memoriam Herman van de Reek", sloot de voorzitter de avond mgt een dankwoord aan de heer Schol- ten en mej. Van Velsen. BEURSOVERZICHT Zeer willige markt AMSTERDAM, 18 oktober De Ingetreden ontspanning in de politieke situatie in het Midden-Oosten hebben ertoe geleid, dat de koersen van middag inzetten op een niveau, dat ver uitging boven de pariteit New York voor wat betreft de internationale waarden, en een aanmerkelijke verbetering te zien gaf met de koersen van donderdag. De markt werd tevens gestimuleerd op geruchten uit Londen, dat een top be spreking op zeer korte termijn in de lucht hing tussen president Eisenhower, minister-president MacMillan en partij secretaris Kroesjtsjef ten aanzien van de politieke ontwikkeling in het Midden- Oosten. Koninklijke Olies noteerden vanmiddag f. 160 na een opening van f. 159.40 om op circa f. 159 te sluiten, tegen gisteren f. 156.70. De aandelen waren in de morgenuren op een prys van rond f. 155 nog te krijgen. Het fonds lag circa f. 6 boven pariteit New York. Er was weinig aanbod. Parijs, plus enige bekende huizen namen de stukken uit de markt, terwyl ook dekkingsaankopen plaats vonden in verband met het nade rende weekeinde. Philips en Unilevers verbeterden ten opzichte van gisteren circa 6 punten. Aku's lagen bijzonder vast in de markt en na een opening op 157'.was de vraag van dien aard, dat een notering van 163 op het bord kwam. De slotkoers was circa 162, hetgeen 10 punten boven gisteren betekende. K.L.M. ruim een gulden hoger. De Scheepvaarte hadden een goede vaart, waarvan maatschappij „Neder land" profiteerde met een winst van 6 punten, evenals van Nievelt Goudriaan, terwijl ook Koninklijke Boten gevraagd waren en zich circa 4 punten verbeter den. Overige waarden 1 tot 3 procent hoger. Cultures verwaarloosd, alleen H.V.A.'s 2 procent hoger. In de Staatsfondsen was het kortlopende papier aangeboden als gevolg van rui lingen in langlopend papier in de vorm van ae woningbouwlening. tSaffels vrij wel onveranderd. Vandaag vond de inschrijving plaats op de 64 woningbouwlening. Algemeen is men ter beurze van mening, dat ge zien de inschrijving, deze lening een groot succes is. By geen benadering kon worden medegedeeld hoe groot het be drag aan inschrijvingen tot op heden is geweest. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 18 oktober. Londen 10.614 Montreal 3.93 9/163.93 13/16; Parijs 89.774 89.874: Brussel 7.56 3/4—7.57 1/4; Frankfurt 90.224 90.274Zuricht 86.57 4—86.62 4 Zurich vr. frks 88.57— 88.62; Stockholm 73.32—73.37; Kopen hagen 54 77—54.82; Oslo 53.09 4-53.144: Milaan 60.374—60.424; Wenen 14.584 —14.594, Beurs van Amsterdam Vrijdag 18 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 834 Grootboek obl. 34 75 Ned. '47 34 (3) 794 79H Ned. '51 34 87 Ned. '53 (34) 83 4 834 Ned. '56 34 83 A 83% Ned. '48 3 4 78 78 Ned. '54 3 4 79 4 79% Ned. '55 I 34 794 794 Ned. '55 II 34 82 82 Ned. '37 3 79 79 4 B Dollarlng '47 3 87 874 Investeringscert. 3.. 88 4 88% Ned. 62-64 3 87 A 86 f* Cert. NWS 55 L Indië '37 A 3 84% 84% Grootboek '46 3 814 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36 36 Nat. Handelsbank 87 4 874 Ned. Handelmy. 146 1454 Amst. Rubber 62 4 62 4 Deli Mij .en (Ver.) ..62 65 H.V.A984 99% Java Cult314 32% Senemvbah 42% 424 Vorstenlanden 19 18% A.K.U151% 1624 Berkel's Patent (v.) 174 173 Calvé Delft cert. 269 274 Kon. Pap. v. Gelder 183 180 Hoogovens cert 251 4 260 Müller en Co. N.B. 295 3034 Ned Kabelfabr245 252 Philips 2304 236% Philips pref138 Unilever3284 334% Wilton Feyenoord 205 207 Biliton 2de r202 205 Dordtse Olie gew 723 7331 i Kon Petr. (f20.—) 158.50 160.70 idem (50 a f 20.156.75 159.50 Holl Amer. lijn 149 1504 Java China Paket 139 140 K.LM104.90 10630 Ned Stoomv Mij. 1294 133% Kon. Paket My126 126 Ned. Stoomv. My. 158 1644 Nievelt Goudr. cert. 164 4 170% v. Ommeren cert. 219 221% Kon. Rott. Lloyd 136 139 Ned Scheepv. Unie 1374 139% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 844 85 Den Haag 1937 1 3.. 75 Lelden 1947 86B R'dam '37 I-III 3 4 85 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 89 89 Premieleningen A'dam "53 3 90 90 A'dam '51 24 77 76 A'dam '56 I 24 75 74% A'dam '56 II 24 83"% 84 Eindhoven '54 2 4 79 78 Enschede '54 24 744 74 Den Haag '52 I 24 80 81% idem II 24 83 82% R'dam '52 I 24 85 idem II 24 83' i 83 Utrecht '52 24 83 B 85 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank189% 188% H.B.U. eert180 Rott. Bank 159% 1584 Twentsche Bank 157 159 Industrie Ondernemingen Albert Heyn2154 220 Borneo Sum. H. Mij. 50 51 Ned. G. en Sp fabr. 161 1644 Kon. Ned. Grofsm. 94 94 4 Internatio70 B 704 Rott. Droogdok My. 450 B 442 Tieleman en Dros 9% Ned. My. Walv.vrt. 55 51 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 12% 124 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26H 26jJ Intern. Nickel 71% 70% Anaconda 454 45% Bethlehem Steel40 40% Cities Service 52 534 General Motors 38% 38% Kennecott87 87 Republic Steel 45A 45 Shell Oil 71 72 Union Pacific 25% 25% Ün. States Steel 55% 554 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 17/10 Edelmet. Kon. AA 60 51 Pref. w.a. idem 64 64 290GB Holl. Constrcctie 295 B 295 Ing. bur. v.Bouwnyv. VU B Int. Kunststoff. Ind. 36 GB 36GB Leidsche Wolspinn. 163 160L Sikkens Lakfabr. '53 375 Ver.Touwfabrieken 156 1554 Wernink's Betonm. 66GL 654 Van Wyk Textiel 73% 74

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9