SODAFABRIEK TE DELFZIJL GAAT EINDE NOVEMBER DRAAIEN Roosevelts landhuis aan de Hudson thans een politiek bedevaartsoord pningin en Prins bij de officiële pening in het voorjaar 1958? Centrum van Nederlandse ondernemingssin in liet oude kolonisatiegebied aan de Oostkust Drie historische fasen verenigd SODAFABRIEKEN In Delfzijl wordt koortsachtig gewerkt teneinde de nieuwe soda fabriek tegen het einde van november in produktie te brengen. Dat betekent dan dat spoedig daarna door de Groninger fabriek voorzien zal kunnen worden in het sodagebruik op de binnen landse markt. „Elk industrieel ontwikkeld land dient de beschikking te hebben over zo'n fabriek", zei de directeur, ir. Niemanons. Hij noemde een aantal landen, waar sodafabrieken in bedrijf zijn: Verenigde Staten 10. Rusland 10, Engeland en Frankrijk, beide 6, Duitsland 5 (Oost-Duitsland 1), Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië, België, Oos tenrijk, Zwitserland, Spanje, Roemenië en Noorwegen, elk 1. Een paar daarvan zijn groter dan de Delfzijlse, de meeste echter kleiner. Zoals men weet is Delfzijl als vestigingsplaats gekozen om ver schillende redenen: lozing van de afvalstoffen op de Eemsmonding nabijheid van de voornaamste grondstof in de rijke zoutvelden te Westerlee, belangrijke industrialisatie van de provincie Groningen. „Waar gebruikt men de te Delfzijl gefabriceerde soda nu eigenlijk voor"? „Onze grootste afnemer zullen we aantreffen in de glasfabrieken. Mo menteel gebruiken die ongeveer 25 pet. van de soda-import, en het ziet er naar uit, dat dit verbruik zal toene men. Mochten de plannen voor een belangrijke vensterglasfabriek te Tiel doorgaan, dan betekent dat een aan zienlijke toename in het binnenlandse soda-gebruik. Belangrijke afnemers zijn verder de fabrikanten van water glas. en die van de kristalsoda. Deze laatste sodavariant, die gemaakt wordt door het omkristalliseren van onze soda, is wat de huisvrouw soda noemt. Het wordt in ons land verder gebruikt als grondstof in vele chemische indus- triën, in de wateronthardingsbedry- ven, in levensmiddelen-, olie- en mar- garinefabrieken. in papier-, textiel-, kleurstoffen- en kleefstoffenindus- trieën". Modernste dat afschrijvingen over een lange reeks van jaren moeten worden gemaakt en dat de puntjes op de i moeten worden gezet, wat betreft goede bedrijfsvoe ring. Stopzetten van de fabrikatie moet daarom vermeden worden, terwyl met een ombouw van de kostbare appara tuur enorme kapitalen gemoeid zouden gaan. Er zijn fabrieken, die vele tientallen van jaren in bedrijf worden gehouden zonder aan wezenlijke veranderingen te denken. Doch U begrijpt wat dat zeggen wil, want de techniek staat niet stil. Het is een voorrecht een fa briek te mogen starten, die in ieder geval op dit moment de concurrenten een paar stappen voor is. Om al de genoemde factoren is het nodig een fabriek te bouwen, die ook wat capaci teit betreft, in de loop van de eerste jaren aan een toenemende afzet kan voldoen. w w Soda wordt in Delfzijl niet in de natuur gevonden, zoals in Cali- fornië in het Owensmeer en op plaatsen in Afrika, Armenië of Argentinië. Zout is er echter wel in de buurt (Westerlee)De oudste manier om soda uit zout te winnen is de zogenaamde Leblanc-methode. Deze man won in 1791 een prijsvraag met zijn methode, maar de Franse regering durfde die niet uit te voeren. Leblanc pleegde in 1806 zelfmoord in een armenhuis. Toen in Engeland de hoge accijns van het zout afkwam, voerde men daar het eerst het Leblanc-proces uit (1824). Toen volgden Frankrijk en Duitsland. In Delfzijl wordt echter het zgn. am- moniak-sodaproces toegepast. De beide witte torens in het mid den van de foto (er boven is nog een kraan te zien) zijn de (Speciale berichtgeving) 'en rood-wit geschilderd slaghek verspert de weg naar het terrein I van de Nederlandse Soda Industrie in Delfzijl. Links ervan staat portiersloge, waarin twee portiers, in blauwgrijs uniform en met letters N.S.I. op de pet, zitten, om het verkeer te regelen van vele Ichtauto's en personenwagens, die in en uit rijden in verband met drukke af bouwwerkzaamheden. Via een drukknopsysteem gaat de gboom omhoog en dan ligt het terrein van de modernste soda- riek voor de bezoeker open. Üog hoort men de geluiden van het bouwen, doch reeds voor het k van de volgende maand hoopt men het ingewikkelde produktie- ces in proefbedrijf te brengen. Vol spanning zien de ontwerpers iedrijfstechnici die tijd Tegemoet. Jederlands beste technici werkten aan het ontwerp van deze fiek, bijgestaan door Amerikaanse experts. Met recht kan deze riek de modernste sodafabriek worden genoemd, daar zij zich in opzichten in het technisch ontwerp drastisch onderscheidt van vele reeds in andere landen bestaande installaties. p de ingevoerde nouveauté's zijn belangrijke economische voordelen (onden, indien zij ten volle aan gestelde verwachtingen zullen vol- Men is op het sodaterrein dus in spanning hoe alles wel zal uit- /jcen; niettegenstaande heerst er een groot vertrouwen. Zelfs het in Af brengen van een „gewone" sodafabriek zou echter reeds een inende tijd voor de technici betekenen, waarmede één of meerdere rnden gemoeid kunnen gaan. Men heeft dan nu ook geen tijd zich te toeien met voorbereidingen voor een officiële opening. De directie daarvoor aan het komende voorjaar en de mogelijkheid de officiële \ing te combineren met die van het aangrenzende en zich thans nog lie bouwbedrijvigheid bevindende elektrolysebedrijf. De kans is groot 'oningin Juliana en Prins Bemhard daarbij aanwezig zullen zijn. Reeds nu, doch in de toekomst zul len nog meer eigen schepen groten deels voor deze aanvoer zorgen. In verband met mogelijk dichtgevroren vaarwater zal getracht worden tegen de winterperioden steeds een reserve van ca. 50.000 ton kalksteen in Delfzijl te hebben. Zo werd er ook een groot pekelbassin gebouwd bij de fabriek, waarin niet minder dan 30.000 kubieke meter pekel wordt opgeslagen, opdat technische storingen bij de pekelwin- ning te Westerlee, moeilijkheden in pompstation of transsportleiding opge vangen kunnen worden". kalkovens, waarin de voor de produktie benodigde kluitkalk wordt gemaakt. Aan de bovenkant ontwikkelt zich koolzuurgas, dat wordt opgevangen om ook bij het soda-proces te worden ge bruikt. Rechts van de kalkovens ziet men de schoorstenen van ketelhuis en centrale. Helemaal links het kantoorgebouw. Dat het bedrijf sterk geautomatiseerd is, blijkt wél uit de talloze transportbanden, die van en naar alle kanten lopen, ook naar de los- en laadwal. Dicht bij deze fabriek zal dus in december worden begonnen met de bouw van een zoutfabriek. Op de voor grond opgespoten terrein, dat over een jaar of wat voor in dustrieterrein gébruikt kan worden. Vele voorzieningen, noodzakelijk voor de sodafabriek, dienen nu straks ook voor de twee andere bedrijven. Ik noem U daarmee in verband: energievoorziening, fabrieksadministra- tie, personeelsorganisatie, koelwater en rioleringspomphuizen, centrale re- paratie-werkplaatsen, pekelzuiverings- installaties. De drie fabrieken zullen een hechte economische eenheid vor men". Maatin$tollarïM „Wij hebben iets gehoord over een maalinstallatie voor het kalksteenaf- val. Wordt die nog gebouwd"? „Dat moet nog bekeken worden. Het hangt er vanaf voor welke doeleinden de kalksteenafval gebruikt zal kunnen worden, zoals voor verbetering van kalkarme grond in nieuwe polders of bijv. verkocht zal worden aan wegen bouwmaatschappij;. Indien een maal installatie nodig is, kan die snel ge bouwd worden". „Is dit nu een van de grootste soda- fabrieken"? „Dit is een grote fabriek, doch er zijn enkele grotere op de wereld, die echter gedurende tientallen van ja ren op de grotere capaciteit gebracht werden. De mogelijkheid daartoe is ook bij onze fabriek terdege onder de ogen gezien zonder afbreuk te doen aan de technisch ideale opzet, welke het kenmerk is van onze fabriek en die we zonder schroom de modernste mogen noemen, tot nu toe gebouwd. We hebben dan ook een minmum aan bedieningspersoneel nodig, terwijl deze mensen nog een maximum aan tech nisch gerief wordt gegeven. Vele be staande sodafabrieken zijn uitgespro ken ouderwets. Met sodafabrieken is het zo gesteld, dat de benodigde investeringen uitzon derlijk hoog zjjn, terwijl een produkt geleverd wordt van zeer hoge zuiver heid (meer dan 99 pet. zuiver) tegen een lage afleveringsprRs. Dit betekent de ramen van de directeurs- k fcr overziet men het hele fabrieks- Wn. In verband met de komende irtenissen heeft ir. J. B. Nieman lersoneel al vrijwel op volle sterk- lechts de ongeschoolde krachten op het laatste moment nog voltallig aangenomen moeten en. totaal zullen ca. 300 personen no- jn in dit grote bedrijf. De fabriek rk geautomatiseerd, iet zo, dat men gevaar loopt erbij faap te vallen", aldus de heer Nie- r l die tijdens ons gesprek telkens even iemand te woord moet staan, it er zich hier en daar bij het draaien bijzonderheden voordoen. Proefdraaien I, we zijn nu aan het proefdraaien, deel der installaties afzonderlijk inder grondstoffen. De gehele fa- moet mechanisch beproefd zijn lat we kunnen starten. Onze eigen ische centrale draait ook reeds, [we anders geen vermogen genoeg fen hebben om vele zware motoren ten lopen. Later zullen we in nood- [len daarvoor de benodigde ener- 1 het P.E.B. kunnen betrekken". Veel geld het zo, dat stopzetten van de Sk veel geld kost?" derdaad. Wanneer we het onge- wuden hebben voor langere tijd (roces te moeten stoppen, kost dat Wen aan produktieverlies, daar figewikkelde proces slechts moei- i weer in optimum condities te en is. In verband daarmede wer- 'an ook zeer speciale voorzienin- etroffen, o.a. door het dubbel iren van zeer gevoelige appara- elen. rmede kan men echter ook weer plte ver gaan met het oog op de teringen. Wel is het daarvoor no- oldoende hoeveelheden grondstof- de fabriek aanwezig te hebben, telgië, duidelijker uit Seilles, bij aan de Maas, varen reeds se- midden augustus de kalksteen- Pen, terwijl ook reeds een belang- hoeveelheid cokes ligt opgesla- Afkomstig van de Staatsmijnen talburg. „Die elektrolysefabriek, die hier nu ook gebouwd wordt, wat gaat die fa briceren"? „Chloor en natronloog, de maximale capaciteit bedraagt ca. 23000 ton chloor en 26000 ton natronloog per jaar. Het is een groot economisch voordeel, dat deze fabriek naast de sodafabriek gebouwd kan worden. Evenzo het feit dat er een zoutfabriek bjjkomt. De drie fabrieken gaan alle uit van dezelfde grondstof, het zout uit Westerlee. We rekenden er op by de bouw van de sodafabriek, dat deze beide andere bedrijven zouden komen, doch het was een prettige verrassing voor ons, dat dit reeds zo spoedig gerealiseerd zou worden. Naast Vanderbilts dure paleis (Van onze correspondent in Washington) De vakantietijd is ook in Amerika voorbij. Gedurende een paar maanden trokken honderdduizenden auto's, gevuld met kleurig ge klede vaders, moeders en kinderen, kris kras over dit werelddeel. Avond aan avond waren de motels volledig bezet. Thans echter kan men in die geriefelijke slaapgelegenheden overal weer gemakkelijk plaats krijgen. Of liever: bijna overal. Want zelfs buiten het toeristen- seizoen zijn de motels in het dorp Hyde Park, zestig mijl ten noorden van New York, nog vaak uitverkocht. Maar dit is dan ook een uit zonderlijk dorp en de politieke liefde van de democraten blijkt niet aan seizoenen gebonden. Naar Hyde Park trekt men namelijk vooral om het huis te bezoeken waar wijlen president Franklin Delano Roosevelt geboren werd, waar hij als jongen gespeeld heeft en in welks rozentuin thans ook zijn graf is. Eenvoudige sfeer Namen „Hebben die schepen die gebouwd worden al namen"? „Enkele hiervan zijn al in de vaart. Ze worden geëexploiteerd door een dochteronderneming van de Koninklij ke Nederlandse Zoutindustrie, de Twenthe-Rijnmaatschapptj. U weet toch dat in feite de K.N.Z. de eige naresse is van de sodafabriek? De schepen hebben alle een naam, die begint met Twenthe en daarna volgt dan een rivierennaam, zoals de Twenthe-Rijn, de Twenthe-Maas, de Twenthe-Rupel. Vele van deze schepen varen op de terugweg langs Hengelo, om daar geladen te worden met zout voor België. Later zullen zij, wanneer mogelijk, ook soda kunnen vervoeren naar andere delen van ons land. Heen en terug, laden en lossen meegerekend, varen deze 550 tonners zo tussen de 18 en 20 dagen". van familieleven Franklin Delano Roosevelt was het enige kind van James Roosevelt en Sara Delano. In 1880 zijn zij ge trouwd en op hun huwelijksreis had den zij in Nederland een antieke kast en een antieke klok gekocht, die thans nog een ereplaats innemen in de vestibule van het landhuis bij Hyde Park. Gelyk bekend, stammen de Roosevelts uit Nederland en F.D.R. legde zyn ambtseed af op de familiebijbel, die in 1686 in Neder land was gedrukt. Minder bekend is, dat de Italiaans aan doende naam van zijn moeder een Luxemburgse naam is: Delano luidde namelijk vroeger De Lannoy en het kasteel van Clervaux schijnt het stam slot van deze familie te zijn. (Volgens een andere lezing is zij afstammelinge van een Hugenotenfamilie De Lanoy. Red. L.D.). Franklins moeder was veel Jonger' dan zijn vader en zij heeft haar man ruim veertig jaar overleefd. Zij en Franklin hebben in 1915 het landhuis in Hyde Park zeer doen uitbreiden: een zuidelijke vleugel werd er aan ge bouwd om het huis een grote salon te geven plus daarboven slaapkamers voor Franklin en zijn echtgenote Eleanor. Ook aan de noordzijde kreeg het oude huis een vleugel. Aan de voorzijde richtte Franklin zich daar een kleine studeerkamer in. In deze kamer en op de veranda ervoor vertoefde hij vaak, toen hij in 1921 herstellende was van een aanval van kinderverlamming, die zijn carrière had kunnen breken. Met grote wilskracht is F.D.R. deze slag echter te boven gekomen. Nooit heeft hij meer normaal kunnen lopen, doch desondanks heeft hij verkiezingsreizen kunnen maken en speeches kunnen houden. Ondanks deze lichamelijke zwakte was hij samen met Chur chill de krachtige leider van de vrije wereld in de tweede wereldoorlog. In wezen eenvoudig Als men de cijfers ziet: 35 kamers en 9 badkamers, dan denkt men onwil lekeurig „welk een kolossaal gebouw". Elektrolyse De zuidzijde van Roosevelts huis. Op de begane grond is aan deze kant de grote salon. Links, waar men de brandtrap ziet, is op de eerste verdieping de kamer, waar Koningin Wilhelmina logeerde. Produktie Nadat we nog gehoord hebben, dat de uiteindelijke maximale produktie- mogelijkheid ligt in de buurt van 170.000 ton soda per jaar, nemen we afscheid van de heer Nieman. De voorbereidingen zullen doorgaan tot het grote moment er is, en ook dan zal het geluid van de bouw aan een fabriek nog wel niet geheel verstomd zyn, want er zal geen dag te laat op de knop gedrukt worden om dit nieu we bedryf in werking te stellen. Maar dan draait de „Soda" van Delfzijl, en als er geen pech komt, zal dat draaien jaren lang doorgaan, dag en nacht, in de week en op zondag jaar na jaar. Nieuwe welvaart brengend in een deel van de provincie Groningen, dat de welvaart bitter hard nodig heeft! Maar ln feite is bijna overal de sfeer gehandhaafd van eenvoud en familie leven. Neem bijvoorbeeld de kamer, waar Koningin Wilhelmina geslapen heeft: een simpel, smal bed, gebloemd typisch logeerkamerbehang. En die an dere kamer, waar o.a. George VI en Churchill hebben gelogeerd, is zeker niet voornamer. Het moet voor de vorsten, die naar Hyde Park kwamen, een verademing zijn geweest in deze rustige omge ving te verblijven. De tuin heeft prachtige oude bomen en de rozen geven een ietwat ouderwetse charme aan dit buitengoed. Geen bezoeker zal verzuimen thans in de rozentuin enige momenten stil te staan bij de eenvoudige, witmarmeren grafsteen, waar alleen de namen en de jaartal- tallen van F.D.R. op staan gebeiteld en bovendien nog bij haar leven de naam van Eleanor Roosevelt, de weduwe van deze grote president. Een paleis Er is, nabij Hyde Park, nog een an der gebouw, dat zeer de moeite waard is om te bezoeken. Ook lweer een huis van iemand van Nederlandse afkomst: het paleis namelijk van de familie Van- derbilt. Dit gebouw, in 1898 opgetrok ken in de stijl van de Italiaanse Re naissance, is als het ware het symbool van de macht en glorie der enkele grote industriële en financiële leiders uit de tweede helft van de 19de eeuw. Thans behoort het aan de Staat en men kan het voor 25 cent bezoeken. De drommen, die hier thans 's zo mers door de gangen trekken, moeten wel veel verschillen van de zorgvuldig geselecteerde gasten, die de Vander bilts omstreeks 1900 uitnodigden om voor het weekeinde naar buiten te komen! Veel moois Eerlijk gezegd had ik mij niet veel moois voorgesteld van zulk een pseudo- paleis, gebouwd door een negentiende- eeuwse Amerikaan, die bulkte van het geld. Maar er was veel meer moois te zien dan ik dacht. Wel is het wat be spottelijk, dat mevrouw Vanderbilt een slaapkamer voor zichzelf heeft laten inrichten, die een reproductie is van de slaapkamer van een Koningin uit de tijd van Lodewijk de Vijftiende (haar bed gescheiden van de rest van de kamer door een stevige balustrade!», maar het oude Italiaanse plafond, dat men naar hier heeft overgebracht om de eetzaal te sieren en de 17de eeuwse Vlaamse wandtapijten in de slaapka mer van mijnheer Vanderbilt, zijn ronduit prachtig. Dit koopmanspaleis is waarlijk vol van kunstschatten, voor al Franse en Italiaanse, plus dan de nodige oude Oosterse tapijten. Er staan vele indrukwekkende buitenhuizen langs de Hudson, ten noorden van New York. Dit was het gebied, dat vroeger door de Nederlanders is geko loniseerd en men treft hier nog veel Nederlandse namen aan. Het dorp Hyde Park is bijvoorbeeld gesticht door Jacobus Stoutenburgh. Slechts weinige buitenhuizen zijn echter zo prachtig gelegen als de Vanderbilt Mansion. De oever aldaar is hoog en zowel naar het noorden als naar het zuiden heeft men een prachtig uitzicht over de rivier en op de Adirondack-bergen aan de overkant van de Hudson. Daar ziet men ook de geweldige gebouwen van West Point, de befaamdste militaire academie van dit land. Drie fasen van Amerika zijn in dit Hudson-stroomgebied als het ware verenigd: de ondernemingszin van de oude Nederlandse kolonisten, de rijk dom der negentiende-eeuwse indus triëlen en Amerika's politieke en mi litaire macht van heden, gesymboli seerd in Roosevelt en West Point.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7