PREMIER MACMILLAN DINSDAG VOOR OVERLEG NAAR AMERIKA Angelsaksische eensgezindheid is in deze dagen hechter dan ooit WEERBERICHT: Gespannen situatie in het Midden-Oosten en de wetenschappelijke samenwerking aan de orde NAVO-pool van natuurkundigen SPOETNIK WENTELDE 200 MAAL OM DE AARDE A fstand 8.500.000 kilometer of tien retourtjes aarde-maan Onverbrekelijke eenheid in de gemeenschappelijke strijd voor vrijheid en menselijkheid Jixêtt* j 69.- 96ste jaargang VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 No. 29268 LEIDSCH Directeur: u J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense In Londen is gisteren het verrassende besluit bekend gemaakt, dat premier Macmillan dinsdag a.s. naar Washington vliegt voor besprekingen met president Eisenhower. Politieke waarnemers waren overigens wèl verrast, maar niet gealar meerd. Dinsdag over een week komt het Britse parlement weer bijeen en zou Macmillan niet vóór dat tijdstip naar Amerika gaan, dan zou hij zijn reis vele weken, of misschien wel maanden moe ten uitstellen. In elk geval betekent zijn bezoek een duidelijke demonstratie tegenover het Kremlin correspondent) van de onwankelbare eenheid tussen Engeland en de Verenigde Staten. Al tracht Londen dit te ont kennen, het is duidelijk, dat Amerika zich werke lijk bezorgd maakt over het gevaar in het Midden-Oosten. De Amerikaanse politiek was gegrond op de stelling, dat na Stalins dood de mogelijkheid van een betere verstandhouding met Moskou bestond. Daarom voerde Washington een voorzichtige politiek. Thans heerst er twijfel, of Kroesjtsjef geen tweede Stalin of misschien zelfs een tweede Hitler is. Het belangrijkste onderwerp van gesprek zal de situatie in het Midden-Oosten zyn; daarbij zullen niet slechts de Russische dreigementen tegen Turkije ter sprake komen, maar ook de Russische pogingen om Irak los te maken van het Verdrag van Bagdad en om Jordanië en Libanon zoveel schrik aan te jagen, dat zij zich voegen in de gelederen van een aan de leiband van Moskou lopend Arabisch nationalisme. Ook de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie aanstuurt op een actie van Syrië tegen Israël zal onderwerp van gesprek zijn. Het tweede punt der besprekingen zal zijn het ontwikkelen van projectielen en aardsatellieten en in het bijzonder de Britse eis tot vrije uitwisseling van wetenschappelijke gegevens tussen de Ver. Staten en Engeland, welke totnutoe door de Amerikaanse wetgeving onmogelijk is gemaakt. Deze samenwerking zou dan de eerste stap kunnen zijn om te komen tot een NAVO-pool van natuur kundigen. Kroesjtsjefs actie is pure propaganda De Britse regering heeft intussen op ondubbelzinnige wijze te kennen gege ven hoe zij over de beschuldigingen van Kroesjtsjef en de Sovjet-satelliet Syrië denkt: Londen beschouwt Kroesjtsjefs actie als pure propaganda. Een verkla ring in deze zin van het Britse depar tement van Buitenlandse Zaken is hprt en krachtig en werd afgelegd nadat de Verenigde Staten, Frankrijk en Turkije waren geraadpleegd. De verklaring is tevens een zijdelings antwoord op Kroesjtsjefs brief aan de socialistische partijen van West-Europa. De Britse vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties heeft opdracht ontvangen elke stap te steunen, welke beoogt de toestand in het Midden-Oosten voor dit lichaam te brengen. Tot zover onze Londense correspon dent. „Belachelijk" Westerse diplomaten in Newyorkse V.N.-kringen, die weliswaar toegeven dat de verhouding tussen Syrië en Turkije „gevaarlijke elementen" bevat, verwach ten géén daadwerkelijke strijd. In sommige Westerse kringen is men van mening dat Kroesjtsjefs optreden mogelijk een reactie is op kritiek in de Sovjet-Unie, dat zijn politiek ten aan zien van het Midden-Oosten „niet krachtig genoeg" is, hetgeen vooral zou slaan op de periode van de Brits-Franse actie tegen Egypte. Een Turkse regeringswoordvoerder verklaarde gisteren in Ankara, dat de Russische beschuldiging dat Turkije op het punt staat Syrië aan te vallen, „be lachelijk" is. De Syrische pers deelde gisteren mede, dat het bureau van het gemeenschap pelijke Syrisch-Egyptische opperbevel zonder onderbreking bijeen is en door lopend in verbinding staat met de be velhebber van het Syrische en Egyp tische leger, generaal Amer, om in geval' van een Turkse aanval direct te kunnen reageren. In het gebied van Aleppo, in het noorden van Syrië, bouwen de „volks verzetsorganisaties", die woensdag be wapend zijn, stellingen. Duizenden vrij willigers melden zich voor oefening met de nieuwe wapens. Arabische activiteit Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft zijn verblijf in Libanon, in ver band met de Syrisch-Turkse ontwikke ling, met een dag tot zondag verlengd. Saoed zou een beroep op de regeringen van beide landen hebben gedaan, sen timenten niet de overhand te laten krijgen. Van goed ingelichte zijde te Beiroet is vernomen dat de Arabische heerser ontstemd is over het feit, dat hij niet van te voren op de hoogte is gesteld van de overbrenging van Egyptische troe pen naar Syrië. Ook in Libanese poli tieke kringen gelooft men niet dat tus sen Syrië en Turkije een oorlog zal uit breken. De besprekingen tussen Koning Saoed en president Sjamoen van Libanon heb ben er toegeleid dat zondag a.s. in de Libanese hoofdstad Beiroet een confe- Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, later nu en dan buien, maar ook enkele opklaringen. Krachtige tot mati ge wind tussen zuid en west. Kouder- overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 OKTOBER. Zon op: 7.13 uur; onder: 17.40 uur. Maan op: 2.10 uur; onder: 15.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.44 uur. Laagwater te 7.14 en 19.37 uur. Dit nummer Destaat uit £0 pagina's rentie op hoog niveau van Arabische leiders zal worden gehouden. Dit heeft een Jordaanse regeringswoordvoerder in Amman bekend gemaakt. Ook Koning Hoessein heeft een uit nodiging ontvangen. Naar men vermoedt is president Nasser totnogtoe- niet be naderd. Libanese leiders trachten, met instem ming van Koning Saoed, op korte ter mijn een conferentie van enige Ara bische staatshoofden te beleggen om een gezamenlijk standpunt ten aanzien van Syrië te overwegen. Volgens deze zegs lieden zullen op de conferentie Libanon, Saoedi-Arabië, Jordanië, Irak en Syrië vertegenwoordigd zijn. Israël verontrust De Israëlische premier David Ben Goerion heeft het Westen om verdedi gingswapens tegen vliegtuigen en onder zeeërs gevraagd als tegenwicht op de Russische wapenleveranties aan Egypte en Syrië. In een exclusief interview met United Press op zijn collectieve boerderij in Sde Boker, in de Negeb-woestijn, zei de premier, dat hij er „zeker van is", dat Israël Syrië ingeval van oorlog zou kunnen verslaan, indien Syrië geen hulp krijgt in de vorm van „vrijwilligers" of wapens uit de Sovjet-Unie. Hij gaf evenwel te kennen dat de Russische wapenleveranties dreigen de balans te doen doorslaan en hij vroeg het Westen om uitx-ustingen teneinde zich tegen vliegtuigen en onderzeeboten te kunnen veixiedigen. „Rusland helpt Syrië voornamelijk door het offensieve wapens te zenden", zei hij. „Ik zie daarin een groot gevaar voor onze veiligheid en ook voor de vrede iix het Midden-Oosten' en in de wereld in het algemeen". Ofschoon er ook enig gevaar ligt in het sturen van Egyptische troepen naar Syrië, aldus de premier, zijn de troepen waarschijnlijk voornamelijk bedoeld om „het huidige militaii-e dictatoi-schap" in Syrië te steunen. In de loop van hedenochtend heeft „Spoetnik", de Russische kunst maan, haar tweehonderdste omwenteling om de aarde voltooid en daarmee ruim achteneenhalf miljoen kilometer afgelegd, dat is aan zienlijk meer dan tien retourvluchtjes aarde-maan! De voorsprong van de tot satelliet bevorderde moederraket bedraagt thans ongeveer 10.000 kilometer, of 18 minuten in de omwentelingsbaan. Nog steeds verwacht men, dat dit raketgedeelte, reeds in twee helften uiteengevallen, op korte termijn door de wrijving in de hoogste lagen van de atmosfeer zal verbranden. Metingen hebben uitgewezen dat de kunstmaan zelf ongeveer drie kilometer per dag dichter bij de aarde komt en dat de omwentelingstijd daardoor per etmaal drie seconden korter wordt. Bij het gisteren gevierde 75-jarig I werkers aan het bestuur een luid-, J. Th. Meyer. Elders in dit blad bestaan van de Martha Stichting te klok aan. Rechts de voorzitter van schrijven wij uitvoerig over deze Alphen a. d. Rijn bood de heer G. j het bestuur ir. WRoyer en in het jubileumviering. Nijman (links) namens alle mede-* midden de predikant-directeur ds. I Machtiger dan de Russische Spoetnik In een artikel in het Russische blad „Sowjetskaja Rossia" schrijft de jurist Zadoi-ozjni dat de kunstmaan het lucht ruim van geen enkel land schendt, om dat de Spoetnik niet de ruimte boven andere landen binnendringt, maar het gebied van die andere landen tijdelijk onder de baan van de aardsatelliet komt door het di'aaien van de aai-de. Het is even belachelijk de rechtmatigheid van het verschijnen van de „Spoetnik" als dat van de zon en de maan te betwij- Advertentle SPECIALIST IN dames, mode schoenen felen, aldus Zadorozjni. (Een niet on verdienstelijke vondst, maar zeer aan vechtbaar ook in wetenschappelijk op zicht hoe men ook over cle principiële vrijheid van de wereldruimte denkt. Red. Leidsch Dagblad). Naar analogie van het beginsel van de vi-ije zee, buiten de territoriale wa teren open voor alle landen, betoogt Zadorozjni, dat de ruimte boven de lan den, die niet meer op doelmatige wijze kan worden beheerst, moet worden be schouwd als „vrije ruimte". James Patterson, lid van het Ameri kaanse Congres, die kortgeleden Moskou heeft bezocht, verklaarde te New Yoi'k dat de Russen reeds in 1953 een proef- ï-aket hebben afgeschoten, die enkele dagen een kunstmatige aai'dsatelliet is geweest. Pattex-son verklaarde dit van niet- officiële Sovjetrussische zijde vernomen te hebben. President Eisenhower heeft gisteravond in het Witte Huis een galadiner ge geven ter ere van het bezoek van Koningin Elizabeth van Engeland. Onder de gasten waren premier Diefenbaker van Canada, de Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de Amerikaanse vice-president Richard Nixon. President Eisenhower zei in een toespraak, dat de vrije wereld in een grote strijd is gewikkeld. „Het totaal van de activa in de vrije wereld is veel groter dan dat van onze potentiële vijand. Het is een strijd tussen ideologieën, tussen een religieuze wijze van leven en een atheïstische, tussen vrijheid en dictatuur", zei hij. in deze dagen heel duidelijk bemerken hoe welkom hun bezoek aan Amerika is. De plechtigheden, welke hun te wachten staan, zyn geen hol vertoon. Zij zijn de passende omlijsting van iets wat veel belangrijker is dan de uiter lijke pracht en praal: zij onderstrepen dat wat er tijdelijk soms ook voor spanningen bestaan tussen Amei-ika en Engeland deze twee staten onverbre kelijk zijn verbonden in de gemeen schappelijke strijd voor vrijheid er menselijke waardigheid. Het is niet de eerste keer in de ge schiedenis dat een Brits vorstenpaar Amerika bezocht heeft op een kritiek moment in de wereldgeschiedenis: kort voor de tweede wereldoorlog brachten George VI en zijn echtgenote een be zoek aan de Verenigde Staten. Toen de plannen voor het huidige be zoek werden gemaakt, was er stellig reden de fundamentele eenheid van Amerika en Engeland te onderstrepen, De crisis, veroorzaakt door „Suez", be tekende een dieptepunt in de relatie tussen de Angelsaksische mogendheden. Het scheen nuttig om wederom te accen tueren wat deze staten verenigt. voorsprong behaald hebben in de ver vaardiging van verdelgingswapenen. In de maanden die komen, kan men op zijn minst Russische pogingen verwach ten tot intimidatie van de zwakkere landen. Het lijkt logisch dat de com munisten hun waarschijnlijk slechts tijdelijke voorsprong willen uitbuiten teneinde zo ver mogelijk door te drin gen in militair zwakke en politiek neu- tralistische gebieden. Het is zeer nodig dat het hun bij het begin van deze riskante periode overduidelijk wordt ge maakt dat het Westen, omcirkeld door de „Spoetnik", eensgezinder is dan ooit. Advertentie Eisenhower bepleit samenwerking in de wetenschap „Maar wij hebben gezamenlijk vol doende macht. Het komt er slechts op aan de ki-achten samen te bundelen. Onze geleerden moeten samenwerken. De NAVO moet niet worden beschouwd als een uitsluitend militair bondgenoot schap. De NAVO is een manier om ons kunnen te groeperen. Temidden daar van gaan de Engels-sprekende volken samen voorwaarts en zij houden vast aan de beginselen die de beide landen gi-oot hebben gemaakt", aldus de pre sident. Koningin Elizabeth herinnerde aan de dagen van de tweede wereldoorlog, toen Eisenhower het bevel voerde over de geallieerde troepen, die in 1944 in Nor- mandië aan land gingen. „Vooral uw moedige besluit van 6 juni 1944 om de operatie „Ovei'lord" te lanceren, zullen wij nooit vergeten. Wij zijn van gevoe len, dat wij u veel beter kennen dan vele andere wereldleiders", zei zij. Welkom bezoek Onze correspondent in Washington telegrafeerde ons hedenochtend: Er bestaat geen twijfel aan of Ko ningin Elizabeth en Prins Philip zullen Weinigen hadden evenwel kunnen vermoeden dat de datum voor dit be zoek toevallig wel bijzonder goed gekozen was. Nooit wellicht in de ge schiedenis was het zo nodig de onver brekelijke eenheid van de grote Westerse mogendheden te onderstrepen dan juist nu, in de periode waarin de Russen een Marken is eiland- af. Als twee nie tige figuurtjes op de pas gesloten dijk tussen de tal loze vaartuigen met belangstellen den reiken de bur gemeester van Marken en van Broek-in-Water- land elkaar over de laatst gestorte hap klei de hand. ORIGINEEL MOHAIR JASJES, „de grote mode" PEMSEEL Haarlemmerstr. 175 Algerijnse terreur in gebied van Parijs Agenten van de Algerijnse opstande lingen heffen van elke Algerijnse arbei der in het gebied van Parijs een belas ting van ongeveer zestien gulden per maand, aldus is gisteren van de zijde van de politie vernomen. Er zijn in Parijs en omgeving 100.000 Algerijnse arbeiders. Iemand die weigert deze be lasting te betalen, wordt gedood. Vol gens een schatting van de politie hebben de 300.000 Algerijnse arbeiders in Euro pees Frankrijk sedert januari 1956 on geveer 50.000.000 gulden aan dergelijke belasting betaald. Algerijnse kooplieden worden aangeslagen in overeenstemming met de omvang van hun bedrijf. Er zijn er die meer dan duizend gulden per maand betalen. Volgens de Parijse politie woi-den er dagelijks in het gebied van Parijs drie aanslagen op Noordafrikanen gepleegd. In de afgelopen vier maanden zijn twaalf Algerijnen gedood en 350 gewond. Niet alle aanslagen, aldus de politie, maken deel uit van de vreesaanjaging door de nationalisten. Vele zijn het ge volg van veten tussen de twee belang rijkste Algerijnse nationalistische bewe gingen, het nationale bevrijdingsfront en de Algerijnse Nationale Beweging. Uit Algiei*s meldt Reuter, dat Franse veiligheidsstrijdkrachten twee dagen ge leden Ben Hamida Abderahmane, de laatste rebellenleider, die zich in het gebied van Algiers nog op vrije voeten bevond, hebben gearresteerd. Abderah mane werd in de inheemse wijk van Al giers aangehouden.. Slaapzuchtige boerin had haar verloofde niets gezegd De rechters van het Federale Hof van Appèl in Karlsruhe bevinden zich in een moeilijke positie: zij moeten namelijk uitspraak doen in een echtscheidings zaak, aanhangig gemaakt door een boer, die zijn vrouw verwijt, dat zij voortdu rend slaapt, zowel „buiten als in de stal en de keuken en zelfs tijdens de maal tijden". De boer stelt in het bijzonder, dat zijn vrouw, met wie hij vier jaar ge leden in het huwelijk trad. hem tijdens hun verloving niets verteld heeft over haar neiging tot slapen. In eerste instantie hadden de rechters de boer in het gelijk gesteld. Maar de jonge vrouw is hiertegen in beroep gegaan.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1